De Australiërs zijn niet familie-ziek Duizenden Berlijners moeten kiezen Vliegongeluk bij oefening „Castanets" Frankrijks financiële positie Pater Pauw heeft motorboot nodig voor zijn parochie in Brazilië DONDERDAG 26 JUNI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Van neefjes en nichtjes (Van onze correspondent in Australië). Dat is een rare ontdekking voor vele emigranten-vrouwen; zij raken in Australië haar naam kwijt; en ook in de familie worden heel wat „am putaties" uitgevoerd. De Australiërs zelf hebben van dat alles niet veel „weet"; zij maken weinig contact met hun toch al zeer beperkte familieleven! Wanneer een emigranten-gezin» het vaderland verlaat, staat gewoonlijk een uitgebreide familieschaar aan de kade van het afscheid te lijden; vaak zijn het niet alleen de naaste bloedverwanten, doch ook uit de kring van neveh en nichten zijn er afgevaardigden. Bijzonder ten plattelande vindt men nauwkeurig vastgesteld wie er nog tot de „oom-zeggers" gerekend moet worden; achter-neven en -nichten worden binnen de familie kring getrokken. Dat is in Australië allemaal an ders. Hier is een zeer scherpe selectie wie tot de „familie" behoort; wat „relations", „nieces", nephews" en „cousins" zijn. Voor de emigranten is het op het eerste gezicht zelfs een hele uitzoek, indien zij hun Hollandse familie-ver houdingen hier gaan ontleden. De vrouw raakt haar meisjes naam kwijt. Bij een gebeurtenis welke een enigszins officieel karakter draagt, heeft de gehuwde vrouw in Holland te vertellen, wat haar „meisjesnaam" is. De naam van de man» kreeg zij er bij. Alzo niet in Australië. Wanneer nog aan boord van het émigrantenschip, de Australische ambtenaren het „Certificate of Re gistration", dat zo'n beetje het Hol landse paspoort vervangt, uitschrij ven, interesseert hun de meisjes naam van de gehuwde vrouw niets. Alleen haar voorletters met de naam van haar echtgenoot worden ver meld. Dat de meeste vrouwen dan niette min bij het plaatsen van haar hand tekening achter de naam van de echt genoot nog steeds haar meisjesnaam zetten, is dan slechts te wijten aan de vaste gewoonte. De Australische ambtenaar stelt daar helemaal geen prijs op. Zo gaat het op alle officiële papie ren. Het „Child Endowment" (Kinder bijslag) kan» weliswaar uitsluitend door de vrouw worden geïncasseerd, doch het chèqueboek vermeldt alleen de naam van haar echtegenoot. En „zelfs" bij een echtscheidings procedure maken alleen de voorlet ters het naamsverschil tussen beide partijen uit! Wanneer na een huwelijksvoltrek king bladen van dat feit melding ma ken, vertelt men er tussen haakjes bij, dat de bruid „vroeger" miss zus of zo was. Zwagers en schoonzusters. De emigranten» ondergaan in fami lie-verhoudingen nog andere ver nieuwingen. In Holland „zwagert", „schoonzustert", „neeft" en „nicht" men er royaal op los. Maar in Aus tralië is dat anders. Daar is alleen de echtgenoot van Uw zuster „zwager" en de echtge note van Uw broer „schoonzuster". De verhouding beperkt zich dus tot broers en zusters in directe lijn; het geen is „aangetrouwd" is een instan tie verder, dat zijn „relations". Een andere „amputatie" in de fa miliekring betreft de neven en nich ten. Het zijn alleen de kinderen van eigen of aangetrouwde broers en zus ters die worden» aangeduid met „niece" of „nephew"; die kinderen zijn van elkaar „cousins" evenals alle overige familie-kinderen. Na opsomming van al deze ver schillen in de Australische familie verhoudingen, zij vermeld, dat, in dien men hier over zijn „familie" spreekt, men daarmee uitsluitend de leden van hét eigen» gezin bedoelt. Al de rest, broers en zusters in cluis, zijn „relations". Men zal na deze uiteenzetting ver moedelijk wel kunnen begrijpen, dat in het algemeen hier een wat „ver koelde" familie-verhouding bestaat. Wanneer men hier een wat we in Holland zouden noemen „fami liefeest" bijwoont, verwondert de emigrant zich niet alleen over de beperkte familieschaar, doch ook over het feit dat men evenveel personen van buiten de familiekring, of zo men wil „relations" aantreft. In een Hollandse trouwpartij vindt men vooral ten plattelande een zeer grote schare familieleden, soms tot geslachten terug. Hier kan meni weliswaar vaak tal rijke gasten ter receptie vinden, doch zij behoren dan tot de vrienden- of kennissenkring der jonggehuwden. Verkoeld familieleven. Gewoonlijk behouden de volwas sen en gehuwde kinderen wel het contact met de ouders, doch broers en zusters leven in het algemeen ver der van elkaar verwijderd, dan» in Holland het geval is. Al houdt men rekening met de af standen welke in dit land het fami liebezoek moeilijker maken, dan nog verwondert de emigrant zich over het verkoelde familieleven onder de Australiërs. Een Australiër, die op slechts pl.m. 20 mijl afstand van zijn ouderlijk huis woont, vertelde mij dat hij nog nimmer de vrouw van zijn kort ge leden gehuwde broer had ontmoet. En toch had men geen „quarrel" (ru zie) onder elkaar! Gebeurtenissen kunnen soms voor elkaar onopgemerkt passeren. Men zegt vaak, dat de Australiër vlotter is dan zijn Engelse verwan ten, dit is tot op zekere hoogte in derdaad het geval, doch hij heeft niettemin een sterke neiging tot zelf- opsluitimg. Ego-centrisch mens. Dit alles is mogelijk te wijten aan het feit, dat de Australiër een zeer ego-centrisch mens is, levend dus binnen eigen beperkte kring. Hij wijdt gewoonlijk zijn aandacht vrijwel uitsluitend aan zijn gezin; van intens meeleven met anderen, al behoren die zelfs tot zijn „relations" is niet veel merkbaar. Laat staan met vreemden». Uiteraard is dit zeer in het alge meen het geval, men vindt ook vaak veel sympathie en hulpvaardigheid die je soms beschaamd maakt! Men kan zelfs niet eens zeggen, dat in het zelf-opsluitend leven van de Austra liërs zo heel veel kwaad is gelegen! Sterk eigendomsrecht! De Australiër slaat het eigendoms recht hoog aan. Loop niet over iemands grond, zon der daartoe eerst verlof te hebben gevraagd. Men zegt wel eens dat de Hollandse boer lastig is wanneer men over zijn» weiland loopt, wel, men moet dan de Australiër maar eens ho ren! Hij staat zelfs al spoedig met zijn geweer te dreigen, indien hij er een bezit. Probeer niet naar de trant van een Hollandse straatjongen achterop een vrachtauto te klauteren, zonder daar voor permissie te hebben ontvangen. Het „That is my park" of: „That is my car" ligt de Australiër in de mond bestorven. Een Australiër zal ook slechts in- uiterste nood iemand om hulp vra gen; zolang hij maar enigszins kans ziet zelf de zaak te klaren, doet hij zulks. Vaak staat me het beeld voor ogen van de man die met zijn hand wagen één van de vele Hollandse bruggen op moet; hij vindt onge vraagd voorbijgangers bereid een duwtje te geven. Zoiets zou in» Australië hoge uit zondering zijn; ongevraagd doet men niet veel! Het „Mind your own bus- siness". (Bemoei je met je eigen za ken) is een stelregel, die zelfs bin nen eigen kring wordt toegepast. Een koude ruil De Hollandse familie- en vrienden gehechtheid vindt men vaak nog ge- Tussen Oost en West Het Oost-Duitse ministerie van binnenlandse zaken Iheeft Woensdag avond bekend gemaakt, dat West- Berlijners, die bezittingen op Oost- Duits gebied bezitten, slechts dan verblijfpassen zullen krijgen indien zjj zich bereid verklaren, Oost-Duitse burgers te worden. Het betreft hier ongeveer 100.000 West-Berlijners, die op aangrenzend Oost-Berlijns of Oost- Duits grondgebied huizen en andere bezittingen hebben. Het officiële Oost-Duitse persbu reau ADN, dat dit bericht brengt, zegt verder, dat West-Berlijners, die in de toekomst niet in staat zouden zijn hun tuinen, huizen of andere be zittingen in Oost-Duitsland te bezoe ken, zich om schadeloosstelling tot de West-Berlijnse autoriteiten moe ten wenden, daar de uitdagende handelingen der laatstgenoemden de ze Oost-Duitse maatregel noodzake lijk maken. Het is nog niet duidelijk of de nieuwe Oost-Duitse maatregel ook geldt voor de ongeveer 15.000 in Oost-Duitsland werkende West-Ber lijners, die dagelijks heen en weer reizen. Het Oost-Duitse ministerie van binnenlandse zaken verklaarde ten slotte nog, dat de maatregel zal wor den ingetrokken wanneer overeen stemming is bereikt over het houden van verkiezingen in geheel Duitsland met het doel de Duitse eenheid op democratische basis te vestigen. De 100000 West-Berlijners, die vrij wel allen tuintjes in Oost-Duits ge bied hebben, worden door het besluit twaar getroffen. Onder hen zijn zeer vele werklozen, die tot nu toe in hun levensonderhoud voorzagen door de verkoop van groenten, geteeld op hun volkstuintjes. POKKEN EPIDEMIE IN BIRMA. Naar wordt gemeld hebben 5000 le- l den van de koppensnellersstam der Naga's in Noord-WestBirma de dood gevonden door een pokkenepidemie, die zich snel uitbreidde door de slechte hygiënische toestanden. De stam heeft de gewoonte de doden niet te begraven. De Naga's, die nog mensenoffers aan hun goden bren gen, leven in een primitieve staat. Malik stond alleen De Veiligheidsraad heeft met tien stemmen voor en één tegen een Sow- jet-Russisch voorstel verworpen, ver tegenwoordigers van communistisch China en Noord-Korea uit te nodigen het debat over de communistische beschuldiging van bacteriënoorlog in Korea bij te wonen. Het Amerikanse voorstel, een on derzoek naar hetgeen bacteriënoorlog wordt genoemd in te stellen, werd met tien stemmen voor en één tegen (de Sowjet-Unie) op de agenda ge plaatst. De Russische afgevaardigde, Malik, beschuldigde de V.S. er van, een „re volutionair en onbeschaamd" stand punt in te nemen ten aanzien van het Geneefse protocol van 1925 betreffen de het verbod op het gebruik van chemische en bacteriologische wa pens. Hij sprak ter ondersteuning van het Russische verzoek aan de raad, een beroep op alle landen te doen om het protocol te retificeren. De V.S., gesteund door andere landen, stelden voor de kwestie naar de ont wapeningscommissie der V.N. te ver wijzen. Malik zeide echter dit te zul len bechouwen als een verwerping van het Russische verzoek. Waarne mers 2ijn het er over eens, dat dit zou betekenen, dat Malik van zijn veto recht gebruik zcu maken. Volgens radio Cullerscoats (Noord- Cumberland) heeft Woensdagavond het Britse schip „Melrose" geseind, dat op acht mijl ten Noord-Oosten van Longstone (Cornwall) een vlieg tuig brandend in zee is gestort. Het toestel bleek een „Shackleton"- bommenwerper van de Britse lucht macht te zijn. De machine, die een bemanning van twaalf man aan boord had, hoorde tot de „blauwe" partij bij de lucht- en vlootoefening „Castanets" cn was op een anti-duikbootpatrouil le. Het toestel is klaarblijkelijk in de lucht ontploft. Een reddingsboot pikte drie leden der bemanning op, van wie vermoe delijk één dood. De Britse duikboot „Sirdar" pikte twee man op, terwijl het Britse schip „Melrose" een lijk heeft geborgen. Aanval op Djakarta beraamd Volgens de hoofdcommissaris van politie te Djakarta, Ating Natadikoe- soemah, heeft de politie documenten in handen» gekregen over plannen van het leger van de Daroel Islam, om Djakarta aan te vallen en voor aanstaande personen uit de weg te ruimen. Tydens de Lebarandagen zouden gewapende benden in de stad zijn geïnfiltreerd met het doel relletjes te ontketenen. De hoofdcommissaris deelde mede, dat in het Zuidelijke gedeelte van Djakarta, in de buurt van het dessa- complex Pondok Gede gewapende benden waren gesignaleerd, in totaal ongeveer tweehonderd man. De ben den sloegen echter op de vlucht toen politie-patrouilles verschenen. Gedurende Lebaran is het volgens de hoofdcommissaris in Djakarta rus tig geweest. Ook te Bandoeng en Bui tenzorg zijn geen ongeregeldheden i voorgekomen. Naar uit Parijse bankkringen wordt vernomen, zou Frankrijk in staat zijn, dank zij de omvangrijke terug- vloeiïng van goud gedurende de laat ste weken, het crediet van 100 mil- lioen dollar, dat op 15 Maart jl. door de Europese Betalings Unie aan Frankrijk is verleend, op de verval datum 30 Juni a.s. af te lossen. De positie van Frankrijk in de Europese Betalings Unie is de laatste tijd aanzienlijk verbeterd. Hoewel de Franse positie voor de maand Juni eerst in de eerste dagen van Juli be kend zal zijn, kan volgens bankkrin gen worden aangenomen, dat op grond van de terugvloeiïng van goud en deviezen de positie van het Franse d eviezenstabilisatief onds binnenkort aanzienlijk zal zijn verbeterd, het- [een de mogelijkheid zou bieden om le voor het vierde kwartaal van dit jaar voorziene beperkingen van de invoer te verzachten in vergelijking met die, welke voor het derde kwar taal van dit jaar voor de landen van de O.E.E.S. is voorzien. Aanvallen van benden op West-Java Uit verschillende plaatsen in West- Java is Woensdagavond bericht ont vangen, waaruit blijkt, dat benden met Lebaran zeer actief zijn geweest, zoals blijkens de militaire maatrege len, die getroffen waren, verwacht werd. In» de nacht van Zondag op Maandag werd Tjiandjur, tussen Bui tenzorg en Bandung, van verschillen de zijden aangevallen, waarbij ge vechten ontstonden tussen benden en eenheden van leger en politie. De aanval duurde ongeveer anderhalf uur, waarna de bendeleden» zich te rugtrokken. In de stad zelf vielen ;een slachtoffers, doch in de even >uiten de stad gelegen dessa Bod jong sneuvelden drie militairen. De ter roristen waren volledig bewapend en bleken over een aantal brenguns te beschikken. Dezelfde nacht werden de dessa's Gadok en Blakan tussen Buitenzorg en de Puntjak door be wapende benden beschoten. Daar vie len geen slachtoffers. De dessa Tjit- jeureug in het gebied van Garut werd Zondagavond omstreeks negen uur aangevallen het randgebied van de stad Garut werd enige tijd onder vuur genomen. Men slaagde er in de onruststokers te verdrijven, voordat zij tot verdere gewelddaden konden overgaan. Vijftig huizen gingen in vlammen op in de kampong Tjinongsi in het district Subang, waar de avond voor Lebaran 30 leden van de Darul Islam binnendrongen en ge durende enige tijd een schrikbewind uitoefenden. Twee bewoners van de kampong Heten het leven. Tenslotte wordt bericht, dat vijf huizen in het plaatsje Tjisalak in brand werden ge stoken. demonstreerd door emigranten hier, doordat >ij hulp verlenen aan hen bij overkomst naar dit land. Ik betwijfel het zeer of een derge lijke hulpvaardigheid jegens een „re lation" onder de Australiërs zoii wor den gevonden. Men behoeft heus niet „familieziek" te zijn, om hier de Hollandse warmte die uitstraalde van de vaak zeer uitgebreide familiekring te missen. Men vindt er weinig voor in de plaats terug. Er zijn gelukkig organisaties, die een helpende hand toereiken aan de emigranten, men vindt soms ook wel individuelen bereid zulks te doen. Maar men ondervindt al spoedig, dat de emigrant in de eerste plaats z'n eigen boontjes heeft te doppen, of volgens het Engelse gezegdp, het „Paddie your own canoe" heeft uit te voeren, waarvoor hij bij de Austra liërs een duidelijk voorbeeld aan treft! Zo komt het, dat vele emigranten graag kennissen of bloedverwanten naar Australië zien komen, men mist het contact buiten eigen gezin. Want in dit opzicht komt de emigrant van een „koude ruil" thuis STEUR VAN 2.60 METER GEVANGEN. Voor het eerst na dertien jaar is in de Nieuwe Merwede een steur ge vangen. De vis werd verschalkt in een zalmnet door twee broers, afkomstig uit Hardinxveld, die tegenwoordig in Rotterdam een rustig leven leiden. Zij bevonden zich in een kleine hou ten roeiboot en wisten de enorme vis, die 2.60 meter lang was en 205 pond woog, binnen boord te krijgen. Toen later drie andere vissers waren aan geklampt, werkte men de steur di rect buitenboord en nam hem op sleeptouw. Een steur van dergelijke afmetingen kan namelijk gemakkelijk een roeibootje uit elkaar slaan. Aan de afslag te Hardinxveld werd de buit gekocht door de heer R. van de Bout, die de vis doorverkocht aan een firma te Woudrichem. De vangst van deze steur, die te Hardinxveld BIOSCOPEN. De films van de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Grün ist die Heide", 14 j. Lido: „De fidele boer", alle leef tijden. Luxor: Afgekeurd. Trianon: „Arabische nachten", 14 j. Rex: „Kindersmokkel", 18 jaar. veel bekijks heeft getrokken, bete kent een belangrije hoeveelheid ka viaar. 15 JAAR GEëST TEGEN ROOFMOORDENAAR. Hedenmorgen behandelde het ge rechtshof te Den Bosch de zaak te gen W. van der Stelt uit Werken dam, die op 4 December 1950 te Dus- sen de meer dan 70-jarige Jan van Mol had neergeslagen en van een portefeuille met 7000.had be roofd. Jan van Mol was onder de slagen ter plaatse bezweken, De rechtbank te Den Bosch had W. van der S. veroordeeld tot 15 jaar gevan genisstraf met ter beschikking stel ling van de regering. Verdachte ver weerde zich tegen de beschuldiging van voorbedachte rade. Hij was tot zijn daad gedreven door een oude boer Van der Giezen, die een chan tage op hem zou hebben uitgeoefend, zo zeide hij. De advocaat-generaal, mr. Van der Hoeven, zei in zijn re quisitoir, dat de ontkenning van voorbedachte rade geen zin had. Er waren talrijke aanwijzigingen in die richting. Hij schilderde voorts ver dachte als zeer egoïstisch en gevoel loos. Hij was een volmaakte oplich ter. Hij had de oude man Mol niet eenmaal, maar vier of vijf keer ge slagen. Daar verdachte verminderd toerekeningsvatbaar was, eiste hij bevestiging van het rechtbankvon- nis. De verdediger, mr. Van de Bra- kel uit Eindhoven wees op de dui delijke invloed van Van der G. Hij meende, dat geen moord, maar dief stal met geweldpleging moest wor den ten laste gelegd. Uitspraak op 7 Juli. Alphen a. d. Rijn Sinds enige tijd is in Nederland uit Brazilië teruggekeerd, onze plaats genoot pater C. Pouw, thans Pastoor Overste en Missie-procurator in de parochie Sao Raimundo, Brasil, Na een klinische behandeling door het Medisch Missie Comité in Rot terdam', naar aanleiding van een tropische ziekte, welke hij had opge lopen bij zijn missie-arbeid, hoopt, hij in September weer geheel genezen naar zijn zware Missiewerk aan de Amazonerivier in Midden-Amerika, terug te keren. Voordat hij weggaat, willen zijn mede-parochianen, wien het altijd 'n eer is, te weten, dat een mede-paro chiaan-missionaris in de verre mis sielanden werkt, hem niet alleen be loven, als ereschuld hem te helpen met hun vurige gebeden, maar zij willen hem ook ondersteunen in dat gene, wat hij in de binnenlanden van Brazilië het meest nodig heeft voor vruchtbare uitoefening van de ziel zorg bij de talrijke inlanders, waar onder hij werkt. Een comité in Alphen heeft zich daarom gevormd en heeft zich tot hem gewend, om te weten te komen, welke vooral de grootste noden zijn, waaronder zijn zwaar werk in dit tropisch klimaat gebukt gaat. En daarbij is wel gebleken, dat zijn grootste zorg is een verkeersmiddel, in de vorm van een motorboot. Wat is het geval? Zijn parochie telt plm. 20.000 zielen, waarvan meer dan 15.000 verspreid langs de Zwartwa- terrivier (Rio Negro) wonen, de zij- stromen ervan en langs de uitge strekte meren der Amazone-stroom. Bijna 't gehele jaar is een der drie priesters van deze parochie, welke de groote heeft van geheel Nederland, op missiereis. De afstand tussen de verschillende posten ligt tussen de 40 en 100 km. En alles gaat over wa ter. Er zijn 16 kapellen en 5 bede huizen en meer dan 40 schooltjes te bezoeken en dan de gewone, overal verspreid wonende parochianen, aan wie de H. Sacramenten moet worden toegediend en aan wie godsdienston derricht gegeven moet worden. Voor! dat werk is geen enkel ver keersmiddel en het kan alleen per motorboot. De pastoor of kapelaan moet liftenof een bootje huren, of lenen, en roeiers zoekenU begrijpt, dit geeft zoveel ongemak en vertraging en de uitvoering van het ministerie, dat het plaats heeft, dat er schooltjes en nederzettinen zijn, waar de missionaris niet nr-- dan eens In de vier jaar kan komen. Maar nog erger is, dat op een af stand van 20 km. varen een melaat senkamp ligt, wat geheel aan hun zorgen is toevertrouwd. Hoe er te komen, en ook hoe er vandaan te gaan? Meer dan 400 melaatsen liggen daar te snakken naar een priester. Hoe er te komen, is altijd weer een probleem. Zo nu en dan gaat er een bootje van de regering of van een dokter, maar men moet wachten, wachten, als maar wachten en of er dan plaats isHet is bijna niet te geloven, maar het gebeurd soms maandenlang dat er geen gelegenheid is, om' die arme melaatsen te gaan bezoeken, en dit zijn voor het meren deel goede katholieken, die immer verlangend uitzien naar een .priester en naar de medische hulp, die de priester ook meebrengt. De parochie zelf daarenboven is armlastig. Het is daarom, dat Missionaris Pouw een beroep heeft gedaan op de „Miva" de Missie Verkeersmiddelen Actie en als het iemand nodig heeft, dan is hij het. Pater Pouw heeft dus nodig, brood nodig, 'n motorboot. Welnu, de Miva wil hem, om die te verkrijgen, gaar ne helpen, maar natuurlijk niet al leen. Het comité „Hulde en hulp", wil daarbij steunen met alle krach ten, die maar mogelijk zijn. Het is daarom, dat het Comité rrret volle goedkeuring en instemming van de Hoog Eerw. Heer Deken, drie avonden gaat organiseren, drie Bra ziliaanse avonden, op Zondag 13 Juli, Maandag 14 Juli en Dinsdag 15 Juli a.s. Wij mogen daarvan nog niet alles mededelen, maar als alles lukt, wat in de pen is en als alles tot een goed einde komt, wat tot de -plannen be hoort, dan zullen de avonden iets bij zonders worden. Zij zullen niet al leen grote hulde brengen aan de missionaris en niet alleen zijn harte- wens vervullen, dat de missieboot er moge komen, maar zij zullen ons tevens een betere kijk geven op dat enorme en nog zo onbekende land, Brazilië. Houd daarom uw tijd vrij voor een van deze avonden. Binnen kort hoort u er meer van. Gem. aanbesteding onderhoudswer ken Ten gemeentehuize heeft o.l.v de waarn. directeur van gemeente werken dhr. A. Korver en de gem. opzichter, de heer J. Visser, de aan besteding plaats gevonden van on derhoudswerken van gemeente-eigen dommen. Er werd in vijf percelen ingeschreven, waarvan de hoogste en laagste inschrijving volgt: Perc. 1, Schoonmaak, metsel- en weer: (Geldig van' Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt 10 uur). WARMER. Aanvankelijk droog en vrij zonnig weer, maar tegen mor genavond kans op regen- of onweersbuien. Zwakke tot ma tige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Warmer. 27 Juni: zon op 4.22 en onder 21.04; maan op 9.32 en onder 23.29 uur. Het w-ejtfi Ui Swu^xa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: max. femp. weer gisteren. OSLO 'half bewolkt 20 C. STOCKHOLM onbewolk 20 v HELSINKI onbewolkt 17 EDINBURGH zw. bewolkt 21 LONDEN zwaar bew. 24 KOPENHAGEN licht bew. 13 AMSTERDAM geheel bew. 17 GENEVE half bew. 30 PARIJS onbewolkt 27 BORDEAUX onbewolkt 33 NICE half bew. 27 BERLIJN geheel bew. 13 FRANKFURT zwaar bew. 21 MUNCHEN regen 19 LOCARNO half bew. 27 WENEN onbewolkt 18 Scheepsberichten FAIRSEA Amsterdam-Sydney p. 25 Galeta Ell. Tunesische kust; GAAS TERKERK Rotterdam-Sydney 26 te Cochin; GROOTE BEER, 25 nam. v. Rotterdam te Halifax verwacht: JO- HAN VAN OLDENBARNEVELT, SydneySurabaja 25 140 m. o. Noord punt Timor; LEERDAM, Rotterdam- New York 25 v. Halifax; MAAS LAND, AmsterdamBuenos Aires p. 25 Kaap FrioMontevideo; PRINS WILLEM V, RotterdamChicago p. 25 nam. Kaap RayMontreal; SIBA- JAK, RotterdamWellington 25 930 m. N.O. Mona Eil.-Curagao; WATER MAN, Rotterdam-Halifax 25 d.w. Plymouth; WELTEVREDEN. San FranciscoCalcutta 29 Manilla ver wacht. stucadoorswerk; hoogste inschrijving F. Donker, 8.800; laagste inschrij ving P. Vonk 3.900, beide Alphen. Perc. 2; Timmerwerk; hoogste in schrijving J. Turkenburg 6.900; laagste inschrijving C. Slingerland 5.315. Perc. 3; Loodgieterswerk; hoogste inschrijving P. van Deuren 745; laagste inschrijving A. J. van der Linden 544. Perc. 4; Glas- en schilderwerk; hoogste inschrijving Florisson. Lei den 9.930; laagste inschrijving N. Ranke 5.226. Perc. 5; Schilderswerk; hoogste in schrijving Zijerveld en Spek 2-734; laagste inschrijving N. Ranke 1.753. De gunningen zijn alle aangehou den. Waar geen plaatsnaam vermeld staat wonen de aannemers in Alphen. De heren H. Bokkers, Nieuwveen, G. van Dijk, Alphen aan den Rijn en D. Wïlleboordse, Hazerswoude, zijn geslaagd voor het examen assistent bij 's-Rijks belastingdienst. ZOETERWOUDE (H. R.) Meerburg. Zaterdag vindt op •het Meerburg-terrein de ontmoeting MeerburgRCL plaats. Daar RCL deze wedstrijd uitkomt met 5 nieuwe spelers, wat waarschijnlijk een ge duchte versterking zal betekenen, zal het zeker een aantrekkelijke wedstrijd kunnen worden. Aanvang 7 uur. De opstellingen luiden: RCL: doel: H. Mulder; achter: Po- lanen, J. Jansen; midden: C. Hen- sing, P. Hagenaars, N. v. d. Hout; voor: G. Maas, J, Krijgsman, I. Hiensah, S. Ossevoort, H. Telgen. Meerburg: doel: J. Pelk; achter: F. Zandbergen, A. G. v. Mil; midden: B. de Jeu, A. Qwel, P. Zandbergen; voor: Th. Zandbergen, N. Romijn, P. Ramaker, J. UI jee, J. Zandbergen. OUDE-WETERING De heer A. van den Bosch slaag de te 's-Gravenhage voor het eerste gedeelte van het notariaats-examen. Zijn broer W. van den Bosch slaagde te Leiden voor de 5-jarige cursus ambachtschool. Mump# Mot&f£ctó Verliest een penseel 23. }V<at was er intussen met Hum po Hotsffots gebeurd? Nu, toen Evelien- tje hem weggestuurd had, besloot hij, niet ï^aar huis te gaan, maar op enige afstand van de hut te blijven wachten tot Evelientje terugkwam, al dan niet met het penseel, dat hij nodig had. Maar nu is het zo, dat als Hurnpo niets te doen heeft, hij altijd erge slaap krijgt. Dat heb je meer met artisten. Hij schrok dan ook plot seling wakker met het gevoel, dat hij al een hele tyd had zittetn slapen. „Oei", riep hij, terwijl hij opsprong, „hoelang zou ik geslapen hebben? Er is vast iets verkeerds gegaan. Wat het precies is, weet ik niet, maar ik heb een voorgevoel, dat er iets met Svedentje gaat gebeuren dat niet zo prettig isWat zal ik doen? Zal ik Evy's gebod overtreden en toch weer naar de hut gaan

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2