Nieuwe gezichten in de Tweede Kamër Wat de leiders ervan denken Oud-minister Wijffels in K.V.P.-gelederen PERSSTEMMEN OVER DE VERKIEZINGEN Tweede Kamer-verkiezingen in enige provincies Stemmenpercentages en zeteltallen van 1918 tot 1952 r DONDERDAG 26 JUNI 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Onder de dertig thans gekozen KVP-leden bevinden zich 23 zittende leden. Voorts zijn gekozen de demis sionaire staatssecretarissen mr. J. M. L. Th. Cals en H. C. V. Moorman. In de Kamer keren niet terug de heren mr. F. J. F. M. van Thiel, dr W. P. L. M. de Kort, mr. J. J. de Haas, mej. A. H. Nolte, mr. E. G. M. Roc\® ink, H. M. J. Dassen, B. J. Ver- ho n, J. H. W. van Koeverden en mr. F. J. H. Bachg. Nieuwe verschijningen in de Ka mer zijn voor de KVP de volgenden Mr. Pieter Alfons Blaisse, die op 24 April 1911 te Amsterdam werd geboren, heeft, nadat hij de lagere school en het gymnasium doorlopen had, rechten en economie gestudeerd. Hij was achtereenvolgens werkzaam als advocaat en procureur in de hoofdstad, secretaris van de N.V. H. Puvenbroek's Textielfabriek, secre taris van de directie van de N.V. Phi lips en secretaris van de Hoofdgroep Industrie. Na de tweede wereldoor log trad de heer Blaisse in overheids dienst. Hij werd belast met de lei ding van de afd. buitenlandse ban del v. h. min. van ec. zaken. Kort hierop volgde zijn benoeming tot directeur van de buitenlandse econo mische betrekkingen van het min. van ec. zaken. In deze hoedanigheid heeft de heer Blaisse aan tal van economische en handelsbesprekingen deelgenomen. Hij is tevens vice- voorzitter van de programma-com. van de O.E.E.C. In April 1952 heeft hij zitting gehad in de delegatie, die deelnam aan de conferentie voor de agrarische intergratie. Verder maakte hij deel uit van de delegaties bij de besprekingen van het plan Schuman en voor de Europese Defensie Ge meenschap. Ir. Cornells Johannes van Meel werd 13 Februari 1903 te Oud- en Nieuw-Gastel geboren. Hij bezocht de H.B.S. te Bergen op Zoom en de Landbouwhogeschool te Wageningen en aanvaardde daarna de benoeming van adj. secr. van de landbouw crisis-organisatie van Noord-Brabant. Achtereenvolgens was hij als direc teur verbonden aan de gewestelijke Tarwe-organisatie, Prov. v Inkoop- Centrale Akkerbouwproducten en het Prov. Aan- en Verkoopbureau voor Akkerbouwproducten. De heer Meel was wnd. burgemeester van Hilvarenbeek en maakte deel uit van de Ged. Staten van Noord-Bra bant. Tevens was hij werkzaam als voedselcommissaris voor Noord-Bra bant. In 1946 werd de heer Meel be noemd tot landbouwattaché bij de Ned. amibassade te Parijs. Mr. Karei Thomas Maria van Rijc- kevorsel werd 27 Maart 1913 te Vught geboren. Hij bezocht het gymnasium, deed in 1935 notarieel staatsexamen en behaalde in 1939 de titel van mr. ïn de rechten. Hierna vestigde hij zich als advocaat en trad jaren op als plaatsvervangend-landsadvocaat. Mej. dr. Anna de Waal werd 25 November 1906 te Culemiborg gebo ren. Zij studeerde sociale geografie te Utrecht en was van 1932 tot 1939 lerares te Bandoeng en Soeraibaja. Na de oorlog aanvaardde zij de functie van wetenschappelijk amb tenaar aan het Geografisch Instituut te Utrecht. Mej. De Waal is gemeen teraadslid van laatstgenoemde plaats en afdelingsbestuurslid van de KVP aldaar. Tevens is zij presidente van het R.K. Vrouwendispuut. In 1951 werd zij afgevaardigd naar de alge mene vergadering vah de Ver. Na ties te Parijs. Ir. Franciscus Cornelis Marie Wijf fels werd 10 April 1899 geboren. Hij studeerde voor mijnbouwkundig in genieur aan de Teahn. Hogeschool te Delft alwaar hij in 1925 het inge nieursexamen aflegde. De heer Wijf fels is chef- van de dienst voor Re search Mijnbouwkundige en Docu mentatie geweest. Thans is hij hoofd ingenieur van de staatsmijnen. Hij heeft zitting gehad als minister van sociale zaken en waterstaat in het kabinet Gerbrandy te Londen van Febr. 1945 tot de bevrijding. Tevens is hij oud-voorzitter van de Mijn- industrieraad te Heerlen. Ook is hij curator van de Technische Hoge school te Delft ,lid van de Radioraad, lid van de Prov. Staten van Lim burg en oud-gemeenteraadslid van Brunssum. De heer Wijffels is oud voorzitter van de Adelbert Ver. afd. Heerlen en oud-adviseur van de Alg. Kunstzijde Unie. In December 1945 vertegenwoordigde hij de Ned. regering op de internationale mijn bedrijf conferentie te Londen. Hij is ridder in de orde van de Ned. Leeuw. Nieuwe gezichten bij andere partijen. Onder de negen thans gekozen C.H.U.-leden bevinden zich acht zit tende leden. Voorts is gekozen de demissionaire minister ir. C. Staf. Onder de twaalf gekozen A.R.- leden bevinden zich twaalf zittende leden. Door het verlies van een zetel keert in de Kamer niet terug de heer H. J. W. A. Meijer ink. j de V.V.D.-fractie bevinden zich ze,en zittende leden. In de Kamer keert niet terug mr. G. Vonk. Nieuwe verschijningen in de Kamer voor de WD zijn de heren mr. H. F. van Leeuwen en H. J. Ankersmit. Onder de zes thans gekozen leden der CPN bevinden zich vier zittende leden. In de Kamer keren niet terug mevr. M. E. LipsOdinot en de he ren J. Hoogcarspel, C. Borst en mr. B. J. Stokvis. Nieuwe verschijningen in de Kamer zijn de heren P. van Staveren en J. F. Reuter. De heer P. v. Staveren, die zich wegens desertie in Indonesië in ge vangenschap bevindt, zal waarschijn lijk niet tot de Tweede Kamer wor den toegelaten, omdat hij de daar voor vereiste leeftijd nog niet heeft bereikt. Onder de dertig thans gekozen P. v. d. A.-leden bevinden zich 21 zit tende leden. Voorts zijn gekozen de ministers Drees, Joekes en Mansholt. In de Kamer keren niet terug de heren G. Boekhoven, R. van de Brug. Om zes plaatsen zal worden geloot tussen dertien candidaten. Dit zal moeten gebeuren, wanneer in de volgende week het centraal stembureau bij eenkomt. Deze candidaten zijn: dr. S. A. Postumus, F. J. Goedhart, J. J. A. Berger, mej. mr. J. Zeelenberg, mr. Th. J. A. M. van Lier, J. Emmens, D. Roemers, F. J. Kranenburg, mevr. A. C. PloegPloeg, J. Blom, C. W. van Wingerden, J. Bommer en C. Egas. Nieuwe afgevaardigde KNP. Onder de twee thans gekozen KNP leden bevindt zich het zittende lid de heer Ch. J. I. M. Weiter. Nieuwe verschijning in de Kamer is dr. M. W. L. G. Lemaire. Dr. mr. William Lodewijk Gerard Lemaire werd 25 September 1907 te Indramaju in Indonesië geboren. Na de H.B.S. te hebben doorlopen deed hij doctoraal examen in de rechten en promoveerde in 1932 cum laude. De heer Lemaire is secretaris-gene raal van het departement van jus titie te Batavia geweest en bekleedde na de souvereiniteitsoverdracht tot begin 1951 de functie van algemeen adviseur van de minister van justitie van Indonesië. Van 1946 tot 1951 was hij hoogleraar aan de universiteit van Indonesië. Hierna keerde hij naar Nederland terug. Thans is hij be stuurslid van de Indonesische Missie vereniging te 's Gravenhage. De heer Lemaire is officier in de Orde van Oranje Nassau en ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Winst P. v. d A. niet verwacht Zodra de voorlopige uitslag van de verkiezingen voor de Tweede Kamer hedennacht bekend was, heeft het A. N.P. zich in verbinding gesteld met een aantal politieke persoonlijkheden, om hun mening over het resultaat van de stembusstrijd te vernemen. Niet allen bleken in het nachtelijk uur bereikbaar te zijn. A.-R. had last van plinterpartij. „Mijn maximum verwachting was 13 zetels maar in mijn hart ver wachtte ik er twaalfzo vertelt dr. J. Schouten, de A.-R -lijsttrekker. „U moet niet vergeten, dat wij 25 a 30.000 stemmen aan het Gerefor- meeid Politiek Verbond zijn kwijt ge raakt en daarnaast hebben wij in ver houding de meeste kiezers aan emi gratie verleren. Op grond van de uit slagen is te zien, dat deze verliezen, waarvan de totale betekenis tijdens de stembusstrijd niet goed te over zien, doch wel te verwachten was, uit anderen hoofde niet zijn goedge maakt. Onze twaalfde zetel is een restzetels. Ik kan niet zeggen, dat ik ontevreden ben'aldus dr. Schouten. Negatieve propaganda. De heer H. W Tilanus, de voorzit ter van de C.-H Tweede Kamerfrac tie, verklaarde, dat hij dankbaar is voor het resultaat, dat zijn partij bij deze verkiezing heeft verkregen. Hij was van oordeel, dat de P v. d. A. haar winst voor een deel behaald heeft ten koste van de C.P.Nterwijl zij ook winst boekte in Noord-Bra bant. De winst ten koste van de C.P. N., achtte hij toe te juichen. In de vooruitgang van V.V.D. en K.N.P. zag hij een verschuiving in conser vatieve richting. Dat de K.V.P. verlies had te boe ken betekent z.i., dat de actie-Duyn- stee niet zonder betekenis is geweest. Naar zijn oordeel duidt het er ook op, dat men in sommige Rooms-Katholie- ke kringen het samengaan met de P. v d. A. niet kan kan nemen. Uit het feit, dat de A.-R. is achteruitgegaan en dat terwijl een zeer sterke propa ganda van die zijde is gevoerd, zeide de heer Tilanus af te leiden, dat ne gatieve propaganda niet door ons volk wordt gewaardeerd. Angst aan twee kanten. De heer mr. P. J. Oud, voorzitter van de V.V.D.-fractie in de Tweede Kamer, verzekerde voor de uitslag der verkiezingen voor wat de V.V.D. betreft zeer tevreden te zijn. Hij zeide de indruk te hebbene dat de P. v d. A. twee zetels van de C.P.N. en waarschijnlijk één van de K.V.P. heeft verworven. De Katholieke kie zers, zo oordeelde hij, zijn naar twee kanten angstig geworden. Eensdeels zullen zij bevreesd zijn geweest, dat de K.V.P. te veel zou gaan in de rich ting van de heer Duynstee en ander zijds zullen zij bezwaar hebben ge had tegen het samengaan met de P. v. d. A. De heer Oud meende, dat het verlies van de K.V.P. en de winst van de P. v. d. A. wel buiten de verwach ting lagen In het bijzonder zeide hij verheugd te zijn over het succes van zijn gedachte met betrekking tot de derde macht. s N.I.P.O. was nep. De heer G. Wagenaar, voorzitter der C.P.N.-fractie gaf als zijn oordeel te kennen, dat niet gesproken kan wor den van een aardverschuiving, maar toch wel van een aanzienlijke ver schuiving. De winst van de P. v. d. A. zeide de heer Wagenaar niet te heb ben verwacht; z.i. hebben de K.N.P. en de P. v. d. A. geprofiteerd van de intensieve campagne, die tegen prof. Romme is gevoerd. Het N.I.P.O. on derzoek, aldus tenslotte de heer Wa genaar, is een nep-onderzoek ge weest, alleen de C.P.N. was goed ge schat. Ds. Zandt, de lijsttrekker van de Staatkundig Gereformeerden, bleek zeer verheugd over de verkiezingsre sultaten. „Wij zijn 12000 stemmen voruit gegaan, dat is een mooie winst" Weiter niet voldaan. De heer C. H. Weiter, de voorzit ter van de K.N.P. zeide dankbaar te zijn voor de erkennig door het Ne derlandse volk voor de arbeid gedu rende vier jaar van een eenling in de Kamer. Niet tevreden was hij over 't f it, dat hij 2.8 pet. der stemmen be haald hebbende slechts twee zetels zal krijgen. Dat is z.i een der vele on gunstige gevolgen van het stelsel der Evenredige Vertegenwoordiging, dat er toe meewerkt, dat de grote par tijen aan een aantal restzetels wor den geholpen. Ik ben dankbaar, zei de hij, maar niet voldaan. Hij be treurde de toeneming van het aan tal stemmen op de P. v. d. A. DE MENING IN INDONESIë. In politieke kringen te Djakarta, waar men het verloop van de verkie zingen in Nederland met de grootste aandacht heeft gevolgd, was men Donderdag na het bekend worden van de einduitslag, nog voorzichtig met het trekken van conclusies uit het verrassende verloop der stemming. Wel meende men in Indonesische po litieke kringen uit di nieuwe sterkte verhoudingen te kunnen verwachten, dat een te vormen regering een coa litiekabinet zal moeten worden, mo gelijk op breder basis dan de vorige regeringen. Men was niet pessimistisch met be trekking tot de te verwachten hou ding jegens Indonesië. Men hoopte n.l., dat de Partij van de Arbeid als een gevolg van haar winst, in de coa litie haar opvattingen iets nadrukke lijker zou kunnen doen gelden, ter wijl anderzijds, door het afvloeien van extreme invloeden uit de Katho lieke Volkspartij naar de aanhang van de heer Weiter, het politieke ge drag van de K.V.P. gunstig zou kun nen beinvloeden. Hieraan werd toegevoegd, dat de achteruitgang van de Anti-Revolu- tionnairen en de vooruitgang van wat men noemde „de partij van Stikker" redenen zijn tot een voorzichtig op timisme, aldus genoemde Indonesische kringen. De „Tijd" erkent: De uilslag is, wat de K.V.P. aan gaat, een ernstige slag. Niet al leen heeft zij haar plaats als grootste partij verloren zij 't dan dat zij in de Kamers een gelijk aantal zetels bezeat als de PvdA maar haar positie als katholeke eenheidspartij heeft een schok ge kregen. De katholieke kiezers, die gere kend konden worden met de groep-Steenberghe verbonden te zijn, hebben blijkbaar in aanzien lijk aantal niet het advies van die groep gevolgd, dat na het accoord met het bestuur der K.V.P. werd gegeven, maar een ruim deel van hen heeft zich achter Weiter ge schaard. Aan de andere kant heeft de onrust, door deze onver- zoenlijken gewekt en in vele pu blicaties verbreid, een deel der ka tholieke arbeiders, niet in de laat ste plaats in het Zuiden, tot de te gengestelde stap gebracht en bij de P. v. d. A. hun heil doen zoeken. Zowel de propaganda van Weiter als die van Vorrink, die katholieke kiezers aanvuurden, orn hun me ning in de K.V.P. tot gelding te brengen door hun stem buiten de K.V.P. te plaatsen, hebben succes gehad. De consequenties van deze stem busuitslag zijn nog allerminst te overzien Noch voor de kabinets vorming, noch voor de K.V.P. op zichzelf, die een uiterst kritische periode tegemoet gaat. De „Maasbode" echter verklaart zonder blikken of blozen: Voor de politieke voormannen in ons katholieke volksdeel een ernstige aanwijzing dat, wil men ooit geraken tot herstel van de door allen verlangde eenheid, de bakens zullen moeten worden ver zet voor wat betref^ een tijdiger, soepeler en intensiever overleg dan tot nu toe heeft plaats gehad. Zonder twijfel zal er in de naaste toekomst gelegenheid te ever zijn om de betekenis van het gebeurde volkomen tot klaarheid te brengen en aan de eisen van meer prac- tisch beleid te toetsen. De Volkskrant „start" (prof. Rom me): Bij de overwinning van de P.v. d.A. zinkt die van Weiter, overi gens gebleven beneden zijn eigen minimum om van welslagen te kunnen spreken, in het niet. Daar enboven is het een Pyrrhus-over- winning. Hem komt intussen niet de uitsluitende schuld toe van de P.v.d. A. hoog te paard te hebben gezet al is zijn verantwoorde lijk ten deze een grote en een zware. Merkwaardig is, dat van de con structieve partijen de beide verlie zers zijn de rustigste regeringspar tij der voorbije perode en de rus tigste oppositie-partij, de K.V.P. enerzijds en de Anti-Revolution- nairen aan de andere kant. Het artikel besluit: Een teruggang als thans hebben de katholieken in hun politieke geschiedenis reeds eerder geboekt. Die teruggang andermaal inhalen is hun Nederlandse en hun katho lieke plicht. De Nieuwe Rotterdamse Courant ziet nieuwe verschijnselen van door braak. De verstarring der partijverhou dingen, waarover zo dikwerf ge klaagd is, blijkt te zijn verbroken. Onze politieke constellatie is op drift geraakt, doch niemand kan nog onderkennen, welke blijvende tendenzen aanwezig zijn. Het belangrijkste aspect van de opgetreden verschuiving is wel dat de Partij van de Arbeid in stern- mental de grootste partij is gewor den. De K.V.P. heeft haar leiden de positie in dit opzicht voor het eerst sinds de invoering van het algemeen kiesrecht prijs moeten geven. Dit socialistische succes schrijven we in belangrijke mate toe aan de persoon van de lijst aanvoerder, dr. Drees. Neemt men ook de teruggang van de christelijk-historischen in ogenschouw, dan moet worden vastgesteld, dat juist de grote christelijke partijen een veer heb ben moeten laten. En dat ook de protestantse partijen aan de P.v.d. A. moeten hebben verloren. In dien dit verschijnsel zich bij een volgende verkiezing zou voortzet ten, dan zou de „doorbraak", wel ke de P.v.d.A. beoogde, zich toch doorzetten en zou dus, zoals bo ven gezegd, de politieke constella tie met recht op drift zijn geraakt. Het „Leidsch Dagblad" verwacht een zeer moeilijke kabinetsformatie en schrijft: De tezamen de zgn. „derde macht" vormende partijen, de A.R., C.H. en V.V.D. brengen het tot 30 zetels, doch gezien de afkerigheid Der C.H. en A.R. van een dergelijke combinatie, lijkt het al heel on waarschijnlijk, dat deze tot stand zal komen, afgezien nog van de vraag of de K.V.P. bereid zou zijn daarmede in zee te gaan. Immers de grootste partij: de P.v.d.A. zou daarmede in de oppositie worden gedrongen en wij geloven voorals nog niet, dat Romme c.s. hun part nier van de afgelopen vier jaar zo smadelijk in de steek zullen laten. De mogelijkheid daartoe zou o.i. heel wat groter zijn geweest, wan neer niet de P.v.d.A., maar de K. V.P. met enige zetels winst uit de bus zou zijn gekomen De „Nieuwe Haarlemsche Courant" die in de afgelopen verkiezingstijd geen vinger voor de K.V.P. heeft uit gestoken en slechts de critiek diende: De vraag rijst of men hier uit moet concluderen, dat de princi piële binding van de K.V.P. enigs zins is losgewrikt in de richting van een scherpere tegenstelling naar sociaal-politieke maatstaven. Daaraan koppelt zich tevens de vraag in hoeverre de socialistische wensdroom van de doorbraak daar door een gevaarlijk begin van ver werkelijking heeft gekregen. Dit zou in hoge mate te betreuren zijn, omdat de principiële verschillen op deze wijze een bepaald ongewenste kentering zouden hebben gekregen in de richting van een groeiende belangenstelling. Wat de winst van de Partij-Weiter betreft achten wij het gevaar hiervoor aanmerkelijk geringer, omdat deze partij een meer principieel uitgangspunt heeft. Het „Vrije Volk" jubelt, begrijpe lijk, in alle toonaarden: Er is sinds de bevrijding niet zo veel gerechtvaardigde vreugde in de rijen der socialisten geweest als op de avond van de verkiezings dag. In verreweg het grootste deel van het land heeft de P.v.d.A. een aanzienlijke stemmenwinst be haald. Het aantal gemeenten, waar zij de absolute meerderheid heeft, is gestegen, in vele plaatsen is zij van een kleine groep gegroeid tot een kracht van betekenis, in ge meenten, waar zij reeds een sterke positie innam, heeft zij haar po sitie verbeterd. Het opmerkelijkste feit, dat door de stemmencijfers aan het licht is gebracht, is de kracht van de door braak. Vooral in de overwegend katholieke provincies, maar ook in proteütants-christelijke delen van het land is de winst van de P.v.d.A. voor een deel behaald ten koste van de KVP, de AR-partij en de CHU. Er valtrekt zich langzamerhand een scheiding der geesten, die het politieke beeld van ons land dui delijker tevoorschijn doet komen uit de mist der onpolitieke confes sionele eenheden. Voor dé toekomstige parlemen taire periode is deze verhuizing van grote betekenis. De krachts inspanning, die door alle niet-so- eialistische partijen is aangewend om de P.v.d.A. terzijde te schuiven, is vergeefs geweest. Een sterk ge stegen aantal kiezers heeft nadruk kelijk te verstaan gegeven, dat het aan een socialistisch beleid de voor keur geeft boven het afzwaaien naar rechts. Vooral de K.V.P., die haar teruggang mag beschouwen als een ernstige waarschuwing, mag zich dit voor gezegd houden. De neiging van de heer Romme om zich meer zorgen te maken over de onrust op zijn rechterflank dan over de ongerustheid in de kringen der arbeiders en kleine zelfstandi gen, heeft hem parten gespeeld. Het concert op twee vleugels is met een dissonant geëindigd. Do onzekerheid der K.V.P.-po- litiek zal nu plaats moeten maken voor een hervatting vani de lijn ener sociale politiek, die mede be paald wordt door socialistisch in zicht en waarop het conservatisme geen invloed heeft. PROVINCIE NOORD-BRABANT Kieskringen 1 en 2 1948 1952 K.V.P. 433112 77,2 428.125 89.8 P. v. d. A. 58925 10,5 92.139 15.0 A.-R. 18467 3,3 17.598 2.9 C.-H. 14788 2,6 16.079 2.6 V.V.D. 8949 l.'i 12.163 2.0 C.P.N. 9299 1,7 7.794 1.3 S.G.P. 3887 0,7 4.069 0.7 Welter 10339 1,8 31.334 5.1 R. en V. 1.650 0.3 Soc. Unie 440 0.1 J. C. V. G. P. V. 772 0.1 Midd. parti. 2097 0,4 919 0.1 Over. part. 884 0,2 560747 100 613.082 100 PROVINCIE GELDERLAND Kieskringen 3 en 4 1948 1952 K.V.P. 168843 31,4 168.156 28.0 P. v. d. A. 134310 25,0 166.817 28.7 A.-R. 64758 12,0 62.171 10.7 C.-H. 74911 13,9 78.329 13.5 V.V.D. 44044 8,2 49.427 8.5 C.P.N. 16772 3,1 12.942 2.2 S.G.P. 22762 4,2 24.418 4.2 Weiter 6126 1,1 12.495 2.1 R. en V. 1.568 0.3 Soc. Unie 1.108 0.2 J. C. V. 585 n.l G. P. V. 1.917 0.3 Midd. partij 2958 0,6 1.805 0.3 Over. part. 2889 0,5 538373 100 581.738 100 PROVINCIE ZUID-HOLLAND PARTIJEN 1918 Stemmen- 1922 Stemmen- 1925 1929 1933 1937 1946 1948 1952 PARTIJEN perc. Zetels perc. Zetels Proc. Zetels Proc. Zetels Proc. Zetels Proc. Zetels Proc. Zetels Proc. Zetels Proc. Zetels A.-R. Partij 13.43 13 13.73 16 12.23 13 11.60 12 13.43 14 16.40 17 12.91 13 13.21 13 11.31 12 A.-R. Partii C.-H. Unie 6.56 7 10.88 11 9.90 2.03 11 10.49 11 9.13 10 7.46 8 7.84 8 9.19 9 8.92 9 C.-H. Unie St. Ger. Partij 0.39 0.91 1 2 2.27 3 2.51 3 1.94 2 2.14 2 2.37 2 2.42 2 St. Ger. Partij Kath. Volkspartij 1) 30.03 30 29.86 32 28.63 30 29.64 30 27.87 28 28.84 31 30.81 32 31.04 32 28.67 30 Kath. Volkspartij 1) S.D.A.P. 21.95 22 19.38 20 22.90 24 23.81 24 21.46 22 21.95 23 S.D.A.P. Vrijz. Dem. Bond 5.27 5 4.59 5 6.07 7 6.18 7 5.08 6 5.90 6 Vrijz. Dem. Bond Chr. Dem. Unie 0.79 1 0.79 0.45 0.38 1.03 1 2.09 2 Chr. Dem. Unie P. v. d. A. 2) (28.01 27) (24.68 26) (29.42 31) (30.37 31) (27.57 29) (29.94 31) 28.31 29 25.60 27 28.97 30 P. v. d. A. 2) Comm. Partij 2.31 2 1.83 2 1.19 1 2.00 2 3.18 4 335 3 10.56 10 7.74 8 6.16 6 Comm. Partij Vrijheidsbond 3) 15.08 15 926 10 8.74 9 7.37 8 6.95 7 3.95 4 Vrijheidsbond 3) P. v. d. Vrijheid 6.41 6 P. v. d. Vrijheid V. V. D. 7.95 3 8.83 9 V. V. D. K. N. P. (Weiter) 1.26 1 2.71 2 K. N. P. (Weiter) Overige 4.19 5 8.84 3 6.58 3 6.26 3 9.36 5 8.12 4 1.02 1.64 2.01 Overige Totaal 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 Totaal 1) In de jaren 19181946 R.K. Staatspartij. 2) Voor de Partij van de Arbeid is voor de jaren 19181946 ter vergelijking en Chr.-Dem. Unie, de drie groeperingen waaruit de Partij van de Arbeid 3) In 1918 diverse liberale groeperingen. tussen haakjes vernfefcd de som der percentages en zeteltallen van de S.D.A.P., Vrij. Dem. Bond in hoofdzaak is voortgekomen. „Trouw" Kieskringen 5, 6, 7 en 8 1948 1952 K.V.P. 219072 18,3 217.617 16.7 P. v. d. A. 367637 30,7 435.373 33.4 A.-R. 199977 16,7 188.061 14.4 C-H. 120614 10,1 129.013 9.9 V.V.D. 116756 9,7 146.322 112 C.P.N. 87481 7,3 74.887 5.8 S.G.P. 46653 3,9 52.756 4.1 Weiter 16140 1.3 32.711 2.5 R. en V. 4,085 0.3 Soc. Unie 5.620 0.4 J. C. V. 3.740 0.3 G. P. V. 5.820 0.5 Midd. partij 9827 0,8 6.508 0.5 Over. part 14879 1,2 1199036 100 1.302.566 100 PROVINCIE NOORD-HOLLAND Kieskringen 9, 10 en 11 1948 1952 K.V.P. 222247 23,5 216.153 21.2 P. v. d. A. 276494 29,2 334.834 32.7 A.-R. 104969 11,1 98.073 9.6 C.-H. 50618 5,3 53.587 5.2 V.V.D. 92869 9,8 115.766 11.3 C.P.N. 164257 17,4 149.480 14.6 S.G.P. 4986 0,5 6.348 0.6 Weiter 10600 1,1 28.659 2.8 R. en V. 6.546 0.6 Soc. Unie 4.633 0.5 J C. V. 3.530 0.3 G. P. V. 2.813 0.3 Midd. partij 8136 0,9 3.009 0.3 Over. part 10906 1,2 946082 100 1.023.431 100

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5