Ds. Zand is missiebisschop en Trees vraagt vertrouwen Geen verzoeken in 't Fries Denemarken zoekt naar Rotterdams vliegveld Een krenkende catalogus groene ialel Tien dagen hechtenis voor het „beschadigen" van politiehond VRIJDAG 20 JUNI 1952 DE LEIDSE COURANT fWEEDE BLAD PAGINA t Verkiezingsstunt Utrechtse studenten Feuilletau de Bruin „Wees zuinig, doe veel met soda" Twee Utrechtse studenten hebben zich met alle élan, waarover studen ten kunnen beschikken, in de verkie zingsstrijd geworpen. Noch een ge luidswagen met daarachter een gro te propaganda-installatie, noch een schreeuwende propagandist, die be weert zich niet over zijn tegenstan ders te willen opwinden of de partij, die muren en straten volkalkt met leuzen en wijze raadgevingen zal zo veel succes oogsten, als onze strij dende studenten. Toch is hun verkiezingsstunt niet bar luidruchtig geweest, maar de sa mengestroomde menigte was onver deeld van oordeel, dat de stunt vol komen geslaagd was en dit is een hele prestatie int de verkiezings strijd. Gewapend met affiches, verfkwast en lijmpot hebben zij de partijen een propaganda laten voeren, die niet ge heel met de diverse ontwerpprogram ma's overeenkomt. Wij kunnen ons tenminste moeilijk voorstellen, dat ds. Zandt als een missiebisschop op een verkiezingsplakkaat wil staan, maar voor de ramen van het studen tenhuis staat hij, keurig met mijter en missiekruis. De vaderlijke min.- Na de K.R.O.- studio-brand Overkapping onbetrouwbaar Dezer dagen wordt een begin ge maakt met het herstel van de door brand zwaar geteisterde grote stu dio van de K.R.O. Een nader des kundig onderzoek heeft inmiddels uitgewezen, dat de aanvankelijk ge raamde schade van ƒ65.000 aanmer kelijk groter zal zijn. Immers, de dak constructie is voor een zeer groot deel onbetrouwbaar bevonden. De meeste spanten zijn doorgezakt of gescheurd. Het gevolg is, dat het ganse dak moet worden vernieuwd. Bij die gelegen heid zal de kap in haar geheel iets worden opgetrokken, hetgeen be langrijk is voor de veiligheid. Dat men niet aanstonds is begonnen met de vernieuwing, is gelegen in het feit, dat de spaniten en bouwplatei. elders moeten worden vervaardigd. Even heeft men gedacht aan ijzeren span ten, maar die zouden kunnen wrin gen. Vandaar, dat de oude construc tie wederom zal worden toegepast. Binnen ongeveer acht weken hoopt men de grote studio weer onder de kap te krijgen door het geleidelijk aanvoeren van nieuwe spanten. Daarna zal het plafond van kurk- tegels worden hersteld; misschien is algehele vernieuwing ook hier ge wenst. Intussen wordt elders ge werkt aan het herstel van meubilair en bekleding, die door brand, water en rook ernstig hebben geleden. Men deelde ens nog mede, dat de schatting van vier maanden vóór de weder ini gebruikneming van de stu diozaal, niet hoog zal blijken te zijn. K.R.O. SCHOOLRADIO IS DUURZAAM. Ingaande het cursusjaar 1952 1953 zullen de leerboekjes van de K.R.O.-schoolradio zodanig zijn sa mengesteld, dat zij berekend zijn op cursussen, die na een of meerdere jaren wederom kunnen worden uit gezonden. Hieruit valt af te leiden, dat deze schoolradio thans is gecon solideerd. Intussen hebben tal van onderwijskrachten enkele met name genoemde onderdelen als geslaagd beschouwd. In het afgelopen leerjaar zijn aan de schoolradio van de K.R.O. meer dan 65 uren besteed. Uitstervende romantiek Torenwachter omroeper overleden Te Vlaardingen is gistermorgen onverwacht overleden de heer Storm, in leven torenwachter en omroeper. Hij is 76 jaar geworden. Jarenlang heeft hij de oude stadstoren beklom men om van daar uit de Waterweg af te turen naar de schepen, die van de haringvangst terugkeerden. Kreeg hij een schip in het vizier, dan wist hij ook onmiddellijk wie de opva renden waren. Hij hees dan een bal of kegel aan de vlaggestok, welke geplaatst was op de trans van de to ren. De mensen schaarden zich aan de voet van de toren, om te horen, wie de terugkerenden waren. De heer Storm begaf zich vervolgens naar beneden om den volke kond te doen en ook om aan de familieleden persoonlijk het heuglijke nieuws te gaan melden. Ook wandelde de heer Storm vele jaren met het koperen bekken door de stad wanneer er van gemeentewege iets bijzonders te mel den was. Thans zijn beide beroepen uitgestorven, dat wil zeggen, de to renwachter wordt thans reeds van Hoek van Holland uit telefonisch van de binnenkomende schepen op de hoogte gesteld en behoeft dus de tocht naar de torentrans niet meer te maken. De afslag wordt thans nog alleen bij bekkenslag bekend ge maakt, maar ook bekendmakingen van de gemeente door middel van bekkenslag zijn uit de tijd. president heeft een kapothoedje en krulletjes en vraagt als „Trees" het vertrouwen van de natie. Lijst 10 „Staat (met haar lijsttrekker Schut) Voor Schut", terwijl dr. W. K. H. Feuilleteau de Bruyn bij het wassen van de Nederlandse vlag diverse was middelen aanprijst, daarbij de Ned. economie niet uit het oog verliest en deswege verklaart: „Wees zuinig, doe veel met soda". De neringdoende middenstand, die een broep op alle middenstanders doet, om een eigen afgevaardigde naar de Tweede Ka mer te sturen, is bij de studenten niet in de gratie, wanit zijn leuze is „Ver koop uitsluitend contant". Als vijand van de middenstand, geldt lijst 12 (Ger. Pol. Verbond), die met lijst trekker Zijlstra (in Utrecht een be kende inkoopcombinatie van kruide niers) te zamen met zijn partijleden Simon de Wit, Albert Hein en Piet de Gruyter een beroep op het Ned. volk doet en hen tracht te verleiden met „het snoepje van de week". Zo kregen alle partijen een beurt en tussen de grote schare belangstel lenden, die in de loop van de dag langs het studentenhuis paradeerde, bevond zich ook min.-pres. Drees, die op zijn gemak en met kennelijk plezier „Trees om vertrouwen zag vragen". Nederlanders in Russisch kamp Volgens vrijgelaten West-Duitsers In een kamp nabij Kief moeten volgens een mededeling van pas door de Russen vrijgelaten West- Duitsers ook Nederlanders zitten. Zij noemden onder meer de Eindho- venaar Hans Wigmans en de Am sterdamse matroos Rein Krahnen. Een Nederlandse journalist, Bern- hard Simon Slier, die door een Rus sische rechtbank tot drie jaar ge vangenisstraf was veroordeeld om dat hij illegaal in Oost-Duitsland verbleef, was kortgeleden van een kamp in Walkoeta naar het kamp in Kief overgebracht. Deze Duitsers, 17 mannen, 16 vrouwen en drie kinderen, zijn de eersten van een groep van 650 Duit se krijgsgevangenen en civiel ge- interneerden, die door de Russen worden vrijgelaten. Zij vertelden, dat zij een hongerstaking waren be gonnen, toen de communistische autoriteiten in Oost-Duitsland hen trachtten te bewegen daar te blij ven. Daarom werden zij prompt voor vrijlating naar de grens gezonden. Zaak Hommerson Appel aangetekend De officier van justitie bij de recht bank te Amsterdam is in appel ge gaan tegen de beschikking van die rechtbank dd. 18 Juni, waarbij werd afgewezen het door het O.M. aan hangig gemaakte verzoek tot ophef fing der gijzeling van de Zaanse journalist A. H. Hommerson. De grenscorrecties Toch onderhandelingen Van officiële Duitse zijde wordt thans toegegeven, dat sedert enige tijd door Nederlands en Duitse in stanties voeling wordt gehouden over mogelijkheden om lot een weder zijds bevredigende regeling te ko men van de tussen beide landen nog steeds hangende grensproblemen. Kort geleden was door het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken nog categorisch ontkend, dat er be sprekingen over deze problemen werden gevoerd. De mogelijkheden, die thans zo wel in Den Haag als in Bonn nog worden onderzocht, betreffen een nieuwe grensregeling voor de Dol- lart, die in 1947 reeds officieel door Nederland werd verlangd, en een herziening der „kleine grenscorrec ties", die in 1949 ten gunste van Ne derland werden aangebracht. Het voortdurende contact, dat over de grensproblemen tussen beide lan den heeft plaats gehad, heeft nu blijkens de inlichtingen van Duitse zijde tot een stadium van meer con crete onderzoekingen geleid. De Nederlandse grensverlangens ten aanzien van de Dollart zijn in Duitsland evenwel tot dusverre op heftig verzet van de zijde van het haven en 'het bedrijfsleven van Em- den gestuit. Hulp aan vluchtelingen Werkcomité geïnstalleerd In tegenwoordigheid van de Ko ningin en vele autoriteiten vond Donderdagmiddag in het gebouw van de Provinciale Griffie te Utrecht de installatie plaats van de raad van advies en het werkcomité van de Nationale Vluchtelingenhulp. In zijn installatierede zei d» voor zitter van het nationale comité, de heer L. Neher, dat het de bedoeling is de thans voor ons liggende actie te concentreren rondom 24 October: United Nations-Day. Met de voorbe reidende arbeid om tot landelijke organisatie van de werkzaamheden te komen, wordt heden reeds begon nen. De Koningin besloot de plechtig heid met het uitspreken van een re de over de grote nood der vluchte lingen. „Ik ben er van overtuigd", zo stel de IJ.M. vast, „dat gij allen diep ge grepen zijt door dit belangrijke pro bleem. Millioenen mensen verkeren in de slechtst denkbare omstandig heden. Laten wij doen wat onze hand vindt om te doen." WITTE ANJERS OP 28 JUNI. Het Prins Bernhardfonds heeft medegedeeld, dat dit jaar de gebrui kelijke anjerdag, ter gelegenheid van de verjaardag van prins Bernhard, een bijzonder karakter draagt. Dank zij een edelmoedig aanbod van de gehele Nederlandse bloemisterij zijn 50.000 witte anjers aan hat fonds ter beschikking gesteld. Deze levende anjers zullen door de collectanten, behalve de bekende anjerspeldjes, aan het publiek worden aangeboden. Men is geheel vrij wat men als financieel offer in de bussen van het fonds wil deponeren. De collecte zal Zaterdag 28 Juni worden gehouden. AFSCHEIDS PRO GRAMMA Mr. P. J. OUD. Het gemeentebestuur heeft Don derdag in zijn middagzitting het pro gramma goedgekeurd voor het af scheid van oudburgemeester mr. P. J. Oud. Op 26 Juni, dus een dag na de verkiezingen, zal hij om 12 uur afscheid nemen van het college; om half twee komen de deputaties van het gemeentebestuur en de wijkra den; om 2 uur begint dan de bijzon dere zitting van de gemeenteraad, waar het woord zal worden gevoerd door de wnd. burgemeester, de heer J. van Tilburg. Het raadslid A. van Kranenburg zal ook nog spreken, waarna burgemeester Oud zal a'nt- woorden. In de Burgerzaal wordt daarna het geschenk van de burgerij bestaande in het aanbieden van een grote reis aan burgemeester Oud en zijn echt genote overhandigd. Als enige spreker treedt dan op mr. K. P. van de Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel. De heer P. Wybenga, chef-redac teur van 't Friese Dagblad te Leeu warden, heeft onlangs bij het ge rechtshof te Leeuwarden een be zwaarschrift ingediend tegen het feit, dat de officier van justitie mr dr F. Hollander niet kon ingaan op zijn klacht tegen het optreden van de Leeuwarder gemeentepolitie on der andere tegen enkele journalis ten op 16 November j.l. Het Hof heeft thans uitgesproken van oordeel te zijn dat adressant, hoewel terecht door hem beklag is gedaan tegen het feit dat geen ver volging ter zake van mishandeling is ingesteld, niet in zijn verzoek kan worden ontvangen, omdat dit in de Friese taal is gestéld, terwijl artikel 12 van het Wetboek van Strafver volging in het kader van dit wet boek er kennelijk van uitgaat dat het verzoekschrift in de Nederland- taal behoort te worden ZIJN VROUW WAS ZO ZIEK. De 31-jarige radiomonteur A. C. v. d. W. uit Delft, in Den Haag werk zaam bij een te goeder naam en faam bekend staande firma heeft kans gezien onder het motto dat zijn vrouw zo ziek was, uit het sociale fonds van die firma 500,te ver krijgen. Toen hij later werd overgeplaatst naar een filiaal in een andere ge meente, heeft hy daar nog eens 55 gekregen om, naar hij zeide, een grafsteen te kunnen plaatsen op het graf van zijn inmiddels overleden vrouw. Voorts is uitgekomen, dat de mon teur nog een toestel van een kennis van hem heeft verkocht en dat hij huwelijksbeloften deed aan een vrouw waarmee hij samenleefde, hoewel zijn eigen vrouw nog spring levend was. De man is aangehouden. Hij had nog een voorw. veroordeling tegoed. Interview met Kurt Carlsen „Het is geen grapje om held te zijn" (Van een A.N.P.-verslaggever). „Kom vanmiddag op mijn nieuwe schip", had kapitein Kurt Carlsen gis termorgen gevraagd. En waarom zou den wij aan die invitatie geen gevolg hebben gegeven? Toen we ons hoofd om de deur van zijn hut staken stond het film doek reeds gespannen, een vochtige handdoek schermde de laatste symp tomen van zonnestralen af, het kunst licht werd uitgeknipt en daar begon, ofschoon we nauwelijks gezeten wa ren, een filmvoorstelling en nog wel in technicolour: „Momenten op de oude „Flying Enterprise". Masten en winches, rollende golfmassa's en kal me zeeën, maar jammer genoeg niets van de fataal geworden reis. Toen volgde: „The Carlsens day parade" (huldigingsdag van Carlsen) Beelden over de glorieuse ontvangst in zijn woonplaats Woodbridge, na zijn avon tuur. Een stoet van een uur lang verenigingen en corporaties in kleu rige kledij, soms marcherend in spe ciale paradepas, onze Amerikanse persbroeders in een opgewonden standje, kinderen met vlaggen, man nen in uniform met vaandels, en atuo's met spandoeken waarop: „Well done, Kurt' (goed gedaan, Kurt), of andere woorden van hulde, en dat alles voorafgegaan door een grote open auto, waarin Carlsen in kapi teinsuniform, de witte pet wat scheef op het hoofd, als een vorst wuifde en dankte. Zo ging het door naar het stadhuis. Tenslotte een rolprent over deze tweede „Flying Enterprise", waarop SLACHTOFFER VAN RAMP IN MARSDIEP AANGESPOELD. Op het strand bij de Mok op Texel is gistermiddag een lijk aangespoeld. Men vermoedt, dat het een van de slachtoffers is van de ramp in het Marsdiep, waarbij een Nederlandse thunderjet tijdens een duikvlucht op een Engels patrouillevaartuig is neergestort. De identiteit heeft men nog niet kunnen vaststellen; het stoffelijk overschot is naar Den Helder over gebracht. De burgemeester van Zutfen mr. C. C. de Jonge is m.i.v. 1 Juli a s zijn verzoek eervol ontslag verleend. Er is te Delft rumoer ontstaan rondom de catalogus op de tentoon stelling „Prisma der Bijbelse Kunst" in het stedelijk museum „Het Prin senhof" te Delft. Deze geïllustreerde en ruim drie honderd pagina's tellende catalogus is eind vorige week in de verkoop gekomen, doch nu wordt van ver schillende zijden de eis gesteld dat zij onmiddellijk zal worden inge trokken. De samenstelster van de catalogus mej. dr Anne Berendsen, weten schappelijk assistente van het mu seum, heeft n.l. in de tekst haar eigen visie op tal van voorstellingen uit de Bijbel gegeven. De wijze waarop zij dit deed heeft felle protesten uit gelokt zowel van Katholieke als van Prot. zijde. Algemeen is men van oordeel dat de tekst in de catalogus krenkend is voor ieder gelovig mens. Het R.K. gemeenteraadslid de heer G. M. F. Ronteltap heeft naar aan leiding van het verschijnen van de ze catalogus schriftelijke vragen ge steld aan het college van burgemees ter en wethouders. Ook zijn gistermiddag vragen ge steld door het A.R.-raadslid de heer N. den Hertog, die o.a. vraagt of het college niet met hem van mening is dat de catalogus onverwijld dient te worden ingetrokken. Drs D. H. G. Bolten, de directeur van het museum, verklaarde wat ge beurd is uiterst onaangenaam te vin den. Daar momenteel overleg wordt gepleegd over de eventueel te nemen maatregelen wenste hij zich echter nog niet verder over deze aangele genheid uit te laten. Aartsoplichter gearresteerd De politie te Rotterdam heeft de 36-jarige bakker J. S. aangehouden, die er van verdacht wordt verschil lende oplichtingen te hebben ge pleegd. Zo zou hij een boer uit de omgeving van Rotterdam onder al lerlei voorwendsels in totaail 3850 afhandig hebben weten te maken, waarvan hij f 600,terugbetaalde. Een kastelein, die door het wisselen van bankbiljetten van honderd gul den vertrouwen in de man kreeg, gaf hem later vijftig gulden, z.g. om een advocaat te betalen. Een kellner zou er 75,bij zijn ingeschoten, een ober 12,50. Bij een muziekhandelaar in Utrecht huurde hij twee accordeons. Een er van gaf hij aan de kellner, die 75, als onderpand gaf en de andere ver kocht hij voor 420,Al het geld heeft hij opgemaakt. De harmonica's zijn inbeslaggenomen. we gast waren en die 18 leden van zijn oude bemanning herbergde. Na deze filmdemonstratie kwam Kurt Carlsen nog voor de dag met, zoals hij het uitdrukte, het enige ar tikel, dat hij ooit geschreven heeft, Het stond in een Amerikaans tijd schrift en droeg tot titel: „It 's a hell to be a hero". (Het is gene grapje om held te zijn). Kurt Carlsen zou ons ongewijfeld nog meer hebben getoond, ware het niet dat er iemand van het Deense gezantschap verschenen was, die hem kwam halen om per vliegtuig naar Denemarken te vertrekken. Welk vliegtuig het betrof en van waar het starten zou, daar is niemand nog ach ter kunnen komen. Men had van De nemarken uit getelefoneerd: „Wij komen hem halen op het Rotterdamse vliegveld". En of men nu al van deze kant van de lijn betoogde, dat Rot terdam, dank zij een recente rege ringsbesluit, geen vliegveld bezat, men hield vol: „Wij kennen de situa tie in Rotterdam volkomen en komen Kurt halen op het Rotterdamse vlieg veld." Kapitein Carlsen moest zich nog verkleden en dit was voor ons het sein om van boord te gaan, maar nog altijd zijn we benieuwd daar dat Rot terdamse vliegveld, van waar de held van de „Flying Enterprise" zou moe ten starten. Blijkens later ontvangen berichten is men nog steeds naar het Rotter damse vliegveld aan het zoeken, want hedenmorgen was kapitein Carlsen nog steeds niet naar Dene marken vertrokken. Flatbewoners contra 14 katten Salomonsoordeel gevraagd De zaak, die de Rotterdamse kantonrechter hedenmorgen te behandelen kreeg, is nu niet di rect alledaags te noemen. De aanleiding van het geding is een lekkend plafond en de oorzaak een man, die blijkbaar meer van dieren, dan van zijn buren houdt. Enige tya geleden kwam een flatbewoner in Blijdorp tot de minder aangename ontdek king, dat zijn plafond lekte en dat de atmosfeer, die door het flat hing, niet direct aan rozen geur en lentelucht deed denken. Hij waarschuwde de huiseige naar, die een opzichter naar het vochtige pand stuurde. De opzichter werd in de uitvoering van zijn plicht geremd bij de bovenbuur, waar het lek haar oorsprong vond, want hij werd er eenvoudig niet toegelaten. Een loodgieter probeerde het toen vanaf de andere kant en kwam tot de ontdekking, dat het riool verstopt was en dat deze verstopping veroorzaakt werd doorkattevuil. Toen gingen ook de andere flatbewoners zich met het geval bemoeien en spraken niet bijs ter waarderend over de geuren, die van het balkon van de boven buur naar lagere oorden dwar relden. Ten slotte werd na dat vele personen tevergeefs ge tracht hadden een schikking met de bovenbuur te treffen de politie in 't geval gemengd. Deze trof in de appartementen van de bovenbuur 14 katten aan en een uitgelezen verzameling kattebak- ken. De sterke arm poogde de man te overreden de katten naar de Ned. Ver. tot Dierenbe scherming te brengen en zorgde zelfs voor vervoer, maar de man wilde zijn gezelschap niet prijs geven. Ten slotte verloor de politie haar geduld en maakte proces-verbaal op. Het Salo monsoordeel van de rechter is ons nog niet bekend. PERSSPIEGEL DE ABNORMALE SACRAMENTSDAG. „In antwoord op onze beschou wing „De abnormale Sacramentsdag", waarin de suggestie werd gedaan de Eerste H. Communie op Sacraments dag te doen plaats hebben, schrijft in „Sursum Corda" pastoor W. Q. Versteegen, pastoor van de St. Joseph- kerk te Wassenaar: Ten opzichte van de Sint Jo- sephparochie behoeft de Leidse Courant deze wens niet meer te uiten. Sacramentsdag is daar een hoogtijdag „met menselijke bloe sem getooid" en dit jaar was het Eerste Communiefeest nog ko- ninklyker dan andere jaren. Tot tweemaal toe was de kerk stamp vol en het was feestelijkheid al wat men zag. Was het niet heer lijk die kleurvolle stoet te aan- sohouwen, die de Celebrant naar het altaar voorafging, die kleur rijke stoet van acolieten en bruid jes en eerst-communicanten, van Benedictusknapen en Magnificat mannen! De kerk keek ademloos toe en raakte niet uitgekeken. Door de uitbundig feestelijke Hoogmis drong het tot de kleinen nog beter door welk een gewich tige dag dit voor hen was: daar door werd hun Eerste Heilige Communie met goud omlijst. En dan nog die Kinder processie in de namiddag! Statig en waar dig loopt de ceremoniemeester met de St. Josephstaf voorop. Wally Lodewijks is zich bewust van de ernst van zijn taak en heeft de leiding stevig in handen. Daarachter de Kabouters met hun lichtjes. Daarop volgen de Bene dictusknapen in hun kleurige kledij onder de bezielende leiding van Ton van der Putten, terwijl op het priesterkoor Rien Calis voortreffelijk op het orgel bege leidde. Daarna de bruidjes en de Eerst-Communicantcn, allen met bloemen in de hand. De mooie nieuwe baldakijn werd gedragen, door Nico van Leeuwen, Jan Boers, Jacques Aalbers en Hans Koot. Voor en achter het Aller heiligste toortsdragers in blauwe en rode togen. Het was een schouwspel om nooit te vergeten en een plechtigheid, die met één slag burgerrecht heeft gekregen. Wij danken allen, die hebben meegewerkt en het deed ons ont zaggelijk genoegen dat we van alle zijden overstelpende waarde ring mochten ontvangen. Vaolde HAAGSE RECHTBANK. Zaak van der Putten. Voor de Haagse Rechtbank zou Donderdag morgen de zaak behandeld worden tegen de technicus F. H. van der Put ten uit Bussum. Deze was smaad ten laste gelegd. In het thans niet meer verschijnende blad „De Leidse Post" had hij artikelen gepubliceerd, waar in een oud-resident en een oud-poli- tiecommandant er van werden be schuldigd steekpenningen van Chine zen te hebben aangenomen. De raadsman van v. d. Putten, mr. van Dal, had echter een bezwaar schrift ingediend tegen de dagvaar ding, waarom de behandeling van de zaak werd aangehouden. In raadka mer zal de rechtbank nu over het be zwaarschrift beslissen. Zoals bekend was v. d. Putten ge tuige in de zaak tegen de vroegere houfdredacteur-uitgever van „De Leidsche Post" H. L. De rollen zijn nu omgekeerd, want L. was als getui ge gedagvaard in de zaak v. d. Put ten. Hulpvaardigheid. Voor het Haags Gerechtshof, economische ka mer, stond terecht een bloembollen- kweker uit Lisse, die wegens over treding van het Organisatiebesluit Voedselvoorziening tot 3000 boete was veroordeeld. Hem was ten laste gelegd, dat hij registratieformulieren opzettelijk verkeerd had ingevuld. Het was een vrij ingewikkelde ge schiedenis. Een geloofsgenoot van verd verkeerde in moeilijke finan ciële omstandigheden. De diaconie had voor hem een vergunning A voor bloementelen gekocht. De man had echter geen bedrijf en toen ver kocht verd. fictief een aantal bollen aan de geloofsgenoot. Deze plukte Ie geteelde bloemen en verkoch' daar na de bollen fictief weer aan verd. De bollen werden door verd. weer vei kocht Het is echter niet geoor loofd om zowel bloemen als bollen te verkopen. De opbrengst van de bol len werd op een kleine ƒ10 000 ge schat, hetgeen volgens verd. veel te hoog was. Enkele deskundigen von den het ook aan de zeer hoge kant. De proc.-generaal requircerde be vestiging van het vonnis. De verde diger, betoogde, o m. dat er helemaal geen opzet tot knoeierii in het spel was. Iemand was in nood en die werd geholpen. Onbewust had men daar bij de besluiten overtreden. Uitspraak 26 Juni a.s. „Blijf staan, of ik laat de hond los Gistermorgen heeft de 32-jarige chauffeur T. J. K. uit Haarlem voor de tweede maal een samenvatting gehoord van het gebeurde op de avond van de elfde December van het vorig jaar, toen hij met een vriend aan het stropen was in de duinen te Overvecn. De jachtopziener Van der Mey snapte de vrienden bij hun verbo den bezigheid en sommeerde hen te blijven staan: „Of de hond gaat los". Toen beide mannen naar hun namen werd gevraagd, waarschuwde de jachtopziener ten tweede male, doch K. gaf hieraan geen gehoor en nam de benen. De hond zette op bevel van zijn baas de achtervolging in. K. trok een padvindersmes, toen hy het dier gevaarlijk dicht achter zich hoorde. De hond hapte toe en beet de stroper in zijn hand, waarin zich het mes bevond. K. verwondde het dier aan zijn bek en stak later de jachthond nog eens in zijn huid. De jachtopziener was snel ter plaatse en deswege werd K. enige tijd geleden veroordeeld tot 8 dagen hechtenis terzake van stropen. Op 17 April jL werd hem door de Haarlemse recht bank nog eens tien dagen opgelegd, omdat hij ook schuldig was bevon den aan het „beschadigen" van een politiehond door het dier met een mes te steken. Tegen deze uitspraak kwam K. in hoger beroep bij het gerechtshof te Amsterdam, waarvoor hij gistermorgen verscheen. „Waarom bleef u niet staan, toen u de hond achter u hoorde?" vroeg de president, mr. W. A. Vos. Getuige: „Ik schrok van hef dier". President: „In eerste instantie hebt u verklaard, dat u poogde van de hond af te komen, om hot duin terrein zonder bekeuring te ver laten". Maar verdachte kwam op deze verklaring terug en hield vol, dat hij uit angst het mes had getrokken. Op de vraag van de president, of verdachte het consult bij de dieren arts, zijnde 8,aan de jachtopzie ner had vergoed, antwoordde K. ont kennend. „De hond is thans dood", vertelde de als getuige gedagvaarde Van der Mey, onbezoldigd veldwachter van de rijkspolitie te Overvecn. „Toch niet van de toegebrachte steek?" informeerde de president. Een weifelend schouderophalen was het antwoord. De procureur-generaal, mr. J. Hoef- felman, achtte de .^beschadiging" van het dier bewezen en vroeg be vestiging van het vonnis der recht bank. De raadsman bepleitte clementie op grond van persoonlijke omstan digheden van verdachte. Hij was van mening, dat de steek was toege bracht uit angst voor de hond. Op 1 Juli a.s. zal het hof arrest wijzen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5