S)e£cid6eSon4cmt Zweden gaan terugschieten De neergeschoten Zweedse Catalina Zweden schieten voortaan terug Diplomatieke besprekingen te Londen Acheson neemt er ook aan deel Indonesië zit zwaar in de zorgen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 20 JUNI 1952 43ste JAARGANG No. 12617 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 BREED F\E „Nieuwe Rotterdamsche Cou- rant" het toon-aangevende li berale dagblad van Nederland is bezig de balans op te maken van het beleid, dat in de aflopende parlemen taire periode, ja eigenlijk in de ge hele zeven jaar sinds de bevrijding is gevoerd. Het blad geeft in het kort de ge schiedenis van de kabinets-formatie vóór en na de oorlog en vermeldt, hoe de verbreding van de kabinetsba sis in 1948 en in 1951 op aandrin gen van prof. mr. Romme door de socialisten „contre-coeur", met tegen zin, werd aanvaard, waardoor zij blijk gaven van „een te waarderen verant woordelijkheidsbesef" bij de uitvoe ring van „een onaangenaam beleid als het noodprogram 1951" aldus de Nieuwe Rott. Crt. Het kabinet, dat nu op 't punt van aftreden staat, had zowèl wat de zetelverdeling, als 't program, als de persoonskeuze betreft de instemming van de K.V.P., de P. v. d. A., de C.H.U. en de V.V.D., ter wijl de Anti-Rev. het program onder schreven, doch bij de zetelverdeling en de persoonskeuze tot geen verge lijk konden komen. IJET programma, dat dit kabinet **van bijna volledige nationale saamhorigheid kreeg uit te voeren, was een nood-programma in de nood toestand, ontstaan tengevolge van de onverhoedse inval in Korea en het plotselinge zich bewustworden in de vrije wereld van een geweldige oor logsdreiging. Men sust zichzelf in slaap indien men denkt, dat deze oor logsdreiging geweken is. De afweer der vrije volkeren, welke hun vrede en vrijheid beschermen moet, vor dert gestadig. De zware last, welke deze afweer-bewapening op ons land heeft gejegd, zal het volk moeten op brengen in het afgelopen en in de volgende 3 jaar. Dat kost milliarden. Het heeft geen zin tenzij "men de dekens over zijn hoofd trekt dit te verbloemen, terwijl het ook goed is er aan te herinneren, dat Nederland nog steeds bezig is onder de gevolgen van de afgelopen oorlog uit te kruipen, hetgeen slechts kan geschieden door nationale inspanning en nationale zelfbeheersing. Keren we nu terug tot de balans, welke de Nieuwe Rotterdamse Cou rant opmaakt van het in de 7 magere, na-oorlogse jaren gevoerde beleid. Het blad besluit zijn politieke be schouwing aldus: Wij blijven dan ook nog steeds van mening, dat de grondslag van een samenwerking mede met de socialisten de best mogelijke was, welke in het licht van de ingewik kelde en moeilijke Nederlandse par tijverhoudingen en gelet op 's lands belang bereikbaar was. Daarbij dient men te bedenken, dat de ver antwoordelijkheid voor de noodza kelijke herstel-arbeid op zo breed mogelijk vlak gedragen moest wor den. Dit klemt des te meer, omdat bij deze partijpolitieke formatie de verheugende samenwerking tussen arbeiders en werkgevers op sociaal- economisch gebied, waarvan de Stichting van de Arbeid de expo nent is, geheel aansloot. In dit ka der is een verdeling van politieke en maatschappelijke verantwoorde lijkheid mogelijk gebleken, welke de sociale rust heeft geschapen, waaraan wij voor onze herstelar- beid zo nodig behoefte hadden. Ve len, die op de politieke grondslag van de na-oorlogse kabinetten cri- tiek hebben, verliezen dit meestal uit het oog, doch ten onrechte. Na de oorlog immers bleken politieke en maatschappelijke vraagstukken een zo sterke onderlinge samen hang te vertonen, dat de aard der politieke samenwerking niet meer los van de maatschappelijke ont wikkeling mocht worden gezien. Hetgeen de N. R. Crt. schrijft, is een ons welkom bewijs van hetgeen wij gisteren schreven, namelijk dat de moderne liberalen vaak een voor beeldig sociaal gevoel aan de dag leggen. Voorbeeldig inderdaad, want sommige Katholieke kringen kunnen aan deze breedheid van geest en deze onbevangen kijk op de verdiensten van politiek-andersdenkenden een verfrissend voorbeeld nemen. Men behoeft waarlijk niet alles te beamen, wat de regering doet, om waardering te hebben voor haar on dankbare taak, evenmin als men als zoete jongetjes alles in de K.V.P. behoeft te slikken en te prijzen en toch trouw kan blijven aan, zoals mr. Steenberghe onlangs schreef: „ónze K.V.P." WANNEER men over enige, nog maar geringe, zelfkennis be schikt, zal men geneigd zijn toe te ge ven, dat de ingewikkelde samen hang van sociale, economische en fi nanciële problemen en de lands regering moet al deze problemen als één geheel bezien de beperkte ge zichtskring van een normaal ontwik keld man te boven gaat. Die kiezers zijn van vooringeno menheid niet vrij te pleiten, die, wan neer de groot-industrieel mr. Regout in een met cijfers en feiten toege lichte rede van minister Lieftinck zegt, dat deze: „het belang van de openbare finan ciën op uitnemende wijze heeft ge diend, evenals aan deze minister de eer toekomt, dat na de bevrijding het geldwezen voor ineenstorting is behoed", dan toch hun minachting niet onder stoelen of banken steken, en ook niet te bekeren zyn als de Christ.-Hist. financiële specialist mr. Pollema als zijn zienswijze geeft: „dat eigenlijk het financieel beleid, dat op dit ogenblik een kundige minister van Financiën zou moeten voeren, in feite nooit zo heel veel kan verschillen van het met name het laatste jaar door minister Lief tinck gevoerde beleid.... Geen enkele minister zou het nog kunnen stellen zonder tal van die maatre gelen, die wel min of meer een so cialistisch karakter dragen, maar die toch momentelijk nog niet kun nen worden gemist vanwege de on vrijheid van handelen, waarin noodgedwongen de Ned. regering verkeert door de internationale om standigheden en de dikwerf dis criminerende maatregelen van an dere landen." Dergelijke verklaringen van des kundigen over het algemeen beleid welke een critiek op de details daar van geenszins uitsloot manen de kiezers toch tot voorzichtigheid in het vellen van een oordeel. r\E „Econom. Statistische Berich- ten" van 11 Juni jl.l. geven in een drietal doorwrochte beschouwingen De Zweedse vloot en luchtmacht hebben order gekregen om terstond het vuur te openen, indien zij op de Oostzee worden aangevallen. Deze maat regel volgde op een uitwisseling van protestnota's tussen Stockholm en Moskou over het neerschieten van een Zweeds Catalina-reddingsvliegtuig door Russische straaljagers op Maandag jl. Terwijl Zweden zich eigener be weging heeft verontschuldigd voor een onbedoelde schending van Russisch gebied door een Zweedse Catalina-vliegboot op Vrijdag 13 Juni, heeft Rus land nog niet geantwoord op het Zweedse protest tegen het neerschieten van de andere Catalina-vliegboot. OOK DE DAKOTA NEERGESCHOTEN Politiedeskundigen hebben een l rubberboot, afkomstig van de sinds Het veto-recht van de Bondsraad - I De commissie van buitenlandse be- een overzicht van zeven jaren loon-1 teeklci van de Westduitse en prijspolitiek, zeven jaren werk-1 Bondsraad heeft eenstemmig een re- gelegenheidspolitek, zeven jaren solutie goedgekeurd, waarin zij de schuldpolitiek. Het is leerzaam ken- j Raad competent acht de conventies nis te nemen van de veelheid der problemen, welke zich voordeden en voordoen en het is zeer raadzaam de kalme, bezadigde toon te proeven, welke deze deskundigen bezigen. Dit is wat anders dan kiezers-krantjes- lectuur! Er is niemand, die de zeer grote bekwaamheid van de minister van Economische Zaken, prof. dr. Van den Brink in twijfel trekt ofschoon men wel eens over het hoofd ziet, dat hij mede en in niet geringe mate ver antwoordelijk is voor het gehele re geringsbeleid maar het is altijd de minister van Financiën, die als hoofd van Jut dienst doet. Daarom kan het weer geen kwaad uit de nuchtere „Econ. Stat. Berichten" aan te halen: „Het is slechts zeven jaar gele den, dat de in Nederland aan het bewind komende Regering gecon fronteerd werd met een overheids schuldpositie, die iii het licht van de vermogens-verhoudingen, waar mede men hier te lande vertrouwd was, uiterst ongunstig mocht wor den genoemd(p. 450). Over ziet men het geheel der verhoudin gen op 't stuk van de staatsschuld ontwikkeling, dan kan men zich niet aan de indruk onttrekken, dat de oplossing der problemen tot een gunstig resultaat heeft geleid. De Minister heeft hier stellig van een scherp inzicht in de verhoudingen en mogelijkheden en van een grote beleidskracht blijk gegeven." (p. 454). Deze aanhalingen, het zij grif toe gegeven, zijn met vooropgezette een zijdigheid gekozen, doch deze eenzijdig heid verhindert toch niet tot de slot som le komen, dat het aan te raden is zowel met lofprijzing als met cri tiek wat zuiniger te zijn. Wanneer men er steeds op uit is de regering af te kammen en er niets geen goeds in te zien, vervalt men in een an dere eenzijdigheid, welke onze een zijdigheid „pour besoin de la cause" rechtvaardigt. De leuze zij niet: zo'n slechte rege ring hebben we nooit gehad! Evenmin: zo'n uitnemende regering hebben we nooit gehad! Maar wel verdient deze regering, die zeven jaar in een noodtoestand het land kop-op boven water hield, de erkenning een verantwoording te hebben getorst, welke menigeen niet zou kunnen dragen. van Bonn en het verdrag voor een Europees leger te behandelen, on danks alle door kanselier Adenauer voor de commissie aangevoerde argu menten. Enkele uren tevoren had de juri dische commissie van de raad een zelfde resolutie aangenomen. Vton- daag (Vrijdag) zal de Raad met de bespreking dezer onderwerpen be ginnen. Het debat, zo zegt men, zal slechts bestaan uit een reeks verkla ringen der vertegenwoordigers der landsregeringen over het standpunt vani hun regering. Zoals men weet is de vraag, of de Bondsraad (Eerste Kamer) het recht heeft een besluit van de Bondsdag (Tweede Kamer) inzake deze kwes ties te corrigeren, van groot belang. Adenauer beschikt n.l. wel over een meerderheid in de Bondsdag, maar niet in de Bondsraad. Nader wordt gemeld: De West duitse Bondsraad heeft Vrijdagmor gen eenstemmig de mening uitge sproken, dat de Europese verdragen in alle punten door hem zullen moe ten worden goedgekeurd. De verte genwoordigers der landen staan daar mee op de uitoefening van hun veto recht over de verdragen. Zij hebben zich daarmee geplaatst tegenover de regering, die bij monde van Adenauer verklaard had, dat zij slechts enkele onderdelen der ver dragen aan het vetorecht vian de Raad wilde onderwerpen. Het ge schil zal nu waarschijnlijk door het Staatsgerechtshof moeten worden opgelost. De bondraad heeft voorts de me ning uitgesproken, dat met de rati ficatie der verdragen zal moeten worden gewacht totdat het Staatsge rechtshof een uitspraak zal hebben gedaan over de grondwettelijke toe laatbaarheid ervan. De vertegenwoordigers der landen zullen hun mening over de inhoud der verdragen zelf eerst vastleggen, nadat deze door de Bondsdag zijn af gehandeld. Het besluit van de bondsraad be tekent een verdere moeilijkheid voor Adenauers pogingen, de verdragen nog in Augustus te doen ratificeren. Ondanks een tweede poging is de kanselier er nog niet in geslaagd de meerderheid van de Bondsdag voor dit doel te bewegen tot een uitstel van de parlementaire vacantie. De Bondsdag zal over het tijdschema der ratificatie volgende week Donderdag opnieuw beraadslagen. JCafteEuewieuutew aan het w&iH zonden, waar men zal pogen na te gaan, of de Dakota werd neerge schoten dan wel op andere wijze verongelukte. Volgens A.P. zou dit onderzoek al hebben aangetoond, dat de Dakota inderdaad is neergeschoten, zonder dat hiervan overigens een officiële bevestiging werd gegeven. De hoop op berging van het wrak der Dakota neemt intussen af, om dat onderzeese stromingen en slecht weer het buiten bereik van duikers en mijnenvegers hebben gebracht. Het ligt 20 m diep voor de kust van Gotland. De Russische minister van Buiten landse Zaken, Wysjinsky, heeft gis teravond een nota overhandigd aan de Zweedse ambassadeur te Mos kou, zo meldt het Russisch persbu reau Tass. Daarin houdt de Sovjetregering staande, dat de Catalina over Rus sisch gebied had gevlogen en het eerst geschoten had. Cheston Newhall, directeur van de „Babb Company" in Canada, heeft te Montreal verklaard, dat de neer geschoten Zweedse Catalina er een is van drie voormalige patrouille vliegtuigen van de Canadese lucht macht, die in 1948 aan Zweden zijn verkocht. Zij waren tevoren van de militaire uitrustihg ontdaan en uit gerust als opsporings- en reddings vliegtuigen, zulks op verzoek van de Zweedse regering. Het was „bela chelijk aan te nemen, dat zulk een vliegtuig een schot zou kunnen los sen". Intriges om koning Talal Volgens uit Amman te Damascus ontvangen berichten vertrekt de Jor daanse minister-president Aboe el Hoeda Tawfiq de volgende week naar Zwitserland, teneinde te trach ten koning Talal te overreden in Zwit serland of te Amman in een zieken huis te gaan. Op weg naar Zwitserland zal de minister-president te Damascus be sprekingen voeren met Syrische rege ringspersonen. De minister-president van Irak, Noeri al Said, is Donderdag per vlieg tuig uit Rome te Genève aangekomen en onmiddellijk per auto naar Lau sanne Vertrokken. Naar verluidt zal ook hij een onderhoud hebben met koning Talal. De portier van het college Rol due te Kerkrade, de heer Sjang Derix, is t.g.v. zijn gouden ambtsjubileum onderscheiden met de Pauselijke derscheiding - tifice". AUeuuie muntbiljetten aan f 2.50 Binnenkort zal de Nederlandse Bank nieuwe muntbiljetten van twee en een halve gulden uitgeven. Deze nieuwe biljetten, die wat de versieringen betreft overigens niet verschillen van de muntbiljetten van een gulden, worden uitgevoerd in donkerblauw op grijze achtergrond. Het blauwgrijze papier, waarvan de biljetten worden vervaardigd, vertoont bij doorzicht over het gehele oppervlak een watermerk van kubussen. De afmetingen zijn gelijk aan die van 't bestaande model t.w. 60 x 114 mm. De voorzijde is uitgevoerd in donkerblauwe kleur op een grijze achtergrond, de linkerhelft vertoont de afbeelding van H. M. de Koningin, terwijl op de rechterhelft de waardeaanduiding 2^, de handtekening van de minister van financiën prof. mr. P. Lieftinck om de dagtekening 8 Aug. 1949 voorkomen. Onderaai) in de rand zijn de woorden „twee en een halve gulden" en „wettig betaal middel" in wit uitgevoerd. De achterzijde is uitgevoerd in donkerblauw en grijs. In het midden staat de waarde-aanduiding 2*4 in een ruitvormig schild. De waarde-aanduiding 2*A komt verder voor in de linker boven en de rechterbenedenhoek. Het serienummer komt tweemaal voor. De rand bevat in van groot tot klein verlopende letters de woorden „twee en een halve gulden", „muntbiljet Nederland" en „wettig betaalmiddel uitgegeven krachtens de koninklijke besluiten van 5 Februari 1943 en van 18 Mei 1945." De Britse hoofdstad is de tweede helft van deze week en de volgende weck het centrum van belangrijke diplomatieke rendez-vous. Een der belang rijkste ontmoetingen van de komende dagen is wel die tussen minister Acheson (die Maandag in de Britse hoofdstad verwacht wordt) en „Mr. X.", George Kennan, thans ambassadeur der Ver. Staten te Moskou en een der beste kenners van Rusland. Daarnaast zal Acheson confereren met zijn Britse ambtgenoot Eden, terwijl later in de week de Franse minister van Buitenlandse Zaken Robert Schuman zich ook nog bij het diplomatieke gezelschap zal voegen. Op het ogenblik voert minister Eden inmiddels be langrijke besprekingen met de Britse diplomatieke vertegenwoordigers In het Nabije Oosten. WERELDSITUATIE ONDER DE OGEN GEZIEN. Minister Acheson zal Dinsdag reeds zijn besprekingen met Eden beginnen. ■Met minister Schuman, die Donderdag „Pro ecclesia et pon-1 of Vrijdag wordt verwacht, zal men de algemene wereldsituatie onder Het Nederlandse Rijkskabelschip „Poolster" en het Deense kabelschip „Eduard Svenson" werken nabij de Ierse kust gezamenlijk aan de vernieu wing voor het eerst sinds twintig jaar van de eerste vijf mijl van drie Frans Atlantische kabels en van twee kabels naar Penzance in Cornwall. De „Poolster" aan de Zuid-Oostkust van Ierland. Op de achtergrond Va- lentia. Inzet: kapitein Neutegom uit Amsterdam. Financiële positie is somber In een avondvergadering, die tot kwart voor elven duurde, heeft het Indo nesische parlement Donderdagavond besloten, de Indonesische regering ge legenheid te geven, het regeringsprogramma uit te voeren Dit geschiedde door het aannemen van een motie van het lid I. J. Kasomo van de partij katholik, waarin een uitspraak werd gevraagd van het parlement. De motie werd aangenomen met 12 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de frac ties van de Partai Moerba en van de sarekat kerakjatan Indonisië. Vóór de stemming begon, hadden de fracties van de partai Indonesia raya, de Fraksi demokrat, de Fraksi progressief en enkele partijlozen de zaal verlaten Een onderzoek naar de stand van zaken van de laatste jaren kan niet anders dan een teleurstellend beeld geven, aldus begint de gisteren eer der op de dag door premier Wilopo voorgelezen regeringsverklaring, die antwoord geeft op de veelal critische vragen van tientallen parlementsle den. De laatste jaren hebben ons niet dichter bij de verwerkelijking van idealen inzake nationale economie, volkswelvaart, democratisch bestuur, regionale autonomie en dergelijke gebracht. De financiële positie van het land is ernstig en somber. De stemmen van hen, die radicale stappen vragen, zijn toegenomen, maar de regering zal in vele geval len niet aan de gekoesterde verwach tingen kunnen voldoen. Veel kan worden gedaan, aldus het antwoord, indien de aandacht wordt geconcen treerd op bepaalde kwesties en de regering heeft, door een beeld van de toestand te geven, willen aanto nen, dat de mogelijkheden voor het uitvoeren van idealistische herzie ningen beperkt zijn. Vandaar, dat de regering zich zal ogen zien. Volgens de diplomatieke correspon dent van de „Times" ligt het niet in de bedoeling qen speciale internatio nale kwestie aan te snijden, maar wel is het zo goed als zeker, dat de drie ministers zich zullen bezighouden met het Westelijk antwoord aan Moskou, dat nog steeds niet gereed is en waar omtrent nog zekere meningsverschil len tussen de Westelijke Drie bestaan, al zjjn zij het over de grote lijnen wel eens. Bij deze besprekingen zal stellig van groot belang zijn. wat Acheson van Kennan zal vernemen. Deze laat ste, die Zaterdag via Berlijn te Bonn arriveert, en vandaar begin volgende week naar Londen doorreist, is wel bij uitstek de man, die de Ameri kaanse minister zal kunnen inlichten over de jongste ontwikkelingen in de Russische politiek en de motieven ach ter de wisseling van Sovjet-ambas sadeurs te Londen en Washington. WEER DE COLORADOKEVERS. Volgens het Oost-Duitse persbureau ADN heeft de Oost-Duitse politie ver klaard, dat een Amerikaans straal vliegtuig, komend uit de richting Helmstedt, deze week dozen met co loradokevers heeft uitgeworpen bo ven de plaatsen Beendorf en Schwa- nefeld in Saksen-Anhalt. Boeren had- bepalen tot het practische werk. Er moet rekening worden gehouden met de beperkte vermogens, onder meer ten aanzien van de deskundigheid van het personeel. De regering is van oordeel, dat de onderhandelingen met Nederland moeten worden voortgezet. De tot m i.QU- dusver gevoerde discussies hebben cjen dit echter gezien en onmiddellijk np ïnnriilf tmtrowon ir\ n/nrrH no^aciA maatregelen genomen zodat er geen schade werd berokkend aan de aard appeloogst. de indruk gegeven, zo wordt gezegd, dat ook de Nederlanders de Unie zin loos achten. De regering is thans in staat te verklaren, dat inzake de hulpverle ning een goed resultaat binnen haar bereik komt. De nieuwe overeen komst heeft geen betrekking op de pogingen van de regering om de zeer nodige wapens te verkrijgen. De regering is van plan een con sulaat-generaal in Japan te openen, „om de bestaande handelsbetrekkin gen aan te houden". De plaatsvervangende voorzitter van het parlement heeft nog ver klaard, dat de Australische bezwa ren tegen absorptie van het door de Nederlanders beheerde gebied door Indonesië „onethisch" zijn. AUDIëNTlE BISSCHOP VAN HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 24 en Woensdag 25 Juni a.s. geen audiëntie verlenen. JCowceCtje Opvoeden is wekken, wat slaapt, met sneeuw wrijven, wat bevroren is en afkoelen wat brandt.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1