Plannen voor een kwartierdienst Amsterdam-Rotterdam 54000 ha. cultuurgrond Valkenburg eert gesneuvelde burgers en EHBO'ers uit 1940 Vliegtuighulp bij redden van drenkelingen Zigeuner-vete veroorzaakte revolverschoten Het blijft warm Muziekconcours te Kwintsheul Geweldige prestatie van Warmond werd nog overtroffen door Poeldijk MAANDAG 30 JUNI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De spoorbomen zouden bijna niet meer geopend worden! In verband met toekomstplannen ran de Nederlandse Spoorwegen om in de verbinding AmsterdamHaar lemLeidenden HaagRotterdam met kwartierdiensten te beginnen, heeft de A.N.W.B. studie gemaakt ran de situatie, die dan voor het wegverkeer zou ontstaan. Men heeft in een brief aan de Mi nister v. Verkeer en Waterstaat thans uiteen'gezet, dat de situatie met half uurdiensten nu reeds zodandg is, dat eigenlijk in verschillende plaatsen van een noodtoestand moet worden gesproken. Daarom lijkt het de A.N. W.B. gewenst dat het Rijk en de N.S, door bijdragen aan een aantal ge meenten de mogelijkheid moeten openstellen om tot uitvoering van teer noodzakelijke tunnelbouw op korte termijn te komen. Het lijkt de A.N.W.B. n.l. noodzakelijk, dat ver- tchillende van deze werken op korte termijn zullen moeten worden uit gevoerd. In Rotterdam, den Haag, Haarlem en Amsterdam is de spoorbaan om hoog gebracht en zijn spoorwegtun nels aangelengd. In Leiden worden momenteel met hetzelfde doel kost bare werken uitgevoerd doch op tal van andere punten, bij wegkruisin- gen in de verbinding Amsterdam- Rotterdam worden de bomen vele ke ren per dag gesloten. Het is duidelijk, lat op het ogenblik het wegverkeer reeds zeer ernstige hinder van het tpoorwegverkeer ondervindt. In Delft heeft de A.N.W.B. reeds m Februari 1950 de situatie opgeno men aan de overweg aan de Binnen- vatersloot, zijnde de belangrijkste ran de vier overwegen in deze stad. Men heeft geconstateerd, dat in veer tien uur tijds ruim 2000 voertuigen ;n ruim 26000 voetgangers en wiel rijders passeerden, waarvan resp. 24 procent en 23 procent door gesloten oom en werd opgehouden. De totale sluitingsduur van de spoorbomen be droeg zes van de veertien uur, dat Is 43 pet. van de waarnemingsperio de. Deze telling vond in de winter plaats; in de zomer is daar vaak een nog veel drukker verkeer, mede door het vervoer vani groenten en fruit uit het Westland naar het midden en het Oosten van het land. Tezelfder tijd werd in Haarlem een telling uitgevoerd aan de over weg de Pijlslaan. Daar passeerden in veertien uur 968 motorvoertuigen, waarvan 30 pet., en 7800 voetgangers en wielrijders, waarvan 31 pet. werd opgehouden. De overweg was daar 30 pet. van de waarnemingstijd ge sloten. De overweg Westergracht bij Haarlem telde in die tijd 514 voertui gen en 7000 wielrijders en voetgan gers, waarvani resp. 34 en 37 pet. moest wachten. Hier was de overweg 37 pet. van de tijd, of ruim vijf uur gesloten. In Heemstede was de situatie wei nig minder moeilijk. Opzienbarende cijfers gaf ook de telling in Schie dam. De overweg SchiedamOver- schie bleek in 24 uur een aantal van 1900 motorvoertuigen te moeten ver werken en 6400 wielrijders en voet gangers. Hier moesten resp. 44 pet. en 50 pet. korter of langere tijd voor gesloten bomen wachten. Gemiddeld werden de bomen in 24 uur 188 maal gesloten. Ze waren ini dit etmaal dan ook tien uur, dat is 42 pet. een ob stakel voor het verkeer. Overigens, zo schrijft de A.N.W.B., gelden dezelfde moeilijkheden nog voor een twintigtal andere overwe gen in de lijn AmsterdamRotter dam. Dikwijls gebeurt het, dat de over weg alweer gesloten is, alvorens het wachtende verkeer is verwerkt. In dien de spoorwegfrequentie op dit tra ject zal worden verdubbeld, dan zal de situatie zo worden, dat de over wegen vrijwel doorlopend afgesloten zouden zijn. Daarom wordt nog eens met na druk gezegd, dat eerst kunstwerken en tunnels, zoals b.v. de drie in Delft ontworpen, zullen moeten worden aangebracht, alvorens de spoorweg frequentie zal kunnen worden ver hoogd. Jarige Prins besteeq olifant Zo de dochters, zo de vader Niet alleen uit alle delen van het land maar ook uit het buitenland bereikten Soestdijk Zaterdag en Zon dag talrijke telegrammen en brieven met gelukwensen voor prins Bern- hard, die gisteren zijn 41ste verjaar dag vierde. Onder de brieven was er een uit Argentinië vani mevrouw Eva Pe- ron. De verjaardag van de Prins werd in de familiekring gevierd. De Prinsessen waren reeds vroeg opge staan, om haar vader geschenken te overhandigen. Talrijke vrienden waren Zaterdag naar Soestdijk gekomen om de Prins te feliciteren. Bij deze gelegenheid toonde prins Bernhard dat hij ook andere viervoeters dan paarden durft berijden, zoals een olifant van het circus Mikkenie, dat enkele van deze kolossen naar de paleistuin had ge- dirgeerd. De oudste drie Prinsessen gaven daartoe het goede voorbeeld door, onder grote bijval, via de reusachtige poten van het dier op zijn rug te klimmen en zich op haar verheven zitplaats aan de oren vast te houden, Bij dit moedige voorbeeld van zijn dochters kon de Prins moeilijk ach terblijven en in rijcostuum besteeg hij eveneens de jumbo, die zich on der de chef d'équipe van onze Olym pische hippische ploeg bijzonder op zijn gemak bleek te voelen. Terwijl de voorbereidingen van het feest ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Noordoost polder in volle gang zijn, wordt er hard gewerkt aan de nieuwe Zuider zeepolder, die ten zuiden van Noordoostpolder aan dc Veluwekust zal ontstaan: De 54.000 h.a. grote Oosterpolder. De werkzaamheden, waarbij thans enkele honderden arbeiders zijn in geschakeld, verlopen vlot. Schokkerhaven, gelegen aan de zuidelijke dijk van de Noordoost polder, is een der uitvalshavens voot de werkzaamheden aan het nieuwe land. Daar liggen materialen en daar maakt men zinkstukken, welke voor dijkaanleg moeten worden gebruikt Slechts enkele kilometers van Schok kerhaven wordt gewerkt aan dijk vakken, die voorlopig van elkaar ge scheiden blijven door een sluitgat, dat ten behoeve van de scheepvaart zo lang mogelijk open blijft en dat pas zal worden gesloten wanneer de dijk van de Oosterpolder practisch gereed is. Behalve de dijkvakken maakt men bij Schokkerhaven ook een bouwput voor een van de drie gemalen, die t.z.t. de polder droog zullen malen Met het baggeren van de toekom stige kanalen van deze polder zal waarschijnlijk het volgend jaar een begin worden gemaakt. Wanneer de polder droog gevallen is zullen de kanalen direct beschikbaar zijn. De Oosterpolder zal bestaan zware kleigronden. De gemiddelde kwaliteit van de gronden zal nog beter zijn dan die van de Noord- Oostpolder. De ontwatering van deze zware gronden schept echter enkele problemen en daarom neemt men thans bij Rotterdam op slikgronden bepaalde proeven, die straks het ma teriaal zullen leveren, waarvan bij de ontwatering van de Oosterpolder een nuttig gebruik zal kunnen wor den gemaakt. Men verwacht, dat eind 1955 de dijken gereed zullen zijn en dat de polder in 1956 drooggemalen kan worden. Dat zal bijna een jaar du ren. Nederland zal dan opnieuw met een flinke oppervlakte uitstekende cultuurgrond verrijkt zyn. Als de 40 gepasseerd bent is oppassen dnbbel geboden. Rheumatische pijnen vinden in Teel gevallen hun oorzaak in onzuiver bloed. De aansporende werking van Kruschens zes minerale zouten ge ven de bloedzuiverende organen nieuwe kracht en energie. Als U die weer goed op gang brengt met de kleine dagelijkse dosis Kruschen, worden onzuiverheden in het bloed op natuurlijke wijze verwijderd en daarmee ook de oorzaak van Uw slo pende pijn. (Advertentie) Monument onthuld Tussen dé Streek Noord van de Rijkspolitie te water en de particu liere vereniging van sportvliegers, de Gooi-Stichtse Aeroclub, zijn be sprekingen gevoerd over nieuwe op- sporingsm'ogelijkheden van drenke lingen op 't IJsseLmeer. Naar Trouw verneemt, hebben deze onderhande lingen tot resultaat gehad, dat een sportvlieger van bovengenoemde ver eniging in voorkomende gevallen, geheel belangeloos zal deelnemen aan dit opsporingswerk. Wanneer de politie kennis krijgt van een vermiste zeiboot na storm weer, belt zij onmiddellijk de bewus te sportvlieger, de heer E. F. Kuy- pers uit Huizen, op. Het IJsselmeer is vereeld in vier denkbeeldige vak ken, zodat de vlieger, die kort daar na van het vliegveld Hilversum opstijgt, zich enigszins kan oriënte ren op de plaats, waar men de ver mist boot vermoedt. Intussen vaart ook de politieboot uit. De moeilijk heid van de communicatie tussen vliegtuig en politieboot radio is technisch moeilijk uitvoerbaar heeft men opgelost door het gebruik van lichtkogels e.d. Zodra het vlieg tuig de vermiste boot ontdekt en daar is doorgaans niet veel tijd voor nodig tekent hij de positie van de drenkeling aan op een der bewuste vlakken. Daarna keert 'hjj full speed terug naar de politieboot. De rich ting waarin deze m'oet varen, wordt dan aangegeven door de lichtkogels uit het vliegtuig. Op deze wijze vaart de boot regelrecht op haar doel aan en wordt elke vorm van tijdver lies door zoeken voorkomen. Enkele proefnemingen hebben ech ter aangetoond, dat, als de nood aan de man mocht komen, de reddings kansen aanzienlijk zijn gestegen. Zaterdagmiddag had de plechtige onthulling plaats van het monument ter nagedachtenis van de burgers en de leden van de E.H.B.O., die in de oorlog gesneuveld zijn. Na ontvangst door B. en W. en het monumentencomité van de ge nodigden op het raadhuis, begaf men zich naar de militaire begraafplaats, whar de familieleden der slachtof fers, de leden van de E.H.B.O., en verschillende autoriteiten aanwezig waren, terwijl tevens de schoolkin deren en Valkenburgs Harmonie stonden opgesteld. Onder de aanwe zige merkten we op o.a. generaal CONGRES NATIONALE WONINGRAAD. Gistermiddag is het congres van de Nationale Woningraad te Hilversum gesloten. Nadat in de laatste zitting de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. J. In 't Veld, het congres had toegesproken, werd de vergadering voortgezet met een debat over de stellingen omtrent het huurpr ij zenprobleem en de woning exploitatie, Vrijdagmiddag in een in leiding door de heer W. Steinmetz, tweede voorzitter van de Woning raad, uiteengezet. Verscheidene af gevaardigden voerden het woord, waarbij zij zich vrijwel allen voor stander verklaarden van de door de heer Steinmetz geponeerde stellin gen, welke tenslotte, in een resolutie vervat, door het congres werden aan vaard. Tenslotte hield de heer W. Schee- rens een causerie over de actie van de Nationale Woningraad voor de stadaardisatie in de woningbouw. De inleider stelde vast, dat omtrent de standaardisatie en normalisatie reeds veel is gesproken en geschreven, de plannen zijn echter nog niet aan de praktijk getoetst. Tot nu toe is dit belangrijke probleem slechts acade misch behandeld. Via talrijke proef- plannen heeft men getracht een uit gangspunt te vinden voor de stan daardisatie. De heer Scheerens zette in zijn voordracht uiteen, dat een standaardisatie geenszins betekent dat de woningen in kwaliteit achter uit gaan, integendeel is er gebleken dat de standaardisatie vele voordelen biedt boven de gedifferentieerde woningbouw, niet in het minst op economisch terrein, hetgeen volgens de heer Scheerens uit vele sprekende voorbeelden is gebleken. Ook zeide de inleider, dat de tech nische voorbereiding voor de wo ningbouw in talrijke gevallen gebrek kig is, waarvan hij eveneens voor beelden opsomde. Indien de werk en detailtekeningen klaar zijn vóór dat begonnen wordt met de bouw van de woning is een snel en econo misch bouwen mogelijk. Op het terrein van de opkoper Ten Kate aan de Paralelweg te Apel doorn is Vrijdagmiddag tegen 4 uur een mislukte moordaanslag gepleegd. De 24-jarige woonwagenbewoner F. H. uit Deventer, die bezig was een vracht oude metalen te lossen, zag op een gegeven ogenblik zijn neef, de 36-jarige P. H. uit Diepenveen, het terrein opkomen. Hij staakte zijn werk, trok een revolver en loste op circa 10 meter afstand een schot op P. H. dat echter miste. Een tweede schot weigerde, waarna F. H. over haast de vlucht nam. 's Avonds meld de hij zich vrijwillig aan bij de poli tie te Deventer, die door de Apel- doornse collega's reeds op de hoopte was gesteld. Vast staat dat de aan slag verband houdt met een reeds ja ren bestaande familievete, waarbij reeds eerder bedreigingen met doodslag werden geuit. F. H. voorlopig in Apeldoorn opgesloten. BACCALAUREAATSGRAAD AAN DE ROTTERDAMSE ECONOMISCHE HOOGESCHOOL. Aan de Economische Hoogeschool te Rotterdam zal met ingang van het komende studiejaar de mogelykheid worden geopend om de candidaats- studie af te sluiten door het behalen van de baccalaureaatsgraad. De Rot terdamse Economische HoogescV>ol zal daarmee als eerste instelling voor hoger onderwijs een begin maken met deze verkorte academische opleiding, waartoe in het rapport van de com missie voor hoger-onderwijswetge- ving, evenals in het onlangs inge diende nieuwe wetsontwerp betref fende het hoger onderwijs, voorstel len zijn gedaan. De hogeschool hoopt daarmee tegemoet te komen aan de in he+ maatschappelijk leven be staande behoefte aan een korte, maar toch harmonische wetenschappelijke opleiding. De verwachting is, dat deze opleiding waardevol zal blijken voor hen, die maatschappelijke func ties willen innemen, waarin geen ver wetenschappelijke arbeid behoeft te worden verricht. MOEILIJKHEDEN IN DE GRAFISCHE BEDRIJVEN BIJ CAO. Vrijdagmiddag hebben de verte genwoordigers der werkgevers- en werknemersorganisaties in de grafi- INGENIEURS WORDEN IN AUSTRALIë ERKEND. Gegradueerden van een aantal Europese technische hoger-onder- wijsinstellingen waaronder df Technische Hogeschool te Delft kunnen thans hun ingenieursbevoegd heid in Australië officieel doen erken nen. Dit geschiedt door het Australi sche instituut voor ingenieurs. Tegen overlegging van officiële stukken geeft dit instituut een verklaring af, dat de houder dezelfde bevoegdheid heeft als een ingenieur, die aan een technische hogeschool in Australië is afgestudeerd. De regeling geldt uitsluitend voor ingenieurs, niet voor middelbare technici, architecten, landmeters enz. DE KRO TRAD OP VOOR OORLOGSINVALIDEN. )e stichting MOVEA (meer ont spanning voor ernstige oorlogsgewon den) had voor Zaterdag een tocht voor oorlogsinvaliden georganiseerd naar de TT-races in Assen. Een ande re groep van ongeveer tweehonderd patiënten met hun vrouwen uit Am sterdam, Utrecht, Leiden en Gelder land maakten Zaterdag een tocht naar een kersenboomgaard, beho rende tot het kasteel „De Haar" te Haarbuylen. Het centraal bereau voor de tuinbouwveilingen in Neder land bood de met auto's aangevoerde gasten een kersenfeest aan. De KRO gaf in de boomgaard een uitvoering van de „De Bietenbouwers" van Ger de Roos en met 'n aantal artisten on der leiding van Jan de Cler. TELEVISIE WORDT GOEDKOPER. Met ingang van Dinsdag 1 Juli verlaagt de N.V. Philips de prijzen van haar televisietoestellen met on geveer ƒ300. Terwijl de verlaging van de weel debelasting 26 pet. bedraagt, heeft Philips voor de z.g. TX-400 U, die tot dusverre ƒ786 kistte, een extra-kor ting van 12 pet. ingevoerd, waardoor de prijs van deze televisie-ontvanger ƒ495 zal bedragen. Op deze wijze wil Philips een con structieve bijdrage leveren tot de verdere verspreiding en ontwikkeling van de televisie in Nederland. De prij zen der televisie-onderdelen zijn met 26 pet. verlaagd. Radiotoestellen en radio-onderdelen worden met 15 pet. verlaagd, evenals alle foto- en projec tie-artikelen. Durst Britt, de heer Moens namens het hoofdbestuur Ned. Rode Kruis, oud-burgemeester A. C. de Wilde, afgevaardigden van het 4. R.I., de heer C. A. Kriek namens de Weder opbouw, de heren H. A. Bal en L. Boot, resp. ontwerper en vervaardi ger van het monument, de heer K. v. d. Broek, namens de Rijnl. Be- tonb. Mij, welke de fundatie had geschonken. De Harmonie vertolkte op tref fende wijze een vers, waarna bur gemeester W. M. v. d. Harst het woord nam. Op de allereerste plaats heette hij alle genodigden welkom. Spr. zeide dankbaar gestemd te zijn, dat nu het monument onthuld kon worden. Hij zeide het zeer op prijs te stellen, dat de jongedames Cog Vis en Martha v. d. Mey, beid? oorlogsinvalide, het monument wilden onthullen. Hierna zongen de schoolkinderen o.l.v. de heer v. d. Berg en begeleid door de Harmonie het Wilhelmus. Ondertussen knipten de bovenge noemde meisjes de linten door, waardoor de onthulling een feit was geworden. De heer van Dijk, uit Oegstgeest, een van de organisatoren van de hulpverlening aan Valkenburg, was bereid gevonden het monument aan de gemeente over te dragen. Spreker schetste uitvoerig het oorlogsdrama, dat zich in Valkenburg had afge speeld, welke aan 22 Valkenburgers het leven kostte. Vervolgens nam hij de verschillende actie's van hulpver leningen onder de loupe en bracht dank aan allen, die de zo zwaar be proefde bevolking geholpen hadden en droeg tenslotte het monument over aan de gemeente. De burgemeester dankte de heer van Dijk voor zijn ontroerende woorden en tevens voor alles wat hij in vereniging met de heren de Best z.g. en P. Piers, G. Zandbergen en A. v. d. Berg als actie-comité Hulpverlening voor Valkenburg had gedaan. Hierna nam de heer M. P. v. Stijn uit naam van alle nabestaanden der gesneuvelden 't woord. Nu wij deze namen lezen, van die ons ofttnomen zijn, is het of de tijd is stil blijven staan. Ja, het is of wij hen weer zien en horen, of ze weer bij ons zijn. Toch mag droefheid ons hart niet vervullen. Wij zijn dankbaar voor wat de burgerij voor onze gesneu velden heeft tot stand gebracht. En als wij dan zien, dat 4 namen, te we ten, T. v. Beek, J. Postmus, H. W. M. v. Stijn en J. Varkevisser een ereplaats hebben gekregen op dit monument, nee, dan zien wij dit mo nument niet als een sombere steen, maar als een ereteken. Deze 4 men sen hebben als leden v. d, E.H.B.O. voor hun evenmens het hoogste ge geven, wat zij hadden, hun leven. Deze steen, waarvan de lijnen als het ware vanuit de grond ten hemel opstijgen is een symbool van de ver rijzenis. Evenzeer vertrouwen wij, dat van deze mensen hun verrijze nis glorievol zal zijn. Tot slot dankte de spreker allen, die mede geholpen hadden aan het oprichten van dit monument. De burgemeester sprak nog een dankwoord tot de heren H. A. Bal en L. Poot voor de keurige uitvoe ring van het monument. Met een vers werd hierna de plechtigheid be- i sloten. weer: (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND ZOMERWEER. Droog, zonnig en warm tot zeer warm weer met zwakke en morgen overdag tijdelijk matige wind hoofdzakelijk tussen West en Noord. 1 Juli: zon op 4.24 en onder 21.03; maan op 14,22 en onder uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Het laatste weekeinde van Juni heeft meer dan goed gemaakt, wat op de beide voorafgaande Zondagen werd bedorven. Het was volop zo mer niet alleen in Nederland, maar in geheel JSuropa, met uitzondering van Schotland, Noorwegen en Noord- Zweden. De oorzaak hiervani is een enorm gebied van hoge luchtdruk, dat zich uitstrekt van de Azoren tot in Oost- Europa. Het is tot op grote hoogte gevuld met zeer warme lucht. De felle zonnestraling kan daarom de temperatuur overal tot zomerse waarden doen oplopen. In Zuid-Engeland kwamen Zon dagmiddag maximumtemperaturen van 28 en 29 graden voor, het vlieg veld Zuid-Limburg meldde 31 gra den,in Frankrijk lagen de middag- temperaturen bijna overal tussen 30 en 35 graden. Intussen vertoont het hogedrukge- bied, aan de rand waarvan wij ons bevinden, nog geen tekenen van ver zwakking. Integendeel, het neemt nog iets in betekenis toe. Als gevolg hiervan zal, niettegen staande in hoofdzaak Westelijke win den, het warme zomerweer voortdu ren, waarbij de kans op onweer bui tengewoon klein blijft. Het uieefc in Swiajxa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden. weer max. temp. OSLO zwaar bew. 16 c. STOCKHOLM Zwaarbew. 23 c. HELSINKI zwaar bew. 25 c. EDINBURGH geheel bew. 22 c. LONDEN onbewolkt 29 c. KOPENHAGEN zwaarbew. 22 c. AMSTERDAM onbewolkt 26 c. GENèVE onbewolkt 32 c. PARIJS onbewolkt 33 c. BORDEAUX lichtbew. 34 c. NICE onbewolkt 28 c. BERLIJN onbewolkt 27 c. FRANFURT nevel 32 c. MüNCHEN onbewolkt 27 c. WENEN zwaar bew. 26 c. LOCARNO onbewolkt c. Moesten we van de vorige Zondag de eerste concoursdag te Kwints heul -— schrijven, dat de weersom standigheden oorzaak waren van het ontbreken van de echte con- courssfeer, óp deze tweede concours- sche bedrijven besloten de termijn dag was deze er mede door het van de huidige CAO, die vandaag zou aflopen, met 14 dagen te verlen gen. Tot dit besluit is men gekomen, omdat een complex van voorstellen op de nieuwe CAO, waarover door de betrokken commissies van beide par tijen overeenstemming was bereikt, door de algemene werkgeversorgani saties achteraf niet geheel aanneme lijk werd verklaard. De van werkgeverszijde ingediende amendementen, die betrekking heb ben op de positie van het Algemeen Sociaal Fonds, konden echter van werknemerszijde niet in overweging worden genomen. De ledenvergade ringen van de werknemersbonden hadden namelijk de ontwerp-wijzi- ging van de CAO reeds aanvaard en zich achter de hoofdbesturen gesteld. Het indienen van nieuwe amende menten, nadat in maandenlang over leg door de betrokken commissies overeenstemming was bereikt meldt „Trouw" week af van een sinds 1914 gegroeide traditie volgens welke het resultaat van het overleg in zijn geheel wordt aanvaard of ver worpen. Van werknemerszijde is dan ook scherp gereageerd op de van werkge verszijde ingediende amendementen. Er werd reeds aangekondigd dat op 14 Juli a.se. tot de ernstigstemaatrege- len zou moeten worden overgegaan in het steen- en offsetdrukkersbedrijf en in het boekdruk-, dagblad- en diepdrukbedrijf. Door de verlenging van de CAO voor een termijn van 14 dagen is ech ter tijd voor nieuw beraad ontstaan en is de mededeling van de werkne mersbonden achterhaald, dat heden een contractloos tijdperk zou ingaan. prachtige zomerweer wel. De sfeer werd volkomen, toen de R.K. Harmoniekapel zich opstelde en met vrolijke marsmuziek naar de concourshal trok. Het was een im posant gezicht deze „kapel" in haar prachtige uniformen te zien mar cheren. Met één slag stond Kwints heul weer in het teken van het Bondsconcours. In de hal van de Veiling-Kwints- heul zat de jury weer gereed haar taak aan te vangen. Het was nu Leiden dat begon. Deze jonge R.K. Harmoniekapel nam plaats op het podium om haar debuut te maken. En we mogen zeggen het was een goed begin. Dat deze harmonie, die nog betrekkelijk kort bestaat, een eervol resultaat wist te behalen, houdt een belofte in voor de toe komst. Wel was soms de stemming niet geheel in orde en waren de pia nogedeelten soms wat sterk, en de techniek nog niet geheel gaaf, maar daartegenover waren er ook zeer goede gedeelten. Deze Harmonie kwam uit in de 3e afd. Harmonie en behaalde een eerste prijs met 315 punten. In de 2e afd. fanfare kwam Liefde voor Harmonie uit Roelofarendsveen uit. Deze vereniging had het zich niet gemakkelijk gemaakt met het vrije werk. Technisch waren er dan ook nogal tekortkomingen en men kreeg de indruk, dat er niet rustig gemusiceerd werd, waaronder de stemming en soms ook het rhythme leed. Er was echter nog zoveel goeds, dat toch een royale 2e prijs werd be- haajd met 286 punten. In de eerste afd. Fanfare behaalde „Godsdienst en Kunstzin" uit Berkel met, een goede uitvoering 330 punten een le prijs. „Gloria in Excelsis" te Nootdorp bracht het in een uitvoering, waar in stemming en techniek de zwakke punten waren juist tot een eerste prijs met 300 punten in de le afd. Harmonie. le prijs voor Voorhout In deze zelfde afdeling kwam ook uit „St. Cecilia" te Voorhout. Van deze vereniging hoorden we een uit voering waarin rhythmiek en samen spel de zwakke punten waren. Toch was er ook veel goeds en wel zoveel dat met 303 punten een eerste prijs werd behaald. Nu was de beurt aan de afd. Uit muntendheid Fanfare en hierin liet Excelsior uit Noordwijk een be schaafde uitvoering horen- Het vrij gekozen werk genoot een minder goede uitvoering dan het verplichte. 329 Punten le prijs. In de afd. Uitmuntendheid Har monie behaalde St. Grégorius te Kwintsheul met 289 punten een 2c prijs, en St. Adrianus te Naaldwijk met 247 punten een derde prijs. In de Ere-afd. Harmonie speelde Crescendo uit Hillegom. Het ver plichte nummer genoot een vrij goe de vertolking, van veel minder ge halte was de uitvoering van %het vrije nummer. Resultaat 291 punten 2e prijs. In deze zelfde afd. behaalde „de Phoenix" uit Wateringen met 285 punten een 2e prijs. In de Superieure afd. Fanfare le verde Pius X uit Poeldijk zulk een uitzonderlijk goede prestatie, dat met 399 punten cum laude een le prijs werd behaald. In de superieure afd. Harmonie behaalde St- Franciscus uit Delft met 319 punten een le prijs. St. Jeanne d'Arc uit Noordwijkerhout speelde ook in deze afdeling en wis sel goede met minder goede momen ten af. Vooral het passagewerk was niet glad en kwam ook de stemming nogal eens in gedrang. 300 Punten le prijs. St. Jeanne d'Arc speelde ten be sluite van de concertwedstrijd een mars en daarna 2 coupletten van het Wilhelmus. Verdere uitslagen R.K. Harmoniekapel Leiden 78 punten, 2e prijs; Liefde voor Har monie, Roelofarendsveen 78 punten, 2e prijs; Gloria in Excelsis Deo, Nootdorp, 93 punten, le prijs; Ex celsior, Noordwijk, 75 punten, 2e prijs; Crescendo, Hillegom, 81 pun ten, e2 prijs; St. Franciscus, Delft 78 punten, 2e prijs. Uitslagen Tamboerswedstrijden: R.K. Harmoniekapel, Leiden, 93 pun ten, 2e prijs; St. Franciscus, Delft 78 punten, 2e prijs; St. Adrianus, Naaldwijk, 72 punten, 2e prijs; Cres cendo, Hillegom, 84 punten, 2e prijs; St. Franciscus, Delft, 81 punten, 2e prijs. De Burgemeester Keijzer-wissel- beker komt dit jaar in het bezit van Pius X te Poeldijk die het hoogst aantal punten van het gehele con cours behaalde. De Sparwisselbeker voor het op één na hoogst aantal punten van het concours gaat naar St. Matthias te Warmond. De Bavo marsbeker gaat dit jaar naar Canite Tuba te Lisse. De Burgemeester Gründemann- beker is na loting tussen de Tam boercorpsen van Canite Tuba, Lisse en St. Laurentius te Voorschoten, aan laatstgenoemde toegekend. Het concours van de R.K. Bond van Muziekgezelschappen in Z.H. behoort weer tot het verleden. We mogen spreken van een geslaagd concours als wedstrijd maar ook qua organisatie. De verschillende autoriteiten die vorige week reeds van haar belang stelling blijk gaven deden dit ook nu weer. De heer C. A. v. Dongen, waarn. secr. van de Kath. federatie van Muziekbonden in Nederltand vertegenwoordigde deze organisatie; de heer van Osta deed dit voor de Bredase bond. Aan de cultivering in de muzikale sector is met dit con cours weer een belangrijke bijdrage geleverd.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2