HOUVAST EN GEHALTE De trialmeets van de Bataven De Leidse Sportweek UIT DE OLYMPISCHE HOEK De llsy 1952 Se dame ZATERDAG 21 JUNI 1952 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 EEN artikel over de middenstand, dezer dagen in dit blad opgeno men, heeft op vele middenstanders, en niet de eersten de besten, prikke lend gewerkt. Zij vonden, dat dit ar tikel, door een paar anonyme mid denstanders te citeren, die blijkens hun uitlatingen caricatuur-midden- standers zijn, van de bezwaren van de gehele stand een caricatuur had ge maakt, of in ieder geval bij de ve len, die met de logische zonde van het generaliseren behept zijn, de schijn daarvan had gewekt. Welnu, dat is nóch de bedoeling van de schrijver, nóch onze bedoeling ge weest. De bezwaren, welke de mid denstand heeft tegen het te hunnen aanzien gevoerde beleid, zijn heel wat beter gegrondvest, dan de uit latingen van een enkeling zouden veronderstellen. Aan deze bezwaren is reeds eerder bekendheid gegeven in verslag en beschouwing, terwijl zij bovendien ter sprake zijn gebracht op de be stuurdersdag van de Kath. Midden standsbond, te Haarlem en te Rotter dam gehouden. Op die bestuurdersdagen is rond uit gesproken, wat de middenstand het lqyen zwaar maakt, en op deze open critiek heeft prof. mr. Romme een even open antwoord gegeven. Hij erkende, dat de K.V.P.-middenstands- politiek niet onfeilbaar is geweest. Hij gaf toe (we ontlenen aan het ver slag in „Stuwing" van 14 Juni jl.), dat er inderdaad slachtoffers vallen in de middenstands-sector, maar aan de hand van cijfers toonde hij aan, dat vaak de neiging bestaat de na oorlogse toestand wel heel erg zwart af te schilderen tegenover de vóór oorlogse. Overigens was ook prof. Romme van mening, dat aan de be lastingen onontkoombaar zwaar ook nu iets verbeterd kan worden. Hij sprak over de extra-winstbelas ting, welke voor de middenstand zo'n steen des aanstoots is. In de komen de parlementaire periode zal ernstig overwogen worden, of het belasting vrij minimum voor deze belasting niet moet worden verhoogd. Bij het opstellen van het nieuwe regerings program moet hiermee rekening wor den gehouden. „Er zal ook nog iets gedaan moeten worden aan het fis cale winstbegrip". De kleine herzie ning van de omzetbelasting, welke onlangs door de Tweede Kamer is goedgekeurd, moet door meer wijzi gingen worden gevolgd. De heffing van de omzetbelasting bij de detaillist moet spoedig verdwijnen. De eerste maatregel daartoe is heden gepubli ceerd. Met grote klem heeft prof. Romme aangedrongen op meer overleg tussen de Katholieke standsorganisaties, om afgewogen adviezen aan de K.V.P. uit brengen (een dergelijk contact centrum is kortelings geschapen); hij verbaasde zich er over, dat de mid denstand niet tot meerdere samen werking is gekomen met de arbeiders stand. „Die twee hebben elkaar hard nodig." De wet op de P.B.O. is ook voor de middenstand van uitzonder lijke betekenis. Enfin er ir op deze bestuurders- dagen nog veel meer besproken en er is mannelijke taal gesproken. „Stu wing" oordeelt, dat op deze bijeen komsten meer begrip is gewekt voor elkanders grote moeilijkheden. De grote moeilijkheden van de midden stand aan de ene kant de grote moeilijkheden van de K.V.P. als re geringspartij aan de andere kant. Daarop is door ons reeds meerma-^ len gewezen. De K.V.P. afvallen, om-' dat zij niet telkens alle verlangens heeft verwezenlijkt, is lichtelijk on bezonnen. „Kan het dan niet beter?" vraagt „De Tijd" in een stembus-beschou wing en wij citeren met onverholen voldoening wat „De Tijd" op die vraag antwoordt- Kan het dan niet beter? Be hoeft men niets beters te wensen dan een herhaling van het aflopend bewind? Geenszins. Maar er is geen enkele grond om te verwachten, dat een verzwakte K.V.P., hetzij naar rechts of naar links afgebrok keld, een factor zal zijn voor een gunstiger politieke conjunctuur; wij hebben wèl grond om te verwach ten, dat in de komende periode de K.V.P., onverzwakt over de berg gekomen, zelf beter zal doen wat dan beter gedaan kan worden. Dit geldt in het bijzonder de si tuatie van de middengroepen, te wier aanzien de K.V.P. met het on langs gepubliceerde rapport-Delf- gaauw grondwerk heeft verricht, waaraan géén partij onverschillig heid voorbij kan gaan en dat in zijn zakelijke en wetenschappelijke aanpak een belofte inhoudt voor het gehele terrein der katholieke partijpolitiek. Daarom zijn wij voor het succes van de solo-partij der K.V.P. niet al te bezorgd. Zij moge dan vrij wel de hele voltage van de verkie zingen op haar polen hebben staan, zij geeft haar kiezers juist in dit tijdsgewricht meer houvast en ge halte dan hun would-be redders kunnen bieden. „Houvast en gehalte". Deze karak tervolle gesteltenis kenmerke- ook de Katholieke kiezers bij hun gang naar. de stembus: houvast en ge halte..., CRICKET. AJAXvoc m. Ajax speelt morgen op haar ter rein aan de Kempenaerstraat te Oegstgeest 'n crickct-competitiewed- strijd tegen VOC II uit Rotterdam! Aanvoerder is A.Kantebeen. ATHLETIEK DE BRITSE A.A.A.- KAMPIOENSCIIAPPEN De belangrijkste uitslagen van de eerste dag van de wedstrijden om de Britse A.A.A.-kampioenschappcn. in het „White City" stadion te Londen gehouden, luiden: Kogelslingercn: (heren) 1. Dun can Clark (Gr. Br.) 52.023 meter; 2. .Douglas (Gr. Br.) 52.032 meter; 3. Allday (Gr. Br.) 51.727 meter. Hink-stap-sprong (heren): 1. Bur- gard (Saarland) 14.586 meter; 2: Coleman (Gr. Br.) 14.148 meter; 3. Polmacr (Australië) 13.849 meter. Zoals wij gisteren reeds bericht ten, zal de KAV de Bataven mor genmiddag om 2 uur op de Sintel- baan aan de Leidse Hout haar jaar lijkse trialmeet organiseren. Bij de heren komen de ploegen van de HAV Haarlem, A.V. Parthenon (Dordrecht) en de Bataven in het veld met als inzet de H. E. v. Haas teren-wisselbeker, welke verleden jaar door HAV Haarlem gewonnen is. De dames-verenigingen Victoria (Rotterdam), Parthenon (Dordrecht) en de Bataven zullen de strijd aan binden met als inzet een lauwertak. Verleden jaar werd de wedstrijd voor de heren door Haarlem met grote voorsprong gewonnen. Inder daad heeft Haarlem een sterke wed- strijdploeg, doch ongetwijfeld moe ten de kansen van Parthenon ook hoog worden aangeslagen. Bezien wij immers de opgestelde ploegen, dan komen er verschillende Leidse kampioenschappen. D. v. d. Top komt uit op kogelstoten, discus werpen en speerwerpen en J. Ber- bec op hoogspringen. Het is zeer moeilijk om wat de heren betreft een voorspelling te doen. Haarlem en Parthenon zullen in totaal mogelijk vrijwel aan elkaar gewaagd zijn, terwijl de Bataven niet geheel kansloos aan de start komen. Bij de dames heeft Victoria voorgaande trialmeets steeds gewon nen. Door het vertrek van Gerda v. d. KadeKoudijs heeft de ploeg echter aan kracht ingeboet, zodat ook hier weer van alles mogelijk is. Par thenon heeft n.l. een ploeg met en kele veelbelovende krachten, terwijl de Bataven-dames in de afgelopen weken ook enkele verdienstelijke prestaties hebben behaald. Ook hier is de strijd dus geheel open en er zeer is niet aan te geven, wie de beste sterke athleten uit. Bij Haarlem kans heeft om als eerste te eindigen, komt H. Swart uit op polsstokhoog-j Ongetwijfeld zal het daarom mor- springen een van de athleten, die i 6en op de Sintelbaan een zeer ïnte- geregeld in de Nederlandse athle-i ressante wedstryd worden. Zeer ze- tiekploeg uitkomt voorts zien wij ker zal het een strijd zijn met wis- H. Geusenbroek en W. v. Gog op de j sdende aspecten, dus zeker de moei- 3000 m, terwijl Haarlem vooral op 1 *e waard om eens een kijkje te gaan de technische nummers verder goed nemen, vertegenwoordigd is. Bij Parthenon is de ploeg voor de loopnummers weer sterker. F. C. Wolsink komt o.a. uit op de 400 en 800 m, verder staat de sterke A-kiasser H. v. d. Munnik op de 1500 en 3000 m en is L. Evers op de 100 m opgesteld. Bij de Bataven staat A. Gieske opgesteld op polsstokhoogspringen en wij zijn werkelijk benieuwd of hij zich thans zal kunnen herstellen na zijn minder goede prestatie op de Leiden tegen Gouda In het "kader van de „Leidse Sport week" wordt op Zaterdag 28 Juni a.s„ des namiddags te 4 uur, o,p het terrein in de „Leidse Houteen wedstrijd gespeeld tussen een verte genwoordigend KNVB-elftal van de afdeling Leiden en een dito van de afdeling Gouda. Het elftal van de afd. Leiden is als volgt samengesteld: Doel: G. Britsemer (Alphen). Achter: J. de Wolf (UVS) en B. Pijnakker (LFC). Midden: C. Logeman (UVS), G. v. d. Berg (Lisse) en G. Devilee (UVS). Voor: P. van Elk (Teylingen), J. Verhoeven (Lugdunum), C. v. d. Zeeuw (UVS), A. Kantebeen (UVS) en W. Nagtegeller (LFC). Reserve: D. van OudshoornLug dunum), J. Neuteboom Jr. (LFC), G. van Eygen <LFC), W. de oJng (UVS) en H. Chouffour (Roodenb.). Gemeenteraad tegen journalisten Zoals gemeld zal eveneens in het kader van de Leidse Sportweek op Donderdagavond 3 Juli, te half acht in de Leidse Hout, een wedstrijd ge speeld worden tussen de elftallen van gemeenteraad en journalisten. De samenstelling van het journalisten elftal publiceerden we reeds. Het gemeenteraadselftal ziet er als volgt uit: Doel: D. v. d. Kwaak. Aohter: C. F. Lardee en B. de Cler. Midden: C. J. Woudstra, F. C. de Hosson en J. A. Aalders. Voor: J. van Stralen, A. van Dijik, dr. J. Goslings, C. Piena en W. J. Geertsema. MOTORSPORT DE T.T.-RACES TE ASSEN. Het Nortonteam, dat Zaterdag 28 derhalve in Assen aan de start zal starten heeft een wijziging onder gaan. De bekende renner uit Rhode sia W. R. Amm, die op de Engelse T.T.-races op Man in de 500 cc klasse derde werd is door Norton als vierde man gecontracteerd en zal derhalve in Ass enaan de start ko> men in plaats van A. L. Parry. De Canadese kampioen Roy God- win zal niet kunnen uitkomen. De gevolgen van zijn val tijdens de En gelse T.T.-races op het eiland Man bleken van ernstiger aard te zijn dan vermoed werd. En waarschijnlijk zal hij dit jaar niet meer aan wedstrij den kunnen deelnemen. AUTOMOBILISME FAGIOLI GESTORVEN De Italiaanse coureur, Luigi Fagioli is in het ziekenhuis van Monaco overleden aan de gevolgen van de verwondingen, opgelopen tijdens het omgeval, hem voor de Grote Prijs van Monte Carlo overkomen. Tijdens de training van de Grand Prix, op 31 Mei, verongelukte de Ita liaanse coureur. Hij liep ernstige hoofdwonden op, brak zijn linker arm en zijn linkerbeen. Zijn toestand was nu eens hoopgevend, dan weer kritiek Fagioli heeft, sinds hij in 1927 voor het eerst aan een race deelnam het was de Targa Florio en hij werd tweede tal van grote successen behaald. Achtereenvolgens voor Ma- serati, Alfa Romeo, Mercedes en we derom Alfa Romeo. Zo won hij in 1928 de Grote Prijs van Napels, in 1931 de Grote Prijs van Monza, in 19,33 de Grote Prijs van Pescard en van Comminge, in 1934 de Grote Prijzen van Spanje. Italië en Peseara en in 1935 de Grote Prijs van Mün- chen. Na de oorlog, toen hij weer voor Alfa Romeo uitkwam, heeft hij o.m. de 2000 ec klasse gewonnen van de Mille Miglia. KORFBAL. Crescendo-adspirantcndag. Zon dag a.s. wordt op het Groenoord- terrein voor de adspiranten een sportdag gehouden. Om 12 uur wordt met het programma begonnen, dat onder meer: hardlopen, hindernis race, Drijsgooien en verspringen ver meldt. In de pauze spelen de senioren een korfbalwedstrijd. Deze wedstrijd be gint om 1 uur en duurt 2 x een half uur. Brengt allen je vriendjes of vrien dinnetjes mede, die als je ze opge geven hebt, ook aan de wedstrijden kunnen deelnemen. BILJARTEN De stand van het Europees kam pioenschap klassieke fantasiestoten luidt na de vijfde seance als volgt: 1 Domingo (Spanje) 92 punten, 61 beurten: 2. Vingerhocdt (België) 91 punten, 61 beurten; 3. De Becker (Frankrijk) 84 punten, 51 beurten; 4. Steulaert (België) 80 punten, 04 beurten; 5. Tiedtke (Duitsland) 51 punten, 66 beurten; 6. Kruythof (Ne derland) 45 punten, G5 beurten; 7. Kron (Frankrijk) 40 ounten, 68 beurten; 8. Meunte (Spanje) 38 pun ten; 9. Lachmann (Frankrijk) 35 punten; 10. Van Overloop (België) 24 punten. Na de 6e en 7c seance heeft Do mingo nog steeds do leiding met 120 punten na 85 beurten. Vingerhocdt staat op de tweede plaats met ti3 punten en 3 beurten mee de Bec ker heeft 110 punten in 77 beurten, Steylaert een zelfde aantal punten maar met 89 beurten, Tiedtke'heeft 71 punten in 93 beurten en Kru\ t- hof 61 punten na 91 beurten. Na hem volgen Mdnte, Kron, van Over loop en de Fransman Lachmann. DE OPENINGSPLECHTIGHEID TE HELSINKI. In grote lijnen is de openingsplech tigheid als volgt samengesteld: 19 Juli 13 uur: aankomst president Passikivi. 13.10 uur: défilé der deelnemende landen. 14.12 uur: begroetingsrede van Erick von Frenckell, president van het organisatie-comité. 14.22 uur: Passikivi verricht de of ficiële openingsplechtigheid. 14.28 uur: de Olympische fakkels komen binnen (een uit Athene, een met het vuur uit Olympia-Griekem- land, een met vuur uit Lapland). 14.30 uur: Olympische hymne. 14.35 uur: Op de toren van het olympisch stadion wordt het vuur ontstoken. 14.37 uur. Gebed van aartsbisschop Ilmari Salomies in het Latijn. -14.41 uur: afleggen van de olympi sche eed. 14.45 uur: afmars der deelnemers. ESCORTE VOOR ZEILSCHEPEN Schepen en zeiljachten, die naar Helsinki zullen varen, ter gelegen heid van de olympische spelen, zul len van Finse zijde een escorte krij gen, ten einde te vermijden, dat de schepen per ongeluk in het Russische gebied van Porkkala terecht zullen komen, waar de kans bestaat, dat zü geruime tijd voor nader onderzoek zullen worden vastgehouden. Om in cidenten te vermijden, zullen de bui tenlandse jachten onder escorte naar Helsinki varen. De Zweden zullen de schepen bijstaan van Stockholm tol de Aalandseilanden. De Finnen zul len toezien op de jachten, die van de Aalandseilanden naar Helsinki varen, Het Frans olympisch comité en de afdeling jeugd en sport van het Mi nisterie van nationale opvoeding heb ben besloten, dat het Franse voetbal elftal niet zal deelnemen aan het Olympisch tournooi. Naar bekend moet Frankrijk in de voorronde op WIELRENNEN DE KAMPIOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND. Vandaag zal in het olympisch sta dion een begin worden gemaakt met de kampioenschappen van Nederland wie kennen. Vanmiddag te 2 uur zullen verre den» worden de series cn herkansings- ritten sprint voor professionals, on- afhankelijken en amateurs. Van de achtervolging voor profs zullen dc kwart-finales verreden worden, na dat hiervan vanmorgen (zonder pu bliek) de voorritten en series tot en met dc achtste finoles waren gehou den. Als sluitstuk van deze middag zal het kampioenschap over 50 km. zonder gangmaking voor amateurs worden verreden. Zondag te 2 uur wordt vervolgd met de halve finales en finale van het kampioenschap achtervolging voor profs en zal tevens verreden worden het kampioenschap over 50 km. zonder gangmaking voor profs en onafhankelijken. Enkele namen van deelnemers zijn: Sprint profs: van Vliet, Derksen, Bijster, Peters, v. d. Vijver. Sprint amateurs: Hijzelendoorn, Schotman, Willekes, Bontekoe, Wier stra, Kleefstra, Cantincau, Koch, Achtervolging profs: van Est, Pe ters, Derksen, Wagtmans, Voorting, Dekkers, Nolten, Lakeman. 50 km. amateurs: Schotman, Can- tinea, Donker, van 't Hof, Hijzelen doorn, Plantaz, Rijndcrs, Visser, Voorting, Willekes, Wierstra. 50 km. profs: Faanhof, van Vliet, Derksen, benevens de gehele Tour de-Franse-ploeg. JEAN ROBIC STAAKTE DE STRIJD Jean Robic heeft de strijd in de Ronde van Zwitserland gestaakt. Hij gaf voor, dat hij pijn had aan de lin kerschouder. Maar de waarschijn lijke reden is, dat hij dc volgende week geheel fris aan de start wil verschijnen voor de Ronde van Frankrijk, omdat zijn kansen geste gen zijn, nu Louis Bobet niet zal deelnemen. Karl Senn, de grote man van de Ronde van Zwitserland cn in internationale wielerkringen een invloedrijk man, nam Robic onder handen, een discussie ontstond cn het gevolg is geweest, dat Senn aan de Union Cycliste internationale zal verzoeken Robic een straf op te leg gen. Swift-combinatie. Uitslag 40 km. tijdrit avondcompetitie: 1. W. Vrees wijk 52 min. 15 sec.; 2. J. Duiven voorde 54 min. 29 sec.; 3. M. Zoet m. 46 sec. C-klas 20 km. 1. B. Wette 28 m. 37 sec.; 2. A. Prangers 29 m. 7 sec.; 3. J. Riethoven 29 min, 38 sec. Zondag wordt voor dc Juni-com- petitie door A- B-klas 100 km. en C-klas 40 km. gereden. Start 9.30 u. ZWEMMEN. DE LEIDSE GOLFBREKERS. Diploma-zwemnicn. Op Donder dag 26 Juni houden de Leidse Golf brekers weer een diploma-zwem- avond. Het diploma zwemmen begint om 7 uur. De deelnemers(sters) worden verzocht om kwart voor 7 aanwezig te zijn. Dc beide damesuren van 7 uur cn 7.45 moeten dus vervallen. Indien het aantal deelnemers niet te groot is, kan het heren uur doorgang vin den. De dames kunnen hun zwemuur inhalen in het zwembad „De Zijl". De Golfbrekers zwemmen daar op Maandagavond in het damesbad. Om 7 uur de dames en om kwart voor acht de heren. Ook de wedstrijd- ploeg wordt daar verwacht. De Internationale Luchtvaart Show Ypenburg (llsy) zal dit jaar op Za terdag cn Zoudag 2 cn 3 Augustus worden gehouden. De K.N.V.V.L. deelde ons over het programma o.m. het volgende mede: De komst van do straalbommenwor- pers is een novum voor dc llsy en ook voor Nederland; het zullen Ame rikaanse North American B-45 tor nado's zijn en zeer waarschijnlijk ook Britse English Electric Canber ra's, beide lichte bommenwerpers. De B45 met 4 General electric J-47 gas turbines met totaal ongeveer 10 ton stuwkracht, de Conberrc met 2 Rolls Royce „Avon" gasturbines, die sa men meer dan 6 ton stuwkracht le veren. Straaljagers zullen in grote ver scheidenheid te zien zijn: Vickcrs Attackers van de Britse marine luchtvaart dienst, Vampires van de R.A.F. en de Franse luchtmacht, Thundcrjets en Meteors uit België en Nederland en Sabre's van dc Ameri kaanse luchtmacht. Een bijzonderheid zal de demonstratie zijn van majoor Gerbcn Sonderman met FokkcFs nieuwste product dc S. 14 straaltrai. ncr, waarvan zojuist de regering de aankoop van een eerste serie van 20 heeft aangekondigd. Dc Silver City Airways, dc Britse maatschappij, die diensten voor auto's, motoren en passagiers over het Engels Kanaal exploiteert, zal een demonstratie geven. Een vracht vliegtuig van Silver City zal op bei de llsy-dagen op Ypenburg landen, waarna enige der nieuwste Britse automobielen uit de grote laaddeuren in de neus zullen rijdem cn aan het publiek worden getoond. Voorts zal de Franse stuntvlieger Louis Notteghem optreden. Men hoopt de te verwachten grote toeloop op te vangen met nog een nieuwe tribune ten zuiden van het Ypenburg-restaurar.f. waardoor het aantal zitplaatsen wordt vergroot tot meer dan 11.000. Automobilisten en motorrijders zullen de gelegenheid krijgen om zich met huni voertuig op een daarvoor speciaal gereserveerde plaats langs het terrein op te stellen cn daar de show te volgen. De vliegtechnische leiding van dc show berust weer bij res. majoor- vlieger J. L. Flinterman. Kilometertocht van de Watervricn den. Op Zaterdag 12 Juli organi men. De reden van dit besluit ligt opgesloten in het feit, dat men niet in staat is om de ploeg via een spe ciale reis tijdig naar Lathi over te brengen. Nu Frankrijk reeds op 15 Juli moet spelen, kunnen de voetbal lers niet tegelijk met de athleten en andere leden van de Franse olympi sche ploeg vertrekken. Indien men er alsnog in slaagt om reisgelegen heid voor de amateurspelers te vin- dep dan kost dit ten minste een ex- het Rijn- en Schiekanaal: le Een nationale 1 km.-wcdstrijd voor zwemmers en zwemsters in het bezit van een startnummer. 2e. Betrouwbaarheidstochten van 1 km. en 500 m. voor dames, heren, jongens of meisjes, die niet in 't be zit van een startnummer zijn. Deelnemers(sters) aan de betrouw baarheidstochten tot en met 14 jaar moeten hun diploma A en B reeds behaald hebben. Voor deze deelne- trabedrag van 1 millioen francs. De mers(sters) wordt een schriftelijke Franse voetbalbond heeft reeds ge protesteerd tegen deze beslissing van het olympisch comité cn van het mi nisterie. In dit verband zullen Maan dag besprekingen op hoog niveau worden gehouden. toestemming tot deze tocht van de ouders vereist. Alle deelnemers(sters) aan de be trouwbaarheidstochten ontvangen een diploma. Voor de 1 km. wedstrijd wordt om wisselwimpcls gezwommen. De drie eerst aankomende dames cn heren ontvangen een medaille en dc ver eniging met het grootst aantal deel nemers ontvangt een wisselwimpel. De deelnemersprijs bedraagt 50 ct. Wie aan deze tochten willen deel nemen kunnen zich opgeven bij het bestuur, liefst zo spoedig mogelijk. NIEUW FRANS RECORD 800 METER Jenn Boitcux heeft tijdens wed strijden te Toulouse, waar hij reeds 't Europees record op de 1500 nveter verbeterde, ook het Franse record op de 800 meter vrije Slag omlaag ge bracht. Hij noteerde een lijd van 9 min. 51,5 sec. Het oude record stond sedert 9 Juni van dit jaar op zijn naam met 10 min. 5,9 sec. SCHAKEN. Kampioenschap Bloembollenstreek. De uitslagen van de Hoofdklasse waren: PreenenVerleur 01; Smit mr. Snoeck Henkemans %—Vz\ ir. Paardékoopej:—Verdonck afgebr. In deze klasse gaat de wedstrijd moeizaam voort; er zijn nQg meer dere afgebroken partijen te spelen voordat de finale kan beginnen. In de 1ste klasse komt het einde in zicht. De laatste uitslagen zijn: Grim bergenKoncrt 01; v. d. ZonDe Rous y,Yz. Maandag volgt de laat ste ronde. In de 2de klasse is de strijd geëin digd. Als eerste winnaar kwam de heer Th. Beyk uit Lisse, gevolgd door C. Hoogland uit Haarlem. In de 3de klasse is de 1ste prijs winnaar al bekend, zijnde T. v. d. Berg uit Hillegom. Om de 2de plaats spelen nog de heren Kokkelkoren en Herckenrath uit Heemstede. DAMMEN. PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. In het Domhotel te Utrecht werd een aanvang gemaakt met de fccslLs- singskamp om het persoonlijk dam kampioenschap van Nederland. De eerste partij, tussen W. Roozenburg en ir. G. E. van Dijk eindigde na 59 zetten in remise. IN HET GRIJS door GEORGETTE MACMILLAN vertaling: HERMAN AN TON SEN 24) „He hen bang, dat ik het niet doen kan. Kijk eens, ik verkeer in zulk slecht gezelschap. Mijn verwanten staan niet boven verdenking. Ik ben in de zaak betrokken geworden en ik moet zelf maar zien, hoe ik er uit kom. Ik mag jou er niet inhalen. Maar ik bedank je duizendmaal voor al je hartelijkheid. Ik waardeer bui tengewoon, wat je allemaal voor me gedaan hebt." Franklin trok zich terug, als had hij een klap in zijn gezicht gekregen. „Bedoel je," vroeg hij hees, „dat je op slot van zaken toch niet om me geeft? Dat je het niet meende, toen je me vanmiddag die kus gaf?" „IkHet meisje wilde iets zeg gen. 'Toen wendde zfj zich met een zenuwachtig snikje naar hem om: „Och. waarom pijnig je me zo? Je loet toch weten, dat ik heel, heel eel om je geef?" Verbluft fronste Franklin 't voor hoofd. Hij begreep het meisje totaal niet. Haar stemmingen veranderden zo verschrikkelijk vlug, dat hij haar niet kon volgen. Eerst was ze speels geweest als een jong kind. En plotse ling was ze een volwassen vrouw ge worden een vrouw, die veel te lijden had, „Lieveling," zei hij, zijn armen weer oir? haar heen slaande, „ik weet zeker, dat ik je zou kunnen helpen, als je het slechts toeliet. Waarom wil je niet met me trouwen?" „Met je trouwen? Trouwen, met die vreselijke schandvlek op me?" vroeg ze met verstikte stem. „Maar dat gaat toch niet? Neenee, dat kan ik niet doen." Ze keek hem met wijd open ogen aan. „Dat zou geen liefde voor je zijn. Een vrouw, die een man lief heeft, kan hem niet meeslepen in zulk een ellende." „Maar zie je dan niet in. dat ik er toch al in zit, juist omdat ik van je houd. liefste?" Esther huiverde. „Ja, dat is juist het allerergste van het geval," gaf ze ten antwoord. „Als ik niet zoveel om je gaf. zou 't me zo hard niet vallen, maar begrijp je dan niet, dat een vrouw de man van wie ze houdt, wil helpen en engraag iemand zou willen we zen, waarop hij trots kan zijn? En enwie zou er trots op mij kun nen zijn?" Ze maakte 'n gebaar van wanhoop. „Ik ben trots op je, liefste," zei Franklin terstond. „Niemand is ooit zo trots geweest op de vrouw, die hij liefhad, dan ik het op jou ben." „Trots op mij?" Er klonk niet de minste bitterheid in haar bevende stem. „Trots op mij, terwijl die af schuwelijke schaduw over mijn hoofd hangt? Zelfs al ben ik niet schul.." Franklin sloot haar mond met een kus, voordat ze het woord gezegd had „Ik wil je dat woord zelfs niet laten zeggen, lieveling," zei hij. „Nie mand, die jou ooit in de ogen geke ken heeft, zou iets kwaads van je kunnen denken." Een ogenblik keek Esther hem on derzoekend aan en nestelde zich daarop met een tevreden zuchtje weer in zijn armen. Zo zaten ze een poosje zwijgend naar de rood ondergaande zon tussen de bomen door te kijken. Eindelijk boog Franklin zich naar het meisjé toe en fluisterde: „Trouw met roe, vanavond nog." Ze schrok op en een kreet van angst ontsnapte aan haar lippen. „Dat gaat niet.... ik kan je niet In al mijn moeilijkheden mengen.. Ze mochten je eens oppakkenje arresteren en dat zou ik niet kunnen verdragen." „Dat kan nooit gebeuren, lieve ling," stelde Franklin haar gerust. „Ik ben van mijn eigen veiligheid veel te zeker." Hij greep haar handen en keek haar diep in de ogen. Een ogenblikje beantwoordde Es ther zijn blik maar wendde dan haar ogen af. „Ohalles is toch zo vre selijk geweest., zo verschrikkelijk," zei ze zachtjes. ..Ik kan er zelfs niet meer aan denken." „Esther, liefste, toe vertel me nu toch naar waarheid eens alles wat er die nacht gebeurd is," drong Frank lin bij haar aan. „Als ik alles weet, kan ik waarschijnlijk alles in orde brengen. Fiske is een detective, die jou bijzonder gunstig gezind schijnt te zijn. In elk geval heeft hij zijn goede bedoelingen al getoond, door niet tegen de politie te vertellen, dat jij die dame in het grijs bent. Ik vertrouw je volkomen. Ik ben er van overtuigd, dat je niet in staat bent, tot iets laags of oneervols. Wil je me dan je vertrouwen niet schenken? Als je dan niet dadelijk met me trouwen wilt, vertel mc dan de ge hele geschiedenis, zodat ik mijn deel kan bijdragen tot opheldering van -dit geheim." Zijn stern klonk smekend. De te dere bezorgdheid die uit zijn ogen sprak en du innige druk van zijn hand schenen de aarzeling van het rr'eisje te overwinnen. Blijkbaar kreeg ze ook iets van haar zelfver trouwen terug. „Beloof je me. op jc woord, alles als strikt vertrouwelijk te beschou wen?" vroeg ze, hem ernstig in de ogen ziende. „Ik geef er mijn woord op," ver zekerde hij haar. „Nou, goed dan," zei Esther. „Om bij het begin te beginnen''moet ik jc vertellen, dat kolonel Schumakcr cn zijn neef niet op een eerlijke manier aan de kost komen. Ze houden een speelhuis. Op het ogenblik wel niet, omdat ze zich verschuilen voor de politie, bij wie ze hier en in ver scheidene andere steden in 'n kwaad blaadje staan. Kolonel Schumakcr ll altijd heel goed voor me geweest. Hij heeft me groot gebracht en me altijd als een vader behandeld. Ik voel, dat ik niet tegen hem kan gaan wer ken, al heb ik een grondige afschuw van de manier, waarop hij aan zijn geld komt." „Maar kun je hem niet verlaten, en op jezelf gaan wonen?" vroeg Franklin ernstig. „Dat heb ik immers al gedaan," zei Esther. „Ik ben pas in de laatste weken achter zijn bedrijf gekomen. Hij had me tot dan toe onwetend ge houden van zijn speelbedrijf. Do kamers, waar gespeeld werd, bleven altijd op slot en ik mocht er nooit inkomen. Toen ik het toch ontdekte, heb ik hem gesmeekt, toch naar een eerlijke kostwinning te zoeken. Dc politie deed een invul en kort daar op was hij genoodzaakt zijn spcelge- legenheid te sluiten. Daarna trok hij naar New York en huurde het huis, waarin hij nu woont. .Ik heb mijn best gedaan hem trouw te blijven, maar zijn gemene manier om aan geld te komen, kan ik niet langer uitstaan. Ik ben bij hem weggelopen en fteb een eenvoudige betrekking gezocht om mijn brood te verdienen. En ik voel me daarin gelukkig." „Arm kindje," morr.'pelde Franklin. „Je hebt 'n harde tijd doorgemaakt." Hij bracht haar handje nogmaals aan zijn lippen. „Had ik je toch maar eerder ontmoet en je dit alles kun nen besparen." Esther keek hem met vochtige ogen glimlachend aan. „Ik wou ook, dat ik jc ontmoet had, voordat dit alles gebeurde, want dan had ik.smetteloos bij je kun nen komen. Nu voel ik mc besmeurd en verlaagd en. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 9