GROTE JUBILEUM TOURNEE 1952 „Denk, durf en doe" Menten zal niet anders behandeld worden dan anderen Felle nota van minister Mulderije op beschuldigingen van Kamerlid Reyers Ontploffing in Eindhoven Philips-fabriek Bakkersbediende JleCefaontjea MAANDAG 23 JUNI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Welk bedrag vergoeden De minister van Justitie, mr. H. Mulderije, en de staatssecretaris van- Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, hebben geantwoord op de nota's, welke de heer J. Reijers over de zaak-Menten aan de Eerste Kamer heeft gericht. In zijn antwoord zegt de minister van Justitie, dat hij niet zal spreken over het gerechtelijk vooronderzoek tegen een raadsheer-commissaris bij het Bijzonder Geréchtshof te Amsterdam, noch over het onderzoek tegen de journalist, wegens belediging, daar het vooronderzoek in beide zakeni thans nog niet is gesloten. De heer Mulderije voert de heer Reijers tegen, dat de schikkingspo gingen met de heer Menten, in ver band met zijn schadeloosvordering opgeschort zijn, daar de principiële vraag wie de schade moet betalen, thans wordt beoordeeld door het Be roepscollege. Het is redelijk, aldus de minister, dat de onderhandelin gen, hangende dit beroep, zijn opge schort. Zou blijken, dat deze zaak valt onder het Besluit F 292, zodat zij uitsluitend het departement van Oorlog aangaat en zou de heer Men ten er in slagen de rechtmatigheid van zijn vordering te bewijzen, dan zal ook volledige vergoeding moeten volgen. Zou het echter blijken, ten deze met het departément van Ju stitie resp. met het Nederlandse Be heersinstituut te doen te hebben, dan zal indien schikking langs minnelijke weg niet tot stand komt, deze zaak door de gewone rechter moeten wor den beoordeeld. DE PROC.-GENERAAL. Sprekende over de zaak van de vier schilderijen zegt de minister, dat hij, uit zijn herinnering citerende, ten onrechte heeft gezegd, dat de man, die de schilderijen meenam, be weerde, dat hij van de heer Menten toestemming had. De vraag of hij van mevrouw Menten toestemming had, is voor de vordering van geen belang, want de Staat zal de aansprakelijkheid voor het wegraken der schilderijen moeilijk kunnen ontkennen. Vast toch staat, dat de afgifte en uitvoer hebben plaats gevonden op onvoldoende bewijzen. Of hier spra ke is geweest van frauduleuze uit voer zal de minister nader doen on derzoeken. De minister wenst uitdrukkelijk mede te delen, dat hem in deze ge nerlei onjuiste mededelingen zijn ver strekt door dé directeur van het Ne derlands Beheersinstituut, die deze zaak behandelt. De uitlating van de heer Reijers, dat diens gedragingen wel eens mogen worden bestudeerd, is, behalve insinuerend, volkomen ongegrond. Niet fair. De heer Reijers heeft in zijn nota diverse ambtenaren van Justitie met name genoemd en hen beschuldigd vani het geven van valse voorlichting, van overtreding van wet en verorde ning, van grove plichtsverzaking en van een verderfelijke geestesgesteld heid. Het is een ongebruikelijke wij ze van het voeren van hetgeen uit sluitend een parlementaire strijd zou moeten zijn. Niet de ambtenaren zijn verantwoordelijk, doch de minister. De ambtenaren kunnen zich in het parlement niet verdedigen. De aan val van de heer Reijers is daarom niet fair. Bovendien ontbreekt daar aan feitelijke grondslag. De aanval moet derhalve als volkomen onjuist worden aangemerkt. De minister acht het zijn plicht op te komen tegen on juiste beschuldigingen tegen ledem van de rechterlijke macht geuit. Mr. Mulderije houdt vol, dat de hulde, door hem aan de Haarlemse rechter-ocmmissaris gebracht, op zijn plaats is geweest. De critfek op de raadsadviseur, mr. W. G. Belinfante, is onjuist. Hij heeft geen onderzoek stopgezet. Het is een naïeve veronderstelling te menen, dat zulks mogelijk zou zijn. Wat de aanval van de heer Reijers op de procureur-generaal te Am sterdam, mr. Van Dullemen, betreft, meent de minister, dat deze, wat de strafvervolging tegen onbekende da ders aangaat, niet gebaseerd is op onjuist ambtelijk handelen. In de nota van de heer Reijers wordt nog gezegd, dat de procureur- generaal er aan medegewerkt zou hebben het Bloemendaalse politie corps de hand boven het hoofd te houden, terwijl tevens nog andere beschuldigingen wordem geuit. Men vraagt zich, aldus de minister, af, of het geoorloofd is een ambtenaar in functie op dergelijke grove wijze, in volstrekte strijd met de waarheid, in het openbaar te belasteren. Voor de directie van het Neder landse Beheersinstituut is generlei reden aanwezig om personen te sau veren. Zij streeft er naar tot een re geling te komen, waarbij aan de heer Menten wordt gegeven, wat hem toe komt. De strijdwijze van de heer Reijers is beneden de waardigheid van een lid der Staten Generaal. Hij heeft in zijn verlangen om de zaak- Menten in het volle daglicht te stel len op onwaardige wijze gespeeld met de reputatie van personen uit overheidsdienst. Verschillen in opvatting. Mr. Kranenburg, staatssecretaris van Oorlog, meent, dat tussen hem en de heer Reijers verschillen in opvat ting bestaan betreffende de wijze waarop een vordering in geld door de heer Menten tegenover het mi nisterie van Oorlog geldend gemaakt, behoort te worden behandeld.De hoogte van de vordering van de heer Menten wordt door de staatssecreta ris betwist. Het standpunt van de staatssecretaris is aan de partij Men ten medegedeeld. In gevolge deze brief heeft de heer Menten zich enerzijds tot het treffen van eèn schikking gewend tot het commissariaat Oorlogsschade. Deze schikking is tot stand gekomen. Anderzijds heeft de heer Menten ap pèl ingesteld bij de Beroepscommis sie. Dit appèl is thans gaande en de staatssecretaris is van mening, dat deze door de heer Menten zelf geko zen rechtsgang zijn beloop behoort te hebben. Dat de heer Menten steun onder vindt in nota's als die van de heer Reijers betreurt mr. Kranenburg in het bijzonder. De heer Menten zal, aldus de staatssecretaris, ndet anders worden behandeld dan anderen. Het standpunt van de schade behoort te worden getoetst aan de bestaande wetgeving, door onafhankelijk en door geen publiciteit te beïnvloeden rechtsprekende colleges. D-Day wapenschouw Bond Zonder Naam „De liefde tot de naaste is God beminnen'' M'nis ter Staf is van plan een aan zienlijk aantal reserve-officieren dan tot dusverre het geval was in de gele genheid te stellen, zich te verbinden voor onbepaalde tijd in actieve dienst te verblijven. Deze officieren zullen dan niet meer uitsluitend bij bepaalde takken van dienst werkzaam behoe ven te zijn. Het ten uitvoer leggen van de be staande legerplannen heeft een der gelijke maatregel wenselijk gemaakt. In verband hiermee is bij de Tweede Kam°r een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de bijzondere pen sioenwet voor het reserve-personeel der Landmacht. Dertien jaar nadat het eerste rij dende auto-PTT kantoor zijn entree maakte op de TT-races in Assen, zal op 28 Juni a.s. eveneens bij dit sport evenement, zijn opvolger in gebruik worden genomen. Toen in de tweede wereldoorlog het eerste kantoor door de bezetter was weggevoerd, werd na de bevrij ding tot herbouw besloten. Weer is, zoals dit bij het eerste het geval.was, de vormgeving in handen van de binnenhuisarchitect N. P. de Koo ge legd; de rijksautomobielcentrale be lastte zich met de uitvoering. Hoewel aangepast aan de eisen van deze tijd, is het nieuwe kantoor in wezen hetzelfde als het eerste. Het bestaat uit een trekker en een oplegger. Op de oplegger bevindt zich het eigenlijke kantoor. Dit is uitgerust met 3 loketten, een volle dige telegraaf-installatie en 3 tele fooncellen, terwijl aan de buitenkant 2 postzegelautomaten en 1 brief kaartenautomaat en 9 schrijftafels zijn bevestigd. Aldus uitgerust zal het bij komende grote tentoonstel lingen, sportevenementen e.d. aan. het publiek alle PTT-service, die maar gewenst wordt, kunnen bieden. Geen slachtoffers Hedenmorgen omstreeks halfzes heeft zich bij Philips te Eindhoven een zware ontploffing voorgedaan op de vierde étage van de gloeilam penfabriek van het gebouwencom plex aan de Emmasingel. De slag was tot ver in de omtrek hoorbaar. Onmiddellijk kwamen de Philips- hulpdiensten in actie. De ontploffing had brand ten gevolge, welke zich aanvankelijk ernstig liet aanzien. Het vuur kon echter ingeperkt worden en om ongeveer half acht was men de brand meester. Ofschoon aanvankelijk gevreesd werd dat de ontploffing slachtoffers had geëist, bleek dit gelukkig niet het geval te zijn. Een lid van de Philips-brand- „Zolang er nog gezinnen op straat worden gezet, zolang er nog mensen zijn, die geen bed hebben om in te slapen, zolang er nog een mens is, die het gevoel heeft uitgestoten en eenzaam is, zolang er nog rechtelo zen en verdrukten zijn, zolang moe ten wij niet ophouden te ageren, tot het grote gebod doordringt in de ziel van onze gehele samenleving". Dit antwoord op de vraag of de Bond Zonder Naam nog noodzakelijk is, gaf pater W. Loop S.M.M. aan meer dan zesduizend medewerkers en medewerksters van de Bond Zon der Naam, die Zondag 22 Juni voor hun jaarlijkse D.-Day in de Vee markthallen te 's-Hertogenbosch bij- j tocht. Aan boord bevonden"zichTbé- een waren gekomen. Voor de eerste halve de 5 leden der bemanning, nog maal in de geschiedenis van de B.Z. 3 passagiers. Toen de boot een kleine N. waren er ook medewerkers en me- j honderd meter in zee was, sloeg zij dewerksters uit Vlaanderen en West- om en de opvarenden kyvamen onder Duitsland. j het vaartuig terecht. Allen wisten D-Day begon met een plechtige H.echter boven op het schip te klaute- len dit jaar een grote smidse zijn ge weest, waar practische wapenen zijn gesmeed in het grote, heilige vuur der Liefde. Vaart wel en weest Uw roeping indachtig als medewerkers van de Bond Zonder Naam". Reddingsboot in nood Geen slachtoffers Zaterdagmiddag vertrok de red dingsboot „Albatros" uit Wijk aan Zee voor een maandelijkse oefera- TERUGGAVE OMZETBELASTING Nu de Eerste Kamer het ontwerp van wet tot technische herziening van enige tabellen voor de Omzetbelas ting heeft aanvaard en de wet in het Staatsblad is afgekondigd, ligt het in de bedoeling de daarbij voorziene belastingverlaging op 1 Juli a.s. in werking te doen treden. Zoals reeds eerder is te kennen ge geven zal voor de desbetreffende goe deren welke op die datum bij de handel (kleinhandelaar, groothande laar, grossier, importeur) in voor raad zijn, een teruggaaf van belasting worden verleend. Om voor teruggave in aanmerking te komen, dienen belanghebbenden vóór 10 Juli 1952 op een daartoe kos. teloos verkrijgbaar formulier van be doelde voorraad aangifte te doen bij de inspecteur der invoerrechten en Accijnzen. Aangifteformulieren, welke na 10 Juli 1952 worden ingeleverd, zullen niet meer in behandeling worden ge nomen. De teruggaaf zal niet in contanten worden uitbetaald. Na de indiening van het aangifteformulier en na con trole zal de inspecteur het bedrag vaststellen, welk bedrag op de eerst volgende gewone aangifte voor de omzetbelasting in mindering kan worden gebracht. Er vindt dus geen wezenlijke teruggaaf plaats doch een verrekening met de eerstvolgende belastingschulden. Mis met assistentie in een der reus achtige veehallen, opgedragen door pater Loop. Het motto van deze dag was: „Denk, durf en doe". De algemene vergadering werd op geluisterd met muziek, volksdansen en spel, waaraan zowel amateurs als beroepsspelers hun beste krachten gaven. Het middaggedeelte, waarin pater Loop zijn grote redevoering hield, werd geopend met een concert, verzorgd door José Candel, Henk Do- rel, Willy Frangois, de bekende blin de pianist en "liedjeszanger Jules de Corte en West-Duitse koren. Aan de eerwaarde heer Henri de Greve, de oprichter van de B.Z.N., werd tele grafisch een groet gezonden. Pater Loop gaf in een begeesterende rede, een overzicht van de activitei ten. In het laatste deel van zijn rede kondigde pater Loop acties van de B. Z.N. aan. Met de meeste nadruk wees hij er echter op, dat daarbij iedere sensatie en stuntgeest achterwege zal blijven. Pater Loop had zijn rede voor een groot deel opgebouwd op de uitslag van de enquête, die gehouden werd onder de luisteraars naar de radio rubriek „Het Lichtbaken". „Het al gemeen resultaat van deze enquête", aldus pater Loop, „was de verzuch ting, dat het het Christendom van thans ontbreekt aan bezieling". Er daarom is een nieuwe prediking nood zakelijk. Die ouderwetse preekjes met een moraal passen niet meer in deze tijd. In de predikatie van nu moet de kern van het Christendom meer naar voren worden gebracht: het besef, dat de liefde tot de naaste in feite God beminnen is. Wanneer wij onze naaste beminnen, dan beminnen wij God. De herleving van dit besef, het verspreiden van deze nieuwe kijk op het Christendom, is het doel van de Bond zonder Naam. Onder de toekomstplannen noemde pater Loop als eerste actie de werk- dadigheid van de Bond zonder Naam. Deze telt thans reeds 90.000 leden. Pater Loop wil nu contact opnemen met de ouders teneinde door de op voeding de jeugd te brengen tot de naastenliefde. De opvoeding moet ko men te staan in het teken van de naastenliefde. Als tweede actie gaf spreker aan de oplossing var. de mi sère-gevallen. De leden, de medewer kers, van de Bond zonder Naam moe ten zelf de naastenliefde beoefenen. De diepe achtergrond van deze nood zaak tot zelfhulp is de dreiging van de huidige ondergrondse strijd voor de socialisatie van de practische be oefening der naastenliefde. Pater Loop riep de hulp in van rechtskundigen en rechtsgeleerden om met hem samen te werken in zijn strijd voor het recht van klei nen en rechtelozen. Ook een grote actie voor burenhulp staal op stapel. En tenslotte zegde pater Loop toe 'n grote verzoeningscampagne te zul len ondernemen om ruzies in fami lies, dorpen en straten uit de weg te ruimen. Pater Loop eindigde met deze vu rige aansporing: „Keert terug naar Uw woonplaatsen; ieder op zijn post, maar laat Uzelf en Uw omgeving stevig ervaren, dat de Vemarkthal- Openluchttheater Bloemendaal ontving koninklijk bezoek Koningin Juliana heeft Zaterdag avond tezamen met de prinsessen Beatrix en Irene in het openlucht theater in Bloemendaal eep voorstel, ling bijgewoond van het Nationaal Danstheater van Joegoslavië. De ko ningin en prinsessen werden verwel komd door de gezant van Joegoslavië, de heer Jaksic, wiens echtgenote aan Hare Majesteit 'n bouquet paarse or chideeën aanbood. Met volle aandacht volgden de vorstin en haar gezelschap in het ge heel uitverkochte openluchttheater de dansen. In de pauze boden een zestal Zuidslaven Hare Majesteit een kistje met parelmoer ingelegd aan, dat Joegoslavisch kant en voor alle prinsessen een zilveren broche en armband bevatte. weer heeft een middenvoets-beentje gebroken, doordat hij een raam op zijn voet heeft gekregen. Door de explosie werden tal van ruiten vernield, niet alleen in het fa briekscomplex doch ook daarbuiten, in woningen aan de Gagelstraat en de Willemstra^t. Omtrent de oorzaak en de aard der ontploffing konden nog geen inlich tingen worden verstrekt. De ontploffing heeft zich voorge daan in een laboratorium, waar op dat ogenblik niet gewerkt werd. Ook gedurende het weekeinde zijn er geen werkzaamheden verricht. Behalve de door de ontploffing aangerichte schade is er ook veel waterschade. Volgens voorlopige gegevens be staat het vermoeden dat een explosief mengsel, ontstaan toen vanochtend de gastoevoer in het laboartorium, die voor het verrichten van reparaties enige tijd afgesloten is geweest, werd hersteld, tot ontploffing is gekomen. In het complex Emmasingel, waartoe het getroffen gebouw behoort, heeft de productie slechts enkele uren moe ten stilstaan. Op het ogenblik wordt weer gewerkt behalve in de afdelin gen, die door de ontploffing zijn ge teisterd. Hoe groot de aangerichte schade is kon nog niet worden vast gesteld. FRIESE BEWEGING. Het voorstel van Ged. Staten om enkele uitspraken te doen betreffen de het gebruik vara de Friese taal in het ambtelijk verkeer, rechtsverkeer in het algemeen en ten aanzien van onderwijs en cultuur, is door vele leden van de Ged. Staten van Fries land met grote instemming begroet. Een der leden onderstreept nog, dat de Ged. Staten meer het directe con tactlichaam met de regering zou kun nen vormen. gevraagd. In- of extern. CHR. F. v. d. MEER, Zuidbuurtseweg 70, 6399 Zoeterwoude. PERSONEEL 3? Meisje voor dag of dag en nacht gevraagd. Huise lijk verkeer. Lief voor kin deren. Tel. 1700—771798 Voorburg. Mevrouw E. Smeenk, Kon. Wilhelmina- laan 539. 4006 3? Gevraagd nette Werk ster. Aanmelden: Rooden- burgerstraat 50. Na 6 uur. ren en de golven brachten de „Alba tros" weer naar het strand terug. De terugreis verliep echter ook weer niet zonder moeilijkheden, want bij de eerste zandbank strandde het om geslagen vaartuig. Zeven van de acht opvarenden wisten ten slotte zwem mend het land te bereiken, terwijl de laatste met een roeibootje uit zijn benarde positie bevrijd werd. REGELING VOOR PRIJS VAN MARGARINE GEVRAAGD. De Centrale besturenbond van zui velhandelarenorganisaties, de Prot.- Chr. bond van handelaren in melk- en zuivelproducten, de sectie zuivelhan del van deze prot.-chr. bond, de Ned. katholieke bond van handelaren in melk- en melkproducten, de Alge mene Ned. Kruideniersbond, de Ned. Cbr. kruideniersbond hebben aan mi nister Mansholt een telegram gezon den over de margarineprijs. Aangezien tot op heden nog steeds niet een regeling tot stand is geko men waardoor een einde gemaakt kan worden aan het prijzengeknoei in de handel in margarine, aldus het tele gram, werd tijdens een vergadering van de organisaties ernstige bezorgd- neid geuit, over het uitblijven van een regeling en de gevolgen daarvan. Be sloten werd gezamenlijk de minister met de grootst» klem Te verzoeken maatregelen te treffen, waarbij een minimum-consumptieprijs voor mar garine wordt vastgesteld, die een re delijke detailhandelsmarge mogelijk maakt. De aandacht van de minister werd gevestigd op de detailhandels- marge, zoals beoogd in een recente concept-verordening van het bedrijf schap margarine, vetten en oliën. De groepen doen een beroep op de minister in deze aangelegenheid op korte termijn regelend op te treden. De organisaties vertrouwen, dat door het hier onontbeerlijk geworden in grijpen van overheidswege aan een wantoestand, welke steeds groter vor men dreigt aan te nemen, een einde wordt gemaakt. Onder voorzitterschap van mr. N. P. van de Mandele is Zaterdag in Dordrecht het jaarlijkse ccngres van het instituut „Stad en Landschap van Zuid-Holland" gehouden. In de huishoudelijke vergadering van het instituut werden de aftre dende bestuursleden, te weten mr. J. VV Tabingh Suermondt. prof. ir. M. J. Granpré Molière, de heer J. W. Ju liaanse en ir. S H. Stoffel bij accla matie herkozen. De secretaris-penningmeester gaf vervolgens een verslag over het land- schapswerk, dat 'n grote vlucht heeft genomen. De middag brachten de congressis ten op prettige wijze m Dordrecht door Onder meer stond een bezoek aan de historische Statenzaal op het programma en een boottocht rond het eiland van Dordrecht, aangeboden door het gemeentebestuur van Dor drecht. 2* Bakkersbediende en leerling gevraagd, v. g. g. v. bij C. Coster, Oostdor- perweg 50, Wassenaar, Tel. K 1751—2267. 6397 3? Gevraagd R. K. zelf standig dagmeisje. S. W. van Gastel. Haarlemmer straat 218. Leiden. 4011 3? Etaleur. All round vak man heeft nog enige da gen disponibel. Condities zeer billijk. Br. onder no. 4005 bureau van dit blad. AANGEBODEN Te koop: bl. gabardine regenmantel 15, Egypt, regenmantel 12.50, Seal bontjasje 25, zwarte zo mermantel rnaat 46 20 nieuwe marinejas 20. Na 7 uur Slegtenhorst Doe lensteeg 9. 4007' WOHINGRUIL 3? Woningruil Noord wijk Leiden. Te bezichtigen na 7 uur. Br. onder no. 4013 bureau van dit blad. Ook genegen werkruil. TE HUUR 3? Br omfietsen verhuur c.v.. 50 stuks. Solex, Avros, Tandem. (Voor Zondag, Zaterdagavond halen van 911 uur). Zondags ge sloten. Gratis verzekerd. T. v d. Sluis, Zeemanlaan 39. Tel 26281 (Halte Pro- fessorenwiik). GEVRAAGD 3? Vee te besteden. Ge vraagd pinken of droog vee of Melkvee, bij nader overeen te komen condities Br. onder no. 6388 aan agent L. Crt., Oègstgeester- weg 50, Rijnsburg. 6388 DIVERSEN 2* Verloren: doublé arm band-horloge, gaande van Douzastraat naar Donker- steeg. Tegen beloning te rug te bezorgen bij Èlfe- ring, Schippersdam no. 4, Warmond. 4010 2* Naaimachine defect? Reparatie direct bij U aan huis, geringe kosten en onder garantie. Naaima chine Service. J. B. H. Schoots, Rijnsburgerweg 29B. Tel. 26664, Leiden. TELEFOONTJES worden dageliiks geplaatst ter grootte van hoogstens 30 woorden (een woord maximum 12 letters). De priis bedraagt 1.50. uitsluitend tegen contante oè taling. na een triomftocht door 7 europese landen in NEDERLAND voor de

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8