Zesde étappe van de Tour voor Magni Rik van Steenbergen gaf op Dick Savitt, Wimbledon- kampioen 1951, geklopt De Leidse Sportweek Schimmige schaduw het Schaakspel i 12 21 F.' 1? a DINSDAG 1 JULI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 De zesde etape heeft de Italianen eindelijk een individuele overwinning'ge bracht. Ook in tactisch opzicht was overigens het succes, evenals Zondag, aan hun kant. In de' vijfde etappe had Coppi een aanval ingezet op het mo ment, dat de Fransen verslapten, en die in zoverre tot een goed eind ge bracht, dat hij zijn plaats in de algemene rangschikking aanmerkelijk ver beterde. Gisteren was het Magni, die er in buurt van Longwy, een honderd vijftig kilometer van de start.pijlsnel van door ging en ir. een onweer staanbare rush naar de finish ijlde, waar hij niet slechts als eerste arriveer de, maar dank zij de minuut bonificatie, welke hem ten deel viel, ook de leiding overnam in het algemeen klassement. Hij werd daarbij gesteund dcor zijn ploegmaats, die in het peloton het tempo zoveel mogelijk druk ten, terwijl de Fransen er niet in slaagden een georganiseerde tegenaanval op touw te zetten voor het te laat was, waarvan ze elkaar thans de schuld geven. De verstandhouding in het Franse kamp laat de laatste dagen nogal wat te wensen, en als daar niet spoedig verandering in komt zullen de tri colores nog veel meer terrein moeten afstaan aan hun meest geduchte tegenstanders, CoppiBartali en hun maats. Nederlanders houden zich goed ondanks de hitte Voordat Magni het op zijn heupen kreeg was er weinig gebeurd. Enkele stoutmocdigen, eerst Van Kerkhoven, toen Marinelli, Giguet, Van Bree- nen en eindeijlik Mirando deden uit- looppogingen, maar de cracks in het peloton zorgden ervoor, dat de orde spoedig was hersteld. En tot aan Longwy werd de rit een historie van hoe warm het was en hoe ver, waarbij van strijd vrijwel geen sprake was. De Belgische ploeg is gisteren twee man kwijt geraakt. Van Steenbergen leek bij de start in vrij goede con ditie, maar al op de eerste hellingen kwamen hij in moeilijkcheden. De Belgische ploegleider Sylveer Maes bleef voortdurend bij hem in de buurt, maar Rik kon het tempo niet langer bijhouden en zocht tenslotte nadat de dokter van de ronde hem een novocainespuitje had gegeven to taal uitgeput een plaatsje in de zie kenwagen. Dat gebeurde toen er on geveer zestig kilometer was afgelegd. Ook Blomme heeft er het bijltje bij neergelegd, twintig kilometer voor de finish toen hij aan de uiterste grens van zijn krachten was geko men en al twee maal uitgeput van zijn fiets was gevallen. De hitte, maar ook de inspanning van de vo rige dagen waren te veel voor hem geweest. Van de Nederlanders hebben Voor- ting, zevende in het algemeen klas sement, Van Est, dertiende, Roks vierentwintigste en Wagtmans acht entwintigste zich goed kunnen hand haven. Dekkers en Faanhof, die be slag legde op de zesde plaats in het etappeklassement, verbeterden hun 1 positie. Dekkers klom op van de drie ënveertigste naar de veertigste plaats, en Faanhof staat thans 81e tegen Zondag 86e. Van Breenen verloor wat terrein, van de 55e daalde hij naar de 62e plaats, evenals Nolten, die elf plaatsen terugviel en nu 74e is geklasseerd. Maar de ploeg is nóg altijd compleet, en dit stemt tot ver heuging. HET VERLOOP. Het was gisteren nog weer een tikje beter dan heden, wat men niet voor mogelijk had gehouden. Maar een feit is, dat het kwik enkele stre pen hoge steeg, zodat de tempera tuur herinneringen opwekte aan de Tour van 1947 toen in de beide etappes Brussel-Luxemburg-Straats burg niet minder dan 18 renners, van wie drie landgenoten, door de hitte buiten gevecht werden gesteld. Tegen alle verwachtingen in kreeg de Belg Van Kerkhove al dadelijk na de start een bevlieging en ging Mar tini hem prompt achterna. Bij deze twee voegden zich nog Goeder, Mila- no en De Hertog, maar de vluchtelin gen konden moeilijk terrein winnen en na acht kilometer gaven ze er wijselijk de brui aan. Jacht op verfrissende dranken. Toen de orde hersteld was daalde het tempo onmiddellijk tot een uur snelheid van 15 a 20 kilometer. Er werd wel jacht gemaakt, maar.... op verfrissende dranken. Zo kon men meemaken, dat de Franse regionale Dolhast, Dupont en Ber- ton bij een café afstapten, aan tafel gingen zitten, een flesje bier dronken en zich vervolgens weer bij het pe loton voegden, zonder dat ze daar heel hard voor behoefden te fietsen. De eerste, die een zware inzinking kreeg was Rik van Steenbergen, die spoedig een kilometer achter lag. Te Rochefort (47 kilometer) passeerde het peloton onder aanvoering van Close, Baroni en Lauredi met vijf minuten vertraging op het tijd schema, en behalve de zwoegende Van Steenbergen hadden toen ook de Spanjaard Massip en de Italiaan Bresci, die van de heersende hitte nog meer last schenen te hebben dan de anderen ,al een aanmerkelijke achterstand. Op de hellende Ar-, dense wegen, geblakerd door een on barmhartige zon, kregen steeds meer renners het te kwaad, zo Scardin, de la Haye, Blomme en Van Kerkhoven. De beide Belgen kwam hun king echter te boven en konden hun plaats weer innemen in het peloton, dat er een slakkengang inhield. Even voor Saint Hubert viel Van Steenber gen, die zich slechts ten koste van een uiterste krachtsinspanning in het zadel had kunnen houden, van zijn fiets. Hij was aan het einde van zijn krachten gekomen en stapte niet meer op, de Tour was voor hem na een schitterend begin, geëindigd met een deblacle. De hitte vertraagt het tempo, behalve van Magni. Een kilometer of 25 verder, in de buurt van Neufchateau (93 kilo meter). kwamen Van Est, Diederich en Zelasco ten val. Het liep geluk kig goed af en ze kregen spoedig weer aansluiting. In zeer langzaam tempo trok de karavaan door de Ar dennen en vervolgens door de mer- gelstreek van Rossignol—Tintigny. Te Vitton (132 kilometer) was de achterstand op het tijdschema al aangegroeid to meer dan een half uur en te Longwy (156 kilometer) tot veertig minuten. Een vijftiental kilometers voorbij de vliegende con trole van Longwy steeg de weg aan houdend over een afstand van zeker twaalf kilometer, en deze helling werd in een gezapig tempo genomen. Doch tijdens de afdaling naar Aumetz (174 kilometer) in het Moezeldepar tement kwam er eensklaps kleur en gloed in de rit. Want-Magni schoot als een pijl naar voren in zo'n blik semsnelle demarrage, dat alleen Ke- baili nog net zijn wiel kon pakken. Voordat het peloton van zijn verras sing was bekomen had het enige honderden meters achterstand, en toen een georganiseerde achtervol ging werd ingezet lagen Magni en de Noordafrikaan nog veel meer voor. Een tijdlang steunde Kebaili zijn be roemde metgezel zo goed hij kon, maar hij kreeg een lek bandje en Magni ging alleen door, zo mogelijk nog sneller dan toen Kebaili zijn best deed hem een handje te helpen. Eij de vliegende controle te Briey (197 kilometer) had de lange Ital'aan 2V- minuut voorsprong op het lang uiteengerekte peloton, dat nu aange voerd werd door onze oude vriend Zaaf en de Franse regionalen Sab badini en la Joie. Magni's aanval had de achterstand op het tijdschema doen slinken tot ongeveer een half uur. Na de passage van Briey wisten Sabbadini, Zaaf en La Joie. bij wie de Zwitsers Weilenmann en Spu'hler zich aansloten, zich los te maken uit het peloton, alhoewel er nu hard ge reden werd en de Italianen in een groepje aan de kop zaten en scherp uitkeken, dat niemand naar voren voren ging, die Magni's aanval op de gele trui want zo moest men zijn vlucht noemen, zou kunnen doen mislukken. Bij de vijf genoemden was niemand, die gevaarlijk kon wor den, en dus knepen de waakhonden een oogje dicht. Magni zette het offensief met on verminderde felheid door en reed af en toe met een vaart van tegen de vijftig kilometer. En alhoewel achter hem de vijf achtervolgers ook hun best deden had hij te Homecourt, 26 kilometer voor fle finish, 3ya minuut voorsprong op het jagend quintet en meer dan vijf minuten op de hoofd groep die nu ook alles op alles zette. In de laatste kilometers ontdeden Weilenmann, Spuhler en Sabbadini zich van Zaaf en La Joie maar ze wonnen niets op de schitterend rij dende Magni die vijf minuten eerder dan Sabbadini op de boulevard Poin- caré door de finish ging. Pas zeven en een halve minuut later arriveerde het peloton, waarvan Rolland de eindspurt won vóór Faanhof. Dank zij de bonificatie van een minuut kreeg Magni in het algemeen klas sement t.waalf seconden voorsprong op Lauredi, niet veel, maar genoeg om de Fransman de gele trui afhan dig te maken. UITSLAG EN KLASSEMENTEN. De uitslag van de 6e etappe Na men— Metz (228 km.) luidt: 1. Magni (It.) 7.06.56 (bonificatie inbegrepen); 2. Sabbadini (W.Z.W.-Fr.) 7.13.01 (bon. inbegr.); 3. Weilemann (Zwits.) z.t.; 4. Souhler (Zwits.) t.z.: 5. Rol land (Fr.) 7.15.34: 6. Faanhof (Ned.) z.t.; 7. Decaux (Parijs) z.t.; 8. Fer nandez (N.-Afr.) z.t.; 9. Baroni (It.) z.t.; 10. Hoofdgroep o.a. Van Est, Veorting Dekkers, Roks. Wagtmans (Ned.). Bartali, Coppi (It.). Lauredi (Fr.), R.uiz (Sp.). Ockers, Close (B.) e.v.a.. allen in 7.15.34; 82. Van Bree nen 7.21.06; 94. Nolten 7.28. 19. Opgegeven: Van Steenbergen (B.), Blomme (B.), Dolhats, Dupont en Berton (Fr.). Alg. klassement: 1. Magni (It.) 36.28.51; 2. Lauredi (Fr.) 36.29.03; 3. Van der Stockt (B.) 36.29.04; 4. Close (B.) 36.31.47; 5. Copoi (It.) 36.35.09; 6. Carrea (It.) 36.35.20; 7. Voorting (Ned.) 36.36.51; 8. Goldschmidt (Lux.) 3S.37.37; 9. Bartali (It.) 36.37.54; 10. Diederich (Lux.) 36.38.21: 11. Ruiz (Sp.) 36.38.29; 12. Ockers (B.) 36.39.06; 13.' Van Est (Ned.) 36.40; 14. Robic (Fr.) 3G.40.28; 15. Dotto (Fr.) 36.40.35; 24. Roks (Ned.) 36.43.55; 28. Wagt mans (Ned.) 36.46.10; 40. Dekkers (Ned.) 36.51.04; 62. Van Breenen (Ned.) 37.00.45; 74. Nolten (Ned.) 37.11.02; 81. Faanhof (Ned.) 37.15.07. Ploegenklassement: Het ploegen- klassement luidt na de zesde etappe: 1. Frankrijk 109.23.51; 2. België 1C9.26.43; 3. Italië 109.27.05; 4. Neder land 109.41.45: 5. Z.O.-Frankrijk 109.50; 6. N.O.C.-Frankrijk 109.55.51; 7. Luxemburg 110.07.47; 8. Spanje 110.08.47; 9. "Parijs 110.15.12: 10. Zwitserl. 110.18.24; 11. W.Z.W. Frank rijk 110.22.55; 12. N-oord-Afrika 111.08.07. Om de Leidenaars tijdens de Sportweek ook wat anders te laten zien dan sport, werd gisteravond op het Sadhuisplein een brandweer demonstratie gegeven, waarbij de nieuwe aanwinst van de Leidse brandweer, de nieuwe autospuit, de hoge druknevelspuit en de grote autoladder werden gedemonstreerd. Voor de brandweerlieden een sport op zichzelf, voor het publiek.Och publiek was er eigenlijk niet, er was een massa aantal kinderen, die na tuurlijk genoten hebben van de de monstratie en de waternevel, die over Vismarkt en Nieuwe Rijn neerdaal de. De burgers waren blijkbaar niet erg nieuwsgierig naar hetgeen van hun centen is gekocht. Boksavond in dc Stadsgehoorzaal. Het mooie weer was ook van in vloed op de belangstelling bij de bokswedstrijden, welke in de Stads gehoorzaal werden gehouden. Als geheel is dit bokstournooi ons tegengevallen. Slechts enkelen gaven aardig bokswerk te zien, voor de rest was er teveel lijf aan lijf werk. Dit viel vooral op in de partij tussen PI. de Voogd (zwaargewicht kam pioen van Nederland) en C. v. Vlij men (kampioen van Noord Holland). De Voogd zocht zijn kracht voorna melijk in het tegen zijn tegenstander aanleunen, waardoor Van Vlijmen meer werk kreeg dan hem lief was. Telkens immers moest hij zich van zijn tegenstander losmaken, hetgeen het uiterste van zijn krachten vergde. Desniettemin werd Van Vlijmen win naar verklaard en o.i. zeer terecht, want De Voogd heeft meer vechten dan boksen laten zien. Een slechte noot op deze avond was verder de partij tussen Roelandse (Leiden) en PI. de Bruin (Den Haag). Roelandse werd vóór deze partij, zijn 45ste, gehuldigd omdat het zijn laatste partij zou zijn, aangezien hij de boks- sport vaarwel zegt. Hij werd des wege met bloemen gehuldigd maar deze kwamen te vroeg, anders zouden ze niet gegeven zijn. Roe landse kreeg nl. van de scheidsrech- herhaalde waarschuwingen en tenslotte een officiële via de micro foon. Roelandse verhoogde daarna zijn onsportiviteit door kwaad uit de ring te lopenHet was een scha duw over de welgeslaagde avond. De resultaten waren tenslotte. Wiggers (Den Kaag) won op pun ten van Kromwijk (Leiden), Van Vlijmen (kampioen Noord Holl.) won op punten van De Voog (kam pioen van Ned. zwaargewicht), Re geer (Leiden) won na interventie van de scheidsrechter in de 3e rondeploeteraars hebben het waarlijk wel van Van Oeveren (Den Haag), Van'verdiend en uit hoofde daarvan, lijkt Berchum A'dam) won op puntenhet ons misschien toch beter, om onze van Koops (R'dam), Reijntjes (Denactiviteit tot het aanmoedigen langs Haag) won op punten van Boeren; het lijntje te beperken. (Arnhem), Collee won een ronde van j KRONUS. Pluk (Arnhem) door opgave in de| 2e ronde, H. de Bruin (Den Haag) I won van Roelandse (Leiden) wegensgmit, J. Drost, v. d. Waal, Kooy. wangedrag van deze laatste. Th. j Leidse Combinatie: Heck (LZC), Talie (A'dam) won op punten van;v_ Berkel, Hooidonk, Erades, v. Zijll De Jong (Leiden), Huisstede (A'dam) I aiien (Sleuteltsad), Stehouwer en Als een enorme schaduw (voor ons) hangt over de Leidse Sportweek de ko mende krachtmeting tussen de Leidse Gemeenteraad en het gilde, dat wij tot het onze gekozen hebben. We hebben nog steeds niet kiwnien ontdekken, of deze schaduw de gebruikelijke lichtval is, die gro te gebeurtenisen vooruit plegen te werpen of dat deze hoek, die de zon maakt meer het karakter draagt van dreiging, zoals die in ge paste passages van lugubere romans het leven van helden doorgaans komt verduisteren. Daar het overdreven zou zijn te be weren, dat wij (om het populair te zeggen) met de voetbal geboren zijn, trokken wij een bedenkelijk gezicht, toen wij enige maanden geleden over dit grote gebeuren hoorden reppen en pas toen we vernamen, dat we niet opgesteld stonden, kregen we echt zin om mee te doen. Sindsdien is de opstelling eem uiterst geheimzinnig object geworden. Voort durend kwamen .deskundigen" bijeen, om weer elf andere mensen anders in het veld te plaatsen en als deze com missie vlug opschiet, hebben we weer de eerste opstelling terug, omdat het aantal Leidse journalisten per slot van rekening beperkt is en het veld maar elf plaatsen biedt. Aan> de trainingswedstrijd van de vorige week (nodig is het wel niet, maar dan weet je ten minste een beetje hoe je buurman speelt) hebben wij niet deelgenomen, omdat toen juist een elftal zonder ons in het leven ge roepen was, maar de verschuivingen, die na dit voorproefje zich hebben voorgedaan, zouden bij een aardbeving geen slecht figuur geslagen hebben. Nog 48 uren -en dan zullen onze vak broeders met of zonder ons) de eer van de Leidse journalisten te verdedi gen hebben. Een speler van formaat, die ook op ander sportgebied toonaan gevend is, is vanmorgen weer afge vallen; anderen keken bedenkelijk naar de lucht en zeiden (toen ze de zonnewarmte nog eens goed- gevoeld hadden) dat er best een ander voor hen- opgesteld mocht worden, als die andere erg graag meedeed. Wat de voorbereidende werkzaam heden bij de gemeenteraad betreft, tasten we min of meer in het duister en het elftal, dat daarvan Donderdag avond in de arena zal treden», zullen we moeten beschouwen als het resul taat van een geheime zitting, Voor onze commissie-deskundigen hopen we echt, dat het een dwaas gro te overwinning voor ons wordt. Die Australiër Rose beter tegen temperatuur bestand In de halve finale van het heren- enkelspel komt Rose tegenover zijn landgenoot Sedgman te staan en moet Flam het opnemen tegen Drobny. Rose j kwam zover door in de kwartfinale de j Amerikaan» Dick Savitt, die vorig j^ar j met de Wimbledon-titel in zijn zak de i terugreis naar de Verenigde Staten had kunnen maken, te slaan in een j partij, die niet minder dan 2 uur duur- i de en die de volle vijf sets nodig had om tot een beslissing te geraken. Er werd in een tropische hitte gespeeld en het was vooral aan die omstandig heid te danken, dat Rose tenslotte de overwinning wist te behalen. De Aus traliër, die overigens gehandicapt werd door een beblaarde hand, bleek name lijk beter tegen de temperatuur be stand dan de aanzienlijk zwaarder ge bouwde Savitt. In de beslissende vijfde set stortte Savitt, na nog op 22 te zijn gekomen, ineen en Rose had toen weinig moeite meer om de set en daarmee de zege op overgaan. Na de eerste set leek Drob nyMc Gregor duurde eveneens ruim twee uur voordat bekend was, wie van de twee naar de halve finales zou overagna. Na de eerste set leek Drob ny gemakkelijk op de overwinning af te gaan, 60 wal-en de cijfers, maar in de twee volgende sets beet McGregor die vorig jaar de finale had bereikt, fel van zich af en met 63 62 nam hij een 21 voorsprong. Na een uiterst spannend en fel duel nam Drobny ech ter de twee laatste sets met 75 75 voor zijn» rekening. Sterker volleren in de vierde set deed Flam over zijn landgenoot Seixas met 6—4 3—6 6—3 75 zegevieren en Sedgman sloeg de volkomen uit vorm zijnde Sturgess in straight sets: 75 6_l 6—1. DROBNY, PATTY EN SAVITT NAAR NOORDWIJK. Zondag 6 Juli a.s. zullen de Ame rikanen Patty en Savitt en de Egyp tenaar Drobny op de banen van de Noordwijkse tennisclub te Noordwijk enkele demonstratiepartijen spelen. Zoals men weet komen deze drie spe lers momenteel in het tournooi te Wimbledoni uit. doch daar er op Zon dag in Engeland geen wedstrijden wor den gehouden, maken de drie genoem de tennissers van de gelegenheid ge bruik om naar Nederland over te ste ken. Hoe en in welke formatie er te I Noordwijk gespeeld zal worden en ook of er nog Nederlandse deelne mers op de baan zullen verschijnen, is nog niet bekend. Teske (Leiden) onbeslist WATERFOLO-WEDSTRIJD LEIDSE COMBINATIE-STUDENTEN Tot besluit van de jeugdzwemkam pioenschappen welke hedenavond in het kader van de Leidse Sportweek in de zweminrichting De Zijl zullen worden gehouden zal een waterpolo- wedstrijd worden gespeeld tussen een Leidse Combinatie en een Stu dentenzevental. De ploegen daarvoor zijn als volgt samengesteld: Ned. Studenten: H. Vos, D. Rademaker, Daan Buyze, H. Prevo (De Zijl). VOLLEYBAL OP WOENSDAG AVOND. Voor de volleybalwedstrijd Leids Zestal (neutraal) tegen Leids Zestal (R.K.), welke morgenavond in de Stadsgehoorzaal wordt gespeeld, wordt het Nevobo-zevental gekozen uit de volgende spelers: Chr. de Wolf en J. v. Egmond (aanv.) (Prof.wijk), J. v. d. Lelie en A. Favier (Sleutel ring), Hoogleten (Donar), A. v. Duyl (NRM), Zilvertant, Schophuizen (HVL). Als coach treedt op C. Bek kering. UIT DE OLYMPISCHE HOEK het olympisch vuur In de loop van Maandagavond is het Olympisch vuur in Kopenhagen aangekomen, waar de estafeLe-loper Gunnar Nielsen in 't stadion de faK- kel aan de voorzitter van de Deense athletiekbond overdroeg, die op zijn beurt de fakkel aan de burgemeester van de Deense hoofdstad ter hand stelde. Vannacht bleef het vuur in t stadhuis branden, waarna «eden- ochtend met een motorboot de Soni werd overgestoken om' de fakkel naar Zweden te brengen. NED. zwemploeg voor helsinki Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité heeft, op voorstel van en in overleg met het bestuur van de K.N.Z.B. en met financiële medewerking van die bond, besloten de volgende zwemploeg naar Helsm ki uit te zenden: Dames, 100 m. rugslag: Geertje Wielema (Robben H'sum), Joke de Korte (ODZ R'dam) en Ria van der Horst (ODZ R'dam) 4 x 100 m. estafette: Irma Heytmg Schumacher (RDZ R'dam), Han- nie Term'eulen (HDZ A'dam), Koosje van Voorn (DZN Gron.) en Marie Louise LinssenVaesen (KNZB). Res.: Geertje Wielema en Ria van der Horst. 400 m. vrije slag: Irma Heyting Schumacher, Geertje Wielema en Hannie Termeulen (HDZ A'dam). 100 m. vrije slag: Irma Heyting— Schuhmacher, Hannie Termeulen en Koosje van Voorn. 200 m. schoolslag: Lies Bonnier (Aegir Eindhoven), Nel Garritsen (RDZ R'dam) en Rika Bruins (GZPC Gron). Schoonspringen: Lenie Lanting- Keller (HDZ A'dam) en Elsje van Dit is de ingang van het Olympisch kamp, waar de athleten uit Sovjet-Rus- den Horn ('t IJ A'dam). land en de andere achter het „IJzeren Gordijn" gelegen landen zullen wo- Heren. 200 m. schoolslag: Daan nen en trainen gedurende de Olympische Spelen. Er is geen omheining om Buyze (HZPC Den Haag), de deelnemers en deelneemsters uit deze landen binnen en belangstellenden lbo m. rugslag: Jitse van der Veen buiten het kamp te houden. De gebouwen in het kamp, gelegen in de voor-1 (LZO Leeuwarden), stad Otaniemi, werden gebouwd door studenten van de Technische Hoge- 100 m. vrije slag: Joris Tjebbes school in Finland, die er na de Olympische Spelen hun intrek zullen nemen. J (HPC Heemstede). Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen. (Advertentie) De vorige week overleed te Tri- berg grootmeester Bogoljubow. Voor de jongeren onder ons zal zijn naam weinig bekend zijn, of schoon Bogoljubow toch betrekke lijk nog niet oud was. Hij werd in 1887 in de Oekraïne geboren en was dus een Rus van geboorte. Bij het uitbreken van de eerste wereldoor log in 1914 nam Bogoljubow deel aan het tournooi te Mannheim. Hij en de andere Russische deelnemers werden geïnterneerd. Bogoljubow keerde na afloop van de oorlog niet naar zijn vaderland terug maar bleef in Triberg. In de dertiger jaren nam hij de Duitse nationaliteit aan en, misschien zelf geen Nazi, hij trok zich gedurende Hitiers bewind toch ook niet terug. Zijn grootste schaak- triomfen vallen tussen 1925 en 1935. Zelfs wist hij tot tweemaal toe een. match om 'de wereldtitel tot stand te doen brengen maar beide keren werd hij overtuigend door Aljechin verslagen. Ook met dr Eu we speelde Bogoljubow enige malen en hij was vaak in Nederland. Met hem is weer een van de oudere garde van groot meesters heengegaan. Die garde, die eens gevormd werd door de groep jongeren die de moderne ideeën in het schaakspel brachten (Réti, Bre- ger, Aljechin, Grünfeld enz.) Te zij ner nagedachtenis volgt hier een partij uit zijn beste tijd. Wit: E. Bogoljubow. Zwart: J. Mieses. Tournooi te Baden 1925. 1. d2d4, f7—f5; 2. g2—g3; Pg8— f6; 3. Lflg2, e7e6; 4. Pgl—f3, d7 d5 (geeft wit veld e5, beter was d7 d6) 5. 0—0, Lf8d6; 6. c2—c4, c7 c6; 7. Pbl—c3, Pf8—d7; 8. Ddl— c2, Pf6e4; 9. Kglhl (ter voorbe reiding van een interessante manoeu vre) Dd8—f6; 10. Lel—f4!, Ld6xf4; 11. g3xf4 (nu is veld e5 volkomen in witte macht. Toch zouden velen ge aarzeld hebben de glijn na de ro- chade te openen). 11Df6h6; 12. e2—e3, Pd7—f6; 13. Pf3—e5, Pf6 d7 (zwart wil in ieder geval geen overmachtig paard op e5) 14. Tfl gl, Pd7xe5; 15. d4xe5, Pe4xc3; 16. b2 xc3, wit heeft nu zowel op de dame als op de koningsvleugel een open- torenlij n en de strategie is duidelijk. 16Lc8d7 (16. d5xc4, Dc 2—e2); 17. Tal—dl, b7—b5; 18. Dc2 b2, 0—0; 19. Db2a3, Tf8—d8; 20. c4xb5; c6xb5; 21. Da3ab. I i S3 i i I IS k i 4 'M i ÏAt A ffl if s H ABCDEFGH Belet Ld7c6, houdt a7 tegen en dreigt de wat erg voor de hand lig gende zet: Lxd5; 21Dh6—Jiö. Hiermede meent zwart het catastro- phale van Lxd5 (nl. e6xd5, Da6xh6!) af te wenden. Maar nu volgt een tu mult, waaronder de zwarte veste be zwijkt. 22. Lg2xd5!, e6xd5; 23. Tglx g7f, Kg8xg7; 24. Da6—f6f, Kg7—g8; 25. Tdl—gif, Dh5—g4; 26. Tglxg4t, f5xg4; 27. f4—f5, Td8—c8; 28. e5— e6, Ld7c6; 29. Df6—f7t, Kg8—h8; 30. f5—f6, Tc8—g8; 31. Df7—c7, Ta8 c8; 32. Dc7e5, d5—d4f; 33. Khl gl, Lc6d5; 34. f6—f7t, Tg8—g7; 35. De5xd5 en zwart gaf zich gewon nen. Van theoretische waarde (in die dagen) was het volgende partijtje. Wit: Bogoljubow. Zwart: N.N. 1. e2—e4, e7—e6; 2. d2—d4, d7— d5; 3. Pbl—c3, Pg8—f6; 4. Lel—g5, Lf8e7; 5. e4—e5, Pf6—d7; 6. h2— h4, Le7xg5 (toen was nog niet vol doende bekend, dat het aannemen van het offer niet goed was) 7. h4x g5, Dd8xg5; 8. Pgl—h3. Dg5—e7; 9. Ph3—f4, a7a6; 10. Ddl—g4, g7— g6; 11. Lfl—d3, c7c5; 12. Dg4—g3 (dreigt Pxd5 enz.) Pd7b6; 13. d4x c5, De7xc5; 14. 0—0—4), Dc5—f8; Er volgt nu een heel mooie zet n.l. 15. Ld3e4!, d5xe4; 16. Pe3xe4, Pb8 d7; 17. Dg3c3, Df8—e7; 18. Pe4— f6f, Pd7xf6; 19. e5xf6, De7—f8; 20. Dc3c7, Pb6d7; 21. Pf4—d$, e6x d5; 22. Thlelf, Pd7—e5; 23. Telx e5f, Lc8e6; (merk op, dat al heb ben we voortdurend het gevoel met wit gewonnen te staan, zwart nog steeds een stuk vóór is. Maar, het materieel is minder waardevol dan de positie, ook hier. Zwart dreigt echter met Dh6 en 00 te winnen! 24. Kcl—bl, Ta8d8; 25. Tdlx d5f, Td8xd5; 26. Te5xd5! en zwart gaf op. CO A - k 05 w fc m m ■4 m O m m - 4- i ABC F G H Dit is een compositie van Paul Morphy. De opgave luidt: Wit geeft mat in twee zetten. De oplossing van de Fancy-schaak- puzzle luidt: 1. P tegelijk D) d8 en mat. Morphy's probleem wordt opge lost door: 1. T hlh6!

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6