Voor uitvoer overzee belasting-faciliteiten Meer pensioen voor Tweede Kamerleden Vlotte regeringsformatie Met inzendingen van koningin Elisabeth en kardinaal Spellman Uniek hulpprogramma loopt ten eindé Opleiding landarbeiders Belangrijke tentoonstelling door Prins Bernard geopend Persoonlijke aanval in radio? ZATERDAG 28 JUNI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 INGEDIEND WETSONTWERP Vervroeging van afschrijvingen - Onbelaste exportreserve Teruggave van vereveningsheffing Wfi de exportnota, welke in Mei j.l. •n de Tweede Kamer is behandeld, werd reeds in het belang van een verbetering vani de betalingsbalans en een vergroting van de werkgele genheid de noodzaak bepleit om door middel van een drietal belastingfaci liteiten de Nederlandse exportposi tie, met name wat betreft de uitvoer naar landen buiten Europa, te ver stevigen. Met dit doel is thans door de Minister van Financiën een wets ontwerp bjj de Tweede Kamer inge diend. De faciliteiten worden verleend aan degene, die binnen het kader van een hier te lande uitgeoefend bedrijf of zelfstandig beroep, een z.g. export- omzet naar gebieden heeft, welke door de minister van Financiën in overeenstemming met de minister van Economische Zaken worden aangewezen. Het is de bedoeling dat de faciliteiten zullen gelden zowel voor de fabrikant als voor de expor teur en eventueel voor de tussenhan delaar, alsmede voor degenen, die voor de aangewezen gebieden diensten hebben verricht. De eerste faciliteit ligt op het ge bied van de inkomstenbelasting en de vennootschapsbelasting en betreft een vervroegde afschrijving met be trekking tot bedrijsmiddelen, welke in de jaren 1953 tot en met 1957 zijn verworven, verbeterd, besteed of aan besteed, voorzover de aanschaffings- of voortbrengjngskosten na 31 De cember 1952 zijn gemaakt. Het vervroegd af te schrijven ge deelte vani deze kosten is afhankelijk gesteld van het aandeel van de ex- portomzet naar de aangewezen ge bieden in de totale jaarlijkse omzet van de ondernemer. Het bedraagt 10% bij een exportaandeel 7M%10%, 15% by een aandeel van 10%15%, 20% bij een aandeel van 15%20% enz., tot een maximum van 331/3% bij een exportaandeel van 30% of hoger. Met de vervroegde afschrijving, welke geen definitieve belastingvermindering, doch slechts een verplaatsing van de belasting druk naar de toekomst beduidt, zijn voornamelijk de kapitaal-intensieve onderneming gebaat. De tweede faciliteit bestaat uit een onbelaste exportreserve, welke de on dernemer gedurende de jaren 1953 tot een met 1957 ten laste van zijn jaarlijkse winst voor de heffing van de inkomstenbelasting of vennoot schapsbelasting kan vormen. De jaar lijkse reservering is gebonden aan een maximum van 3% van het deel van de exportomzet naar aangewezen gebieden, diat betrekking heeft op goederen waarvan de belastingplich tige de fabrikant is, en van 1% van het overige deel van die exportom zet. De minister van Financiën kan bepaalde diensten aanwijzen, waar voor in plaats van 1% eveneens een limiet van 3% geldt. Om belasting technische redenen is een jaarlijkse reservering voor een bedrag kleiner dan 1500 niet toegestaan. Overigens is de ondernemer geheel vrij de re servering te onderbreken dan wel de onbelaste export-reserve geheiel of gedeeltelijk weder aan de winst toe te voegen. De onbelaste exportreser ve welke eveneens slechts een ver plaatsing van belastingdruk naar de toekomst betekent, is gelijkelijk voor kapitaal-intensieve als voor loon- intensieve ondernemingen van nut en zal in het algemeen voor de handel wel de belangrijkste van de drie fa ciliteiten zijn. De laatste faciliteit, welke een de finitieve belastingvermindering is en in het bijzonder voor de loon-inten- sieve ondernemingen van belang is, betreft een teruggaaf van door de ondernemer betaalde vereveningshef fing, naar verhouding van het aan deel van de exportomzef. naar de aangewezen gebieden in zijn totale omzet. Deze faciliteit is voor het eerst toepassing op de vereveningshef fing betaald in het jaar 1953, en geldt, in tegenstelling tot de beide andere faciliteiten, voor onbepaal de duur. Ook voor de teruggaaf van de vereveningsheffing is een grens gesteld en wel in dit geval van 300 beneden welke bedrag geen restitu tie plaats vindt. Het wetsontwerp omvat de hoofdlijnen van de faciliteiten; de verdere regeling van bepaalde pun ten zal bij de uitvoeringsbeschik king moeten geschieden. Daar het hier betreft een uiterst ingewik kelde materie, waarmede in Ne derland nog generlei ervaring is opgedaan, valt alleen op. deze wij ze gaandeweg een regeling op te bouweni die zo goed mogelijk aan de verwachting voldoet en waarbij de verzwaring van de taak van de fis cus en van de administratieve werkzaamheden van de onderne mer, welke deze faciliteiten onver mijdelijk medebrengen, tot het strikt nodige kan worden beperkt. Ook kan aldus worden voldaan aan de eis dat de regeling soepel moet zijni in die zin. dat zij snel en doel treffend kan worden aangepast aan wisselende economische omstandig heden en in het algemeen aan de behoeften van de practijk. Naar een globale raming "komen de budgetaire consequenties van de fa ciliteiten neer op een verminderde belastingopbrengst vani: 25 tot 30 millioen voor de vervroegde afschrij ving; 30 tot 35 millioen voor de onbelaste exportreserve; 5 tot 7H mililoen voor de teruggaaf van de vereveningsheffing. GEEN MELKOORLOG MEER IN DORDRECHT. De saneringscommissie van de Dordtse melkhandel en het actie comité „melksanering" zijn tot over eenstemming gekomen inzake invoe^ ring van een vrije melksanering. Be sprekingen met het actiecomtié heb ben er toe geleid, dat besloten kon worden per 1 Juli de vrije sanering in te voeren, waarbij de consumen ten kunnen kiezen uit de in een sec tor van de stad werkende melkhan delaren. Voorstel van regering De regering is van oordeel, dat er wegens de stijging van de kosten voor het levensonderhoud, aanleiding is om het bedrag van het pensioen van de leden der Tweede Kamer we derom te verhogen. Daarbij moeten ook de al verleende pensioenen wor den aangepast. Er van uitgaande dat het ambtena- renpensioen, dat vergelijkbaar is met het bij de wet van 1 Augustus 1947 verhoogde kamerlidipensioen, gemid deld ligt tussen 11600 en 19O0 en dat hierop een bijzondere bijslag van ƒ200 of ruim 10 pet. is verleend, meent zij, dat f 167,50 tot 207,50 voor elk jaar, gedurende hetwelk zij lid van de Kamer waren, tot een maximum van f 3750 billijk is te achten. In aansluiting hieraan moeten de reeds verleende pensioenen van ge wezen kamerleden en van weduwen en wezen van overleden kamerleden en overleden gewezen kamerleden dienovereenkomstig worden herzien. De regering wil deze herzieningen, waarvan de kosten op f 25.000 per jaar worden geraamd in werking la ten treden met ingang van 1 Jan. 1951. Madurodam meldt: Loco-burgemeester behandelde eerste agenda Gistermiddag heeft burgemeester Schokking in de raadzaal van het oude Haagse stadhuis het gemeente bestuur geïnstalleerd van .Maduro dam", de miniatuurstad, die op 2 Juli door haar burgemeester, prinses Beatrix, in de Scheveningse Bosjes zal worden geopend. H.K.H. was bij installatie gisteren niet aanwezig, echter wel de 36 leden van 't stads bestuur, Haagse jongens en meisjes tussen 12 en 17 jaar, die in het mid- De tentoonstelling „Eeuwfeest Postzegel" Heden wordt de I.T.E.P., de inter nationale tentoonstelling „Eeuwfeest Postzegel", die in het Jaarbeursge bouw te Utrecht wordt gehouden, ge opend. De heer T. van Houwelingen, oud-directeur-generaal van de P.T.T. en vice-voorzitter der I.T.E.P., en de verzamelaar, de heer Jan Poulie te Amsterdam, hebben enige mededelin gen gedaan over de opzet van deze tentoonstelling, die enerzijds een ex positie van het P.T.T.-bedrijf, ander zijds een philatelistische tentoonstel ling is. De heer Ernest A. Kehr, postzegel- nieuwsredacteur van de „New York Herald Tribune" verklaarde, dat reeds dit jaar te Philadelphia in het National Philatelic Museum een ten toonstelling is gehouden, die geheel aan Nederland was gewijd. Het was de mooiste en belangrijkste tentoon stelling, die daar in de vier jaar van het bestaan van het museum werd ondergebracht. Zij moest dan ook met een maand verlengd worden, daar zij WAT HET VOOR EUROPA BETEKENDE (Vervolg van pag. 1, tweede blad) De Amerikaanse hulp zal zich voort aan van het Programma voor We derzijdse Beveiliging voornamelijk richten op de defensie-productie, de opvoering der productiviteit en de Europese economische samenwer king. Zoals bekend, trad dit program ma 31 December 1951 in werking en heeft het M.S.A., het Bureau voor Wederzijdse Beveiliging, zich voor de nog desterende periode tevens be iast met de taak van het Bureau voor de Marshall-hulp. Tegen honger, armoede en chaos. Ofschoon het herstel in Europa dank zij een schier bovenmenselijke inspanning en talrijke opofferingen in de jaren kort na de oorlog gesta dig vorderde, zag de toestand er om streeks 1947 verre van rooskleurig uit. De grote achterstand op het ge bied van de landbouw, industrie en het transportwezen, de ontredderde financiën en staatsbegrotingen en het gebrek aan deviezen waren er de oor zaak van. Een economische ineenstor ting scheen onvermijdelijk. Het was generaal George C. Marshall, toen Amerikaans minister van Buitenland se Zaken, die op 5 Juni 1947 in een opmerkelijke rede voor de Harvard Universiteit een uniek plan tot hulp verlening ontvouwde. „Europa moet worden geholpen", stelde George Marshall vast. „Laten de Europese volken samenwerken en vaststellen wat zij denken nodig te hebben. Het initiatief moet echter van Europa uitgaan. Onze politiek is niet gericht tegen één of ander land of tegen enige levensbeschouwing, Europese Economische Samenwer king. Het eerste schip. Op 3 April 1948 tekende President Truman de Wet op de Buitenlandse Hulpverlening en nog geen veertien dagen later, op 26 April, voer het eerste schip, de Noorddam", met Marshall-godederen aan boord de ha ven van Rotterdam binnen. Sinds die datum heeft Amerika ruim 13.150.000.000 dollar besteed voor de hulp aan Europa en wel in de vorm van goederen, grondstoffen, machine rieën, technische bijstand, leningen en door financiering van voor het econo mische herstel belangrijke grote en kleine projecten. In de periode van 3 April '48 tot 31 Mei '52 ontving Ne derland 960.5 millioen dollar. Van de andere Marshall-landen ontving En geland in de periode 3 April '4831 Maart '52 ongeveer 3.1 milliard; Frankrijk 2.7 milliard; Italië 1.4 mil liard; West-Duitsland 1.3 milliard, Griekenland 643.2 millioen en Oos tenrijk 665.8 millioen dollar. Ondanks de nog vele bestaande pro blemen kunnen de Europese volken, wanneer zij terugblikken, niet onte vreden zijn over de gemaakte vorde ringen. De West-Europese industriële productie lag midden 1951 ruim 43 pet. hoger dan die in 1938 De agrari sche productie was in' vergelijking met 1947 midden '51 met 25 gestegen. De staalproductie was in dat jaar het dubbele van die in '47. Meer dan 36 millioen gulden is besteed aan -de openbare gezondheid, terwijl alle ver woeste West-Europese havens mede met Marshall-hulp zijn hersteld. Zonder ovedrijving kan worden •astgesteld, dat Europa dankbaar ge- maar tegen honger, armoede, wan- bruik heeft gemaakt van de aangebo hoop en chaos' Het antwoord van Europa kwam snel. Reeds op 12 Juli 1947 kwamen zestien West-Europese landen te Pa rijs bijeen om over het plan te be raadslagen. Eén der resultaten was de oprichting van de Organisatie voor gegeven." den hulp. Zoals een vooraanstaand Amerikaan het zei: „De vooruitgang is in de eerste plaats te danken aan de inspanning van de West-Europe se volken zelf, Amerika heeft hun slechts de werktuigen en de middelen vele duizenden bezoekers trok. De heer Kehr zeide vijftien jaar lang de internationale tentoonstellingen der gehele wereld te hebben bezocht, maar deze Utrechtse tentoonstelling belooft zonder enige twijfel naar ont werp, organisatie, expositie, de mooi ste en meest aantrekkelijke te wor den, die hij heeft gezien. Niet alleen zijn alle inzendingen in kaders on dergebracht, maar de kwaliteit, die soms nog wel eens te wensen over laat, noemde hij in dit geval prachtig. Er zijn 35 collecties uit de Verenigde Staten, maar zij zullen niet zoveel prijzen behalen, als hij aanvankelijk wel dacht. Hij verklaarde dan ook zeer onder de indruk te zijn. De ten toonstelling moet al sinds jaren zijn voorbereid. Verder vernamen wij, dat er 250 inzenders zijn met in totaal 1000 ka ders. De oudste zegels van alle post administraties, die Nederland voor gingen in postzegeluitgifte, zijn in een erecirkel bijeengebracht. Binnen die erecirkel vertoont het Nederlands Postmuseum zijn belangrijkste schat ten, waaronder proeven, die tot nu toe aan de verzamelaars onbekend waren. Onder anderen wordt ook tentoongesteld de plaat-constructie van de oudste Nederlandse zegels destijds opgezet door de Engelse verzamelaar Warren, welke construc tie zich nu in het museum bevindt. In de erehof komt een verzameling van de Engelse koningin, welke ver zorgd wordt door de conservator sir John Wilson .Een tweede belangrijke inzending is die van de befaamde Franse verzamelaar, die zich ver schuilt onder de naam Marcus Pro- bius, met de eerste zegels van de Be- weluxlanden. Verder zullen er o.a. te zien zijn de vermaarde Mauritius- foutdrukken „post office" in plaats van „post paid", die een grote verza- melaarswaarde hebben. Er is een brief met de gehele serie. Verder zijn er belangrijke inzendin. gen in de ereklasse en de concurren- tieklasse en o.a. ook een inzending van de Amerikaanse kardinaal Spell- mann, die speciaal beoogt jongelui op te wekken het verzamelen te gaan beoefenen. Gedurende de tentoonstel ling wordt gelegenheid geboden de film ,,'t Is maar een postzegel" te zien. De Minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft een commissie ingesteld- om hem te ad viseren over de mogelijkheden van de opleiding tot vakbekwame landar beiders met subsidie van overheids wege. Voorzitter der commissie is ir. N. van Vliet, directeur van het land. bouwonderwijs, secretaris de heer P. van der Schans, adjunct-secretaris van de hoofdafdeling sociale zaken van de Stichting voor de Landbouw. WERKTIJDVERKORTING EN WERKLOOSHEIDSWET. Ter vermijding van misverstand wordt er van de zijde van het minis terie van Sociale Zaken en Volksge zondheid de aandacht op gevestigd, dat ook na het inwerkingtreden van de Werkloosheidswet op 1 Juli artikel 8 van het Buitengewoon Be sluit Arbeidsverhoudingen 1945 zijn gelding behoudt. Dit betekent, dat de werkgever, om zijn bedrijf korter dan 48 uur per week te laten werken, ook na genoemde datum vergunning van I de Arbeidsinspectie nodig heeft. den van de raadzaal hadden plaats genomen, met aan de kanten zeer vele bij de bouiw en de organisatie van Madurodam .betrokken dames en heren Nadat burgemeester Schokking was binnengeleid, installeerde hij met een korte toespraak het gemeentebestuur. Hierna stond een bestuurslid van 12 jaar op en verzocht burgemeester Sahakking hen behulpzaam te willen z(jn bij de verkiezing van B. en W., waartoe de heer Schokking zich gaarne bereid toonde. Op zijn voor dracht werden bij acclamatie geko zen: tot loco-iburgemeester de 15-jar. Ghr. van Beuge, tot wethouders Jo hanna Koen, Leonhard Dalhuizen, Johannes Tuineniberg en Cornelis Mooyman. Johanna Scholten werd benoemd tot secretaresse van Madu rodam. Burgemeester Schokking verrichtte zyn laatste installatiedaad door het uitreiken van het insigne hunner waardigheid aan elk der stadsbe stuursleden. Dit insigne bestaat uit het wapen van Madurostad aan een lint in de blauw-witte stadskleuren. B. en W. en de secretaresse namen hierop plaats aan de bestuurstafel. Hoewel 700 jaar jonger dan Den Haag, hoopt Madurodam binnenkort even vermaard te zullen zijn en de leden van het stadsbestuur hopen „als vroede vaderen" over het wel en wee van de stad te waken. Het eerste agendapunt was de lo ting van leden voor de commissie van ontvangst bij de opening van Ma durodam op Woensdag a.s., het tweede aanvaarding van een aanbod tot in stelling van „het Madurodams minia- tuurstedelijk orkest", hetgeen bij acclamatie werd aanvaard. Hierna gingen de grote vleugeldeuren van de raadzaal open en zong het zo juist ingestelde orkest met koor, opgesteld buiten de zaal, de „Hymne van Ma durodam", dat daarna door alle aan wezigen uit volle borst werd meege zongen. Anjers voor (culturele) defensie Prins Bernhard heeft gisteren reeds het eerste cadeau ontvangen voor zijn verjaardag, die hij Zondag aanstaande hoopt te vieren. In het gebouw van de Nederlandse Handel maatschappij te Amsterdam werd hem namelijk een bloemstuk enige dozijnen witte anjers aan geboden door de heren C. Thim, ere-voorzitter van de kring bloe mist-winkeliers en A. de Zoeten, bestuurslid van de Vereniging de Nederlandse Bloemisterij. Deze paar dozijn anjers zijn voor de prins per soonlijk. De overige 50.000 stuks, die de Nederlandse bloemisterij heeft aangeboden, zijn bestemd voor de anjeractie van het Prins Bernhard- fonds. De levende anjers zullen op Anjerdag ten bate van het P. B.- fonds worden verkocht. „Het zal u ongetwijfeld interes seren" aldus zei de prins „dat reeds gebleken is, dat de co- mité's, die de anjers aan het pu bliek moeten verkopen, uw aan bod met zo grote belangstelling hebben ontvangen, dat wij zelfs verscheidene comité's moesten te leurstellen. Ik vertrouw erop,, dat het publiek uw prachtige daad van burgerzin naar waarde zal schatten en voor een vlotte ver koop zal zorgdragen, zodat de kas van het Prins Bernhard-fonds met een goede duit versterkt zal wor den. Dit is wel nodig, want de aanvragen om steun voor culturele arbeid nemen nog steeds toe. Rond 150.000.— heeft het fonds in 1951 kunnen besteden voor de vrije Ne derlandse cultuur. Maar er is veel meer nodig. De cultuur heeft het in deze dagen wel zeer moeilijk en elke steen is er een voor het ge bouw van de culturele defensie", aldus Prins Bernhard. ZotulaqMoJiq&n DE BENOEMING VAN PROF. F. POLAK TOT COMMISSARIS VOOR DE WERKGELEGENHEID De heer Fred. L. Polak werd in 1907 te Amsterdam geboren. Reeds in zijn studententijd aldaar vestigde hij de aandacht op zich door een diepgaande studie over de Franse financiën, op grond waarvan hem een beurs werd toegekend. Hij was een aantal jaren werkzaam in ver schillende posities in bankbedrijf en geldwezen en werd in 1939 benoemd tot lid van de hoofddirectie van een filialen-concern. Tijdens de bezetting ontslagen, wist hij onder zeer moeilijke om standigheden een economisch proef schrift te voltooien, waarop hij na de oorlog cum laude promoveerde. Na enkele verzoeken tot bezetting van een leerstoel in de economie te hebben afgeslagen, aanvaardde de de heer Polak een benoeming tot buitengewoon hoogleraar in de so ciologie aan de Nederlandse Econo mische Hogeschool te Rotterdam. In 1949 werd prof- Polak vanwege de Unesco een stipendium toegekend tot voortgezette studie in de U.S.A. In 1946 werd de heer Polak ver bonden aan het Centraal Planbureau en daar tot adjunct-directeur be noemd. In 1950 werd hij tevens be last met dé directie van het nieuwe bureau werkgelegenheid. De minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen benoemde hem tot zijn persoonlijk adviseur. Prof. Polak geldt als een voor aanstaande figuur in den lande op cultureel gebied. Verschillende ge schriften van zijn hand over de toe komstige ontwikkeling der maat schappij trokken de laatste jaren veel aandacht. „Film en Foto" Z- K. H. Prins Bernhard, talrijke ambassadeurs, gezanten, consuls-ge neraal, hoogleraren en vertegen woordigers van handel, industrie, scheepvaart, luchtvaart, leger, vloot, luchtmacht, sociale, culturele en overheidsinstellingen traden gister middag door een gigantische balg van een fototoestel het RAI-gebouw te Amsterdam binnen, voor de ope ningsplechtigheid van de tentoon stelling „Film en Foto". De tentoon stelling, die zich beweegt op het ge bied van de fotografie, cinematogra fie, röntgenologie en reprografie blijft geopend tot en met 6 Juli a.s. Tentoonstellingen in Nederland, waarbij de fotografie te pas kwam, zijn er ongetwijfeld reeds vele ge weest en ook het begrip fotobeurs in Nederland is niet nieuw. Reeds vóór de laatste wereldoorlog immers waren op bescheiden voet in be perkte localiteiten fotobeurzen ge houden, In 1950 en 1951 werden deze opnieuw georganiseerd; betrek kelijk laat dus, maar men bedenke, dat in de eerste jaren na 1945 van fabricage en import van fotomate riaal en foto-apparatuur hier te lan de nog slechts in geringe omvang sprake kon zijn. „Ik waag het te zeggen, aldus de heer H. C. N. Becker jr. in zijn wel komstwoord, dat dit ideaal thans voOr zijn verwezenlijking staat, dat eententoonstelling wordt geopend, die de toepassing der fotografie op tal van gebieden van ons maatschap pelijk en persoonlijk leven treffend demonstreert. Daar staat het foto grafisch en cinematografisch mate riaal, de apparatuur, de optiek, maar daar staan ook de werken, welke door mensengeest en mensenhand met -behulp van dit materiaal, deze apparatuur en deze optiek zijn tot stand gebracht". Tot de Prins zei de heer Becker, dat de aanwezigheid van Zijne Ko ninklijke Hoogheid „niet slechts ge tuigt van uw alom bekende en zc hoog gewaardeerde waarachtige be langstelling voor Nederlands initia tief, voor Nederlandse handel en Ne derlandse industrie, maar in het bij zonder ook van uw liefde voor die schone inventie van het menselijke vernuft, die wij fotografie en cine matografie mogen noemen. Ik weet, hoezeer u zelf een bekwaam en toe gewijd amateur-fotograaf en cineast zijt en dat Uwe Koninklijke Hoog heid daarom deze tentoonstelling niet slechts met belangstelling, maar ook met begrip en deskundigheid zult rondgaan en, naar ik hoop, bewon deren". Het bekende vogeltje kwam te voorschijn in de vorm van zeven duiven, die uit een voor de tentoon stellingsruimtes opgestelde monster camera kwamen fladderen, toen de Prins de luchtdruksluiter ontsloot. De prins en de genodigden maakten vervolgens een rondgang over de tentoonstelling, waar een indruk wekkende hoeveelheid fotomateriaal is uitgestald. Op vragen van het Tweede Kamer lid Welter (K.N.P.) betreffende het doen van persoonlijke aanvallen op politieke tegenstanders in radio-uit zendingen, heeft de heer Cals, staats-secretaris van onderwijs, kun sten en wetenschappen, schriftelijk het volgende antwoord gegeven: De regering keurt niet goed, dat in radio-uitzendingen persoonlijke aan vallen worden gedaan op politieke tegenstanders. Bij nauwkeurige ken nisneming der tekst van de V.A.R.A. uitzending „Op de korrel" van 26 Maart jl. blijkt echter, dat hierin ROND DE OUDE MOLEN DEiZE vooravond-overpeinzing is evenals een (bepaald soort rozij nen „sun-kissed", gezoend door de zon, die de inkt droogde bijna voor de letters uit de pen gelekt waren. Wij liggen te sdhrijven op het gras veld van een molen-werf en boven ons hoofd steekt zwart en scherp een molenwiek in de blauwe lucht. Er staan hier twee molens vlak bij el kaar, als de beide apostelen Petrus en Pauius, ieder predikend met een kruis voor zich uit. Bij „Pauius" woont een molenaar, maar „Pauius", in zijn ruige rieten pelsmantel, wordt zo'n beetje aan z'n lot overgelaten. Daarom nemen we altijd na even, de molenaar op „Pauius" gedag ge wuifd te hebben onze toevlucht tot Petrus en vallen aan zijn voeten neer. Zo hardleers is een mens, dat we steeds een paar boeken meenemen als we ons op de Petrus-burcht te rugtrekken, ofschoon we er nog nooit toe gekomen zijn, er een regel te lezen. Een Fransman, wiens naam ons ontschoten is, heeft het ook on dervonden: het Hollandse land met zijn einder zonder einde, zo kalm als de zee, zet de ziel tot nadenken. Zo liggen we hier, in de luwte van Pe trus en kijken in de groene verte en luisteren naar de hemelsblauwe stilte. En de oude Petrus houdt zijn enorme, verweerde kruis iboven ons hoofd, om ons te vermanen, dat het paradijs op aarde nergens meer gevonden wordt. Voorheen toen we nog jeugdig waren kwam ons gemoed daar tegen in opstand. Wie vindt het pret tig aan erfzonde en hel te denken, terwijl hij ligt te zonnen, en de zachte geur van witte klaver een werke lijk paradijselijke geur! uit het gras wolkt? Zijn al die verhalen van hel en duivel wel bestand tegen de schone werkelijkheid van zomerzon en groene weiden, van zuivere lucht en peinzend water, van leeuiwerikken, die jubelend uit de hemel vallen, eru van bonte vlinders, dansend over de zoete adem van de bloemen? De ruige Petrus steekt zijn ver weerde kruis op, om er aan te her inneren, dat hij in onze feeën-wereld met zijn hoofd omlaag een afschuwe lijke dood wilde ondergaan. Hij stierf met het hoofd als een molenwiek om- jedraaid, omdat hij zich niet waardig achtte te sterven als Chris tus. En Christus! Hij was zo jong en de wereld was zo schoon en veel belovend Als de einder nu maar een einde had! Maar de einder van Hollands vre dig land dauwt weg in de troosteloze bouwvallen en menselijke ruïne van Duitslands vruchtbare golving en breidt en verwijdt zich eindeloos in de Russische steppen, verzadigd van oorlogsbloed. Hoor! de doffe dreun van bommenwerpers, ontelbaar als een muggenzwerm. Hoor! de bange fluistering van millioenen achter de tralies van de kampen. Hoor! de uit dagende propaganda tegen God en Zijn Gezalfde. Er is geen God en de aarde zij een paradijs Oorlog en haat lijden en dood. De duivel is een hoogmoedige werkelijkheid in deze schone wer kelijkheid. Hoe geurt de witte kla- zo zoet! i zon schijnt over goeden en bozen, tot de maat der Gerechtigheid is vervuld. Wat is de hemel blauw en eindeloos stil! Dan zal het teken van de' Verlos sing branden aan het uitspansel. Er wipt een roodstaart je op het mo- lenkruis van „Petrus" en zingt een vrolijk lied. Twee werkelijkheden in één we reld, in deze vreemde, zeer Vreemde wereld, waarin het geheim der on gerechtigheid reeds overwonnen is door de nieuwe gerechtigheid van het Kruis. Het kruis zal in zijn vernede ring ten slotte zegepralen over de hoogmoed, de hoogmoed van de erf zonde, ingeblazen door de duivel. Hoe diep in de put zouden we ge raakt zijn onder het stralen van de zomerzon, als „Petrus" en „Pauius" niet een kruis droegen, het teken der verlossing. Want als we niet geloof den, dat de duivelse samenzwering, waarmede het mensdom worstelt vanaf de eerste zondeval, overwon nen zal zijn in de herschepping van. de aarde hoe zouden we dan zo gerust en opgeruimd in de zon kun nen liggen en luisteren naar de stilte! Maar nu weten we, opziend naar het molenkruis, dat zwart afsteekt in de blauwe hemel: God heeft de wereld gered, omdat Hij de mens heid bemint. En eens hopen we het te beleven: het is alles opnieuw „zeer goed". MARIUS. weliswaar scherpe critiek wordt ge leverd op het optreden in de Tweede Kamer der Staten-Generaal van een kamerlid, dat als politieke tegenstan der van de radiospreker kan worden beschouwd, doch niet, dat zulks ge schiedde in de vorm van een aanval op de persoon van de betrokkene. Op een door de V.A.R.A. aan het be trokken Kamerlid gedaan aanbod, in een microfoongesprek zijn visie over de gewraakte uitzending kenbaar te maken, is door deze niet ingegaan. Het radio-reglement van 1930 be vatte in artikel 2, lid 2, een aantal voorschriften, waaraan de uitzen dingen moesten voldoen. Ten aanzien van mededelingen van politieke aard werd daarin bepaald, dat deze niet anders mochten inhouden „dan een stellige uiteenzetting, of toelichting van politieke beginselen". Voornoem de bepalingen van het radioregle ment 1930 worden ingevolge artikel 7 van het tijdelijk telegraaf-, tele foon- en radiobesluit sedert 28 Sep tember 1944, buiten toepassing gela ten. De regering is echter voornemens in het nieuwe ontwerp-omroepwet bepalingen ter zake op te nemen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6