k Volendam verloor zijn centrum ÏVOROL Moord te Haarlem door twee aanstaande schoonzoons gepleegd Golflengte-overeenkomst getekend Wachtgeld- en werkloosheidsverzekering in hotel-, café-restaurantbedrijf Hittegolf over zijn hoogtepunt unstleven in Leiöen WOENSDAG 2 JULI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 AHda Spaander, gastvrouw en vriendin van velen, overleden Volendam rouwt. Een van haar meest bekende in woonsters, een van de Volendam- mers, die Volendam beleend ge maakt hebben, is in de leeftijd van 72 jaar overleden. Mevrouw Alida Spaander, kan met haar vader ge noemd worden als degene, die Vo lendam bekend gemaakt heeft. De oude heer Spaander had in zyn jonge jaren nogal zwerversbloed en de zeilmakerij, waarin het geslacht Spaander jarenlang de dagelijkse bo terham verdiend had. kon hem niet bekoren. Hij ging naar zee, maar in het biiltenland droeg hij de herinne ring aan Volendam zo openlijk met zich mee, dat vele Amerikanen, En gelsen en Spanjaarden nieuwsgierig geworden zijn, naar dat wonderlijke stadje aan de Zuiderzee. De jonge Spaander was zodra hij dit bemerkte niet karig met invitaties: „Jullie komt maar eens kijken, dan zal ik je al die wonderen laten zien." Na zijn zwerftoohten keerde Spaan der naar Volendam terug, maar nog steeds kon de zeilmakerij hem niet bekoren. Hij ontruimde het houten huisje op le lage Volendamsedijk en richtte het in als café. Sopedig hier na kwamen de vreemdelingen kij ken. In het begin was het overige gedeelte van Volendam niet zo bijs ter enthousiast over de nieuwe vrien den van Spander, die hen nieuwsgie rig kwamen bekijken en de roep: „Ramen dioht een vreemdeling" is nog niet zo heel erg oud. Maar de inmiddels getrouwde en met een dochter verrijkte Spaander won het proces. Nu is Volendam een de beste tandpasta die men U raden kan (Advertentie) plaats, die practisch geheel op tou risme is ingesteld en het centrum hiervan is blijven vormen het huis van Spaander, dat na zijn dood door de thans overleden Alida Spaander werd beheerd. Het huisje heeft een kostbare verzameling gastenboeken, waarin handtekeningen voorkomen van de groten dezer aarde, zowel op artistiek als op politiek terrein. STROPER, DIE POLITIEHOND ,3ESCHADIGDE". Het Amsterdamse Gerechtshof heeft de 32-jarige chauffeur T. J. K. uit Haarlem een maand voorwaarde lijke gevangenisstraf opgelegd met een proeftijd van drie jaar en hier mee het vonnis van de Haarlemse rechtbank, 10 dagen hechtenis, ver nietigd. K. werd door het hof schuldig be vonden aan het „beschadigen" van een politiehond, toen hij op de avond van de elfde December van het vorig jaar met een vriend aan het stropen was in de duinen te Overveen (ge meente Bloemendaal). Auto sloeg over de kop Bestuurder verdwenen Gisterochtend is te Nijmegen na bij de oprit van de Waalbrug een auto over de kop geslagen en totaal vernield. De bestuurder van de wa gen, die zeer waarschijnlijk gewond werd, is uit de wrakstukken gekro pen en spoorloos verdwenen. De po litie vermoedt, dat men hier te ma ken heeft met een autodief. Een ga ragehouder uit Bussum heeft bij de politie n.l. aangifte gedaan dat bij hem uit de garage een auto gestolen is van hetzelfde type als de veron gelukte. De politie heeft de bestuur der nog niet kunnen achterhalen. EENJARIG KNAAPJE GESTIKT. Zondagmorgen, terwijl dr. Bosch en zijn echtgenote uit Kampen naar de kerk waren, speelde hun eenjarig zoontje met een gordijnkoord. In een onbewaakt ogenblik geraakte het ventje in het gordijnkoord verward en is gestikt. Op de Rijksweg, bij Kapelle op Zuid-Beveland is gisteravond de 64- jarige landbouwer J. J. van Iwaar- den uit Heinkenszand, door een jeep van de koninklijke marechaussee aangereden en aan de gevolgen van zyn verwondingen overleden. Vrouw en dochters op de hoogte van het misdrijf? De Haarlemse politie 'heeft het on derzoek naar aanleiding van de vondst van een lijk in het Noorder Buiten Spaarne beëindigd en is tot de con clusie gekomen, dat de 53-jarige J. D. op de avond van de 23ste Juni is doodgeslagen met een hamer door de 24-jarige slagersknecht H. S., die om gang had met de dochter van D. Vol gens mededelingen van de politie heeft de zaak zich als volgt toege dragen: Op de avond van de 23ste Een-en-twintig Europese landen, o.a. Nederland, wier vertegenwoordi gers een maand lang in Stockholm bijeen zijn geweest om een verdeling van de golflengten voor ultra-korte radioverbindingen en televisie te be spreken, hebben thans een overeen komst getekend, welke voor het be trokken gedeelte van de wereld de eerste is in haar soort. Op grond van deze overeenkomst, aldus hoopt men, zullen de Europese landen in de ko mende periode van tien jaren hun ultra-korte radio- en televisiedien sten op efficiënte en ordelijke wijze kunnen ontwikkelen. Het opgestelde plan zou .de op richting van zevenhonderd televisie stations van tweehonderd tot vijf honderd kilowatt mogelijk maken, in een gebied van benoorden de Poolcirkel tot Tunis en Marokko en van Turkije tot IJsland, en wat de ultra-korte radio betreft berekend zijn op meer dan tweeduizend sta tions van vijfhonderd tot driehon- derd kilowatt in hetzelfde gebied. Jacques Duclos losgelaten Jacques Duclos, secretaris van de Franse communistische partij, is gis teravond in vrijheid gesteld na een verblijf van een maand in de Santé- gevangenis. Hij was gearresteerd op beschuldiging van samenzwering te gen de staat. De rechtbank gelastte zijn invrijheidstelling omdat niet bewezen kon worden geacht, dat Duclos wals gearresteerd, nadat hij op heterdaad was betrapt. Dat is in Frankrijk namelijk de enige grond, waarop een parlementslid kan wor den gearresteerd. In alle andere ge vallen moet het parlement eerst be sluiten Zijn parlementaire immuniteit op te heffen. Radio-Praag heeft naar aanleiding van de vrijlating van Duclos ver klaard: „Het werkende volk van Frankrijk ei- van de gehele wereld heeft een overwinning behaald. Het hof van beroep heeft uitgemaakt, dat de tegen hem uitgebrachte beschuldi gingen ongegrond waren". Radio- Warschau zeide, dat een en ander het gevolg was van „de vastberaden strijd van het Franse volk". Radio-Moskou zond het bericht uit in een spoedboodschap voor de kran ten in de gehele Sowjet-Unie. Ook radio-Boedapest maakte mei employees zijn naar de onderneming teruggekeerd, waar een stoottroep van de mobiele brigade der politie voor hun bescherming zal zorgen. De gezinnen blijven voorlopig te Buitenzorg. Engelands financiële positie De Washingtonse correspondent van de ,.New York Eveningpost" schrijft, dat de financiële positie van Engeland zo hopeloos is, dat het mo gelijk tegen September zijn strijd krachten uit het Midden-Oosten zal moeten terugtrekken. Volgens de correspondent heeft de Britse minister van buitenlandse za ken Eden aan Acheson tijdens diens bezoek aan Londen drie mogelijke handelwijzen voorgesteld om deze drastische maatregel te voorkomen, te weten: 1. Terugtrekking van twee Britse divisies uit Duitsland, waarna er nog twee overblijven voor bezettings- doeleinden en als deel van het Na- vo-commando. 2. Terugtrekking van de Britse land- en marinestrijdkrachten uit Korea. 3. Oprichting van een commando voor de verdediging van het Midden- Oosten, waaraan deelgenomen wordt door Engeland, Amerika, Frankrijk, Turkije en Egypte. De emigratie in de V.S. President Truman heeft gisteren de aantallen burgers bekend ge maakt, die op grond van de nieuwe immigratiewet uit de verschillende landen jaarlijks naar de Verenigde Staten mogen emigreren. Engeland heeft het hoogste aantal, n.l. 65.361 en Nederland 3-136. Voor het eerst mogen ook burgers uit de volgende acht Aziatische lan den naar de V. S. emigreren: Birma, Ceylon, Cambodja, Indonesië, Ko rea, Laos, Pakistan en Vietnam. Het jaarlijks contingent voor elk dezer landen is honderd. De conventie van Bonn ding van het nieuws in de avonduitzending. Bende overviel onderneming De rubbcronde«-ncming Hambalang, ten Noord-Oosten van Buitenzorg is aanerevallen door een 200 a 300 man sterke bende. De op de onderne ming aanwezige 24 man van de poli tiewacht hebben de onderneming ver dedigd in een vuurgevecht, dat drie uren duurde en waarbij drie politie mannen werden gedood. De vier Nederlandse employees en hun «ezinsleden bleven ongedeerd en konden de vlucht nemen in de rub bertuinen. Wel hebben z(j vrijwel al hun persoonlijke bezittingen verlo ren Fen deel van het ondernemings emplacement werd door de bende geplunderd en vervolgens in brand gestoken. De onderneming is weer in bedrijf gesteld. De vier Nederlandse De Amerikaanse Senaat heeft Dins- dag de conventie van Bonn goedge- late keurd. De stemverhouding was 77 voor, 5 tegen. De conventie moet nog door Engeland, Frankrijk en West-Duits- J land worden goedgekeurd voor zij I van kracht wordt. Voorts heeft de Senaat Dinsdag met 71 tegen 5 stemmen het mili- taire verdrag goedgekeurd, dat West- Duitsland koppelt aan het stelsel voor Europese Verdediging. Bij het militaire verdrag weigerde de Senaat de „interpretatie" van se nator Hickenlooper te aanvaarden, Congres vereist zou zijn voor ver dere militaire uitvoering er van. Asgeir Asgeirsson is met 32.925 stemmen tot president van IJsland gekozen. De verkiezingen zijn 29 Juni ge houden. Zij waren noodzakelijk ge worden door de dood van president Svein Bjornsson in Januari. I Juni is ruzie ontstaan tussen de scheepsbouwer D., die op een woon schuit in het Spaarne woont, en de vriend van zijn doohter. Deze laatste heeft hem buiten de woonschuit en kele klappen met een hamer toege bracht, waardoor D. is overleden. Het onderzoek heeft hersenbloeding als doodsoorzaak vastgesteld. H. S. be weert, dat zijn aanstaande schoon vader hem heeft aangevallen en dat hij uit noodweer heeft geslagen. De 18-jarige J. B., een vriend van de an dere dochter van de verslagene, heeft toen samen met H. S. de voeten van de scheepsbouwer bij elkander ge bonden en hem een prop ih de mond gestoken, waarschijnlijk omdat zij er niet zeker van waren, dat D. was overleden. Ze hebben het lichaam daarna met stukken ijzer verzwaard en in het water gegooid. De vrouw van D. heeft dezelfde avond nog aan gifte bij de poltie gedaan van de vermissing van haar man. Voor zo ver de politie kan nagaan waren de vrouw en de twee dochters van D. op de hoogte van het misdrijf. Deze zijn wel door de politie verhoord, doch niet aangehouden. Vrouw poogde haar kind te doden 3 jaar geëist „Wanneer een moeder haar kind met lysol naar het leven staat is daar maar één woord voor: weerzinwek- kend". Met deze woorden heeft de offi cier van justitie bij de Rechtbank te Amsterdam gisteren zijn requisitoir geopend tegen de 37-jarige E. J. D. van den B. uit Amsterdam. De vrouw werd er van beschul digd, dat zij op 1 April j.l. een scheut lysol had gedaan in een pannetje met pap, bestemd voor haar nauwe lijks zes maanden oude baby. Zij ontkende haar daad niet, doch wist zich ter zitting er niets meer van te herinneren. In het middaguur had de vrouw de pap gereed gemaakt en in de keuken neergezet. Zij ging vroeg naar bed en toen tegen tien uur het kind be gon te huilen ging de vader naar de keuken en vulde de zuigfles, zoals hij gewoonlijk placht te doen. „Wel iswaar", zo vertelde hij ter zitting, „rook ik er iets aan, doch heb daar verder geen aandacht aan besteed". De baby dronk echter maar de helft van de pap op en begon even later te huilen. De vrouw heeft toen gezegd, dat er niets aan de hand was. De man, ongerust geworden, haalde zijn zuster en zwager er bij en toen constateerde men, dat er ly sol in het pannetje was gedaan. Het kind, dat gelukkig verder geen na delige gevolgen van deze pap heeft ondervonden, werd in het zieken huis opgenomen. De officier zeide in zijn requisi toir o.m. nog, dat de vrouw, die niets om het kind gaf, meer keren reeds had gedreigd haar zoontje van het leven te zullen beroven. Toen zij zich die bewuste middag onbespied waande, heeft zij een scheut lysol in het pannetje gedaan. Vast staat thans, dat de baby een geringe hoeveelheid naar binnen heeft gekregen. „Een abnormale daad" noemde de officier hetgeen de vrouw gedaan had. In het psychiatrisch rapport wordt zij „enigszins verminderd toe rekenbaar" genoemd. Opzet achtte de officier bewezen. De vrouw wil de zich van het kind, dat haar hin derde, ontdoen. Terzake van poging tot doodslag eiste hij tenslotte drie jaar gevange nisstraf met aftrek, door te brengen in een bijzondere gevangenis, gelijk in het rapport werd geadviseerd. De verdediger verzocht de rechtbank bij de oplegging van de straf een uiter ste clementie te betrachten. Over veertien dagen. 15 Juli, zal de recht bank uitspraak doen. KINDJE UIT RAAM GEVALLEN. In de Doelstraat in Haarlem viel de 15 maanden oude Benni Huyboom uit het raam van een bovenverdie ping op straat. Het kind werd in zorgwekkende toestand naar het Eli- sabets Gasthuis vervoerd waar het enige tijd later is overleden. De practische zijde van de wet belicht In de hedennacht gehouden verga dering van de R.K. Bond van-hotel-, café-, en restaurantgeëmployeerden, afd. Leiden, in café Rooyakkers, sprak de bondspenningrrreester de heer J. v. d. Bol, over de op 1 Juli in werking getreden wachtgeld- en werkloosheidsverzekering. In een vorige vergadering was gesproken over de theoretische zijde van de wachtgeld- en werkloosheidsverze kering. nu wilde spreker over de practisohe uitvoering van deze wet een en ander vertellen. Onder deze wet vallen allen, die beneden 6000 per jaar verdienen in 't hotel-, café- restaurantbedrijf en aanverwante vakken. En daaronder vallen alle consumptietenten die vast staan, can- tines op binnenscheepvaartbedrijven, enz. Allen, die werkloos zijn gewor den, mits niet wegens wangedrag ontslagen, moeten zich vanaf heden melden op het bureau, Breestraat 52. De heer v. d. Bol zette uiteen hoe de werkloosheidswet werkt en wat iemand te doen heeft, die werkloos is geworden. De scherpste maatregelen zullen genomen worden tegen hen, die ten deze fraude zullen plegen, Men dient dus bij e.v. werkloosheid nauwkeurig op te geven of men hier of daar, zoals in dit bedrijf herhaal delijk voorkomt, gewerkt heeft. De controlemaatregelen hiervoor zijn na tuurlijk niet gemakkelijk. Men heeft gedacht aan een thuis-blijf gebod, er is ook gedacht aan stempelen, maar beide ideeën zijn afgewezen. Men moet deze wet beschouwen als de ziektewet, waarbij men op de eerlijk heid van de getroffenen moet kun nen rekenen. Bij werkloosheid moet de werkloze zich binnen 24 uur melden, zo niet, dan vervalt de eerste dag en zo ver volgens. Een ernstige waarschuwing richtte spr. tot de leden, on? toch vooral het verdiende loon te noteren, want dit moet opgegeven worden bij de invulling van het biljet voor de werkloosheidsverzekering. Elke ver traging betekent schade voor de be trokkene en 'hij heeft het aan eigen verzuim te wijten. Spr. zeide, dat de ze wet een der mooiste wetten is op het gebied van sociale verzekeringen, mits zij goed wordt nageleefd. Over deze en andere bepalingen van de wachtgeld- en werkloosheidswet, weidde de heer v. d. Bol uivoerig uit, waarna van uit de vergadering nog een breedvoerige discussie volgde over allerlei problemen, welke zich in de practijk voordoen. De geani meérde besprekingen hierover na men veel tijd in beslag, maar zij werkten ongetwijfeld verhelderend in tal van gevallen. „In"-clusief van de baan Bij de besprekingen over de toe stand in het hotel-, café- en restau rantbedrijf, kwam natuurlijk ook De Militaire Koksschool, gelegerd in de Morspoortkazerne, vierde giste ren haar twee-jarig bestaan en de warmte heeft de feestvierende koks niet kunnen weerhouden, om dit heu gelijke feit met gepaste vreugde te vieren. Nadat aalmoezenier rev. father F. Gitmans om 6.15 uur in het kazerne kapelletje een H. Mis had opgedra gen, werd om 8.30 uur vlaggenparade gehouden, waarbij de garnizoenscom mandant .majoor H. Gert-Van-Wijk, een terugblik wierp op de korte ge schiedenis van de school. Hierna werd afgemarcheerd naar het hospi taalterrein, waar volleybalwedstrij den gehouden werden, die door het officierselftal gewonnen werden. Na een gemeenschappelijke maal tijd in de Doelenkazerne, werd we derom het sportveld opgezocht en na enige athletiekwedstrijden, volgde een korte voetbalcompetitie, die door het schoolelftal gewonnen werd. Des avonds vulden de koks, versterkt met een charmant gezelschap, de zaal van het St. Antoniiusclubhuis, waar het bekende gezelschap van Frans du Mee door een liedje en een schetsje de aanwezigen de hitte deed verge ten. Majoor Gert-Van-Wijk sprak het openingswoord en heette spe ciaal de regimentscommandant, kolo nel P. v. d. Heiden, en de vorige gar nizoenscommandant, maj. H. Kui- péri, hartelijk welkom. Een speciaal woord van dank bracht de majoor aan sergeant W. Hillenear, die de gehele feestdag verzorgd had. Ser geant Hillenaar, die na afloop in zijn kwaliteit van R.A.O.-onderofficier het gezelschap dank bracht voor de bui tengewoon goed geslaagde avond, moest ook toen weer een hartelijk applaus voor zijn vele werkzaamhe den in ontvangst nemen. Ko*te GOLF Op het terrein van de in aan bouw zijnde P.Z.E.M.-centrale in Vlis- singen is de 24-jarge grondwerker N. uit Middelburg bekneld geraakt on der een spoorrail van 300 kilo. Het gevaarte, dat tegen een muur was geplaatst, viel om juist toen N. pas seerde. De man werd met ernstige inwendige kneuzingen en een sche- delbasisfractuur naar het St. Jozef- ziekenhuis in Vlissingen overge bracht Een 26-jarige loodgieter, die op het dak van een huis op het Suri- nameplein aan het werk was, is van morgen dodelijk verongelukt. De man viel op straat, toen hij zijn even wicht verloor. weer de kwestie inclusief of exclu sief ter sprake. Het blijkt, en ieder die met het bedrijf te maken heeft, weet zulks, dat er nog steeds een chaos heerst over het bedieningsgeld. Het is immers zo, dat de kellner bij de berekening der prijzen zegt hoe veel de prijs van het geconsumeerde bedraagt inclusief 't bedieningsgeld. Een ander zegt, dat de prijs exclusief is. Weer een ander zegt eenvoudig de prijs, zonder te zeggen, dat 't be dieningsgeld erbij berekend is, zodat de klant niet weet wat te betalen en het bedieningsgeld dan tweemaal be taald wordt. De heer v. d. Bol merkte naar aan leiding hiervan op, dat het in de be doeling ligt, in de toekomst alle prij zen exclusief te noteren, zodat het geven van fooien in aanmerking genomen het wettelijk vastgestelde percentage van 10, 12 1/2 of 15 weer aan de beleefdheid van de clien tele wordt overgelaten. De agenda. Aan het slot van de vergadering werd het verdere gedeelte van de agenda afgewerkt. Notulen en inge- .komen stukken waren spoedig afge handeld, waarna de bestuursverkie zing aan de orde was. Het resultaat was. dat de aftredende bestuursleden de heren P. Feiten, Joh. M. van Asperdt en W. A. M. Bergers, zonder tegencandidaten berkoen werden verklaard. Na de rondvraag volgde ten slotte sluiting van de vergade ring. Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatsexa- men wis- en natuurkunde (I) de he ren G. Sillem Leiden, A. C. van Gin- kel Leiden, M. H. Nederlof Leiden, A. J. A. Janse Rotterdam, idem (L) mej. N. van Schagen Leiden; voor het doctoraal examen Geologie de heer D. J. C. Nota Oegstgeest; voor het doctoraal examen pharmacie de dames E. N. Luyendijk (cum laude) den Haag, C. A. de Groot Leiden en B. Bertels Oegstgeest; voor het prop, examen godgeleerdheid de heren Driebergen Katwijk aan den Rijn, E. Zorn. den Haag, en J. C. Nennie den Haag. KATHOLIEKE VERENIGING VOOR VOLKSDANS EN VOLKSZANG Voor de volksdansleiders(sters) van Zuid-Holland was het Zondag j.l. 'n bijzondere dag. Op die warme, zon nige middag werd n.l. de laatste les gegeven van 'n gewestelijke leiders cursus, welke cursus onder leiding van instructeurs van de Katholieke Vereniging voor Volksdans en Volks zang, in de afgelopen wintermaanden door dertig jonge mensen met veel animo is gevolgd. De lessen beston den naast de volksdans als hoofd schotel, ook uit volkszang en huis muziek. Meer nog dan Ae technische zyde van de training, die bij de er varen instructeurs van de K.V.V. in goede handen was, hebben wij het doorzettingsvermogen van deze groep aanstaande volksdansleiders kunnen bewonderen. Door sneeuw- en regen buien kwamen ze naar Leiden geto gen, om er elke 14 dagen hun hele vrije Zondagmiddag te geven aan deze vorm van vrijetijdsbesteding, die voor velen straks zal voeren tot een zo goed mogelijk leiden van een jongeren-groep, hetzij in hetzij bui ten de Katholieke Jeugd- en jonge renbeweging. Wanneer er tegenwoordig bij onze grote jeugdorganisaties een gemis aan stijl en 'bezieling geconstateerd moet worden, dan ligt mogelijk in dit en soortgelijk werk voor velen een oplossing. Stijlvol feestvieren, een karaktervormende vrijetijdsbe steding vinden onze jongeren in de katholieke volksdansgroepen, mits ze zelf de leiding aanvaarden willen van mensen, die het beste met hen voor hebben en deor zelfwerkzaamheid in elke groep eeen echte, fijne geest van kameraadschap trachten aan te kwe ken. Mogelijk zijn er in Leiden of om geving nog volksdansers, die niet weten, dat er a.s. Zondag van 2 tot 6 uur een gemeenschapsfeest met volksdans en volkszang, muziek en voordracht gehouden wordt op de Leidse Burcht Komt eens kijken en doet TTi'ee. PAULA KEILLENAERSSECR. GEWESTELIJKE LEIDERS- TRAINING K.V.V. weer: Geldig van Woensdagavond tot Donedrdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOELER. Veranderlijke bewolking en en kele plaatselijke buien. Meest matige Westelijke tot Noord- Westelijke wind. Vooral in het Oosten en Zuid-Oosten van het land belangrijk koeler. 3 Juli: zon op 4.24 en onder 21.02. maan op 17.06 en onder 00.31 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Gisteren was het in Europa op de meeste plaatsen nog warmer dan de voorafgaande dagen. In Midden- Frankryk steeg het kwik hier en daar tot 41 graden. De hoogste in Duits land waargenomen temperatuur be droeg 37 graden, in Zwitserland 35 graden. Ook in Zuid-Engeland was het bui tengewoon warm. Door de Zuid-Oos ten winden was de hete continentale lucht namelijk de Noordzee over ge blazen. Enkele stations langs de En gelse Zuidkust en ook Londen meld den een hoogste temperatuur van 33 graden. Sinds gisterochtend heeft er zich een flinke verandering in de lucht drukverdeling boven West-Europta voorgedaan, die tot vanochtend aan hielden. Boven de Golf van Biscaye was namelijk een kleine storing ont staan, waarmee een vore van lage luchtdruk was verbonden, die zich over Frankrijk uitstrekte. Beide, zowel de storing als de vore, bewogen in snel tempo naar het Noorden. In Engeland en Ierland gaf dit aan leiding tot het ontstaan van onweers buien; in ons land bleef het tot van morgen bij een toeneming van de be wolking. De afgelopen naoht bleef nog onaf gebroken de boven het continent ver hitte lucht over Nederland stromen. Uit bijna het gehele land werden daardoor nachtelijke minimum tem peraturen van 20 graden of hoger gemeld, hetgeen uitzonderlijk hoog is. Daarna draaide de wind meer naar het Zuid-Westen, waardoor boven de Golf van Biscaye en de Noordzee af gekoelde luaht het uiterste Westen van West-Europa begon binnen te stromen. Midden op de Oceaan is de lucht druk intussen aanzienlijk gestegen. Nog iets koelere lucht wordt als ge volg hiervan in de richting van de Britse eilanden getransporteerd. Deze lucht zal later ook Nederland bereiken, zodat het hoogtepunt van de hittegolf thans als gepasseerd kan worden beschouwd. Het w-ee>i in Euïo-fia De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer m ax. temp. gisteren. OSLO licht bew. 22 c. STOCKHOLM onbewolkt 23 c. HELSINKI onbewlokt 22 c. EDINBURGH regen 26 c. LONDEN licht bew. 33 c. KOPENHAGEN onbewolkt 23 c. AMSTERDAM zwaar bew. 27 c. GENèVE licht bew. 35 c. PARIJS zwaar bew. 38 c. BORDEAUX half bew. O. NICE onbev/olkt c, BERLIJN onbewolkt 28 c. FRANKFURT licht bew. 36 c. MüNOHEN onbewolkt 31 c. WENEN onbewolkt 31 c. LOCARNO onbewolkt c. Openbare les Leids Muzieklyceum Niettegenstaande de felle zomerhit te was de Willibrorduszaal te Oegst geest uitstekend bezet. Velen waren gekomen om de leerlingen avond van het Leids Muzieklyceum bij te wo nen. Zo een en ander hebben wij er van gehoord, en men zal niet anders kunnen zeggen, dan dat door leraren en leerlingen klein en groot er flink gewerkt wordt op deze school. Welk een enorme arbeid voorafge gaan is aan zo'n openbare les beseft de argeloze toehoorder, (die 't wel aardig vindt) niet. De kleine piano leerlingen veelal onder leiding van de directrice mejuffrouw Emilie Westendorff zetten hun eerste schre den op 't doornig pad van de kunst, en veelal met succes. Mejuffrouw Marie Olivier kwam uit met een cel lo-leerling, die blijk gaf van muzi kale begaafdheid en verschillende viooldiscipelen speelden met smaak en volharding. Haar vioolclubje raakte de koers wat kwijt, tenge volge van 't niet kijken naar de di rigerende lerares. Een kleuter van een jaar of zes, begeleid door zijn leraar de heer Hofmeester, hanteer de een accordeon, die hij nauwelijks kan dragen. Wij hoorden van de le raren Bolland, fluit en Hofmeester piano een virtuoos en muzikaal ge speeld „Concertino" van Chaminade. Mejuffrouw Langezaal had voor de rhybhmische gymnastiekafdeling ge zorgd voor wat bevalligs in dit gen re. De twee klavierleraren de heren de Man en Goedhart speelden vier handig 3 delen uit de welluidende Dolly Suite van Fauré. Verder ver meldde 't programma nog een en ander wat mooi is. Chopin, Mozart, Euckhausen enz enz. te veel om op te noemen. De heer Hofmeester gaf leiding aan beschaafd spel van een kleine band. bestaande uit zijn leer lingen. Welk gezelschap na de pauze nog een en ander zou voordragen, dat wij niet meer gehoord hebben, 't Was een succesvolle avond, zowel voor de leerkrachten als ook voor de optredenden, niet weinig in getal. J. Kortmann.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2