RIJNSTREEK DUINSTREEK Districtsweekend K. A. J. „Don Giovanni'voor K.enO. 78 candidaten toegelaten tot R.K. Lyceum te Leiden R.K. Technische School te Leiden begint 1 Sept. met 180 leerlingen VRIJDAG 20 JUNI 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN Vermakelijkheidsbelas ting minder drukkend B, en W. stellen de raad voor een nieuwe verordening vast te stellen tot heffing van vermakelijkheidsbe lasting. Iets nieuws js, dat de televisie als vermakelijkheid is geïntroduceerd. De belasting voor séances, dieren parken, fancy-fairs, bazars en gym- nastiekuitvoeringen bedraagt 20 pet.. Het huidige tarief van 50 pet. achten B. en W. te hoog. Aan het bezwaar van de pl. voet balver. tegen de oppervlaktebelas ting is tegemoet gekomen, Eveneens aan het bezwaar van de Wilhelmina- vereniging tegen de te hoge belas tingen op kermisvermakelijkheden, waardoor de jaarlijkse feestelijkhe den dreigen tc vervallen. Voor fees telijkheden als hier bedoeld zal voortaan slechts de helft van de ver schuldigde belasting worden geheven. Het aantal vrijstellingen is met en kele aangevuld, o.a. voor toneel- en filmvoorstellingen met culturele doel stelling. Verkiezingen. Op de kiezerslijst van Alphen a. d. Rijn komen 11513 stemgerechtigden voor. Bij volmacht zullen 207 st. worden uitgebracht. Van elders komen er 127 personen stemmen, terwijl 163 Alphenarem in een andere plaats zullen stemmen. Personeel water- en lichtbedrijven op stap Woensdag en Donderdag is het personeel der water- en licht bedrijven in twee groepen, onder lei ding van de voorzitter der perso neelsvereniging, de heer P. Koren, een dag uit geweest. Zowel Woens dag- als Donderdagmorgen vertrok 't gezelschap dames en heren per auto bus reeds om zeven uur. Het eind doel was de bezichtiging van de Zuiderzeewerken vanuit Harderwijk. Gereden werd langs Schiphol en vandaar door het Gooi in de richting van Harderwijk. Hier werd een der boten gereed gevonden om de Al- phense gasten en lichtmensen het IJsselmeer op te brengen. In Zeist werd niet alleen gedi neerd, maar werden daarna nog en kele wandelingen gemaakt. Uiterst voldaan arriveerden beide dagen als het ware op de minuut af, dc gezel schappen weer in de gemeente. Met ingang van 30 Juni a.s. zul len de heren C. J. Verbeek en F. Bloos hun vaste aanstelling ontvan gen als besteller bij de P.T.T. ALKEMADE Voetbal-tournooi Stichting 1940 '45. De halve eindstrijd in dit tournooi vindt Zondag a.s. plaats tus- seni Kagia en Wet. Boys op het ter rein van Rijpwetering. Aanvang 2 uur. De winnaar van deze match komt in de eindstrijd tegen DOSR uit. BOSKOOP Gedurende de dag waren de pot- verteerders rijkelijk van allerlei lek kernijen voorzien, dank zij de goede zorgen van het comité, dat ook nu weer eer van zijn werk heeft gehad. Schoolartsendienst Uit het jaar verslag van dr. De Vries, schoolarts in het district, waartoe onze gemeen te behoort, lichtten we het volgende. Van de 8000 schoolkinderen, die 't district telt, werden er 3128 volledig onderzocht, terwijl nog verschillende speciale onderzoeken plaats hadden, zfcdat circa 4000 leerlingen aan de beurt kwamen. Het resultaat is wei nig gunstiger dan het vorig jaar. Bij eerste onderzoek bleken 2,6 pre, van de jongens en 2,9 pre. van de meisjes zonder afwijkingen. Later gaan ze vooruit; bij het 3e onderzoek zijn de cijfers zelfs 10 en 14 pre. Onder dc afwijkingen vallen die aan ogen oren en tanden. De toestand van de gebit ten wordt slecht genoemd, Bijzondere zorg wordt gevraagd voor 't struma. Bij eerste onderzoek vertoonde 43 pre. der kinderen een vergrote schild klier; bij het derde liep dit percen tage op tot 58 pre. Vele gemeenten in ons district zullen brood krijgen met jodiumhoudend zout bereid. Het onderzoek op T.B.C. leverde veel gunstiger resultaten op dan het vorig jaar. Circa 12 pre. der leerlingen reageerde positief. Wat de schoolge bouwen betreft, merkt dr. De Vries op, dat o.a, de Kath. Jongensschool in Zwammerdam, dringend verbete ring behoeft. Het gehele verslag is een lijvig boekdeel, dat veel interes sants voor ieder bevat. OUDE-WETERING Tocht van ouden van dagen. De ieder jaar terugkerende tocht voor ouden van dagen is gisteren voor de bejaarden van Oude- en Nieuwe- Wetering, alsmede Ringdijk en Over zijde Leimuiden, weer een feestdag geworden. Het gezelschap bestond uit 181 personen en kon geherbergd wor den in 3 grote autobussen en 10 luxe auto's. Om acht uur vertrok men met de rijkspolitie voorop naar Bergen N.H., waar geluncht werd. Via Alkmaar, Amsterdam en Soestdijk werd ini het Soestduiner natuurbad een warme maaltijd aangeboden. Tijdens de maaltijd werd van de gelegenheid gebruik gemaakt om te spreken. Burgemeester Hoynck van Papen- drecht memoreerde in het bijzonder het vele werk dat mevr. Krispijn-Los voor dit comité doet en noemde haar „de Moeder van de ouden van dagen". In dé speeltuin Anna's hoeve te Hilversum werd gegeten en nog een druk gebruik gemaakt van wip en schommel. Te half elf keerde de stoet in de gemeente erug, vermoeid maar zeer voldaan. LEIMUIDEN Voetbal. Op Zaterdag 28 Juli a.s. zullen een elftal van Maarse en Kroon en een elftal van ODI een voetbalwedstrijd houden op een ter rein nabij de uitbreiding van het dorp. De opbrengst van deze wed strijd zal komen ten bate van het Comité „Reis Ouden van Dagen". De wedstrijd begint des n.m. te zeven uur. Laten velen hun belangstelling tonen en daardoor het Comité ateu- nen. BLOEMSIERKUNST HEEFT BELANGSTELLING Voor de door de propaganda-vere- niging „Flora" belegde vergadering, waarbij ook genodigden werden toe gelaten, bestond een uitzonderlijk grote belangstelling, waaraan 't feit, dat de heer Alb Ricl, uit Leiden, een lezing met lichtbeelden zou houden over bloemsierkunst, bloemschikken en bloembindcn, niet vreemd zal zijn geweest. De heer Riel sprak allereerst zijn verwondering uit over de grote be langstelling, daar de cultuurplaats Boskoop tot over de oren in de bloe men pleegt te zitten. Waar het om gaat, zo vervolgde hij, is, om met minder materiaal méér pleizien van bloemen te hebben. Het is niet altijd de duurte, die hot hem doet. Integen deel, ook met de zgn. mindere soor ten kan veel worden bereikt. Helaas zijn er in de bloemenwereld nog steeds mensen, die het publiek dom willen houden. Er komt echter een tijd, dat deze personen het ver keerde van hun handelwijze zullen gaan inzien. Na deze inleiding toonde de heer Riel een groot aantal lantaarnplaat, jes, betrekking hebbend op de bloenT- sierkunst, waarbij hij de nodige toelichting gaf. Het is met bloemen als met zoutloos eten, aldus spr. Wanneer het belangrijkste ontbreekt is het geheel onsmakelijk. Het was voor Boskoop reeds zeer laat, toon de heer Boer zijn dank uit sprak tot de heer Ricl, voor zijn leer zame causerie. BODEGRAVEN Verkiezingen. Op de kiezerslijst komen 4035 stemgerechtigden voor. Het aantal volmachten bedraagt 108. Van elders komen er 31 stemmers, terwijl 42 inwoners hun stemplicht elders zullen vervullen. Reis ouden van dagen Met circa 65 auto's zijn de Bodegraafse bejaar den een stuk mooi Nederland gaan zien, nl. Arnhem cn omgeving. 's-Morgens om 'half negen werd ge start, Iedere auto vertrok op eigen gelegenheid, maar moest zorgen, op een bepaalde tijd in Sonsbeek te zyn. Hier werd uitgerust en genoten van een diner. Als bijzonderheid vermel den wij de komst van de burgemees ter. die zijn vreugde er over uitsprak ver van huis ingezetenen van zijn gemeente te mogen begroeten. Langs Roozendaal en Velp werd hierna de reis voortgezet. Dwars door de Velu- we reed men op Austerlitz aan. waar een soupertje klaar stond. In de speeltuin werd om het meest genoten door de chauffeurs van de auto's, die onder de ogen van de ouderen hun hart ophaalden. Zonder pech aan vaardde men om zeven uur de te rugtocht naar huis, waar de tam bours en muzikanten klaar stonden, wn de bejaarden in tc halen. KATWIJK Aan de Economische Hogeschool te Rotterdam slaagde voor hetpro- paedeutisch examen economie de heer J. J. de Kort. LEIDSCHEND AM P.T.T. laboratorium eind '53 in gebruik Hoewel de bouw van het grote P. T.T. laboratorium aan de van Ruys- daellaan goede voortgang maakt, kan toch niet verwacht worden, dat een gedeelte van dit majestueuze ge bouw voor het einde van 1933 in ge bruik kan worden genomen. Naar wij vernamen zal eind volgend jaar een gedeelte van het landelijk labo ratorium naar Leidschendam over gebracht kunnen worden, Op het terrein, dat de gemeente voor de som van f 220.000.aan de P.T.T. heeft verkocht, zullen de ge bouwen een oppervlakte van 160 bij 200 meter beslaan. In net centrum van dit bouwwerk zal een 4 verdie pingen hoog hoofdgebouw worden opgericht, waarin tevens de admi nistratie ondergebracht zal worden. Om dit hoofdgebouw komen dan weer drie laboratoriumhallen met ieder 2 etages. Naar verwacht wordt, zullen in het laboratorium ongeveer 400 per sonen tewerk gesteld worden, die zich naast het gebruikelijke labora toriumwerk ook zullen bezig hou den met proefnemingen op het ge bied van kortegolf, radar en televi sie. In een speciaal te bouwen afde ling zullen tevens geluidmetingen verricht worden, waarvoor samen gewerkt zal worden met de labora toria van Philips in Eindhoven. De verwachting is verder dat de internationale P.T.T. conferentie in het nieuwe laboratorium gehouden zal worden. Wij kunnen uit alles op maken, dat het laboratorium een in ternationale vermaardheid zal krij gen, zodat het voor de gemeente Leidschendam als een succes be schouwd kan worden, dat dit grote gebouw aldaar gevestigd wordt. ERNSTIG MOTORONGEVAL. Gisteren keerde de motorrijder K. van O, wonende St. Willibrordus- straat, van zijn werkzaamheden in Oegstgeest naar huis terug. Op de Kon. Julianaweg ter hoogte van de Raadhuislaan moest hij uitwijken voor een achterop komende auto Tegelijk moest hij een fietser passe ren. Hij reed de fietser aan en kwam te vallen. Daarbij bekwam hij een ernstige hersenschudding en een diepe wond aan het voorhoofd. Per Rode Kruisauto is van O. naar St. Antoniushove vervoerd. Verkiezingen. De kiezerslijst be vat 6926 namen van stemgerechtig den. Bij volmacht zuilen 152 stem men worden uitgebracht 59 stem mers doen hun plicht elders, terwijl 35 personen van elders hun stem hier ter plaatse zullen uitbrengen. LISSE Verkiezingen. In Lisse zullen 5868 personen ter stembus gaan. Bij volmacht zullen 113 stemmen wor den uitgebracht. 62 personen stem men elders; 30 personen van elders stemmen in deze gemeente. Gemeenteraad. De raad van Lisse is in openbare vergadering bij eengeroepen op Donderdag 26 Juni a.s. des avonds om 8 uur, ter behan deling van o.a. de navolgende pun ten: Wijziging van het vermenigvul- digingscijfer schoolgeld voor het uit gebreid lager onderwijs; vacantie- uitkering gemeente-personeel; bere kenen van rijlonen door het bedrijf van openbare werken; afwijzing be roepschrift tegen een aanschrijving tot verbetering van een woning in gevolge de Woningwet; het verlenen van een crediet verband houdende met verdere voltooiing van het Nas- gemoetkoming in de studiekosten. Reeds zeer vele malen is door de or ganisaties van overheidspersoneel hierop aangedrongen en meerdere gemeentebesturen zijn hiertoe over gegaan o.a. de naburige gemeenten Hillegom en Sassenheim. B. en W. zijn van oordeel, dat de gemeente belangen hiermede worden gediend, omdat de studie, welke uit finan cieel oogpunt veelal een bezwaar is, hierdoor wordt bevorderd, temeer daar vooral in de laatste jaren het arbeidsterrein der overheid, dus ook van de gemeente, een grote uitbrei ding heeft ondergaan en het dus van belang is om vakbekwame perso neelsleden te hebben. Garage ambtswoning. Het be zwaar, dat bij de ambtswoning van de burgemeester een garage ont breekt, ig reeds meerdere malen be toogd en gevoeld en het is feitelijk verwonderlijk, dat tot nu toe nog steeds geen garage bij deze woning is gebouwd. Dit bezwaar wordt thans nog meer gevoeld, nu het niet meer mogelijk is, dat de burgemeester de nabijheid van zijn woning een garage huurt, zodat B. en W. van oordeel zijn, dat zulk een garage ge bouwd dient te worden bij de ambts woning. Zij stellen de raad voor hier toe te besluiten en een crediet be schikbaar te stellen. Schoolgeldverlagingen. Aan de raad wordt het voorstel gedaan over eenkomstig de richtlijnen gesteld in een ministeriële circulaire school- geldverlaging en een z.g. gezinsreduc- tie toe te passen. De tariefsverlaging zal alleen gel den voor het voorbereidend hoger- onderwijs; het voorbereidend mid delbaar onderwijs; het kweekschool- onderwijs en het middelbaar nijver heidsonderwijs met 30 en voor 't uitgebreid lager onderwijs én het lager onderwijs met 20 gezinsreductie houdt verband met het aantal kinderen uit één ge zin, dat volledig dagonderwijs volgt aan een inrichting van lager-, mid delbaar-, nijverheids- of hoger on derwijs. Deze reductie voor het ge woon lager-, het voorbereidend ge woon lager- en het buitengewoon lager onderwijs wordt alleen inge voerd en wel met ingang van het schoolgeldjaar 19511952. In verband met de financiële positie der ge meente zal het vermenigvuldigings- In het a.s. weekend komt de K.A.J. van het district Rijnland in de St. Jo- sephzaal te Alphen a. d. Rijn bij een. Dit districtsweekend, dat Zaterdag om 5.30 uur begint en Zondagavond wordt besloten met een bonte avond, welke verzorgd wordt door de K.A.J. afd. Hazerswoude-Rijndijk, is toegan kelijk voor leiders, pioniers en be langstellenden. Tijdens dit weekend zullen 4 sprekers het woord voeren. De nat. aalmoezenier, kap. Huyboom spreekt over „K.A.J. is apostolaat", de diocesaan voorz. over „K.A.J. en bedrijfsleven", de ass.-distr. aalmoe zenier Gouda van de K.A.J., pater Paschalis, Passionist, over „Grote K en K.A.J." en de distr. aalmoezenier Rijnland, kapelaan Buman over „Geestelijk leven in de K.A.J." quet bloemen, terwijl dc heer Jos van Riel wegens zijn vertrek naar Best in Noord-Brabant vobr zijn vele werk als voorz. van de propaganda- club en het trainingsfonds in to taal was de heer v. Riel 23 jaar ac tief een clectrische klok werd aangeboden. Voorts werden als ere leden benoemd: Mart. Beyck, Jos van Riel, J. Damen, Th. v. d. Lans en P. Kapteyn. NOORD WIJK Verkiezingen. Opgeroepen zijn 8532 kiezers. Bij volmacht zal 138 keer worden gestemd. Van elders zullen 1016 personen in Noordwijk stemmen, terwijl 76 Noord wij kers hun stemplicht in een andere plaats zullen vervullen. Zilveren jubileum. Morgen zal de heer J. Vogelaar het feit herden ken, dat hij voor 25 jaar in dienst kwam bij Gemeentewerken. Groene Kruis. De wijkverpleeg ster van het Gr. Kruis zuster G. E. Mennes, gaat wegens Huwelijk bin nenkort Noordwijk verlaten en zal zich met haar echtgenoot gaan vesti gen in Canada. Postzegelverzamelaars. De Noord wij kse vereniging van postze gelverzamelaars, tot voor kort on- derafd. van Leiden, heeft de ko ninklijke goedkeuring op haar sta tuten verkregen en zal nu geheel zelfstandig optreden, om de belan gen van de leden te bevorderen. Schietvereniging. De wisselme dailles werden deze week gewonnen door: D. A. Lüschen 98 p. Ie klasse, N L. v .d. Berg 98 p. 2e klasse, mej. M. de Groot 97 p. 3e klasse. De heer J. v. d. Klauw, theolo gisch student aan de Vrije Universi teit te Amsterdam, slaagde voor het propaedeutisch examen. NOORD WIJKERHOUT Verkiezingen. Het aantal stem gerechtigden van de kiezerslijst be draagt 3907. Bij volmacht worden 49 stemmen uitgebracht. Van elders ko men er 56 personen stemmen, terwijl 23 inwoners elders hun stemplicht zullen vervullen. VOORSCHOTEN Verkiezingen. Het aantal stem gerechtigden van de kiezerslijst be draagt 5374. Bij volmacht zal 81 keer worden gestemd. Van elders zullen 58 personen hun stem int Voorschoten uitbrengen, terwijl 101 Voorschotena ren in een andere plaats hun stem plicht zullen vervullen. SASSENHEIM Verkiezingen. De kiezerslijst be vat 4130 stemgerechtigden. Bij vol macht zullen 153 stemmen worden uitgebracht. Van elders komen er 25 kiezers, terwijl het aantal inwoners, dat in andere plaatsen gaat stemmen 33 bedraagt. VOORHOUT Trainingsrit der N.K.J.B. Door het bestuur der N.K.J.B. was een trainingsrit uitgeschreven op toer fietsen over een afstand van plm. 32 km. Vanaf Herenstraat, ging de tocht over Jac. v. Beieren weg, 's-Gra- vendamseweg, Bronsgeest, Lageweg, Nachtegaallaan, Achterweg, Noord wij kerweg, Vinken weg, Elstgecster- weg naar Herenstraat. Er waren 13 deelnemers, waarvan er na de eer ste ronde reeds 5 afvielen. De af stand werd afgelegd in 1 uur. 1. Gerrit Dijsselbloem; 2. Nol Dijs- selbloem; 3. Jan Bekker; 4. Nic. Ruigrok; 5. Dirk Bakker; 6. Herm. v. Schie. Volledigheidshalve zij medege deeld, dat de feitelijke winnaar was Jan Noordermeer. Aangezien hij nog te jong is, om lid van de N.K.J.B. 1e zijn, reed hij buiten mededinging mee, en eindigde met een voorsprong van 12 meter als eerste, na een ach terstand van wel 300 meter, door een lekke band, te hebben ingehaald. De wisselbeker, welke 3 maal in 5 jaar moet worden gewonnen, werd, nadat voorzitter Arie Hoek de win naar had gecomplimenteerd, door de Aalmoezenier, kapelaan Koenekoop, uitgereikt. De Voorhouters toonden voor deze trainingsrit zeer grote belangstel ling. ZOETERMEER Coöp. Brandwaarborg Mij. Woensdagavond hield de Coöp. Brandwaarborg Mij. „Zoetermeer en omstreken" haar jaarvergadering in het spaarbankgebouw. Een voorstel van het bestuur om de eigen risico van 20 pet. op 30 pet. te brengen werd, gehoord de besprekingen met de directeur van de Nat. Onderlinge Brandwaarborg Mij. te Beilen, al waar de plaatselijke Brandwaarborg Mij. de objecten heeft herverzekerd, teruggenomen, om hierover nog na der te beraden. Door de vergadering werd met alg. stemmen besloten het bestuur te machtigen over boven staand punt naar goeddunken te han. delen. Blijkens het verslag van de administrateur waren op 31 Decem ber 1951 255 leden met 336 polissen verzekerd voor een bedrag van 7.974.250.Het verzekerd kapitaal steeg in het afgelopen boekjaar met 1.481.800.Het aantal nieuwe le den bedroeg 46. Op het ledenkapitaal •kon 8.377.53.worden bijgeschre ven. Tot leden van het bestuur wer den herkozen de aftredende leden, de heren H. B. Groenheyde, Jac. v. Aalst en J. A. Vollebregt. Tot lid van de kascommissie werd benoemd de heer P. J. Visser. Allen namen hun benoeming aan. Na de rondvraag, waarbij verschillende vragen werden gesteld en inlichtingen werden ge vraagd, sloot de voorz. deze geani meerde vergadering. Veeroof. Een koe en een pink, eigendom van de veehouders H. en v. d. S., werden in de nacht van Woensdag op Donderdag door onver laten in 'n weiland langs de Middel weg geslacht. Het vlees werd mee genomen. De rijkspolitie stelt een uitgebreid onderzoek in. Woensdagavond gingen weer tal loze Leidenaars naar Den Haag om (in 't Gebouw van Kunsten en We tenschappen) met alle ontvakelijk- heid waarover ze beschikken Mo zart's „Don Giovanni" te horen, te zien en te bedeven, welke onverge lijkelijke opera onder leiding van Jo sef Krips werd gegeven door de Ne derlandse Opera met een paar gas ten in de rol van Don Giovanni en Leperello. De dirigent Josef Krips is een Mozart-kenner en vertolker van top tot teen; en een glorieus feest is deze opvoering geworden voor hoofd en hart. Nauwelijks ge noeg kan men haar voldoende roe men. Bedenk eerst hoe de dirigent in de ouverture met haar onrust en bovenaards geweld rondwaart en zie even later wat er op 't toneel ge beurt aan spelen en zingen; wat Mo zart de zangers in de keel geeft; het „dramma giocoso" zoals de mees ter het geneale werk heeft genoemd. Een luchtig treurspel dus, waarin een bonte mengeling van tragische en hoogst-komische gebeurtenissen uit elkander voortvloeien. Een paar komische rollen tegenover een paar serieuze. Een ontzaglijk moeilijke daad om een en ander in evenwicht te stellen! Josef Krips heeft de ver antwoordelijkheid voor zijn interpre tatie aangevoeld, en overwogen en hij heeft de beslissing hiervoor aan de partituur, die overvloedige rijk dom van muzikale en geestelijke gegevens inhoudt, overgelaten. Met veel levendigheid heeft hij, alles wat de partituur biedt, gegeven: het ge hele leven van liefde, woede, haat, Toelatingsexamen Maandag en Dinsdag 1.1. werd aan het R.K. Lyceum „St. Bonaventura", Mariënpoelstraat 4, Leiden, toela tingsexamen gehouden. Van de candidaten worden de volgende 78 als leerling van het Lyceum toege- getal voor dit onderwijs worden ge-1 la*en: handhaafd op 2, omdat hiervoor geen compensatie van het rijk wordt verkregen. Voor het uitgebreid lager-onder- wijs wordt de gezinsreductie even- H. Allart, Alphen a. d. Rijn; A. L'Ami, Roelof arendsveen; W. van Appel, Leiden; Th. Bakker, Bode graven; W. Bakker, Bodegraven; A. eens Tngevoerd met inganTvan hëi| B«nhoorn Wasseneer; de Bra- echMlgeldjaar 1951-1952, terwijl ?an?er' Hazerawoude; H. Dieben, voor deze tak van onderwijs boven dien een tariefsverlaging van 20 zal worden ingevoerd op gelijke da tum. In verband hiermede stellen B. en W. voor het vermenigvuldlgings- cijfer voor het uitgebreid lager on derwijs te bepalen op 0.8. Jaarvergadering voetbalver. „Lis se". Donderdagavond hield de voetbalver. „Lisse" onder voorzit terschap van de heer C. Strik haar 3iste jaarvergadering. Na een inlei den woord van de voorzitter, gaf de penningmeester, de heer Mart. Beyck zijn jaarverslag, waaruit bleek dat de inkomsten 7098,49 en de uitga ven 7191.57 waren, alzo een na delig saldo van f 93,18. Hierbij dient gememoreerd, dat de kosten voor de nieuwe verlichting 1292,82 bedroe gen. Bij de bestuursverkiezing wer- de heer Mart. Beyck vöor zijn 25- N Stokman wederom herkozen, ter wijl in de vacature N. Boekei, G. v. d. Berg met alg. stemmen werd ge kozen. In de vacature J. van Riel werd nu N. Boekei in de propagan- da-commissie opgenomen. Medege deeld werd, dat op 20 Juli het eer ste cn tweede elftal een wedstrijd zal spelen te Rolde bij Assen. De te genstander is dit seizoen naar dc 3de klasse gepromoveerd. Nadat de verschillende jeugdleiders dank was vcrstllUicmai; icuijmotuwj uaim woo gebracht voor hun vele werk, werd garage bij de ambtswoning van burgemeester; wijziging begroting 1952. Studiekosten vakexamens. B. en W. stellen de raad voor, om een ver ordening vast te stellen in zake te- de heer Mart. Beycyk voor zijn 25 jarig penn.-schap gehuldigd. Nadat de voorz. in een mooie toespraak zyn dank had gebracht, werd de jubilaris een fraaie ligstoel geschon ken. Mevr. Beyck ontving een bou- Leiden; G. Dofferhof, Sassenheim; K. van der Drift, Wassenaar; F. Duinhoven, Warmond; N. Duynis- veld, Zoetermeer; A. van Dijk, Lei den; H. Fles, Leiden; A. Foss, Noord wijk; K. van der Geest, Voorschoten; P. Geraedts, Warmond; F. Goutier, Leiden; J. van Hagen, Voorburg; H. Heeman, Leiden; A. Heuzen, Lei muiden; D. Houfchoff, Oegstgeest; M. Janson, Leiden; K. Kettenis, Lei den; Jac. Kettenis, Leiden; E. de Keuning, Leiden; H. Kleijs, Voor schoten; J. van der Kooy. Wasse naar; W, Kortmann, Zoeterwoude; P. de Kousemaeker, Wassenaar; H. de Kruyf, Oegstgeest; H. van der Laan, Voorhout; N. van der Lans, Voor hout; L. Lausberg, Wassenaar; Jacq. Leenen, Warmond; B. Louwe, Lei den; G. Lubbe, Wassenaar; W. van der Meel, Leiden; W, van der Meer, Roelofarendsveen; L. Menken, Oegstgeest; W, Mierenet, Leiden; J. van Mil, Leiden; P. Mijnders, Noord wijk; N. Opdam, Leiden; A. Overde- vest, Leiden; N. van der Poel, Zoe terwoude; A. van der Putten, Was senaar; A. Pijl, Leiden; W. v. Rhijn, Noordwijk; J. de Ridder, Noordwijk; Rijnbeek, Leiden; B. Schmidt, den; D. van der Voort, Sassenheim; B, Walenkamp, Warmond; H. Wa lenkamp, Leiden; Th. van der Weij- den, Nieuwkoop; C, Willemsen, Warmond; J. de Wit, Leiden; H. Wit- teman, Oegstgeest; G. van der Wij- gert, Wassenaar; A. Zuydervliet, Noorden; J. Zuydervliet, Noorden, Fx*. Zwartjes, Koudekerk-Rijn. tederheid, ridderschap en wat licht zin; menselijk en avontuurlijk beide maar 't volle leven en met de dich terlijkheid, allen aan Mozart eigen. Elk van de personen kreeg het recht matig deel van de dirigent, en de persoonlijke prestaties werden in eenheid van stijl tot iets groots op gebouwd. De solisten waren in 't Mo- zart-enisemble volledig thuis. De grote hartstochtelijke dramatische sopraan van Gré Brouwenstijn als Donna Anna, Erioh Kunz (gast) on betaalbaar als Leparello. Was Nel Duval 'als Zerlina niet puur en niet weinig ondeugend beide? Greet Koe man had de omvangrijke rol van Donna Elvira. Aanvankelijk leek zij wat minder op dreef maar later be wees zij, dat de markante dramatiek haar ligt. Gerard Groot was de Com- mendatore; donker en sonoor als standbeeld. Chris Scheffer als Don Ottavio heeft de echte cavelier met 't pi'achtigste bel-canto weergegeven, Jos Burchsen ontplooide zich als Masetto tot iets heel goedmoedigs en aardigs. Tenslotte Scipio Colom bo (gast) als Don Giovanni, groot zanger, met spel en zang een mees terlijke uitbeelding gevend van de vurig bezetene, de enorme figuur Don Giovanni, waarvan Mozart zo veel hield. Ingewikkeld als 't stuk is, vraagt 't nauwkeurige belangrijke handelingen, waarvan 't wraakmo- ment als Anna, Elvira en Ottavio het huis van Don Giovanni onder het mom van feestgangers binnengaan als wrekende gerechtigheid, heel be langrijk is. Aria's en ensembles, de een al prachtiger dan de ander, vloeien voortdurend uit en in elkaar voort. De vlug verstelbare decors van Jean Carlotti maken een aaneenge sloten spel mogelijk. De regie van Abraham van der Vies, was voor treffelijk. Daar waar alles uit de zang opbloeit, bleek 't orkest ten volle competent, en bij al dit mooie, dat men te horen en te zien kreeg moet men dankbaar zijn aan de Ne derlandse Opera en aan Josef Krips voor zo'n uitstekende Mozart-inter- pretatie. Ook 't bestuur van K. en O. komt hulde toe voor haar zeldzame organisatie. Alle solisten werden met een bloemenhulde bedacht en 't behoeft welhaast niet gezegd te wor den, dat de Leidse opera-bezoekers heel voldaan waren. J. KORTMANN. In aanvulling op hetgeen wij gis teren schreven over de R.K. Techni sche School te Leiden, die op 1 Sept. a.s. gaat beginnen, kan ten aanzien van de kath. Jongens, die zich reeds aan de neutrale Ambachtsschool aan de Haagweg hebben aangemeld, nog worden medegedeeld, dat er op de neutrale school een strenge selectie is toegepast op de jongens, die zich aan gemeld hebben voor electricien en fijnbankwerker. Een groot aantal, waaronder vele katholieken, kon we gens plaatsgebrek niet geplaatst wor den. Het bestuur van de R.K. Tech nische School geeft de ouders van deze jongens than; in overweging hun zoons een opleiding aan de nieuwe school te laten volgen als machine bankwerker. Na twee jaar kunnen zij het diploma behalen. Daarna bestaat de mogelijkheid dat deze jongens in één jaar het diploma fijnbankwerker of electricien kunnen halen aan een van belde scholen. Zoals gemeld, zullen dc practische Sassenheim; J. Schoenmakers, LeU het eerste jaar in afwaeh ting van het nieuwe schoolgebouw aan de Van Zwietenstraat gege ven worden in een vrijgekomen fa- brieksruimte van de wollendekenfa- briek Zaalberg aan de Vestestraat. Op de begane grond is hier een i-uim- te van 420 m2, waarin twee machine- bankwerkplaatscn ingericht wox-den. Op de eerste verdieping is een even den; Jozef Schrama, Voorschoten; G. Schavemakex*, Warmond; A. Sips, Leiden; T. van der Staak, Noord wijk; W. van Steijn, Voorschoten; J. van Steins, Zoetermeer; W. Stol wijk, Leiden; A. Urban, Leiden; W. Verberg, Leiden; F. Verlaan, Bode graven; J. Vioen, Voorschoten: H. Vlasveld, Zoeterwoude; T. Volle bregt, Oegstgeest; L. Voorn, Noor-grote ruimte, die als timmerwerk plaats wordt ingericht. Er komt een afzonderlijke ingang, zodat de leerlin gen geheel van de fabriek gescheiden zullen zijn. Er moeten ook nog een hal, trappenhuis en toiletten ge bouwd worden, doch alles zal op 1 Sept. a.s. klaar zijn. Voor deze werk plaatsen worden alleen nieuwe mo derne machines aangeschaft, die vol gend jaar naar de nieuwe school ver geplaatst kunnen worden. Deze ruimte ook de theorie-loka len in de R.K. Avondtekenschool, Paul Krugerstraat bieden plaats aan 180 leerlingen, verdeeld in 60 timmerlie den en 120 bankwerkers. Verwacht wordt, dat het aantal aanmeldingen dit getal bereiken zal, zeker wat de timmexTieden betreft. De leerlingen zullen verdeeld wor den over vier gelijke klassen machi- nebankwerken en twee gelijke klas sen timmeren. Het lesrooster wordt zp in elkaar gezet, dat de leerlingen 's morgens theorie hebben en 's mid dags practijk, of omgekeerd, zodat zjj tussen de lessen niet van gebouw be hoeven te wisselen. Tot directeur van de R.K. Techni sche School is benoemd de heer J. B. L. Bayens, uit Haarlem, leraar me taalbewerking aan de Haarlemse Am bachtsschool en directeur van de R.K. Avondrijverheidsschool te Haarlem. Bovendien zy'n er 5 volledige werk krachten benoemd en drie leraren, die een gedeeltelijke weektaak op deze school zullen hebben.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2