De officiële uitslag van de verkiezingen Opa ging zelfs eens kijken Ronselarij voor het Vreemdelingen-legioen Voor het behoud van molens vele subsidies Hoe warm het wel was Brandewijn voor bezoekers! Drie boerderijen in as gelegd Agrarische handel en de P.B.O. Se dame WOENSDAG 2 JULI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA t Actie „Zevenstemmers" haalde weinig uit De voorkeurstemmen Tijdens de zitting van het Cen trale stembureau in het Haagse stad. huis werd bekend gemaakt, dat bij de verkiezingen voor de Tweede Ka mer op 25 Juni j.l. in totaal 5.334.387 geldige stemmeni zijn uit gebracht. Het A.N.P.-totaal van 25 Juni gaf een verschil van 677, waar bij in aanmerking moet worden ge nomen, dat achteraf nog stemmen ongeldig zijn verklaard, terwijl bo vendien de eerste opgaven der ge meenten niet altijd geheel juist zijn geweest. De lotingen, die door de voorzitter, prof. G. van den Bergh werden ge houden, brachten geen veranderin gen in de verwachte resultaten. De zes der dertien candidaten voor de P. v. d. A., van wie niet kon worden vastgesteld of zij gekozen waren, kwamen eveneens door loting op hun zetels. Een merkwaardig feit der lotingen was, dat mr. P. J. Oud, die in alle kieskringen gekozen werd, als offi cieel gekozene in de kieskring Rot terdam uit de bus kwam. Ten aanzien van de „zevenstem mers", zij die op aandrang van de „Groene Amsterdammer" op de ze vende candidaat van een lijst zouden stemmen als demonstratie tegen het Atlantische Pact, blijkt uit het pro ces-verbaal, dat op de P. v. d. A.- lijst 10.464, de V.V.D.-lijst 3664 en op de lijst van Socialistische Unie 1179 van deze uitingen voorkwamen. Hierbij is de kieskring Arnhem niet begrepen, omdat daar een vrouw op no. 7 van de P. v. d. A. stond. Eveneens zonder Arnhem is het totaal der op de nummers zes der genoemde lijsten uitgebrachte stem men 1624. (resp. 1011, 395 en 218). Waaruit ongeveer kan worden afge lezen hoe de idee van „zevenstem- men" is ingeslagen! Voor de P. v. d. A. betekent zulks ongeveer tweeder de percent der stemmen-. Op prof. Scholten van de A.R.-lijst werd 7475 voorkeurstemmen uitge bracht, tegen 115 op de candidaat, die boven hem op de lijst stond. Op de K.A.B.-voorzitter De Bruyn, die in drie kringen candidaat stond, werden te Den Helder 2301, te Haar lem 2134 en te Utrecht 4310 totaal 8745 voorkeurstemmen uitgebracht. In katholieke kring werd een be scheiden actie gevoerd om wel op de K.V.P. te stemmen teneinde de eenheid te bewaren, doch als demon stratie van een niet algeheel instem men met het beleid der partij, zijn keus op de laatste candidaat te ves tigen. Als resultaat wijst het proces verbaal aan, dat op de laatste K.V.P.- plaats 4185 stemmen zijn uitgebracht. Vergelijkt men daarmee de laatste plaats op de lijst van de P. v. d. A., Het is niet alleen prettig om zo nu en dan plotseling tot de ontdekking te komen, dat er nog mensen zijn, die vertrou wen in het leven stellen, maar ook, dat dit vertrouwen niet be schaamd wordt. Normaal zouden de Nederlan ders in het geval van de 72-jari- ge Josephus J. v. Meijl, toen hij tot de ontdekking kwam. dat er iets aan de uitbetaling van zijn ouderdomsrente schortte, een stevig potje zijn gaan kankeren en voor de rest de loop der din gen hebben afgewacht. Zo niet onze Brabander. Met het vertrouwen, dat alles in or de zou komen, wanneer hij maar eens op het hoofdbureau ging kijken, stapte hij op zijn fiets en bereikte tien uur later het hoofdstedelijk hoofdbureau van de Rijksverzekeringsbank. Zijn- vertrouwen werd niet be schaamd. Uit bewondering voor de krasse peddelaar, die 138 km. had afgelegd, zocht men het ge val vlug uit en de heer Meijl kreeg een chèque van 375. Doch dit was nog niet alles. Met een royaal gebaar collec teerde het personeel de terug reis bij elkaar en toen het trein kaartje gekocht was, bleek er zelfs nog een doos sigaren over te schieten. Het Centraal Sta tion, dat van het geval hoorde, wilde ook niet achterblijven en bood een diner aan. dan blijkt deze 609 maal een stem te hebben gekregen. Een beeld van onverschilligheid bij de verkiezingen geven, naar de op vatting van een ambtenaar van het Centraal Stembureau, degenen, die doorgaans huni stem aan de laatste candidaat van de laatste lijst geven. Hier ziet men 1005 stemmen totaal tegen de laatste candidaat van de voorlaatste lijst 91. Om dezelfde re den vult naar ruwe schatting een zelfde aantal kiezers het eerste hok je van de eerste lijst in. Tenslotte het officiële totaal aan stemmen, dat op iedere lijst afzon derlijk werd uitgebracht: K.V.P. 1.529.289, P.v.d.A. 1.545.304, A.R. 630.101, C.H. 467.097, V.V.D. 470.820, Comm. 328.641, S.G.P. 129.057, K.N.P. 144.517, Recht Vrijh. 18.988, Soc. Unie 18.008. Jong Cons. Verb. 9959, Ger. Pol. Verb. 35.488, Middenst. 25.108. Lucifers en kanker bestrijding Enige maanden geleden is het Ko ningin Wilhelminafonds begonnen met de venkoop via de sigaren- handel van lucifers. „De sympa thieke wijze, waarop het Nederlandse publiek deze platte doosjes heeft ont vangen, deed de vereniging besluiten thans ok gewone pakken huishoud- lucifers in de handel te brengen." In de normale prijs, die men daar voor betaalt (30 cent per pak) is een bijdrage voor het Koningin Wilhel minafonds (5 cent) begrepen. „Bestrijd het leed, "dat kanker heet," staat op elk pak. Het is de bedoeling van het nieuwe merk „KWF"-lucifers 5 millioen pak ken per jaar dat is ca. 10 pet. van het totale verbruik van dit artikel in ons land te plaatsen, zodat het Koningin Wilhelmina Fonds tegen over de ehorme, telken jare terug kerende kosten ter bestrijding van de kanker, alleen uit dezen hoofde jaarlijks een bedrag van 250.000 hoopt te ontvangen. Gevaar van jeugdige vacantiegangers Weg terug is moeilijk Prov. Staten van Zuid-Holland De Provinciale Staten van Zuid- Holland hebben gistermiddag hun goedkeuring gehecht aan een achttal voorstellen van Gedeputeerde Staten tot het verlenen van subsidies ten behoeve van herbouw en herstel van molens. Besloten werd de molens o.a. van het waterschap „De Ooverwaard" en indien het bevoegde orgaan van de polder Nieuw-Lekkerland daar toe besluit, bovendien twee molen c.a. vani die polder in beheer en on derhoud bij de provincie over te ne men. Ten behoeve van het herstel van achttien molens, behorende tot het molencomplex aan de Kinderdijk zal een bijdrage in de kosten worden verleend tot ten hoogste een totaal bedrag van 13.500, onder voorwaar de o.m., dat door het Rijk en door of vanwege anderen in bedoelde kosten bijdragen van tenminste ƒ90.000 worden verleend. Ins.de kosten van herbouw van de molen „Korpershoek" te Schipluiden werd een aanvullend subsidie van 2.000 toegestaan. Deze molen is op 2 Februari 1945 afgebrand en door overplaatsing van de molen „De Jon ge Pieter" uit Leimuiden herbouwd. De provincie had in 1949 reeds een subsidie vani 4.000 in de kosten van herbouw verstrekt. In de kosten van herstel van een der molens van de „Drooggemaakte Veender- en Lijkerpolder" werd een subsidie van 513.36 toegestaan. Het subsidie in de kosten van bui tengewone herstelwerkzaamheden aan de molen van de „Groote Heilige Geestpolder" werd nader bepaald op ten hoogste ƒ4.350. Vorig jaar was dit subsidie bepaald op ƒ2700. Eveneens werd verhoogd het sub sidie in de kosten van herstel van de molen vani de „Lakerpolder", deze werd gebracht van ƒ430.50 op ƒ800. In de restauratie van de koren molen „De Drie Lelies" te Maasland werd een subsidie van 750 ver leend en in die van de molen van de polder „Vrouwgeest" een subsi die van 3.300. Tenslotte werd besloten Ged. Sta ten te machtigen tot oprichting van een stichting, die ten doel heeft de instandhouding van de vier molens van de „Tweemanspolder". Voor de stichting werd een aanvangskapitaal van 100 beschikbaar gesteld en voorts zal aan de stichting een bedrag van 4.770 worden uitgekeerd. Vervolgens is aangenomen een SERRARENS VERLAAT HET I.V.C. De heer P. J. S. Serrarens, die se dert de oprichting van het Interna tionaal Christelijk Vakverbond in 1920 de functie van secretaris-gene raal heeft bekleed, zal op het elfde congres van het I.C.V., dat van 2 tot 5 Juli in Den Haag wordt gehouden, zijn mandaat neerleggen. Als zijn op volger het congres zal zich hier over moeten uitspreken wordt o.m. Belg August Vanistendael ge noemd. De heer Vanistendael heeft de laatste vijf jaar de functie van plv. secretaris-generaal vervuld. De heer Serrarens zal adviseur blijven voor het I.C.V. voorstel van Ged. Staten met betrek king tot de berging van baggerspecie uit Rotterdamse havens in de Aal- keetbuitenpolder. De uitvoering van het werk zal geschieden door de stichting landverbetering Zuid-Hol land. De kosten zullen bedragen 9.500 per hectare, waartegenover naar verwachting 6.500 per hectare aan inkomsten zullen staan. De heren T. de Bruijn (Arb.) en M. Meissen (K.V.P.) hadden er bezwaar tegen, dat geen overleg is gepleegd met de gemeentebesturen van Vlaar- dingen en Maasland en met het hoog heemraadschap Delfland. Met de aan gewezen plaats gingen zij intussen accoord. De heer mr. G. Schilthuis, lid van Ged. Staten, zegde toe, dat alsnog overleg zal worden gepleegd, waar toe alle gelegenheid bestaat, met de belangen der genoemde gemeenten zal rekening worden gehouden. Het voorstel is z. h. s. goedgekeurd. De vergadering der Staten wordt Woensdagochtend te elf uur voort gezet. In Frankrijk zijn nog steeds wer vingsagenten actief, die jongelui trachten te bewegen dienst te ne men in het vreemdelingenlegioen. Begrijpelijkerwijze hebben zij het ook voorzien op jongelui, die met vacantie in Frankrijk vertoeven en die zich b.v. door gebrek aan geld of door het gemis aan een paspoort in moeilijkheden bevinden. De ronselaars schilderen het le ven in het legioen veelal romantisch af. Dienstneming leidt tot bittere teleurstellingen. In sommige geval len wordt de indruk gewekt, dat men door dienstneming gevrijwaard wordt tegen de gevolgen van over tredingen tegen Franse wettelijke voorschriften. Daar volgens de Franse wet een jongeman op zijn achttiende jaar militair meerderjarig is, kan hij op die leeftijd dienst nemen in het vreemdelingenlegioen, zonder toe stemming van zijn ouders. Pogingen, om verbintenissen van minderjari gen ongedaan te maken, hebben slechts in enkele gevallen succes ge had. Onder géén beding dient men papieren of formulieren te onder tekenen, waarvan men de inhoud niet begrijpt. Zelfs al zou men zon der het te weten een overeenkomst met het vreemdelingenlegioen aan gaan, dan is deze in de regel onher- roepelijk^ Uit het bovenstaande behoeft geenszins te worden afgeleid, dat aan het maken van kampeer- of trektochten door Frankrijk op zich zelf gevaren verbonden zijn. Men houde zich echter aan de voorschrif ten en begeve zich niet op reis zon der de noodzakelijke documenten, zoals kampeer- of trekkerskaar ten. Mocht men toch in moeilijkheden geraken, dan wende men zich ten spoedigste tot de Nederlandse am bassade te Parijs of een der Neder landse consulaten in Frankrijk. Ouders of verzorgers in Neder land, die vermoeden, dat aan hen Chefarine „4" doet wonderen TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN A F 0.75 (Advertentie) EEN TOP-DAG Nu de grootste hitte voorbij is en de Bilt ons een verdere tempera- tuursdaling aankondigt, kunnen wij met meer gemoedsrust de berichten lezen, welke uit alle delen van West- Europa komen, omtrent de hitte. Overal in Brabant en Limburg werd gisteren 32 graden gemeten. Vlissingen bracht het tot 31 graden. In de Bilt werd een temperatuur ge meten als daar sedert Juni 1950 niet meer was voorgekomen. Doordat de wind Oostelijk was, heeft vooral de kust het gisteren stukken warmer gehad dan de vorige dagen. De enige plaats in ons land, waar tot nu toe geen zomerse temperatuur is geme ten, is Den Helder. Daar werd giste ren 24 graden genoteerd, dus 3 gra den meer, dan de vorige dagen. In het buitenland. Het is altijd wel een schrale troost, maar toch doet het ons goed, te ho ren, dat het in het buitenland nog erger is geweest. In Frankrijk kwa men wel bijzonder hoge temperatu ren voor. Tal van plaatsen meldden 39 graden. Uit Vichy werd zelfs 41 graden gemeld. In Parijs was het 38 graden, hetgeen dicht bij het record is. In 1947 heeft men daar 39 graden genoteerd. Ook in Duitsland, België en Engeland was het zeer warm De plechtige Britse rechters heb ben gisteren hun pruiken tijdens de zittingen niet opgehad. Een beter voorbeeld om te illustreren hoe warm het is geweest, is niet denk baar. Want pruikeloze rechtspleging is in Engeland een afschuwelijk ver grijp tegen de almachtige traditie. Te Mainz, waar de temperatuur tegen de 40 graden liep, begon het asphalt vloeibaar te worden en lichte auto's en fietsen kleefden er in vast. Een verkeersagent bezweek er op 'n kruispunt en plakte vast in de taaie massa. Het aantal bosbranden is natuur lijk weer groot. In het Zuid-Westen van Frankrijk zijn 1600 hectaren bos in vlammen opgegaan en ook in Bel gië heeft het vuur nogal wat schade aangericht. Heel tevreden zijn tot nu toe de wijngaardeniers. Die in het Rijnland hopen zelfs, dat de hittegolf nog wat aanhoudt; dan zal deze oogst die van 1947, 'n record, naar de kroon steken. toevertrouwde minderjarigen in han den van wervingsagenten voor het Franse vreemdelingenlegioen zijn gevallen, dan wel uit eigen vrije wil hebben dienst genomen, dienen zulks onverwijld ter kennis te brengen van het ministerie van Buitenlandse Zaken te 's-Gravenhage. Op naar Den Bosch Plotseling is int de Brabantse hoofd stad de liefde voor het zoete, lieve Gerritje weer ontvonkt, hetgeen te danken kan zijn aan het brandewijn- tje-met-suiker, dat het Bossche ge meentebestuur voortaan zijn gasten ten stadhuize aanbiedt. Het „brandewijntje-met" schijnt de nectar te zijn der muzen, die zo wel willend waren de dirigent van het Bosch' Gemengd Koor, Rob Gevers, te inspireren tot een vrolijke en ge moedelijke paraphrase op het alom- bekende volksliedje. De dirgent van het Brabants Orkest, Hein Jordans, aanvaardde deze burleske voor zijn ensemble, dat gisteravond als toegift op het Weense programma in de ge heel uitverkochte Casino-Schouw burg die speciale verklanking gaf van het zoete, lieve Gerritje. De kleine, charmante schutsvrou- we van de Bossche „Gastvrijheid en Leut" werd daardoor tot het concert podium verheven. De composite werd opgedragen aan de burgemeester van den Bosch, mr. H. J. M. Loeff. Tot besluit ontvingen Jordans en Gevers een fles brandewijn en een hoeveelheid suikerklontjes. KONINGIN EN PRINS OP DE „VANGUARD" Koningin Juliana en prins Bern- hard zijn Dinsdagavond aan boord van het te Rotterdam liggende Brit se slagschip „Vanguard" eregasten geweest aan een diner, dat de bevel hebber van de „home-fleet", admi raal Sir George Creasy, op zijn vlag- geschip aanbood. De Koningin droeg een zwarte tulen avondrobe met een boa van witte struisveren; de Prins was ge kleed in admiraalsuniform. 200.000 bromfietsen Bij het gemotoriseerde vervoer en verkeer hier te lande staat de brom fiets zeer royaal aan de kop. In ronde cijfers waren er in Nederland op 1 Juni j.l. 200.000 bromfietsen tegen 167.000 personenauto's, 62.000 auto bussen, 86.000 vrachtauto's, 150.000 motorrijwielen en 10.000 speciale voertuigen. Vier loterijen per jaar Van 1 Januari 1953 af zullen, zo lang daaraan behoefte bestaat, vier loterijen per jaar worden gehouden. Het aantal klassen wordt terug gebracht van vijf op vier. Er komen minder eigen gelden in de z.g. bin- nenklassen. Voorts worden de laag ste echte prijzen, die tot duver 100 bedroegen, verhoogd tot 200. In de le, 2e en 3e klasse zullen telkens 1000 prijzen worden getrok ken, waarvan 900 eigen gelden, en in de laatste klasse 5000 prijzen, waarvan 4195 eigen gelden. Het to taal der uitgeloofde prijzen en prc- miën zal 1.252.100 bedragen. Een wijziging in de opbrengst per loterij vloeit voor de staat uit het nieuwe trekkingsplan per saldo niet voort. Negen militaire blussers door rook en warmte overmand Ongeveer de helft van de buurtschap De Rul bij Heczc is gisteravond het slachtoffer geworden van een brand die drie boerderijen in de as heeft ge legd. Negen militairen die aan het blussing-swerk deelnamen moesten, be vangen door de warmte en de rook, naar het ziekenhuis te Geldrop worden vervoerd. Volgens de politie is de brand waarschijnlijk ontstaan tengevolge van schietoefeningen, die militairen van een legeronderdeel der genie uit 's-Hertogenbosch gistermiddag en -avond in de buurt hebben gehouden. Het vuur werd omstreeks zes uur ontdekt in een schuurtje bij de boer derij van M. van der Loo. Door de vrij sterke wind sloegen de vlammen spoedig over naar zijn nabijgelegen boerderij, die met een rieten dak was gedekt. De brandweer van Heeze werd direct gealarmeerd, doch kon, doordat er niet voldoende druk op de waterleidingwas, niet onmiddellijk water geven. Direct werd het water leidingbedrijf te Eindhoven gebeld met het verzoek de druk te verhogen, doch toen dit was geschied, stonden ook reeds de aangrenzende boerde rijen van H. v. d. Paal en de familie De voorzitter van het Algemeen Orgaan Voedselvoorziening, de heer Th. Boersma, heeft gisteren de derde jaarvergadering van het algemeen orgaan te Utrecht geopend. In zijn openingsrede zei de heer Boersma o.m. het volgende. Het Algemeen Or gaan Voedselvoorziening kan optre den als de vertegenwoordiger van alle belangrijke sectoren van de landbouw- en voedselvoorzienings- handel. Hij is geworden het enige representatieve orgaan voor deze sector van het bedrijfsleven in zijn geheel. Bij de behandeling van het ont zaglijk veel tijd en energie in beslag nemend vraagstuk van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, heb ben wij gestreefd en zullen wij blij ven streven naar twee doelstellingen, aldus spr., n.l. in de eerste plaats, dat de bevoegdheden van product schappen en bedrijfschappen niet over en zonder de handel kunnen worden gebruikt om gewild of onge wild de handel in het gedrang te brengen. Daarom hebben wij ons b.v. verzet tegen de bevoegdheden van een landbouwschap over alle zaken, die de handel of daarmede verwan te bedrijven aangaan. In de tweede plaats streven wij er naar, dat over al waar bedrijfslichamen tot stand komen, de handel daarin op dezelfde wijze en in dezelfde mate zijn stem kan laten horen als andere sectoren van het bedrijfsleven. De handel is bereid mede te wer ken aan het tot stand komen van pu bliekrechtelijke lichamen, als daarbij aan deze voorwaarden wordt voldaan en zodoende recht wordt gedaan aan de positie, die de handel inneemt. Ook bij het belangrijke vraagstuk van de Europese samenwerking in de landbouw moeten wij in wezen de zelfde positie innemen. PENNINGMEESTER IN ARREST De Apeldoornse politie heeft ge arresteerd de 36-jarige H. G. W., penningmeester van een reisvereni- ging ener personeelsorganisatie. Hij kwam met het verhaal, dat hij een portefeuille met 1800 had verloren. Dit was het totale bezit van de reis- vereniging. Uit het onderzoek is ge bleken, dat W. de gelden heeft ver duisterd. Van der Hurk in vlammen. 1 De brandweer had de slangen aan gesloten op de kleine Dommel, doch was niet bij machte in eerste instan tie het vuur krachtig te bestrijden. Inmiddels waren drie brandweerwa gens uit Eindhoven, de nevelspuit en de manschappenwagen uit Geldrop en de bedrijfsbrandweer van Wul- lings uit Heeze gearriveerd. Zij kon den echter slechts het woonhuis van Van der Hurk en een nabijgelegen boerdrij van W. van der Weert red den. Ook de in de nabijheid vertoeven de militairen namen krachtdadig aan het blussingswerk deel. Negen van hen moesten, overmand door rook cn v/armte, per ziekenauto naar het zie kenhuis in Geldrop worden vervoerd. De boerderijen en woonhuizen met meubilair van Van der Loo en Van der Paal gingen geheel verloren. Van de boerderij van Van der Hurk kon, zoals gemeld, het woonhuis gered worden. Voorts werden nog een schuur van M. Verbeek, een bijgebouw met ge reedschap van L. Heesakkers en een schuur van J. Raasens een prooi der vlammen. De totale schade wordt geschat op ruim twee ton. ONTPLOFFING OP SCHEEPSWERF Gistermiddag heeft een ontploffing van een carbidketel enige consterna tie veroorzaakt op de scheepswerf van Holland-Nautic in Haarlem- Noord. De knal van de ontploffing ging gepaard met het gerinkel van glas, want een aantal ruiten van de fabriekgebouwen en van huizen in de omgeving moesten het ontgelden. Enkele personen liepen brandwon den op, die van niet ernstige aard bleken. Het begin van brand, gevolg van de ontploffing, werd door de Haar lemse brandweer, die direct was ge alarmeerd, in de kiem gesmoord, waardoor de materiële schade betrek kelijk gering kan worden geacht. Omtrent de oorzaak van de ont ploffing tast men nog in het duister. IN HET GRIJS door GEORGETTE MACM1LLAN vertaling: HERMAN ANTONSEN 32) „Ik begrijp niet precies, wat u ei genlijk bedoelt," zei Franklin. „U zult het wellicht, begrijpen, als ik u hertel, dat ik die dame in het grijs moet en zal vinden, al zou ik er zelf voor op zoek gaan. Ik ben niet zo stom, als ik er wel uitzie," brieste Seabree. ,,Ik weet drommels goed, dat u op uitstekende voet met die dame in het grijs staat en dat zij u dat bundeltje blanco papier in de handen gestopt heeft, om het mij te geven. Ze bedot u, zowel als mijmaar iemand die verliefd is, ziet zoiets nu eenmaal niet in." Franklin keek de rr/an verachtelijk aan. „Beseft u," vroeg hij, „hoe gek het er uit ziet voor de president van de Superba Rubber Company, nu hij aangetroffen is als inbreker met een masker voor in het huis van een an der?" Het lachje, waarmee Franklin die woorden vergezeld liet gaan, klonk allesbehalve vriendelijk. „Heb ik dan niet het recht, mijn eigen belangen te behartigen al moet ik er als detective voor optreden?" Weer begon Franklin te lachen. „Detectives zijn niet gewend, ge maskerd ergens binnen te dringen," zei hij. „Nou goedmaar dit is voor mij een zaak van geweldig groot belanggroter, dan u ver moedelijk beseft." „Is het zo belangrijk voor u, dat u in uw vooraanstaande positie, u de weelde kunt veroorloven voor een inbreker uitgemaakt te worden?" Franklin scheen er pleizier in te hebben, de president nog nijdiger te maken. Hij was dan ook een beetje overstuur door de gebeurtenissen van die avond en zijn onzekerheid omtrent de positie van Esther. „Ik denk dat ik me dat evengoed veroorloven kan, als u dat zich kunt." „Wacht eventjes." viel Franklin hem in de rede. „U moet dat liever niet zeggen. Ik zou niet graag doen. wat ik zeker doen zou, als u iets der gelijks zei. Wat wilde u hiermee nu eigenlijk bereiken?" „Ik zie niet in, dat u dat ook maar iets aangaat." schreeuwde Seabree. De kleine dikke rr/an met zijn luid geschreeuw maakte een belachelijke j indruk. „Vertrouwt u dan uw eigen detec tive, Stanley Fiske, niet eens meer?" vroeg Franklin, „U denkt misschien dat hij in een complot zit, om u te bedriegen. Misschien koestert u zelfs verdenking tegen Blair. Is er wel iemand, die u vertrouwt?" Seabree keek wanhopig om zich heen. Hij werd een beetje bleek. Zijn mond zakte open en hij zuchtte diep. „Ik weet het zelf niet," antwoord de hij afgemat. „Soms vertrouw ik niemand. Het heeft er veel van weg; of iedereen er op uit is, ons te be driegen. Fiske schijnt me halfslach tig toe; hij houdt er zo'n vreemde m'ethode op na. Ik ben bang, dat hij niet de meest geschikte man voor dit werk is. Ik ben bijna door 't dol le heen over het verlies van die for mules. Zolang die niet teruggevon den worden, zonder dat ze in handen van onze concurrenten zijn gevallen, staat een zaak, waaraan geslachten lang gebouwd is. op springen. Ver wondert het u dan nog, dat ik over- bezorgd en zelf op onderzoek .uit ben?" Franklin lachte, maar noch vrolijk, noch joviaal. „In een dergelijk geval," merkte hij op, „schijnt iedereen voor detec tive te willen spelen." En opeens werd zijn toon heel ernstig. „U wilt mij nu eenmaal verdenken, mijnheer Seabree, en me beledigingen en ver dachtmakingen naar het hoofd slin geren. Ik heb evenwel recht, u te wantrouwen. En op het ogenblik heb ik toevallig de overhand op u." Seabree gaf geen antwoord. „Het zou interessant zijn," ver volgde Franklin, te weten, waar u wel precies waart, op het ogenblik van de dood van Gregory Blair. U had een even goed motief, als welk ander ook, om hem uit de weg te ruimen." De man op de stoel stiet een woe dende kreet uit. „Dat is een gemene leugen. Blair en ik zijn altijd goede vrienden ge weest." „U waart jaloers op zijn bekwaam heid," vervolgde Franklin op afge meten toon, zonder zich aan de on derbreking te storen. „Hij was handi ger dan u. Dat beseften de aandeel houders ook. Er was sprake van bijzondere erkenning van zijn werk. Greg heeft me dat nooit uitdrukke lijk verteld, maar ik kon 't toch wel uit wat hij vertelde opmaken. U waart niet in staat, die formules weer op te stellen, nadat ze eenmaal gestolen waren. Daarom zat u zo in zak en as over de diefstal. Ik weet niet, waar ze zijn. Ik heb ze nooit gehad. Ik heb mijn best gedaan, u eerlijk en oprecht te behandelen en dit is mijn loon. Ik heb veel zin, de politie op te bellen, en u te laten arresteren." Die bedreiging bracht Seabree tot onderwerping. „Het spijt me, mijnheer Franklin, ik geef toe, dat ik verkeerd gehan deld heb, maar neemt u alstublieft in aanmerking hoe ik gestemd...." Het gesprek werd onderbroken, doordat er aan de deur werd geklopt. „Ga eens kijken wie daar is, Simms," zei Franklin, „m'aar niemand binnen laten, zonder me eerst te waarschu- wen." „Mijnheer Fiske is er, mijnheer," zei hij. Franklin aarzelde een ogenblik. Toen zei hij: „Goed, laat hem bin nen." Met 'n vertrouwen wekkend glim lachje trad de detective binnen, maar dit maakte terstond plaats voor een uitdrukking van grote verbazing, toen 'hij de gebonden man bp de stoel zag zitten. „Maar, Franklin, wat heeft dit nu te betekenen?" vroeg hij. Franklin legde het hem in het kort uit De detective wendde zich tot zijn lastgever en keek hem ernstig aan. „Ik vind, dat u zowel aan mijnheer Franklin als aan mij uw veront schuldiging moogt aanbieden, mijn heer Seabree," zij hu met rustige waardigheid. „Indien u meent, mij niet te kunnen vertrouwen, dat ik uw belang naar best vermogen zal behartigen, kunt u me gerust van mijn taak ontslaan, zelfs zonder enige vergoeding en een andere de tective zoeken. Het zou me echter heel erg spijten, het geval te moeten opgeven, omdat ik meen op het punt te staan, het tot een goed einde te brengen." Seabree bood zoveel verontschul digingen aan en bij deed het met zo veel oprechtheid, dat Franklin be sloot hem* los te maken en de zaak te vergeten. Toen de president ver trokken was. na zijn eigen npspo- ringspogingen zo totaal te hebben zien mislukken, verklaarde Fiske het doel van zijn komst. „Ik was op weg naar huis," zei hij, „en toon ik het licht zag branden, vond ik het toch beter, nog even aan te lopen on nam dus de vrijheid hier te komen." „Best.' antwoordde Franklin, in ge spannen verwachting. „Is er nieuws over Esther? Bevindt ze zich in vei ligheid?" Fiske grinnikte. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5