Amerikaanse republikeinen krijgen het warm Om het presidentschap der Verenigde Staten Mossadeq herkozen „United States" wint blauwe wimpel Denen verwerpen Amerikaans protest Anna Paukers diepe val Zal zij aan 'n proces ontkonnen Scheuring bij de Gaulle's partij Koelkast f. 395.- faJ. P.v. Bergt Henegouwen Immigratiebeperking in Canada Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 7 JULI 1952 43ste JAARGANG No. 12631 Papengracht 32» Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. Advert.:. 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 Republikeinen gaan hun candidaat kiezen Vanavond begint in Chicago, de Nationale Conventie van de Republikeinse Partij een uit 1206 gedelegeerden bestaande vergadering, die de republikein se candidaat moet benoemen voor de in November te houden Amerikaanse presidentsverkiezingen. De twee grote rivalen zijn, zoals bekend, generaal Dwight David Eisenhower en senator Robert Alphonso Taft. De beslissing lean op zijn vroegst Woensdagavond worden verwacht. Niemand kan de uit slag voorspellen. De groepen zullen dagenlang moeten vechten, manipule ren, organiseren, lokken, dreigen. De zaal zal niet alleen het toneel zijn van redevoeringen, bossen mi crofoons, televisie-schijnwerpers en dikke rook, maar ook zullen er mu ziekcorpsen zijn en er zullen artisten optreden, af en toe zal het een com pleet circus lijken. Het bewerken der gedelegeerden (vooral zij, die nog niet hun voorkeur hebben uitgespro ken, zijn al maanden lang gefêteerd, overstelpt met honderden brieven per dag en op ontelbare lunches en zelfs picnics genodigd) zal niet al leen geschieden met kracht van ar gumenten, doch de managers houden ook altijd rekening met „foul play" van de tegenstander. Zij moesten by- Reliek van H. Maria Goretti overgebracht Zondag is in Nettuno en in vele andere plaatsen van Italië op indruk wekkende manier de dood van Maria Goretti, die 50 jaren geleden als martelares der zuiverheid stierf, her dacht. Paus Pius XH schreef eigen handig een brief aan de bejaarde moeder van de Heilige, waarin hij de nagedachtenis van de roemrijke dochter in herinnering bracht en haar tot voorbeeld stelde voor de jeugd. In Nettuno zelf, de plaats waar Maria geboren werd, heeft kardinaal Pizzardo, secretaris van de H. Con gregatie van H. Officie, de plechtige Hoogmis opgedragen, welke werd bijgewoond door een duizendkoppige menigte. In de late namiddag is daarop het stoffelijk overschot van de Heilige naar het huis te Ferriera di Conca, waar zij de dood vond, overgebracht. Voor het vertrek werd nog een boodschap van de oude moe der aan de jeugd van heden voorge lezen, waarin deze de jeugd bezwoer het voorbeeld van Maria te volgen en alles over te hebben voor de ver dediging van de deugd. Onder de vele duizenden pelgrims uit geheel Italië, bevonden zich vele bloedverwanten van de heilige. Ook de filmster Ines Orsini, die de hoofd rol speelt in de film over Maria Go retti „Cielo sulla Palude", was daar bij tegenwoordig. Een eindeloze rif van auto's en motorrijtuigen begeleidde het lichaam van de kapel te Nettuno naar haar ouderlijk huis te Ferriero di Conca, dat nu als heiligdom is ingericht. NEDERLANDER BISSCHOP GEWIJD. In de hoofdstad van de Braziliaanse staat Amazonas heeft Kardinaal de Barros Camara, aartsbisschop van Rio de Janeiro, Zondag drie bisschop pen gewijd in tegemwoordigdheid van 3 aartsbisschoppen en 20 bisschoppen. Een van de drie nieuwe herders is de Nederlander Mgr. Jouke de Lange C.S.Sp. uit Nicolaasga in Friesland. voorbeeld van te voren weten wat hun te doen staat, wanneer op een kritiek ogenblik de luidspreker-in stallatie weigert Hefschroefvljegtuigen met span doeken zullen over Chicago vliegen, men zal leuren met Taft-dassen en Ike-speldjes. NIEUWE DEMOCRATISCHE CANDIDAAT Vicepresident Barkley heeft, op ver zoek van vrienden, besloten zijn in Mei jl. aangekondigde passieve hou ding te laten varen. Hij zal actief gaan ijveren voor benoeming tot can didaat van de democratische partij. De 74-jarige vicepresident is een zeer populaire politieke figuur in de Verenigde Staten. Voor het verwer ven van 't democratische candidaat- schap, acfht men echter zijn gevor derde leeftijd een bezwaar. Barkley zal de democratische conventie, die op 21 Juli in Chicago zal beginnen, bijwonen. De nieuwe Perzische Majlis (Twee de Kamer) heeft Zondag met over weldigende meerderheid dr. Mossa deq herkozen als premier. Hij verkreeg in de gesloten zitting 53 stemmen. Zaterdag had Mossadeq, overeen komstig de traditie, dat een regering aftreedt, zodra de zittingsperiode van een nieuw parlement aanvangt, bij de sjah zijn ontslag ingediend. Vandaag moet de Senaat nog haar fiat aan de nieuwe premier geven. Het is wel zeker, dat Mossadeq ook hier een grote meerderheid krijgt, waarna hem door de sjah zal worden opgedragen, een kabinet te vormen. En daarmede zal dan de na .zijn formele aftreden snikkend voor de radio uitgesproken wens van de pre mier in vervulling gaan: „Ik wil herkozen worden, omdat ik zeker ben van de overwinning".... 0E RACE OM DE BLAUWE WIMPEL Het nieuwe Amerikaanse passa giersschip, „United States", heeft de „Blauwe Wimpel" gewonnen. Het schip legde de afstand van Ambrose Light (bij New York) naar Bischops Rock bij de Scilly eilanden af in drie dagen, tien uur en 40 minuten met een gemiddelde snelheid van 35.59 knopen (59 km. per uur). Het oude record werd in 1938 ge vestigd door de „Queen Mary". Dit schip legde de afstand van 2938 mijl af in drie dagen, 20 uur en 42 minu ten. De Deense minister van Buiten landse Zaken, Ole Björn Kraft, heeft Zondagavond tegenover AP te ken nen gegeven, dat zijn land het Ame rikaanse protest tegen het afleveren van een tankboot van 13.00 ton aan Rusland waarschijnlijk zal verwer pen. Vandaag zou het definitieve Deense antwoord overhandigd wor den. Amerika had met stopzetting van alle hulp aan Denemarken ge dreigd, indien de. aflevering zou doorgaan. Kraft verklaarde het met de Ame rikaanse regering eens te zijn dat de vrije wereld geen strategische goe deren aan Rusland moet leveren, maar de handelsovereenkomst met dit land, op grond waarvan de tan ker werd gebouwd, dateerde reeds van 1949. Hij vroeg zich af waarom de Amerikanen, die toch al jaren van de transactie op de hoogte wa ren, pas nu, nu het schip op het punt staat afgeleverd te worden, hebben geprotesteerd. Sergei Kavtarodze, de Russische ambassadeur in Roemenië, is van zijn post teruggeroepen en wordt opgevolgd door Anatoly Lavrentyev, de Sovjet ambassadeur in* Tsjecho- Slowakije. De onder-minister van Buitenlandse Zaken, Bogomolov, wordt ambassadeur in Praag. Deze plotselinge ambas sadeurs-wisseling achter het „ijzeren gordijn" volgt op het Zaterdag bekend gemaakte ontslag van Anna Pauker als Roemeens minister van Buitenlandse Zaken, een der laatste functies welke zij nog bekleedde. Madame Pauker is nu alleen nog vice-presidente van de Roemeense Raad van Ministers. Ambassadeur Kavtarodze was nauw bevriend met Anna Pauker en de (eveneens in ongenade gevallen) Roemeense partijleider Vasile Luca. Hij werd altijd beschouwd als de man, die verantwoordelijk was. voor de vorming van de eerste communisti sche regering in Roemenië na de oor log en voor de verbanning van ko ning Michaël. Te Wenen gelooft men volgens Reuter, dat Anna Pauker ook haar functie als vice-presidente van de Raad van Ministers zal verliezen en dat zij van geluk mag spreken, in dien zij aan berechting als- „verraad ster" weet te ontkomen. Het afzetten van Anna Pau ker wordt in Wenen opgevat als het eind van de worsteling om de macht tussen de communistische heersers van het land, waaruit pre mier Georghe Gheorgioe-Dej als de enige grote nationale figuur van het bewind is overgebleven. Er heerste de laatste tijd onrust in het land over slecht voedsel, onvol doende loon, tekort aan verbruiksgoe- deren, slechte gezondheidsverzorging, Fractie krimpt ineen De sinds enige tijd bestaande kloof tussen de partijleiding van de RPF, de partij van de Gaulle, en een aan tal opstandige leden van de RPF- fractie, is definitief geworden door een resolutie van de leiding, die Za terdag op het congres van de RPF in behandeling werd genomen. De rebellie kwam voor het eerst tot uiting, toen 27 leden van de Gaulle's partij tegen het besluit van de partij in, op 10 Maart hun steun ïladUy-u&lUndiriq, Yle.ut-yoJik-tD.en. üaaq. BkkvQra qra qra de wfk75 wfk73 wfk73 vla prewl ny gyrygygyryry nyr5t>1 dons 1 montreal July 4 reuter--sevsnteeo non-oderat lng railway unions announced today that they were demanding a wage Increase of 45 centó an hour in negotiations with the railways for collective agreement to become effective on september 21. the onions represent 125,000 railway workers who do not actually operate the other demands an official statement said. Include a cost- of-living bonus of one cent an hour for each one-point rise In the official cost-of-living index at the same time, union officials announced that a conference between the unltns and the railways had been arranged for next monday. hyr562 unions 2 montreal ft. affected are the Canadian pacific railway and Canadian national railways and their subsidiaries, the toronto, hamflton and buffalo vrallway and the Ontario northland railway. the announcement came from the office of mr. frank hall, chairman of the negotiating committee repjesentlng the unions, two of which are Canadian and 15 Internatlonul. r feu ter -fJ Nieuwe technische vorderingen, op de radiokamer van het Algemeen N®- derlandsch Persbureau „A. N. P." te Den Haag maken het mogelijk het Reuter-nieuws uit de Verenigde Staten draadloos per telex te ontvangen rechtstreeks in 't hoofdkantoor van het „A. N. P." in Den Haag. Enige proe ven van ontvangst. gaven aan Pinay, die daardoor pre mier kon worden. Het congres besloot de resolutie te aanvaarden met 478 tegen 56 stem men, waardoor voortaan aan de frac tie-leden van de Gaulle stemdisci- pline wordt opgelegd. De dissidenten besloten daarop, zich voorgoed van het RPF af te scheiden. Ze achten het voor een afgevaardigde onwaar dig met de pink op de naad van de broek orders van boven te moeten afwachten. De leiding der scheurma kers is in handen van de afgevaar digden Barrachin, Legendre, Godin en generaal Bilotte. De kamer-fractie van het RPF, die verleden jaar m'et 119 man als de sterkste uit de stembusstrijd te voor schijn kwam, en sindsdien al vier le den verloor, krimpt nu tot ver bene den de 100 en in die der socialistische SFIO wordt daarmee met haar 106 leden het grootste partij bloc, gevolgd door de communisten. (102) Zondag heeft generaal de Gaulle op een vergadering van de Nationale Raad van de RPF laten uitkomen, dat hij niet van plan is, als gevolg van het uittreden der rebellen, af te treden als leider van de Franse volksconcentratie. De Gaulle noemde voorts het ver drag voor een Europees leger „een onvergeeflijke vergissing". De Natio nale Raad nam een resolutie aan, waarin werd verklaard, dat het ver drag slechts bedoeld was als ver momming van de herbewapening. Opheffing van een Frans leger zóu niet kunnen worden uitgevoerd zon der voorafgaande raadpleging van 't gehele volk, aldus de resolutie. Onveiig Java. De administrateur van de onderne ming „Gunung Susuruh," in de om geving van Tjikalcng Wetan (tussen Tjiandjur en Bandung), werd ge wond, toen een bende van ongeveer 200 man in de nacht van Vrijdag op Zaterdag een aanval deed op de po litiepost in de nabijheid- van de on derneming. De politie-bezetting stel de zich hevig te weer, doch was in aantal de mindere van de aanyallers Eén agent werd gewond en van de administrateur der onderneming, de heer J. F. van der Woestijne, wiens woning aan de politiepost grenst, werd een been verbrijzeld. Vijf ba rakken, nl. vier van de politie en één van het ondememingspersoneel. gin gen in vlammen op. De verliezen van de bandieten zijn niet bekend. gebrekkige veiligheidsmaatregelen en armoedige huisvesting, De premier stelde zijn ministers aansprakelijk, die de een na de ander het veld moesten ruimen. Praten en.vechten op Korea De geallieerde en Noordelijke on derhandelaars op Korea hebben Zon dag te Parunoendjon 33 minuten ach ter gesloten deuren vergaderd. Na afloop weigerden de geallieerde ge delegeerden iets meer te zeggen, dan dat er Maandag wederom met de Noordelijke onderhandeld zou wor den. Na 3 kwartier vergaderen is de bijeenkomst vandaag opnieuw ver daagd tot Dinsdag. De Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten heeft het geheime doel bekend gemaakt van het bom bardement van Vrijdag, waaruit een luchtslag ontstond, die de commu nisten 12 MIG's kostte. Het doel was een rode militaire school op 32 kilo meter ten Zuiden van de Jaloe, be staande uit een groot gebouv en tal rijke barakken, die volgens de rap porten van de geheime dienst deze maand 1500 communistische officie ren heeft afgeleverd. Aangenomen wordt, dat deze offi cieren zich tijdens de aanval nog ter plaatse bevonden. Ongeveer 70 vlieg tuigen bestookten de gebouwen met explosie en napalmbommen. Andere vliegtuigen vielen bevoorradingswe gen aan. Van de Amerikaanse luchtbasis Travis in Californië is Zondag een eskader straaljagers op eigen kracht een vlucht over de Stille Oceaan naar Japan (13.400 km) begonnen. Na een vlucht van vijf en een half uur is het eskader op Eonoloeloe aangekomen. Maandag zal een tweede en Dins dag een derde eskader straaljager van deze luchtbasis uit naar Japan vertrekken. Deze vlucht wordt door de Amerikaanse luchtmacht de eer ste massale overbrenging van straal jagers genoemd. De vliegtuigen wer den in de lucht van benzine voor zien. Van Honoloeloe af zullen de vlieg tuigen, het juiste aantal is niet be kend gemaakt, van eiland tot eiland naar Tokio vliegen. Te Samasuru in West-Ceram heeft, blijkens een communiqué van de In donesische algemene staf der land macht, de bevelhebber van de strijd groepen van de republiek Zuid-Mo- lukken op Ceram zich gemeld bij de bevoegde Indonesische autoriteiten. In het communiqué wordt medege deeld dat deze bevelhebber, kolonel J. W- Sopacoa, werd vergezeld door r.egen leden van zijn staf. Er wordt verder in gezegd, dat qjet de over gave van deze bevelhebber een einde is gekomen aan de affaire der Zuid- Molukken. Te Malania op Nusu Laut, aldus besluit het communiqué, hebben zich op dezelfde dag, waarop Sopacoa zich op Ceram meldde, de voorma lige kapitein van het K.N.I.L., J. Ma- nusama en acht volgelingen met ver schillende wapens, overgegeven. TWEE DUITSE DOUANE BEAMBTEN ONTVOERD? Zondag zijn twee West-Duitse douane-beambten, die zich op West duits gebied bij de zönegrens bevon den, door volkspolitie en Russische militairen naar Oost-Duits gebied meegevoerd, aldus het Duitse pers bureau D.P.A. Minidtet Scfuimati eiedactat De Universiteit van Edinburgh heeft Vrijdag de Franse minister van bui tenlandse zaken Robert Schuman het eredoctoraat in de rechten verleend. De Deken van de Faculteit der Rechten, Prof. M. G Fisher, noemde, toen hij Minister Schuman voorstelde, hem „een groot Europeaan, die de be wondering van de wereld heeft opgewekt." De Vice-Kanselier van de Uni versiteit Sir William WrightSmith bekleedt de heer Schuman met de ^vaardigheid van het ere-doctoraat in de rechten. Hitte over heel Europa De heetste plaats in West-Europa was Zondag waarschijnlijk Frank fort in West-Duitsland, waar de ther mometer niet minder dan 41 graden Celsius aanwees. In de meeste steden van Noord- Italië was het 39 graden. Op een scheepswerf te Genua kregen 13 ar beiders Zaterdag een zonnesteek. De hitte, die Italië al een week teistert, heeft reeds 25 mensenlevens gekost. De temperatuur in Brussel was Zondag 32 graden, in Wenen 33 en in vele delen van Frankrijk meer dan 35 graden. Australië meldt zware sneeuwval in het Zuidwestenmaar daar is het dan ook winter. Vol automatische koelkast inhoud 40 liter. Uil voorraad leverbaar bij: Aalmarkt 12 - Tel. 21782 (Advertentie) Canada is voornemens de immi gratiebepalingen te verscherpen. Uit Nederland zullen alleen maar wor den toegelaten: boeren, enkele groe pen handwerkslieden en arbeiders, die volgens een overeenkomst .met de Nederlandse regering zullen wor den uitgekozen. Verder familieleden van mensen, die reeds in Canada wo nen en „gevallen van buitengewone verdienste". Deze bepalingen, die er vooral op zijn gericht de immigratie van on- feschoolde en verder Italiaanse ar- eiders te bemoeilijken en die een gevolg zijn van eisen der Canadese vakverenigingen, zullen door de mi nister van Immigratie,. Walter Har- ris, in het Canadese Lagerhuis wor den ingediend. Ongeluk op vliegfeest Bekende pilote omgekomen Op het vliegveld Bron bij Lyon is Zondag gedurende een vliegfeest een vliegtuig neergestort. Het tweemotorige toestel stortte brandend neer op een akker. De acht inzittenden, onder wie Frank- rijks bekendste na-oorlogse pilote, Maryse Bastie, kwamen om het le ven. Honderdduizend toeschouwers za gen het ongeluk gebeuren. Maryse Bastie was de eerste vrou welijke militaire invlieger in Frank rijk, de eerste inspectrice in de vliegtuigindustrie en de enige vrouw, die benoemd is tot commandeur van het Legioen van Eer, militaire klasse. Zij behaalde twee maal het wereld record „gesloten-baan" en het we- reldafstandsrecord voor vrouwelij ke piloten. In 1931 maakte zij een nonstop- vlucht van Parijs naar Joerino in Oost-Rusland, waarvoor zij van maarschalk Stalin de „Rode Ster" kreeg. In 1936 vloog zij zonder tus senlandingen van Frankrijk naar Zuid-Amerika in een toestel zonder radio. In de Duitse bezettingstijd vooht zij aan de zijde der Maquis. Zij bezat talrijke decoraties, waar onder tien uit het buitenland. In Olympia. Londen, is Vrijdag de Britse Jaarbeurs voor Levensmidde len geopend Gekleed in een „Volen- dams" costuum tegen een „Neder landse" achtergrond prijst Mevrouw Beryl Hewitt uit Stanmore in Midd lesex onze heerlijke kaas aan. Benoemingen Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft op zijn verzoek eervol ont slag verleend aan de Weleerw. heer Mgr. J. J. J. Noordman, die pastoor was te dc Kwakel. Tot pastoor te de Kwakel is be noemd de Weleerw. heer J. R. F. Versteeg; tot pastoor te Hillegersberg (H, Liduina) is benoemd de Weleerw. heer M. G. v. Rijn; tot pastoor te Bergschenhoek de Weleerw. heer A. v. d. Hoeven, die kapelaan was te Rotterdam (H. Lambertus). H. B. M. A. KEMNA RIDDER ORDE H. GRAF VAN JERUSALEM. Z.Em. Kardinaal Tisserant heeft Zondagmorgen op de Pauselijke Inter nuntiatuur te Den Haag de heer H. B. M. A. Kemna, directeur-hoofdre dacteur van het Katholieke Neder lands Persbureau: ontvangen en hem namens kardinaal Canali meegedeeld, dat hij benoemd is tot ridder in de i Orde van het H. Graf van Jeruzalem. De kardinaal overhandigde de nieuwe ridder de statuten van de orde alsmede de onderscheidingstekenen, bet z.g. krukkenkruis, in tegenwoor digheid van de pauselijke internun tius, mgr. Paolo Giobbe, van mgr. A. Terzariol, pauselijk ceremoniemees ter en van pater R. Lambriex O.S.B., secretaris van de Internuntius. De Orde van het H. Graf, die tot heden vrij zeldzaam in ons land werd uitgereikt, is een pauselijke Orde van verdiensten, gesticht in 1868 en in 1907 hervormd. Kardinaal Canali is heden haar Grootmeester. De Orde telt drie rangen, grootkruis, com mandeur en ridder. JCavceitje Eerst dan leert men de gezondheid naar waarheid achten, wanneer men het lijden aan het ziekbed heeft le ren kennen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1