Bezitsvorming dient bevorderd te worden Hartig pleidooi voor de P.B.O. Ziekenfondsen verwachten een tekort van dertig millioen 5)e dame DINSDAG 1 JULI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BI.AD - PAGINA 1 Eigen huis voor iedere spaarzame arbeider hankelijk, nl. de financiële resultaten van de onderneming, welke op haar beurt onder meer door conjuncturele oorzaken wordt beïnvloed en door de fiscale politiek, welke op dit mo ment de beschikkingsmacht van de ondernemer over resultaten naar de overheid overhevelt. De practisohe gronden waarop de Katholieke werkgevers de individuele bezitsvorming als ideaal aanvaarden, berust op de betekenis deze bezits vorming voor de verheffing en ont wikkeling der menselijke persoon lijkheid. Bovendien erkent men de bezitsvorming als stabiliserend ele ment in de menselijke samenleving. Een beroep op de ondernemers kan slechts dan worden gedaan, wanneer de arbeiders de spaarzaamheid zelf beoefenen en, ijverig hun talenten benutten. De steun kan worden ver leend aan alle Nederlanders door de overheid en aan de werknemers in het bijzonder door vakorganisatie en ondernemers. De Katholieke werkgevers zijn van mening dat, wil men tot een indivi duele bezitsvorming komen, de over heid moet meewerken verschillende obstakels uit de weg te ruimen. Zo wel de hinderpalen die aan het spa ren in het algemeen als die aan het verwerven van bepaalde objecten in de weg staan. Met name denken de ondernemers hier aan extreem hoge belastingheffingen, aan de huur- en pachtpolitiek en aan de discriminatie in de sociale uitkeringen, b.v. de ouderdomsuitkeringen op grond van bezit van eigen huis. Bovendien moet de overheid de subsidies op consump tiegoederen en het collectief woning- bezit in dienst stellen van de wer ving van het persoonlijk bezit. En Mening van Kath. Werkgevers „De individuele bezitsvorming in trede lagen der bevolking wordt door de Katholieke Werkgeversver eniging aanvaard als een ideaal, dat met kracht moet worden nagestreefd. Doch al degenen, die tot bezit willen geraken, moet de eis tot zelfwerk zaamheid worden gesteld. De Katho lieke werkgevers zijn van mening, dat zeker niet moet worden gestreefd naar één syteem, dat voor alle on dernemingen bruikbaar zou zijn, b.v. alleen de winstdeling. Voor de be zitsvorming komen verschillende ob jecten in aanmerking als daar zijn huwelijksuitzet, huisinrichting, eigen huis, grond en aandelen in centrale investeringstrust en in de onderne ming. Maar het verkrijgen van een eigen huis verdient wel bijzondere belangstelling". Dit werd vastgesteld op een alge mene ledenvergadering der Algemene Katholieke Werkgevers Vereniging, welke Maandag te Nijmegen bijeen kwam. De gehele middag was de bij eenkomst gewijd aan het vraagstuk der bezitsvorming bij de onderne mers, welk onderwerp de geestelijk adviseur dr. Cassianus Hentzen OFM en de algemeen secretaris dr. J. H. Derksen inleidden. De eerste behan delde de principiële aspecten van het onderwerp de tweede de practische. De overige conclusies van de bijeen komst waren de volgende: De mate, waarin ondernemers de bezitsvorming, waarnaar de arbeiders streven, in de hand kunnen werken, is van twee belangrijke factoren af- Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7-00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Orgel spel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. (9.359.40 Waterstanden). VP HO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Ac- cordeonmuziek. 12.30 Land- en tuin- boüwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muziek. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Gram. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Pianorecital. 15.30 Voor de zieken. 10.00 Voor de jeugd. 17.15 Lichte muziek. 17.40 Ron de van Frankrijk. 17.50 Regeringsuit zending: Jeugduitzending: „Wij slaan op de tong-tong", correspondentieclub o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 „De opbouw van Dnze luchtmacht", causerie. 18.30 R.V. U.: Dr. J. Schouten: „Enige menselij ke instincten": „Het bezitsinstinct". 19.00 Dansmuziek. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Promenade orkest, klein koor en solisten. 20.55 „Jeannie", hoorspel. 22.15 Concertge bouwkwartet. 22.45 „De geschiedenis van de Noordzee", causerie. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbe richten. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.15 Idem. 1Q.30 Morgendienst. 11.00 „Erik zoekt een thuis", hoorspel. 12.20 Gram. 12.30 Land- en tuinbcuvmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerke lijk Thuisfront. 13.20 Marinderskapel. 14.00 Gram. 14.20 Reportage,. 15.15 Gram. 15.40 Clavecimbelrecital. lfi.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Tenniskampioenschappen Wimbledon. 18.30 Metropole Orkest en solist. 19.00 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 19.15 Boekbespre king. 19.30 Gram. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.10 Vijf minuten. 20.15 Omroeporkest en soliste. 21.00 „Schouwen-Duiveland", reportage-klankbeeld. 21.30 Lichte mu ziek. 21.45 Kamerkoor. 22.00 Orgel- cancert. 22.30 Internationaal Evange lisch Commentaar. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Gram. tenslotte dient de loonpolitiek minder gebonden te zijn opdat de onderne mer bezitsvorming bij zijn werkne mers kan stimuleren. De Katholieke werkgevers doen een beroep op de vakorganisaties deze ideeën te pro pageren en er overtuigd aan mee te werken. Op de ondernemers zelf deed de organisatie een beroep een eerlijk onderzoek in te stellen in de eigen ondernemingen naar de bestaande mogelijkheden en voorts nader te bestuderen langs welke wegen de eventuele mogelijkheden kunnen worden benut. Welk systeem men ook zal volgen, het sparen van de werknemer staat op de voorgrond. I Winstdeling, nu wordt in dit verband niet anders gezien dan als een der varianten van een spaarsysteem, die variant n.l., waarbij de bijdrage van de ondernemer afhankelijk wordt ge steld van de winst. Nogmaals wordt er uitdrukkelijk tegen gewaarschuwd, dat men de mogelijkheden der winst deling niet moet overschatten. Uitdrukkelijk stelde de verga dering ook vast, dat de verplich ting tot medewerking aan de be zitsvorming voortvloeit uit de ver houding ondernemer-arbeider en niet uit van mens tot mens of van burger tot burger. Zij is ook voortvloeisel uit de sociale ver houding. dus van groep tot groep en "bindt dus niet krachtens de individuele of strikte rechtvaar digheid. Relatief familieloon als eis van sociale rechtvaardigheid dient eerst in de loonhoogte uit drukking te vinden, alvorens van vervulling van de eis tot bezits vorming sprake kan zijn. De be zitsvorming kan niet te allen tijde worden verwezenlijkt, n.l. niet in de gevallen, waarin de toestand der ondernemingen of yan het economische leven dit niet toe laat, wanneer gevaar van werk loosheid dreigt en wanneer er on juiste verhoudingen bestaan tussen lonen en prijzen. Door voorzitter van Chr. Nat. Vakverbond Op de algemene vergadering van het Chr. Nationaal Vakverbond (C.N. V.) heeft de voorzitter, de heer M. Ruppert, een rede, gehouden, waar aan het volgende is ontleend: De loonpolitiek wordt nog altijd centraal beheerst. Mocht echter het "herstel van het monetair evenwicht van meer duurzame aard blijken te zijn, dan is naar spr.'s mening het ogenblik gekomen waarop door het CNV antwoord gegeven moet worden op de vraag of deze centrale loonbe- heersing moet worden gecontinueerd. Het zal er daarbij omgaan een gro tere mate van vrijheid te krijgen-in- gebondenheid, die enerzijds ruimte geeft aan het initiatief der bonden en anderzijds een terugval in disharmo nieën als van voor de oorlog voor komt. Helaas zal bij deze grotere vrijheid ook rekening gehouden moeten wor den met meer conflicten weshalve het juist geacht moet worden het CNV- fonds tot uitkering bij werkstaking en uitsluiting te versterken. Tenzijde ondernemers- en ar beiderswereld bereid is de wet op de PBO loyaal uit te voeren. Velen kla gen over te sterke bemoeiing van de overheid met het bedrijfsleven. Maar men kan niet enerzijds de overheids- De „Braakman" afgesloten Philippine hing de vlag halfstok Om even voor twee uur gistermid dag is de „Braakman", de inham van de Westerschelde in Zeeuwsch-Vlaan- deren, afgesloten. De sluiting werd door duizenden bijgewoond. In het aan de „Braakman" liggende haven plaatsje Philippine werd de vlag halfstok gehesen. Vooral van Belgische zijde, was de belangstelling zeer groot. De afslui- tingswerkzaamhden zelf werden uit gevoerd door het Hollands aanne mersbedrijf ZanenVerstoep N.V. te 's-Gravenhage. Zoals men weet is de afsluiting in twee keer geschied: Za terdag werd aan de oostelijke kant van de mond van de Braakman een betonnen ponton gelegd. Gisteren werd de afsluiting voltooid door het invaren van een tweede betonnen bemoeiing te vuur en te zwaard be strijden en gelijktijdig weigeren zelve de noodzakelijke ordening van het bedrijfsleven tot stand te brengen, Laat men dit na dan is niet de rege ring maar de klager zelf oorzaak van de bemoeiingen der overheid. Gelukkig is er een begin (land bouw, diverse bedrijfstakken in mid den- en kleinbedrijf) maar de groot industriëlen zijn er die de weg naar liet departement maar al te goed we ten te vinden als er moeilijkheden zijn. De vraag rijst echter of de over heid b.v. de figuur van het verbin dend verklaren van ondernemers overeenkomsten nog moet handhaven nu de wet op de BPO er is. Er bestaat aanleiding toe tot de ondernemers in bepaalde bedrijfstakken te zeggen: er is een betere weg: de PBO. Als ge dat niet wenst dan onthouden we u de publiekrechtelijke binding van uw privaatrechtelijke overeenkomsten. Intussen kan de hulp van de over heid langs deze weg slechts gering zijn. Van beslissende betekenis blijft de gezindheid, de wil tot samenwer king der bedrijfsgenoten in welk ver band spr. zich bijzonder verheugde over de goede richting waarin zich de verhouding ontwikkelt van de - Chr. vakbeweging tot de Prot. Chr. onder nemersorganisaties. CENTRUM VOOR STAAT KUNDIGE VORMING. In de onlangs gehouden jaarverga dering van de bestuursraad van het Centrum voor Staatkundige Vorming heeft de wnd. voorzitter, prof. L. de Block het voorzitterschap overgedragen aan prof. mr. W. C. L. van der Grinten. Het bestuur van het Centrum is thans als volgt samen gesteld: Prof. mr. W. C: L. van der Grin ten te Tilburg (voorzitter), mag. dr. J. G. Stokman O.F.M. te Utrecht (vice-voorzitter), mr .dr. Th. W. F. Speetjens te Venlo (penningmeester), drs. J. H. L. Albers te Bilthoven, mr. A. M. Engels te 's Gravenhage, mr. Ph. A. M. Hillen te Arnhem, mr. H. P. A. M. Mastboom te Oud-Gastel, dr. L. G. J. Verberne te Breda (leden), mevrouw M. van Nispen tot Seve' naerRu ijs de Beerenibrouok te Warnsveld, prof. mr. A. L. de Block te 's Gravenhage (adviserende leden). Secretaris van het bestuur, tevens directeur van het bureau van het Cenrum is drs. J. M. Aarden te Voot- burg. PATER HENTZEN GEHULDIGD. Aan een maaltijd in hotel „Groot Berg en Dal"' bij Nijmegen heeft de Algemene Katholieke Werkgevers vereniging de geestelijk adviseur pa ter Cassianus Hentzen O.F.M. gehul digd ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag op 8 Juni jl. Pater Hent zen heeft wegens het bereiken van deze leeftijd ontslag gevraagd als geestelijk adviseur De voorzitter der vereniging ,de heer L. A. J. M. van Hest, uit Den Haag, deelde mede. dat pater Hentzen tot erelid van de or ganisatie is benoemd. Als meer ma terieel geschenk zal pater Cassianus in de gelegenheid gesteld worden een reis naar Rome te maken. Het woord werd toen gevoerd door de oud-algemeen secretaris, de huidige voorzitter der Tweede Kamer dr. L. G. Kortenhorst. VAN K.V.P. NAAR K.N.P. Voor de gemeenteraadsvergade ring van Bergen op Zoom Vrijdag avond had de heer P. 'van Mechelen bericht van verhindering gezonden maar de voorzitter, burgemeester Witte, las een brief van hem voor, waarin hij om een andere plaats ver zocht in de raadszaal. De burgemeester vroeg in verband daarmee aan de Katholieke fractie of deze in haar geheel een plaats zou willen opschuiven om plaats te maken voor de heer Van Mechelen. Wat de fractie terstond beloofde, want nu de heer v. M. niet aanwe zig was, behoefde zij niet onmiddel lijk te verhuizen. Na dit zonderlinge begin van de vergadering, waarbij men de politie ke spanning sterk kon voelen ook al werd er geen woord over gerept, deelde de heer C. Hendrickx (K.V. P.) mede, dat de Kath. raadsfractie had besloten de heer v. Mechelen ontslag te geven als haar voorzitter en hem de heer Hendrickx tot wnd. voorzitter had benoemd. De oorzaak van dit alles? De heer van Mechelen is politiek overgegaan naai de K.N.P. en is daarom uit de K.V. P. getreden. Gezien zijn verzoek om een andere plaats schijnt hij wel lid van de raad te blijven. (Msb.) In een der Haagse ziekenhuizen is in de afgelopen nacht plotseling overleden de heer J. J. C. M. Ver- wiel, burgemeester van Óisterwijk. De heer Ver wiel had gisteren in Don Haag examens afgenomen voor ge meente-administratie. Des avunds is hij in een tram onwel geworden. Burgemeester Verwiel, die 61 jaar oud werd, was ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Hij maakte zich ver dienstelijk in de Nederlandse Bond van Gemeenteambtenaren, in de Stichting het Noord-Brabants Land schap; voorts heeft hij veel gedaan voor de verfraaiing der gemeente Óisterwijk. Prof. dr. Fred. L. Polak, wiens be noeming tot commissaris voor de werk gelegenheid dezer dagen wordt ver wacht, ziet als zijn taak het brengen van meer organisatorische eenheid in velerlei belangen, welke onderscheide ne departementen behartigen ten aan zien van de werkgelegenheidspolitiek. Een en ander wordt nu reeds zodanig voorbereid, dat men in staat is sterke coördinatie in het gereedmaken der plannen te bereiken. Zodoende kam de langdurige voorbereiding, welke vaak' nodig is bij de uitvoering van plan um, worden bekort. Gedacht wordt hier speciaal ,aan het vormen van een voldoende voor raad openbare werken, die technisch en administratief zodanig gereedge maakt kunnen worden, dat men ze indien nodig als het vv^re met een druk op de knop tot uitvoering kan brengen. Men heeft vaak aldus prof. Polak tot in de hoogste instanties niet voldoende beseft, dat de uitvoe ring van een plan gauw een jaar voor bereiding kost. Het standpunt der decentralisatie is toe te juichen. De provinciale organen zijn bijzonder actief. Maar het gaat niet alleen om openbare werken. Uiter mate belangrijk zijn de werkgelegen heidsproblemen der hoofdarbeiders, de vraagstukken met betrekking tot' de jeugdwerkloosheid, de oudere arbei ders, de kunstenaars en die betreffen de bepaalde andere beroepen en be drijfstakken. Prof. Polak blijft nog de functie vervullen van buitengewoon hoogle raar in de sociologie aan de economi sche hogeschool te Rotterdam. De enige oplossing voor de zieken fondsen om uit hun financiële moei lijkheden te komen is een premie verhoging van 3.8 procent tot 4.4 procent. Over 1953 verwachten de ziekenfondsen in Nederland, dat zij tezamen een verlies zullen lijden van Honderd specialisten traden uit circa dertig millioen gulden. Verde re vermindering van verstrekkingen aan verzekerden wordt niet moge lijk geacht. Dit zei gisteren de heer C. J. van Lienden te Utrecht bij de opening van de jaarvergadering van onder ling beheerde ziekenfondsen. Zou liet voor de werkgevers niet mogelijk zijn, de volle premieverho ging te dragen, aldus de heer Van Lieden, dan rijst de vraag of de overheid een deel voor haar reke ning kan nemen, zoals dit gebeurt bij de premie voor de werkloosheids wet. Hij achtte stabilisatie bij de pre mievaststelling voor de eerstkomen- dz drie of vier jaren van het groot ste belang voor het ziekenfondswe zen. De heer Van Lieden heeft voorts gesproken over de verhouding van de ziekenfondsen tot de medewer kers, huisartsen, apothekers, tand artsen en specialisten. Met de maat schappij ter bevordering van de pharmacie is men voor de komende drie jaren tot overeenstemming ge komen. Voor de tandartsen is op 1 Januari 1952 een nieuwe honorering tot stand gekomen op basis van de betaling der verrichting. Ook voor de specialisten is op de zelfde datum een nieuwe regeling in werking. Een aantal specialisten heeft zich echter verenigd tot een oppositiegroep die zich heeft gekeerd tegen het vastgestelde plafond. DE ROOFOVERVAL TE SUSTEREN De Maastrichtse Rechtbank heeft gistermorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen vijf personen uit Echt en Sittard, die op 16 Maart de alleenwo nende 83-jarige W. Hoorens te Suste- ren overvallen hebben. Terwijl de machinist J. M. C. de oude man in bedwang hield, sleepten de vier vrouwen verschillende voorwerpen en meubelstukken uit het huis. De rechtbank veroordeelde de machinist C., tegen wie anderhalf jaar geëist was, tot tien maanden gevangenis straf, waarvan vier maanden voor waardelijk. De vier vrouwen kregen dezelfde straf. Het openbaar ministe rie had tegen twee van deze vrouwen anderhalf jaar, twee jaar en tegen de laatste een jaar geëist. Aanslag te Weesp Ongegronde jalousie veroorzaakte gistermorgen in het kantoor van de houthandel „De Vechtstreek" te Weesp een drama, waarbij de oudste firmant dier firma zeer ernstig ge wond werd: Een metaalbewerker uit Weesp kwam het kantoor binnen en bracht de firmant een messteek toe in de borst. Hierna stak de dader zich zelf in de arm en nam de vlucht. De getroffene werd naar het Wilhelmi- nagasthuis te Amsterdam vervoerd en zijn toestand is levensgevaarlijk. De dader kon door de politie in de loop van de middag worden gearres teerd. Enige maanden geleden heeft de messetrekker ook een aanslag op zijn zwager gepleegd. WATER Overvloedig veel bosbessen I Maar niemand wil ze hebben' Alhoewel de bossenbessenoogst, be gunstigd door he^ mooie weer, over vloedig schijnt te worden, zijn de voruitzichten niet zo erg hoopge vend, daar de handel voor de bosbes sen geen afnemers v/eet. Engeland heeft de invoer beperkt en ook de Nederlandse jamindustrieën kunnen geen grote quanta gebruiken. Het gevolg hiervan is, dat de prijzen aan merkelijk lager liggen, dan het vorig .jaar. Werd in 1951 aan de plukkers 70 tot 80 ct. per kilo betaald, momen teel ligt dit cijfer 20 tot 30 ct. la ger. Emigratie naar Canada Inschrijving beperkt De aanmelding voor emigratie naar Canada voor het jaar 1953 is met in gang van 1 Juli opengesteld. Voorlo pig zullen echter alleen de aanmel dingen worden aanvaard van de vol gende categorieën: alandbouwers. b zij, die reeds over werk en huis vesting in Canada beschikken, c. zij, die emigreren op uitnodiging van reeds in Canade gevestigde naaste familie. Om er zeker van te zijn, dat men in het voorjaar van 1953 zal kunnen vertrekken, dienen gegadigden zich in de komende maanden Juli, Augus tus en September bij de daarvoor aangewezen kantoren te melden. Het is in het algemeen, doch wel zeer in het bijzonder voor landbou wers, een gebiedende eis, reeds in het vroege voorjaar in Canada te arrive ren, wil men er zeker van zijn, dat de plaatsing aldaar geen moeilijkheden zal opleveren. Honderd specialisten, die zich niet konden verenigen met de nieuwe re geling, zijn zelfs uit de Koninklijke maatschappij tot bevordering van de geneeskunst getreden. De meesten van hen wonen in Amersfoort. Bre da en Tilburg. Hoewel moeilijkheden niet uitgesloten zijn, menen de zie- kenfondsorganisatics niet aan hun bezwaren tegemoet te kunnen ko men. Men denkt zich de oplossing voor de moeilijkheden zó, dat bij over schrijding van het begrotingsbedrag het verschil zal worden gedragen door de ziekenfondsen en de geza menlijke specialisten, ieder voor de helft. Do ziekenfondsen kunnen hun houding in deze niet wijzigen, om dat zij geen grotere financiële offers kunnen dragen, aldus de heer Van Lienden. Daarom zou de overheid met een bindende prijsbepaling moe ten komen, SPORT DISTRICTSZOMERFEEST P.T.T. Op Zaterdag 5 Juli. A.s. Zaterdag organiseert het District Zuid-West van het Nederlands Verbond van PTT-sport-, on t wikkel ings- en ontspanningsverenigingen en districts zomerfeest in de Leidsc Hout. Het pro gramma vangt aan te 2.15 uur met de opmars der deelnemers, vlaggenpara- de en de start der wandelaar-;. Daarna zal een programma van voet bal, athletiek, turnen en basketbal worden afgewerkt met een demonstra tie van lijnbestuurde modelvliegtuigen. Medewerking wordt verleend door „Holland' '(Leiden), Gona en SVGT (Den Haag), VIOK (A'dam) en na tuurlijk de Sportver. PTT te Leiden. De Leidse Postharmonio zal voor de nodige muzikale afwisseling zorg dra gen. ROLHOCKEY In het te Oporto voortgezette tournooi oni het wereldkampioen Rolhocky. verloor Spanje met 3—2 van Italië en behaalde Engeland een 41 overwinning op Zwitserland. Engeland sloeg Denemarken met 6—0, terwijl Frankrijk een 90 ne derlaag leed tegen Portugal. WATERPOLO Leidsc WatervriendenDie Haghe II (dames) 16. De tegenpartij was overwegend sterker en bij de rust leidden de Hagenaars reeds met 30. In de tweede helft hetzelfde spel en het einde kwam met 61 voor de gasten. IN HET GRIJS door GEORGETTE MACMILLAN vertaling: HERMAN ANTONSEN 31) Fiske bereikte de voet van de trap en bleef daar staan luisteren, of hij enig geluid hoorde in huis. Dienst boden waren er niet en het werk werd gedaan door een schoonmaak ster, die 's avonds altijd naar huis ging. De detective had Esther geen woord gezegd over zijn voornemen, om in het huis van de Sohumakers een onderzoek in te stellen. Hij had, zonder iets van zijn plan nen los te laten, de huissleutel, door Esther meegenomen bij het vertrek uit het 'huis van haar oom, te leen weten te krijgen. Esther vermoedde wel wat zijn bedoeling met die sleu tel was. maar had geen enkele be merking er over gemaakt. Op de tweede verdieping liet Fiske zyn licht door een kleine zitkamer rondschijnen. „Hier moeten die twee schurken dus samen hebben zitten praten," dacht hij bij zichzelf. ..terwijl Miss Hendrick hiernaast zat." Hij doorsnuffelde vlug de papieren op 'n kleine lessenaar, vermoedelijk de lessenaar, waar uit Esther de portefeuille door haar aan Franklin toevertrouwd, had weggenomen. De kamer er naast was blijkbaar nog kort geleden door een vrouw in ge bruik geweest en daaruit maakte Fiske op, dat dit de kamer van het meisje geweest moest zijn. Hij onder zocht die kamer vlug en vakkundig. Hij zocht in kasten en laden, bevoel de de kleren die er in hingen of la gen en beklopte de muren of hij er gens een geheime bergplaats kon ontdekken. Toen hij met de beide benedenste verdiepingen gereed was, ging hij naar de bovenste, die als bergplaats scheen dienst te doen. Er stonden koffers en kisten, waarvan sommige speeltafels en ander speelgerei be vatten door de Schumakers bij hun onwettig bedrijf gebruikt. Haastig zocht Fiske overal rond. Ten slotte trof hij een oude verweer de koffer aan, waarvan het roestig slot gemakkelijk te verbreken was. Toen hij de inhoud van de koffer bekeek, ontsnapte hem een kreet van verbazing. Er viel een nieuw licht op de geheimzinnige zaak door hem on derzocht. Tegelijkertijd werd zijn vertrou wen in Esther en het door haar ge geven relaas van het gebeurde, ver sterkt. Voor zijn verbeelding vormde zich een aannemelijke theorie en een duidelijker voorstelling van de ma nier waarop de misdaad bedreven moest zijn. Hij sloot het deksel van de oude koffer en ging weer naar beneden, waar hij de slaapkamer van George Schumaker binnentrad. Uit een kast haalde hij een donkere broek, hier en daar met bruine mod der besmeurd en gerafeld van ouder dom te voorschijn. Naast die broek vond hij een donkere vuile jas- Met deze kledingstukken begaf hij zich naar het vertrek, waar de koffer stond. Met een triomfantelijk glim lachje opende hij hem weer en be keek de inhoud. Hij ging naar de deur en luisterde daar enkele secon den aandachtig. Hij keerde terug en scharrelde tussen de papieren in de koffer. Het waren oude aanplakbil jetten van variété's theaters en foto grafieën. Beneden in het huis werd een deur dicht geslagen. Fiske schrok er van op. Hij bleef roerloos zitten luisteren, daarna draaide hij het enige licht in de kamer uit. Beneden klonken voetstappen en stemgemompel. Dc bewoners waren blijkbaar thuis gekomen. Boven aan de trap eekorr.cn bleef hij met het onuitputtelijk geduld van een bekwame detective staan luiste ren, totdat het stemgeroes uitgestor ven en het licht op de benedenver diepingen uitgedraaid was. Hij wachtte tot hij de Schumakers in hun slaap hoocde snurken. De eerste flauwe lichtschijn van de da geraad viel over de koffers en rom mel, waarmee de- bovenverdieping was volgepropt. Fiske keerde terug naar het ver trek, waar de oude koffer met zijn vreemde inhoud stond. Hij begon weer in de oude papieren te zoeken. Hij haalde er een hand vol uit, be nevens een stapeltje programma's en aanplakbiljetten en stak die in zijn binnenzak. Daarna bekeek hij nog maals 't voormerp dat midden tussen al die papieren lag. Het was een ver sleten pop welke een roodwangige jongen voorstelde met een losse on derkaak en een beweegbare hals. 'n pop,, zoals door buiksprekers bij hun voorstellingen gebruikt wordt. De grote mond met de openhangende kaak grijnsde hem dwaas tegen. Zwijgend sloot hij het deksel en her stelde het beschadigde slot zo goed mogelijk. Daarna verliet hij de kamer, luis terde nog even in de gang, en pas toen hij zekerheid had, dat de bewo ners rustig doorsliepen, sloop hij geluidloos de trap af en de voordeur uit. Een tevreden glimlachje lag over zijn gelaat toen hij buiten ge komen 'het huis nog eens van onder tot boven bekeek. Blijkbaar was Stanley Fiske in zijn schik. XIV Een teleurstelling voor Seabree De man, door Franklin overwon nen, worstelde tevergeefs om te ont komen aan de hand van zijn over winnaar, die het zwarte masker trachtte te verwijderen. Toen einde lijk het gelaat van de indringer bloot kwam, stiet Franklin een kreet van verrassing uit bij het zien van de door hem overweldigde man. Het blozende gelaat was nu zo rood als een biet, de ogen puilden uit en schenen uit hun kassen te springen en het witte snorretje stond borstelig overeind. „Grote goedheid, Orville Seabree!" riep hij uit. Hier was geen vergissing mogelijk. Het was de president van de Super- ba Rubber Company. Het raadsel achtigste van het geval was echter de reden, die hem bewogen kon heb ben, als inbreker op te treden. Franklin haalde zijn zakmes te voorschijn en riep Simms toe, dat hij bij hem moest komen. De huisknecht liet zioh van de divan rollen en krabbelde op een rr/alle manier naar zijn meester toe. Z'n ronde ogen ver toonden niet dc minste verbazing. Franklin sneed zijn boeien door en toonde niet de minste verbazing, samen bonden ze Seabree vast op 'n stoel, met zijn armen achter dc rug leuning en zijn benen tegen de po ten. „Dit nachtelijk avontuur toont me duidelijk, dat ik u niet vertrouwen kan," zei Franklin. „Daar blijkt me de president van de Superba Rubber Company als inbreker op te treden. Wat staat me verder te wachten?" De man op dc stoel zette zijn tan den vast op elkaar. „Jc hebt de overhand gehouden, Franklin," zei hy, „maar to.-h komt het me voor dat y slechts cén plaats kan zijn, waar die papieren gebleven .kunnen zijn tussen h~t ogenblik, dat ze uit het bezit van Blair raakten en dc aflevering van dat pakje blanco Dapier aan rr.ij. Die forrrulos ziin van levensbelang voor on70 maatschap pij. Al mag ik dan mijn rechten te buiten zijn regaan in mijn ijver voor het welzijn onzer vennootschap, ik ben er van overtuigd, dat ik op slot van zaken toch gerechtvaardigd zal worden." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5