Groot Nieuws! RIJNSTREEK DUINSTREEK Alphens gemeentebestuur kreeg de verzekeringspremie niet Bruggenbouw in Alphen a.d. Rijn vordert thans zeer snel MAANDAG 30 JUNI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Weelde- I belasting f gehalveerd BOVENDIEN PRIJZEN STERK VERLAAGD! NU OOK IEDEREEN TELEVISIE I o.a. Telev. app. TX 400 Tan f785.voor f495.Ook p. mnd. of p. wk. TX 500 f985.voor f697.id. id. Radio 200 U ran f160.— Toor 1136.— 310 A van f235voor t 198.—410 A van f295.— voor 1249.—, 5 1 0/511 van 1398.— voor 1338 Alle van de laatste nieuwe typen. DE-I TrilRIIDf! VAN D_ _4„ ino je behalve in huurkoop, ook mot een lOOdeo toeBtellcn bij Ca Li I Eb II U W 11IX 1793 m CCSai p l\/ <r ggrust hajt contant kunt kopon. Kwestie Oranjeschool Nadat op Zondag 3 Augustus 1947 een felle brand liet oude gedeelte (gebouwd voor 1920) en het nieuwe gedeelte (na 1920 gebouwd) groten deels had vernield van de bijz. school voor g.I.o. aan de Zaalberg straat, de z.g. Oranjeschool, ontstond een meningsverschil tussen het schoolbestuur en het gemeentebe stuur over de vraag aan wie de ver zekeringspenningen toekwamen, meer speciaal voor wat het nieuwe gebouw betreft. Na de brand werd de school met gemeentegelden herbouwd. Voor 1920 was de school eigendom van de betrokken vereniging. Na 1920 kwam ze in beheer bij de gemeente. Art. 83 der L.O.wet bepaalt, dat de as surantiepenningen van een onder werking der wet van 1920 gestichte gebouwen in mindering komen van de kosten van herstel van het ge bouw. Art. 205 verklaart zulks niet van toepassing op schade aan ge bouwen welke voor die datum zijn gesticht. Op grond hiervan waren B. en W. van mening, dat de uitgekeerde as surantiepenningen, voor zover zij betrekking hebben op het oude ge deelte van het schoolgebouw, door de Vereniging kunnen worden be houden, doch dat het gedeelte der penningen, hetwelk geacht wordt te zijn uitgekeerd wegens schade aan het met gelden der gemeente bijge bouwde deel der school, ten goede van de gemeente behoort te komen voor herstel van het gehele gebouw. De assurantiepremiën worden ook telkens met de gemeente verrekend. Op grond hiervan meende het ge meentebestuur, dat een bedrag van rond 5.875.in de gemeentekas diende terug te vloeien. Het school bestuur verschilde hieromtrent van mening met het gevolg, dat het ge meentebestuur destijds een proce dure instelde, mede op advies van mr. C. H. Telders te 's^-Gravenhage. De raad der gemeente besloot hiertoe, waarbij toen wel de zeer ALPHEN AAN DEN RIJN Tegen lantaarn gereden Toen de heer H. van Zuilen, wo nende aan de Otweg Zaterdagavond van de T.T.-races te Assen per mo torrijwiel terugkeerde, vloog hij te Harderwijk tegen een lantaarnpaald. De botsing kwam zo ongelukkig aan, dat hij een van zijn benen brak en andere inwendige kwetsuren opliep. Hij is in een ziekenhuis te Ermelo opgenomen. Zijn toestand is ernstig. MOTOR REED TEGEN FIETS. Toen de heer J. v. d. Akker, wo nende in wijk Hoorn, Zaterdagavond met zijn vriend achter op de duo van „kerseneten" huiswaarts keerde, bot ste hij met zijn motorrijwiel tegen een wielrijder op, die plotseling de rijweg overstak, even voorbij de mar- garinefabriek te Zwammerdam. Het drietal kwam te vallen, waaïbij de bestuurder van het motorrijwiel er het slechtste van afkwam. Hij liep een hersensshudding op en enkele ontvellingen aan het gelaat. Hij is per ziekenauto naar huis vervoerd. Zijn vriend bekwam lichter verwon dingen, evenals de wielrijder, wiens voertuig bovendien beschadigd is. NATIONAAL MUZIEKCONCOURS IN AVIFAUNA. Dinsdag en Woensdag a.s. zullen niet minder dan 22 muziekvereni gingen een bezoek brengen aan Al phen a. d. Rijn. Zij zullen hun tehuis vinden in Avifauna, waar een groot nationaal muziekconcours wordt ge houden. Uitgaande van de bond van Harmonie- en Fanfaregezelschappen van 1901, heeft de plaatselijke mu ziekvereniging „Arti et Religioni" de organisatie van de beide dagen verzorgd. De 3e. hieraan aansluiten de concoursdag wordt te Bergen op Zoom gehouden op 9 Augustus. Dinsdag wordt het concours offi cieel geopend om half elf en zal de officiële ontvangst der verenigin gen plaats hebben. De eerste dag concerteren 10 ver enigingen, w.o. ,.Arti" uit Alphen a. d. Rijn en „Soli Deo Gloria" uit Bo degraven. De tweede dag zullen 12 verenigingen hun beste beentje voorzetten. Vijf ervan bepalen zich tot de marswedstrijden. De jury bestaat uit de heren P. v. d. Hurk uit Bilthoven, G. Nieuw- land en R. v. Yperen uit Rotterdam. Concours- en concertleider is de heer J. H. P. Vogel uit Zwijndrecht. Dinsdag begint het concours om elf uur en Woensdag om half elf. Standplaatsen bij „Avifauna". Nadat de raad der gemeente Alphen a. d. Rijn op 29 Febr. had besloten tot onderhandse verhuring van standplaats t.o. Avifauna aan de fa. A. Mullens tc Zaandam en d.d. 4 Maart 1952 om aan andere gegadig den standplaatsen bij Avifauna te verhuren, delen Ged. St. thans aan de gemeente mee, dat zij haar goed keuring hierop verdagen. Ook heb ben G. S. hun beslissing verdaagd i.z. onderhoudse opdracht aan N.V. Pletterij v.h. L. J. Enthoven van de vernieuwing van het hek van gas houder nr. 3, waartoe de raad d.d. 29 Febr. besloot. eigenaardige figuur moest worden onderkend, dat de toenmalige wet houder, de heer W. Brouwer als lo co-burgemeester fungerend en der halve als voorzitter van het college genoemd voorstel aan de raad heeft moeten doen, tevens secretaris was van de betrokken school. Er is over deze procedure ruim twee jaar lang voor de civiele recht bank over en weer gepraat. Mr. Tel ders behartigde de belangen van het gemeentebestuur en mr. A. J. Meijer uit Alphen aan den Rijn die van het schoolbestuur. Thans heeft de civiele rechtbank in deze affaire uitspraak gedaan en het gemeentebestuur in zijn vorde ring niet ontvankelijk verklaard. Al zo kan het schoolbestuur de ontvan gen verzekeringsgelden volledig be houden. ALKEMADE Sportieve politie. Tijdens de gis. teren in Leiden gehouden politie- wedstrijden wist het personeel van de groep Alkemade op 4 prijzen be slag te leggen t. w.: Wachtmeester Spaan le prijs 1500 m.; wachtmees ter Versluis 2e prijs verspringen, op-^ perwachtmeester P. de Bil le prijs' kogelstoten, Dezelfde le prijs hoog springen. Beide laatsten zijn in Vete- ranenklasse. BOSKOOP Aanrijding. Doordat de bejaarde heer S., rijdende op zijn rijwiel ter hoogte van de Boezemlaan op de Zijde te laat zijn verandering van richting aangaf, kon de motorrijder van K. hem niet meer ontwijken. Een aanrijding was daardoor onver mijdelijk. De oude heer kwam er ogenschijnlijk goed af, doch de mo torrijder bekwam een hersenschud ding. De heer M. Booy, leraar M. O. lichamelijke opvoeding, slaagde te Den Haag voor het staatsexamen heilgymnastiek en massage. Geboren: Margriet Hilje. d. van O. van Wieren en J. Boer; Joseph Ste- phanus Maria, z. van P. M. de Rooij en N. A. Falke. Hebben de weggebruikers in het hart van de Rijnstreek, in het cen trum van Alphen aan den Rijn reeds jarenlang gegronde klachten over de zeer onvoldoende verbinding over de Rijn, het zal hen thans slechts tot vreugde stemmen, te weten, dan nu zowel van de zijde van de provincie als van gemeentewege, ernst wordt gemaakt met de bouw van bruggen. En als de voorgenomen plannen mogen vorderen in het tempo, waar mede men ze nu tot het einde tracht te brengen, dan zal Alphen aan den Rijn wellicht aan het einde van 1953 reeds in het gelukkige bezit zijn van drie oeververbindingen over de Rijn. Nadat in het begin van dit jaar aan de bouw van de hooggelegen brug over de Rijn, een 700 m'eter van de oude Alphense brug, over wat de onderbouw betreft, was aanbesteed, werden al spoedig daarna de eerste palen in de grond geheid voor de bruggenhoofden. Met spoed kwamen aan weerszijden van de Rijn daarna de grondstoringen voor de opritten gereed en heeft men Vrijdag het nodige beton gestort aan de Oostelij ke kant, voor de basculekelder. Tevens is van de zijde van de provincie een begin gemaakt met het leggen van de nood-verbinding Hoge en Lage Zijde. Deze komt aan de La ge Zijde in de poort van bakker De Looij en de Velo mij. en aan de Ho ge Zijde op de gemeentelijke opslag plaats, naast het nieuwe gebouw van de fa. N. Samsom, waar vroeger het distributiekantoor was gevestigd. Deze noodbrug heeft een door- vaartbreedte van 10.50 meter en een hoogte van 1.50 meter; de lengte van de opritten zijn aan weerszijden ongeveer 10 meter. Daar de brug be trekkelijk een kort dek heeft, zal ze dus vrij ver van de walkant over het water moeten worden gelegd, waar toe dus die lange opritten nodig zijn. De rijbaan is 1.80 m. breed en aan weerszijden komen heel smalle trot toirs van plm. een halve meter, voor voetgangers. Uiteraard zal deze brug slechts dienstbaar zijn voor het lich te verkeer, voorlopig ter ontlasting van de oude brug in de Pieter Doel- rr/anstraat. Daar het verkeer aan bei de kanten via een poort weer op de verkeersweg moet komen, zal het wel extra opletten geboden zijn,^ te meer omdat deze extra lage één- klapsbrug voor het scheepvaartver keer een keertje extra moet worden geopend, vanaf de Hoge Zijde. Aaan weerskanten van deze brug zullen ter bescherming zeven meter lange ducdalven worden geplaatst, hetgeen ook al wijst op de lichte constructie van de brug Is dc nieuwe provinciale brug over de Rijn nabij Gouwsluis, in de grote verkeersweg AmsterdamRotterdam over enkele maanden gereed dan be gint de provincie, als wij goed zijn ingelicht, met de verbetering van de oude Alphense brug in de Pieter Doelmanstraat. Tegelijk met dit werk zal de verbreding van de straat ter hand worden genomen, waartoe de huizen aan de Noordkant zullen wor den afgebroken. Daar het bier alle maal winkelhuizen en andere nering- bedrijven betreft, is het probleem dat hiermede samenhangt uiteraard niet zo eenvoudig. Maar als de mid denstand de hoofden bij elkaar steekt en het gemeentebestuur biedt de helpende hand, dat zullen in het nieuwe centrum van Alphen aan den Rijn, dat ongetwijfeld tot een modern geheel zal behoren, een za ken-centrum worden opgebouwd dat de beste toets der critiek in alle op zichten zal kunnen weerstaan. Nadat een paar weken geleden de bakkers in een aantal gemeenten in de Rijnstreek hebben besloten tot het aanleggen van een z.g. „zwarte lijst" van slecht betalende klanten, hebben thans de slagers van Alphen a. d. Rijn een zelfde maatregel ge troffen, welke 1 Juli a.s. van kracht wordt. Sportmiddag „Wilskracht" Het is alweer heel wat jaren geleden, dat wij onze R. K. Sportvereniging ..Wilskracht" in de buitenlucht een demonstratie zagen geven van haar weten cn kunnen, zoals dat Zondag middag op de speelplaats der R. K. Meisjesschool plaats vond. Dit keer was het nog meer dan de monstratie alleen. Wilskracht bond de strijd aan tegen haar zuster vereniging „Quick 1920" uit Olden- zaal. Het is merkwaardig: de vriend schapsband tussen beide, wat geo grafische afstand betreft, zo ver van elkaar verwijderde sportver, is tot stand gebracht door 't oud-bestuurs lid van Wilskracht, de heer P. v. d. Burg, die nu sedert enkele jaren be stuurslid is van de Oostelijke Quick 1920. De Zondag werd aangevangen met een H. Mis in de parochiekerk, waar na men zich verenigde aan een geza menlijk ontbijt in de St. Josephzaal. Tijdens deze bijeenkomst werden over en weer vriendschappelijke toe spraken gehouden en wat door Wils kracht ten zeerste werd geappreci eerd gebeurde, toen een Quick delegatie een echt Oldenzaals kren tenbrood aanbood, Na het sterken van de inwendige mens, maakte het gezelschap een rondvaart over de Braassemermeer en Kagermeren, iets wat voor onze Oostelijke landgenoten beslist e<?n attractie betekent. De Zondagmiddag werd besteed aan sportdemonstraties en wedstrij den. Wilskracht gaf o.a. een demon stratie in vrije oefeningen met rin gen (dames), evenwichtbalk (dames) en Quick demonstreerde in een oefe ning met ringen (dames) ea grond- gymnastiek (door één dame) De wedstrijden bestonden in brug (he ren W.), brug (dames Q.)f hoogrek r.ingen (dames van W cn Q.), vrije (heren van W. en K.), kncisoefc- oefeningen heren W. en Q.) baloefeningen (dame, Q.) en hoe peloefeningen (dames W.) De wedstrijden werden beoordeeld door de heren J. Zeelen en Th. Oude-Velthuis van „Olympia DOS" uit Enschede en Jac. v. Welzenis uit Gouda. Wilskracht heeft bij deze wedstrij den de beste papieren behaald, al wees de puntentelling wel uit, dat de beide verenigingen elkaar weinig toe gaven. Zowel de dames als de heren van Wilskracht verwierven een le prijs. De dames en heren van „Quick '20" een tweede prijs. BODEGRAVEN Veilig Verkeers-examen School jeugd Aan het examen voor Vei lig Verkeer werd door 155 van de La gere Scholen te Bodegraven en Zwam merdam deelgenomen. Voor het schriftelijk examen slaagden 126 leer lingen. Hiervan zijn voor het prac- tische examen verschenen 116 kinde ren. Het aantal geslaagden bedraagt 71. De namen der geslaagden zijn: H. Bongaard; K. v. d. Vis; C. Hoogen- doorn; J. van Tilburg; L. Dijs; A. Domburg; K. Oppe; G. den Hollan der; M. Vermeulen; T. van Dam. M. van Duuren; H. Griffioen; W. Groo- tendorst; J. Rijlaarsdam; B. Bate laan: D. Brouwer; L. Spierenburg; K. Stapper. K. Zwijnenburg; H. van Leeuwen; W. van Wensveen; A v d. Haven; A. van Holst; D. van Dam; J. de Vos; K. Müller; <P. Boer: R. Damman; C. Oskam. I. Noordhoek; G. van Dam; M. Scheer: G. Boef; N. v. d Vlist; A. Baelde; J. v. d. Berg; T. J de Vries; L. de Jong; W. Hol. W. Kruit; A. van Nugteren; L. W. v. d. Beek; A. v. d. Poorte; T. Kwinke- lenbtrg; D. van Wijngaarden; H. v. d. Berg; J. Reijn. W. Bakker; T. Arends; C. Bakker; H. van ELst; C. Jenè; K Baas; K. Streefland; K. Schouten, W. Hommel; J. Baelde; J. Stouthart. E. Boelmans; G. W. van Gulik; J. Wie- benga; T. Lammens; B. Putters; J. v. Zwieten; L. Scheurder: H. Eehma. P. de Bruijn; G. J. Hobben Jansen; K. Muiswinkel; T. van Leeuwen en D. H B. Quist. Raadsvergadering. Op de agenda van de reeds aangekondigde raadsvergadering staat o.m. de over name van de Stationsweg, die nu in handen is van de Ned. Spoorwegen; een viertal verzoeken om subsidie resp. van de Stichtingen voor Gezins zorg en Gezinshulp, van het Kraaip- centrum Zuid-Holland N.O., van het Centraal magazijn voor Ziekenver- plegingsmateriaal; vaststelling van een winkelsluitingsverordening; be schikbaarstelling van crediet voor restauratie van gemeente-eigendom men, en enkele begrotingswijzigingen Mej. B. de Bruijn slaagde te Utrecht voor het diploma chiropo- diste. De wachtmeester der rijkspoli tie W. v. d. Heeten slaagde voor het politiediploma. HAZERSWOUDE NIEUWE AFSLUITBOMEN BU DE GEMENEWEG. Bij de spoorwegovergang aan de Gemeneweg onder Hazerswoude wor den deze week Amerikaanse afsluit bomen en wisselende rode lichten in gebruik genomen. Bij de op afstand (bediende overwe- gen, die van een post op enige afstand gelegen uit worden 'bediend, komt het voor, dat de weggebruikers geen acht slaan op de z.g. overwegstop- lantaarns, een stopsein, dat onge veer tien seconden voordat de wach ter de bomen laat dalen een rood stopbord ('s nachts verlicht) toont in de rijrichting van het wegverkeer. Zodra dit sein wordt getoond, be hoort eenieder te stoppen, opdat de wachter gelegenheid krijgt de over weg af te sluiten. De practijk heeft echter uitgewezen, dat deze lantaarns in vele gevallen niet voldoende wa ren. Het gebeurt immers, dat een au tomobilist of fietser er in slaagt nog onder de eerste boom door te glip pen. Vlak voor hem valt dan de tweede boom in de houder en direct daarna valt ook de 'boom achter hem. Doordat de bedieningspost ver van de overweg is verwijderd, kan het vooral in de avond vrij gemakkelijk voorkomen, dat de wachter niet tij dig bemerkt, dat er op zijn overweg een weggebruiker in gevaar is. Bij het nieuwe systeem van halve- overwegbomen zal de weggebruiker er altijd op eenvoudige wijze in sla gen zich nog tijdig van de overweg te verwijderen, zo hij zich daarop tij dens het sluiten der bomen mocht bevinden. Immers deze bomen reiken slechts over de halve breedte van de weg. Uiteraard zullen zij de rechter helft van de weg afsluiten, gerekend in de rijrichting van het wegverkeer. De tweede boom laat dus het wegge deelte, waarop men rijdt het lin ker gedeelte voor het verkeer uit tegengestelde richting vrij. Het opgesloten raken tussen twee bomen is bij deze overwegbeveiliging dus niet mogelijk. Het Amerikaanse type stoplicht, dat bij de door halve-overwegbomen beveiligde overweg wordt aange bracht, bestaat uit twee rode lampen naast elkaar, die dus een dubbel flikkerlicht vormen, die bij nadering van een trein beurtelings aan- en uit gaan. Deze twee lampen zijn aan het bawegingsmechanisme van de af sluitbomen bevestigd. Bovendien geven deze flikkelichten zowel aan de voor- als aan de achterzijde licht, zodat het wegverkeer, dat komt aan rijden, rechts en links van de weg de rode lichten ziet flikkeren. Tien seconden voordat de wachter de bo men gaat sluiten, beginnen de rode lampen om beurten te branden. Op de afsluitbomen zelf zijn nog weer drie rode lampen bevestigd. Dat liep goed af. Zaterdagmid dag te omstreeks 4 uur, had op de Rijndijk een aanrijding plaats, die wonder boven wonder goed is afge lopen. Komende uit de richting Lei den en gaande in de richting Alphen aan den Rijn reden twee wielrijders, die elk een kind op hun rijwiel mee voerden. Achter hen kwam een per sonenauto aangereden, terwijl uit de richting Alphen ook een personen auto kwam. Ter plaatse, waar de weg op zijn smalst is, en zich geen rijwielpad bevindt, passeerde beide auto's elkander. Doch daar de auto die uit de richting Leiden kwam dicht achter de wielrijders reed, maakten deze zich bang en begon nen met hun rijwiel te slingeren. Het gevolg was, dat beide kwamen te vallen vlak voor de auto. Door krach tig remmen wist de chauffeur echter een aanrijding te voorkomen. LEIMUIDEN Ernstige val van motorrijder Zaterdagavond had langs de Lei- muiderdijk een ongeval plaats, waar bij een motorrijder ernstige verwon dingen opliep. Het echtpaar De Prie uit Leimuiden wandelde omstreeks elf uur aan de rechterkant langs de Ringvaart. Onverwachts werd de P enkele meters door de motorfiets van v. d. Tol uit Aalsmeer meegeslingerd. De wandelaar en zijn echtgenote kwamen met de schrik vrij, maar de motorrijder was er slechter aan toe. Dr. Erinkhorst, die spoedig ter plaat se was, constateerde een schedelba sis fractuur, zodat v. T. naar het Elisabeth ziekenhuis te Leiden over gebracht moest worden. DONKERE NACHT VOOR DE BILDERDAM. Zaterdagavond kwam er een niet alledaagse storing in de electriciteits- leiding voor. Toen omstreeks 11 uur bij de bewoners van de Noordzijde de lichten uitgingen, ontdekte men tegenover de brug, dat in het weg dek een gat was geslagen van onge veer 50 cm. Door een ernstig defect in de kabel sloegen de vlammen zelfs boven de grond uit. De monteurs van de Leidse Lichtfabrieken, die enkele uren later de situatie kwamen opne men zijn Zondagmorgen aan de slag gegaan en 's middags om half twee was men weer van stroom voorzien. Reis Ouden van Dagen. Het jaarlijkse reisje voor de ouden var dagen van Leimuiden en Rijnsater- woude gaat Woensdagmiddag met en kele autobussen en luxe wagens via Hoofddorp, Aerdenhout, Bloemen- daal naar Limmen waar de eerste verpozing zal zijn. Vervolgens is het de bedoeling enige tijd te verblijven in een uitspanning te Bergen Binnen. De terugtocht gaat langs Egmond a. d. Hoef en Castricum. Het vertrek van Rijnsaterwoude is bepaald op 12.15 uur voorf Leimuiden te 12.45 u. ROELOFARENDSVEEN Het was Zaterdagmiddag een gezel lige drukte in Roelofarendsveen. Dank zij het initiatief van het PI. Oranjecomité werd dit jaar aan de verjaardag van prins Bernhard met een goed verzorgd programma een werkelijk feestelijk karakter ge geven. Voor alle uitgeschreven spe len cn wedstrijden was een behoor lijke deelname, terwijl de belang stelling groot was. De uitslagen der diverse wedstrijden en spelen waren: Zeepkistenrace: Jongens 5, 6, 7 en 8ste klas: 1. Jos. Wesselman en Jan van Velzen; 2. M. van Beek cn G. Pouw; 3. Kees Verhagen en Joop Stockmann; 4. P. de Jong en Jan van Klink. Idem Jongens 1, 2e, 3 en 4e klas: 1. Sjaak Bosman en Paul van 't Hart. 2. Johnny de Jong en Jan Hoogen- boom; 3. Robby van Berkel en Sjaak v. d. Meer; 4. Q. de Jong en Jos. van der Meer. Steprace meisjes: 1, 2, 3 cn 4e klas: 1. Cort*y Buschman, 2. L. Bouwmees ter, 3 Ida Klein, 4. Corric Loos, 5. Barrv Bakker. Idem 5, 6, 7 cn 8e klas: 1. Truus v. d. Meer; 2. Nelly van Klink; 3. Igna van Velzen. Sprietlopen dames: 1. Rina Hoo- genboom; 2. Alie Hoogenboom; 3. Riet Huigsloot; 4. Trees dc Jong. Idem heren: 1. Ad v. d. Meer: 2 Kees v. d. Meer; 3. Theo van Veen; 4. Gerard Rietbroek. 5. Siem van Ruiten. Hardlopen: 100 m. dames: 1. Naat v. d. Tang; 2. Ans Loos; 3. Alie v. d. Linden; 4. Bep Hogenboom. 300 m. heren: 1. Nico Rictbroek; 2. Ras van Klink; 3. Siem van Ruiten. 600 m. heren: 1. Jan Bakker; 2. Ras van Klink, en 3. Leo Hoogenboom. Voetbalwedstrijd t. b. v. Ouden van Dagen. Kon vorige week de voetbalwedstrijd t. b. v. dc Ouden van Dagen vanwege het slechte weer geen doorgang vinclen, gistermiddag was eigenlijk het weer te mooi. Toch was er nog een behoorlijke belang stelling op het DOSR-terrcin. Het is een aantrekkelijke en fraaie wed strijd geworden, waarin DOSR bij rust met 21 dc leiding had. Na dc hervatting maakte het Bovcnkerker R. O. D. I al reeds spoedig gelijk (2—2), waarna Joop v. d. Tang, die ook voor rust de twee doelpunten had gescoord, nog voor twee prachti ge doelpunten zorgde, zodat DOSR met 42 zegevierde. Op bijzonder luisterrijke wijze is het gouden professiefeest van zuster Oda gevierd. En geen wonder. Wat deze Zuster voor de lijdende mens heid gedaan heeft gedurende 37 jaar als „Wijkzuster" grenst aan het on gelooflijke. Toen Zuster Oda Vrijdagavond uit het Moederhuis te Breda hier weer keerde werd zij door bruidjes inge haald en werd door Pastoor Kusters een Plechtig Danklof gecelebreerd. Zaterdag was de grote dag. Te 8 uur werd in de rijk met witte Arons kelken en witte lelies versierde Ka pel van Huize St. Joseph door pas toor Kusters een Gezongen H. Mis van dankbaarheid opgedragen, waar bij ook tegenwoordig was Zuster Fer- nandina, medo „Gouden Zuster", hier indertijd werkzaam, alsmede het Bestuur van Huize St. Joseph, het Bestuur van het Wit-Gele Kruis, dr. A. van Straaten, voormalig secretaris, de bewoners van het Huis en enkele genodigden. Nadat de jubilaressen, vooraf ge gaan door bloemenstrooiende bruid jes. hadden plaatsgenomen, werd het H. Misoffer opgedragen. Na het Evangelie hield pastoor Kusters de feestpredicatie. Hij had tot tekst gekozen het 17e vers van Ps. 85 „Gelukkig zijn zij, die wonen in uw Huis". Na de H. Mis verenigden zich al len voor een gemeenschappelijk ont bijt, waarbij menige gelukwens werd aangeboden. Geheel de dag was het feest int besloten kring. Zondagmiddag van half 4 tot half 5 was er in Huize St. Joseph recep tie. Dc belangstelling was enorm en behalve een schat van bloemen wer den andere cadeaux aangeboden voor de kapel en anderszins. GEMEENTERAAD. De raad van Hillegom hield Vrij dagmiddag een vergadering. Er werd een crediet van 1500 gevraagd voor herstellingen aan het kantoor van de gemeente-ontvanger. De heer Ver- steege (R.K.) vraagt, of dat in eigen beheer geschiedt. De voorz. zegt: ver moedelijk wel. De heer Versteege be pleit aanbesteding. De heer Ver meer (A.R.) vraagt zich af, of we met het gevraagde er komen; in dit geval is hij niet voor 'n aanbeste ding. De heer Versteege acht dit be drag ook te laag en dan krijgen we straks weer narigheid. Het crediet wordt verleend met alg. st. Verder wordt een crediet gevraagd voor inrichting toneel der beurszaal als gymnastieklokaal. De voorz. zegt, dat er overleg is gepleegd met dc Consulent voor Lichamelijke ontwik keling. De heer Beijersbergen juicht het voorstel toe, doch vraagt of er zekerheid is. dat het gymnastiek onderwijs daar initrekt. Is er overleg gepleegd met de Stichting cn met dc eigenaar; wat bedraagt de huurprijs en welke uren zijn beschikbaar. Dc voorz. antwoordt: we vragen alleen crediet voor het aanschaffen van werktuigen; sommige toestellen kun nen daar niet gebruikt worden; wc moeten tot een huurovereenkomst trachten te komen; wat de huur bc treft, daarover kan ik me nu niet uitlaten. De heer Vermeer vult aan: nu hebben we niets en dan in ieder geval wat. Het crediet wordt met alg. st. toegestaan. Bij het punt crediet voor bevol kingsonderzoek op t.b.c. zei de voorz.: in Nov. zal een massale doorlichting geschieden. Spr. onderstreept het grote belang van dit werk. Er is een groot aantal medewerkers nodig en spr. doet een beroep op allen. De heer Vermeer vraagt: zal het Comité uitmaken of er betaald moet worden of doen B. en W. dat? Het is geld van de overheid. De voorz.: wij heb ben de beslissing; we zullen niet te royaal zijn; de burgerij moet niet op de overheid leunen. De heer Loerakker (R.K.) merkt op, dat men gauw geneigd is het niet te laten doen als men zelf moet beta, len. De voorz. zegt: we kunnen de mensen niet dwingen. Wegens het groot aantal kinderen der Julianaschool is er tekort aan huisvesting: mem wil voorlopig de Handwerkschool huren, waarmee de Inspecteur accoord gaat. Dc raad stemt daarmee in. Er is weer geld voor nog 2 wo ningen aan dc Brouwerlaan en voor 4 in de Lindenlaan; wordt goedge keurd; ook een lening van 50.000 voor dat doel. LEIDSCHENDAM In de zee bij Terheyden onder Mon ster is het vijfjarige jongetje P. van Leeuwen uit Lcidschondam verdron ken. Het jongetje, dat met een buur man naar het strand was gegaan, was al enige tijd zoek. Later werd het uit water opgehaald. Kunstmatige adem haling mocht niet meer baten. VALKENBURG ONFORTUINLIJKE BROMFIETSER Zondagmiddag reed dc heer B. uit Katwijk met zijn bromfiets van uit de Broekweg de Hoofdstraat op. Doordat hij de bocht niet goed nam, 1 reed hij tegen het trottoir aan met het gevolg, dat hij van zijn rijwiel geslingerd werd en gewond bleef liggen. Dr. v. d. Laan verleende de eerste hulp. waarna hij per auto naar zijn huis vervoerd werd. De Harmonie jubileerde. Zater dag was het de laatste dag van de feesten ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van de Valkenburgse Harmonie. Gedurende de afgelopen week hadden dc Wasscnaarsc Har- rnonievcr. Excelsior, de Warmondse Fanfare, de Unie van Katwijk a. Zee en de Valkcnburgschc Harmonie zelf, ieder een avond een concert ge geven. De muziek die gespeeld werd, stond op hoog peil en werd zeer door het publiek gewaardeerd. Zaterdag middag was er gelegenheid om het bestuur en de leden der Ver. te fe liciteren, waar een zeer druk ge bruik van gemaakt werd. Wc zagen o.a, burgemeester en wethouder, verschillende oprichters v. d. mu- ziekver, afgevaardigden van vele zusterverenigen. Namens B. en W. werd er een muziekstuk, en namens enige burgers werd aan de ver. voor alle leden een uniformpet aangebo den. Verscheidene sprekers voerde het woord o.a. de burgemeester namens de gemeente, de heer C. Meurs na mens het instrumenten-eomité en dc heer v. Stijn namens het marktco- mité. Des avonds gaf de Harmonie een concertuitvoering, begunstigd door zeer fraai weer. VOORHOUT Verkeersongeval. Even voor het middaguur gebeurde gistermiddag op het kruispunt Prov. wegJac. v. Beierenweg, bij het „Soldaatje" ccn verkeersongeval, dat dc motorrijder B. uit Noordwijkcrhout lichamelijk letsel bezorgde. B. kwam uit de richting Sassen- hcim, terwijl de heer L. v. R. vanuit Voorhout de hoofdverkeersweg over stak met zijn luxe auto. Een onver mijdelijke botsing v/as het gevolg, waardoor de motorrijder tegen dc weg werd gesmakt. Een passerend geneesheer kon zich in eerste instan tie over het slachtoffer ontfermen. Dr. A. W. Bots van Voorhout, consta teerde een ernstige dijbeenbreuk cn achtte overbrenging naar 'n zieken huis noodzakelijk. Politie was direct aanwezig. ZOETERMEER De heer L. Oostervcld, onder wijzer aan de Chr. Nat. School, is met ingang van 1 October a.s. be noemd tot hoofd van de Chr. Nat. Sohool te Oude-Wetering. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 30 Juni. Vee. Aanvoer 1381 stuks waarvan 907 vette koeien en 474 varkens. Prijzen: vette koeien 2.802.95, 2.602 80 2.40—2.60; varkens 2.21, 2.19 en 2.17 per kg. levend gewicht Vette koeien aanvoer iets ruimer, handel flauw, iets minder in prijs prima's boven notering; varkens aan voer als vorige week, handel kalm, niet geheel prijshoudend, enkele pri ma dieren gingen boven notering.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3