Honderdduizend kleinhandelaren van omzetbelasting verlost Nieuwe regeling bij Tweede Kamer ingediend Brandmeester stak zelf brand aan Opgetogen Westfriezen bereidden koningspaar een feestelijke intocht Installatie burgemeester Beatrix A.N.W.B. bromt over bromfietsenprobleem N.V. „TRIO" Dierenminnende dame verdedigde haar poesen met breekijzer ZATERDAG 21 JUNI 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Vandaag is bij de Tweede Kamer ingediend het ontwerp van wet op de omzetbelasting i952, hetwelk een geheel nieuwe regeling voor de omzetbe lasting bevat. Alhoewel in Benelux-verband naar een unificatie van de om zetbelasting in Nederland, België en Luxemburg wordt gestreefd en de voorbereiding van een geunifieerde regeling reeds ver is gevorderd, heeft de regering gemeend in het belang van de kleinhandel niet langer met de indiening van een nieuwe nationale regeling voor de omzetbelasting te moeten wachten. In technisch opzicht bevat deze regeling zeer veel, waar over waarschijnlijk overeenstemming met België en Luxemburg zal kunnen worden verkregen. De totale opbrengst en de totale druk van de omzetbelasting zullen floor de nieuwe regeling geen wijzi ging ondergaan. Aan het ontwerp ligt ten grondslag een stelsel van herhaalde heffing ook wel casca destelsel genoemd met dien ver stande. dat de leveringen door han delaren aan particulieren van om zetbelasting zijn vrijgesteld. Naar schatting zullen ongeveer 100.000 ondernemers geen omzetbelasting meer hebben te voldoen. Het stelsel van heffing uitsluitend bij de bron is door de regering af gewezen. In verband met de vrijstelling voor de kleinhandel is het algemene percentage van heffing voor leverin gen van goederen door fabrikanten en voor invoer .van goederen ver hoogd van 4 tot 5. Dat is ook het ge val met het percentage van heffing wegens het verrichten van diensten aan ondernemers. Voor het verrich ten van diensten aan particulieren, hetgeen veelal plaats vindt door middenstanders is de bestaande 4% heffing uit sociaal-economische over wegingen echter gehandhaafd. Voor de diensten, bestaande uit het ver voer van personen en goederen en uit de oplevering van een werk in onroerende staat, ondergaat de be lastingheffing evenmin wijziging. Het bestaande percentage van 3 blijft derhalve daarvoor gelden. Van het wijzigen van de percentages voor le veringen door groothandelaren is af gezien. Die percentages zijn derhal ve Vz en 1 percent gebleven. De bestaande vrijstellingen voor goederen voor noodzakelijk levens onderhoud zijn vrijwel ongewijzigd gehandhaafd. Er wordt een nieuw tarief van 3 voorgesteld voor le veringen door fabrikanten en bij in voer van enige bepaalde goederen, t.w. boeken, petroleum en poeliers producten. Het bestaande tussentarief van 7 is verhoogd tot 10 de in de kleinhandel weggevallen 3 hef fing is bij de 7 opgeteld. De weeldetarieven van 15 en 30 zijn ongewijzigd gebleven. De samenstelling van de tabellen 1, 2 en 2a komt, behoudens een ver nummering, vrijwel geheel overeen met de bestaande tabellen, nadat daarin zijn verwerkt de wijzigingen, die zijn vervat in het ontwerp van wet tot technische herziening van enige tabellen voor de omzetbelas ting en in het ontwerp van wet tot wijziging in de heffing van omzet belasting ten aanzien van tijdschrif ten. De minister van financiën stelt in de memorie van toelichting echter een nadere wijziging van die tabel len bij de verdere behandeling van het ontwerp in het vooruitzicht, in dien de alsdan bestaande toestand het met het oog op de werkgelegen heid gewenst zou maken daartoe over te gaan, tenminste wanneer an dere omstandigheden zich daartegen niet verzetten. Uitkeringen ingevolge de werkloosheidswet In de Staatscourant van heden is een beschikking van de minister van Financiën opgenomen, waarbij is voorgeschreven dat de wachtgeld- en werkloosheidsuitkeringen, welke in gevolge de met ingang van 1 Juli 1952 inwerkingtredende werkloos heidswet zullen worden gedaan, aan inhouding van loonbelasting zullen zijn onderworpen. De inhouding dient te geschieden door de bedrijfsvereni gingen, die met de uitvoering van de werkloosheidswet zijn belast, dan wel door de werkgever, indien de uitkering door diens tussenkomst ge schiedt. In de toelichting op de beschikking is voorts medegedeeld, dat de com pensatie welke de werknemers zul len ontvangen in verband met het door hen te dragen deel van de pre mie, aan de loonbelasting is onder worpen. Dit deel van de premie kan echter voor de heffing van de loon belasting in mindering van het loon worden gebracht. Dientengevolge zal de in te houden loonbelasting in de regel doch niet altijd eenzelf de bedrag als vóór 1 Juli belopen. turen), zoals ook voor 1941 ge schiedde. Nu de kleinhandel is vrij gesteld, bestaat daartegen uit dien noofde geen bezwaar. In verband daarmede is de omschrijving van verkoopprijs, aannemingssom en vergoeding gewijzigd. In de plaats van het voldane bedrag wordt het in rekening gebrachte bedrag veelal beslissend. Voorts wijkt het ontwerp onder meer op het punt van het z.g. loonwerk, de onderaanneming van onroerend goed en de aansprakelijk heid voor de voldoening van de be lasting af van de bestaande wetge ving. Het ligt in de bedoeling om op ruimer schaal dan tot dusverre het geval was voor bepaalde takken van bedrijf afwijkende regelingen in het leven te roepen, teneinde tot een vereenvoudiging in de heffing te komen of om bijzondere onbillijk heden, welke uit de gewone heffing zouden voortvloeien, weg te nemen. Een aantal verplichtingen van ad- ministratieve aard, welke thans in i locomotief te laten slippen. De jon- een uitvoeringsresolutie zijn gere- gen de F. wilde weglopen doch strui- geld, zijn, in ten dele afwijkende kelde daarbij en werd door het doo- JONGEN ONDER LOCOMOTIEFJE Nabij de haven van het Beatrix- kanaal is gistermiddag de 11-jarige H. de Fouw uit Eindhoven onder het locomotiefje van een kipwagen- treintje geraakt en op slag gedood. De machinist was even tevoren van zijn locomotief gesprongen om eni ge jongens weg te jagen, die brok ken klei op de rails legden om de vorm, in de wet opgenomen. rijdende locomotiefje overreden. De Rotterdamse recherche heeft dezer dagen de voorzitter van het college van brandmeesters van de Rotterdamse Vrijwillige Brandweer, B. K. en diens zoon aangehouden. Zij worden er van verdacht vorige wëek Donderdag in Kralingen brand te hebben gesticht in een schuur van een landbouwer, tengevolge waar van voor 7500 gulden aan machine rieën en gereedschap verloren ging. De vader die reeds jarenlang bij de brandweer dienst doet zal Zaterdag voor de officier van Justi tie worden geleid, de zoon is weer op vrije voeten gesteld. Het merkwaardige van het geval is, meldt de „Volkskrant" dat K. op heterdaad is betrapt, doch pas eergisteren is gepakt, omdat zijn functie hem een goede uitvlucht bood. Hij en zijn zoon werden na melijk op de bewuste avond waar genomen door een agent, die aan het tweetal bijzondere aandacht schonk, omdat de lampen van hun fiets niet brandden. Toen hij K. ter plaatse over een rieten afrastering zag klim men, meende hij met inbrekers te doen te hebben en stelde zich ver dekt op. Nadat K. was teruggeko men, hield de agent vader en zoon aan, doch hij kreeg te horen, dat ze van de vrijwillige brandweer waren en een onderzoek hadden ingesteld, omdat zij een brandlucht hadden waargenomen. Gedrieën werd nu een hernieuwd onderzoek ingesteld, doch alleen aan die kant van het terrein waar de wind vanaf stond. dat nauwelijks een paar centimeter boven de grond uitkwam. Zo'n kat je weet niets van een protocol en bleef kalm voor koningin Juliana zitten en knipoogde eens vertrou welijk. De koningin was zichtbaar opgetogen, bukte zich en nam het poesje in haar armen. Tijdens haar bezoek aan de boerderij droeg de koningin het beestje op haar schou ders en bij het vertrek nam zij I de N.V. Noord Nederlandse Turf- slechts node afscheid van dit pas strooiselfabriek te Assen. Verzekering verworven vriendinnetje. Een gespannen stilte heerste gister morgen nabij de Friese brug te Alk maar, toen een grote menigte de hofauto's bemerkte, waarmede H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins lïernhard voor een tweedaags offi cieel bezoek aan West-Friesland in de stad arriveerden. Pas op het mo ment, dat de koningin uitstapte en haar blikken op de menigte vestigde, brak een luid gejuich los. Enthousiast volgden de honderden Westfriezen de koningin naar het stadhuis, maar in hun geestdrift overschreden zij het protocolair vastgestelde aantal meters, dat de koningin en het volk tijdens offi ciële bezoeken dient te scheiden. Een politieman te paard zag dit euvel en Bij haar installatie als burgemees- wist de orde spoedig te herstellen. |.er van de Nederlandse miniatuur— j stad Madurodam op 2 Juli a.s. zal Waar is de Prins? prinses Beatrix een zilveren ambts- I keten ontvangen, die voor dit doel Na haar bezoek aan het stadhuis, Speciaal vervaardigd is. De schakels waar prins Bernhard achterbleef, t van ^eze keten worden gevormd door cmdat hij na ziin laatste ziekte zich j geëmailleerde wapenschilden van nog niet te zeer vermoeien ™ag, be-unjVersiteits- en hogeschoolsteden, zocht de koningin de Alkmaarse Leideni utrechli Groningen, Amster- kaasmarkt, waar zy door twee V, est- dam Ddft Njjmegeni Rotterdam en friese dames een kaasje aangeboden 'pj^urg| alsmede van de gemeente kreeg. De koningin nodigde ae beide Den jjaag ^je e miniatuurstad her- Westfriese schonen uit voor een c—v.; TURFSTROOISELFABRIEK IN VLAMMEN OPGEGAAN. Gistermorgen is de nieuwe turf- strooiselfabriek in het Fochteloer- veen bij Oosterwolde door onbekende oorzaak in vlammen opgegaan. Het vuur vond gretig voeldsel aangezien de fabriek grotendeels uit hout is opgetrokken. Door deze brand is een belangrijke industrie, dit veel be loofde voor Oosterwolde en omge ving, verloren gegaan. Het gebouw kwam verleden herfst pas gereed en was uitgerust met de nieuwste ma chines. De fabriek had wegens ge brek aani orders een tijd lang stil gestaan, doch was Donderdagmorgen juist weer begonnen te draaien. Door de brand is een veertigtal arbeiders gedeeltelijk zonder werk gekomen, aangezien hc'. niet meer mogelijk is de turf tot pakken te per sen. De fabriek was eigendom van I dekt de schade. HHHHH H voor een foto en toen de beide dames be- J scheidenheidshalve een te grote af-1 stand in acht wilden nemen, riep koningin Juliana haar dichter naar zich toe „daar het plaatje anders vast niet zou gelukken". bergt. De hoofdschakel is een combi natie van de wapenschilden van Cu rasao, en Nederland, gedekt door een kroon van margrieten als sym bool van de jeugd. Aan deze hoofd schakel, op het lint waarvan de naam „Madurodam" is gegraveerd, hangt Op haar weg door ae met vlaggen geëmailleerde wapen van de Cu- Ruwheden in de heHIn, 1 Door verhoging van het algemene gadesloegen, kon men van_ ver- iercentage zouden de in de omzet- schillende zijden percentage zouaen ae in ae uuuci- senmenae zijueu ae ïuep uwen belasting nog bestaande ruwheden „Waar is de prins?" want de Alk- ernstiger gevolgen met zich mede maarse bevolking was niet op dc stamkapitaal voor het stadje heeft geschonken en die thans in ons land brengen. Daarom is gestreefd naar een zoveel mogelijk wegnemen van al te grote ongelijkheden in de hef fing. Zo is de reeds vroeger voorge stelde heffing bij geïntegreerde be drijven wegens het beschikken over zelfvervaardigde grondstoffen we der opgenomen en zijn enkele wij zigingen in het begrip levering aan gebracht, hetzij om een bestaande tekortkoming te ondervangen, het zij om een juistere afbakening te genover de diensten te verkrijgen. De plaats van levering en de plaats van dienst zijn uitdrukkelijk in de wet vastgelegd. Heffing van omzetbelasting naar het kasstelsel de ontvangsten zoals thans in het algemeen plaats vindt, is verlaten en vervangen door heffing naar de verkopen (fac- Huiseigenaren protesteren Geen belasting en hogere huren Het demonstratieve congres van de Ned. Bond van Grond- en Huiseige naren in de Haagse Dierentuin is door naar schatting 100 personen uit het gehele land bezocht. Staande de vergadering werd een resolutie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat het huurbeleid van de re geringen, die sedert 1945 aan het be wind waren, voor een belangrijk deel aansprakelijk is voor de bestaande moeilijkheden op het gebied van de bouw, van de woningsexploitatie en van de noodtoestand van de particu liere huiseigenaren. Het congres bleek unaniem van oordeel, dat een huurverhoging voor vooroorlogse wo ningen tot een economische verant woord peil, op korte termijn dringend noodzakelijk is.. Het congres wees huurbelasting in welke vorm of naam dan ook, als principieel en practisch volkomen onaanvaardbaar en in strijd met het beginsel van een rechtvaar dige verdeling van de lasten naar draagkracht, met nadruk van de hand. L-r0ri^couiiuiiiveii en uic wuuj ui ""n oAi"l I vertoeft, teneinde de openingsplech tigheid bij te wonen. De keten, een product van Neder- hoogte van het feit, dat prins Bern- - - - hard eerst in Hoorn aan het offi- j landse edelsmeedkunst,^^is een^ge- ciële bezoek zou deelnemen. Tractorparade schenk van de „Koninklijke Begeer" te Voorschoten aan het bestuur van de stichting tot bijstand van het Ne derlandse Studentensanatorium. Het Na Alkmaar liep de tocht langs Ugt in de bedoeling dat het WeiMod 1 na bij de opening door prinses .Bea trix te zijn gedragen, in het stadje blijft, waar het door het publiek zal kunnen worden bezichtigd. de akkers en weiden van het vlakke Noordhollandse landschap naar de Wieringermeer, waar als teken van de Hollandse welvaart en tech nische vooruitgang een parade van versierde tractors, die twee km lang was, voor de koningin de fileerde. Een naaitafel palingen Ook het enthousiasme in Medem- blik was enorm. Burgemeester Pe ters bood de koningin hier een naai- tafeltje aan, waarin tien vette pa lingen geborgen waren: „U wilt geen kostbare cadeaux" zo zeide de burgervader „en dit cadeau is wel niet blijvend, maar zal toch tot U thuis bent zijn waarde blijven be houden". De eerste dag van dit officiële be zoek aan Noord-Holland eindigde in Hoorn, waar de koningin en prins aan een officieel diner aanzaten, aangeboden door de burgemeesters kring van Hoorn en omliggende plaatsen. Koningin sluit vriendschap Tijdens haar tocht maakte de ko ningin kennis met een van de jong ste bewoonsters van een boerderij in de Wieringerpolder en onmid dellijk werd vriendschap gesloten. Toen de koningin een der boerde rijen wilde bezoeken werd haar pad gekruist door een miniatuur katje, DE „ZUIDERKRUIS" HEEFT VERTRAGING. De „Zuiderkruis", die aanvanke lijk Zondagmiddag uit Indonesië te Rotterdam werd verwacht, heeft enige vertraging en zal eerst Zon dagavond laat aan de Lloydkade te Rotterdam arriveren. In verband daarmede is de ont scheping van de repatriëren den niet op Zondagmiddag gesteld, maar eerst op Maandagmorgen 8 uur. De krenkende catalogus Wordt niet meer verkocht In antwoord op de desbetreffende vragen van de Delftse raadsleden Ronteltrap en Den Hartog antwoord den B. en W.: „Burgemeester en Wethouders be treuren het, dat het mogelijk is ge weest, dat de catalogus voor de ten toonstelling „Prisma der Bijbelse kunst" in deze vorm het licht heeft gezien. Zij rekenen dit degene, die de zorg voor de samenstelling van de catalogus heeft gehad en de leiding van het Museum als een ernstige fout aan. Hoezeer Burgemeester en Wet houders het betreuren, dat hierdoor de bezoekers van de tentoonstelling worden gedupeerd, zij hebben toch gemeend te moeten besluiten deze catalogus uit de circulatie te nemen. Zij vertrouwen, dat het gebeurde op alle betrokkenen wel zo veel indruk heeft gemaakt dat herhaling in de toekomst niet behoeft te worden ge vreesd". KAPITEIN CARLSEN TERUG. Kapitein Kurt Carlsen, die Donder dag door de Deense ambassadeur naar het Rotterdams vliegveld zou worden gebracht, om vandaar naar Denemar ken te vliegen, is zij het dan niet via het niet bestaande Rotterdamse maar vanaf het welbestaande Schip hol in Denemarken aangekomen en zal heden weer in Nederland te rugkeren om het commando over de Flying Enterprise op zich te nemen. -D „Stel alle rijwielpaden open voor de bromfietsers. Bepaal aan de hand van de practijk daarna, welke tra jecten eventueel voor bromfietsen dienen te worden afgesloten en laat die beslissing niet over aan de weg- beheerder zelf, doch belast de colle ges van Gedeputeerde Staten daar mede." Dit heeft de A.N.W.B. ten aanzien van het bromfietsenpro bleem in Nederland o.a. aan de rege ring geadviseerd en in de vergade ring van de federatie van rijwielpad verenigingen, die Donderdag te Al melo werd gehouden, heeft de heer A. G. M. Boost, directeur wegen en verkeer van de A.N.W.B. meege deeld dat er een goede kans bestaat, dat aan dit advies gehoor wordt ge geven. In een vergadering werd voorts tijdens de bestuursverkiezing de heer S. L. G. F. baron van Fridagh herkozen tot voorzitter van de fede ratie van Nederlandse rijwielpadver enigingen. Ook werd in deze verga dering naar aanleiding van een voor stel van „Gooi- en Eemland" ge sproken over de schade toegebracht aan rijwielpaden veroorzaakt door militaire voertuigen bij oefeningen. Besloten werd dat de federatie en de A.N.W.B. een verzoek aan de mili taire autoriteiten zullen richten deze schade te vergoeden. Koetsier dood van de bok gevallen Vrijdagmiddag omstreeks vier uur is de 74-jarige koetsier D. Suk, werkzaam bij de stalhouderij Van der Ploeg te Veendam, tijdens een trouwrit naar het stadhuis, onwel geworden. Hij viel van de bok en overleed ter plaatse. Kort nadat K. en zijn zoon waren vertrokken, brak echter brand uit en de ijlings ontboden brandweer (ook de bluseenheid van K. zelf) kon on danks krachtig optreden niet ver hinderen, dat een vrij aanzienlijke schade werd toegebracht aan de schuur en de inhoud. De betrokken agent bracht een en ander achteraf echter ter kennis van zijn superieuren zodat uiteindelijk tot arrestatie werd overgegaan. Aan gezien zowel de brandweer als de politie over deze brandstichting het diepste stilzwijgen bewaart, zijn de motieven niet geheel duidelijk. De recherche heeft evenwel in oude rap porten gesnuffeld en is hierbij ge stuit op een andere brand „met on bekende oorzaak" in het rayon van K., namelijk in zijn eigen zaak. Ook deze brand is thans weer een punt van onderzoek. 80.000 K.G. STRO VERBRAND. Waarschijnlijk tengevolge van een storing in de dieselmotor, waarmee een stropers werd aangedreven, is een hevige brand uitgebroken in de opslagplaats van de Boerenbond te Snglgen. De stropers, alsmede on geveer 80.000 kg stro en 450 pakken turfstrooisel gingen in vlammen op. De Meerlose brandweer wist het ge bouw grotendeels te redden. MOND- EN KLAUWZEER STERK VERMINDERD. Blijkens een opgave van het Cen traal Bureau voor de Statistiek was het aantal met mond- en klauwzeer besmette bedrijven eind Mei 111, te gen 298 eind April. Eind Januari Was het aantal besmette bedrijven nog 3196. In put met drijfzand De zeventig-jarige J. Geuns uit Ospel heeft vijf benauwde uren be leefd. Toen hij bezig was met het uitdiepen van een put, raakten zijn laarzen in drijfzand vast. Hij was niet meer in staat zichzelf te bevrij den. Een broer en enkele buren kon den hem na enkele uren naarstig werken, evenmin uit zijn benarde positie bevrijden. Politie en brand weer verschenen op het appèl, doch eerst met behulp van een dragline, die men uit de Peel had laten ko men, kon de man worden verlost. DE MOORD OP EEN HUISHOUDSTER. De gepensionneerde spoorwegman J. V. deed op Zondag 24 Februari van dit jaar Nijkerk schrikken door de moord op zijn huishoudster A. v. B., waarna hij een mislukte poging tot zelfmoord deed. Gisteren kwam deze zaak voor de Zwolse rechtbank. Ver dachte gaf toe, dat hij op de bewuste Zondagmorgen voor de zoveelste maal woorden had gehad met zijn huishoudster, waarop hij haar een kussen op het hoofd drukte tot zij was gestikt. Daarna poogde hy de hand aan zichzelf te slaan. Uit het requisitoir van de officier van justitie bleek, dat verdachte een voorbeeldig huisvader en 42 jaren een goed spoorwegman was geweest. Toen de echtgenote stierf en huis houdsters haar plaats innamen ging het evenwel mis. De officier wilde rekening houden met bijzondere omstandigheden. Hij vorderde twee jaar met aftrek. MELKFABRIEK KREEG 67.500,— BOETE De economische politierechter te Groningen heeft uitspraak gedaan in dë zaak tegen de coöperatieve melk fabriek, „De Ommelanden" te Gro ningen. Deze fabriek was gedagvaard wegens het overtreden van de zui- velverordening. Zij had een voorraad suiker van 430.000 kg. niet aangege ven, nraar later, toen de suikerprijs werd verhoogd, verkocht, waardoor de fabriek een extra winst boekte van 60.000,Deze transactie was verricht door de assistent-directeur. De assistent-directeur werd hiervoor veroordeeld tot een geldboete van 750,terwijl de fabriek werd ver oordeeld tot een geldboete van 67. 500,—. ZondaqmoA^en De wonder-trompet HET LIED uit „Des Knaben Wun- derhorn" over de grote gunst van het reizen speelt ons altijd door de oren en komt onhoorbaar van on ze lippen, zodra we, de rugzak ge pakt, op vacantie gaan. Wij kennen, het is een aangeboren, overgeërfde kwaal geen groter genot dan rei zen en dan reizen zo maar in 't wilde weg zonder voorafgaande daginde ling en op een programma, waarvan geen enkel punt vaststaat. Geen en kele reisvereniging zou ons als lid willen opnemen en wij hebben er ook nooit om gevraagd. Wij jagen op reis voor de voet op en de jacht buit is altijd verbazend groot en vol verrassingen. Zo verslaafd zijn we aan het reisgenot, dat wij als jon gentje reeds het geheim ontdekten om op „des Knaben Wunderhorn" te blazen en aan die wonder-trompet de prachtigste melodieën te ontlok ken. Je blaast en je bent op reis. Och. goede Heer, welk een vreugde hebt Gij ons in het leven al bezorgd met het geschenk van dat wonder- trompetje! Eigenlijk hebben we dat trompetje georven van vader zaliger, die voor zaken verre reizen maakte, maar thuis ook altijd op reis was, in de sterren, in de bloemen, in de vogels, in de kunst en in de natuur en het fijne van zulk een vader te hebben is, dat hij voelt, wat er woelt in het jeugdig reisbloed. Hij heeft ons bij het sterven en het was vrijwel het enige wat we erfden! zijn wonder-trompet nagelaten, maar de waarde daarvan schatten we ho ger dan een ton gouds! Als ge me het geheim wilt ontfutselen, waaruit des Knaben Wunderhorn" bestaat en ik het u toefluister, zult ge te leurgesteld zijn. Het geheim van de ze wonderhoorn isHet geheim ervan is, dat wie er op blaast het al ledaagse als een verrassing ziet en hoort en ruikt. Alsof hij een op va cantie zijnde vreemdeling is, die Leiden „ontdekt" als een prachtige en interessante stad, sprakeloos van ontroering het klokkenspel van de stadhuistoren beluistert of zich ver lustigt in de aarts-komieke draai orgels. Alsof hij 's morgens voor het eerst Christen is en vol verwachting van het Geheimzinnige, dat komen gaat, naar de communiebank loopt. Alsof hij nog nooit eerder de zilve ren wolken zag drijven langs het blauw van de hemel of een bloem in het schuldeloos harte keek. Alsof hij pog nooit zulk een onmatig-mooi landschap heeft gezien als ons pol derland, waar de ruimte zo maar wegvloeit en opgezogen wordt in de oneindigheid. Alsof hij nog nooit brood met frambozen jam geproefd heeft aan 't ontbijt. Alsof hij 's mor gens is geboren en 's avonds sterven gaat Het zijn maar een paar van de vele deuntjes, welke „des Knaben Wunderhorn" speelt, als je er op blaast. Wij vergeten de trompet wel eens bij ons te steken, maar daa* hebben we altijd spijt van. Als we dan 's avonds moe en zorgelijk thuis komen, ha! dan grijpen we naar on ze tover-trompet en blazen erop. MAR rus. DE SCHADE AAN DE KRO-STUDIO De totale schade, welke de KRO- studio heeft opgelopen bij de brand van 21 Mei jl., beloopt circa 160.000 Het restauratiewerk zal nu zeer spoedig ter hand worden genomen. Van de gelegenheid zal tevens ge bruik worden gemaakt, om het bui tendak van de studio ca. 1.50 meter te verhogen, om 't personeel,, belast met climatisatie, onderhoud lichtlei- dingen enz., mogelijk te maken even tueel de nodige voorziening te tref fen. De werkzaamheden zullen waar schijnlijk half October gereed zijn, HET IS NU DE BESTE TIJD voor vernieuwing van kolen- bergplaatsen. BET0NK0LEN-HQKKEN onverwoestbaar inhoud ca. 8 Hl. met separatie LEIDEN - TBLEP. 21747-21748 (Advertentie) „De wachtmeesters kwamen mijn dieren afbeulen..." Het was een vreemde gewaarwor ding voor de twee veldwachters der rijkspolitie, toen zij op de 18e April van dit jaar met de opdracht huis zoeking te verriohten naar wapens, bij een dame te Duivendrecht aanbelden, deze dame met in de opgeheven rechterhand een breekijzer op zich zagen afstormen. Een korte worste ling ontstond, waarbij de dame het breekijzer, doch niet dan na hevig verzet, werd afgenomen. Gistermorgen heeft zij voor de Amsterdamse politierechter terecht gestaan wegens „wederspannigheid door zich te verzetten tegen de po litie". „Waarom deed u dit eigenlijk?" vroeg de president. „Ik dacht, dat m(jn buurvrouw de politie had gewaarschuwd, om mij van mijn dieren te ontdoen. Daarom haalde ik „mijn rechterhand" uit de keuken, om de buurvrouw er van langs te geven", zei de verdachte, de 52-jarige F. C. G. D., die bij het on derzoek in het bezit bleek te zijn van groot ongenoegen van de omwonen den. Moeilijkheden over deze dieren kwamen herhaaldelijk voor. „Ik dacht, da. de wachtmeesters mijn beesten kwamen afbeulen", voerde mej. D. verder aan. „En toen dacht u zeker ook: Dat zal niet gebeuren dan over mijn lijk. Nu, ik kan u verzekeren, dat de rijks politie dergelijke dingen niet doet, want het zijn allemaal nette men sen", zeide de president. „Bent u nog naaister?" „Neen, edelachtbare, door de bees ten ben ik werkeloos". „Hoeveel dieren hebt u nu nog?" „Twee poesen, een hond en een ge sneden kater". De officier was van mening, dat verdachte, die te goeder trouw wat munitie in huis heeft gehad, in een wat overspannen toestand was ge weest, door „de herrie met de bu ren". Hij eiste drie dagen voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar. De president vonniste: twee gulden, met de waarschuwing haar dieren zeven poesen en een hond. Dit tot hierdoor niet minder melk te geven....

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6