E Rijnstreek R.K. Handelsreizigers hielden een goed bezochte vergadering Naar Kevelaer Geslaagde sportdag van de R.K. Leidse Jongens-U.L.O. Vraag naar jeugdig kantoor-personeel ZATEKDAG 21 JUNI 1'952 DE LEIDSE COURANT EERSTETBLAD PAGINA'3 Als er verband bestaat tussen een goede vergaderingsopkomst en de geest in een vereniging, dan heeft „St. Christoffel" zich over dit laat ste niet te beklagen. Haar vergade ring, gisteravond gehouden in „De Harmonie", was goed bezet. Dat afd. Leiden gestadig groeit bleek weer toen de voorzitter twee nieuwe le den, de heren Aardman en Klooster, hartelijk welkom kon heten. De geestelijk adviseur, pater Re- tél, O.F.M., sprak in zijn korte toe spraak o.a. over de retraite. Er zijn, ondanks alles wat over dit onderwerp reeds gezegd is. nog te veel katho lieken, die tegen het houden van een retraite opzien. Men heeft een ze kere vrees voor iets onbekends of geheimzinnigs. Er is niets geheim zinnigs aan. Het doet de mens goed, op de eerste platas geestelijk, maar ook lichamelijk. Men is tr eens uit. Vooral voor een vertegwiwoordiger, die dag in dag uit langs de weg is, met allerlei mensen en milieu's in aanraking komt, is het goed, nuttig en heilzaam zich eens te bezinnen. De St. Christoffel-retraite in Bergen begint a.s. Donderdag 26 Juni. Hierna hield het lid, de heer Hees, een. praatje over zijn branche. Hij wijdde uit over het ontstaan van de schrijfmachine, waarbij teruggegaan moet worden tot 1713. De uitvinders en pioniers op dit gebied waren de Zweed Hanzen, de Italiaan Bizani, de Duitser Mithoffer en de Ameri kaan Sholes. Op 't laatst van de 19e eeuw kwam laatstgenoemde in Ame rika met een machine aan de markt. In ons land deed de werkelijk bruik bare schrijfmachine zijn intrede in 1893, een instrument grotendeels uit hout bestaande en dus (voor onze tijd) nog zeer primitief. De eerste importeurs hier te lande waren ac tieve handelsmensen, die 't er zo maar bij namen! Het waren hande laren in havermouth, meel, fourage etc. Jaarlijks heeft ons land nu plm. 20.000 schrijfmachines nodig. De heer Hees zou geen goede vertegen woordiger zijn als hij zijn praatje niet inrichtte in de vorm van: ,,laat zien waar je 't over hebt". Hij liet zijn hoorders de verschillende ma chines zien en verklaarde hun wer king. Voorzitter de heer Conijn dankte de spreker namens allen en besloot deze nuttige vergadering met de christelijke groet. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Lalden voor Geboorteaankonrfigingen Zoals met een hoop dingen, zo is het ook met Kevelaer. Die naam zegt de een alles en de ander niets. Alles is veel en niets is weinig. Wie Keve laer kent en goed kent, maakt de be devaart mee, als hij of zij tenminste nog enigszins het ene been voor het ander kan krijgen, als de portemon- naie niet al te grote gaten vertoont en men er thuis geen heibel om krijgt. Kevelaer trekt, niet alleen om de gezellige sfeer, om de leuke win kels en de prettige zitjes, maar meer nog omdat Kevelaer een echte bede vaartsplaats is, 'n plaats, waar men gemakkelijker en met meer ver trouwen bidt, 'n plaats, waar zéér veel gebeden wordt. Kevelaer en je hoort ze Maria's naam heel in de vroegte weer uitzingen rond de ge nadekapel, je hoort het schuivelen van vele voeten en heel de dag drin gen drommen mensen rond de ge zegende plek om met hun zorgen en hun wensen het Hart te treffen van Jezus' Moeder. Veel wordt er gebe den in Kevelaer, tijdens de prachtige diensten in de Basiliek, je zwijgt en bidt vrij in de straten, als men naar het kerkhof trekt of in de avond naar het Rode Kruis. Jawel, Kevelaer is een goede plaats;' al 300 jaar wil God, dat de mensen daar komen om de voorspraak van zijn Moeder te vragen Weet u, dat dit jaar voor de tweehonderd vijf tiende keer de Katholieken van Lei den en omstreken die tocht gaan ma ken. Zij, die Kevelaer kennen, heb ben geen aansporing nodig: ze zijn veel te blij, dat ze mee kunnen gaan, als ze de kans er voor krijgen. En u, die Kevelaer niet kent, laat u eens bepraten, gaat inlichtingen vragen, overdag bij de heer De Haas, Haar lemmerstraat 80; 's avonds bij de heer Lindenhoff, Stille Rijn 16 of bel anders maar even aan bij de pasto rie. Dit jaar gaan we 19, 20 en 21 Augustus. Van andere tochten onder de vacantie zult u misschien spijt hebben, maar deze tocht blijft u by als een weldaad. Pastoor Lohuis, O.F.M. Propagandadienst der Leidse K.V.P. I. Zieken en ouden van dagen, voor wie niet het stemmen bij vol macht mogelijk is, moeten toch, zo enigszins mogelijk hun stemplicht vervullen. Stemrecht is stem plicht. Daarom is de „Zieken- dienst" ingesteld. Naam en adres van de te vervoeren patiënten moeten dan gemeld worden aan: J. Ho- rikx. Witte Rozenstr. 18, telef. 31158. Op de dag der stemming, Woens dag 25 Juni. wordt dan voor ver voer gezorgd. II. Morgen, Zondagmiddag, is de bijeenkomst der katholieke kiezers en kiezeressen in de Stadsgehoor zaal, waar prof. Romme spreekt. Aanvang drie uur. Medewerking van het Sleutelkoor o.l.v. de heer H. Rijnbeek. Romme, de man waartegen» de communisten storm lopen. Romme, de man, die de heer Oud weet te weerstaan. Romme, de kundige staatsman. Komt en luistert naar hem, die al sinds jaren de voorzitter is van onze fractie in de Tweede Kamer. III. Stemt no. 1 van lijst 1, v.d. Weijden. Bewaart het kostbaar goed, de eenheid. Tweedracht heeft nog nooit iets goeds tot stand gebracht. Pleegadressen voor Ned. kinderen uit Duitsland gevraagd Zoals bekend, zal aanstaande zo mer een aantal Nederlandse kinde ren uit Duitsland, die in het alge meen van de nood der tijden zeer te lijden hebben, gedurende 3 weken in ons land bij pleegouders worden on dergebracht. Vooral de Vincentianen zullen zor gen, dat de katholieke kinderen ook in goede katholieke gezinnen worden ondergebracht. De uitzending van deze kinderen, van 815 jaar, zal plaats hebben van 26 Juli t.m. 16 Aug. en van 16 Aug. t.m. 6 September. Reeds meldden zich vele pleegouders aan, maar nog altijd bestaat er over het lot van ongeveer 600 kinderen onzekerheid. Om nu aan deze onze kerheid een einde te maken, heeft de Hoofdraad van de St. Vincentiusver. besloten een beroep te doen op de leden en te vragen gezinnen te wil len opgeven, waar men genegen is een dezer kinderen gedurende 3 we ken liefdevol op te nemen. Indien aan deze dringende oproep gehoor wordt gegeven, zal de onderbrenging dezer kinderen, aan wie zulks in alle opzichten ten goede zal komen, ver zekerd zijn. De Hoofdraad vertrouwt dan ook, dat velen zich in deze alle moeite willen geven en op korte ter mijn, zo mogelijk omgaand, een pleeg- adres zullen opgeven. De kinderen zullen hiervoor ten zeerste dankbaar zijn. Pleegadressen kunnen opgegeven worden bij de heer C. W. M. Linden hoff, Douzastraat 20a, Tel. 21300 en dr. H. W. J. W. J. Kortman, Lorentz- kede 5, Tel. 21491. Burgerlijke Stand Geboren: Dyonisius, z. v. G. H. Lan- kester en H. van der Tu|jn; Karen Aimée, d. v. F. Dijkstra en A. A. Crommelin; Anna, d. v. H. Oosten dorp en M. Knol; Andries Cornelis, z. v. C. Spaargaren en J. de Roode; Elisabeth Catharina, d. v. W. Flan- derhijn en G. J. van Houwelingen; Catharina, d. v. J. Smit en C. Sleg- tenhorst; Annigje Johanna Maria, d. v. L. F. van Zessen en A. G. Nagte- geller; Lucas Petrus, z. v. L. P. Ile- merik en S. Blankenstijn; Hendricus Wilhelmus Johannes, z. v. J. Noor- dermeer en M. Vrijburg; Elizabeth Alida, d. v. J. van Laar en K. Ouds hoorn; Petronella Clasina, d. v. D. IJkema en A. Angenennt; Maria Jo hanna Cornelia, d. v. G. A. Geer- lings en J. Zonneveld; Ronald Chris toffel, z. v. P. van der Leek en M. A. de Graaff. Overleden: H. Roggeveen, zoon, 6 dagen. toelatingsexamen sted. gymnasium Tot de eerste klasse zijn toegela ten: Marijke Assink, Loesje Bakx, Resy Bogaars, Jan Braams, Manen van den Ende, Wim van Evert, Em my Fischer, Marian Flim, Niek van Ginkel, Annemarie Haantjes, Han- neke Haantjes, Gerhard Hartman, Marten Hofstede, Jacques van Hove, Kiki Huijding, Harry Kamma, Jaap Koningsberger, Elly Leenen, Deetje van Leeuwen, Caty Nap, Ulrika Oosterhoff, Jan Kees Prins, Marc Suijker. Leny van der Steen, Eduard Vermeulen, Dini Vijlbrief, allen te Leiden; Trijntje Brouwer, Rob van der Plas, Lydia Versteeg, Jan Kuyper, allen te Oegstgeest; Tineke de Bruin, Jan Karstens, bei den de Leiderdorp; Jet Bosch te Warmond; Marianne de Graaf te Noordwijk aan Zee; Gerard de Groot en Ankie Verhoef, beiden te Sas- senheim; Emmy Muller te Voor schoten; Ite Reyers te Leidschen- dam. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Geneeskunde mej. M. Leewis, Den Haag, idem de heren E. C. D. van Gils, Den Haag, A. H. C. van Senus, Rotterdam, J. V. Teunissen, Leiden, A. Verburg, Den Haag en O. Brocades Zaalberg, Wassenaar; voor het semi artsexamen de dames Han Tjiat Nio, Leiden, M. A. Kemmers, Den Haag, J. L. Seelig, Den Haag, idem de heren M. I. Bosma, Den Haag, C. M. Hoogeboom, Alkmaar, J. T. Mets, Den Haag, S. H. Robles, Leiden, D. Suurmond, Wassenaar en C. J. Vogelsang, Den Haag; voor het artsexamen de heren D. J. N. v. d. Hoop, Oosterbeek, F. C. Kuipers, Haarlem, J. D. Mulder, Den Haag en J. J. van Rood, Wassenaar. Zaterdag 21 Juni. Hoewel het aan de meeste Leide- naars onopgemerkt voorbijgegaan is, vond er gisteravond een uitermate belangrijke sportgebeurtenis plaats. U weet waarschijnlijk reeds, dat op Donderdag 3 Juli a.s. in het kader van de Leidse sportweek een voet balwedstrijd wordt gespeeld tussen de Leidse Gemeenteraad en de Leid se journalisten. Welnu, de journalis ten hebben gisteravond een oefen wedstrijd gespeeld tegen het perso neel van de Leidse Courant, aange vuld met enige spelers van het Leidsch Dagblad, op het hiervoor met grote welwillendheid beschikbaar ge stelde sportterrein van „Endegeest". Het was een wedstrijd van hoog ge halte, dat mogen we wel zeggen. De keuze-commissie van het Nederlands Elftal was helaas verhinderd aan wezig te zijn, maar zou er ongetwij feld nieuwe sterren voor het oranje- hemd ontdekt hebben. Nu ja, er werd alleen maar door de journa listen natuurlijk zo nu en dan wel eens over of langs de bal getrapt, maar dat deed aan het succes van de wedstrijd niets af. Stadskok heeft in een van zijn schaarse actieve mo menten de euvele moed gehad tegen een tegenstander op te lopen, een zekere Koos, die wel iets weg heeft van een blok beton. Enfin, we telden onze ribben, die allemaad nog aan wezig bleken te zijn. De E.H.B.O. was aanwezig, maar behoefde slechts lichte kwetsuren te behandelen. O ja, de uitslag was 54 voor de te genpartij. De journalisten hebben dus verloren, maar zien desalniette min vol vertrouwen de strijd tegen de Gemeenteraad tegemoet! A.s. Maandag gaan de ILK. be jaarden van de vier parochiële so ciëteiten een dag uit varen. Zij moe ten uiterlijk om half negen aanwe zig zijn op de Oude Singel bij het museum „De Lakenhal waar de boot klaar ligt. De kath. ouden van dagen kunnen rekenen op een prach tige tocht en een heerlijke dag. Er wordt prima voor hen gezorgd! Maar laten zij vooral op tijd aanwezig zijn Voor de R.K. Volksdansgroep „De Grote Ronde" deelt de leden van bei de groepen mede, dat zij allen he denavond om half acht in de gym. zaal Ursulasteeg verwacht worden voor een gezamenlijke bijeenkomst. Volgende week Zondag is het een Nadat onderwijzers en leerlingen gezamenlijk Vrijdagmorgen de H. Mis bijwoonden, trokken zij gezamen lijk naar de sintelbaan van de Leidse Hout waar de traditionele sportdag- gehouden wérd. Spoedig liep de orga nisatie op rolletjes en zag men de onderwijzers met lijsten, stopwatches en gespannen gezichten over het veld rondstappen; niet om vraagstukken en sommen op te geven, maar orr. de sportprestaties, der leerlingen te no teren. Binnen twee uren was een uit gebreid programma van twaalf num mers afgewerkt en waren de presta ties van de vele deelnemers bekend. Na afloop hiervan werd de ochtend besloten met een kort lof in de ka pel van het R. K. Lyceum. 's Middags werd nog een voetbal wedstrijd gespeeld tussen het R.K U. L. O. schoolelftal en een elftal van oud-leerlingen, wleke strijd eindigde met een 3—3 gelijk spel. De resultaten, die behaald werden, zijn: 800 meter: 1 v. d. Plas (2 min. 27): 2. Rijsbergen en van Gelove (2.28): 3. Steeenbergen (2.29). Estafette Juniores 4 x 100 m.: 1. klasse 2A (57 sec.), 2. klasse 2B; 3. klasse 1 B. Estafette Seniores: 4 x 100 m.: 1. klasse 3B (50 sec.); 2. klas 4 B.; 3 klasse 3A. 80 m. sprint junioren: 1. v. d. Plas (11 sec.), 2. Deprado, 3. Bentve'.zen. 100 m. sprint Seniores: 1. de Goeij (12.8(; 2. Rijsbergen; 3. Steenbergen. Verspringen junioren: 1. v. d, Plas (4,90 meter); 2. Raaphorst (4.50 m.). 3. Bentvelzen (4.30 m.). Verspringen Seniores: 1. Rijsbergen (5.20 m.); 2. de Goey (5.20 m.); 3. v. Bilsen (5.m.). Behendigheidswedstrijd op de fiets voor juniores: 1. Stokkermans en v. d. Akker (15 sec.), 2. den Elzen (16 sec.) Behendigheidswedstrijd op de fiets voor senioren: 1. Rijsbergen en van Gelove (13 sec.); 2. Ten Have (14 sec.). Balwerpen voor juniores: Bohe- men Oostrom, Vrouwenvelder en Vertegaal. De Volleybalwedstrijd tussen twee De Federatie Leiden van de Derde Orde, waarbij twaalf afdelingen uit de gehele om'trek zijn aangesloten, organiseert op Zondag 6 Juli van 9.30 uur tot 4.30 uur in het R.K. Ly ceum aan de Mariënpoelstraaf, haar derde Wapenschouw. De commissaris van de Derde Orde pater Abel Duindam OFM, zal de feestrede uitspreken, welke tot titel draagt, „Fraciscus. de gids van ons leven". Een Franciscaans familiefeest zal de dag besluiten. Alle tertiaris sen houden deze dag. 6 Juli. vrij. Nadere bijzonderheden volgen. school zestallen was na twee sets nog onbeslist, maar moest door tijdgebrek beëindigd worden. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lei den wordt van Zaterdag 21 Juni 13 uur tot Zaterdag 28 Juni 8 uur waar genomen door: de Apotheek Herding Blanken, Hogewoerd 171, Tel. 20502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, Tel. 20136. Te Oegstgeest d-oor: de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, Telef. 26274. Doktersdienst A.s. Zondag zal de dienst worden waargenomen door: dr. Van Alphen, De Graaff, Lahr, Van Leeuwen, Mastenbroek en Mey- boom. PLECHTIGE UITVAART VAN DE HEER N. A. VAN ZIJP. Hedenmorgen vond ini de St. Pe- truskerk de plechtige Uitvaartdienst plaats voor de heer N. A. van Zijp, die Woensdag in de ouderdom van 62 jaar is overleden. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door ka pelaan J. F. Franse. Na afloop hier van werd hetatoffelijk overschot teraardebesteld op de R.K. Begraaf plaats aan de Zijlpoort. De heer van Zijp is een van de voornaamste bouwers in Leiden ge weest. Zowel in de stad (Zuiderkwar tier) als in Oegstgeest heeft hij vele huizen gebouwd. Ook de eerste flats in Leiden (Burggravenlaan) werden door hem gebouwd. Hij was een man, die nooit op de voorgrond trad, maar van wie gezegd kan worden, dat hij in stilte zeer veel goeds gedaan heeft. LEIDSE GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad van Leiden komt onvoorziene omstandigheden voorbe houden, op Maandag 30 Juni a.s. om twee uur in openbare vergadering bijeen. grote dag voor de R.K. Leidse Har moniekapel, die deelneemt aan het concours te Kwintsheul. De laatste repetitie wordt a.s. Dinsdagavond gehouden in de zaal Mekcl Hoge woerd 87. De laatste loodjes wegen het zwaarst: laten alle leden er voor zorgen op tijd aanwèzig te zijn. A.s. Woensdagavond wordt er nog een mars-repetitie gehouden op het ter rein van Van Gend en Loos, om ze ven uur voor de tamboers, bazuinen en pijpers, waarbij de muziek zich om acht uur aansluit. Mannen, doet je best. Het gaat om de eer van on ze eigen Harmonie! Met een beetje goede wil kunnen er volgende week Zondag prijzen behaald worden! STADSKOK GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van Notaris J. C. van Eek te Leiden. Het herenhuis met tuin te Leiden Zoeter woudse Singel 53 in bod: in de week van 1421 Juni deed zich een verdere, zij het lichte, da ling van de werkloosheid voor; het aantal ingeschreven werkloze man nen liep n.l. terug van 1776 tot 1749. Vergeleken met het hoogste aantal ingeschrevenen van dit jaar ni. ruim 2700 op einde Januari, betekent dit een daling van ruim 1000. De grootste vraag naar arbeids krachten richt zich op jeudige per sonen zowel wat betreft kantoorper soneel als handenarbeid. De werkge legenheid in de bouwvakken ontwik kelde zich verder op bevredigende wijze. 11.600.koper de heer J. W. God- dijn q.q. te Leiden voor 12.550. Het huis met tuin te Oegstgeest, Juffermansstraat 29, in bod: 6.800. koper de heer G. Mol te Leiden voor: 6.800.—. Het huis met tuin te Oegstgeest, Deutzstraat 15 in bod: 6,200.ko per de heer J. J. Abspoel q.q. te Lei den voor 6.200. Het huis met tuin te Oegstgeeet Deutzstraat 13 in bod: 6.000,ko per de heer H. Niepoth q.q. te Lei den voor: 0.000. HET ZIJN hoofdzakelijk vrouwen, die over pijn in de rug klagen en dat is helemaal niet zo verwonderlijk. Door allerlei omstandigheden is het voor de huisvrouw thans een veel moeilijker tijd om in te leven dan voor de oorlog. Enerzijds is er in het gezin zeker niet minder te doen dan vroeger met de zorg voor de kinde ren, het rekenen met de dubbeltjes, het koken, wassen, strijken en het inkopen doen. Anderzijds hebben de behoeften van de mensen op vrijwel elk gebied enorme uitbreidingen on dergaan. REEDS VROEGER heette het, dat de huisvrouw eigenlijk nooit klaar is, dat de dag met zjjn vierentwintig uur eigenlijk veel te kort was, thans komt daar nog allerlei ontspanning bij: allerlei pretjes en genoegens waarvan we nu eenmaal vinden dat we er recht op hebben, die ter afwis seling absoluut noodzakelijk zijn en die we in geen geval willen missen. Natuurlijk, een gedeelte van al die rugpijn komt uit direct lichamelijke oorzaken voort. Het is dan ook niet alleen nuttig, maar zelfc dringend ge wenst bij langer bestaande rugklach ten de huisarts te raadplegen. De dok toren worden hier meestal voor een moeilijk probleem geplaatst want in de moderne handboeken vindt men meer dan honderd oorzaken die pijn in de rug tot gevolg kunnen hebben. Alleen maar moeheid. Het overgrote deel van alle rug pijn vindt zijn oorsprong echter in de te grote voortdurende lichamelijke en geestelijke belasting, waaronder de thans levende mensen gebukt gaan, in het bijzonder de huisvrou wen met kinderen. Deze toestand kan zeer wel tot lichamelijke afwijkingen voeren, maar dat neemt niet weg, dat talrijke ziekteverschijnselen hun ver klaring vinden in het leven onder een te hoge druk, in een bestaan met veel zorgen, ergernis en onzekerhe den. Merkwaardig is, dat veel van die pijn in de rug eigenlijk geen pijn doet, wanneer men de patiënten daar wat nauwkeuriger naar vraagt. Het is vooral een moe gevoel in de len denstreek, waardoor de mensen met DE LEIDSE BIOSCOPEN Casino. „Per luchtpost" is de naam van de gezellig-dwaze comedie, waarin vier verliefde mensen elkaar vinden en de vijfde op het verkeerde spoor blijkt te zijn geraakt. De oor zaak van de vrolijke liefdesavontu ren is een bakvis, die in haar waan wijsheid emancipatie-plannen koes tert. Bovendien heeft zij het in haar hoofd gezet, de soldaten aan het front stoffelijke en geestelij ke_ steun te geven. De stoffelijke bijstand wordt gevormd door eigengebreide sokken, de geestelijke hulp bestaat in liefdesbrieven. Deze liefdesbrie ven schrijft ze op naam van haar oudere zuster, die hiervan totaal on kundig is. Zij is verloofd en wordt nu plotseling geconfronteerd met een militair, die haar vereert, maar die zij totaal niet kent. De gevolgen zijn vrolijk en vermakelijk en dat de oorspronkelijke verloofde door Amor wordt verloochend kunnen wij niet eens erg vinden. Voor 14 jaar. Trianon. ,,De vrolijke avonturen van lady Godiva" gaan blijkbaar uit van de stelling: veel beloven en weinig geven. Lady Godiva is een legendarische Engelse Middeleeuwse juffer, die indertijd te paard door Coventry moet hebben gereden sleohts bekleed met haar weelderige lokken en met haar goede bedoelingen. Want lady Godiva had de beste be doelingen, zij wilde de geplaagde burgers verlossen van de drukkende belastingen. Hetgeen haar inderdaad gelukt schijnt te zijn. Dat de Middel eeuwse juffer herleefde is de schuld van de dwaze schoonheidswedstrij den, waar zeepfabrikanten reclame uit slaan en meisjes de kolder in de kop van krijgen. Zo'n schoonheids koningin bemerkt al spoedig, dat haar filmdiva-dromen lucht zijn en dat zü wordt uitgebuit voor de re clame. Het meisje, waar het hier om gaat, ziet zich na haar val als „ko ningin" gedwongen voor lady Go diva te spelen in een vies theater. Doch zover komt het niet dank zy het ingrijpen van een Ausralisohe kennis, met wie zij toch nog geluk kig wordt. Deze Engelse film is in wezen een waarschuwing en de titel „vrolijke avonturen" is onjuist, want de avonturen zijn allesbehalve vro lijk. Wegens de speculatie op pikan terieën, welke niet komen, is de film voorbehouden voor strikt volwasse nen. Lido. Gary Cooper op het witte doek is een waarborg voor een film vol spanning, zeker wanneer de ge schiedenis zich afspeelt in de strijd tegen Indianen. Dat is dan ook 't geval met de film van deze week „Dreigende trom men", waarin we de strijd zien van het Amerikaanse leger tegen de woeste Seminole Indianen omstreeks het midden der vorige eeuw. Het gaat hier speciaal om de vernietiging van een fort, dat een centrum is van wapensmokkel. Het fort wordt opge blazen, maar de aftocht der stout- moedigen, die dit waagstuk hebben ondernomen, is niet zo gemakkelijk. Voortdurend worden zij belaagd door de Seminole Indianen, die hun gele deren danig doen slinken. Kapt. Wyatt (Gary Cooper) ziet tenslotte het hopeloze van hun situa tie in. Hij daagt opperhoofd Ocala uit de strijd in een tweegevecht te be slechten.ieder slechts met een mes gewapend. In een heroïsche en spannende strijd, die grotendeels on der water plaats vindt, wordt Ocala gedood, wat voor de Seminoles het sein is om op de vlucht te slaan. Ternauwernood van deze emotie be komen, horen Wyatt en zijn mannen tromgeroffel naderen: Generaal Tay lor snelt zijn dapperen te hulp. En een gcluxkig einde van de film volgt. In kleuren opgenomen biedt deze film een grote pracht aan natuur schoon en dierenleven in de dichte oerwouden en moerassen van het on herbergzame Florida. Zeldzame mooie opnamen vallen hier te bewonderen zowel van de schoonheid van tal van dieren als van het geluid, dat zij voortbrengen. Bovendien: in dit programma wordt een reprise gegeven van de film „Naar dc speeltuin" met He leentje van Capellcn. Luxor. „Met vliegende vaan dels" is een van de vele films, waar in een vrije fantasie wordt gegeven over de periode van strijd tussen de Amerikaanse staten onderling en de voortdurende gevechten tussen In dianen en pioniers. Door de gecom pliceerde toestand kon het gebeuren, dat krijgsgevangenen voor hun over winnaars gingen vechten tegen de Indianen. In deze film is het een af deling van de Zuidelijke cavalerie, die aan de zijde van de Noordelin gen komt. Vanzelfsprekend is er het nodige wantrouwen, mcar zo erg is dat niet. Om de haverklap moeten de mannen in het zadel en dan is er geen tijd voor ruzies. De gehele rolprent is een aaneen schakeling van wilde vechtpartijen, waarbij men iedere seconde een Indiaan van zijn paard ziet schieten of een pionier met een pijl in zijn rug van een fort ziet tollen. De liefhebbors van dit wilde genre kunnen hun hart ophalen en de meer vreedzaam aangelegdcn mogen er ook naar toe gaan mits zij ouder zijn dan 14 jaar. Rex. „Noodlottige vriendschap" speelt zich af in dat deel van Ame rika, waar de revolver nog een grote rol speelt, en waar van de uitslag van paardenraces mensenlevens af hangen. Het spant dan ook weer op het witte doek vsn Rex: de revolvers knallen en de paarden rennen. Bo ven. 14 jaar. HONDERD OORZAKEN dit soort klachten in hun denken en handelen worden gehandicapt Te lage gootstenen. Nu zijn er verschillende dingen, die het optreden van rugklachten direct in de hand werken. De gootsteen in de keuken is in de meeste huizen te laog, zodat iedere dag opnieuw in een minder gunstige houding wordt afgewassen. Ook de strijkplank is meestal te laag. evenals de theetafel, waardoor ook bij het strijken en thee schenken een de rugspicren afmat tende stand moet worden ingenomen. Zijn er dan nog veel bedden op te maken, dan kan er van dc spieren en banden, die de wervelkolom over eind moeten houden, wel eens wat te veel worden gevergd. Slechte bedden. Veel mensen slapen in slechte bed den: wanneer de spiralen niet goed meer zijn, ligt men 's nachts in een soort kuil; wanneer dc matras niet meer aan redelijke eisen voldoet, slaapt men op allerlei hobbels en bob bels. Wie na een inspannende dag weer nieuwe krachten moet opdoen in een slaapplaats, die eigenlijk meer op een hangmat of op een miniatuur landschap lijkt dan op een behoorlijk bed, wordt 's morgens nog vermoeider wakker dan hU zich 's avonds ter rus te heeft gelegd. Anders aanpakken. Het allerbelangrijkste is echter om eens na te gaan of het gehele leven niet anders moet worden ingericht. Willen wij niet teveel? Misschien kan het huis er wel iets minder proper uitzien dan we dat zouden wensen. Wellicht zouden de kinderen er iets eenvoudiger bij kunnen lopen dan ze nu doen. Mogelijk kunnen de andere gezinsleden wat meer in het vele huishoudelijke werk worden inge schakeld dan thans het geval is. De ontspanning zou wat meer bin nenshuis gezocht kunnen worden, met dingen die de geldzorgen niet ver groten en die geen tijd vergen door bijzondere opschik. Het gehele gezin zou misschien wat meer naar binnen gericht kunnen leven inplaats van zoals vaak het geval is geheel en al naar buiten toe gericht. Bij onze hun kering naar een vleugje geluk zoeken wij het vaak te ver van huis, ver- moéden wij het in zaken die veel geld kosten. Om zoiets te verwezen lijken zijn er echter meerdere ge zinsleden nodig die van goede wille zijn. Daarom is een ernstig gesprek, waarbij alles eens onder het oog wordt gezien vaak zeer noodzakelijk, opdat de man de opgewekte vrouw weer terugkrijgt waarmee hij destijds huwde en de kinderen in deze haas tige tijd in hun moeder weer een bron van liefde en rust zullen bespeuren. BOSKOOP Nieuwe Pioenroos. De keuring- commissie -van de Ver. voor Bos- koopse Culturen, heeft een certifi caat van verdienste, met recht op herkeuring voor een hogere bekro ning, toegekend aan een kruising Paconia-chinensis „Dr. Alex Fle ming". Winnaar is de heer A. Blonk uit Reeuwijk. Ondertrouwd: Albert Ringenier en Aaltje Hunink; Hugo Peters en Adrlana Geertruida van Tol; Gerrit van 't Wout en Lena Ramp. ROELOFARENDSVEEN Eerste snijbonen volle grond. Aan de veiling Roelofarendsveen werden Vrijdag 20 Juni door ver scheidene tuinders reeds snijbonen van buiten aangevoerd. Deze volle gronds primeur komt dit jaar wel bijzonder vroeg ter veiling. Voetbal t.b.v. ouden van dagen. Zondagmiddag te 2.30 wordt op h«t DOSR-terrein een voetbalwedstrijd gespeeld tussen DOSR 1 an RCD 1 uit Bovenkerk. De opbrengst komt geheel ten goede aan het „Comité Ouden van Dagen" dat eerdaags weer dc jaarlijkse reis voor de bo jaarden hoopt te organiseren.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3