S)e CaicbeSoii^cmt Exprestrein Amsterdam-Bazel in Luxemburg ontspoord Vermoedelijk gevolg van de hitte Lagerhuis-debat over Korea „Dodenring" van W.-Berlijn De eerste vliegende schotel op de grond De kabinetsformatie Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 2 JULI 1952 43ste JAARGANG No. 12627 Hitte deed treinen ontsporen Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 5)e ÏBiaakmcui afaeóCaten met caiman aan 63 metex Drie passagiers en één baanwerker gedood Dicht bij Thionville in Oost-Frankrijk, is gistermiddag om ongeveer half vijf, dc overvolle expresse AmsterdamBazel ontspoord. Daarbij zijn vier mensen om het leven gekomen en dertig gewond. Een van de gewonden verkeert in levensgevaar. Het ongeluk is vermoedelijk een gevolg van de hitte, die de spoorstaven heeft doen ontzetten. In dc bocht voor het station van Hettange zijn de laatste drie wagons uit de rails gelopen. De wielstel- len werden er onder uit gerukt. Over een afstand van vijftig meter werd de spoorbaan volledig vernield. De dwarsliggers werden meegesleurd en in stukken gebroken. Het neven- spoor werd losgerukt en staat nu s-echtop in een boog naast het ballast- bed. De op drie na laatste wagon ver loor zijn achterste draaistel, maar ontspoorde niet. Er was al zeer spoedig hulp aanwe zig. Spoorwegarbeiders, brandweer lieden, burgers en militairen, ontbo den uit het garnizoen van Metz, zoch ten de doden en gewonden uit de wrakstukken bijeen. De slachtoffers werden voorlopig verbonden in de wachtkamer van het stationnetje Het tange. Zes gewonden zijn later met ambulances naar een ziekenhuis ge bracht. Vijftig mensen zijn uit de gekan telde wagons bevrijd, waaruit de angstige kreten opstegen van dc ge wonden. Het duurde vrij lang voor dat de reddingsploegen alle gewon den hadden gevonden, want de ra vage was verschrikkelijk. De namen van de vier slachtoffers zijn: Thedy Amschwand uit Zurich, mevrouw Paule Laurent uit Bar le Due, V. Theynissen uit Zwitserland en de Algerijn MohammedHemmi. De laatste was aan het werk op het baanvak en werd door een der ont spoorde rijtuigen gedood. Onder de zwaargewonden bevindt zich een Nederlandse dame mevrouw van Maris uit Bennebroek, van wie in het ziekenhuis te ThionviMe een arm is geamputeerd. Ook een student uit Curasao werd ernstig gewond. In hetzelfde ziekenhuis zijn met ZWEEDSE PROTESTNOTA De Zweedse minister van buiten landse zaken heeft Dinsdag de Sov jet-ambassadeur in Stockholm een nieuwe nota overhandigd, waarin wordt geprotesteerd tegen het neer schieten door Russische jagers van een ongewapend Zweeds lesvliegtuig (een „Dakota") en een ongewapen de „Catalina", die naar het lesvlieg tuig zocht, aldus is officieel in Stock holm bekendgemaakt. In de nota wordt voorgesteld het Internationale Hof te Den Haag uit spraak te laten doen, indien de Sov jet-regering blijft vasthouden aan haar lezing van de incidenten. lichte verwondingen opgenomen: mej. Frangoise Hummel, dochter van de Franse consul te Amsterdam, de heer J. Minekus uit Apeldoorn en zijn 5-jarig dochtertje Hilda. De meeste gewonden zijn van Franse nationaliteit. Door de hitte kromgetrokken rails hebben gisteren in Duitsland twee treinontsporingen veroorzaakt, waar- bij vijf reizigers, een machinist en een stoker gewond werden, zij het niet ernstig. Bij Bielefeld was het de express KeulenHelmstedt, waarvan vier wagons uit de rails liepen. Hier kre gen drie reizigers verwondingen Het tweede déraillement vond plaats bij Rothenbach in Beieren, waar een locaaltrein uit de rails liep. De stoker, de machinist en twee pas sagiers kregen verwondingen, toen de locomotief en twee wagons plotse ling van de spoordijk reden. Clark zou zelf niets van bombardementen geweten hebben Selwyn Lloyd, de Britse onderminister van buitenlandse zaken, heeft thans ^^3|jk IS M0t officieel meegedeeld, dat er een Britse hoofdofficier zal worden benoemd tot plaatsvervangend chef-staf op het hoofdkwartier van de Amerikaanse gene- W00T ZOV0T raai Mark Clark, die de Koreaanse oorlog leidt. Selwyn Lloyd opende met die mededeling het debat over Korea in het Lagerhuis, dat verleden week door de socialistische oppositie noodzakelijk werd geacht na de zware bom bardementen op Noord-Korea, welke zonder voorkennis van de Britse bondgenoot waren uitgevoerd en op heftige protesten van Labour waren gestuit. Maandagmiddag is de Braakman, de inham van de Westerschelde, die tijdens de tachtigjarige oorlog door een overstroming ontstond en Zeeuws Vlaanderen in een Oostelijk en en Westelijk deel splitste, afgesloten Dit werk werd door duizenden met belangstelling gevolgd en vooral van Belgische zijde was dc belangstelling enorm. Dc afsluiting is in twee keer geschiedt: Zaterdag werd namelijk aan de Oostelijke kant van de monding van de Braakman een betonnen ponton gelegd en Maandag werd de afsluiting voltooid door het invaren van een tweede betonnen caisson aan de Westelijke kant. Deze laatste caisson is 63 meter lang, 13 meter breed en 12 meter hoog. Het gevaarte weegt 33000 ton. Namens de oppositie diende Phi lip Noel Baker een motie in, waarin de Labour-fractie haa afkeuring uitsprak over het falen van d^ rege ring om met de Amerikanen de mi litaire operaties vooraf te bespreken. Noel Baker was van oordeel, dat die bombardementen aan de gre.is van het Chinese Mandsjoerije tot een uitbreiding van het conflict zouden kunnen leiden. Toen Labour nog aan het bewind was, had men met Was hington afgesproken, dat die bom bardementen zouden worden uitge voerd, indien de besprekingen over een wapenstilstand zouden falen of in het geval van een vijandelijke aanval op grote schaal. Churchill vertelde van generaal Mark Clark een telegram te hebben ontvangen, waarin deze verzekert zelf niet op de hoogte van de bom bardementen te zijn geweest, toen Lord Alexander, de Britst minister van defensie, bij hem was. Anders had hij hem zeker van het plan in kennis gesteld. Ook Churchill gaf echter toe, dat het behoorlijk zou zijn geweest, in dien Groot-Britannië vooraf van de voorgenomen actie had vernomen. Labourmotie, waarin critiek Dinsdag is in de Veiligheidsraad het debat begonnen pver het Ameri kaanse verzoek om een internatio naal onderzoek naar communisti sche beschuldigingen van bacteriolo gische oorlogvoering in Korea in te stellen. Malik, de Sowjet-afgevaardigde. verzocht de raad vertegenwoordigers van de Chinese Volksrepubliek en Noord-Koreaanse autoriteiten uit te nodigen het debat bij te wonen. Op 23 Juni was een officiële resolutie van deze strekking bij de Raad inge diend. Het Sowj et-voorstel werd met tien stemmen tegen één verworpen. t J' Alleen Malik stemde voor. Na de werd geleverd op de conservatieve stemming verklaarde hij, dat de rppprinp omdat zii er niet in was ge- Sowjet-Unie elke bespreking van regering omdat zij er niet in was ge slaagd geraadpleegd te worden vóór aanvallen op de krachtstations ou vu U T langs de Jaloe werden ondernomen, Winston Churchill vroeg het La- we®d met 300 (egen m stemmen gerhuis om begrip voor het „monu mentale geduld", dat de Amerikaan se onderhandelaars hadden tentoon gespreid bij het vervullen van de plichten der Verenigde Naties. De bombardementen, aldus Churchill, zijn juist thans uitgevoerd, omdat met Juli de zware moessonregens in zetten en een zodanige bewolking veroorzaken, dat de operatie dan on mogelijk zou zijn geweest. De oppositie lachte smalend, toen Mittegalf, aa&c £u>cap,a Heel Europa ligt onder de stralende zomerzon, die de vacantiegangers juist datgene geeft wat een vacantieganger het meest behoeft: ontspanning en een bruinverbrande huid. In Amsterdam loste dit vrolijke groepje het warmteprobleem afdoende op door op een fontein in een der zwembaden te gaan staan. Een ware tantaluskwelling voor de fotograaf (foto boven). De Parijzenaars schaarden zich langs de oever van de Seine, de rivier, die eeuwen al het lief en leed met ze deelt en ook nu weer in de hitte (koele) vertroosting biedt. het Amerikaanse voorstel zal boy cotten en haar veto zal uitspreken over elk plan om een onpartijdige commissie van onderzoek in te stel len. Om elke ontsnapping te beletten De Oost-Duitse communisten zijn begonnen rond Berlijn een „dodenring" te vormen, om te voorkomen dat mensen uit de stad ontsnappen. Oost-Duitsers die naar de stad gaan worden gecontroleerd op een wijze die de Gestapo- methoden van het verleden overtreft. Mensen die op Oost-Duitse stations kaartjes voor Berlijn nemen moeten zich bij aankomst in de Oostelijke sec tor melden. Ieder die volgens de veiligheidspolitie te vaak naar Berlijn gaat zal daarvoor een verklaring moeten geven. „NIEMANDSLAND-REKENINGEN" De dodenzöne rond Berlijn lijkt op het niemandsland dat Oost- en West- Duitsland scheidt en waarvan het betreden gelijk staat met zelfmoord. Ooggetuigen hebben verteld dat over een "strook van 35 meter bomen en struikgewas worden gerooid. De strook is reeds ettelijke kilometers lang en gisteren heeft de volkspoli- te er haar posten bezet. Berlijn ligt vrijwel geheel tussen de bossen, dis een goede bescherming boden voer mensen die aan het communistisch bewind wilden ontsnappen. Tv/aalf leden van de Oost-Duitse volkspolitie zijn dezer dagen naar het Westen gevlucht en hebben daar om polit'ek asyl gevraagd In totaal zijn in de afgelopen maand 101 leden van de communistische politie naar de Westelijke sectoren uitgeweken. Dit getal ligt 42 hoger dan a+ van di maand Mei en betreft alleen de vluch telingen die zich bij de West-Berlijnse politie-autoriteiten meldde.i De tal lozen die zich bij de geallieerde auto riteiten hebben gemeld zv'r hier r.iel bijgerekend. Ondanks alle commu rtische maat- rege'en wagen de Oost-Duitsers nog steeds hun leven om in d? vrije zene te komen. De vloed \an vluchtelingen is nu zo groot geworden, dat kanse lier Adenauer de West-Duitsers om hulp heeft verzocht. Spaarbanken en postkantoren richten speciale reke ningen in „niemandsland-rekenin gen" genoemd waarop geld voor de vluchtelingen kan worden gestort. 72-JARIGE ADAM ROEIDE HET KANAAL OVER Georges Adam, een 72 jaar oude Franse bankier, is Dinsdagmorgen per roeiboot bet Kanaal overgesto ken. Hij legde de afstand tussen Boulogne en Folkestone af in 6 uur en 25 min. Even voor hij Folkestone bereikte, sloeg zijn lichte boot om en moest Adam door de bemanning van de hem begeleidende vissersboot, worden gered. Ongeveer een uur ma- dat Adam te Folkestone voet aan wal had gezet, startte hij voor de te rugtocht. Centrales verzamelen voedsel en kle ren voor de steeds wassende stroom van vluchtelingen, die .'leen in de afgelopen maand a) B00C Oost-Duit sers omvatte. Een nieuwe spelde^rik /en de Rus sische autoriteiten voor d" geallieer den is de beperking van de hoeveel heid schroot die dagelijks van Berlijn naar West-Duitsiand wordt vervoerd Russische officieren deelden aan de chauffeurs, die het schroot vervoer den mee, dat in het vervolg dagelijks nog maar vijf wagons met schroot naar West-Duitsland mogen rijden. Tot nu toe was dit aantal dertig. Tien taller wagens stonden gisteravond bij de controlepost, Marienburg te wachten; sommige al drie dagen. Jammer genoeg steeg hij weer op Het is wat met die vliegende scho tels; zij zijn nog sensationeler dan de voormalige zeeslang. Hoe warmer het wordt des te grandiozer worden de verhalen. Wat het Alg. Dagblad thans in het heetst van de kom kommertijd weet te melden slaat alle records. Er zou n.l. een burge meester geweest zijn van een Oost duits stadje, een zekere Oscar Linke, die korte tijd geleden asyl gevraagd heeft in de Britse sector van Berlijn. Deze Linke heeft het volgende ver haal verteld: „Ik liep met mijn dochter door het bos in de Russische zóne, op slechts enkele kilometers van de grens tus sen deze en de Amerikaanse zóne. Op een open plek in het dichte woud zag ik een geweldige ovalen schijf, met een middellijn van ongeveer acht meter, op de grond. Midden op het vreemde gevaarte stond een merkwaardige constructie die er uitzag als een hoge hoed, don kerder van kleur dan de rest en naar het scheen uit aluminium gemaakt. Ik zag twee mannen, die metalen pakken leken te dragen, naar het apparaat toegaan. Bij het zien van deze eigenaardig uitgedoste mannen, slaakte mijn dochter een kreet. Daarop sprongen de mannen in hun toestel door een deurtje op de top van de schotel. Ik bemerkte nu ook, dat er patrijs poorten waren gebouwd langs de hele rand; terwijl ik daar stond te kijken, scheen het bovenste deel van de machine zich samen te trek- STRAALVLIEGTUIGEN NAAR PERZIë? De opperbevelhebber der Perzi sche luchtmacht generaal Guilansjah, heeft op een persconferentie ver klaard, dat Amerika Perzië straal vliegtuigen zal leveren, zodra het land voldoende vliegtuigen en goed geoefend personeel bezit. Op een af stand van 175 km ten Zuiden van Teheran zou een belangrijk militair vliegveld gebouwd worden. AfiicAeid tuut £h. OaAlianui, Uent^eii In hotel „Berg en Dal" te Nijmegc* ~eft de Algemene Katholieke Werk gevers Vereniging Maandag afschr nomen van haar geestelijk adviseur Pastoor Dr. Cassianus Hentzen. De ^jrzitter van de A. K. W. V., L. A M. J. van Heyst (tweede van rechts) biedt Pastoor Dr. Cassianus Hentzen na mens de Vereniging een reis naar Rome aan. Links Dr. L. J. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, rechts de Minister zonder Portefeuille, Prof. Dr. A. H. M. Albregts. ken, naar binnen toe. Langzaam steeg de schotel verti caal omhoog, en verdween zonder gerucht uit het gezicht, een donker rood spoor achter zich latend". DESKUNDIGE ZAG VLIEGENDE SCHOTEL. Enkele keren is in de afgelopen week uit Zweden melding gemaakt van het overvliegen van „vliegende schotels". Gisteravond zou er weer een gezien zijn Doven Zuid-West- Schonen en deze keer was er een des kundige onder de toeschouwers, na melijk majoor Frederik Johansson van de vliegbasis Kalmar. Deze ver telde naderhand, dat de vliegende schotel ovaal van vorm was en er uit zag als twee op elkaar gezette bor den. De kleur was zilvergrijs. De snelheid was groot en. hoewel de lucht bijna geheel was bewolkt was de vliegende schotel nog op twintig kilometer afstand te 'zien. V.V.D. BEDOELDE HET NIET ZO. Omtrent het afzien van de kabi netsformateur dr. Drees om de V.V.D. na haar haastig communiqué nog te horen, heeft de Nieuwe Rot terdamse Courant vernomen: Deze radicale reactie van de for mateur op het communiqué van» de V.V.D. heeft enige beroering ver wekt. Men houdt zich onmiddellijk bezig met de gedachte, dat de for mateur de V.V.D. in het geheel niet in zijn formatiepogingen zal betrek ken. Verscheidene politici niet alleen uit de kringen van de P.v.d. A. nemen dit zelfs met enige stelligheid aan>. Ofschoon zulks na tuurlijk zeer wel mogelijk is, die nen we toch het karakter van de eerste oriëntatie niet uit het oog te verliezen. Voor dit doel behoefde de formateur de fractieleider van de V.V.D. inderdaad niet meer te horen. Of hij daarmede tevens vol doende op de hoogte is van de denkbeelden van de V.V.D. voor zijn verdere werkzaamheden, zal moeten worden afgevocht In dit verband gaf men ons in liberale kringen te verstaan, dat dr. Drees, indien het hem te doen was om een algemene politieke verkenning en niet om een beperkte doelstelling, stellig aan het communiqué van de V.V. D. niet voldoende heeft gehad. Overigens, aldus deze kringen, heeft het hoofdbestuur van de V. V.D. allerminst de bedoeling ge had, het klimaat te bederven, zoals hier en daar werd verondersteld, doch wenste men naar aanleiding van de verkiezingsuitslagen nog eens een standpunt te formuleren, dat voor qnigszins ingewijden geen nieuwe gezichtspunten bevat. ZES ZETELS DER P. v. d. A. BIJ LOTING BEZET In de bijeenkomst van het centraal stembureau, waarin de uitslag van de Tweede Kamerverkiezingen offi cieel werd vastgesteld, zijn de zes zetels, waarom tussen dertien can- didaten van de P.v.d.A. moest wor den geloot, toegewezen aan mevr. PloegPloeg en de heren Berger, Egas, Goedhart, Van Lier en Post humus. JCowceitje

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1