District Rijnland van de K.A.J. bezon zich op zijn zware taak De ontsnapte Braziliaanse gevangenen MAANDAG 23 JUNI 1952DE LEIDSE COURANTEERSTE BLAD PAGINA'2 Studie-weekend te Alphen aan den Rijn Te Alphen aan den Rijn zijn Za terdag en Zondag de Kajotters van het district Rijnland bijeen gekomen ter bespreking van de verschillende mogelijkheden voor hun activiteit. Afgevaardigden en bestuursleden uit nagenoeg alle afdelingen van het district waren aanwezig, toen de districtsvoorz. A. Kwakkenbos uit Noorden het week-end opende, waar na hij de leiding overdroeg aan de gastheer D. Rombouts, voorz. van de afd. Alphen a. d. Rijn. Na een korte inleiding werd over gegaan tot het bespreken van de verschillende activiteiten van het afgelopen winterseizoen. Het bleek dat in sommige afdelingen de mede werking van de leden te wensen overliet en men te veel aan de be stuurleden overliet. Intussen was de districtsaalmoeze nier kap. L. M. G. Biemans binnen gekomen, die een uiteenzetting gaf van de bedoeling van dit week-end. Het bestuur had gemeend, aldus spr., dit week-end te moeten organi seren, aangezien de meeste Kajotters nog steeds niet voldoende beseffen, wat de K.A.J. is. Daarom zouden er 4 verschillende inleidingen gehouden worden om de doelstelling en de werkwijze van de Katholieke Arbei dersjeugd uiteen te zetten. Tijdens het winterseizoen hadden velen ge hoor gegeven aan de oproep om de inleidingscursus voor de leiders te volgen, doch dit was niet voldoende gebleken, om de geest van het „Ka- jotter-zijn" duidelijk te maken. Om in pioniers-verband deze zaak te be handelen, werden er door de deel nemers 5 groepen gevormd, ieder af zonderlijk met een secretaris en de bat-leider. Toespraak van de nalionaal- aalmoezenier. Tegen 8 uur arriveerde de natio naal aalmoezenier van de K.A.J., de weleerw. heer A. Huyboom, die na een kort welkoms woordje van de voorzitter zijn inleiding hield over het onderwerp „K.A.J. is Aposto laat." Na eerst een overzicht gegeven te hebben van de geschiedenis van de Katholieke Jeugdbeweging in Neder land, en daarbij met name Kolping en de Jozef gezellen te hebben ge noemd, wees spreker op de nood, welke er bestaat onder de jonge ar beiders, die na hun schooljaren van de kerk en godsdienst vervreemden. Het arbeidsmilieu vervormt de men taliteit van de jeugd en biedt geen hulp voor hun moeilijkheden. De K. A.J. nu is de beweging van jonge ar beiders die zioh bezorgd maken over het geestelijk en maatschappelijk le ven van hun jonge mede-arbeiders. Het is een Apostolaat een mede werken aan de zending van de Kerk. Spreker somde hierna een reeks van mogelijkheden op. Niet de Ka jotters van naam alleen moeten we bereiken, maar ook diegenen welke langs de straat lopen en nimmer met een Jeugdbeweging in contact ko men. Persoonlijk contact van één Kajotter is voldoende om zegenrijk werk te verrichten en de jonge me de-arbeider op te heffen naar een ideaal, dat bezieling en geestdrift vraagt. Te veel hebben we gemeend een mooie organisatie te moeten oprich ten terwijl honderden nimmer be reikt werden. Aalmoezenier Huy boom besloot zijn leerzame inleiding, welke door allen met gespannen aandacht werd gevolgd met de woor den: „Beleef, wat je in een ander wil bereiken, en wees bezorgd voor het heil van de jongeman naast je, dat is het ideaal van de K.A.J.". De avond werd besloten met een gezamelijke Avondwake in de kerk waarna ieder zijns weegs ging. Geestelijk leven en K.A.J. De Zondagmorgen werd aange vangen met een gezamelijke H. Communie, waarna ontbijt in de St. Jozefzaal. De Districtsaalmoezenier, kap. Bie mans, opende de dag met een inlei ding over het onderwerp „Geestelijk leven en de K.A.J." Hij behandelde het streven van de jonge arbeider naar het volmaakte geluk, waardoor iedere jonge arbeider bewust of on bewust naar God streeft. Spreker toonde door tal van voorbeelden aan, hoe alle groepen en standen werken aan hun geluk, dat steeds betrekke lijk geluk is, tenzij men God erkent als het hoogst denkbare geluk. Het moet de Kajotters ter harte gaan in hun geestelijk leven ook aan de jon ge mede-arbeiders te denken. Wij kunnen dit allen bereiken door ons gebed en het verlangen van de Ka jotters, om in hen het vuur te ont steken van het ideaal, om alle jonge arbeiders te brengen tot Christus. Na deze inleiding volgde een groeps bespreking, welke een levendig de bat opleverde. Om 10 uur werd in de Kapel van het St. Joseph-pension een H. Mis opgedragen tot intentie van alle Ka jotters door de assisten-districtsaal- moezier van Gouda pater Paschalis C.P. Na deze H. Mis volgde een in leiding van de Diocesaan voorzitter van de K.A.J., de heer Wim Weken- borg uit Amsterdam. Hij sprak over het onderwerp „De K.A.J. eniiet be drijfsleven". Spreker vroeg zich af, waaraan de onverschilligheid voor geestelijke en maatschappelijke on derwerpen bij onze jonge arbeiders te wijten was. Hij constateerde, dat de oorzaak veelal ligt in het feit, dat de overgang van school naar het werk te groot was en de jongens te weinig waren voorbereid op de toe komstige moeilijkheden .Spr. wees in dit verband op de actie voor de „Schoolverlaters" waardoor veel goeds tot stand kwam. In enkele districten neemt men contact op met de schooljongens welke binnenkort de school gaan verlaten om hen te wijzen op de verschillende gevaren, waaraan zij op fabrieken en ateliers kunnen bloot staan. Het is de taak van de K.A.J. deze jongens te helpen en daardoor apos tolaat te beoefenen in alle bedrijven. Pioniers gevraagd! Een afdeling met een massa pas sieve leden weegt niet op tegen een afdeling van 4 man, die allen wil len pionieren om daardoor actief me de te werken aan de verbetering van het arbeidsmidden. Tijdens de groepsbespreking kwam de vraag naar voren, of het niet ge wenst was meer contact te leggen tussen de plaatselijke afdelingen van de K.A.B. en K.A.J. Verschil lenden meenden, dat dit contact wel wat ,te wensen overlaat en dat men in K.A.B.-kringen de Kajotters als onmondig beschouwt. Het zou zijn nut kunnen hebben, indien in de be sturen ook een Kajotter zitting kon nemen en wederkerig een K.A.B.er bij de pioniersgroepen een werkzaam aandeel zou hebben. Na het gebruik van de lunch kwam de laatste inleider aan het woord in de persoon van Pater Pas chalis C. P. die als onderwerp had gekozen „De grote K van K.A.J." Het grootste deel van de dag is ar beid, hetgeen de arbeider bestem pelt als arbeider. Het verschil dat er bestaat tussen al deze arbeiders en de katholieke arbeiders is juist het beleven van de Katholieke princie pen. Geen formalisme, maar bele ving van onze katholieke princiepen kan de wereld redding brengen. Na de groepsbespreking, welke op deze inleiding volgde werd het offi ciële gedeelte gesloten en volgde een bont programma. De afd. Hazerswoude gaf zijn krachten ten beste in de vorm van een cabaret, dat veel succes oogstte. Tijdens de pauze werden de algemene conclusies uit dit week-end getrokken en werden de deelnemers aange spoord, om hun eerste zorgen te gaan besteden aan het registreren van de niet-georganiseerde jeugd, waarna in districtsverband de nodige stappen zullen worden ondernomen om ook hen te bereiken. Aan het eind van dit programma voerde deken L. Nieuwenhuizen van Alphen aan de Rijn het woord, waarin hij kap. L. Biemans en het -bestuur geluk wenste met het succes van dit week-end en zijn waardering uitsprak voor het Kajotterswerk. Z.H. de Paus riep in Rerum Nova rum alle arbeiders op in een vereni ging thans, aldus besloot de deken zijn rede is tot U het woord ge richt „Jonge arbeiders verenigt U". Na een dankwoord van de voor zitter B. Rombouts, werden deze in alle opzichten goed geslaagde dagen besloten met het zingen van het K.A.J.-lid en gezamenlijk gebed. De N.K.J.B. organiseert in samen werking met de J.G. op Donderdag a.s. een puzzlerit per rijwiel. Om 19.00 uur wordt gestart vanaf de Sint Jo- sephzaal. Er is een prachtig parcours uitgezet. Niemand zal van zijn deel name spijt hebben. Men kan vanaf half zeven inschrijven en direct Russische waarschuwing aan Egypte Volgens welingelichte diplomatieke kringeni te Cairo heeft de Sowjet- Unie Egypte meegedeeld, dat het voorgestelde commando voor het Midden-Oosten dit gebied in „een avontuur van agressie" zal meesle pen en dat Rusland een eventueel toetreden van Egypte tot dit bondge nootschap „als een onvriendelijke, zo niet vijandelijke daad" zal beschou- wen. De Russische gezant te Cairo heeft deze boodschap Donderdag j.l. aan de Egyptische minister van bui tenlandse zaken, Hassoena Pasja, overgebracht, aldus genoemde krin gen. Rusl/and heeft soortgelijke bood schappen reeds vorig jaar aan Egyp te en andere Arabische landen ge zonden. Onlangs deelde de Egypti sche minister voor propaganda, Farid Zaaloek Pasja, mede, dat Egypte een verzoek om de instelling van het ge noemde commando te bespreken zal overwegen, indien Engeland in prin cipe instemt met de Egyptische eis tot terugtrekking van de Britse troe pen uit de Suez-kanaalzóne en de vereniging van de Nijlvallei onder de Egyptische kroon. Bom ontplofte te Tel Aviv De Israëlitische politie houdt drie mannen gevangen, die er van worden verdacht de bomaanslag te hebben gepleegd op een lid van het kabinet, welke gisteren in de vroege ochr tenduren Tel Aviv deed opschrikken. Een van de verdachten is de 25-jarige journalist Amos Keinan, een voorma lig lid van de Stemgroep. De minister van verbinding, David Pinkas, lag nog te bed, toen de bom tot ontploffing kwam. Niemand in zijn huis werd gewond, alleen de voorpui werd beschadigd. Min. Pin kas behoort tot de rechtse religieuze partij Hamisrahi en enige dagen ge leden had hij bevel gegeven, dat er op de Sabbath niet meer met auto's mocht worden gereden, vanwege de schaarste aan benzine. De niet-reli- gieuze oppositie, waartoe de journa list Keinan behoort, ziet in die maat regel echter eeen poging om de Jood se godsdienstige wetten op te drin gen aan bevolkingsgroepen, die daar niet meer van willen weten. Keinan behoort tot de kleine partij der „Jon ge Hebreeërs", die Israël willen „be vrijden van élke vorm van theocra- „Portugees Timor Indonesisch" Mr. Moh. Yamin, lid van het Indo nesische parlement, schrijft in een hoofdartikel in zijn blad Mimbar In donesia. dat het Oostelijk deel van het eiland Timor Indonesisch grond gebied is, dat door de Portugezen wordt overheerst en waarvan de grenzen in het verleden zijn vastge steld volgens verdragen tussen Neder land en Portugal. Yamin stelt voor, dat de Indonesische regering de di plomatieke weg zal bewandelen om het grondgebied van Oostelijk Timor tot Indonesië terug te brengen. Hij zegt voorts, dat er geen bezwaar te gen zou bestaan, indien daartoe door Indonesië aan Portugal een schade loosstelling zou worden betaald. Yamin voorspelt, dat de vrijheids beweging zich in de komende tijd niet zal beperken tot het vraagstuk van Westelijk Nieuw-Guinea, doch zich zal uitbreiden tot het gebied van Portugees Timor en Botneo. Met dit laatste doelt Yamin kennelijk op het Britse deel van Borneo. Tachtig van de 350 gevangenen, die uit de gevangenis op (het eiland Anchieta voor de Braziliaanse kust zijn ontsnapt en daarbij 10 bewakers en 8 burgers hefbben gedood, zijn thans opnieuw gevangen genomen. De overigen evenwel hebben zich langs de kust verspreid na een landing op het vasteland in boten. Op sommige plaatsen werd zeer hevig gevochten. Nieuwe versterkin gen van de Braziliaanse veiligheids dienst zijn opgeroepen. Naar verluidt is een torpedoboot jager naar de kust stad Paraty in de staat Rio de Ja neiro gezonden om de plaats te be schermen tegen gevangenen, die daarheen oprukken. De stad Uibatuba is door militairen bezet. Een van de verwoedste gevechten heeft zich in de buurt van Taurate, ongeveer 250 km. van Rio de Janeiro, afgespeeld. De gevangenen zouden aware verliezen geleden hebben. Zij zijn gewapend met machinegeweren, geweren en andere wapens, afkom stig uit het arsenaal van de gevan genis. Vliegtuigen trachten de bewe gingen van de gevangenen te volgen. Volgens berichten uit Sao Paulo zijn ongeveer 100 misdadigers door hun „kameraden" gedood, omdat zij weigerden aan de opstand deel te nemen. Op het eiland Anchieta is de gevangenis door brand vernield. Volgens de laatste 'berichten is de orde hersteld. daarna starten. In verband met het invallen van de duisternis, zal de tijd van inschrijving beperkt zijn, zodat gewenst is, dat men er bijtijds bij is. De finish is eveneens bij de St. Jo- sephzaal, waar na aankomst van alle deelnemers(sters) de fraaie prijzen zullen worden uitgereikt. NATIONALE SPEELTUINDAG De viering van de nat. speeltuindag bracht ook in Alphen aan den Rijn enig vertier. Vier speeltuinvereni gingen spanden zich hiertoe in. Het waren „Kindervreugd", „Oudshoorn", „Bloemhof" en „Vreugdeoord". Er was heel wat moed voor nodig, om met de hier en daar kostelijk gecos- tumee'rde kindertjes er op uit te trekken in de stromende regen. Het feestelijk cachet van de optocht is hierdoor bedorven en de kinderen, in hun kleurrijk gewaad, werden door weekt van het regenwater. Maar het kon hen toch niet beletten de plan nen geheel uit te voeren. Er waren heel aardige groepjes en zoals altijd, waren sprookjes de gewilde uitbeel dingen. Vreugdeoord voerde op een wagen een miniatuur speeltuin m'ee, met het opschrift „Onze toekomst". Zij beijvert zich nog voor het bezit van een echte speeltuin. Oudshoorn kreeg welwillende medewerking van 't Aarlanderveens muziekcorps DSS. Vreugdeoord charterde een corps uit Nieuwkoop, dat des avonds nog een' concert' gaf op het Stationsplein. Bloemhof marcheerde onder de tonen van het pl. muziekcorps „Crescendo". In een deel van de gemeente leefden de bewoners met dit feest mee, door het uitsteken van de vlag. Motor tegen autoZaterdagavond omstreeks 7.30 uur botste de motor rijder A. v .d. M. uit Alphen aan den Rijn op de 's-Molenaarsbrug tegen een personenauto op, bestuurd door dr. Loth uit Woubrugge. De motorrij der, die de auto telaat had opge merkt, veroorzaakte aan beide voer tuigen slechts materiële schade. Nachtelijke motorrijder slipte. Een deelnemer aan een nachtelijke rit, uitgeschreven door een motor club uit Den Helder, de heer J. G., slipte Zaterdagavond bij het afrem men voor andere deelnemers van de zelfde club, op df Schevejaagbrug te Alphen aan den Rijn. De berijder kwam te vallen en verwondde zich aan het gelaat en kreeg een flinke bloeduitstorting onder het linker oog. Na door dr. P. Stehouwer te zijn ver bonden, moest hij zich per auto huis waarts begeven. Het motorrijwiel werd licht beschadigd. Droogloods in elkaar gereden. In de beruchte S-bocht in wijk Hoorn te Alphen aan den Rijn is Zondagmor gen omstreeks 8 uur een personen auto, waarschijnlijk door de gladheid yan de weg, geslipt en tegen de droogloods van de fa. v. Oordt opge botst. Tengevolge hiervan is de loods over een afstand van pl.m. 8 y. meter stuk gereden. De bestuurder bekwam geen letsel. De auto kreeg schade en lekke band. Na een reservewiel te hebben omgelegd is de bestuurder zonder aangifte weggereden. Het nummer van de wagen is evenwel bij de politie bekend. HAZERSWOUDE Verkiezingen. Op de kiezers lijst van deze gemeente zijn 2808 personen vermeld. 80 Personen zul len bij volmacht stemmen, 49 perso nen zullen elders kunnen stemmen, terwijl 10 personen van elders in deze gemeente hun stem kunnen uitbrengen. LEIDERDORP Autobus drukte luxe wagen in elkaar weer; (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). Vanavond en vannacht opklarin gen, maar morgen overdag toe nemende bewolking met later kans op enige lichte regen. Zwakke tot matige Westelijke tot Zuid-Westelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. 24 Juni: zon op 4.20 en onder 21.04; maan op 5.55 en onder 22.46 uur. Hei uiee4 in SuA-o-fLa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: De impasse te Panmoendjon Een nieuw idee Amerika, Engeland en India be spreken een nieuw plan ter verbre king van de impasse bij de bestands onderhandelingen in Korea. Men wil de communisten aanbieden de Noor delijke krijgsgevangenen, die weige ren naar huis terug te keren, naar India te zenden. Volgens gezagheb bende bronnen te Washington wil men het plan, dat wordtbesproken door de regeringen van Amerika, Engeland, India en andere landen, laten gelden voor gevangenen aan beide zijden, die niet gerepatrieerd willen worden. De gevangenen zouden dan in India onder „neutraal" toezicht van de Indische regering kunnen beslissen of zij 'in India willen blijven, naar huis willen terugkeren of naar een ander land willen gaan, dat bereid is hen op te nemen. Waarnemers zijn van mening, dat dit plan door de Chinese communis ten kan worden aanvaard zonder dat zij (hun gezicht verliezen, gezien de betrekkelijk vriendschappelijke ver houding tussen China en India. India heeft grote ervaring in repatriërings problemen. Bij de deling van Brits- Indië in India en Pakistan moesten millioenen mensen worden uitgewis seld en gerepatrieerd. Premier Nehroe zou het voorstel gunstig gezind zijn. RHEE'S AMBTSTERMIJN VERLENGD. De Zuid-Koreaanse assemblée heeft vandaag een wetsontwerp goedge keurd, waarby president Syngman Rhee's ambtstermijn wordt verlengd tot de verkiezing van een nieuwe president. Toen Zaterdagavond op de H. Rijn dijk een personenauto komende van de richting Zoeterwoude de Brugge- straat naderde, moest de bestuurder plotseling uitwijken voor een" paar bromfietsers. Uit de richting Leiden naderde op dat moment de autobus van de NAL, die de Bruggestraat in wilde draaien. Door de plotselinge manoeuvre van de personenwagen kon de buschauffeur niet verhinde ren, dat hij de personenwagen aan reed. Van beide wagens werd de linkervoorkant ingedrukt, waarbij de kleinere luxe wagen er uiteraard het slechtste aan toe was. Hoewel het voor de inzittenden betrekkelijk goed afliep werd toch een inzitten de dame van de personenauto, di< letsel had bekomen, met een andere auto naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd voor nader onderzoek. De luxe wagen moest met een kraanwagen worden weggesleept. De passagiers van de autobuskonden in de volg- bus overstappen en ondervonden zo doende weinig vertraging. De rijks politie heeft de zaak in onderzoek. Dat het aan bovengenoemde hoek uitkijken is geboden, ondervond Vrijdag een 12-jarig meisje, dat op het voetpad met haar fiets aan de hand stond te wachten tot zy kon oversteken, toen een autobus, even eens van de NAL, de bocht Brugge straatH. Rijndijk zo scherp nam dat het voorwiel van de fiets nog juist door de bus geraakt werd en vernield werd. De chauffeur had waarschijnlijk niets bemerkt reed door. Geboren: Yvonne Maria d. van J. H. A. Wessels en C. P. Plasman; Dirkje d. van H. Baars en M. de Blois; Antonius Adrianus Johannes z. van J. A. G. Veger en M. de Bol ster; Julius Bernard z. van H. Dui ker en B. van Kuilenburg; Jacobus Johannes z. van J. van der Wilk en J. H. Schipper; Willem Hendrik z. van J. de Jong en C. H. Schuller; Gerry d. van S. J. van der Stoel en M. M. Treur. Ondertrouwd: Tj. A. J. Hoefsloot jm. 22 j. en P. van Westrienen jd. 18 j.; I. Hiensch jm. 26 j. en J. Siera jd. 23 j.; J. J. van Stockum jm. 23 j. en G. Koster jd. 29 j.; C. Moeliker jm. 26 j. en J. Balkenende jd. 26 j. Gehuwd: J. van Dijk en J. de Rui ter; B. C. Heijdeman en D. M. J. Smit; Tj. A. J. Hoefsloot en P. van Westrienen. Overleden: C. van Hemert m. 85 j. weer max. temp. OSLO zwaar bew. 17 C. STOCKHOLM onbewolkt 17 HELSINKI zwaar bew. 16 EDINBURGH licht bew. 16 LONDEN licht bew. 21 KOPENHAGEN motregen 13 AMSTERDAM zwaar bew. 15 GENEVE zwaar bew. 26 PARUS geheel bew. 22 BORDEAUX zwaar bew. 27 NICE onbewolkt - 24 BERLIJN zwaar bew. 18 FRANKFURT zwaar bew. 21 MUNOHEN lidht bew. 23 WENEN onbewolkt 25 LOOARNO licht bew. 26 BOSKOOP Geboren: Leonardus Maria van M. B. Kompeer en A. Verkerk; Martinps Cornelis zn van A. J. Kuijf en M. C. Stigter; Cornelis Joseph zn van M. B. Kompeer en A. Verkerk; Cornelis Johannes zn van A. Hu- nink en E. de Kooter; Hendrik Jo hannes zn van A. Haring en C. D. van der Willik. Getrouwd: Gerrit Jacobus Bak ker 26 jr en Johanna Wilhelmina Taat 26 jr; Pieter van Hemert 28 jr en Antje van Sprang 24 jr. NIEUWKOOP Viswedstrijd t.b.v. bejaarden. De hengelsportver. „Vitoge" organi seerde een wedstrijd, waarvan de in- leggelden waren bestemd voor hel comité „Reis voor bejaarden". Ei werd gevist in twee groepen n.l. be neden en boven 15 jaar. 19 Jongelui beneden 15 jaar namen deel en vin gen 55 cm vis. Ie pr. (medaille) J. Bourguignon, 2e pr. C. Tijsterman, 3e pr. G. Kranenburg. In de klasse van boven de 15 jaar visten 18 deel nemers, die samen 94 cm vis vingen. Ie prijs (beker) D.Verschuur, pr. W. Verschuur en 3e pr. S. Ver- looij. Evenals van de voetbal, zal ook van deze vereniging de medewer; king door het comité ouden van da gen zeker wél op prijs worden ge steld. NieuwkoopAltior 22. Za terdagavond speelde Nieuwkoop een wedstrijd tegen Altior uit Langer aar ten bate van het fonds ten behoeve van het traditionele uitstapje van de bejaarden. Door het slechte weer was de be langstelling echter gering. De wei nige bezoekers konden evenwel ge nieten van een zeer goede match. Precies 7 uur werd de bal aan het rollen gebracht. Aanvankelijk speel de Nieuwkoop een iets sterker spel dan de gasten, doch de voorhoede wist van de geboden kansen geen gebruik te maken. Later wist Altior zich volkomen te herstellen en zet te enige zeer goede aanvallen waaruit de rechtsbinnen een doel punt kon maken en hiermee de lei ding gaf aan zijn club (01). Tot de rust bleef de stand, ondanks zeer gevaarlijke aanvallen van beide par tijen, ongewijzigd. Daarna speelde Altior sterker, doch ondanks dat boekte Nieuwkoop's linksbinnen suc ces, door handig gebruik te maken van een fout van de keeper (11). Door dit onverwachte succes werd Nieuwkoop tot de aanval geprikkeld en een doelpunt van de midvoor volgde (21). Tien minuten voor het einde kreeg Altior een vrije trap te nemen die aanvankelijk door de doelman werd gestopt, maar de te rugspringende bal werd door de midvoor ingeschoten (22). Helaas liep de keeper van Nieuwkoop hier bij een blessure op en moest worden vervangen. Tot het eind bleef de stand 22. ZOETERWOUDE FEEST VAN DE ARBEID Met groot enthousiasme is giste ren het feest van de Arbeid, georga niseerd door de Kath. Raad van Overleg, gevierd. In groten getale hebben de leden van de L.T.B., Middenstand, K.A.B. en Vrouwenbond het slechte weer getrotseerd en aan alle kerkelijke en buitenkerkelijke feesten deelgeno men. In de Sint Janskerk werd een plechtige Hoogmis met algemene H. Communie opgedragen tot intentie: „Wij vragen Gods Zegen over de da gelijkse arbeid". Des middags had in een plechtig Lof de zegening plaats van de ge reedschappen en werktuigen, waar na een grote karavaan van auto'sl tractoren, voertuigen en werktuigen op landbouwgebied voor de kerk werd voorgereden, waar deken Bont de zegening verrichtte en de gebe den van de H. Kerk tegen ramp en onheil uitsprak. In het parochiehuis was 's avonds SiotiUehe f p&üketcn Kiezers en gekozenen IJIER en daar heeft men kun- *nen lezen, dat er niet genoeg contact is tussen kiezers en geko zenen tijdens de vier jaren parle mentaire arbeid. In een verkie zingsrede van Weiter trof ons de vermaning: na de verkiezingen lappen „ze" je aan hun leer. Als met die „ze" alle honderd Kamer leden bedoeld zijn, dan is ook het voornemen van de heer Weiter niet moedgevend! Maar nu de vraag: is die klacht gegrond? Wordt er niet voor vol doende contact gezorgd? Wie een beetje thuis is in het organisatieleven van politieke par tijen kan weten, dat in de vier jarige periode de belangstelling van de geachte kiezeressen en kie zers heel erg klein is. Wij kennen besturen, die meerdere malen uit stekende samenkomsten wisten te organiseren met een Kamerlid als spreker; maar dikwijls was de belangstelling zo miniem, dat het bestuur zich geneerde. En nu we ten wij wel, dat die magere be langstelling voor politiek niet al leen een mankement is bij katho lieken. Maar wij signaleren hier voor katholieken, dat in het alge meen de klacht van de kiezers niet opgaat De feitelijke situatie komt hier op neer, dat men gaarne vanaf de walkant de schepelingen van het parlementaire schip „allerlei „critieken" toeroept, echter weinig wil weten van „wederwoord" en geen tijd heeft om „aan de wal" (dus in een bijeenkomst) grondig van gedachten te wisselen. Kiezers en gekozenen moeten van tijd tot tijd, contact hebben. Accoord. Maar dan moet men hen, die het contact wensen te organi seren niet in de steek laten. En dus ook niet onze afgevaardigden in de steek laten Ook zij moeten (en willen) weten we er bij de mensen leeft! Er is echter meer nodig. Als staatsburgers moeten wij ook vor- •ming willen ondergaan. En daar hebben wij elkaar bij nodig. De middenstander, de arbeider, de fabrikant, de man met een vrij be roep, de jongere en de oudere. Duynstee moest destijds in „De Maasbode" toegeven dat sommige kringen veel verstek hebben laten gaan, tot hun eigen schade en tot schade van het geheel. Hoe komt het toch dat b.v. zo weinig „gestu deerd" hebbenden er studerende mensen meewerken? Eén oorzaak kennen wij uit ervaring en die is: het weinigje katholieke maat schappijleer dat tot nu toe meege geven wordt in middelbaar en ho ger onderwijs. Van Schaepman en andere staatslieden, van de strijd voor de katholieke emancipatie, van de grote sociale encyclieken zijn wij heel wat meer kennis te gengekomen bij jonge middenstan ders en jonge arbeiders dan bij de jong-studenten. Nijmegen en Til burg hebben in dat opzicht nog een groot arbeidsterrein voor zich. Er zou al veel gewonnen zijn als in de afdelingen van de Jonge- ren-KVP studenten plaats namen om zelf wat te ontvangen en te vens aan anderen wat mee te ge ven. Dit begrip: dat we als katho lieken bij elkaar hoi en is meer dan ooit in onze tijd nodig. En dan geldt altijd nog: jong geleerd is oud gedaan een grote bijeenkomst, die door de voorz. van de Kath. Raad van Over leg, de heer Q. H. Onderwater, werd geopend. De toneelvereniging „Vondel" uit Leiden voerde het toneelspel „Als de kinderen maar eens groot zijn" op. Dit stuk. geschreven door Kees Spierings, geeft een duidelijk beeld, dat met het oplossen van de mate riële problemen alleen, de zorgen des levens niet uitgebannen zijn. De gezinsmoeilijkheden kunnen nog dieper wroeten dan de zorgen voor het dagelijks brood en de te leurstellingen van de ouders als de kinderen eenmaal groot zijn werden in dit stuk, dat bovendien een zeer sterke sociale tendenz heeft, wel zeer sterk naar voren gebracht. Als de godsdienst en de christelijke lief de alles blijft beheersen kan het ware levensgeluk toch behouden blijven en mogen de ouders God danken hun kinderen als een ere te zien van hun oude dag. Er was een zeer sterke realiteit in het stuk, maar Spierings zal de vader Simon Terbrake Jr. toch wel niet in die grote opgewektheid en blijheid bedoeld hebben als hij nu werd vertolkt. De praktijk des le vens is wel even anders. Het stuk is heerlijk gespeeld; boven alle ster ren was Trees de uitblinker. Décor en requisieten waren zeer goed ver zorgd. De aanwezigen toonden zich in aandachtig gehoor en bijval zeer dankbaar. De feestavond werd bijgewoond door deken Bont, pastoor Klaver weiden, de paters Benschop en van Beurden, kapelaan Nieuwenhuizen en wethouder van Leeuwen. Subsidie kleuterschool. In het raadsverslag van 19 Juni stond, dat de thans geldende regeling is: voor de eerste 40 leerlingen 6.per 1.1. en voor elk boven de 40 f 3.50. Het voorstel van B. en W. dat aangeno men is was een verhoging van resp. 15.en 5.per leerling. De 400.voor elke aan de school verbonden gediplomeerde leerkracht en 100.voor .elke helpster gegeven subsidie daarenbo ven blijft.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2