Se Ccidöc Sou/tont Langs de grens der Sovjet-zone Antwoord aan Moskou goedgekeurd Weer eens ontplofbare volpennen Communisten activiteit in W. Duitsland Opdracht aan dr. Drees Wij moeten Yalta opzeggen Jaloe-centrales weer gebombardeerd Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 28 JUNI 1952 43ste JAARGANG No. 12624 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 TWEE JAAR KOREA De belangstelling in Ne derland is in deze dagen zo zeer gericht geweest op de Tweede Kamer-verkiezingen en huw verras send resultaat en is nu nog zo ge spannen op de kabinets-formatie, dat de tweede verjaardag van de Ko reaanse oorlog nauwelijks opgemerkt voorbij gegaan is. En toch is deze verjaardag „gevierd" met een op zienbarende fanfare, een grommende en brommende fanfare nl. van enige honderden bommenwerpers, die de krachtcentrales aan de Jaloe in puin hebben gegooid. Tot nu toe hadden de geallieerde bombardementts-vliegers deze elec- trische krachtwerken steeds gespaard, niet alleen omdat ze lagen aan de scheidsrivier tussen Noord-Korea en Mandsjoerije, maar ook om- 0 dat zij een groot deel van Mandsjoerijs gebied van stroom voorzien en dus een belangrijk bezit voor de Chinezen zijn. Zo be langrijk werden deze centrales ge acht, dat men het ingrijpen van de Chinese z.g. „vrijwilligers" indertijd motiveerde met de noodzaak deze centrales voor oorlogsschade te vrij waren. Om de fictie van „vrijwilli gers" te handhaven speelden de ge allieerden het spelletje mee en ver meden het zorgvuldig om rechtstreeks met Mao in conflict te komen. Zelfs een veldheer als MacArthur werd daaraan opgeofferd, want het was MacArthur, die een rechtstreekse actie tegen Mandsjoerije bepleitte en voor deze eigenmachtige politiek op zijn vingers werd getikt en tenslotte werd afgezet. Gaat men nu, na een jaar van vruchteloos onderhandelen over een wapenstilstand, het roer omgooien; gaat men de fluwelen handschoen uittrekken en een gepantserde vuist tonen? Het heeft er veel van weg, vooral omdat de bombardementen de twee de verjaardag van het uitbreken van de oorlog begeleidden en daarom extra relief kregen. De kortaange bonden houding van de geallieerde onderhandelaars te Panmoendjon wijst al in dezelfde richting. Giste ren zijn zij kwaad weggelopen en hebben zij gezegd, dat zij in drie da gen niet terug zouden komen, of schoon zij weten, dat de Noord-Ko- reanen er prijs op stellen, iedere dag te vergaderen. Deze gewijzigde houding valt sa men met het bezoek, dat de Britse mi nister van defensie, lord Alexander, aan Korea heeft gebracht. Wat er precies is afgesproken is nog niet be kend, maar er schijnt wel een nau were samenwerking tussen de Ame rikanen en de Engelsen op Korea in het verschiet te liggen. Blijkbaar is de geallieerde legerleiding op Korea daarop reeds vooruitgelopen met het bevel tot het bombarderen van de krachtstations .Misschien wat al te voorbarig, want op het rumoer, dat daardoor in het Britse Lagerhuis is ontstaan, heeft de Amerikaanse mi nister Acheson zich gehaast te ver klaren, dat de Britse regering er niets van afwist en door een „vergissing" van de administratieve diensten van te voren niet verwittigd was. Een vreemde „vergissing" in zo'n be langrijke zaak, waarvan wij volgen de week wellicht iets meer zullen ho ren, als de kwestie in het Lagerhuis besproken zal worden. In elk geval hebben de Britten in ruil voor hun medewerking de ver zekering verworven, dat als plaats vervangend opperbevelhebber op Ko rea een Brit benoemd zal worden. DAT EEN INTENSIVERING van de oorlogvoering op Korea in derdaad in het voornemen ligt, wordt aannemelijk gemaakt door -het ru moer, dat de Labourpartij maakt te gen het bombarderen van de Jaloe- centrales. Het heeft er alle schijn van, dat zij met man en macht wil len proberen om deze gang van za ken, welke zij als funest beschouwen, te stuiten. Speciaal de Engelse invloed is het geweest, die de Amerikanen bewo gen heeft om de Koreaanse oorlog niet al te stevig aan te pakken. Lon den was altijd meer voor onderhan delen en de geschillen langs diplo matieke weg uitvechten. Wanneer men echter een jaar lang de hope loze onderhandelingen van Pan moendjon heeft gevolgd, kan men zich voorstellen, dat de gedachte opkomt, of er op die manier wel ooit iets te bereiken zal zijn. De Labour partij schijnt nog altijd van gevoelen te zijn, dat onderhandelen de aange wezen weg is en dat er wel iets be reikt zal worden als Mao maar niet geprikkeld wordt. Mao is echter geen zenuwlijder en hij houdt nauw con tact met het Kremlin, waar men al evenmin last van zenuwen heeft. Als het de rode heren in de kraam te pas komt, voeren zij oorlog ook al is de tegenpartij zo honingzoet als maar kan; komt het hun te pas niet te vechten, dan laten zij kalm hun hele hebben en houden in puin gooien en spelen zij de verdrukte onschuld. Het is dan ook de vraag, of een eventuele meer resolute houding op Korea de krijgsoperaties zal verlen gen dan wel veeleer bekorten. Vol gens MacArthurs visie op het geval zou de oorlog spoedig gedaan zijn, als de geallieerden maar de moeo haddem om China zelf aan te pakken Wellicht is het bombardement van de Jaloe-stations een proefballonetje geweest om eens te proberen hoe de Chinezen hierop zouden reageren. BONN VRAAGT HEFSCHROEFVLIEGTUIGEN Een hoge ambtenaar van het West-Duitse ministerie van binnenlandse za ken heeft Vrijdag te Bonn medegedeeld, dat de „British Bristol Aeroplane Corporation" minister Lehr aanbiedingen heeft gedaan voor de aankoop viü twee hefschroefvliegtuigen. Lehr zou, i. v. m. de toegenomen „commu nistische terroristische bedrijvigheid" langs de zönegrens, de hefschroef vliegtuigen willen gebruiken om zijn grenspolitie te versterken. Hem zou echter indirect zijn medegedeeld, dat er niet veel kans bestaat, dat de ge allieerde militaire veiligheidsraad thans reeds de aankoop van hefschroef vliegtuigen zou goedkeuren, daar de Duitsers nog geen gebruik van deze toe stellen mogen maken, zolang de overeenkomst van Bonn nog niet is be krachtigd. Het grootste gedeelte van de West- Duitse politie is thans langs de zöne grens gelegerd. De grenspolitie heeft in sommige gevallen het recht van haar vuurwapens gebruik te maken doch tot nu toe heeft zij nog geen sohot gelost. „De grenspolitie heeft altijd de voorkeur gegeven aan on derhandelingen en zij heeft daarme de in bepaalde gevallen succes ge boekt. Wanneer de Oost-Duitse volkspolitie echter optrad in vereni ging met Russische troepen, stond onze politie machteloos. Het is daar om dat bondskanselier, dr. Adenauer, de Westerse verbondenen heeft ver zocht him grenspatrouilles te ver sterken en de West-Duitse federale politie indien nodig bij te staan met pantservoertuigen", aldus de hier- voorgenoemde hoge ambtenaar van het West-Duitse ministerie van bin nenlandse zaken. De Westduitse minister voor vluchtelingenzaken, dr. Hans Luka- schek, heeft op een persconferentie te Bonn medegedeeld, dat do West- Duitse regering een bedrag van der tig millioen Mark heeft uitgetrokken voor eerste hulpverlening aan vluch telingen uit Oost-Duitsland, waar van er, na de verscherpte Oost-Duit se maatregelen in het grensgebied, tegen het einde van deze maand ruim 15.000 in West-Duitsland wor den verwacht. „Tussen 1 Januari en 31 Mei j.l. hebben in totaal 5*7.447 Oost-Duitsers hun toevlucht in West- Duitsland en West-Berlijn gezocht", zeide hij. De Oost-Duitse autoriteiten heb ben Vrijdag haar contract met de gasfabriek van Neustadt nabij Co- burg in Beieren beëindigd. De fa briek leverde gas aan twintig steden en dorpen in Thueringen. Zy ver liest hiermee tachtig procent van haar afnemers. Een groot deel van de fabriek komt hierdoor stil te lig gen. De meeste steden in Thueringen waren in de afgelopen maanden reeds een voor een aangesloten op de gastoevoer uit fabrieke nabij Leipzig, zodat de huidige maatregel verwacht werd. DERDE SOWJETSPION BEKENT. De derde beklaagde in het grote Zweedse spionnageproces, Hugo Gjerswold, heeft gisteren verklaard schuldig te zijn aam spionnage en acties, die tot doel hadden de Zweed se defensie te ondermijnen in geval van een Sowjet-aanval op Noord- Zweden via Finland. Arrestaties in Z. Afrika De Zuidafrikaanse veiligheidspoli tie heeft gisterochtend zonder for mele telastlegging twee leiders van de actie tot lijdelijk verzet tegem de rassenwetten gearresteerd. Het zijn Joessoef A. Catsjalia, secretaris van de kleurlingenbeweging, en Nel son Bandela, lid van het Afrikaanse Beide mannen werden gearresteerd, toen zy hun hoofdkwartier verlieten, dat als centrum dient voor de cam pagne. Het totale aantal arrestaties bedraagt tot dusver 103. Voorwaardelijk viermogendhedenbespreking De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië en Frankrijk hebben hun meningsverschillen over de vorm van de Westelijke antwoordnota over Duitsland aan de Sovjet-Unie na een volle dag van besprekingen op het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken uit de weg geruimd. De „Grote Drie" hebben bekend gemaakt, dat zij het in grote trekken eens zijn geworden over de inhoud van het antwoord op het Sovjet-voorstel voor een viermogendhedenconferentie over Duitsland, dat nu opgesteld kan worden. Acheson, Eden en Schuman kondigden verder aan, dat zij de noodzaak inzagen van nauwe samenwerking en raadpleging ten aanzien van Korea en Zuid-Oost-Azië. De ministers hebben middelen overwogen om dat te verzekeren. Doet Talal afstand? Koning Talal van Jordanië is per trein uit Lausanne in Venetië aan gekomen. Hij is op weg naar zijn land. Leden van het gevolg van ko ning Talal gaven te kennen, dat de koning waarschijnlijk na zijn aan komst in Amman afstand zal doen van de troon. Deze zegslieden wisten te vertel len, dat Talal reeds een villa heeft gekocht in Cairo in Egypte waar hij zal gaan wonen. Zij voegden hieraan echter toe, dat geen enkele beslis sing van de koning als definitief be schouwd kon worden onder de hui dige omstandigheden. Hij wordt na melijk door twijfel verscheurd. Wan neer hij afstand doet van de troon zal zijn gezondheidstoestand als re den worden opgegeven. Het verluidt, dat de ministers het eens zijn geworden over een ant woord aan Moskou, dat de weg openlaat voor viermogendhcdenbe- sprekingen over hoofdpunten, mits de Sowjet-regering blijk geeft van goede trouw door in te stemmen met het kiezen van een democratische regering voor geheel Duitsland, na dat een onpartijdige commissie een onderzoek heeft ingesteld. Eden en Acheson war,en reeds eer- De communisten hebben gisteren beweerd een complot van „Ameri kaanse agenten" ontdekt te hebben om Oostduitse schoolkinderen te ver minken door ze ontplofbare pennen en potloden te geven. Precies dezelf de dwaze beschuldigingen werden, I gedeeld, dat de communisten voorne zoals de meeste Nedc/rlanders zich mens zijn in West-Duitsland een zullen herinneren, geuit door de na- „parlement" te stichten, dat volgens zi's tijdens de bezetting. j hen „de wettige en democratische ver De Oostduitse dagbladen berichten, tegenwoordiging van het West-Duit- dat een Oostberlijns schoolmeisje een se volk" zou zijn. Zij zouden van deze hand verloor toen een penhouder, die 1 namaak-volksvertegenwoordiging ge- zij in haar bank vond, ontplofte. J bruik willen maken in hun strijd te- Het communistische blad „Neues gen een West-Duitse bekrachtiging der overeengekomen een Engelse plaatsvervanger te benoemen voor generaal Mark Clark, de Amerikaan se opperbevelhebber der Verenigde Naties in Korea. Acheson vertrekt vandaag naar Berlijn en Schuman naar Parijs. Acheson zal nog een onderhoud heb ben met zijn Deense collega Ole Bjoern Kraft, clie gisteren uit Ko penhagen in Londen is aangekomen, Kraft zal ook Eden en Schuman ont moeten en daarna naar Denemarken terugvliegen. De West-Duitse minister van bin nenlandse zaken, dr. Robert Lehr, heeft Vrijdag op een zeer druk be Het Kabinet der Koningin deelt mede: „Hare Majesteit de Koningin heeft aan dr. W. Drees de opdracht verstrekt tot het vormen van een kabinet dat geacht mag worden het vertrouwen van liet parlement te genieten. De heer Drees heeft Hare Majesteit verzocht de opdracht in beraad tet mogen houden. Nadat H.M. in de loop van de dag de fractievoorzitters had gehoord, raad pleegde zij oud-minister mr. J. R. H. van Schaik in zijn kwaliteit als lid van de Raad van State, die byna vijf kwartier op audiëntie bleef. Hierna arriveerde ten paleize dr. Drees, die zijn bezoek onderbrak voor, naar wordt aangenomen, een raadpleging van de demissionnaire minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel. Nadat het bovenstaand communiqué was verstrekt, kwam minister Beel op het paleis Voorhout aan, waar hij ruim een uur met de Koningin confereerde. Tegen 9 uur is H. M. naar Soestdijk vertrokken. Uit de ruime formulering van de aan dr. Drees verstrekte opdracht blijkt, dat een parlementair kabinet wordt verlangd, dat op voldoende meerderheid in de beide Kamers kan rekenen. Dr. Drees kan, al naar hy wenselijk of mogelijk acht, een kabinet op brede of minder brede basis samenstellen. Het is echter wel bekend, dat de linker-vleugel van de P.v.dA. van een kabinet op brede basis niets moet hebben, terwijl de K.V.P. van een kabinet op smalle basis steeds huiverig is gebleken. De eerste taak van de formateur is nu een regeringsprogramma op te stellen, waarop de partijen zich kunnen verenigigen. Prof. Romme ontvangen. De kabinetsformateur, dr W. Drees, heeft hedenmorgen aldus deelde de woordvoerder van de mi nister-president mede de leider van de Tweede Kamerfractie van de K.V.P., prof mr. C. P. M. Romme, op zijn kabinet aan het Plein 1813 ont vangen. De kabinetsformateur heeft met prof. Romme oen algemeen oriënterende bespreking gehouden, welke ongeveer één uur duurde. Het ligt niet in het voornemen van de formateur om vandaag nog bespre kingen met andere politieke leiders te voeren. tttijeM vaa% SWittó $e%nfïcvul Aan Z. K. H. Prins Bernhard der Nederlanden is Vrijdagmiddag in het ge zochte ^persconferentie te Bonn mede- J bouw van de Nederlandse Handel Mij. te Amsterdam een mand met witte J--U j-i :-a anjers overhandigd als symbool van de 50.000 witte anjers, welke door het tuinderscomité beschikbaar zijn gesteld ten bate van het Anjer Fonds. Deze worden ter gelegenheid van de verjaardag van de Prins verkocht. Z. K II. Prins Bernhard bekijkt het geschenk, dat hem werd aangeboden door de heren C. Tim, ere-voorzitter van de kring bloemisten winkeliers (rechts) cn A. de Zoeten, bestuurslid van de Vereniging van Nederlandse Bloemis terijen (midden). Deutschland" verklaarde triomfante lijk, dat „een gevaarlijke agent van de Amerikaanse spionnagedienst" in de Oostduitse stad Freiberg gepakt werd met een tas vol explosieve vul pennen. „Neues Deutschland" had gisteren nog een ander gruwelbericht maar dat is al oud Amerikaanse vlieg tuigen zouden dezer dagen weer Co loradokevers hebben uitgestrooid in verschillende gebieden van Tsjecho- slowakije. 10e Xluatdt ingericht van de overeenkomst van Bonn en het E.V.G.-verdrag. Volgens minister Lehr zouden de communisten voor nemens zijn de Stichting van hun na maak-volksvertegenwoordiging aan te kondigen op een Maandag a.s. te Dortmund in het Ruhrgebied te hou den bijeenkomst. Volgens het te Düs- seldorf verschijnende communisti sche dagblad „Freies Volk" zal op deze bijeenkomst onder meer worden gesproken door dr. Josef Wirth. een gewezen Duitse rijk?kansier uit de jaren twintig en Max Reimann, de leider der West-Duitse communisti sche partij. Dr. Lehr waarschuwde de West- Duitsers de communistische demon stratie te Dortmund niet bij te wo nen. „De West-Duitse regering heeft nog geen definitief besluit genomen Democratie in Zuid-Korea In Poesan heeft een menigte van ongeveer 500 personen de parle mentsleden, die in vergadering wa ren, belet de zaal te verlaten, totdat zy een resolutie hadden aangeno men ter ontbinding van het parle ment. Een parlementslid werd zo danig geslagen, dat het bewusteloos op een bank bleef liggen. Het parlement heeft voorts het ontslag van vice-president Kim Soeng Soe aanvaard, die geen lid wenste te blijven van een „corrupt regiem". Het parlementsgebouw werd door of zij de bij eenkomst al dan niet zal I een politiemacht van 100 man be- verbieden. Mijn ambtenaren gaan nog hoeverre hier kan worden ge sproken van hoogverraad", zeide hij. Minister Lehr verklaarde voorts, dat de West-Duitse regering moge lijk aan het einde van deze zomer of in de herfst tot in bijzonderheden uitgewerkte mededelingen zal uitge ven, waaruit zal blijken dat de communisten pogen de democratische staatsinstellingen in West-Duitsland te ondermijnen. waakt, doch de politie greep niet in om de parlementsleden te bescher- President Syngman Rhee heeft nog enkele disciplinaire maatregelen ge troffen in verband met de recente aanslag- Reuter tekent hierbij aan, dat thans 14 afgevaardigden gevangen zitten, van wie elf onder beschuldi ging van samenzwering met de com munisten. TAFT OVER ECONOMISCHE HULP Senator Robert Taft heeft Donderdagavond in een toespraak tot ongeveer vijf duizend personen op de universiteit van Virginia aangedrongen op ver werping van de overeenkomsten van Yalta als de eerste van een aantal stappen om het communisme in de wereld te stuiten. „De Russen zijn deze overeenkomsten niet nagekomen. Wij moeten een resolutie opstellen, waar- verklaard wordt, dat deze overeenkomsten niet meer bindend zijn." De volgende stappen zouden zijn „propaganda en infiltratie" van an dere landen. In normale tijden zou hij geen voorstander hiervan zijn, verklaarde hij, maar hij achtte deze maatregelen thans noodzakelijk. In de Beatrix- en Irenehallen van de Jaarbeurs te Utrecht wordt van £8 Juni tot 6 Juli een tentoonstelling gehouden ter gelegenheid van de viering 7-«i het eeuwfeest van de postzegel in ons land. Het inrichten van deze expositie, genaamd ITEP (Internationale tentoonstelling Eeuwfeest Post zegel). Hij geloofde niet in het nut van grote landlegers. De enige veilige bescherming van Parijs en Londen, alsmede van de Amerikaanse steden, is een overweldigende Amerikaanse macht in de lucht, aldus Taft. Hij verklaarde voorts, dat het plan-Marshall gerechtvaardigd was en hij ging accoord met het punt- vier-program. „Maar ik geloof, dat er thans geen rechtvaardiging is voor verdere economische hulp aan andere landen. De tijd voor dit soort hulp is voorbij". Hij kan zich enige uitzonderingen voorstellen, bijvoor beeld economische hulp aan Israël of hulp ingeval van een hongersnood, zoals in India. Maar het verlenen van hulp als algemene politiek keur de hij af. Taft verklaarde, dat admi raals en generaals hem hadden me degedeeld, dat de huidige programs voor militaire en andere hulp gefi nancierd zouden kunnen worden met twintig milliard dollar minder dan wat er thans voor uitgetrokken wordt. In een communique van de Ameri kaanse luchtmacht voor het Verre Oosten, dat vandaag (Zaterdag) is uitgegeven, wordt medegedeeld, dat de waterkrachtcentralen te Tsjo- sin opnieuw zijn gebombardeerd. Dit Ls de vierde keer. „Sabres" hadden Vrijdag ten Zuiden van de rivier de Jaloe een Mig neergeschoten. Radio-Peking heeft verklaard, dat de jongste Amerikaanse bombarde menten in Noord-Korea een poging zijni om de bestandsbesprekingen te doen mislukken cn de Koreaanse oorlog uit te breiden. De gebombar deerde fabrieken vormden een niet- militair doal en waren onmisbaar voor het dagelijks leven van het Ko reaanse volk, aldus de radio. HITTEGOLF IN AMERIKA. De hittegolf die de Oostelijke en Zuidelijke delen van Amerika de af gelopen dagen teistert heeft reeds 60 doden veroorzaakt. In talloze steden zijn temperaturen van meer dan 100 graden geregistreerd. De hoogste New Yorkse tempera tuur was Donderdag 97 graden, hoe wel ini vele delen van Manhattan het kwik tot boven de 100 steeg. In het Zuiden staat de tabak en de mais te verdrogen. Duizenden leg den het werk in de fabrieken cn d# kantoren neer. NEDERLANDER OP JAVA OMGEKOMEN. Door een tot nog toe onbekende oorzaak is Maandagochtend een voer tuig van de onderneming Santosa, in het gebied van Pengalengan bij Ban doeng, uit een bocht gevlogen en 60 meter lager in een ravijn terechtge komen. De bestuurder, de administra teur F. B. J. Koning, kwam om het leven. Hij laat zijn vrouw en zeven kinderen achter. JiavteCtje Wie veel voor anderen doet, heeft geen tijd, om zichzelf te beklagen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1