S)e DAAGT HET IN HET OOSTEN? Westelijke antwoordnota moest gewijzigd worden Het Deense tankschip voor Rusland Fde «Sn,, Om de „blauwe wimpel" Rhee krijgt zijn zin Taft tegen Eisenhower Zaligverklaring kinderen van Fatima Ellende drijft India in armen van communisme Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 5 JULI 1952 43»te JAARGANG No. 12630 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 L het Verre Oosten sinds Nam II, de Noordkoreaanse leider der ro de onderhandelaars te Panmoendjon, met zijn voorstel is gekomen. Na een ondervinding van een jaar zijn wij voorzichtig geworden en wij roepen niet meer zo gauw „hei" voordat wij over de brug zijn. Maar toch gelo ven we, dat hier iets in zit, omdat de omstandigheden zowel als het voorstel zelf een nogal gunstige in druk maken. Men zal zich herinneren, dat de onderhandelingen reeds geruime tijd geleden waren vastgelopen op de kwestie van de krijgsgevange- 0 nen. De Chinezen en de Noord-Koreanen wilden, dat alle krijgsgevangenen zouden wor den gerepatrieerd, hetgeen op het eerste gezicht een normale eis is. Maar het bleek, dat er heel wat ge vangenen waren, die het helemaal niet prettig vonden te worden gere patrieerd en die daarvoor gegronde redenen hadden. Hoe gegrond die redenen waren, is gebleken bij de opstand van de krijgsgevangenen op het eiland Koje, waar verscheidene niet-communistische mede-gevange nen eenvoudig zijn afgemaakt. Zo zijn er onder de Noord-Koreanen heel wat, die gedwongen zijn ge weest soldaat te worden in het rode leger, maar allesbehalve communis ten zijn. Zij zien thans hun leven in gevaar als zij teruggezonden worden en stellen daarom absoluut geen prijs op repatriëring. Het leger van de Verenigde Naties, dat zich juist voor de vrijheid van de wereld in de bres heeft geworpen en vrijdom van Vrees als één der idealen huldigt, welke met alle macht verdedigd behoren te worden, kan moeilijk zijn eigen principes' verloochenen en deze arme kerels overleveren aan de woede van hun tegenstanders. Zo ontstond de im passe; de roden wilden niet toege ven en de anderen konden niet toe geven. Waren de geallieerden nu maar een beetje minder netjes ge weest en hadden zij 'n stel willekeu rige namen op de lijsten der krijgs gevangenen gezet, dan zou er mis schien met wat geknoei om bestwil wat van te maken zijn geweest. Maar de reeds vroeger ingeleverde lijsten waren nauwkeurig en zodoende viel er niet te smokkelen. Thans is Nam II op het lumineuze idee gekomen, DE om te zeggen, dat die Noord-Kore anen, die niet terug willen, eigen lijk geen krijgsgevangenen zijn in de strikte zin van het woord. Zo doende zou er gelegenheid zijn om de lijsten te „reorganiseren". Het is duidelijk, dat er op die ma nier wel iets valt te „versieren" en zodoende is er weer hoop, dat de wapenstilstand toch nog zal worden getekend. Als er tenminste weer niet een addertje onder het gras te voor schijn komt. OMSTANDIGHEDEN welke ons nogal gunstig lijken, zijn de bombardementen van de Jaloe- krachtstations. Het is toch op z'n zachtst gezegd merkwaardig, dat de tegemoetkomende houding van de rode onderhandelaars juist tot uiting is gekomen, nu de geallieerde bom menwerpers hebben laten zien, dat zij ook rake klappen kunnen uitde len als zij dat willen en dat het ge duld van de onderhandelaars in de tent van Panmoendjon geen teken van zwakte is. Men kan het betreu ren, dat men zijn toevlucht tot zul ke hardhandige argumenten moet nemen, maar het schijnt nu eenmaal noodzakelijk te zijn, omdat sommige mensen geen andere taal verstaan. De reactie van de onderhandelaars wijst er op, dat de heren het ditmaal begrepen hebben en ook dat ver sterkt de hoop, dat het ergste nu achter de rug is. Zelfs in de kringen van de Britse Labourpartij, die aan vankelijk hevig verontrust waren over de bombardementen aan de Jaloe, schijnt men te hebben inge zien, dat deze maatregel ook zijn goede zijde kan hebben. Het Lager huisdebat is tenminste verzand in een slappe motie over het feit, dat de Britse regering van te voren niet op de hoogte was gesteld. Zoals men zich herinnert heeft minister Ache- son, die toevallig in Londen was, een doekje voor het bloeden gevon den en gezegd, dat dit een „vergis sing" was geweest. Met de samen werking tussen de verschillende diensten was het weer eens zoals ge woonlijk, nl. „alles oké, d.w.z. er deugt niets van". Labour heeft dat grapje maar niet zó willen slikken, doch het heeft juist dezer dagen ge merkt, dat er ook wel eens Engelse ministers zijn, die een „vergissing" begaan en hun mondje voorbij pra ten. De Britse minister van defensie, lord Alexander, heeft nl. op een di ner gezegd, dat de reserves op Ko rea niet al te stevig waren, Men kan te weinig mededeelzaam zijn en men kan ook te loslippig zijn. Als de rode onderhandelaars er maar geen munt uit trachten te slaan! Adenauer eiste te worden geraadpleegd Het verzenden van de Westelijke antwoordnota aan de Sovjet-Unie zal tot volgende week worden uitgesteld, aldus is in gewoonlijk goed ingelichte kringen in Londen vernomen. Verwacht werd, dat de nota vandaag in Moskou zou worden overhandig^, doch de door kanselier Adenauer inge brachte bezwaren hebben de Westelijken doen besluiten de verzending aan te houden. G<\ oemde kringen menen, dat aanvullende besprekingen nodig zullen zijn voor de tekst van de nota zal zijn voltooid. Men geloofde niet; dat de Vrijdag te Parijs gevoerde besprekingen tussen Amerikaanse, Britse en Franse functionarissen over de voorgestelde Duitse amendementen op- de nota afdoende zijn geweest. Kopenhagen verbaasd over Amerikaans protest Gisteren is er een spoedbijeen- komst geweest van het Deense ka binet in verband met het Ameri kaanse protest tegen de levering van een in Denemarken gebouwd tank schip aan de Sowjet-Unie. De mins ter-president, Erik Eriksen, onder brak zijn vacantie om naar Kopen hagen terug te keren voor deze bij eenkomst. In regeringskringen te Kopenha gen toont men zich enigszins ver baasd over het Amerikaanse protest. Men denkt dat er aan de zaak weinig meer te doen zal zijn. Het betrokken tankschip zou reeds naar Rusland onderweg zijn geweest als de Rus sen niet op het laatste moment om kleine wijzigingen hadden verzocht na de proefvaart. Het schip, genaamd „Aspheron", dat ongeveer dertien duizend ton meet, is reeds door de Russen overgenomen. Men be schouwt het als vrijwel onmogelijk voor de Deense regering om te eisen, dat men alsnog op de levering terug zal komen. Er is reeds een Russische bemanning aan boord. Het bouwcontract is reeds in 1948 getekend, drie jaar voordat de Ame rikaanse regering het wetsontwerp nopens verbod van export van stra tegische goederen naar Oostelijke landen indiende. Het contract om vatte de bouw van nog een tank schip, dat nog niet klaar is, en van vijf koelschepen, van welke er twee te water zijn gelaten. In het contract is bepaald, dat de Sowjet-Unie het benodigde staal en hout zal leveren. Statistieken wijzen uit dat de Sowjet-Unie in 1949 in derdaad ijzer en staal ter waarde van 1.6 millioen kronen en hout voor 18.2 millioen kronen naar Denemar ken heeft geëxporteerd. Alles om trent dit contract is in de Deens- Sowjet-Russische handelsovereen komst van 1948 gepubliceerd, In Deense bladen schrijft men het Amerikaanse protest toe aan het op treden van een onlangs benoemde functionaris bij het Amerikaanse bu reau voor economische samenwer king te Kopenhage. De Amerikaanse autoriteiten heb ben n.l. te kennen gegeven, dat zij alle economische en militaire hulp aan Denemarken zullen staken, als het schip word afgeleverd. Volgens een Amerikaanse wet van 1951, de zogenaamde Battle Act, is de aflevering van tankschepen in het algemeen van strategisch belang rijke goederen aan landen die tot het Russische blok behoren verbo den. STRAALJAGER STORT OP ECHTPAAR. Een Amerikaanse straaljager type Th under jet, die op weg was naar zijn basis in Duitsland, is Woensdag j.l. nabij de spoorweg van Gent naar Brugge neergestort. De Amerikaanse piloot kwam hierbij om het leven. Eerst heden heeft men ontdekt, dat het toestel een bepaard echtpaar, dat per tandem op weg naar huis was, geheel heeft vermorzeld. ONGEWOON HEFTIGE TOON. Reuters Parijse correspondent, Ha rold King, meldt, dat het belang van de Vrijdag, in Parijs door Westelijke diplomaten aangebrachte veranderin gen, die in goedingelichte kringen „zuiver formeel" worden genoemd, schuilt in het feit, dat zij op verzoek van Adenauer zijn aangebracht. Volgens gewoonlijk betrouwbare Parijse kringen heeft de bondskan selier Donderdag bij de Westelijke hoge commissarissen ongewoon hef tig geprotesteerd tegen het feit, dat hij niet was geraadpleegd. Adenauer zou bijzonder bijtende critiek tegen over Frankrijk hebben geuit en dit land ervan hebben beschuldigd „het dictaat van Versailles" te willen her stellen. Hij zou zijn bezwaren heb ben herhaald tegen een vier-mogend- hedenconferentie, die, naar hij ge looft, bekrachtiging van het E.V.G.- verdrag slechts kon belemmeren. De door Adenauer aangeslagen toon zou officiële kringen in Parijs hebben ge schokt, aldus deze kringen. Vele Franse waarnemers beschou wen het incident als een diplomatie ke overwinning voor West-Duitsland. Zij menen, dat het in het vervolg zeer moeilijk zal zijn met Rusland^ over de Duitse kwestie te onderhan-: een verenigd Duitsland duidelijk in de nieuwe nota aan de Sowjet-Unie tot uitdrukking zouden worden ge bracht. Adenauer zeide verder voorstan der van een dergelijke conferentie te zijn, echter onder voorwaarde, dat er van uitgegaan werd, dat een einde zou komen aan de „bolsjewisering van Duitsers tegen, hun wil en de erkenning door de Sowjet-Unie van het recht van Duitsland zich aan te sluiten bij een gemeenschap van lan den, die, zonder agressieve doelen ma te streven, Duitsland zal bevrijden van zijn politieke isolatie". In dat geval zou de Sowjet-Unie een normalisering van de onderlinge betrekkingen kunnen verwachten, welke weer tegemoet zou komen aan de behoefte der Sowjet-Unie aan vei ligheid. De ratificatie van verdragen tussen Duitsland en de Westelijke geallieer den diende niet vertraagd te worden door een Vier-Mogendhedenconferen- tie, daar deze verdragen hun eigen historie hadden en geheel los ston den van genoemde conferentie. Door deze verdragen zou Duitsland drie grote mogendheden winnen voor het istreven van 'n hereniging. Tezamen met deze mogendheden zou Duits land er op den duur in slagen de stormachtige scène hebben veroor zaakt om een precedent te schep-: pen voor het in het vervolg raadple gen van Duitsland by alle internatio nale onderhandelingen. Men meent, dat hij slechts minder belangrijke wijzigingen in de tekst van de Wes telijke antwoordnota heeft verzocht; omdat d Westelijken dit moeilijke* zouden kunnen weigeren dan een verzoek om belangrijke wijzigingen. Zijn manoeuvres schijnen vruchten af te werpen, aangezien de Ameri kaanse, Britse en Franse diplomaten Vrijdag de voorgestelde veranderin gen hebben aanvaard, aldus Reuters correspondent. MET DUITSE BELANGEN REKENING GEHOUDEN. Kanselier Audenauer heeft in een vraaggesprek met de „Münchner Merkur", verklaard, dat de invloed van zijn regering op de diplomatieke gedachtenwisseling over een Vier Mogendhedenconferentie „niet een mogelijkheid doch een feit" is. Hij zeide te hopen, dat de belangen van Er is een nieuwe camdidaat op het water verschenen voor de „blauwe wimpel", het ereteken voor het snel ste schip, dat de Atlantisch Oceaan oversteekt. Het is de „United Sta tes", een Amerikaans passagiersschip. Gisteren is het uit New York ver trokken en het maakt nu reeds een goede kans om de „blauwe wimpel" voor Amerika te veroveren. De ge middelde snelheid is tot nu toe 34.11 knopen d.w.z. 63.16 K.M. per uur, „hetgeen de verwachting verre heeft overtroffen", zoals gezagvoerder Manning zegt. De „Queen Mary", het Britse vlaggeschip, dat sedert 1938 de trophee voor de snelste Oceaan overtocht aan de mast voert, legde op haar recordvaart in dezelfde tijd elf mijlen minder af. De Zuid-Koreaanse nationale ver gadering heeft Vrijdag haar be voegdheid om de president der repu bliek te kiezen prijsgegeven. De ver gadering stemde er met 163 tegen nul stemmen mee in, dat de presi dent direct door het volk zal worden gekozen. President Syngman Rhee heeft nu zijn zin. Om te maken, dat het ver eiste aantal parlementsleden (quo rum) aanwezig was, waren niet al leen een aantal ondergedoken tegen standers van Rhee door de politie naar het parlement gebracht, doch ook de elf leden, die gevangen zit ten op beschuldiging van verraad. Suinfeeót (Zmetifcaanócamftaóóade er van te overtuigen, „dat hereniging het onvervreemdbare recht van de Duitsers is". Hoover tracht te bemiddelen Vxede en aoxleg- dicht (tijcen Ter gelegenheid van de Onafhankelijkheidsdag der Verenigde Staten werd door de Ambassade op Zorgvliet te Den Haag een tuinfeest georganiseerd. De Economische Attaché van de Ambassade, de heer Gerome Gaspard, derde van links, die de Ambassade binnenkort gaat verlaten, doet zich tijdens het feest te goed aan een verfrissende dronk. Herbert Hoover, de enige nog in leven zijne Amerikaanse ex-presi dent, heeft in een telegram aan het nationale comité van de Republikein se partij aangedrongen op een „vriendschappelijke en onpartijdige" regeling voor het geschil over de de legatie van 38 man van Texas naar de nationale conventie. Twee weken geleden had de oud president voorgesteld een „kleine groep van vooraanstaande personen, die beide partijen aanhangen", de toestand te laten bestuderen. De lei der van Eisenhower's verkiezings campagne, senator Cabot Lodge, had het aanbod afgeslagen. Lodge heeft ook het laatste voorstel van Taft aan de nationale commissie van de Repu blikeinse partij om 22 stemmen uit Texas aan hem en 16 aan Eisenho wer toe te wijzen, afgeslagen. Volgens ramingen heeft Taft, dank zy de betwiste afgevaardigden, die de nationale commissie hem toewees, meer dan 500 stemmen op zich ver enigd tegen Eisenhower 414. (604 stemmen zijn nodig voor de republi keinse candidaat). Vrijdag zijn de meeste onderdelen van het republikeins© verkiezings program in ruwe trekken gereedge komen. Het belangrijke onderdeel over de buitenlandse politiek houdt ernstige critiek op de Verenigde Naties in, omdat zij in gebreke zijn gebleven de leden der V.N. aanwijzingen te geven voor meer hulp aan de Ver enigde Staten bij de strijd in Korea. Het program belooft vrijheidlievende landen militaire en economische hulp. Bij een wervelstorm die Woens dagavond en Donderdag de middelste eilanden van de Philippijnen heeft geteisterd, zijn volgens de eerste be richten 76 personen om het leven ge komen, 94 personen worden vermist en een is gewond. Er is voor millioe- nen guldens schade aangericht. On geveer duizend huizen zijn vernietigd en grote schade is aangericht aan openbare werken, oogsten en parti culiere eigendommen op het eiland Cebu. De schade in andere gebieden is nog niet bekend, daar de verbin dingen verbroken zijn. Een speciale kerkelijke rechtbank onderzoekt, naar het K.N.P. ver neemt, te Fatima de mogelijkheden voor de inleiding van het proces van zaligverklaring van twee der drie kinderen, aan wie in 1917 de H. Maagd is verschenen. Het betreft hier de kinderen Jacinta en Francisco Marto. Het derde der kinderen, Lu cia, is nog in leven en is thans zus ter in een Portugees klooster. De rechtbank, bestaande uit zeven personen, aangewezen door Mgr. Al- ves Correia da Silva, bisschop van Leiria, is reeds begonnen met het on dervragen der getuigen, onder wie de ouders van de beide overleden kinde ren. De wrede tegenstelling: boven bet beeld van de vrede, onder het beeld van de oorlog. De bovenste foto werd genomen nabij Lamed in Kansas. De ene „combine" (oogstmachine) volgt de andere en brengt het gouden koren van de zonnig velden naar de voorraadschuren. Het is het bouwland van dui zend acres (één acre is 4840 vierkante yards), van Arthur Millar, gelegen twintig mijl van Larned, waar het land 25 tot 40 bushels graan per acre op brengt. Kansas, dat een record oogst van 280.000.000 bushels graan had in 1947, verwacht dit jaar een nieuw record van meer dan driehonderd millioen bushels. De tegenstelling onder: Het Amerikaanse leger heeft een nieuwe grotere tank gekregen, de Patton 48. Er wordt een demonstratie mee ge houden, onmiddellijk nadat het eerste exemplaar door de fabrieken van Chrysler te Newark werd afgeleverd. De tank heeft kanonnen met een enorme vuurkracht. De Amerikaanse regering heeft voor die model tank orders geplaatst tot een bedrag van bijna twee milliard dollar. Het belang rijkste van deze tank, die machtiger moet zijn dan welke andere ter wereld ook, is de uit één stuk bestaande ovaalvormige romp. De oppervlakte daar- van~bïedt vijandelijke granaten geen enkelo goede „trefkans"^ Mgr. Bouter gaf al z'n geld weg „De communisten in India zijn in derdaad zeer actief en hitsen de pau pers op tegen de landeigenaren; zij doen hun grote beloften, dat het land van de grote boeren zal worden afgenomen en onder de armen ver deeld enz. De armen in dit land zijn meest ongeletterd en zij begrijpen de aard van het communisme niet". Al dus verklaarde de Nederlandse mis siebisschop Mgr. W. Bouter van Nel- lore in India dezer dagen, nadat hij teruggekeerd was van een 2.000 km lange inspectiereis. „De onderdrukten zullen iedere partij steunen, die maar een verbete ring van hun tegenwoordige toe stand belooft, welke inderdaad on houdbaar is. Zo is ook het succes te verklaren van de communisten bij de onlangs gehouden verkiezingen, in ons eigen bisdom Nellore onder de Telegu evengoed als elders". „De rode leiders hebben al ver klaard dat, als ze de kans maar krij gen, zij een eigen regering zullen uitroepen in Kersala (Malabar) of Madras en dat ze onafhankelijk van de regering in Delhi zullen optre den. Het communisme blijft zonder twijfel een van de grootste gevaren voor India en ook voor de vooruit gang van de Katholieke Kerk in In- ANNA PAUKER ONTSLAGEN ALS MINISTER Het officiële Roemeense nieuws bureau heeft medegedeeld, dat An na Pauker, de Roemeense minister van buitenlandse zaken, thans ont heven is van haar functie als zo danig. Zij zal worden opgevolgd door Simion Bughici, gewezen ambassa deur van Roemenië in Moskou. Zoals bekend werd Anna Pauker kort geleden gecritiseerd „wegens rechtse en linkse afwijkingen van de partijlijn" en uit het politieke bu reau der partij geroyeerd. „Vele missiestaties liggen in de door de hongersnood geteisterde ge bieden en het is pijnlijk het lijden te zien van de arme mensen. Velen krijgen niet eens één maaltijd per dag. Veelal zijn de bronnen uitge droogd en moeten de mensen hun dorpen verlaten, omdat er in het ge heel geen water is. Men moet in een heet land als dit geleefd hebben om te begrijpen, wat het zeggen wil: zonder drinkwater te zijn of alleen maar lafenis te vinden aan modder poelen". „Ik kon het niet aanzien, dat arme kinderen verhongerden en vaak gaf ik al het geld weg, dat ik bij me had en sohreef dan maar naar Nellore om me meer te sturen om de nood enigs zins te lenigen. Als de regering maar de armen meer te hulp kwam en de vooruitzichten maar hoopvoller wa- Degenen, die werken, krijgen vaak een handjevol graan, maar dikwijls moeten zij hun schuld er mee aflos sen. De rijke landeigenaars behan delen het volk als slaven. Een van mijn Indische priesters richtte een niet-communistische arbeidersorga nisatie op om de levensstandaard van de arbeiders op te voeren en hen te beschermen tegen de onderdrukking. Na de eerste vergadering kwam een groep rijke boeren, die als de dood tegen de organisatie zijn, naar de priester toe en vroeg hem met welk recht hij zich met organisatie inliet. De priester probeerde de zaak heel rustig uit te leggen, maar men wilde nergens van horen en een arme ka tholieke jongen, die in de buurt was, werd afgeranseld. Toen de priester tussenbeide kwam werd hij door de troep vastgegrepen en naar de weg gesleurd, waar ze hem haar en baard uittrokken en met hun sandalen sloegen, totdat een paar mensen hem kwamen bevrijden. Toch houden de priesters vol, zij trachten arbeiders organisaties, coöperaties te stichten. Er moet iets voor ons Katholieke volk in India worden gedaan". Al dus de mededelingen van Mgr. Bou- JCavteCtje Niets komt terecht, dat niet on der de ogen gezien wordt.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1