2)e Êeid^Êou/fco/rit De Geallieerden bombardeerden electrische centrales aan de Jaloe Mao's lampje uitgegooid Deel van Mandsjoerije zonder stroom Botsing tussen Arabieren en Israëliërs Stemt K. V. P., VAN DER WEYDEN Mossadeq naar huis teruggekeerd Acheson overlegt met Eden te Londen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 24 JUNI 1952 43ste JAARGANG No. 12620 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 DE KEUZE VAN ééN SECONDE \7REUGDE en voldoening zou er in alle kampen oplaaien, indien de Katholieke eenheid morgen een flin ke duw in de maagstreek ontving! Vreugde op de eerste plaats bij de Partij van de Arbeid, welke, wanneer in de komende weken de regering ge vormd gaat worden, een heel wat soe peler noodgedwongen heel wat soe peler K.V.P.-fractie tegenover zich zou vinden. De rode haan zou dan eerst recht koning kraaien. Vreugde bij de Protestantse par tijen, een voldoening, welke hun niet kwalijk kan worden genomen. Zij hebben zelf gespleten ons die eenheid benijd en met lede ogen moe ten aanzien, dat het oer-Nederlandse Katholicisme in het staatsbestel veel meer tot zijn recht kwam dan het po- litiek-verdeelde Calvinisme. Leedvermaak, beschaafd, hoogst be schaafd, met 'n beschaafd antipapis tisch tintje, bij de V.V.D., die haar politieke machteloosheid steeds maar tracht weg te dromen in de derde macht. En ds. Zandt ds. Zandt zou de gloriedag van zijn leven beleven. Niet om te slapen, zo heerlijk. Vreugde ook? voldoening ook? bij de partij, die de Katholieke poli tieke eenheid zou hebben gekraakt en gebroken? Bij sommigen mis schien wèl, maar degenen, die er zich morgen toe hadden geleend de Ka tholieke eenheid te verminken, zouden op de avond van die morgen, als de verkiezingsuitslagen bekend worden, de verzuchting slaken: waarom heb ben we dat nu eigelijk gedaan? Waarom hebben we de K.V.P., die on der de dreiging van een nieuwe we reldoorlog 's lands verantwoordelijk heid heeft gedragen, waarom hebben we de Katholieke eenheidspartij' in haar hemd laten staan? Om, tezamen met haar tegenstan ders, haar te bespotten en te grijns lachen om haar nederlaag? Maar dat zult ge toch niet over uw hart kunnen verkrijgen! Om voor uzelf de fiere voldoening te smaken de ruiten te hebben inge worpen van een groots en schoon ge bouw, dat door het geloof der vade ren is opgetrokken? Het zij verre van u. Om weg te lopen uit een huis, waarin ge altijd hebt gewoond; een huis, waarin altijd iedereen zijn grieven rond-uit- vrij-uit heeft kun nen uiten (maar niet of te laat heeft fedaan) en waarin men het mogelij- e doet, die grieven, rechtmatig ge bleken, weg te nemen? Dat is toch geen reden, om weg te lopen! Dat is een reden, er te blijven. Om aan de bisschoppen van Neder land nu eens het treffend treurig be wijs te leveren, dat zij groot gelijk hadden bij vorige gelegenheden niet al te veel staat te maken op het in zicht van de hun toevertrouwde kudde? De bisschop-coadjutor van Roermond verklaarde gisteren: „Het zal niet nodig zijn, nogmaals een be roep te doen op uw eenheid trouw. In de eenheid ligt onze kracht". En dat vertrouwen van de bisschoppen in een politiek-mondig ge heten volk, dat vertrouwen wilt ge beschamen? Dit is een ere-zaak! Om nu eens heldhaftig te tonen in het geheime stemhokje hoe kranig in de politiek ge zijt (terwijl het niet- Katholieke 2/3 deel van Nederland zich in de handen wrijft, u hoog prijst en achter de rug meesmuilt: wat een onnozele.)? Daarom niet. Neen, daarom niet! Maar waarom zou men dan wel de Katholieke politieke eenheid verbre ken, die het heerlijke zinnebeeld is van Christelijke saamhorigheid, de rechtmatige trots van Katholiek Ne derland, dat daarom door de huisge noten des geloofs in andere landen eerlijk wordt benijd! Gehad zingt een oud lied ge had is een „ontroostelijck wooixi", Wanneer de Katholieke eenheid ge scheurd of zwaar gehavend uit de bus zou komen, wordt dat ontrooste- lijk lied weer nieuw. „We hadden een Katholieke eenheid, maar wij hebben haar vermoord."' Door onze stem. Door één stem op de 6 millioen? Groen van Prinsterer schreef te recht: „Bij de stembus geldt, met on verbiddelijkheid, het alvermogen van het cijfer". Bezint eer ge aan een scheuring begint. Weeg de stem. Het is de stem van uw ziel. Wanneer morgenavond de stemlokalen sluiten en de eerste uitslagen bekend wor den, kunt ge gerust en tevreden zijn, wanneer ge desnoods met enige zelfoverwinning trouw gebleven zijt aan de Katholieke politieke een heid. Maar wie verzekert de eenheid brekers, dat zij, op de verkiezingsuit slagen een neergaande lijn van de Ka tholieke politieke invloed aanschou wend, zich niet bezwaard zouden af vragen: waarom heb ik dat nu eigen lijk gedaan? Waarom heb ik meege holpen de Katholieke eenheid en saamhorigheid te maken tot aanflui ting van andersdenkend Nederland? Voor die keuze, voor die vrije keuze van verstand en hart, wordt morgen ieder gesteld. De keuze van één se conde, die vier jaren dient te worden verantwoord en gedragen. Grootste raid van Koreaanse oorlog De grootste geallieerde luchtaanval uit de Koreaanse oorlog is Maandag twee dagen voor deze oorlog zijn derde jaar ingaat tegen de Noordelijke electrische centralen aan de Noord-Korcaanse zijde van de Jaloe-rivier, op de grens tussen Noord-Korea en Mandsjoerije, met vernietigend effect on dernomen. Anderhalf uur lang daverden 500 Amerikaanse bommenwerpers boven de dammen en krachtstations, die tot de grootste ter wereld behoreo cn die geheel Noord-Korea en een deel van het uiterst belangrijke Chinese industriegebied van Mandsjoerije van electriciteit voorzien. Geen enkel ge' allieerd toestel, ging bij deze actie verloren, ofschoon volgens de piloten meer dan 200 Mig-straaljagers stonden opgesteld op de vliegvelden langs de Mandsjoerijse zijde van de rivier. VIJF CENTRALES. Vijf centrales vormden het specia le doelwit van de .aanval, en één daarvan het Suiho-station, dat Moekden en andere industrie-gebie den van Mandsjoerije van stroom voorziet en 't op vier na grootste ter wereld is zou volkomen vernield zijn. Uitgestrekte gebieden van Noord Korea en Mandsjoerije waren gister avond in ieder geval in diepe duister nis gehuld De centrales waren anderhalf jaar geleden door de geallieerden ge spaard, toen zij zich bij de Jaloe be vonden. De vijf centrales in Noord-Korea, die voor de tweede wereldoorlog door de Japanners zijn gebouwd, voorza gen de industriecentra van Noord- Korea van stroom, in het bijzonder Pjongjang en Tsjinampo en een groot gebied van Mandsjoerije. De bommenwerpers waren voor een deel opgestegen van vliegdek- Schoten waren voetzoekers Het incident van de „beschieting" uit een Amerikaanse trein, die verle den wéék zijn normale reis maakte door de Russische zóne naar Berlijn, is thans tot zijn ware proporties te ruggebracht Het Russische hoofd kwartier had een krachtig protest in gediend bij de Amerikanen, omdat het tussentation Babelsberg. uit die trein zou zijn beschoten. Men heeft thans kunnen vaststellen, dat er in die trein Amerikaanse padvinder had den gezeten, die voetzoekers uit de coupéramen hadden geworpen. Hun staan „disciplinaire maatregelen" te wachten, zo heeft het Amerikaanse hoofdkwartier de Russen toegezegd Of men formele verontschuldigingen zou aanbieden, was gisteravond nog niet bekend. schepen en voor de rest van vliegvel den in Zuid-Korea. In Tokio is men, volgens AP, van oerdeel, dat het bombardement een gevolg is van een radicaal politiek besluit, doch er was nog geen offi ciële commentaar. In Washington noemde een woordvoerder van Bui tenlandse Zaken het een „gevolg van de impasse te Panmoendjon". Ook aan het front te land, met na me in de Westelijke sectoren, is de strijd aanmerkelijk feller geworden dan in lange tijd het geval geweest is. Bij Tsjorwon wisten de geallieerden een communistische doorbraakpoging te verijdelen. prompt gevolgd door een tegenaanval met tanks, die de UNO-troepen diep in de rode linies dreef. Zij hebben in het Westen thans het initiatief stevig in handen. Na Sicilië Sardinië Generaal Ugo Luca, die twee jaar geleden aan het hoofd van duizenden geitden aan 't hoofd van duizenden 'n eind heeft gemaakt aan de tetreur van Salvatore Giuliano en diens bandie tenbende op Sicilië, is aangekomen in het woeste bergland van Midden-Sar- dinië, dat eeuwenlang een toevluchts Bij een botsing tussen een kleine Israëlische patrouille en een grote groep gewapende Arabieren ten Noordwesten van Jeruzalem zijn Maandag vier Israëlische militairen om het leven gekomen, aldus een woordvoerder van het Israëlische le ger. Naar hij meedeelde verrichtten de Israëliërs normaal patrouilledienst langs de grens nabij Jeruzalem, toen zij door Arabieren uit een hinder laag werden beschoten. nummer 1 van lijst 1 PROEF MET H.-BOM? Volgens de New Yorkse correspon dent van het Britse blad „Daily Gra phic' zal binnenkort op Eniwetok in de Stille Oceaan vooi' het eerst een oord is geweest voor bandieten, die I waterstofbom tot ontploffing worden met de malaria de gesel van het gebracht. Het zou een proefbom zijn eiland vormen. J met lichte lading. Jliaee jaai aaitog, in Jiaiea In de jaren dat de oorlog in Korea woedt heeft Uijongbu viermaal in het brandpunt van de oorlogshandelingen gelegen. De eerste grote slag, die tus sen Amerikanen en Noord-Koreanen geleverd werd vond in dit gebied plaats. Thans wordt de stad, die een zo voortdurend slachtoffer is geweest terwijl de oorlog nog steeds voortduurt langzaam en voor zover moge lijk herbouwd. Een der vele Koreaanse moeders, die dagelijks naar een groeiend aantal ruïnes staren. Het jongste kindje op de rug, een ander aan haar zijde en wat eens hun huisje was wellicht aan puin. Overtuigd van de rechtvaardigheid van zijn zaak „Het vertrouwen, dat wij hebben in de rechtvaardigheid van onze zaak geeft ons de overtuiging, dat het Hof van Internationale Justitie zich onbe voegd zal verklaren om het geschil tussen de Iraanse regering en de vroe gere Anglo-Iranian Oil Company in behandeling te nemen." Dit verklaarde dr. Mossadeq gisteren tijdens zijn persconferentie te Scheveningen. „Ik wei ger de mogelijkheid onder het oog te zien, dat het Hof zich wèl bevoegd zal V-rklaren." DAAD VAN WILLEKEUR. Wat het aan de ketting leggen van de „Rose Mary" betreft, beschik ik al leen over de persberichten. Ik ben de officiële rapporten nog wachtende. In ieder geval kan ik u zeggen, dat hoewel bet thans een zaak gewor den is die allereerst de huidige eige naar van de olie aangaat het vast houden van de „Rose Mary" een daad van willekeur is, die men op geen en kele wijze kan rechtvaardigen". Engeland, dat eerst de nationalisa tie erkende, is daarop teruggekomen, kennelijk omdat het denkt, dat het hier een tijdelijke maatregel betreft, die zal verdwijnen als ik verdwijn, omdat de actie door mij geleid wordt. Maar de nationalisatie was slechts mogelijk, omdat de hele natie er ach ter staat. Zonder die steun zou ik niets hebben kunnen doen. Zoals de zaak nu ligt, kan noch ik, noch mijn opvolger noch het parlement terug komen op een beslissing, die defini tief is. Dit te ontkennen, staat gelijk met te geloven, dat men het water dat in een rivier stroomt, kan laten terugvloeien naar zijn bron. Het Internationale Hof van Justi tie heeft zijn zittingen, waarin voor en tegen de bevoegdheid van het Hof gepleit is, inzake het Perzische olie conflict, beëindigd. Het Hof zal nader beken/1 ma ken, wanneer het zijn beslissing zal nemen. De delegaties nemen aan, dat dit het geval zal zijn tussen 15 en 31 Juli. AFSCHEID OP SCHIPHOL. Opgewekt glimlachend is Mossadeq gistermiddag half vijf op Schiphol in het KLM-lijnvliegtuig gestapt, dat hem naar Perzië terug zou brengen. Het was een Mossadeq, die dit maal blijkbaar de assisentie van zijn zoon en lijfarts kon ontberen en die, slechts lichtjes steunend op een zwarte wandelstok, de ICA-hal in liep en later op het toestel afwan delde. Aanvankelijk liet Mossadeq de verzamelde journalisten meedelen, dat hij alles wat hij te zeggen had, morgens op een persconferentie in het Scheveningse Palace-hotel reeds i had verklaard. Weinige minuten voor zijn vertrek echter las Mossadeq een zeer korte verklaring voor, waarin hij uiting gaf aan zijn dankbaarheid voor de genoten gastvrijheid en waarin hij verder zei, dat zijn verblijf in Neder land hem een onvergetelijke herinne ring zou zijn. „H et kost mij geen moei- dat het beleid der K.V.P. niet feilloos is geweest. Maar het kost mij wel moei te om te begrijpen, of juis ter: ik kan niet begrijpen, hoe men grond meent te vinden om zich af te wen den van de K.V.P., om de eenheid te verbreken of om in het geheel niet te stem men. Uw geweten blijve richt snoer op 25 Juni. En geve dan God, dat Katholiek Ne derland, als zo vaak in het verleden, ook thans weer een indrukwekkende een heid openbare, een eenheid, die waarborg biedt, dat in de komende parlementaire periode een beleid worde gevoerd met Gods wil en wet tot opperste richtsnoer". Prof. mr. dr. L. J. C. BEAUFORT, o.f.m. ■f Verbijsterend ingewikkelde vraagstukken Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, en zijn Engelse ambtgenoot, Anthony Eden, beginnen vandaag in Londen bespre kingen, waarvan de agenda drie kritieke punten vermeldt: Duitsland, Korea en het Midden-Oosten. Vrijdag krijgen de ministers gezelschap van hun Franse collega, Robert Schuman. Acheson vervolgt zijn Europese reis daags daarop naar Berlijn en Wenen. De Amerikaanse minister kwam gisteren uit Washington aan met de „Independence", het vliegtuig van president Truman, in gezelschap van dr. Philip Jessup en George Perkins, zijn assistent. Acheson verklaarde op het vliegveld, dat het belangrijk was voor de drie ministers om vertrouwe lijk bijeen te komen en elkaar van aangezicht tot aangezicht aan één ta fel te ontmoeten. De vraagstukken die om een oplossing vragen, zijn ver bijsterend ingewikkeld, zo zeide hij. De problemen zullen alle Europese problemen raken, met inbegrip van de economische, en beleidskwesties in het Verre Oosten, waar behalve Ko rea ook het Zuid-Oosten van Azië en vooral Indo-China de aandacht vra gen. Men verwacht dat Eden en Acheson ook zullen spreken over het Midden-Oosten, omdat de Engelse minister juist een bijeenkomst met de diplomatieke vertegenwoordigers uit gebied achter de rug heeft. Acheson zou vandaag zijn eerste besprekingen met Eden voeren en lunchen met premier-Churchill. Woensdag zal hij van de universiteit te Oxford het eredoctoraat in het bur gerlijk recht ontvangen. Na zijn be zoeken aan Berlijn en Wenen is hij voornemens nog een bezoek aan Bra zilië te brengen, alvorens naar de Verenigde Staten terug te keren. Japan wil lid der V.N. worden Japan heeft Maandag het verzoek ingediend, als lid tot de organisatie der V.N. te worden toegelaten Dc Japanse consul-generaal te New York, Sjimadzoe, deed het hoofdkwartier der V.N. drie docu menten toekomen: 1. Een verzoek om het lidmaat schap. 2. Een verklaring, dut Japan in het Handvest vervatte verplichtingen aanvaardt. 3. Geloofsbrieven voor Sjimadzoe als waarnemer bij de Veiligheids raad. DAie. yendatiei, u-an Ïlaoïle Kon. familie Koning Ilaakon VII van Noorwegen hoopt op 3 Augustus a.s. zijn 80ste ver jaardag te vieren. Koning Haakon VII heette voor zijn troonsbestijging prins Karei van Denemarken. In 1896 trad hij in het huwelijk met prinses Maud Alexandra van Engeland, dochter van Edward VII. Toen Noorwegen zich had afgescheiden van Zweden werd Karei op 18 November 1905 tot koning van Noorwegen gekozen. Hij nam nu de Noorse naam Haakon aan cn hield zijn intocht in Oslo reeds op 28 November 1905. Op 22 Juni 1906 werd hij in Trondjhem gekroond. Uit 's konings huwelijk met konigin Maud is één zoon geboren, kroonprins Olaf (1903), die in 1929 getrouwd is met de Zweedse pripses Martha. In 't midden koning Haakon VII van Noorwegen, rechts kroonprins Olaf cn links diens zoon Prins Harald. Slavernij achter IJzeren Gordijn Volgens betrouwbare inlichtingen vertoeven op dit ogenblik ongeveer 10 millioen mensen achter het IJze ren Gordijn in Russische kampen, waar gedwongen arbeid wordt ver richt. Onder hen bevinden zich 1.257.000 Roemenen en 313.000 Hon garen. Doch ook de satellietstaten hebben hun eigen concentratiekampen. Roe menië heeft er 54 met 250.000 gevan genen, Tsjeoho-Slowakije 179 met 350.000 gevangenen, Polen tussen de 20 en 30 met elk tussen de 1200 en 3000 gevangenen. In Hongarije heeft men 95 kampen geteld, waarin on geveer 120.000 gevangenen zijn op gesloten en in Bulgarije 30 met 100.000 gevangenen. JiowceCtje Een glimlach is de hefboom, waar mede we onszelf en anderen uit moeilijkheden helpen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1