S)e CdxJóeSou/fca/nf Het blijft heet irr Europa Incidenten aan zone-grens nemen toe De Franse goudlening De ratificatie der conventies van Bonn Connally bepleit Amerika's goedkeuring Stalin „schepper naast God" Opstand op Koje kwam nog te vroeg Baron v. Ittersum op Korea bedreigd Maria Goretti-herdenking Amerikanen blijven in Oostenrijk DINSDAG 1 JULI 1952 43ste JAARGANG No. 12626 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs t 0.47 p. w., f 2— p. mnd., f 6p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Teleioontjes 1 1.50 Burgemeester had een benauwde dag Bij Staaken, op de grens tussen Oost- en West-Berlijn, zijn gistermor gen om 4 uur twee Engelse soldaten door agenten van de Volkspolitie ge arresteerd. Twee Russische wachtpos ten riepen de beide Britten in de vroege ochtendschemering aan. West- berlijners zagen hoe het tweetal even later door vier Oostduitse politie agenten werd weggevoerd. Langs de sectorengrens neemt het aantal incidenten en schermutselingen de laatste tijd met de dag toe. Twee vertegenwoordigers van Zweedse vak bonden die aan een conferentie in West-Berlijni deelnamen, werden op een brug tussen Oost- en West-Berlijn door een agent van de Volkspolitie met een revolver bedreigd, toen zij enkele foto's wilden nemen. De Zwe den werden kwaad en fkonden door omstanders slechts met moeite van een vechtpartij worden weerhouden. Acht West-Berlijners die Zondag wegens het per vergissing overschrijden van de sectorengrens, door de Volkspolitie waren gearresteerd, mochten gisteren tot hun grote verbazing naar huis te rugkeren. Het post-verkeer tussen West-Duitsland en West-Berlijn onder vindt ook de gevolgen van de plage rijen. In de afgelopen week werden zes postauto's, op de grote autoweg van Helmstedt naar Berlijn tegenge houden. Zaterdag hebben leden van Volkspolitie de burgemeester van het Westduitse grensstadje Suelzfeld ont voerd en naar het hoofdkwartier van de communistische politie in Heldburg in Thüringen overgebracht. De bur gemeester werd 24 uur later vrijgela ten. Hij vertelde dat hem was gevraagd hoeveel Amerikaanse militairen zich in het grensgebied bevonden en hoe veel tanks de Amerikanen daar had den. Toen de burgemeester door twee Atedeniandóe Cedett aan de llncivdï Koningin Elisabeth heeft zware taak Volgens kringen, die in nauwe rela tie staan tot de Franse minister-presi dent, heeft de „Red de Frank"-lening, waarop de regering-Pinay eind Mei de intekening openstelde, een bevredigend verloop gehad. Men verwacht, dat de inschrijvingsmogelijkheid deze week zal eindigen. Volgens mededeling uit officiële bron is voor ongeveer 150 milliard francs aan nieuw geld inge tekend. Pinay heeft toegegeven, dat de hoeveelheid goud, waarmede werd ingetekend, klein was en naar het schijnt niet groter dan 20 ton, terwijl zich naar schatting 3 tot 4 duizend ton goud in particuliere handen bevond. Het ontvangen geld is echter, naar werd medegedeeld, voldoende voor de lopende verplichtingen der regering in de komende drie maanden, zodat er geen reden is om in de zomer een fi nanciële spanning te verwachten. Ver- wacht wordt, dat de regering in de herfst een nieuwe lening op dezelfde voorwaarden zal aanbieden, in de hoop, dat de boeren dan zullen inteke nen met het geld, dat zij voor hun oogsten hebben ontvangen. Geheime gangen onder de Rijn Ook zonder de brug over de Rijn bij Remagen', die op het laatste mo ment van opblazen werd gered, zou den de geallieerde troepen deze stroom gemakkelijk hebben kunnen nemen als aan Eisenhower en Montgomery maar bekend was geweest, hetgeen thans te Koblenz is ontdekt. Men vond hier na melijk dezer dagen enige ondergrondse gangen, die onder de Rijn en de Moe zel door de drie oevers van het zoge naamde „Deutsche Eek" bij Koblenz met elkaar verbinden. Deze gangen, die blijkbaar uit de Middeleeuwen stam men, verkeren in uitstekende toestand. Niemand wist iets van hun bestaan af. Een der geheime gangen leidt van het voormalige keur vorste lijk slot aan de linker Rijnoever naar de aan de over kant van de Rijn gelegen bergvesting Ehrenbreitstein. Een andere gang komt van de oude middeleeuwse burcht „Veste Franz" op de Petersberg in het stadsdeel Koblenz-Lützel en leidt on der de Moezel door. Ook deze gang loopt dwars onder de Rijn door naar de Ehrenbreitstein. Waren deze gan gen bekend geweest, dan zou menig strategisch plan in het verleden anders zijn uitgevallen. Reeds maarschalk Blücher zou in de Oudejaarsnacht van 1812 bij de achtervolging der Fransen een overtocht van de Rijn bij Caub be spaard zijn gebleven. De leiding van de communistische partij in West-Duitsland heeft Zon dag „een laatste waarschuwing" ge richt tot de hoofdredacteuren van de partijpers. „De communistische pers zc wordt gezegd heeft haar leidingge vende taak bij het scheppen van een grote vaderlandse beweging ten gun ste van de sluiting van een vredesver drag en tegen het algemene oorlogs verdrag niet vervuld". Dit verzuim was het gevolg van het feit, dat de band tussen de partijlei ding en de verantwoordelijke hoofd redacteuren verslapt Was en van het gebrek aan contact van de communis tische redacteuren met de massa. leden van de Volkspolitie naar de grens werd teruggebracht, verschenen er plotseling drie Russische soldaten die de agenten van de Volkspolitie ont wapenden en de burgemeester met zijn geleide weer terugbrachten naar Heldburg. Korte tijd later brachten de agenten de burgemeester voor de tweede keer naar de grens, waar hij nu echt werd vrijgelaten. In het afge lopen weekeinde zijn nog twee Duit sers door de communisten ontvoerd en na een verhoor weer vrijgelaten. De hitte in Europa In het Oosten van de Verenigde Sta ten is de hitte, als gevolg waarvan tenminste 169 personen het leven heb ben verloren, afgenomen. Onweers buien hebben afkoeling gebracht en in Washington daalde de temperatuur van 24 tot 20 graden Celsius. In Europa blijft het warm. In Ro me zijn temperaturen van 35 graden en in Basel temperaturen van 34 gra den Celsius gemeten. In Kopenhagen was het wat koeler, daar bereikte het kwik slechts 23 graden. In Duitsland steeg de temperatuur langs de Rijn en de Main tot boven 30 graden. In Londen is Maandag de zomer- uitverkoop begonnen. In de hitte ston den vrouwen in de rij om.... bont jassen en andere winter kleding te ko pen. In Castelgandolfo worden reeds alle voorbereidingen getroffen voor de komst van de H. Vader. Paus Pius XII zal Vaticaanstad waarschijnlijk in de eerste dagen van Juli verlaten om de maanden Juli tot en met October in Zijn zomerresidentie door te brengen. Het vervroegde vertrek van Zijne Heiligheid naar Castelgandolfo houdt verband met de felle zomerhitte. LOTOSBLOEM BLOEIDE NA DUIZENDEN JAREN. In een park in Washington is een lotosplant in bloei gekomen, die ge kweekt is uit zaad van vele duizen den jaren her. Het zaad werd twee jaar geleden in Zuid-Mandsjoerije gevonden door dr. Seido Endo, paleontoloog aan de Sen- dai-universiteit in« Japan. Naar zijn zeggen werd het zaad ontdekt in een tienduizenden-jaren oude aardlaag. Het zaad werd eerst in een labora torium tot ontkieming gebracht en la ter geplant. Het bloeien der plant in Washington wordt toegeschreven aan het warme weer. Men had pas in het najaar een bloem verwacht. De lotosbloem is roze ran kleur. GENERAAL RIDGWAY IN OSLO. Generaal Matthew Ridgway en zijn echtgenote zijn Maandag per vlieg tuig in Oslo aangekomen. De generaal zal in Noorwegen een inspectiereis van drie dagen maken. In de ochtenduren hadden communisten op verschillende plaatsen portretten vara de generaal opgeplakt met het opschrift „De pest- igeneraal". Kortgeleden hebben Baron G. E. v. Ittersum, Nederlands gedelegeerde in de Commissie van de Verenigde Naties voor de Unificatie en Wederopbouw van Korea (Uncurk), en Mr. D. Ketel, een bezoek gebracht aan het Hoofdkwar tier van de Eerste Divisie van het Zuid Koreaanse Leger. V. 1. n. r. Majoor Rhee, verbindingsofficier met de UNCURK; Generaal Barnes, Commandant der Artillerie; Baron van Ittersum; Mr. D. Ketel; Luit. Kol. Ream, advi seur der 1ste Divisie en Generaal Park Yin-Han, Commandant van de Eerste Divisie. De democratische voorzitter van de Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, Tom Connally, heeft een toespraak gereed ge maakt voor het debat in de Senaat over de rectificatie van de conventies van Bonn. Het debat zelf zou hedennamiddag (Nederlandse tijd) beginnen. Connally dringt in zijn verklaring bij de Senaat aan op een spoedige rati ficatie, hetgeen „zeer grote voordelen voor Amerika en de gehele vrije we reld" met zich zou brengen. Voorstel tot verhoging van inkomen Enige bezorgdheid, dat koningin Elizabeth van Engeland mogelijk overwerkt zal raken, kwam gisteren tot uiting in een regeringsrapport, waarin wordt voorgesteld het inkomen van de vorstin met 65.000 pond sterling te verho gen tot 475.000 pond sterling. In jiet rapport, dat is opgesteld door een com missie van twee leden uit het Lagerhuis, wordt o.m. gezegd, dat „aMes in het werk wordt gesteld om de regeringslasten voor koningin Elizabeth zo gering mogelijk te houden, maar dat haar taak desondanks een zeer zware blijft, omdat zij behalve vorstin ook nog echtgenote en moeder van twee kinderen is." Deze waarschuwingen in het rap- port zijn al voorafgegaan door her haalde verzoeken van medici, gees telijken en vrouwenorganisaties in de afgelopen maanden om te voorkomen dat de koningin zich evenals haar va der, wijlen George VI. zal overwer- kn, Overigens laat het rapport een geruststellend geluid horen over de gezondheid van de koningin. Daarnaast kwam echter ook enige onenigheid tot uiting over het hof ceremonieel, dat de fractieleider van Labour, Attlee, tevens lid van de commissie, gaarne wat verminderd zag om mede daardoor de lasten voor de vorstin te verlichten. En een ander Labourvoorstel zegt, dat er geen en kele reden is om conventies, die 20 tot 40 jaar geleden passend waren, ook nu nog te handhaven. Beide voor stellen worden echter afgewezen, al voegt het rapport daaraan toe, dat een zekere vereenvoudiging van de koninklijke officiële functies van de koningin de uitgaven wat zou kun nen drukken. Ook voor de overige leden van de koninklijke familie worden bepaalde inkomens voorgesteld. Zo wil het rapport de echtgenoot van koningin Elizabeth, prins Philip, levenslang een jaarlijkse uitkering geven van 40.000 pond; thans ontvangt hij 10.000 pond. De toelage van prinses Margaret zal in geval dat zij trouwt verhoogd worden van 6000 tot 15.000 pond. De drie-jarige kroonprins zal tot zijn 18de jaar een negende deel ont- Zij zou in feite geen vergroting der Amerikaanse verplichtingen ook met betrekking tot de omvang der Amerikaanse strijdkrachten in Euro pa met zich medebrengen. Hij noemde de ongerustheid van Frankrijk begrijpelijk", doch ver klaarde, dat de contractuele overeen komsten bepalingen behelsden, die een opleving van het Duitse milita risme uitsluiten. Het gevaar.voor Frankrijk en de rest van West-Europa komt niet van over de Rijn doch van gene zijde van de Elbe en het is duidelijk hoeveel groter het gevaar zou zijn, indien de Sovjet-sfeer uitgebreid zou worden tot aan de Rijn, aldus de senator De Franse staatslieden en het volk had den zulks ingezien. De West-Duitsers, die zware ver- Atieuia t cfiip aaox Zweden - Umetifia Op de werf van de N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde" te VJjssingen wordt een nieuw passagiersschip voor de ZwedenAmerika Lijn gebouwd. Onze foto toont een overzicht van de werf met het nieuwe schip. Op de achtergrond de Vlissingse Boulevard. plichtingen ten aanzien van hun de fensie op zich hadden genomen, had den recht op Amerikaanse steun, wani het was van belang voor Ame rika dat West-Duitsland verdedigd werd. West-Duitsland had zijn eigen ver plichtingen vergroot, daar het met aanvaarding van het Europese Ver- dedigingsvevdrag iedere aanval op een der West-Europese geallieerden als een aanval op zich zelf zou be schouwen, aldus Connaly. In Zuid-Afrika worden sedert eni ge tijd door onbekenden bijbels in de Zoeloe-taal onder de negerbevolking verspreid, zo meldt de „Gazet van Antwerpen". Het merkwaardige aan deze bijbels is, dat er naast Abraham, Noë en andere figuren uit het Oude Testament ook de namen van Lenin en Stalin in voorkomen! Zij bevatten een geraffineerde vermenging van het Oude Testament met de geschie denis van het communisme, waarbij Lerain en Stalin zijn voorgesteld als een soort van goden, die aan het scheppingswerk hebben deelgenomen. Het schijnt, dat deze bijbels in Mos kou zijn gemaakt en door de Sovjet ambassade te Pretoria onder de Zoe- loe's worden verspreid. Groter plan viel in duigen In een rapport over de opstand in het krijgsgevangenenkamp op het Zuid Koreaanse eiland Koje, dat Maandag door de Britse regering is gepubliceerd, wordt gezegd, dat de communistische krijgsgevangenen op het eiland een veel groter plan in de war gestuurd hebben, doordat zij de Amerikaanse kampcommandant, bri gade generaal Dodd gevangen na men. Uit later in beslag genomen docu menten is gebleken, dat een massale uitbraak uit de verschillende kam pen op 25 Juni was beraamd. Door de overhaaste gevangenneming van brigade-generaal Dodd, werd de aandacht op Koje gevestigd en daar door de uitvoering van het plan voor de massale uitbraak verijdeld, aldus het rapport, waarin verder wordt ge zegd, dat er redenen zijn om aan te nemen, dat de incidenten op Koje nrflet opzet door de communistische gevangenen op instructie van buiten af werden uitgelokt, teneinde de Noordelijke onderhandelaars te Pan- moendjon een troef in de handen te spelen om verdere concessies van de V.N af te dwingen. Vandaag zijn de besprekingen te Parimoendion na een onderbreking van drie dagen hervat. De vergade ring duurde een half uur en men kwam overeen morgen, Woensdag, wederom bijeen te komen. Baron G. van Ittersum, het Neder landse lid van de missie der Vere nigde Naties in Korea, de zgn. UN CORK, is door „uiterst rechtse poli tieke elementen" bedreigd. Hij zou Korea zo spoedig mogelijk moeten verlaten, als zijn leven hem lief is, zo werd hem gezegd. Hij verklaarde: „Ik beschouw dit persoonlijk niet als een ernstige zaak hier een paar jongelui rondlopen, die vlug met de revolver zijn." Baron van Ittersum, die in Juli het voorzitterschap van de Uucork, de commissie voor de hereniging en re habilitatie van Korea, op zich zal nemen, ontving onmiddellijk garan ties voor zijn persoonlijke veiligheid, van de Zuid Koreaanse regering. De Nederlandse gedelegeerde wei gerde te zeggen, wie de dreigemen ten tot hem1 gericht 'had. Hij vertel de alleen, dat ze hem mondeling overgebracht waren en uit uiterst rechtse hoek kwamen. Onder de aanhangers van presi dent Syngman Rhee, die vanmorgen 'n brief aan de nationale vergadering heeft geschreven, waarin hij zegt, niet langer te kunnen wachten op de ontbinding van het parlement, heerst een sterke antipathie, tegen alles, wat de Verenigde Naties is. Zij beschuldigen de commissie er van, zich te bemoeien met de Koreaanse binnenlandse aangelegenheden. vangen van de inkomsten van het groothertogdom Cornwall. Dit zal hem ongeveer 150.000 pond pet* jaar opleveren, hetgeen besteed zal wor den aan „onderhoud en opvoeding en voor het vormen van een matig ka pitaal, dat hem zal worden uitgekeerd, wanneer hij meerderjarig wordt." Overbevissing van de Noordzee Een internationaal plan, om aan de overbevissing van de Noordzee een einde te maken, zal, naar het Britse ministerie van landbouw en visserij meedeelt, spoedig in werking treden. Het plan is reeds in 1946 neerge legd in een door twaalf mogendhe den getekende conventie. Elf landen hebben de overeenkomst tot dusverre geratificeerd en zeer binnenkort zal de laatste mogend heid, Spanje, tot ratificatie overgaan» De deelnemende landen zijn België, Groot-Brittanië, Denemarken, Eire, Frankrijk, Nederland, IJsland, Noor wegen, Polen .Portugal, Spanje en Zweden. Twee maanden na de laatste rati ficatie treedt de conventie in wer king. Zij regelt de wijdte van de mazen en bepaalt de grootte van de vis die gevangen mag worden. Op Zondag 29 Juni zijn in Nettuno, het geboortedorp van de H. Maria Goretti, de plechtigheden begonnen ter herdenking van het martelaar schap van deze kleine heilige, die 50 jaar geleden werd vermoord. Een speciaal comité onderzoekt momen teel, op welke wijze de plaatsen, waar Maria Goretti leefde en stierf, voor het nageslacht te behouden zijn. Tevens streeft het comité naar een uitbreiding van het heiligdom in Nettuno. Naast deze kerk is reeds een ontvangsthuis voor pelgrims ge opend. Maandelijks wordt Nettuno door meer dan 200.000 pelgrims be zocht. Op 6 Juli zal het lichaam van de H. Maria Goretti worden overge bracht naar Ferriera di Conca, het huis, waar zij vijftig jaar geleden de dood vond bij de verdediging van haar kuisheid. Dit huis, dat met het bijbehorende stukje land door het comité is aangekocht, zal worden veranderd in een heiligdom. Rheinpfeil-Expres bij Venlo ontspoord Geen persoonlijke ongelukken Even voordat de Rheinpfeil-expres, de internationale trein BaselHoek van Holland, gisteravond omstreeks 9 uur het station te Venlo zou bin nenrijden, raakten de voorste wielen van de locomotief uit de rails. De trein, die een snelheid had van onge veer 50 km. kwam eerst 40 meter verder tot stilstand, waarbij de rails werden beschadigd. Van de 56 inzit tenden werd niemand gewond. De reizigers werden met autobussen naar het station gebracht, waar zij met een andere trein de reis konden voortzetten. Omstreeks 11 uur waren de wielen weer op het spoor gebracht. Toen kon de trein op eigen kracht doorstomen naar het station, waar een Nederlndse locomotief klaar stond om de trein naar Hoek van Holland te brengen. Gisteravond om ongeveer half twaalf was de schade aan de rails zodanig hersteld, dat de lijn weer in gebruik kon worden ge nomen. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. ZOLANG ER GEEN VREDESVERDRAG IS Dean Acheson de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft gis teren aan het Oostenrijkse volk de boodschap gebracht: de Amerikaanse troepen zullen in Oostenrijk blijven, totdat de vrijheid van het land zal zijn verzekerd. Een land bezetten, zo vertelde Acheson de Oostenrijkers, is iets, waar wij Amerikanen niet van houden, maar de Russen zijn er de schuld van, dat de vier mogendheden met Oostenrijk nog steeds geen vredesver drag hebben kunnen tekenen. Zolang dat verdrag cr nog niet is en zolang er dus nog Russische troepen op Oostenrijkse bodem zijn, zo luidde Ache- sons garantie, zullen ook de Amerikanen daar blijven. maar het feit blijft bestaan, dat er brengen? Minister Acheson herinnerde aan de verklaring van Moskou van 1943, waarin Oostenrijk vrijheid en onaf hankelijkheid werd beloofd. Door de obstructie van Rusland heeft het land tot dusver echter zeven jaren bezet ting moeten doormaken. Op een re- septie, ter ere van het bezoek van Dean Acheson gehouden, verscheen ook de Russische hoge commissaris Sviridof met zijn plaatsvervanger, twee aides en verscheidene dames. Generaal Sviridof schudde Acheson de hand en vroeg: Komt u de vrede Omstanders hoorden dc Ameri kaanse minister antwoorden: U weet, dat er daar twee voor nodig zijn. Hedenochtend vertrok de A-meri- kaanse minister per vliegtuig naar Brazilië. L_ Jlowettje Volharding moet bij ieder streven voorzitten, wie iets half doet, doet niets.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1