Er werd slechts gesproken over Mare-demping en Reinigingsdienst DUINSTREEK Leidse Sportweek DINSDAG 1 JULI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Leidse Gemeenteraad vergaderde Vacantiegeld voor wethouders De Gemeenteraad van Leiden, die gistermiddag onder voorzitterschap van burgemeester jhr. mr, F. II. van Kinschot in openbare vergadering bijeenkwam, heeft slechts twee uur nodig gehad om de lange agenda van 22 punten af te werken, waar onder zich de veelbesproken kwestie van dc Mare-demping bevond. Zo als gisteren reeds in een deel van onze editie vermeld, werd het voor stel tot demping van de Lange en Stille Mare aangenomen, evenals de vernieuwing van de Alkemadebrug en de Marebrug. Mevr. Goudswaard- Knipscheer (V.V.D.) en mej. Nienes (P.v.d.A.) stemden tegen, echter al leen wat betreft het dempen van de Stille Mare. Namens alle fracties werd zij het kort en kalm over deze kwes tie gesproken. De heer Woudstra (prot. chr.) herinnerde er aan, dat het precies twee jaar en vier dagen geleden tvas, dat de Raad het besluit tot demping van de Lange Mare nam. Hij concludeerde, dat het colle ge zijn weerstand tegen uitvoering van dit besluit had opgegeven; het is zelfs verder gegaan, door ook voor te stellen de Stille Mare te dempen. Spr. had bij de burgerij critiek en instemming op dit plan gehoord. De meesten waren echter voorstanders van demping, die spr. volkomen verantwoord achtte uit verkeerstechnisch oogpunt bezien, maar ook voor de volksgezondheid en als werkverruimingsobject. Nadat de heer Van Iterson (prot. chr.) en de heer Schüller (P.v. d.A.) enige meest technische opmerkingen Int. Assyriologisch Congres in Leiden In de filmzaal van de Leidse Aca demie werd gistermorgen door de heer H. J. Reinink, secretaris-gene raal van het Ministerie van O., K. en W. het derde, Internationaal As syriologisch Congres geopend, dat onder leiding staat van prof. dr. De Liagrc Böhl. Hierbij waren Assynio- logen uit Frankrijk, België, Duits land, Amerika, Engeland en Neder land aanwezig. Ook de rector magnificus, prof. dr. J. H. Boeke, voerde het woord. Hij was er trots op, dat de Leidse Uni versiteit als gasfcvrouwe mocht op treden, hetgeen te danken is aan de wetenschappelijke arbeid van de hoogleraren Thierry en De Liagre Böhl, die Leiden in minder dan 40 jaar tot een der belangrijkste Assy riologische centra hebben gemaakt. De deelnemers werden gistermid dag om half zes door burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot op het Leidse Stadhuis ontvangen. Gister avond bood de minister van O. K. en W. de deelnemers een diner aan in Het Gulden Vlies. Zij zullen tot 4 Juli in Leiden bijeenkomen en hun wetenschappelijke arbeid afwisselen met excursies naar Den Haag, Sohe veningen, Amsterdam, Edam, Alk maar, Hoorn, de Zuiderzeewerken en het Oudheidkundig Museum te Lei den. Dit is het derde internationale As syriologisch Congres. De twee eerst» werden in Parijs gehouden. Wat lezers schrijven Met verwondering heb ik kennis genomen van het ingezonden stuk door een Leids Raadslid in uw blad van gisteravond. Wanneer ik het wel heb. dan blijkt naar mijn mening daaruit, dat er bij de geachte inzender een zekere be zorgdheid gaande is, welke zich meer speciaal richt naar de Raadsleden zelf. Het valt te betreuren, dat hij zijn argumenten voor zijn bezorgdheid nog niet wat meer heeft uitgebreid, want dan ware het mogelijk geweest, dat zijn bezorgdheid ook zou zijn uitgegaan naar de reeds jarenlang opgekropte gevoelens van onbeha gen, welke er niet alleen heersen on der Raadsleden en journalisten on derling (heb ik wel eens horen zeg gen), maar ook bij de Leidse burgers. Want zelfs onder de burgers, die bepaalde Raadsleden „de hunne" mo gen noemen, blijkt soms critiek ten opzichte van hun doen. En zelfs ten opzichte van de journalisten, die medewerken aan de courant welke velen zijn „lijfblad" pleegt te noe men, kan een zekere ontstemming blijven. Beide, critiek en ontstem ming, zullen niet nalaten op den duur zich te wreken, door een fu neste invloed uit te oefenen op de volksgezondheid. En daarom valt het m.i. toe te juichen, dat beide par tijen nu eens in het krijt treden tegen elkaar. Het al of niet getraind z(jn, gebro ken benen of ziekenhuizen, wat doen ze er toe? Er staan gelukkig nog raadsleden genoeg op de wachtlijst en onder de jongeren zijn er genoeg waarop het dagblad nog voldoende aantrekkingskracht uitoefent om dater de eventuele leemten aan te vullen. Zaak is, dat er eens schoon schip wordt gemaakt. Bovendien. het publiek staat volkomen veilig achter de .lijn.... dus kan ik geen enkel ingebracht bezwaar van de in- zender van gisteren deler,'. Leids burger. hadden gemaakt, sloot de heer Van Dijk (K.V.P.) zich aan bij vorige sprekers ten aanzien van de waar derende woorden, die tot B. en W. gericht waren. De heer Ten Broek (K.V.P.) wilde de woorden van waardering speciaal richten tot wet houder Jongeleen en tot Ie direc teur van Gemeentewerken. De heer Van Weizen herinnerde "er aan, dat de communisten twee jaar geleden tegen demping waren. Ook nu zien zij in dit plan nog geen verkeers- verbetering; toch zouden zij niet te genstemmen. Mevr. Goudswaard- Knipscheer (V.V.D.) was tegen dem ping van de Stille Mare, omdat zij het zo'n karakteristiek stadsgezicht vond, dat nu ontluisterd wordt, ter wijl het Gemeentebestuur bezig is het kaaswegen naast de Waag te ver plaatsen, waar men juist zo'n prach tig uitzicht heeft op de Stille Mare. Nadat ook de heer Knol (prot. chr.) nog het woord gevoerd had, in formeerde de heer Aalders (K.V.P.) of men bij het ontwerpen van de electrisohe Marebrug rekening had gehouden met de mogelijkheid om de Nieuwe Mare te versmallen en daarmede de rijweg te verbreden. Wethouder Jongeleen antwoordde bevestigend op de laatsLe vraag, maar was er geen voorstander van dit werk in D.U.W.-verband te laten uitvoeren, omdat het dan veel lan ger zou duren. Wel zal getracht worden zoveel mogelijk Leidse beiders in te schakelen, maar het college wilde zich niet binden aan de voorwaarde, dat alleen Leidenaars aan dit plan zouden mogen werken. Dit zou tegenmaatregelen van an dere gemeenten kunnen uitlokken; er werken meer Leidse grondwer kers buiten de stad dan niet-Leidse in Leiden. Hamerpunten. Aan mej. M. C. Marks werd eer vol ontslag verleend als onderwijze res aan de O. L. School Medusastraat De U.L.O. Antonie Duycklaan kreeg 631,80 voor leermiddelen, de U.L. O. HoogL Kerkgracht 1140,voor uitbreiding van de rijwielbergplaats, de Ger. L.O. School Lusthoflaan 4900,voor nieuwe gym.vloeren. Vijf speeltuinen werden aan de Leid se Bond in gebruik gegeven. Het uit breidingsplan Philosofenpad werd gewijzigd. Er werd 76.500,be schikbaar gesteld voor de bouw van een nieuwe timmerwinkel op de Stadstimmerwerf. De transactie be treffende het pand Maarsmansteeg 12 werd goedgekeurd. Nabij de Lage Morsweg werd 3.65.42 ha. tuinland aangekocht a 1,50 per m2. Het bo venhuis Nieuwsteeg 6 en de wonin gen Haagweg 92 en 94 werden ver huurd. De muur Tomatenstraat 22 22A werd mede-eigendom van de Gameente. De Gemeentebegroting 1951 werd gewijzigd. Dit alles zon der dat er één woord over gezegd werd. Extra crediet voor de Reinigingsdienst. Even bleef de Raad stilstaan bij het voorstel 116.000,te verstrek ken als extra crediet voor de uit breiding van de gebouwen der Gem. Reinigingsdienst 353.008,De heer Van Dijk (K.V.P.) vroeg zich af of Gemeentewerken hier niet ge faald heeft. Bij tijdige aankoop van materialen zou verhoging van cre diet mogelijk voorkomen kunnen zijn. Ook de heer Van Iterson (prot. chr.) vond het een „vreemde ver schijning" en wees er op, dat alles wat lang duurt geld kost. De heer Schüller (P.v.d-A.) achtte het on juist, dat het eerste plan door de directeur van de Reinigingsdienst geheel werd gewijzigd en dat hij de aanbesteding ontijdig heeft doorge zet. De schuld zag spr. niet direct bij Gemeentewerken, maar in eer ste instantie bij de Reinigingsdienst. Weth. Jongeleen wees er op, dat wanneer dit extra crediet niet wordt verleend, de arbeiders er de dupe van worden. Dan zal er wel een prachtige garage met werkplaatsen zijn, maar geen behoorlijke cantine, wasgelegenheid, kleedruimte, enz. De directeur van de Reinigingsdienst had de aanbesteding ontijdig door gezet, omdat hij bang was voor uit stel. Hij had reeds lang gewacht. Spr. ontkende niet, dat hier een fout was gemaakt, maar vond het moei lijk de schuldige precies aan te wij zen. Hij kan slechts de verzekering geven, dat het niet meer gebeuren zou. Met algemene stemmen werd j het voorstel aangenomen. Tenslotte voegde de voorzitter nog een punt aan de agenda toe. Tijdens de vorige vergadering werd beslo ten het gemeente-personeel een va- cantie-toeslag te geven. De voorzit ter stelde voor dit besluit ook toe te passen op de wethouders. De heer Van Dijk (K.V.P.) maakte hiertegen bezwaar. Hij achtte dit in strijd met de standing van de wethouders, aan wie hij liever een hogere salariëring zag toebedeeld. De voorzitter meen de, dat er geen sprake was van stan ding, omdat ook burgemeester en secretaris onder de regeling vallen. Het voorstel werd aangenomen, doch de heer Van Dijk wenste geacht te worden te hebben tegengestemd. Rondvraag. Bij de rondvraag vroeg mevr. Goudswaard-Knipscheer (V.V.D.) wanneer er begonnen wordt met de verbouwing van het Nutsgebouw, bestemd voor Sociale Zaken. De voorzitter deelde mede, dat Ged. St. nog toestemming moeten geven. De heer Van Dijk (K.V.P.) vroeg nogmaals aandacht voor de gevaar lijke bocht in de Zoeterwoudseweg en niet met verandering te wachten op de bouw van de Trekvlietbrug. Weth. Jongeleen hoopte, dat de plannen voor de brug over twee we ken goedgekeurd zouden zijn, zodat er dan onmiddellijk begonnen kon worden aan de werkzaamheden, maar de heer Kortmann (K.V.P.) nam daar geen genoegen mee, om dat er in twee weken een ernstig ongeval gebeuren kan. Hij stelde voor dan tenminste enige waarschu wingsborden te plaatsen, hetgeen door B. en W. zal worden besproken, aldus weth. Jongeleen. De heer Van Iterson (prot. chr.) wilde wel graag iets meer weten over de Leidse Spoorwegwerken, waarvan de veranderingen zomaar worden aangebracht, zonder dat de Raad er in gekend wordt. Weth. Jongeleen was bereid een excursie aan te vragen, wanneer de Raad hiervoor belangstelling heeft. De heed Schüller (P.v.d.A.) wilde de komende vacantie gebruikt zien *n de raadzaal op te knappen, d.w.z. de tafel van B. en W. hoger te plaat sen en zorg te dragen voor een be tere accoustiek, zodat de leden el kaar behoorlijk kunnen verstaan. Weth. Jongeleen wenste deze op merking bij de volgende begroting herhaald te zien en de voorzitter zegde toe, dat de Raad binnenkort voorstellen kan verwachten over de besteding van de voor het Stadhuis uitgetrokken gelden. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlandse taal en letterkunde de heer J. H. Caspers uit Katwijk aan den Rijn. GOUDEN DOCTORAAT Op Vrijdag 4 Juli a.s., zal het vijf tig jaar geleden zijn, dat aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap, de heer mr. G. A. de Graag, lid Cen trale Raad van Beroep, geboren te Gorinchem en thans wonende te Utrecht. Burgerlijke Stand Geboren: Marianne Adriana Ber- nardine d. v. P. M. de Joode en M. van Dalen; Matthea Jacoba, d. v. P. C. Lacourt en J. van Houten; Yvonne Theodora, d. v. W. P. van Maren en S. Feenstra; Paulus, z. v. P. J. Ohau- dron en G. Boom; Dirk, z. v. J. W. Leurdijk en H. de Rooij; Hendrikius Petrus Paulus Mari.a z. v. H. J. La- ibordus en S. Fakkel; Margaretha Bernadette, d. v. J. van Zanten en C. W. C. Staats; Janna, d. v. J. W. van Diemen en J. P. Kreuger; Arie Otto, z. v. A. O. Frohwein en C. W. Muller; Franciscus Frederikus, z. v. F. F. Jordens en P. G. Kremers; Leendert Cornelis, z. v. C. A. van der Plas en M. van der Plas; Irene Dé- siré, d. v. E. J. C. Kruisdijk en T. M. Wielinga; Cornelia, d. v. D. J. van der Ziwan en K. van Beelen; Leuntje, d. v. G. van Rijn en M. van Duijn; Maria Johanna Jacoba, d. v. Th. J. Kiebert en A. P. M. Hulsbosch: Rei- nier, z. v. K. M. Verfouijlen en M. H. Rietveld; Gijsbertus, z. v. G. H. den Haan en J. van der Wiel. Overleden: J. Wallaart, huisvr. v. Boudrij, 71 j. Dinsdag 1 Juli. Zakenjuibilea zijn. aan de orde van de dag, eigenlijk niets bijzonders. Maar het feest, dat hedenmorgen bij de N.V. Zaalberg werd gevierd, mag toch wel als een -bijzonderheid gelden, omdat de heer S. van Oosten Sr., Munniikensraat 70, vandaag 50 jaar geleden als leerling-dekenvoller in dienst trad, terwijl zijn zoon, de heer H. van Oosten, op 21 Juni 1.1. 25 jaar bij Zaalberg in dienst was. Zijn va der leerde het vak van de heer Van der Kaay, die later schoonvader werd van de heer S. van Oosten, en zijn zoon leerde het vak van zijn vader. Beiden zijn uitstekende vaklieden ge worden en pas sinds kort werkt de vader niet meer op de vollerij, maar heeft hij in verband met zijn leeftijd lichter, werk op een andere afdeling gekregen. Beide jubilarissen werden hedenmorgen door de directie op het kantoor ontvangen en hartelijk toe gesproken onder aanbieding van en veloppen met inhoud. Ook de voor zitter van de fabriekscommissie sprak hartelijke gelukwensen, terwijl namens het personeel geschenken werden aangeboden. Mevr. Van Oos ten Sr. werd evenmin vergeten. Vandaag was er nog een jubileum. Be heer W. D. van Kampen, bedrijfs- chef van de Laken- en Wollenstoffen- fabriek J. J. Krantz Zoon N.V., vierde zijn 40-jarig jubileum. Temid den van het voltallige personeel werd de jubilaris, die vergezeld was van zijn echtgenote en familieleden, in het kantoor gehuldigd door de direc tie. Ir. A. Krantz memoreerde de bui tengewone capaciteiten van de jubi lerende bedrijfsleider, ook als bemid delaar tussen personeel en directie. Uit erkentelijkheid voor dit alles boor ir. Krantz de heer Van Kampen een schilderij aan en deelde mede, dat de Ned. Mij. voor Nijv. en Han del de jubilaris de gouden medaile had toegekend. De heer J. B. de Haas sprak namens het fabriekskan- toor- en technisch personeel, de heer M. v. d. Kaay namens het administra tief personeel en de heer W. Schaap namens het "fabriekspersoneel. Allen roemden de prettige samenwerking en boden geschenken aan, waarvoor de jubilaris hartelijk dankte, er op wijzend, dat hij in de afgelopen 40 jaren niets anders had gedaan dan hetgeen zijn plicht was. De dag begon om kwart voor ach4 met een gezon gen H. Mis uit dankbaarheid, opge dragen in de Hartebrug-kerk. Op ongebruikelijke wijze heeft men gisteren in het water van de Uiterstegracht een flinke portie vis uitgezet. Vermoedelijk echter niet met de bedoeling hier een aantrekke lijk viswatertje te maken. Gistermor gen om kwart over tien stond langs de gracht een driewielige motorbak fiets, geladen met vis, geparkeerfd. Aangezien het vehikel niet op de rem stond, ging het plotseling aan het ry- E1NDEXAMEN B AAN DE GEM. H.B.S. LEIDEN Voor het eindexamen afd B, (eer ste drie groepen) zijn geslaagd: P. Adam, Wassenaar; mej. Gritthy Balfour van Burleigh, Oegstgeest; G. Bruyn, Leiden; J. Favier, Leiden; P. G. J. N. Kop. Leiden; C. A. van der Lee, Voorschoten; A. J. Corpel, Leiden; A. van Haarlem, Leiden; A. Hoekstra, Oegstgeest; C. J. Joseph, Oegstgeest; mej. Dini Lammens, Lei den; W. T. Nieboer, Leiden; mej. M. Ophof, Sassenheim; J. Roos, Leiden; I. van Sonsbeek, Leiden; F. Thijssen; Leiden; K. F. van Venetiën, Noord- wijk; J. Vos, Leiden. Één candidaat heeft verlengd exa men; 12 candidaten zijn afgewezen. den, om tenslotte ln het water te recht te komen. De kraanwagen van de Brandweer haalde de bakfiets om hoog, maar de vis was verloren. Tenslotte mogen we nog even herinneren aan a.s. Donderdag, eer ste Donderdag van de maand. De dames van Sancta Veronica houden dan weer zitting in de Vroolijoke Arke, Lange' Pieterskerkikoorsteeg 15, waar materiaal gehaald en goederen gebracht kunnen worden. In Augus tus wordt er wegens de vacantie geen bijeenkomst gehouden, zodat het be stuur overmorgen op een grote be langstelling rekent. Zijn er mis schien dames die in de vacantie over iets meer tijd beschikken? Laten zij dan eens een paar knotten wol ko men halen! Men kan ook Woensdag of Donderdagmorgen opbellen (30021 of 22465); dan wordt het materiaal thuisbezorgd. Stelt de dames niet teleur; het is voor de R.K. stille Leidse armen! STADSKOK ZANGERS GEVRAAGD. Wapenschouw Derde Orde. A.s. Zondag wordt de Wapen schouw van de Derde Orde geopend met een plechtige Hoogmis. Zangers uit de Derde Orde (ook andere zan gers, die willen helpen, zijn welkom) worden verwacht op de speciale re petitie, a.s. Donderdag om 8 uur in de kapel van het R.K. Lyceum, Ma- riënpoelstraat 4. DANSEXAMENS. Gisteren werd in Dansschool Evert Castelein het 3e en 4e dansexamen afgenomen door het Katholiek Cul tureel Verband van Dansleraren San Filippo Neri. Jurylid was de heer J. J. Koot uit Lisse. Voor het examen le jaars (eisen: Engelse Wals, Fox trot en Wiener Wals) hadden zich 35 katholieke jongelui opgegeven. Deze keer werd er geen afgewezen; 12 slaagden met lof, 1 met hoogste lof. Voor het examen 2e jaars (eisen: Engelse Wals, Quickstep, Tango, en de oude dansen Veleta en Oude Wals) gingen 11 jongelui op; allen slaagden met lof, 1 met hoogste lof. Het 5e examen wordt 20 Juli afgeno men, terwijl op 16 Juli het jaarlijkse exameni voor het bronzen insigne en certificaat wordt afgenomen. HET PROGRAMMA. Dinsdag 1 Juli, Stadhuisplein, 7 uur: gymnastiekdemonstratie neu trale verenigingen; zweminrichting „De Zijl", 7.30 uur: Leidse jeugdkam- pioenschsappen. Woensdag 2 Juli, Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: voleybal, tafeltennis, judo, schermen. Donderdag 3 Juli, Leidse Hout, 7.30 uur: voetbalwedstrijd Leidse ge meenteraadsleden tegen Leidse jour nalisten ten bate van de kankerbe strijding. Vrijdag 4 Juli, Stadhuisplein 7 u.: gymnastiekdemonstratie confessionele verenigingen; Leidse Hout 6.30 uur: korfbal LeidenDen Haag. Zaterdag 5 Juli, Burggravenlaan 4.30 uur: wielrennen voor amateurs over 100 km VOORSCHOTEN Aan het einde van deze maand zal het hoofd van de R.K. Meisjesschool, zuster M. Gratia O.F., wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd het onderwijs in Voorscho ten gaan verlaten. Er zijn bepaalde figuren in het da gelijks leven, die^nen bijna niet weg kan denken en een van deze figu ren is zeker ook zuster Gratia. Reeds bij de oprichting van de R.K. Meis jesschool in 1907 was zij al» hulp leerkracht werkzaam gedurende een jaar. Vanaf 1914 is zij vast aan de meisjesschool verbonden geweest, van 1918 af als hoofd der school. De school werkte aanvankelijk onder haar leiding met 3 leerkrachten en is thans uitgegroeid tot één waarvoor 8 leerkrachten en een vaklerares nodig zijn. Zuster Grtaia gaf de laatste tijd zelf geen les meer. Na de moeilijk heden met een te klein schoolge bouw is het een genoegen geworden te werken in het nieuwé moderne ge bouw, waar tevens de V.G.L.O.- school gedeeltelijk in ondergebracht is. Dit voortgezet lager onderwijs is het resultaat van lang ijveren door zuster Gratia en thans zijn reeds drie maal de examens in koken, naaien, wasbehandeling e.d. afgenomen. De V.G.L.O.-school mag een persoonlijk succes van zuster Gratia genoemd worden. Tekend is het vertrouwen, dat de oüders steeds gehad hebben in het scheidende schoolhoofd. Door twee generaties les te geven is een band ontstaan, die door de grote mensen kennis van de zuster zeer hecht is ge bleken. Wanneer straks de grote vacantie begint zal dat voor zuster Gratia be tekenen dat voor haar het einde is ge komen aan haar werk voor de vrou welijke jeugd van Voorschoten. Over het Zomerfeest. Men is thans druk bezig met de laatste voor bereidende werkzaamheden voor het a.s. Zomerfeest, dat zoals reeds eer der gemeld Zaterdag a.s. om 19.30 uur door de pastoor wordt geopend. In de zaal worden de stands in orde gebracht en ook de propaganda-auto is weer in een nieuw verfje gestoken, zodat deze binnenkort klaar is voor zijn taak. De fraaie prijzen van de grote loterij liggen uitgestald in de etalage van de heer L. C. Oosterlaan en het comité laat bij deze weten, dat er nog een klein restant laten aanwe- big is, waarvan de verkoop ge schiedt eveneens in de winkel van de heer Oosterlaan. Concert. Hedenavond om.8 uur geeft de St. Laurentius-Harmonie in het Burgemeester Berkhoutpark een concert o.l.v. de dirigent de heer L. Th. Jansen. Geboren: Margaretha Marie Rosa lie, d. van A. W. A. van V/inden en M.' R. M. van der Burg; Maria Jo hanna, d. van W. Segaar en U. J. C. van Oeveren; Nicolaas Dirk, z. van P. Noordhoek en B. Verstoep. Geboren te Leiden: Maria Emeren- tiana Theodora, d. van Th. Rijsdam en E. M. van der Ham; Jan, z. van Eén richtingsweg. Inrijden van deze zijde toegestaan Keren en terugrijden verboden- H. van Veen en A. C. Oosterom. Ondertrouwd: J. Reedijk 25 j. en J. Korpelshoek 27 j.; P. J. M. Keyser te Dordrecht en P. H. M. Hooijmans 26 j. Overleden: Catharina Elizabeth Pflughaupt 85 j.; H. B. Dijkhuizen 68 j., echtgenote van D. A. v. d. Deyl. Laatste Berichten „Gouden lis" voor ir. v. d. Wal. De Provinciale Staten van Zuid- Holland hebben heden in hun eerste gewone zitting besloten tot het instel len van een onderscheidingsteken aan personen, die zich jegens de pro vincie bijzonder verdienstelijk heb ben gemaakt. Dit onderscheidingste ken bestaat, zoals wij reeds eerder meldden, uit een draagspeld in de vorm van een lis, uitgevoerd in goud. Het draagt de naam „De Gouden Lis". Voorts hebben Pov. Staten in de vacature, ontstaan door het ontslag van de heer ir. L. T. van der Wal, heer ir. J. L. Klein, hoofdingenieur van de provinciale Waterstaat de heer ir. J. L. Klgin, hoofdingenieur eerste klas bij Waterstaat. De heer Klein verwierf 54 van de 70 uitge brachte stemmen. De voorzitter, mr. L. A. Kesper, Commissaris der Koningin, sprak een afscheidswoord aan het adres van de heer van der Wal, wiens ontslag op een nader door Ged. Staten te bepa len datum zal ingaan. Spr. deelde mede, dat Ged. Staten van oordeel zijn, dat de scheidende directeur-hoofdingenieur waardig is de pas ingestelde provinciale onder scheiding te ontvangen. Onder ap plaus der leden speldde spr. hem het onderscheidingsteken op. In de gisteren gehouden vergade ring van de ministerraad heeft de mi nister van financiën, prof. Lieftinck, afscheid genomen van zijn ambtge noten. De minister-president sprak een van grote waardering getuigend af scheidswoord. Dr. Drees herinnerde eraan, hoe zeven jaren geleden de heer Lieftinck zijn taak begon in een uiterst moeilijke periode, hoe het hem gelukt was het budgetaire en mone taire evenwicht te bereiken. Hij acht te het een grote voldoening voor de bewinsdmans bij zijn afscheid te we ten, dat budgetaire Nederland meer vaste grond onder de voeten heeft. Ook memoreerde hij de goede ver standhouding tussen de minister van Financiën en zijn ambtgenoten. Minister Lieftinck verklaarde in zjjn antwoord, dat hij thans een stuk van zijn leven afsluit, waarop hij met grote dankbaarheid terug ziet. Hij sprak de beste wensen uit voor Nederlands verdere ontwikkeling on der H.M. de Koningin en de hoop, dat Gods zegen hierop zal rusten. De kabinetsformatie Zoals reeds gemeld is de C.H.U.- fractievoorzitter uit de Tweede Ka mer, de heer Tilanus, gisteravond op bezoek geweest bij dr. Drees. Het on derhoud heeft geruime tijd geduurd en ook dit gesprek is in vriend schappelijke sfeer verlopen. Gistermiddag was de ministerraad vroeg afgelopen. Van de hem reste rende tijd heeft de formateur ge bruik gemaakt een gesprek te voe ren met mr. Stikker, ten einde zich een goed beeld te vormen over vraagstukken van buitenlandse poli tiek. Naar ons medegedeeld werd, had dit gesprek dus niets te maken met hangende kwesties ten aanzien van de V.V.D. De formateur begaf zich vervol- gens naar het departement van Fi nanciën om daar de portefeuille van de heer Lieftinck over te nemen. Van die gelegenheid werd tevens gebruik gemaakt, enige recente financiële kwesties te bespreken. Vanochtend ontving de formateur gezamenlijk de leider der Tweede Kamerfractie der Partij van de Ar beid, mr. Donker en de voorzitter dier partij, de heer Vorrink. Het doel van dr. Drees was bepaalde situaties in eigen kring wat dieper te bespreken, speciaal met het oog op de verant woordelijkheid, welke de Partij van de Arbeid thans draagt door de uit slag der verkiezingen. Bepaalde bezoekers werden van daag verder niet verwacht. De for mateur had namelijk het plan aan 'n concept-program te, gaan werken. ZES NIEUWE P. v. d. A.- KAMERLEDEN. Na loting door het centraal stem bureau zijn verkozen verklaard om zitting te nemen in de Tweede Ka mer voor de P. v. d. A. uit dertien candidaten de volgende personen: de heren: Posthumus, Goedhart, Berger, Van Lier, mevr. PloegPloeg en de heer C. Egas. MOORD TE HAARLEM. Een lid van het personeel van een Cacaofabriek te Haarlem, die aan het Noorder Buiten Spaarne is gevestigd, heeft vanochtend een lugubere ont dekking gedaan. Hij zag in het water van het Spaarne een lijk van een man drijven. De politie werd gewaar schuwd, die het lijk heeft opgehaald. Toen bleek, dat de man een prop in de mond had en dat zijn voeten aan elkaar waren vastgebonden. Boven dien was het lijk verzwaard met stukken ijzer. De politie heeft het lijk in beslag genomen en naar het Sint Elisabeth Gasthuis laten over brengen, waar lijkschouwing werd verricht. De recherchedienst van de Haarlemse politie stelt een diepgaand onderzoek in. De identiteit van de man kon tot heden nog niet worden vastgesteld, aangezien op het lijik geen papieren werden gevonden Over de lugubere ontdekking, die een employé van een cacaofabriek te Haarlem vanochtend deed in het Noorder-Buiten Spaarne, vernemen wij van de Haarlemse politie, dat het slachtoffer thans is geïdentificeerd. Het is de 53-jariee Haarlemse scheepsbouwer J. E. M. D., gehuwd en vader van drie kinderen. Hü werd sedert 23 Juni jl. vermist. Die Maan dag zou hij voor het laatst gezien zijn om zes uur des avonds. De scheeps- boouwer leefde me+ zijn familie in een woonschuit aan het einde van de Harmenjansweg te Haarlem. Als verdacht van betrokken te zijn geweest bij de kennelük geweMda- dige dood van de scheepbouwer J. D. heeft de Haarlemse recherche tegen het middaguur een zekere S. aange houden. Het onderzoek wordt voort gezet. Een paar maanden geleden ver loor de scheepsbouwer een van zijn beide zoons, toen deze in Rotterdam van een steiger stortte. PRIJSINDEXCIJFERS GEZINS- VERBRUIK MEI 1952. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft thans prijsindexcijfers van het gezinsverbruik per 15 Mei 1952 op basis 1949 100 gepubli ceerd. Het totaal-indexcijfer daalde van 15 April op 15 Mei met 1 punt. Een zelfde daling vertoonde het index cijfer voor de voedingsmiddelen, voornamelijk als gevolg van een ster ke daling van het indexcijfer voor groenten. De prijzen van rundvlees, fruit en aardappelen liepen tussen 15 April en 15 Mei op. Tengevolge van kleine prijsverla gingen van een aantal textielgoede- ren daalden de indexcijfers voor de groepen kieding en woninginrich ting en huisraad met 1 pnt. Voor gezinnen met inkomens in 1950 van 50—60 per week basis 1949 100. 1950 1952 15 30 15 15 Juni Jan. Apr. Mei Totaal 108 120 120 119 Voedingsmiddelen 112 123 125 124 Kleding 109 118 116 115 Schoeisel 108 123 121 121 Reiniging 99 116 111 111 Woninginrichting en huisraad 107 123 121 129 Overige groepen incl. huur 105 116 116 116 Huur 100 115 115 115

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2