Katholieken hebben politieke eenheid nodig als macht en als demonstratie St. Matthias" en „Canite Tuba" schitterden op het concours Prof. Romme sprak voor Leidse Kieskring van de K.V.P. Uitstekend- geslaagde meeting in de volle Stadsgehoorzaal Concert vooraf Vervulling van roeping; het onverzoenlijke te verzoenen MAANDAG 23 JUNI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 U/IE GISTERMIDDAG EEN SAMBAL-HETE AGITATIE verwacht had, een spectaculair afbreken van andere partijen of een daverend vuur werk met sissende pijlen, is op de meeting, die de Leidse Kieskring van de K. V. P. in de stampvolle Stadsgehoorzaal hield, bedrogen uitgekomen. De bijna 1.200 aanwezigen hebben iets beters gekregen, een meesterlijke rede voering van de talentvolle redenaar Romme, die een ernstige waarschuwing (iet horen tegen het verbreken vande katholieke eenheid in politicis. Aan alle strijdpunten van belastingen en sociale voorzieningen ging hij met een enkel woord voorbij; slechts de grote lijn had zijn belangstelling op deze middag: wat de katholieke emancipatie heeft bereikt en nog bereiken wil, kan slechts verdedigd en verkregen worden door een gezamenlijk optrekken van alle katholieken in Nederland! De heer A. Deerenberg, voorzitter van de kieskring, vatte dit betoog symbolisch samen, toen hij in zijn dankwoord sprak over een kristallen vaas, fraai van vorm en klank, waarvan men wel een stukje kan afbreken, maar die daarna nog slechts gelijmd kan worden. De klank is er dan af! Juist om die eenheid deed het de voorzitter in zijn begroetingswoord zo goed. dat de organisatoren van deze meeting er in ge slaagd waren van deze middag een grootse demonstratie te maken. Hij bracht dank en hulde aan de afdelingen, die samen voor zo'n geweldige, opkomst gezorgd hadden, en aan de Leidse afdeling voor dc uitstekende voorbereidingen, die meegeholpen hebben deze meeting tot een succes te maken. schijnt het communistische dagblad De Waarheid geen enkele dag zonder Romme te noemen als arbeidsvijand, oorlogophitser en vriend van het Amerikaanse kapitalisme. Hij wordt er van beschuldigd de getuigen van Jehova vermoord en het Calvinisme in een bepaalde streek uitgeroeid te hebben. Voor de pauze werden de aanwezi gen verrast met een heus concert. Het Sleutelkoor van de St. Petrus parochie trad aan en zong onder lei ding van de heer A. Devilee, met de directeur-organist, de heer H. A. Rijnbeek, aan de vleugel, enige num mers, waaronder Nederlandse volks liedjes, het Wiegeleid van Brahms en twee Franse chansons. De heer Rijn beek solieerde tweemaal aan de vleugel en ieder nummer werd met een enthousiast applaus beloond. Het valt buiten het kader van dit ver slag en van onze competentie over deze muzikale prestaties te oordelen. We mogen ons daarom kortweg aan sluiten bij de loffelijke dankwoor den, die de voorzitter richtte tot dit voortreffelijk geschoolde jongens koor en zijn leiders. Communistische vuilspuiterij. Prof. Romme was blij, dat er tus sen deze zang en zijn toespraak een pauze werd gehouden, om het ver schil in welluidendheid niet zo dui delijk tot uiting te laten komen. „Ik zal het meer in de inhoud moeten zoeken dan in de klank!" Spr. constateerde twee verschillen tussen deze en de vorige verkiezing. Op de eerste plaats worden de kie zers thans in het onzekere gelaten of zij 100 dan wel 150 afgevaardig den moeten kiezen. Bovendien heeft spr. deze keer het genoegen voor aan te staan in de rij, tegen welke de communisten heftige vuilspuite rij bedrijven. Sedert maanden ver- Toelatingsexamen Gem. H.B.S. Aan de gemeentelijke Hogere Bur gerschool met 5-jarig c. zijn geslaagd voor het toelatingsexamen le klas. R. O. Aalbersberg, Paula Abbestee, Lous Abbestee, J. A. F. van Alphen, A. P. Anneeze, W. Z. Balfour van Burleigh, Toos Booij, W. A. D. Bos- sard, M. Brakema, J. D. H. Bronder, H. H. Brongersma, R. F. van der Bijl, H. Dik, B. Drejer, K. van Duyn, W. Eigeman, A. T. van Eijl, Dolce Fa- vier, Irene Gaykema, H. M. A. van Gent, H. A. C. Gerfch, van Wijk, F. B. Gorter, H. C. B. Havers, H. P. T. v. Helden, H. W. Jager, W.' Z. de Jong, J. P. Kho, R. A. Noest, Christientje Noort, Jeanneke de Nooijer, N. Ober, I. Onderwater, W. J. Oosterhof, P. B. Oosterhuis, J. S. van Oostroom, P. Pieper, Iet Ranselaar, A. de Ruyter, R. Schelke, D. H. Schnitzler, W. Schoenmakers, E. Schreuders, M. D. Serdijn, S. B. Siersma, P. Slikker veer, H. M. Smit, Greta Spaarman, Loek Spierenburg, D. G. Verboon, A. A. Voorma, A. J. de Wolf, S. Zwarts. Toelatingsexamens St. Agnes-Lyceum Op 16 en 17 Mei jl. werd het toela- tings-examen voor het R. K. Meisjes- Lyceum „St. Agnes" te Leiden, af genomen. Geëxamineerd 51 candida. ten, al^ewezen 7 en herexamens 6 candidaten. Geslaagd: 38 candidaten: Anneliesje Aalberse, Wassenaar; Jet ty van Bellen, Oegstgeest; Marieke Blom, Leiden; Ans de Boer, Hazers- wouae; Beppie van de Burg, Sassen- heim; Elly Bijloos, Voorburg; Jannie van Corstanjo, Wassenaar; Maria Deen, Oude Wetering; Thea Gribnau, Oegstgeest; Yvonne de Greef, Sas- senheim; Anneke van Haastert, Zoe- terwoude. Els de Heij en Mannie v. d. Jagt, Leiden; Inez Jansen, Noord- wijk; Cora Kaizer, Leiden; Inge v. d. Kamp, Lida v. d. Kemp, Mary Kar- remans en Irene Kieft, Sassenheim; Annette Kohlbeck, Leiden; Francoise Kooien, Wassenaar; Marianne Koren romp, Oegstgeest; Cornelia Krom, Leiden; Emmy de Krijger. Leider dorp; Gertrud Leenen, Warmond; Jacqueline Leenen, Warmond, Gerdie Lourier, Wassenaar; Marianne v. d. Meer Oegstgeest; Guustien v. Mid delkoop, Voorburg, Anneke Omtzigt, Zoeterwoude; Jetty Prins, Piroska v. Rossum, en Ela Serraris, Leiden; Gonnie Verhaar, Warmond; Anni Vink Noordwijk; Ineke v. d. Wolf, Voorbugr; Marijke Wouters, Wasse naar; en Rita IJsselmuiden, Sassen heim. Het is in ons vrije Nederland he laas nog altijd mogelijk, dat de pers vrijheid op een dergelijke grove wij ze misbruikt wordt, met de bedoe ling de democratie ten onder te bren gen. Hoewel de K.V.P. practisch al leen gestaan heeft in de pogingen hieraan een einde te 'maken, zal zij ook in de volgende periode blijven aandringen op regeringsmaatregelen, om een dergelijk misbruik te voor komen. Emancipatie niet voltooid. Komend aan zijn eigenlijke onder werp, vergeleek prof. Romme de po sitie der katholieken van 'n eeuw ge leden met die in deze tijd en gaf toe, dat er veel ten goede was veranderd. Van een niet-volk zijn wij geworden tot een onmiskenbaar deel van ons volk, dat vrij is als ieder ander volksdeel en dat in ons gehele volk geïntegreerd is. Het karakter van ons volk wordt mede door ons bepaald. Toch is onze emancipatie nog niet voltooid ;in leidinggevende functies neemt het kath. volksdeel nog niet de plaats in, die het wegens zijn ge tal toekomt. De oorzaak hiervan moet gedeeltelijk in eigen kring ge zocht worden en we zijn verplicht de achterstand in te halen, waarvoor een politieke eenheid als macht no dig is. De onderwijs-gelijkstelling is wel iswaar in de grondwet verankerd, maar nog niet wat het universitair onderwijs betreft. De staatsgelden zullen minder onevenredig naar de bijzondere universiteiten moeten toevloeien en Nijmegen moet uit groeien tot 'n algemeenheid van we tenschappen. Politieke eenheid als macht kaq bij dit alles niet gemist worden. De grotere gezinnen. In de grotere gezinnen heerst de niet te verdragen toestand, dat de materiële opvoedingsmogelijkheden veel beperkter zijn vooral'in de middengroepen met vaste inkomens, die gewoonlijk een groot deel van de intellectuele leiders voortbrengen dan in kleinere gezinrien. Het werkprogramma van de K.V. P. heeft o.a. als eis, dat de grotere gezinnen niet onevenredig de las ten van de defensie-maatregelen mo gen dragen. In de parlementaire arena staat dc K.V.P. wat dit betreft overigens vrij eenzaam, want toen het 2e kabinet-Drees met een voor stel kwam de progressieve kinder bijslag vanaf het 3e kind te verho gen, werd dit verworpen, omdat alle partijen, behalve de K.V.P., tegen stemden. Slechts door tc dreigen met een kabinetscrisis kon de K.V.P. ge daan krijgen, dat er een begin ge maakt werd zU 't voorlopig een zeer bescheiden met een kinder bijslag voor kleine zelfstandigen. Het stap-voor-stap vooruitbrengen van de gezinspolitiek staat of valt met de politieke eenheid als macht van de katholieken! Prof. Romme benadrukte dit met de meest kracht en wees er op, dat het aantal zetels, waarmee de K.V.P. straks in de Tweede Kamer komt, van zeer groot belang is bij de samenstelling van het nieuwe kabinet. Thans is het land niet te regeren zonder mede werking van de K.V.P. hetgeen overigens niet wil zeggen, dat de K. V.P. daardoor het recht heeft al haar wensen door te drijven, al mag zij redelijke voorwaarden aan haar me dewerking verbinden maar als de katholieken hun politieke eenheid zouden verliezen, verliezen zij ook hun positie van onmisbaarheid! Niet alleen om de macht hebben de katholieken hun eenheid nodig, maar ook als demonstratie. Voorna mer nog dan het voorgaande is de vervulling van onze roeping: het on verzoenlijke te verzoenen. Vooral op financiëel, economisch en sociaal terrein zijn de geesten verdeeld; er is een diepgaand wantrouwen geslo pen binnen ons volk en binnen de standen. De mensheid is verdeeld in kampen, die elkaar niet verdragen. Toch zijn alle mensen voortgekomen van dezelfde Vader en hebben zij hetzelfde einddoel. Daarom moet men een open oog hebben voor el- kaars belangen. De klassestrijd heeft veel ingeboet, maar speelt toch nog een ontzagge lijke rol. In deze wereld van wan trouwen hebben wij de harde, maar mooie, Christenplicht de belangen te verbinden, kloven te dempen en bruggen te slaan. Het wantrouwen moet verdwijnen voor dc practische beleving van de liefde-leer van het Evangelie. Dit is niet alleen een per- persoonlijk belang of een volksbe lang, maar ook een belang van de Kerk. Z.H. de Paus heeft onlangs nog tegen Belgische bezoekers ge zegd: „Men kijkt naar U, die katho liek zijt, en in U beoordeelt men de Kerk. In U schat men hoog of ver acht men de Kerk van God; een groot geluk, maar ook een grote ver antwoordelijkheid." Om het onverzoenlijke te verzoe nen zullen middelen aangegrepen moeten worden. De sociale encyclie ken geven de richtlijnen er. de P. B.O. zal in toenemende mate in prac- tijk gebracht moeten worden om de doorbraak van de Nederlandse sa menleving naar een socialistische gemeenschap te voorkomen. Deze middelen liggen ook in het politieke vlak. Er moet een politiek gevoerd worden van evenwichtige behartiging van alle belangen, tot algemeen welzijn van ons volk. Dit is een werk van veel vallen en op staan, temeer omdat de K.V.P. een minderheidspolitiek moet voeren en wel eens in compromissen moet be rusten. We kunnen niet alleen de dienst uitmaken. Abnormale toestanden en belastingen. Een enkele woord wijdde prof. Romme aan de belasting-verlaging voor de middengroepen. De nieuwe regering zal hiermee verder moeten gaan. Maar wie er ook aan het roer staat, Lieftinck of Oud, zolang de ab normale toestanden voortduren, zul len er abnormale belastingen zijn! Met kracht wees spr. de beschuldi ging van de hand, dat de K.V.P. te weinig aandacht zou schenken aan de middenstand. In het tweede kabi net-Drees trad een minister-zonder portefeuille speciaal op voor de mid denstand, hetgeen te danken is aan de formateur van dit kabinet: Rom me! Na vooral voor de komende dagen de steun van het gebed gevraagd te hebben, kwam prof. Romme aan het slot van zijn rede: „Het gaat er om onze beginselen door te laten drin gen in het staatsbestel.' Wij katholie ken moeten de doorstotende kracht zijn met onze sociale richtlijnen van de encyclieken en onze rijke ver scheidenheid aan katholieke burgers, die ons in staat stelt samen te spre ken en samen te doen. Laat ons van die overvloed gebruik maken, ook in het maatschappelijke en politieke le ven. Laat ons daarbij onze verant woordelijkheid beseffen tegenover God en Vaderland. Weegt Uw plicht en handelt over eenkomstig de uitslag. God zegene U. Een ogenblik na dit laatste woord was het doodstil. Maar toen prof. Romme afdaelde van het podium, rees de hele zaal als één man over eind, om een ovatie te brengen aan de katholieke staatsman, die zo dui delijk en zo vol ernst gesproken had van man tot man en die de 1.200 vertegenwoordigers van het katho lieke kiezerscorps uit Leiden en om geving begeesterd had van zijn ideaal: de politieke eenheid van ka tholiek Nederland als macht en als demonstratie! Muzieksucces voor Warmond en Lisse te Kwintsheul Ieder jaar organiseert de R.K. Bond van Muziekgezelschappen in Zuid- Holland een concours voor de bij haar aangesloten Harmonie- en Fan farecorpsen. En telkenjare ook ne men bijna alle aangesloten vereni gingen hieraan deel. Dit jaar werd bij gelegenheid van het zilveren bestaansfeest van de R.K. Harmonie vereniging St. Gregorius, het con cours gehouden in Kwintsheul. De trieste morgen van deze con courszondag droeg niet bij tot het verkrijgen van de echte sfeer. Drui lend viel de motregen en de vlaggen, die anders aan een dorp zulk een feestelijk aanzien kunnen geven, hin gen er nu troosteloos bij. Gelukkig was het concours niet geheel afhan kelijk van de weersomstandigheden, want voor deze wedstrijd was de grote ruime veilinghal van Kwints heul beschikbaar gesteld. In het Parochiehuis werden de of ficiële personen en genodigden ont vangen. De heer J. H. v. Vree, voorz. der jubilerende vereniging, sprak een welkomstwoord. Speciaal be groette hij de geestelijkheid der pa rochie, de heer M. P. A. Meissen, burgemeester van Wateringen en voorz. van het ere-comité, burge meester K. L. J. Wouters van Mon ster, het bondsbestuur en de ver enigingsafgevaardigden. Daarna sprak de bondsvoorz., de heer C. A. Volgering, een woord van gelukwens tot de jubilerende vereni ging. Streven naar eenheid. Bijzonder ging spr. in op de ver nieuwingen in de organisatie onzer kath. muziekverenigingen in lande lijk federatief verband. Daar wordt gewerkt en gestreden om onze kath. organisatie de plaats te geven die haar toekomt. Slechts een gezamen lijke en eendrachtige krachtsinspan ning zal de mogelijkheid openen om de plannen te verwerkelijken. Daar zal moeten komen eenheid in de concoursen, dooft- een uniform con coursreglement, daar moet komen een orgaan dat de toets der critiek kan doorstaan. Dit is niet eenvoudig, maar we zullen komen waar we wil len zijn, als vanuit de verenigingen en vanuit de bonden begrip is voor deze noodzaak. Burgemeester Meissen opende hier na het concours officieel en hierbij gewaagde hij van de grote gemeen schapszin, die hier wordt aangetrof fen. Verder heeft burgem. Wouters nog het woord gevoerd, waarna de ere-wijn werd rondgediend. Men begaf zich vervolgens naar de grote veilinghal, waar de jury, ge vormd door de heren Ant. M. van Leest, Eindhoven, Joh. K. Pinkse, Amsterdam en F. J. Vermeeren, Breda, haar plaats innam. Noorden begon. De eerste optredende .ver. was Ex celsior uit Noorden. Bij de uitvoe ring gebeurden er enkele ongelukjes, vooral in het verplichte werk, doch het beter uitgevoerde vrije nummer bracht deze vereniging, die optrad in de 4e afd fanfare., met 260 pun ten een 2e prijs. St. Jan uit Pijnacker kwam uit in de 4e afd. Harmonie en behaalde met 300 punten een le prijs. St. Radboud Kethel behaalde in de 2e afd. Harmonie met 316 punten een Ie prijs. „Door Samenwerking Sterk" uit Aarlanderveen gaf een enthousiaste vertolking van haar nummers. Soms was de stemming in gedrang en deze vereniging moet oppassen voor te sterk spelen. Ook over geheel een te waarderen prestatie, waarvoor DSS een le prijs behaalde met 315 in de eerste aid. Fanfare. In deze zelfde afdeling kwam ook uit de St. Jansfanfare uit Zoeter woude. Dit corps is in enkele jaren tot goede prestaties gekomen. En ook gisteren bracht zij het weer tot een le prijs met 304 punten. Prinses Beatrix, Den Haag behaal de met 249 punten een 3e prijs in de le afd. Harmonie. In de eerste afd. Harmonie kwam ook uit de Harmonie St. Laurentius uit Voorschoten. De stemmnig was bij deze ver. niet altijd in orde er technisch waren er ook enkele te kortkomingen, wat zijn oorzaak wel gehad heeft in het kiezen van te moeilijk werk. Ook waren er goede momenten, zodat de vereniging het toch bracht tot een 2e prijs met 287 punten. In de afd. uitmuntendheid fanfare hoorden we Juliana uit Stompwijk. Deze vereniging speelde het ver plichte nummer veel beter dan het vrij gekozen werk. Zij behaalde met 300 punt juist een eerste prjjs. St. Ceclia, Schipluiden, afd. uitm. Harmonie behaalde met 286 punten een 2e prijs. Uitstekende prestatie van de Warmonders. In de ere-afd. Harmonie leverde St. Matthias uit Warmond een uit- "zonderlijke prestatie. Dat was muziek DE ZILK Koperen priesterfeest van kapelaan J. Koning Zondag is het 12 H-jarig priester feest van kapelaan J. Koning van de H. Hartparochie met grote luister ge vierd. Te half negen droeg de jubi laris aan het met palmen en Witte Aaronskelken versierde hoogaltaar een plechtige H. Mis van dankbaarheid op. Als diaken as sisteerde prof. H. Nederstigt van Ha- geveld en als sub-diaken pastoor Nys- ten, oud kap. der parochie. Op het priesterkoor hadden plaats genomen pastoor Hansen en kap. Welling. Het zangkoor voerde een meerstemmig Veni Creator uit de Gregoriusbundel en de 3-stemmige Missa in honorem S. Catharinae van P. J. J. Vranken. De feestpredicatie werd gehouden door prof. Nederstigt, die tot tekst gekozen had uit St. Mattheus: Komt en volgt mij en ik zal mensenvissers van u maken". Vrijwel de gehele pa rochie naderde tot de H. Tafel. Te 2.30 begon de receptie, waarvan ondanks het buitengewoon slechte weer een zeer druk gebruik werd gemaakt. Be halve individuele geschenken werd aan kapelaan Koning namens dc pa rochie een som gclds aangeboden, die hij naar eigen keuze kan besteden. Een plechtig Lof te 4 uur besloot de feestviering. NOORDWIJK Kapelaan A. Hartog 12Vs jaar priester Gisteren heeft kapelaan A. Hartog in de St. Jeroensparochie onder grote belangstelling zijn koperen priester feest gevierd. Te half tien droeg de jubilaris een plechtige H. Mis uit dankbaarheid op. In de namiddag had te 2 uur een druk bezochte receptie plaats in het Juvenaat van de afge vaardigden van de vele organisaties, waarvan de jubilaris geest, adviseur is. Men bracht de jubilaris dank voor zijn vele en onvermoeide arbeid. Vele cadeaux werden hem hierbij over handigd o.a. van de K.A.B., K.A.V., St. Deus Dedit, de Verenigde Spelers, Congregaties, de Sportver. M.S.V. en vele anderen. Tot besluit van de feestdag werd te half vijf een plechtig Lof met Te Deum gezongen. Het was voor ka pelaan Hartog een onvergetelijke dag. De heer F. Mertens, agent van politie, is te Amersfoort geslaagd voor het politie-diploma met aantekening. Geboren: Geziena M., d. van M. Faase en E. H. v. d. Hoek; Paul M., z. van H. J. Giliams en G. A. Wul- finghoff; Cornelis J., z. van C. J. Zuidhoek en M. E. v. d. Meer; Neel- tje, d. van W. Piët en F. v. Rooijen; Cornelis, z. van Th. J. v. Hameren en J. P. Vink; Petrus A. J. G., z. van H. E. G. Slootbeek en A. A. Meijer; Ma ria A. M., d. van K. B. v. Rhijn en A. M. M. Andringa. Ondertrouwd: G. J. Buurmans 23 j. en J. A. Rijnders 21 j. Overleden: A. v. Duin 90 j., wednr. van J. v. d. Deijl. SASSENHEIM Auto reed étalage binnen Enige tijd geleden moest een der étages van het winkelpand van de heer Noordermeer 't ontgelden toen een aanhangwagen met volle vaart het trottoir opreed. Gisterenmorgen heeft deze étalage weer een beurt gehad. Nu tengevolge van een bot sing tussen 2 personenauto's. Tege lijkertijd kwam n.l. een auto uit de Teylingerlaan en een uit de richting Haarlem. Doordat de wagen uit de Teylingerlaan geen voorrang ver leende aan de auto komende uit de richting Haarlem ontstond een bot sing, waarbij de beide wagens nogal werden beschadigd. De auto, komen de van de Teylingerlaan, schoot daar bij het trottoir op, ramde de étalage van de heer N. en kwam tot stil stand tegen een muur die ook nog beschadigd werd. Het is gelukkig, dat het ongeluk niet iets later heeft plaats gehad, toen alle kerkgangers huiswaarts keerden. Persoonlijke ongelukken zoudeni dan zeer zeker te betreuren zijn geweest. LISSE Bouw kantoor H.B.G. Aan de fa. Gebr. Randsdorp alhier is opge dragen het bouwen van een nieuw Rampenoefening in Wassenaar Zaterdagmiddag is het zuidelijk deel van de gemeente Wassenaar het villa-park „De Kieviet" en de omgeving van het Kasteel Oud-Waa senaar getroffen door een denk beeldige ramp. Een cycloon had niet alleen vele bomen geveld en daardoor straten en wegen onbegaanbaar gemaakt, maar bovendien een 250 slachtoffers ver oorzaakt. De Zijdeweg was versperd door een trein, de Rijksstraatweg door omgewaaide bomen. Zó stond het te lezen in de „onderstelling", die de basis vormde voor de grote ram penoefening, die werd georganiseerd voor leden van Rode Kruis-korpsen en E.H.B.O.-verenigingen uit Den Haar en Leiden, uit Gouda en Alphen en Delft, uit het Westland, Voorburg, Rijswijk, Bodegraven, Woerden en Wassenaar. 250 Padvinders fungeerden als ge wonden. Zij waren verspreid over een gebied van ongeveer 80 ha. Ter wijl 150 E.H.B.O.-vrijwilligers aan de gewonden de eerste hulp verleen den, werd op het landgoed „Voorlin den" het tentenkamp van de Mobiele Medische Eenheid van het Roode Kruis opgesteld met noodhospitalen en afdelingen» voor shock-behandelin gen, bloedtransfusie, operaties enz. Afdelingen Roode-Kruishelpers, voorzien van mobilofoon-installaties, werden in het rampgebied ingezet voor het transport van de gewonden. Van de commandopost op Voorlinden uit werden ambulance-auto's naar de plaats van de ramp gedirgeerd. In ongeveed twee uur tijds werden alle gewonden naar het noodhospitaal overgebracht, geregistreerd, behan deld of bestemd voor afvoer naar ziekenhuizen elders. Bij het transport van dc gewonden werd een proef genomen met een door de technische dienst van het Roode Kruis ontworpen transportwa gentje, dat is ingesteld op massaver- voer van gewonden over korte af standen. Met 't wagentje, dat achter elke auto gekoppeld kan worden, kunnen vier gewonden liggend wor den vervoerd. Gebleken is, dat met deze nieuwe transportwagen twee maal zo snel kan worden gewerkt dan met de bestaande types ambu lance-auto's. Onder leiding van dc districts commandant van 's Gravcnhage van het Roode Kruis, dr. J. de Ruiter, die dc leiding van de oefening had, werd na afloop een nabespreking ge houden. kantoorgebouw van de Coöperatieve Veilingsvereniging H.B.G. Dit gebou wencomplex zal worden geplaatst langs dc Tulpenstraat. Gcmeentcbodc. De heer P. de Koning is naar wij hebben vernomen benoemd tot bode ten raadhuize. Ziekendienst K.V.P. Ten behoe ve van zieken en eventueel hulpbe hoevenden heeft de afd. Lisse I van de K.V.P. een ziekendienst inge steld. Woensdag, liefst zo vroeg mo gelijk in de morgen kunnen bood schappen van kiezers die gehaald moeten worden voor dc stemming worden opgegeven aan het gebouw van dc K A B., Schoolstr. 11. VALKENBURG Onthulling oorlogsmonument. Zaterdag 28 Juni des middags om 3 uur zal op plechtige wijze een mo nument op de militaire begraafplaats onthuld worden ter nagedachtenis aan de burgers en de leden der E. H. B. O., die in de oorlog gesneuveld zijn. Muxiekweek. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van Valken- burg's Harmonie is er in deze week met ingang van heden tot en met 28 Juni iedcren avond om 8 uur con cert uitgevoerd door verschillende muziekverenigingen. Uitgezonderd Woensdag 25 Juni, de dag van de verkiezingen. Zaterdag wordt er re ceptie gehouden in dc zaal De Vries van 46 uur. Aan alle inwoners wordt vriendelijk verzocht op Don derdag. de oprichtingsdatum en op Zaterdag (eerst na de onthulling van het monument) de vlaggen uit te steken. maken van de beste soort. Met 392 punten behaalde deze harmonie een eerste prijs cn promoveerde cum laude naar de superiere afdeling. Ook behaalde zij de dagprijs door het hoogst aantal punten op deze eerste concoursdag. St. Cecilia, Loosduinen, behaalde in deze zelfde afd. met 332 punten een eerste prijs. Als laatste verscheen Canitc Tuba uit Lisse op het podium en wist door prachtige uitvoering van moeilijke werken een eerste prijs cum laude te behalen met 378 punten in de su perieure afd. Harmonie. Bij de marswedstrijd behaalde: Prinses Beatrix, Den Haag, met 93 punten een le prijs; St. Laurentius, Voorschoten, met 90 punteh een lc prijs Canite Tuba te Lisse, met 99 punten een le prijs. In de tamboer wedstrijd behaalde: Prinses Beatrix, Den Haag, met 93 punten een le prijs; St. Laurentius, Voorschoten, met 96 punten een lc prijs Canite Tuba te Lisse, met 96 punten een le prijs; R.K. Tamboers- Hoornblazerscorps te Sassenheim met 78 punten een 2e prijs. Als een nog nooit voorgekomen bijzonderheid vermelden wij dat door de slechte weersomstandigheden de mars- en tamfooerwedstrijden ook ibinnen gehouden werden. Met deze wedstrijden is deze eerste dag beslo ten en volgende week Zondag wordt het concours voortgezet met 13 deel nemende verenigingen. Laatste Berichten De politie te Rotterdam heeft de 28-jarige constructie-schilder H. B. aangehouden. De man heeft Zater dagnacht onenigheid gehad met zijn echtgenote, die tenslotte dodr de keu ken naar de tuin vluchtte. B. die haar achterna liep, greep in de keu ken een mes en in de tuin gekomen stak hij zijn vrouw er mee in het hoofd. Zij kon gelukkig, na in het Zuider- Ziekenhuis te zijn behandeld, naar huls terugkeren. De dader werd bij familie in de Jannc Bouwenstraat aangehouden en naar het politiebu reau overgebracht. KOBLET MOET RUST NEMEN De dokter van Koblet heeft hem uitdrukkelijk verboden, deel te ne men aan de Tour de France. In het belang van zijn gezondheid, die veel tc wensen overlaat, is het absoluut noodzakelijk, dat de renner twee we ken lang rust neemt. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 23 Juni. Vee. Aanvoer: 1341 totaal, waarvan 873 vette koeien en ossen cn 468 varkens Prijzen: vette koeien 2.653.00, 2.652.80, 2.45—2.65, varkens 2.22, 2.20 en 2.17 per kg. levend gewicht; Vette koeien aanvoer als vorige week, handel kalm, staande prijzen, prima boven notering; var kens aanvoer korter, handel vlot, prijzen iets hoger.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3