S)e CoidieSoti/fca/nt De bombardementen aan de Jaloe Wat komt er uit de bus? Verontwaardiging in Brits Lagerhuis Compromisvoorstel inzake ontwapening Kabinet dient ontslag in —VERKIEZINGSUITSLAGEN Acheson en Eden zijn 't eens Over maatregelen inzake Berlijn Labour laat klassenstrijd varen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 25 JUNI 1952 43ste JAARGANG No. 12621 ^aPen^rac^- ^0015, Adm. en Adv. 20826» Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., 2.p. mud., f 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 VERBAND MET TWEE JAAR KOREA? In Engeland vooral in het Lagerhuis is een hevige storm opgelaaid» over de bombardementen, die de geallieerden aan de vooravond van de tweede verjaardag van de Koreaanse oorlog op de kracht-installaties in de rivier de Jaloe hebben uitgevoerd. Donderdag zal deze storm het onderwerp van een bespreking tussen Acheson en Eden zijn; dan is ook veldmaarschalk Alexander van zijn reis naar Korea en Washington teruggekeerd en zal hij aan premier Churchill verslag van zijn reis hebben uitgebracht. Alexander had gisteren een onderhoud met Truman desgevraagd verklaarde hij niet van tevoren op de hoogte te zijn geweest van de bombardementen, „maar deze electrische centralen op de grens van Noord-Korea en Mandsjoerije vormen zeer zeker een militair object", zo zei de Britse minister. verminderd. Te Tokio kan men dit station niet meer ontvangen. Radio- Peking nioch Radio-Pjongjang heb ben tot nog toe melding gemaakt van de bombardementen Deze nieuwe aanvallen zullen naar men verwacht, de gemoederen van Labour nog meer in opwinding bren gen en in politieke kringen te Lon den wordt gevreesd, dat de samen werking tussen de beide grote Britse partijen op het gebied der buiten landse politiek hierdoor wel eens een einde zou kunnen nemen. HEDEN DEBAT IN LAGERHUIS. In het Britse Lagerhuis antwoordde premier Churchill gisteren op de luide protesten van Labour, dat Amerika over de Jaloe-bombarde- menten geen overleg met Engeland had gepleegd. „Deze installaties zijn uiterst belangrijk voor de communis ten, zij voorzien de Chinese vlieg velden in Mandsjoerije van electrici- teit en van deze vliegvelden opere ren ook de MIG's, waartegen onze vliegtuigen- dagelijks slag moeten le veren. Daarom ben ik van mening, dat de opdracht tot een dergelijke operatie als deze bombardementen binnen de bevoegdheid valt van de opperbe velhebber der UNO-strijdkrachten". Op verzoek van oud-premier Attlee zegde Churchill toe, dat de regering spoedig een formeel debat oVer de Koreaanse kwestie zal houden. En kele andere leden van Labour, voor al ook Aneurin Bevan, eisten luid ruchtig dat er direct een debat zou worden gehouden. Churchill beloofde daarop, dit de bat reeds vandaag (Woensdag) te zullen laten plaatsvinden, hoewel hij er de voorkeur aan zou hebben gegeven om tot Donderdag wan neer hij van Alexander rapport zou hebben ontvangen te wachten. Tijdens het gekrakeel in het Huis kon men Bevan's zware stem horen brommen: „Wanneer jullie een oorlog wilt beginnen, waarom zeg je dat dan niet?" NIEUWE AANVAL. Terwijl Labourleden en Conserva tieven elkaar over en weer toe schreeuwden, was nog niet bekend, dat de UNO-luchtmacht gisteren op nieuw een zware aanval had uitge voerd tegen vier van de vijf grote krachtcentralen in de Jaloe. Thans waren het 200 zware vlieg tuigen, die waren opgestegen van vliegdekschepen en honderden-jager bommenwerpers en straaljagers, die van bases in Zuid-Korea af opereer den. Grote delen van Noord-Korea en Mandsjoerije zijni thans zonder elec- triciteit en onvrijwillig volkomen „verduisterd". Tengevolge van de vernieling van de centrale te Soeiho is de sterkte van de zender van Radio-Pjongjang NA TWEE JAAR. „De UNO-troepen staan gereed om bloedige gevechten te leveren, indien de wapenstilstandsonderhandelingen mochten mislukken', aldus verklaarde generaal Mark Clark, de UNO-bevel- hebber op Korea in een dagorder ter gelegenheid vani het feit, dat de Ko reaanse oorlog Woensdag twee jaar aan de gang is. „Wij willen liever een wapenstil stand aan de conferentietafel. Maar als de vijand anders wil en ons dwingt tot hervatting van de bittere en bloedige strijd van 1950 en 1951, dan staan wij paraat. Het UNO-commando en het Acht ste Leger op Korea zijn in de strijd gehard en versterkt door een her leefd Korea". 2 JAAR OORLOG IN KOREA UNO NIET RAADPLEGEN. En Robert Lovett, de Amerikaan se minister van Defensie, verklaarde gisteren (op een persconferentie), dat de gecombineerde stafchefs te Washington in geval van uiterste noodzaak bevoegd zijn, ook bombar dementen ten Noorden van de Jaloe, in Mandsjoerije dus, te bevelen zon der voor deze beslissing de Ver enigde Naties te raadplegen. Hij verklaarde, dat hem geen ver band bekend was tussen de bombar dementen en de impasse, waarin de onderhandelingen over een wapen stilstand geraakt zijn. Overigens zag hij in de situatie niets, dat een gro tere belofte op succes inhoudt. TREINAANSLAG OP KOREA." Naar gemeld wordt hebbent „ban dieten" een aanslag gepleegd op een trein bij Sagari (Zuid-Korea). Hier bij werden volgens de eerste berich ten 45 personen, onder wie een Ame rikaans soldaat, gedood. De overvallers bliezen de locomo tief op en wierpen vervolgens bom men naar de rijtuigen. Tachtig per sonen werden weggevoerd. tv- Woorden met verschillende betekenis De Franse voorzitter van de ontwapenings-commissie der Verenigde Na ties, Jules Moch, heeft Dinsdag een voorstel ter tafel gebracht, dat beoogt een compromis te bereiken tussen de opvattingen van de Westelijke mo gendheden en die van de Sovjet-Unie. Volgens het plan van Moch moet de ontwapening in drie etappes verlopen. In de eerste etappe moet een einde gemaakt worden aan de bewapeningswedloop door het beperken van zowel de strijdkrachten als de totale militaire uitgaven. Roode. JOutii-$,eg,et Ter herinnering aan de Internatio nale Roode Kruis Conferentie, welike in Toronto, Ontario, gehouden zal worden, zal door de Canadese pos terijen een bijzondere 4 cent post zegel in twee kleuren worden uitge geven. Het gegraveerde gedeelte van de zegel wordt eerst gedrukt in licht blauw en het rode kruis wordt er in offset overheen gedrukt. Slechts tweemaal zijn in Canada twee-kleu rige postzegels uitgegeven. De eerste keer in 1898, toen de Imperial Pen ny-Postage map-stamp in rood en blauw werd gedrukt en de 2de maal in 1939 ter gelegenheid van het be zoek van koning George VI van En- geLana en Koningin Elizabeth. INSTORTING VAN KOLENMIJN TE ESSEN In de kolenmijn „Friedrich Heine", nabij Essen, is Dinsdag op een diepte van 350 meter in een gang het pla fond over een lengte van zestig me ter ingestort. Van de elf mannen, die in deze gang werkten, wisten zich er drie in veiligheid te brengen. De overige acht zijn van de buitenwereld afgesloten. Reddingsploegen hebben nog geen contact met hen gekregen. De regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat het kabinet heden bij II. M. de Koningin zijn ontslag heeft ingediend. Dit omvat tevens de ont slagaanvragen van de staats-secretarissen. De huidige zitting der Staten-Generaal zal op 12 Juli in een verenigde vergadering in de Tweede Kamer, te houden door minister prof. dr. L. J. M. Bcel, namens de Koningin, gesloten worden. De plechtige opening van de nieuwe zitting der nieuw te kiezen Staten- Generaal zal op Dinsdag 15 Juli plaats vinden. bij de £eidóe dawuitit Zoals bij alle verkiezingen zullen ook hedenavond de stembus uitslagen gepubliceerd worden op een groot bord aan de voorgevel van ons gebouw, Papengracht 32. Tegen zes uur begint het interes sant te worden, wanneer de uitslagen van de Leidse stembureaux binnenkomen. De totale uitslag van Leiden is weliswaar geen maat staf voor de landelijke uitslag, maar kan toch zeer interessant zijn door de vergelijking met stembusuitslagen van de vorige verkiezin gen. Zodra er uitslagen uit andere steden bekend zijn, zullen deze per luidspreker omgeroepen worden. Wanneer zich geen onvoor ziene omstandigheden voordoen, kan de totale uitslag omstreeks middernacht verwacht worden. Tijdens de pauzes zullen de kijkers beziggehouden worden met vrolijke muziek. Adenauer geeft het op Op aandringen van de liberalen, die deel uitmaken van de West-Duit se regeringscoalitie, heeft kanselier Adenauer ervan afgezien spoed to De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, en zijn Britse ambtgenoot Eden zijn het gisteren eens geworden over plannen om de Wes telijke sectoren van Berlijn te beschermen tegen mogelijke nieuwe Russi sche druk, zo verneemt Reuter in goedingelichte diplomatieke kringen te Londen. Ook zouden zij „vergeldingsmaatregelen" besproken hebben, voor het geval de Oost-Duitsers zich wederom zouden bemoeien met WestBerr lijns handel en verkeer. ting by van dc vierdaagse conferen tie van Britse diplomaten uit het Midden-Oosten. Op deze vergadering zijn geen belangrijke besluiten geno men, aldus een officieel communiqué, maar zij gaf minister Eden een overzicht van de situatie in dit ge bied. In tegenstelling tot eerdere be richten hebben de ministers zich niet beziggehouden met het Westelijke antwoord op de jongste Russische nota inzake Duitsland. Zij willen hiermee wachten tot ook Schuman in de Engelse hoofdstad is gear riveerd. De besprekingen tussen Eden en Acheson betroffen overigens voorna melijk het Midden-Oosten. In dc na middag woonde Acheson de slotzit- Vervolgens moet men komen tot een verbod van uitbreiding^ van de conventionele wapens, waarna ten slotte hetzelfde bereikt moet worden ten aanzien van atoomwapens, ge- jaumcdió.t Jiammetöan mij De journalist A. H. Hommerson is Dinsdag uit de gijzeling, welke ongeveer vijf weken geduurd heeft, ontslagen. De heer Hommerson zijn schrijfma chine op de arm na het verlaten van het Huis van Bewaring aan de We teringschans te Amsterdam. Links zijn zuster, rechts zijn echtgenote. paard gaand met of gevolgd door de vernietiging van de bestaande voor raden van deze wapens. Dit program moet, aldus Moch, strikt worden uitgevoerd en voort durend worden gecontroleerd door een internationaal lichaam, waar voor bijv. de Veiligheidsraad zal kunnen fungeren. Vervolgens sprak de Nederlandse vertegenwoordiger Von Balluseck, en zeide, dat de commissie in de loop van de vier maanden van haar werk zaamheden zekere voortgang heeft gemaakt. Men beschikt thans over voorstellen, die, aldus Von Balluseck, als grondslag voor komende onder handelingen kunnen dienen. Hij voegde hieraan toe, dat een aantal misverstanden hiun oorzaak vinden in het geven van weinig duidelijke definities, waarbij nog het feit komt, dat verscheidene woorden en uit drukkingen niet voor alle afgevaar digden eenzelfde betekenis schijnen te hebben. Hij herhaalde in dit ver band zijn voorstel om een woorden boek op te stellen waarin de begrip pen op een door een ieder aanvaard bare wijze zullen zijn gedefinieerd. De Russische afgevaardigde, Ma- lik, zeide, dat Moch zijn voorstel in concrete vorm als ontwerp-resolutie moest indienen. Hij had overigens weinig goeds te zeggen over het plan. Moch verklaarde hierop dat zijn voorstel algemene beginselen bevat, waarover men het eerst eens moet worden. Het was het eerste, noah het laatste plan, dat van Westelijke zijde wordt ingediend. Uit deze voorstel len zal, zo meende hij, tenslotte een volledig program worden ingediend. De commissie ging vervolgens uit een tot een nader te bepalen datum. Een negentigtal gevangenen, dat onlangs bij een opstand uit de gevan genis op het Braziliaanse eiland Ar>- chieta ontsnapte, is er in geslaagd, de omsingeling door politietroepen uit Rio de Janeiro te doorbreken. De gevangenen rukken op naar het stad je Itavera op de weg van Sao Paulo naar Rio de Janeiro, terwijl de inwo ners in paniek wegvluchten. De po- litietroepeni hebben versterking ge kregen van eenheden met kanonnen en pantserwagens en nemen thans stellingen in aan de wog, waarlangs de gevangenen optrekken. Mislukte aanslag op Syngman Rhee En ongeveer 60-jarige man heeft getracht, Syngman Rhec, president van Zuid-Korea, van het leven te be roven, toen deze ter gelegenheid van het feit, dat twee jaar geleden de oorlog in Korea begon, te Poesan een menigte van ongeveer zes duizend personen toesprak. De man trachtte tweemaal met een Amerikaanse re volver op de president te schieten, maar het wapen ketste. De aanvaller werd door de politie aangehouden en weggevoerd. Syngman Rhce zette na een korte pauze zijn rede, die hij nog pas begonnen was, voort, Volgens de politie behoorde de aanvaller tot een geheime communis tische organisatie. Het hoofd van de Cubaanse politie heeft medegedeeld, opdracht te heb ben gegeven, alle communistische lei ders te arresteren, zulks naar aanlei ding van een vuurgevecht met on geveer 30 communisten in de straten van Havanna. Een omstander werd ernstig gewond. zetten achter de ratificering van het Verdrag van Bonn en het pact inzake de vorming van het Europese leger met Duitse eenheden. De eerste le zing van het wetsontwerp inzake deze verdragen zal pas in Juli in de Bonds dag worden gehouden. De beslissen de lezing zal einde September of be gin October kunnen gebeuren. Militaire oefeningen aan de Noordpool In het afgelopen half jaar hebben 150 Canadese cn-300 Amerikaanse geniesoldaten in Alaska oefeningen gehouden. Deze oefening, „Eager Beaver" genaamd, waarmee men de prestaties van de soldaat en de kwa liteit van de gewone uitrusting in een gebied, waar dc temperatuur tot 54 graden onder nul daalt, wilde be proeven, is een succes geworden, al dus meldt het Canadese legerhoofd- kwartier. De manschappen hebben twee landingsbanen in Alaska aangelegd, groot genoeg voor viermotorige vliegtuigen. Lie troepen hadden geen speciale opleiding ontvangen en werkten met de gewone militaire uitrusting, die aangepast was aan, doch niet speciaal ontworpen voor de Noordpool. Het bleek, dat solda ten met lage bloeddruk, zwakke voeten of slechte ogen moeilijk lan ge tijd achtereen konden werken. Nieuwe smeermiddelen, speciaal voor de Noordpool bestemd, maak ten het mogelyk het zware oorlogs tuig ook bij zo zware vorst te ge- 1 bruiken. Nieuwe beginsel verklaring Een nieuwe aanwijzing, dat het so cialisme de oude opvattingen van dc klassenstrijd aan het doorbreken is, kwam tot uiting in het gisteren ge publiceerde boek „Socialisme een nieuwe beginselverklaring. Dit boek is het eerste van een serie Dit is de vierde aanslag op de pre-1 uitgaven, die door de „Socialistische sident, de eerste werd gepleegd in Unie" een vorig jaar binnen de 1946, twee in 1948. I Labourpartij opgerichte groep in W.eg,uetbeieüng, (Ifotuitdijk Op de Afsluitdijk, ter hoogte van Breezand, is het wegdek nog niet van beton voorzien. Thans wordt begonnen ook dit gedeelte betonweg te maken, doch daartoe is het nodig een hulpweg aan te leggen, teneinde het verkeer niet geheel stil te leggen. Naast het bestaande wegdek is men bezig eeni tweebaans weg aan te leggen. Wanneer deze gereed is wordt begonnen met dc bestaande weg van beton te voorzien. Overzicht van de aanleg van de hulpweg met ernaast het bestaande rijdek, waarop het beton zal worden aangebracht. het licht is gegeven. Een belangrijke stelling daaruit is, dat de socialisten een grotere persoonlijke verantwoor delijkheid op zich moeten nemen voor de ontwikkeling van de hen om ringende wereld en niet moeten af hangen van nationalisme als een uni verseel geneesmiddel. In een rechtstreekse aanval óp het Stalinisme zegt het boek: „Er is een nieuwe bevoorrechte klasse ontstaan als een direct resultaat van de col lectieve eigendom in een door één partij geregeerde staat, een klasse, die bewierookt wordt als de dicta tuur vani het proletariaat. Het is een klasse van bedrijfsvoer ders, die te zamen met de politieke bureaucratie een van de meest mee dogenloze heersende klassen in de wereld van vandaag geworden is'. Het boek, waarmee oud-premier Attlee zijn instemming heeft betuigd, zal aan alle Labourledcn worden toe gezonden. GEN. CLARK AANGEVALLEN Een aantal personen heeft, volgens berichten uit Tokio, te Osaka in Japan, een voertuig aangevallen, waarin de Amerikaanse bevelhebber van het Zuidwestelijk gebied," gene raal Carter Clark gezeten was. Volgens de eerste berichten is de generaal ongedeerd en is er geen schade aangericht. KINDERBIJSLAG IN CANADA. Gemiddeld 50.per maand ont vangt ieder kind in Canada door middel van de kinderbijslag. Er zijn in Canada vier en een half millioen kinderen, zodat de staat ongeveer /225.millioen per maand betaalt. Dit bedrag komt aan 1.960.000 gezin nen ten goede. Daar de bevolkings dichtheid in de provincies Qeiiebec en Ontario het grootst is, wordeni ook daar de hoogste bedragen uitge keerd. JCowieitje Er zyn nu eenmaal banden die niet straffeloos kunnen worden verbro ken.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1