Noordwijkerhout bereidde burgemeester' P. M. M. v. d. Weijden hartelijke ontvangst Zeer snel groeiend dorp heeft talrijke problemen Bejaarden van Sassenheim en Warmond werden door de Koningin ontvangen Echtpaar Colla-Kluivers te Boskoop 65 jaar getrouwd OPA VAN VELZEN BOOD SASSEMS CADEAU AAN WOENSDAG 18 JUNI 1952DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 (Gedeeltelijk reeds geplaatst in on-1 ze vorige oplage). Noordwijkerhout heeft gistermid-1 dag zijn nieuwe burgemeester, de heer P. M. M. van der Weyden, een bijzonder hartelijke ontvangst bereid. Om ongeveer half twee werd de burgemeester met zijn familie aan de grens van de gemeente, op de Beeklaan in De Zilk, door de loco- burgemeester, de heer J. v. d. Voet, met een kort woord welkom geheten. Hierna stapte de heer v. d. Weijden in een open rijtuig, dat hem naar de Regenvlietweg bracht, waar bij de R.K. lagere school de kinderen ston den opgesteld, om de burgemeester een zanghulde te brengen. Een van de leerlingen bood mevr. v. d. Weij den bloemen aan. Pastoor Hansen van de parochie van het H. Hart van Jezus in De Zilk sprak namens de bewoners van De Zilk een hartelijk welkomstwoord tot de nieuwe burgemeester, die op zijn beurt dankte voor de bijzonder harte lijke ontvangst in dit deel van de ge meente. De installatie. Na deze korte plechtigheid reed de burgemeester, vergezeld van zijn echtgenote, in het open rijtuig door De Zilk en Noordwijkerhout. Langs de weg stonden vele dorpelingen om him nieuwe burgemeester toe te wui- Aan deze feestelijke intocht kwam een einde bij het raadhuis, waar de burgemeester tegen drie uur arri veerde. Direct na aankomst begon de openbare vergadering van de gemeen teraad, tijdens welke de plechtige installatie plaats vond. Bij deze in stallatie waren aanwezig de burge meesters van de omliggende dorpen en vele collega's van de heer v. d. Weijden uit de kring van burgemees ters, waartoe hij voorheen behoorde. Namens de Commissaris van de Ko ningin was mr. Sillevis aanwezig. Nadat de gemeente-secretaris het benoemingsbesluit had voorgelezen, nam de loco-burgemeester, de heer J. v. d. Voet, het woord. In 1900, zo zei- de spr., was Noordwijkerhout een rustig dorpje, maar 10 jaar later wa ren er drie kanalen gegraven met het doel de binnenduinen af te graven. Hoewel het in cultuur brengen van grond niet altijd voorop stond, omdat ook de industrie en woningbouw hun vleugels uitsloegen, werd in die tijd de periode ingeluid, waarin de ge meente zou gaan uitgroeien tot een agrarisch gebied, waarin de teelt van bloembollen het hoofdmiddel van be staan zou worden. Problemen. Het inwonertal van Noordwijker hout begon in die jaren snel toe te nemen en tot op heden heeft deze groei zich voortgezet. Tot voor de laatste wereldoorlog hield de woning bouw gelijke tred met deze ontwik keling, maar na 1945 begon de wo ningmisère haar gewicht in de schaal te werpen. Het uitbreiden van de cultuurgrond vond tijdens de oorlog doorgang, waarmede ook de werkge legenheid toenam en het aantal in woners. Het woningprobleem, dat zich overal in het land voordoet, doet zich tengevolge hiervan in Noordwij kerhout wel zeer nijpend gevoelen. Een goed beleid in deze kwestie zal u ongetwijfeld veel hoofdbrekens kos ten. Een belangrijke aangelegenheid noemde de loco-burgemeester voorts de ontwikkeling van de gemeente als recreatie-oord. Steeds meer trekt Noordwijkerhout de belangstelling van kampeerders en zomergasten. De plannen tot stichting van een bunga lowdorp zijn reeds in een vergevor derd stadium. Het zal wijsbeleid ver gen om enerzijds de welvaartsbron, die hierin voor het dorp ligt aan te boren, en anderzijds te waken over de goede zeden, die hier steeds trouw bewaard bleven. Uitbreiding gemeentehuis. Ook op de noodzakelijke uitbrei ding van het gemeentehuis vestigde de loco-burgemeester de aandacht. Door de groei van de gemeente is het stijlvolle gebouw te klein geworden en het zal niet zo gemakkelijk zijn tot uitbreiding over te gaan zonder het aanzien van het raadhuis te schenden. U ziet, zo eindigde spr., dat vele problemen hier uw aandacht zullen vragen. Op de medewerking van de wethouders kunt u hierbij steeds re kenen. Moge God uw arbeid zegenen. Na deze toespraak hing de loco-bur gemeester de heer v. d. Weijden de ambtsketen om, waarna de nieuwe burgemeester zijn eerste toespraak tot de raad richtte. Toespraak van de burgemeester. Nadat burgemeester v. d. Weijden een woord van dank had gesproken voor het vertrouwen, dat de konin gin, de minister van binnenlandse zakeni en de commissaris van de ko ningin blijkens deze benoeming in hem stelden, zeide hij zich bewust te zijn, dat hem in Noordwijkerhout een zeer moeilijke taak wacht. De sterke groei van de gemeente schept vele problemen, maar door goede samen werking is er veel tot stand te bren gen. Spr. hoopte, dat de goede har monie, die steeds tussen de raad en B. en W. had bestaan, onder zijn lei ding bestendigd zou blijven. Het verheugde spr. een bekwaam gem.secretaris en een goed ambtena rencorps te mogen aantreffen, evenals een goed functionnerend politie-ap- paraat. Deze toestand zal bijdragen tot een behoorlijk bestuur van de ge meente. Bij de aanvaarding van zijn ambt, zo zeide burgemeester v. d. Weijden, moge ik een ere-saluut brengen aan hem, die gedurende 35 jaren de las ten van het burgemeesterschap heeft gedragen en onder wiens bekwame leiding Noordwijkerhout een aanzien lijke gemeente in de bollenstreek is geworden. De burgemeester besloot zijn toe spraak met een woord van dank aan de loco-burgemeester voor zijn harte lijke woorden en voor de wijze, waarop hij het burgemeesterschap had waargenomen. Zanghulde van de schoolkinderen De gem.secr., de heer J. A. M. Pij nenburg, sprak namens het secreta rie-personeel een welkomstwoord tot de burgemeester en verzekerde hem De burgemeester luisterde naar de schoolkinderen, die hem een zang hulde brachten. Foto: Nic. v. d. Horst. Hennie Wieme uit De Zilk mocht mevr. v. d. Weijden bloemen aanbieden van de volle medewerking van alle ambtenaren. Hierna begaf de burgemeester zich met zijn familie naar het bordes van het raadhuis, om een zanghulde in ontvangst te roemen van de school kinderen. De ontvangstplechtigheden werden besloten met een receptie voor de genodigden en de bevolking. Officiële receptie. Nadat de gem.-secretaris, de heer J A. M. Pijnenburg namens het se cretarie-personeel een welkomst woord had gesproken, begaf de bur gemeester zich rnet zijn familie naar het bordes van het raadhuis, om een zanghulde in ontvangst te nemen van de schoolkinderen. Op de officiële receptie, die tot be sluit van de ontvangstplechtigheden werd gehouden,wenste oud-bur gemeester Van' Iersel, de heer v. d. Weijden geluk met zijn benoeming. Vervolgens voerden nog vele sprekers het woord. Burgemeester Witscheij Foto: Nic. v. d. Horst, van Alphen aan den Rijn sprak na- We hebben dit jaar al heel wat gouden bruiloften in ons blad kun nen vermelden en een keer zelfs herbergde Voorhout een diamanten echtpaar. Maar nu is het record ge slagen door Franciscus Josephus Colla en Hcndrika Elisabeth Klui vers uit Boskoop, die op 13 Juli de bruidsdagen ingaan en op 27 Juli de dag hopen te herdenken, dat zij 65 jaar geleden in het Leidse Starthuis in de echt werden verbonden. Bruid en bruidegom, die respectie velijk 88 en 90 jaar oud zijn, genie ten nog een goede gezondheid en als men bij hen op bezoek komt, halen ze nog wel eens herinneringen op van vroeger. Het is eigenlijk vreemd, om iemand zo terloop te horen zeg gen, dat hij op 12 Januari 1862 ge boren werd. Acht jaar daarna werd Franciscus Colla reeds van school gehaald om in een smederij te gaan werken. En als hij dan even later vertelt met zijn 75 verjaardag te zijn gaan rus ten, dan is er maar een klefh reken sommetje voor nodig om vast te stellen, dat hij 68 „dienstjaren" ach- ter de rug heeft. De bruidegom is, evenals zijn bruid, uit Leiden afkomstig. Na zijn huwelijk heeft hij 10 jaar in Amster dam gewoond om vervolgens de wo ning Zuideinde 76 in Boskoop te be trekken. Hier woont het echtpaar momenteel 55 jaar. Op 40 jarige leeftijd verliet de heer Colla de smederij om machinist te worden op de sleepboot Pannevis uit Alphen aan den Rijn. Voorts voer hij nog een poosje op „De Volhar ding" van de bootdienst Boskoop— Gouda. Op 50-jarige leeftijd begon hij een handeltje in metalen en af en toe voer hij nog op De Vooruit gang als noodhulp. De bruid heeft van haar lange le ven een paar jaar meer op school doorgebracht, maar toen zij elf was moest ze thuis in de huishouding ko men werken. Het jubilerende echtpaar heeft 7 kinderen, 38 kleinkinderen en 27 achterkleinkinderen. Zij hebben on danks hun hoge leeftijd nog geen hulp nodig. Mevr. Cola-Kluivers doet haar eigen huishoudentje en haar man houdt zich dagelijks bezig met zijn grote liefhebberij, het verschal ken van visjes. Als het weer te slecht is om aan de waterkant te gaan zitten, houdt het echtpaar zich onledig met smousjassen. Kaarten staat overigens iedere dag op het program, want zodra de avond valt, komen de kaarten op tafel. Als dadelijk de bruidsdagen zijn ingegaan zal het kaarten er wel eens bij inschieten, want we hebben zo het idee, dat er in die dagen veel aanloop zal zijn. Aan gelukwensen zal er waarschijnlijk geen gebrek zijn. mens de burgemeesters van de kring Rijnstreek, pastoor Hansen namens de parochie in De Zilk kapelaan Vrok- lage, die pastoor Van der Waarden verving, namens de katholieken van Noordwijkerhout, burgemeester Van Berckel uit Noordwijk, wethouder Tienhoven uit Nieuwkoop, de burge meester van Eergschcnhoek, de heer J. M. M. van Meetelen. als voorz. van de burgemeesters van Zuid-Holland, ds. De Jong namens de protestantse Noordwijkerhouters, de heer J. Dui venvoorden als voorz. van de K.A.B., dr. Van Praag namens het V.V.V. en tenslotte opperwachtmeester Been. Van 5 tot 6 uur vond een receptie plaats voor de bevolking, die druk gebruik maakte van de gelegenheid om kennis te maken met de nieuwe burgemeester. Daarna werd nog een rijtoer door het dorp gemaakt, welke besloten werd met een serenade door de beide plaatselijke muziekverenigingen. Onder het kaarten smaakt een kopje op z'n tijd. De ouden van dagen uit Sassen heim en Warmond hebben gisteren een hoogtepunt in hun leven meege maakt, toen zij op het paleis Soest- dijk voor koningin Juliana defileer den. Om kwart voor tien gisterochtend vertrokken zestig auto's en twee autobussen met bejaarden uit Sassen heim, en via Aalsmeer, Uithoorn en Hilversum ging men naar het ko ninklijk paleis in Soestdjjk. Voordat de auto's de paleistuin binnenreden, maakte een deputatie, waarvan de 86-jarige mej. Van Klaveren en de 87-jarige heer van Velzen deel uit maakten, haar opwachting bij de ko ningin. Met de woorden „Dit is een cadeau van Sassenheim" overhandig de opa Van Velzen de vorstin een Delfts blauw bord, waar-op een wa termolen stond afgebeeld. Intussen waren ook de Warmon- ders, die met 40 auto's en een auto bus waren vertrokken en in Am sterdam een kopje koffie hadden ge dronken, bij het paleis gearriveerd. Van het bordes van het paleis af sloeg koningin Juliana, die in gezel schap was van prinses Marijke en de burgemeesters van Sassenheim en Warmond, het défilé gade. Aan de prinses werd nog een paardje van plastie' aangeboden. Het was de ouden van dagen aan te zien, dat dit bezoek aan de konin gin een hoogtepunt in hun leven was. De deputatie van Warmond bood een prachtig zeilschip van kleurige bloemen aan, terwijl de ouden van dagen uit Zuilen, die eveneens aan wezig waren de vorstin een bloemen hulde brachten. De cadeaux stonden op de paleis- trap en opa Van Velzen, die naast de koningin mocht staaro, wuifde dap per mee naar de bejaarden, die voor bij trokken. Het défilé nam meer dan een half uur in beslag, hetgeen mede veroor zaakt werd door het enthousiasme van enkele chauffeurs, die zo gespan nen naar het bordes staarden, dat er enkele auto's verward raakten. Tocht van Sassenheim. Na dit défilé voor de koningin ging de tocht verder naar Hilversum, waar de koffie werd gebruikt in „De Karseboom". Via Schiphol, Hoofd dorp en Heemstede kwam men ten slotte in Groenendaal, waar in het restaurant een diner voor de bejaar den klaar stond. Het scheen nogal goed te smaken, want de stoet kwam een uur later dan men van plan was in Sassenheim aan. Daar heerste een feestelijke stemming. Overal hingen de vlaggen uit en vele mensen waren op de been, om de stoet te zien arri veren. Omstreeks half tien kwamen de auto's in zicht. Voorafgegaan door De 87-jarige opa Van Velzen over handigde de koningen een wandbord de kranige tamboers van Adest Mu- sica en Crescendo werd nog een rit gemaakt door het dorp, waarbij de claxons van de auto's de muziek begeleidden. Bij „St. Bernardus" werd gekeerd en daarna ging, mem huiswaarts. Warmonders waren enthousiast. Langs de prachtige wegen van Utrecht reden de Warmonders op hun verdere tocht naar Zeist, waar in het Jagershuis de lunch werd ge bruikt en waar menig woordje van dank werd gesproken. Nadat allen uiterst voldaan waren, werd gereden naar de jachthaven te Kudelstaart, waar de thee werd gebruikt. Hierna werd de terugtocht begonnen en ar riveerde men omstreeks half acht wederom in Warmond. Aan de tol hadden zich de beide muziekkorpsen opgesteld en onder de vrolijke tonen van deze korpsen werd Warmond binnengereden, waar de bejaarden weer door honderden belangstellen den werden verwelkomd. Wij waren nog even in de gelegenheid enige be jaarden naar hun bevindingen te vra gen en zij kwamen over deze tocht niet uitgepraat. Dit, zo zeiden zij, hadden zij nimmer kunnen dromen. Een woord vara hulde komt toe aan het comité en aan hen, die door fi nanciële bijdragen, deze dag moge lijk hebben gemaakt. Het was, zo als de voorz. zeide, voor het comité een mooie en dankbare taak geweest. Scheepsberichten BLOMMERSDIJK New York-Rot terdam 17 nam. v. Antw.-Londen; CELEBES AmsterdamSurabaja 17 van SuezDjibouti; DRENTE, Rot terdamBalikpapan 17 nam. te Ge nua GAASTERKERK Rotterdam Sydney 17 nam. van Suez-Aden; NIEUW AMSTERDAM, Rotterdam- New York 18 Le Havre verwacht. PRINS JOHAN WILLEM FRISO, 17 van -Rotterdam-Montreal; SIBAJAK, 17 v RotterdamWellington; ORAN JE, TjPi'iokAmsterdam p. 17 Ques- santSouthamoton; WILLEM RUYS Rotterdam-Tj.Priok 17 360 m. w Sa- bang-Belawan; ZUIDERKRUIS. Tj.- Priok-Rotterdam 17 Kp. Bon (Tunis) gepasseerd. Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.CO KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gramo- foonmuziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoon muziek. 9.C0 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gramofoon- muziek. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gramofoonmuziek. 11.50 „Als de Ziele luistert", causerie. 12.00 Ange lus. 12.03 Lichte muziek. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20. Gramofoon muziek. 13.35 Pianorecital. NCRV: 1400 Promenade orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gramo foonmuziek. 15.30 Vocale kamermu* ziek. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Gramo foonmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Amusementsmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Dubbelmannenkwartet. 18.40 „Op de Stelling". 18.50 Gramofoon muziek. 19.05 Levensvragen van al lerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.20 Verkiezingstoespraak. 19.35 Gra mofoonmuziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.10 Harmonie-orkest en carillon. 20.50 Reportage. 21.10 Gramofoonmuziek. (plm. 21.35 „Het Wespennest"). 21.55 Buitenlands overzicht. 22.15 Piano duo. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.0") AVRO. 750 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gramofonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.45 Idem .9.00 Morgenwijding. 9.15 Gra mofoonmuziek. 9.25 Voor de huis vrouw. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.35 „Ik weet, ik weet, wat U niet weet". 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Geva rieerde muziek. 12.00 Metropole orkest. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gramofoonmuz. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gramofoon muziek. 13.25 Gevarieerde muziek. 13.55 „Majoor Frans", hoorspel. 14.45 Gramofoonmuziek. 15. CO Voor de zieken. 16.00 „Van vier tot vijf'. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Militaire cause rie. 17.40 Gramofoonmuziek. 17.45 Regeringsuitzending: Prof. Dr. J. J. Hanrath: „Het binnenlands verkeer in Suriname". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Orkestconcert. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Lichte muziek. 19.45 Verkie zingstoespraak. 20.00 Nieuws. 20.05 Gramofoonmuziek. 20.20 „La Danse des Morts", oratorium. 21.05 Rubriek van Kunst en Cultuur. 21.25 Gramo foonmuziek. 22.05 „1848", hoorspel. 22.30 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.3024.00 Zang, viool en orgel.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6