Ondernemingsraden De KRO in 1951 De A.N.W.B. en de bromfietsen Zaak-Menten Werkloosheid daalde in Juni Districtsdag van de L.T.J, werd een groot succes Oranjefeesten te Zoeterwoude (H.R.) MAANDAG 7 JULI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De eerste vijf bedrijfstakken Voor vUf bedrijfstakken is op het ogenblik een afgerond project voor de instelling van ondernemingsraden bereikt. Deze eerste vijf bedrijfstak» ken zijn: de schoenindustrie, de leder industrie, de textielindustrie en het slagersbedriji. In deze bedrijfstakken zal de in stelling van ondernemingsraden ver plicht worden, als de Sociaal-econo mische raad de desbetreffende veror deningen goedkeurt. Deze verorde ningen, ontworpen door de Commis sie Ondernemingsraden uit de S.E. R., staan op de agenda voor de open bare vergadering, die de S.E.R. Dins dag 15 dezer om elf uur in het ge bouw van de Eerste Kamer zal hou den. De verplichting tot instelling van ondernemingsraden zal volgens de ontwerpen negentig dagen na de inwerkingtreding van de verordenin gen (d.i. een dag na de afkondiging in het Verordeningenblad Bedrijfs organisatie) oratstaan. De verordeningen voorzien in de instelling van bedrijfscommissies in de betrokken bedrijfstakken. Deze bedrijfscommissies zullen een deel van de hun door de wet toegedachte taak gedurende genoemde termijn van negentig dagen bijstand kunnen verlenen bij de voorbereiding van de instelling van de ondernemingsraden. In de schoenindustrie en de leder- Industrie zullen geen bedrijfscom missies komen maar zal de taak dier commissies worden opgedragen resp. aan Bedrijfsraad voor de schoenin dustrie en de Vakraad voor de leder industrie; een figuur, waarin de wet voorziet. Laatstbedoelde vakraad moet voor dit werk worden aange vuld met een vertegenwoordiger van de beambten en leidinggevend per soneel in de lederindustrie (een ca tegorie die nog niet in de vakraad vertegenwoordigd was) en om na deze aanvulling de pariteit te be houden met een werkgeversverte genwoordiger. In de toelichting op de verordenin gen wordt meegedeeld, dat de Com missie Ondernemingsraden in alle door haar belegde hearing; en. ook in andere besprekingen met werkge vers- en werknemersorganisaties een positieve instelling ten opzichte van het instituut der ondernemingsraden heeft ontmoet. Het tempo van haar voorbereidende werk wordt bepaald door moeilijkheden van technische aard, zoals de afbakening vara de ge bieden der bedr'jfscommissies, en van organisatorische aard. (Wat de afbakening betreft zij vermeld, dat in de ontwerpverordeningen aan de soms uitvoerige omschrijving van het gebied van de betrokken bedrijfstak telkens is toegevoegd: „met uitzonde ring van door de Commissie Onder nemingsraden van de S.E.R. aan te wijzen ondernemingen, waarin ook een ander bedrijf dan hiervoor om schreven wordt uitgeoefend"). Nog elf maanden. Om een voorbeeld te geven van de mate, waarin het tempo vara de voor bereiding door genoemde moeilijkhe den wordt vertraagd, herinnert- de Nieuwe Rott. Crt. er aan, dat de wet op de ondernemingsraden op 1 Juni 1950 in werking is getreden. Volgens art. 2 stelt de S.E.R. de tijdstippen vast, waarop de verplichting tot in stelling van ondernemingsradera in de verschillende bedrijfstakken be gint (zoals hij dus nu voor de eerste vijf bedrijfstakken gaat doen). Deze tijdstippen mogen niet later vallen dan drie jaar na de inwerkingtreding van de wet. De wet laat dus de S.E.R. op het ogenblik nog elf maande- de tijd. In de deining van „Nieuw-Amsterdam" Sleep beleefde benauwde ogenblikken Het laatste gedeelte van de reis van de zeesleper „Zwarte Zee" met het Deense motorschip „Erria", een reis over 8900 mijl gedurende zeven we ken, is misschien wel het spannendste gedeelte geweest. Zaterdagmorgen, toen de sleep, die uit de West kwam, de pieren van de Nieuwe Waterweg binnenvoer, kwam een opwindend ogenblik. Op dat mo ment passeerde namelijk de „Nieuw Amsterdam", vlaggeschip van de Ne derlandse koopvaardijvloot, op weg van New York naar Rotterdam. De sleep dreigde aan de grond te zullen lopen door de hevige zuiging en dei ning. De sleeptros ging geweldig te keer, want de „Nieuw Amsterdam" passeerde met een behoorlijke snel heid, Zonder averij kon de sleepreis ech ter worden voortgezet en enkele uren later lag dc ..Erria" bij Wilton- Feijenoord te Schiedam. („Trouw"). Mond- en klauwzeer vrijwel bedwongen Het mond- cn klauwzeer in ons land kan zo goed als bedwongen worden beschouwd, aldus het oordeel van de veeartsenijkundige dienst. Nog in Maart van dit jaar werden wekelijks ongeveer drieduizend nieu we bedrijven geregistreerd, waarop mond- en klauwzeer was uitgebro ken. De afgelopen weken werden niet meer dan enkele nieuwe geval len vastgesteld, waarbij sterftege- vallen vrijwel niet zijn voorgekomen. Teneinde ons land geheel van de ziekte vrij te maken en te houden, zal. indien nog een enkel nieuw ge val mocht optreden tot afslachting kunnen worden overgegaan. Zulks zal, naar gehoopt wordt voor diege nen, wier veestapel nog niet is ge- ent, een prikkel temeer zijn daartoe alsnog ten spoedigste over te gaan. Bij voortduring van de thans be staande gunstige toestand kan op heffing van het indertijd ingestelde exportverbod van rund- en ander vee binnen afzienbare tijd worden tegemoetgezien. Het hoofdbestuur van de K.R.O. heeft dezer dagen het jaarverslag 1951 goedgekeurd. In dit jaarverslag wordt allereerst geconstateerd, dat in 1951 nog geen wettelijke regeling van het radiobestel tot stand kwam, terwijl ook een wet inzake heffing van „kijkgeld" nog steeds niet in de Kamer aanhangig is gemaakt. Ten aanzien van het programma wordt opgemerkt, dat er naar. wordt gestreefd dc luisteraar geregeld nieuws te bieden en uitzendingen voor te zetten, welke hem verrassen, op aangename wijze opschrikken uit de sleur. Maar daarbij tracht de K.R.O. een vertrouwd totaalbeeld te bewaren, dat de luisteraar herkent, in de eerste plaats aan sfeer en stijl, in de tweede plaats aan een empi risch gegroeide indeling. De totale indeling bleef voor de voornaamste luistertijden als volgt: Zondagmiddag: in hoofdzaak ernsti ge muziek; Zondagavond: gemengd familieprogramma; Dinsdagavond: programma van hoog cultureel ni veau; twee a drie muziekavonden tegen één hoorspelavond; Vrijdag avond: afwisselend ernstig en licht; Zaterdagavond: in hoofdzaak ont spanning. Het blijft een grote moei lijkheid het totaal der gesproken programma's binnen zekere tijdsli mieten te houden en de kwaliteit op te voeren. Wat betreft de godsdien stige uitzendingen heeft het jaar 1951 de bestaande traditie voortge zet. In de concerten werd bijzondere aandacht besteed aan Nederlandse composities. Zowel voor de bezetting van de solistenpartijen bij orkest en koorconcerten als voor de recitals werden hoofdzakelijk Nederlandse solisten geëngageerd. Aan de jon geren werden vele kansen gegeven. De K.R.O- verleende o.a. zijn steun aan de oprichting van een jeugd- strijkorkest. De K.R.O. schoolradio bleef zich verheugen in een gestadig stijgende belangstelling. Een symptoom hier van was het hernieuwde contact met het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs. Verschillende de monstraties cn contactmiddagen ver stevigden de band tussen school radio en leerkrachten. Dat de be langstelling van de overheden voor schoolradio zich eveneens in stijgen de lijn beweegt, blijkt uit het feit, dat verschillende gemeenten over wegen de kosten van distributie aansluitingen van scholen geheel voor haar rekening te nemen. Voor de Katholieke Radio Gids was 1951 een goed jaar. Er werd een flinke sprong voorwaarts gemaakt, zodat het jaar eindigde met een to taal aantal van 312.639 abonné's- leden. De K.R-O.-programma's in 1951 waren verdeeld als volgt: godsdienst, totaal 13,56 pet., causerieën en spe ciale uitzendingen, totaal 18,65 pet., muziek, totaal 51,61 pet. en diver sen, waarin begrepen zijn hoorspe len en klankbeelden, voordrachten, reportages en amusementskunst, to taal 16,18 pet. Tijdens de jaarvergadering van de A.N.W.B. in het Palace-hotel te Scheveningen is medegedeeld, dat 1951 een voordelig saldo op de ex ploitatierekening van ƒ41.000 heeft opgegleverd. Deze som is op de re serve afgeboekt. Assurantiebemiddeling. De vragenlijst voor deze vergade ring was vrij groot. Een der vragen handelde over de zogenaamde bonds- assurantiebemiddeling, namelijk de service van de bond om aan leden adviezen te geven op het gebied van assurantiën, speciaal voor automo bielen: de bond werkt op dit punt samen met een grote buitenlandse assuraratiemaatschappij en doet voor haar bemiddeling afstand van pro visie. Deze gewoomtc, die al zeer vele jaren bestaat, ondervindt enige tegenstand van leden-assurantiema keiaars, die menen dat de assurantie makelaar hierdoor eigenlijk wordt benadeeld. De hoofddirecteur van de A.N.W.B., de heer H. J. van Balen zeide, dat dan leden-boekhandelaren, -uitge vers, -auto-experts en directeuren vara reisbureaux eveneens bezwaren tegen de activiteiten van de bond zouden kunnen opwerpen, omdat de bond bijvoorbeeld reisbemiddeling verleent en kaarten en boeken over tourisme uitgeeft. Hij merkte op, dat deze zaken alle Joedoeld zijn als ser vice voor de leden doch dat de le den in geen enkel opzicht verplicht zyn om van de diensten van de bond gebruik te maken. Indien wij naar allen zouden moeten luisteren dan zouden wy alle diensten van de bond wel kunnen uithollen, zeide de heer Van Balen. Het bromfietsenprobleem. Lang is ter vergadering ook ge sproken over het bromfietsenpro bleem. Naar schatting snorren thans 200.000 tot 250.000 van deze rijwie len met hulpmotor over de wegen. Er worden zeer vele ongelukken mee be gaan, maar tot dusver ontbreken wet telijke maatregelen en gelden slechts voorlopige regelingen om de brom fiets „binnen bepaalde perken" te houden. Ter vergadering kwam mem eigenlijk tot de conclusie dat er voorshands aan het bromfietsenpro bleem weinig of niets zal kunnen worden gedaan voordat de overheid hiervoor een behoorlijke oplossing heeft gevonden. Wel kwam van de zyde van bestuursleden van rijwiel padverenigingen de dringende weras naar voren om bromfietsen van de rijwielpaden te weren. De vergade ring was het hiermede wel eens. 1 Reyers trekt vragen in Het Eerste Kamerlid de heer Reijcrs (C.-H.) heeft ingetrokken zijn aan de minister van Oorlog en van Justitie gestelde vragen, die op 20 Juni ter kennis van dc leden der Eerste Kamer zijn gebracht. Deze vragen betroffen de zaak Menten en speciaal het stopzetten van pogingen van rijkswege om met de heer Men ten tot een schikking te komen wat betreft schadevergoeding voor bij deze verrichte vorderingen. Een dag later op 21 Juni, hebben de minister van Justitie e de staatssecretaris van Oorlog de voorzitter der Eerste Kamer nota's doen toekomen naar aanleiding van reeds eerder in de openbaarheid gekomen nota's van de heer Reijers over de zaak Menten. Het aantal bij de arbeidsbureau's geregistreerde mannelijke werklozen daalde in de afgelopen maand van 113.684 tot 106.569, t.w. 74.426 geheel werklozen (vorige maand 80.939), 31.183 D.U.W.-arbeiders (32.765) en 960 geheel werkloze wachtgelders (980). De daling der werkloosheid was voornamelijk het gevolg van de ver beterende situatie in de bouwnij verheid en de bedrijfstakken welke met het bouwbedrijf verband houden, en van het voor enkele andere be drijfstakken gunstige seizoen. Het aantal als werkloos gere gistreerde vrouwen daalde van 5849 tot 5536. De vraag naar vrouwelijk personeel daalde van 12.094 tot 11.931. DAM-PALEIS TIJDENS WEEK EINDEN VERLICHT. Het gemeentebestuur van Amster dam heeft besloten het koninklijk paleis op de Dam met ingang van 5 Juli tot en met 31 Augustus a.s. ge durende de weekeinden te verlich ten. STEEKPARTIJ IN DE HOOFDSTAD Zaterdagmiddag heeft een 32-ja- rige varensgezel in de Borgerstraat te Amsterdam een 39-jarige darmen bewerker met een mes in een dij been gestoken. De varensgezel is aangehouden. Het slachtoffer is naar een ziekenhuis overgebracht. Vol gens de politie is minnenijd de aan leiding tot deze steekpartij geweest. HOOFDREDACTEUREN VAN „DE TIJD" BENOEMD. Tot hoofdredacteuren van „De Tijd" zijn benoemd de heren mr. W. A. M. van der Kallen, thans direc teur-secretaris van het Algemeen Persbureau te 's-Gravenhage en H. baron van Lamsweerde, thans hoofd redacteur van De Nieuwe Dag. De veehandelaar G. K. aan de Ro demarkt te Groningen is de dupe ge worden van handige dieven, wie het gelukte enige duizenden guldens van zijn schrijftafel te ontvreemden. Ze gebruikten het trucje om K. bij diens buurman aan de telefoon te vragera. SCHATKAME-TENTOON- STELLING ST. SERVAAS. Dinsdag 15 Juli a.s. wordt in de z.g. Lange Gang van de St. Servaas- kerk te Maastricht een schatkamer tentoonstelling geopend. Tentoonge steld worden voorwerpen uit de schatkamer van St. Servaas, uit ver schillende kerken van de bisdommen Roermond en Breda en het seminarie te Warmond. Deze schatkamertentoonstelling wordt gehouden ter gelegenheid van het kunsthihtorisch congres te Am sterdam van 23 tot 31 Juli a.s. De deelnemers aan dit internationaal congres zullen op 2 en 3 Aug. ook een bezoek aan Maastricht brengen. DUIKER VERDRONKEN. Zondagavond om 8 uur is de 36-jar. gehuwde ibootsman, de heer Gastel uit Den Helder, gedetacheerd op het marinevaartuig Castor, liggende aan de Omval te Alkmaar, in het kanaal aldaar verdronken. De man was met een duikerapparaat, waarmede hij reeds geruime tijd op eigen initiatief en eigen verantwoording proeven nam, in het water gegaan. Na te zijn ondergedoken kwam hij weer boven zonder apparaat. Hij zorak echter on middellijk weer in de diepte en kiwam niet meer bo-ven. Na korte tijd is men er in geslaagd de man weer boven te brengen. Medische assis ten tie mocht niet meer baten. Het stoffelijk overschot is naar het cen traal ziekenhuis te Alkmaar ver voerd. Te Rotterdam is Zaterdagmorgen het bezorgings-personeel van een viertal grote Rotterdamse bakkerijen in staking gegaan. De oorzaak vanjdeze actie is gele gen in het feit, dat de Rotterdamse werkgevers in het bakkersbedrijf zouden weigëren de gulden loonsver hoging, waartoe onlangs het college vara rijksbemiddelaars «toestemming hadden verleend, uit te keren. Deze werkgevers meenen, dat zij die loonsverhoging kunne^i korten op de provisie, die de broodbezorgers sedert 1945 genieten. De Uniebesturen stel len zich op het standpunt, dat daar mee de loonsverhoging teniet wordt gedaan. Zij nemen het standpunt in, dat de werkgevers op dezelfde wijze zouden kunnen handelen, indien er eventueel een looncompensatie zou komen. Voorts was volgens hen de bedoeling van minister Mansholt. toen hij enige tijd geleden besloot de broodprijs met een cent te verhogen, dat hierdoor verschillende sociale verbeteringen mogelijk zouden wor den gemaakt. Het conflict is intussen tot oplos sing gekomen. Op de vergadering die de bedijfs- unie vara voedings- en genotmiddelen gisterenavond te Rotterdam met de stakende broodbezorgers heeft ge houden, is een overzicht gegeven van de besprekingen met de werkge vers en de resultaten daarvan. Na de uiteenzetting door de voorzitter, de heer J. B. Dinkla, ging de-vergade ring ermede accoord Maandagoch tend normaal aan de arbeid te gaan. Naar wij menen te weten behoeft de verkregen oplossing, die aan de werasen van de broodbezorgers tege moet komt, de goedkeuring van het college van rijksbemiddelaars. In ieder geval zal de broodbezorging te Rotterdam met ingang van heden geen stagnatie meer ondervinden. ZOETERWOUDE Gistermorgen kwamen van de ge hele omgeving van Leiden de jonge boeren en tuinders met vele meisjes uit deze stand bijeen, om deel te ne men aan de door de Afd. Zoeterwou de georganiseerde Districtsdag van de L.T.J. In de parochiekerk van de H. Kruisverheffing werd de dag begon nen met een H. Mis, opgedragen door rector Vester uit Leiden. Aal moezenier Nieuwenhuizen, kapelaan van de St. Jan's parochie hield een korte predicatie. Na de H. Mis gingen de deelne mers naar het Parochiehuis, waar om 10.15 uur de Districtsvoorz. van de L.T.J., de heer L. v. d. Post, de dag opende met het L.T.J.-gebed en een toespraak, waarin hij ei aan her innerde, dat de Afd. Zoeterwoude ook haar le lustrum vierde. Hierna klonk uit volle borst het Bondslied. Vervolgens hield pater van Lent uit R'dam een inleiding over de waarde van de Katholieke standor ganisaties. Hans Wohrman uit Voorschoten zorgde voor de vrolijke noot door opt De jury, kwam na rijp beraad tot de zeer verdienstelijke wijze voor te 1J~ 1 "KT;- J- T«- dragen het door Godfried Bomans geschreven „Afschuwelijke onthul lingen". Het programma. Een applaus weerklonk toen de voorz. van de organiserende afdeling van de L.T.J.," de heer Jac. J. Paar- dekooper het podium besteeg voor een uiteenzetting van het middag programma. Hieruit bleek wel, dat de afd. Zoeterwoude geen gemak kelijke taak op zich genomen had. Voor de sportbeoefening haden zich 9 afd. gemeld. Er werd begonnen met een voet balwedstrijd VoorschotenRijpwe- tering. Dit was de finale van de com petitie van de L.T.J. De strijd was hevig, maar de stand was er bleef 00. Er werd besloten om de wed strijd met 2 x 1% minuut of tot het eerste doelpunt te verlengen. Na 3 minuten kreeg Voorschoten een kans, welke door haar keurig werd benut. Hiermede werd Voorschoten kam pioen en verwierf voor een jaar de door het District beschikbaar gestcf de wisselbeker. Hierna werd begonnen met de sportwedstrijden. In de 400 m. ging het er fel van langs. Twee lopers eindigden vrijwel gelijk. De 1500 was een grote overwinning voor Zoeterwoude. Nadat C. Onderwater van Zoeterwoude lange tijd de lei ding had gehad, viel hij terug naar de 3de plaats. De le plaats was even wel voor G. Belt dus ook voor Zoe terwoude. Ruitersport. Tussen de sportnummers door werd een aanvang gemaakt met de ruitersport: 1 rij vereniging n.l. „Jeanne d'Arc" uit Zoeterwoude; 1 de „Katrijders" uit Hazerswoude en ,,St. Hubertus" uit Lisse vormden zich tesaam en voerde op schitterende wijze het carrouselnummer uit. Het volgende nummer: de vrije dressuur, had vooral de belangstel ling van het publiek. Aardige staal tjes van dressuur werden vertoond. volgende uitslag: 1. Nic. de Jong Pz, met „Nora"; 2. J. Versteegen Jz, met „Victor"; 3. L. Onderwater Qz, met „Ario", Het groepspringen, een moeilijk nummer voor het boerenpaard, had als uitslag: 1. Groep II, 2. Groep I; 3. Groep III. Individueel springen was ook mooi nummer. Vol spanning keek het publiek naar de verrichtingen van ruiter en paard. De le prys werd toegekend aan C. Warmerdam, die foutloos alle hindernissen nam. De tweede prijs kwam aan 3 ruiters n.l. C. Duineveld, Th. v. d. Zwet, C. van Noort. Dct3e prijs ging naar de ruiter Ant. Wijsman. Tot slot hielden de ruiters nog een behendigheidswedstrijd. De ruiter sport stond o.l v. dc heer Duineveld, instructeur uit'Lisse. Hierna werden de sportwedstrij den voortgezet. Vooral het boeg sprietlopen was een evenement voor het publiek. Wie er af viel was er uit.... of er in, hetgeen gezien de temperatuur geen straf was! P. v. d. Poel uit Zoeterwoude behaalde vele punten voor z'n afdeling door 7 maal over de boegspriet te lopen. De dames hadden een ringstekerij per fiets: Uitslag 1. Annie Paarde- kooper; 2. Nel van Leeuwen; 3. Cla- zien Verdegaal; 4. Riet Juffermans (troostprijs - lolly)! Prijsuitreiking. Om zeven uur was in de parochie kerk van St. Jan een kort Lof, waar na alle deelnemers zich naar het Pa rochiehuis begaven voor de feest avond, welke door de heer Jac. J, Paardekooper, voorz. van de L.T.J. afd. Zoeterwoude, geopend werd. De afd. Stomp wijk kwam op de planken met: „Hoe Peerke Kuster- mans toch nog in de hemel kwam". Een aardig toneelspel, dat op zeer verdienstelijke wijze ten tonele werd gebracht. Tussen de bedrijven reikte de voorz. v .d. afd. Zoeterwoude de prijzen uit. Sportuitslagen: 1. afd. Zoeterwoude 94 pnt. (Wisselbeker); 2. afd. Haag- sche Schouw 70 pnt.; 3. afd. Rijpwe- tering 66 pnt.; 4. afd. Stompwijk 52 pnt.; 5. afd. Hoogmade 50 pnt.; 6. afd. Groeraedijk 49 pnt.; 7. afd. Voorscho ten 45 pnt.; 8. afd. Roelofarendsveen 41 pnt.; 9. afd. Hazerswoude 19 pnt. Zoeterwoude kwam hiermede in het bezit van de Wisselbeker, welke in het bezit was van Groenedijk. De 2e prijs was een medaille, ge schonken door de L.T.B. kring Leiden. De 3e prijs was een medaille, ge schonken door de L.T.B.afd. Zoe terwoude. Na het toneelstuk was nog een ge zellig samenzijn. De dag werd geslo ten door de districtsvoorz. v. d. L.T. J., de heer L. v .d. Post, die de afd. Zoeterwoude lof toezwaaide voor de voortreffelijke organisatie van deze dag. Rest nog te vermelden, dat het Kringbestuur van de L.T.B. en het afdelingsbestuur van Zoeterwoude van de L.T.B. vertegenwoordigd was. Zeer zeker mag de afd. Zoeterwou de van de L.T.B. tevreden zyn over het resultaat van deze dag. weer: (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt tè 10 uur). NOG WARM. Veranderlijke bewolking met kans op enkele regen- of on weersbuien. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wnid uit Zuidelijke richtingen. Aanhoudend warm. 8 Juli: zon op 4 30 en onder 20.59; maan op 22.01 en onder 05.11 uur. Het w-tfi in £uAap,a De weerrapporten van heden mor gen 7 uur luiden: weer max. temp gisteren OSLO onbewolkt 28 C. STOCKHOLM lichtbew. 22 HELSINKI onbewolkt 21 EDINBURGH zwaar bew. 18 LONDEN zwaar bew. 28 KOPENHAGEN onbewolkt 21 AMSTERDAM zwaar bew. 31 GENEVE onbewolkt 37 PARIJS licht bew. 32 BORDEAUX licht bew. 26 NICE onbewolkt 31 BERLIJN onbewolkt 25 FRANKFURT zwaar bew. 35 MUNCHEN licht bew. 30 WENEN licht bew. 27 LOCARNO onbewolkt 35 ZURICH licht bew. 36 Vrijdagavond werd het Oranjefeest ingezet met het traditionele spriet- lopen over de Meerburgerweteiing, waarvoor buitengewone belangstel ling was, zowel van feestgangers als van het doorgaande publiek. Van de 20 deelneemers vielen er al- spoedig 15 af, de 5 overbl ij venden aan wie verschillende moeilijkheden werden opgelegd, hebben een lange strijd ge. had. met als uitslag: 1. Rie Straathof, 2 Jan Zwetsloot, 3. Th Verkleij, 4. J. Heemskerk en 5. H. Verra. Zaterdagmorgen werd begonnen met de kinderen. Met versierde voer tuigen ging de optocht langs de Hoge Rijndijk naar het feestterrein. Voo-r de versierde rijwielen werd een ereprijs toegekend aan de kin deren v. d. Valk, de le prijs aan M. van Zaal, 2. Ada de Groot 3 kinde deren Zaalberg, 4 groep Dorrepaal, 5. A. Pieterse, 6. Anna de Jong, 7. A. v. d. Werf, 8. P. Zwetsloot en 9 Els van der Bijl. Versierde autopeds en wagen: 1 groep v. d. Poel, 2. J. Vreeburg. 3. Anneke Nievaart, 4. Willy Moons, Tonny v. d Pluim. Door de waarnemend voorz. wer den de feestelijkheden geopend, waar na 300 kinderen onder leiding van de heer Th. Brouwers een zanghulde brachten aan het Vorstenhuis. Bur gemeester H. Smeets hield een korte toespraak, waarin hij de grote waar de voor de liefde van het Vorsten huis schetste en de wens uitsprak voor een spoedig her-stel van de voor zitter. de heer v. d. Krol. Na het zingen van het Wilhelmus volgde de tractatie der kinderen. In de namiddag begonnen de tal rijke kinderspelen: meisjes van 6 en 7 jaar, „Blokjes rapen", 1 Anneke Freeken, 2 Janny v. d. Hulst, 3 Tiny Lub, 4. Rietje Oostdam. Jongens van 6 en 7 jaar: Blokjes rapen, 1 Driek Rietveld, 2 Robby Nol- les. 3. Peter Zwetsloot, 4. Martien de la Rie. Meisjes 8 en 9 jaar, Wasophangen 1. Ria de Rijck. 2 Suusje van Beve- ren, 3. Aagje Versnel en 4. C. van Buïik. Jongens van 8 en 9 jaar, Steppen race: 1. Kees Zandbergen, 2. Wim Bruines, 3. Wim Pieterse en 4. Leen van Vliet. Meisjes van 10 en 11 jaar, Bussen race* 1. Nelly Splinter, 2. Bep Boes veld. 3. Gerdien van Burik en 4. Joke v. d. Poel. Jongens van 10 en 11 jaar: Zaklo- pen: 1 Adri Pieterse, 2. Jan van Mil, 3. Ton Turk en 4. Wim dc Vogel. Meisjes van 12 en 13 jaar: „Met de trein mee": 1. Riet de Vogel, 2, ALPHEN AAN DEN RIJN LEIDS GLIPPERTJE DOOR ALPHENS STRATEN. Het was ongetwijfeld een onge woon gezicht, dat Zaterdagmiddag en -avond op regelmatige tijden het Leidse Glippertje in dc voormalige gemeente Oudshoorn door de straten reed. Dit gebeurde ter gelegenheid van de door de speeltuinvereniging al daar gehouden verkoopdag, waaraan tevens een feestje voor de kinderen verbonden werd. Begrijpelijk trok dit trammetje grote belangstelling en vanaf half drie tot 's avonds half twaalf heeft de tram door Alphens straten ge kruist. En telkens stonden aan de speeltuin weer nieuwe liefhebbers (sters) klaar om een rit mee te ma- ken. Op het sp-^eltuinterrein was middels velschillende stands gelegenheid om dtel te nemen aan diverse spelen, zo als balwerpen rad van avontuur, etc., etc. De heer N. F. W. Karsemeyer slaagde aan de universiteit te Utrecht voor het semi-artsexamen. Voor het propaedeutisch exa men voor civiel-ingenieur slaagde aan de T.H. te Delft de heer H. Ha- bermehl. Plony van Haasteren, 3. Everien Tijs- sen en 4. Janny Rotteveel. Jongens van 12 en 13 jaar: Pop slaan. Alle jongens die de pop de hoed afsloegen kregen een prijs. Voor de grotere waren er Volks spelen. Ringsteken op de fiets voor dames en heren: 1. Nelly de Groot, 2. Diny van'Leeuwen, 3 Riet Zwetsloot en 4 de heer Hendrikse. Kruiwagen-rece voor paren, Onder heel veel belangstelling werden hier bij de prijzen gewonnen door: 1. Elly van der Poel en Adri van Mil, 2 Riet Zwetsloot en Dik Tijssen, 3 Map de Groot en Jan Vromans en 4. Joke van der Valk en W. Tijsseen. De R.K. E. H. B. O. waarvan de gehele dag enkele leden op het ter rein aanwezig waren hebben geen dienst behoeven te dben. LEIDERDORP Eerste bewoner in de B. G. Corts- straat. Zaterdag jl. heeft dé eerste bewoner van de B. G Cortsstraat zijn woning betrokken. Een enigszins of- ficiëel cachet verkreeg dit gebeuren, omdat de burgemeester dezelfde mor gen in tegenwoordigheid van vele genodigden de officiële opening ver richte van een modelwoning aan die straat. Deze modelwoning is voor een ieder ter bezichtiging openge steld. Auto-rijtocht ouden van dagen. Zaterdagmiddag hebben ruim hon derd ouden van dagen in een 40-tal auto's, welwillend beschikbaar ge steld door Leiderdorpse ingezetenen, hun jaarlijkse rijtoer gemaakt. Om half twee werd er gestart van de Acacialaan en ging de toch via Lei den over Voorschoten naar Valken burg langs de grote kalkzandsteen- fabrieken. Dan midden door het vliegkamp en langs het prachtige duinlandschap van Wassenaar op Den Haag aan. Vervolgens langs Haagse bos en het landgoed van H. K. H. Prinses Wilhelmina, de „Ruigenhoek" op Scheveningen af. En dan gaat het door Hollands druiventuin, het West. land, op de eerste pleisterplaats aan, n.l. Hoek van Holland Hier werden de oudjes onthaald op'koffie en een portie poffertjes, een tractatie welke zeer op prijs werd gesteld. Ook het binnenkomen en uitvaren der zee schepen aan de Hoek genoot een rui me belangstelling. Als er voldoende gerust is gaat het langs de Nieuwe Waterweg verder naar Rotterdam. In Vlaardingen passeren ze nog de Touw fabrieken, een nevenbedrijf van de Touwfabriek hier ter plaatse. In Rotterdam worden eerst de havens bezichtigd en dan dalen de oudjes on- bevreest vijftien meter onder water en gaan door de Maastunnel naar de overkant. Terug gaat het over de Willemsbrug dwars door Rotterdam naar Hillegersberg waar de tweede pleisterplaats wordt opgezocht n. 1. Plasv/ijck. In de theeschenkerij wor den de oudjes weer onthaald nu op broodjes met koffie. Ze genieten daar van het prachtige uitzicht over de plas. Over Bergschenhoek cn Bleis- wijk gaat het dan „binnendoor" op huis aan, waar ze, mogelijk wat ver moeid van de 260 km. lange tocht, voldaan en dankbaar om ongeveer tien uur' arriveren. HAZERSWOUDE Voorweg wordt verbeterd. Nadat meermalen was geklaagd over de slechte toestand van de Voorweg, is men van gemeentewege er toe over gegaan genoemde weg flink onder handen te nemen. Over een lengte van 2 a 3 km. is de wegkant gelegen langs de Voorwegsvaart, door de zachte bodem weggezakt, en ging gevaar voor het verkeer opleveren. Men is nu bezig de Zuidkant van de weg los te hakken en door middel van puin een 40 c.m. op te hogen. Daarna gaat de wals er overheen, waarna de weg opnieuw wordt ge- asphalteerd. Ook de andere in deze gemeente gelegen wegen en straten worden opnieuw geasphalteerd of henstraat.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2