Samrubriek Eerste Kamer werkt de wetten-erfenis af SPORT Chefarine 4 Vrolijke groentenhandelaar door „geheim rechercheur" beroofd De „Sibajak" vertrok naar Nieuw-Zeeland UIT DE OLYMPISCHE HOEK (Snze WOENSDAG 18 JUNI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 De Eerste Kamer heeft gisteren de overgangsregeling voor werklozen wier werkloosheid vóór 1 Juli 1952 is begonnen, goedgekeurd met alleen de twee stemmen van de communisten tegen. De heer A. C. DE BRUYN (K.V.P.) wees op 't onbevredigende, dat, inte- genstelling tot de werknemer, de werkgever geen volledige compensa tie krijgt door verlaging van andere lasten. Als de lasten voor de ondernemin gen hoger worden kan de export daarvan te lijden hebben. Het is niet onmogelijk dat aldus door de wacht geld- en werkloosheidswet de werk loosheid juist enigszins in de hand zou worden gewerkt. Dit mag niet gebeuren. Geeft dus de werkgevers volledige compensatie, zo vroeg de heer De Bruijn». Maak eventueel een tijdelijke regeling en laat het nieuwe kabinet een definitef besluit nemen. De heer MOOLENAAR (V.V.D.) pleitte voor hétzelfde. Voorts heeft de Kamer de wetsont werpen aangenomen tot instelling van een voedingsraad, tot tijdelijke regeling van de bestrijding der tuber culose onder het rundvee en tot het invoegen van een post van 117 mil- lioen gulden voor maatregelen in de landbouw, welke op verhoging van productiviteit en rentabiliteit zijn ge richt. De financiering van dit laatste geschiedt met geld uit de tegenwaar de-rekening. Ook de technische herziening van enige tabellen van de omzetbelasting werd goedgekeurd. Minister Lieftinck verklaarde bereid te zijn na te gaan of de administratie der belastingen niet een te fiscaal standpunt inneemt wanneer buurtverenigingen omzetbe lasting moeten betalen van bijdragen voor reisjes van kinderen. Formeel is het standpunt van de administratie juist. Minister Lieftinck meende dat eventueel met administratieve maat regelen een wijziging zou kunnen worden aangebracht. De onderwijzers-vorming. Bij de behandeling van het ontwerp Voor een regeling van de vorming van onderwijzers en onderwijzeressen voor het algemeen vormend lager on derwijs mocht minister Rutten in stemming vernemen van de heren ZWAAN (C.H.) en DE JONG (P. v. d. A.). De laatste wilde een eigen kweekschoolinspectie. Ook betoogde hij dat het aantal kweekscholen moet worden verminderd. Aan vele kleine schooltjes kleven bezwaren. Ofschoon het de heer De Jong zal verheugen, als het ontwerp het Staatsblad be reikt, betreurde hij het, dat er toela tingsexamen kan worden gedaan. Een degelijke vooropleiding is naar zijn opvatting beter. In de avondvergadering klonken nog meer woorden van lof voor het geen in dit ontwerp is tot stand ge bracht. Ze kwamen van de heren VAN VELTHOVEN (K.V.P.), WEN- DELAAR (V.V.D.) en WOLTJES (A. R.). Eerstgenoemde verschilde van inzicht met de minister over de eerste leerkring. Hij meende dat het ver dwijnen van die leerkring schade zal berokkenen aan een degelijke onder wijzersopleiding. Naar het oordeel van de heer Wendelaar is het onjuist geweest in de Tweede Kamer de pa cificatie bij dit wetsontwerp in het geding te brengen door het amende- ment-Roosjen. De sociale positie van de onderwijzer wordt verbeterd, maar men zal. aldus de heer Wende- laar, in deze richting werkzaam moe ten blijven. BE C.H.U. EN DE BREDE BASIS. Viervoudige werking... met extea geneeskracht Elk tablet Chefarine „4" bevat extra geneeskracht, dank zij de samenwerking van 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. Het schoolgeld. Instemming werd ook betuigd door de heren VELTHOVEN (K.V.P.) en J- non0o,m;JJ0L_ DE JONG (P. v. d. A.) met het wets- roemde geneesmiddelen, ontwerp tot wijziging van het school geld lager onderwijs, dat een reduc tie beoogt op het schoolgeld wegens schoolbezoek van meer dan één kind uit hetzelfde gezin. Ook voor dit ont werp werd de verdere beraadslaging aangehouden tot vandaag. Dani zal de minister antwoorden. Vervolgens heeft de Kamer het wetsontwerp bescherming water staatswerken in oorlogstijd aangeno men en provinciale ontwikkelings plannen goedgekeurd. Arrestant op vlucht aangeschoten In de nacht van Maanidag op Dins dag wilde de Hengelose polite in En schede drie arrestaties verrichten, in verband met de diefstal van een gro te hoeveelheid ijzer bij de N.V. Dik kers in Hengelo. Daartoe werd het eerst de 20-jarige J. van zijn bed ge licht en met de arrestantenwagen van de politie te Enschede naar het bureau aldaar overgebracht. Bij het uitstappen wist J. te ont vluchten. Twee agenten en een re chercheur achtervolgden hem. Toen hij na enkele waarschuwingsschoten bleef doorrennen trof hem een schot van een der politiemannen in de rug. Hij werd naar het ziekenhuis overge bracht waar bleek, dat door de long was geschoten. Direct werd bloed transfusie toegepast. Dinsdagavond was de toestand van J. vrij goed. 'n 41 je doet wonderenJ (Advertentie) Zware staffen geëist in meineed zaak Voor de Maastrichtse Rechtbank hoorde de mijnwerker M. Sch. Elsloo, die op 20 Mei ter civiele zit ting van de rechtbank in een ali mentatiezaak een meineed van de mijnwerker W. H. P. zou hebben uitgelokt, en die eeen mislukte po ging tot uitlokking van meineed zou hebben gedaan bij de landbou wer C. G.. twee jaar gevangenis^ straf tegen zich eisen. Mr. Gelinck, subs, officier van justitie, die deze eis stelde, ver klaarde, dat hij meineed een der zwaarste grofste vergrijpen vindt, en dat in dit speciale geval boven dien op de naam van een meisje een onverdiend zware blaam werd ge worpen. Tegen de mijnwerker W. H. P. uif Geleen, die tegen een toegezegde beloning van 50.en een keuken ameublement, de gevraagde mein eed zou hebben gepleegd werd ne gen maanden geëist. In beide zaken zal de rechtbank op 30 Juni a.s. uitspraak doen. I DWO. In het kader van het 12 J jarig jubileum van DWO zullen er j ubileum-nederlaag wedstrijden wor den gespeeld tegen idverse verenigin gen. Zondag 22 .Juni zal de strijd wor den gespeeld tegen diverse verenigin- Rotterdam. Dc wedstrijden vangen resp. aan om 12, 13.15 en 14.30 uur, voor de derde, tweede cn eerste elf tallen. PAARDENSPORT. RACES TE ASCOT. De Queen Ann stakes, een ren over 1500 meter, is gewonnen door ..Southborne", eigenaar L. Hawkins, berijder Gordon Richards, voor „Miss Winston" van mej. Paget en „Pares" van Marcel Boussac. „Flightly Frances" van mevr. F. P. Jackson won de Ascot stakes (4000 meter), tweede werd „Crudwell" van mevr. D. M. Cooper cn derde „Vidi Vici". Op 6 Februari besloot een groen tenhandelaar, met in zijn binnenzak een portefeuille met 1.200.de bloemetjes eens buiten te zetten. Hij zwaaide in een Utrechts café met een bankje van duizend gulden en dit riep gevoelens van „vriendschap" wakker in het hart van een 39-jarige metaaalbewerker, die besloot de ver dere avond met de vrolijke groen- tenman op te trekken'. Buiten het café gekomen, ontmoette het twee tal een vriend van de metaalbewer ker, de 28-jarige C. C. werd door de metaalbewerker tot „geheim rechercheur" gepromo- eerd en nadat met de vrolijke groen- tenman een ruzietje was geënsce neerd, verzocht de „rechercheur" de groentenman zich te legitimeren en nam vervolgens diens portefeuille in beslag met de mededeling, dat deze aan het politiebureau terug te beko men was. De ontnuchterde en lang niet meer vrolijke groentenhandelaar was hier op naar de politie gerend. Gisteren diende deze zaak in hoger beroep voor de Amsterdamse rechtbank; de „rechercheur" was in eerste instantie veroordeeld tot 1 jaar en 3 maanden met aftrek. De 40-jarige gedupeerde groente handelaar, die als getuige werd ge hoord, vertelde, dat hij de metaalbe werker met een andere vriend in Utrecht had ontmoet. De president van het hof verweet hem, dat hij „met vreemde kerels en al zijn geld De Chris. Hist. Unie heeft gister- 1°P de bloemetjes buiten was avond in Krasnapolsky te Amster dam een propaganda-avond belegd, waarbij de heer H. W. Tilanus .en F. H. v. d. Wetering het woord voer den. De heer Tilanus was van me ning „dat er politieke scheidsmuren zijn, maar dat men in- een tijd van veel zorg over de muur heen moet kijken, elkaar de hand reiken en op zo breed mogelijke basis moet" sa menwerken tot zegen van het volks leven". gaan zetten. „U verdient haast niet beter, dan dat u het geld kwijt raak te" zo zeide de president. Verdediger tot getuige: „Waarom hebt u in een café met een bankbil jet van 1000 gezwaaid en aan de ober gevraagd, of hij het wisselen kon?" Getuige: „Och, dat weet ik niet". Verdediger: „Vond u dat leuk?" Getuige: „Ja, dat vind ik altijd leuk". Pa Born met 19 gezinsleden wèl en 2 broers met pech, niet aan boord Gistermiddag om 5 uur vertrok 't m.s. „Sibajak" van de Kon. Rotter damse Lloyd, met 974 emigranten via Curasao en het Panamakanaal naar Wellington in Nieuw Zeeland. Er gaan verscheidene grote gezin nen mee, waaronder dat van de fami lie Bron uit Borne. Dit gezin bestaat uit 20 personen, nl. vader, moeder, 16 kinderen en twee verloofden. Drie kinderen, die reeds getrouwd zijn, blijven in Nederland achter. De be stemming van dit gezin is Foxton, Daar zal het onderdak vinden in een voormalige jeugdherberg, die het tot woning kan inrichten. Vader Bron, een Twentse textielarbeider, is 49 j. en de leeftijd der meegaande kinde- De metaalbewerker ontkende met nadruk het geld te hebben bezeten. De procureur-generaal, mr. J. Hoeffelman, deelde in zijn requisitoir mede, dat de verdachte, evenals trou wens de metaalbewerker bijna tien maal is veroordeeld, meestal wegens diefstal en verduistering. Hij vroeg bevestiging. De raadsmani was van mening, dat C. niet zwaarder gestraft moet wor den dan de metaalbewerker. Het hof zal in deze zaak op 1 Juli a.s. uitspraak doen. Een scalp voor Coppi Tijdens de ronde van Italië hadden twee jonge Italianen uit San Felice bij Modena, de een een grote bewonderaar van Cop pi en de ander een even fana tiek supporter van BÜrtali, een schriftelijke weddenschap afge sloten, waarbij bepaald werd dat diegene, wiens favoriet de „gi ro" zou verliezen, zich het hoofd kaal zou laten scheren. Nauwelijks was de zege van Coppi een feit of de gelukkige winnaar van de weddenschap spoedde zich naar het huis van zijn opponent om hem aan de af spraak te herinneren. Maar de Bartaliaan had de vlucht geno men, hij voelde er niets voor zijn weelderige haardos af te staan en hield zich schuil. Dezer dagen is hij echter opgespoord, waartoe ieder, die in San Felice met Cop pi wegloopt, 't zijne had bijgedra gen, en in weerwil van al zijn te genspartelen werd hij in optocht naar de enige kapperszaak van het dorp gevoerd om volgens de regels van het spel geknipt en kaalgeschoren te worden. De ironie van het lot wilde, dat de barbier, die tegen heug en meug het vonnis moest voltrek ken, een van de meest verwoede aanhangers is van Bartali. WATERPOLO. D EZUL—DZV 2—0. Gisteravond werden in de Zwem inrichting De Zijl enkele polowed strijden gespeeld, die voor de thuis club evenveel overwinningen brach ten. De Zijl 1 won van DZV met 2—0. Aanvankelijk zagen we goed spel van de thuisclub en vrij spoedig bracht Steehouwer de stand op 10, waarna met een welgericht schot de voorsprong tot 20 werd verhoogd. Jammer was het, dat voor rust een DZV-speler naar de kant werd ver wezen, de gasten alle spelers in de verdediging trokken en dc Zijl geen •gaatje meer wist te vinden voor ver dere doelpunten. De Zijl dames wonnen voorts van CWP met 4—2. met als slot een ecla- tantie 91 overwinning van de Zijl adspiranten over D.E.S. BILJARTEN. EUROPEES KAMPIOENSCHAP KLASSIEKE KUNSTSTOTEN. De lijst van deelnemers aan het Europees kampioenschap klassieke kunststoten (fantasie classique) dat van 19 tot en met 22 Juni te Bor deaux wordt gehouden, ziet er als volgt uit: Vingerhoedt, Steylaert en van Overloop (allen België), Do mingo en Muntee (beiden Spanje), Kruythof (Nederland), Tiedtke (Duitsland), de Bëcker, Kron en Lachmann (allen Frankrijk). DE LEIDSE ZESDAAGSE. De eindstand in de Leidse Zesdaag se van de Biljartver. „de Spijkerbak" luidt als volgt: B. SlingerlandM. de Rode 264, op twee ronden W. Bou- sieB. Leget 293, J. Verhoeven—A. Langver 136, op drie ronden T. Schreffers—B. Turk 255, M. v. SchaikF. Verstraten 193, op vier ronden W. Kraan—H. Stikkelorum 380, P. FaselC. de Graaf 179, J. StikkelorumF. Fasel 433, W. Lin demanP. Mulder 483, G. Mekel W. Langver 129 pnt. Deze stand is berekend volgens moyenne. POSTDUIVEN De Witpen (Zoetermeer). Con cours vanaf Chateauroux, afstand 617 km. 49 duiven in concours, gelost om 6 uur, eerste 14.10.17, snelheid 1259.6 m., laatste 16.10.51, snelheid 1047 m. Uitslag: 1. J. Hoogcndoorn, 2. M. Pon- se, 3, 5 J. N. v. d. Sman, 4. Gebrs. v d. Burg, 6. A. Mijen, 7, 10 T. Pelle, 8. A. L. J. Houtman, 9. A C. Switsar. „De Vooruitgang" (Nieuwkoop). Wedvl. vanaf Chaterauroux (Fr.) Af stand 633 km., gelost om 6 uur; eerste 14.31, snelheid 1238 m. In concours 30 duiven. Uitslag: P. Oosterman 1 en 8; A. L. van Eimeren 2 en 10; D. v. d. Helm 3; J. Tijsterman 4 en 7; H. v. d. Neut 5 en 6 en J. W. Woerde 9. HOMMERSON VANDAAG IN VRIJHEID? Vanmorgen heeft de officier van Justitie van het Amsterdams ge rechtshof na een herhaalde korte behandeling van de zaak Hommerson ontslag van deze Zaanse journalist gevraagd uit de gijzeling. Deze middag zal de rechtbank haar nemen. ren varieert van 27 tot 2 jaar. Met de komst van de familie Bron, krijg* de textielfabriek in Foxton, die zich reeds lang voor dit gezin interes seerde, er ineens acht volwaardige arbeidskrachten bij. Verder gaan er met de „Sibajak" nog twee gezinnen mee van 13 per sonen, twee acht en drie van resp. 12, 10 en 9 personen. Onder de overi ge passagiers zijn er niet minder dan 798, die alleen reizen. Zoals gewoonlijk, waren er op het laatste ogenblik nog afzeggingen, waardoor halsoverkop anderen nog konden boeken. Zo zouden aanvan kelijk de twee gebr. Hasselaars uit Veenendaal meegaan. Een hunner kreeg echter op weg naar Wagenin- gen een motorongeluk en toen de andere broer hem in het ziekenhuis wilde gaan opzoeken, viel hij van de trap en brak een arm. Voor de geestelijke verzorging der emigranten gedurende de reis, maken pater G. M. de Leeuw uit Bavel (L) en ds. C. Gilhuis, gereformeerd pre dikant uit Den Haag, de reis mee. Zij delen, zoals gebruikelijk, broederlijk de hun toegewezen hut. Pater de Leeuw blijft in Nieuw Zeeland. IR. H. F. HOPSTER CHEF D'EQUIPE TE HELSINKI. Naar wij vernemen heeft het be stuur van de K.N.V.B. ir. H. F. Hop- ster, vice-voorzitter van de KNVB aangewezen als chef d'equipe van de voetbalploeg welke naar Helsinki zal gaan. Het is bekend, dat in onderling over leg de zg. wintersportbonden het ge sloten seizoen, dat van 15 Juni tot 15 Augustus duurt, handhaven. De Olym pische voetbalploeg zal echter op 3 en 8 Juli oefenwedstrijden spelen, resp. tegen de Nederlandse Antillen en te gen Rapid. In overleg met het Neder- landsch Olympisch Comité, dat inza ke het gesloten seizoen regelend op treedt, is echter besloten voor bedoel de ontmoetingen een uitzondering te maken, omdat het hier de voorberei ding van de voetballers betreft voor het tournooi te Helsinki. De wedstrijd tussen de bondsploeg en de Nederlandse Antillen zal wor den geleid door de heer K. Schipper, de ontmoeting tussen de bondsploeg en Rapid door de heer K. L. van der Meer. De heer Mordy Maduro, voorzitter van de Curagaose Voetbal Bond, die de Antilliaanse voetbalploeg, welke naar Helsinki gaat, begeleidt, heeft ons enkele nadere inlichtingen ver strekt over de kracht van Brazilië, waartegen Nederland in de voorron de van het Olympisch tournooi uit komt. De heer Maduro kende uit de aard der zaal: het Zuid- Midden- Amerikaanse voetbal goed en was er van overtuigd, dat de Brazilianen, die in ieder geval naar Finland komen, met een geheel andere ploeg in het veld zullen treden dan die, welke in het tournooi om het wereldkampioen schap in 1950 te Rio aantrad. De mo gelijkheid is groot, dat Brazilië met een universiteitsteam komt. Over de amateur status van een dergelijke ploeg kon en wilde de heer Maduro zich niet uitlaten, want het is zeer moeilijk om hierop controle uit te oefenen, vooral als het begrip ama teur niet nauwkeurig staat omschre ven. Men speelt met een stopperspil. In het algemeen past. een Braziliaan se ploeg het korte spel toe, zoals men dat van Oostenrijk kent, maar het tempo is veel en veel hoger. Als Braziliaanse voorhoede evenwel con stateert, dat men er op die manier niet komt, wijzigt men de tactiek en gaat men tot long-passing over, waarbij de vleugelhalfs aanvallend spelen. De heer Maduro was voorts zeer verheugd over de gelukkige loting van zijn team voor Helsinki. Na de wedstrijd te Kopenhagen heeft men daardoor nog een week de tijd in Hel sinki en rust hebben de spelers dan na de vier wedstrijden in Nederland (Blauw Wit, WV, Feyénoord en de Bondsploeg) en na de ontmoetingen tegen het Frans Olympisch team en het stedelijk elftal van Kopenhagen dringend nodig. De KNVE heeft de Antilliaanse spelers, die anderhalf uur in het Olympische Stadion hadden getraind, in het bondsgebouw te Den Haag ont vangen. Behalve de heer Maduro waren daarbij aanwezig mr. N. De- brot, vertegenwoordiger van de Ne derlandse Antillen in Nederland, W. J. M. A. van Rosberg, ondervoorzit- van de Curagaose Voetbalbond en tevens internationaal scheidsrech ter. O. P. Willems, secretaris van die bond, en de beide commissarissen J. Mauricio en J. H. Kramer. Bij de ploeg bevindt zich voorts de heer Antoine R. Maduro, die als trai ner fungeert. Eén speler is nog niet aangekomen, nl. Matrona, de bekende rechtsback, die wegens een examen pas later vertrekt en op 3 Juli te Am sterdam arriveert. Tenslotte zal nog naar Nederland komen de heer D. Cabriles, voorzitter van het Nederlands Antilliaans Olym pisch Comité. EUROPESE VOETBALLANDEN BIJ ELKAAR. Op 27 Juni komen vertegenwoordi gers van 20 Europese landen te Pa ri^ bij elkaar teneinde verschillende gemeenschappelijke problemen te be spreken. Van Nederlandse zijde zul len aan deze besprekingen deelnemen de heren K. J. J. Lotsy, G. Kruyver en L. Brunt. DE DEENSE DEELNAME AAN DE OLYMPISCHE ZWEMWED STRIJDEN Tijdens de zwemwedstrijden van de Olympische spelen te Helsinki, zal Denemarken in de volgende num mers uitkomen. Dames: 100 m. vrije slag; 400 m. vrije slag; 4 x 100 m. vrije slag esta fette; 100 m. rugslag; 200 m. school slag. Heren: 200 m. schoolslag en waar schijnlijk schoon- en torenspringen. De zwemsters en zwemmers, die Denemarken zullen vertegenwoordi gen, zijn nog niet aangewezen, maar het is vrijwel zeker, dat Greta An dersen zal starten, terwijl op de 4 X 100 m. vrije slag estafette waarschijn lijk Ragnhild Hveger, weer tot amateur uit geroepen, van de partij zal zijn. Nu 22 landen voor het waterpolo- tournooi te Helsinki hebben inge schreven, is aangenomen, dat geen der landen zich terugtrekt. Het speelschema is in grote lijnen be kend. Het aantal door de Fina geplaatste landen (dit zijn de landen, die in de voorronde niet tegen elkaar zullen uitkomen) wordt op 11, de helft van het aantal inschrijvingen, gebracht. Het zijn (alphabetische)Argentinië, België, Egypte, Frankrijk, Groot Brit- tannië, Hongarije, Italië, Nederland, Spanje, Zuid Slavië en Zweden. De eliminatieronde, waarin du$ de helft van het aantal landen, dat zich heeft aangemeld, dadelijk wordt uit geschakeld, zal naar alle waarschijn lijkheid worden gespeeld op 24 Juli, de 'dag voor het officiële begin van de zwem- en waterpolo wedstrijden. De elf overblijvende ploegen wor den ondergebracht in twee groepen van vier cn een van drie. Elk dezer groepen speelt een halve competitie, waarvan de winnaars worden ge plaatst in de iinalegroep. In 'n halve competitie zal in deze groep de strijd om de olympische titel worden be slist. Wanneer enkele landen zich alsnog zullen terugtrekken, zal ook het aan tal geplaatste ploegen worden ver minderd en wel met in volgorde: Frankrijk en Spanje. Het aantal ge plaatste landen zal minimaal negen bedragen, tenzij het aantal deelne mende ploegen uiteindelijk daalt tot onder de 16, dan zullen dc ploegen dadelijk in groepen van vier cn drie worden verdeeld. HET OLYMPISCH VUUR VOOR HELSINKI. De olympische fakkel zal Woens dagmorgen 25 Juni om half negen door middel van een brandglas ont stoken worden in het oude stadion van Olympia. Daarna zullen 364 es tafettelopers zorgen voor het trans port over 340 kilometer naar het stadion van Athene, waar een ver tegenwoordiger van het Finse orga nisatiecomité de fakkel Donderdag avond in ontvangst zal nemen. Voor de overbrenging van het vuur per vliegtuig naar Malmö zal de mijnlamp worden gebruikt, wel ke door het olympisch comité van de Saar ten geschenke is gegeven. Van Malmö door Zweden *»n Fin land naar Helsinki zullen weer es tafettelopers de fakkel dragen. De president van het I.O.C. Sig- frid Edstroem heeft het Finse orga nisatiecomité opdracht gegeven de aanmelding van nationalistisch Chi na voor de zomerspelen van de hand te wijzen. De heer Edstroem ver klaarde, dat China al sedert jaren niet meer aan de Olympische werk zaamheden heeft deelgenomen. Wat het onlangs opgerichte Chi nese olympische comité te Peking aangaat, dit is nog niet door het I.O.C. erkend. Onder de huidige om standigheden is het derhalve niet mogelijk, dat afchleten hetzij uit het China van Peking hetzij uit natio nalistisch China aan de zomerspelen deelnemen. De Chinese kwestie zal echter behandeld worden op het congres van het I.O.C., dat tijdens de spelen te Helsinki gehouden wordt. Tony Fox, de Britse skiff-kam pioen, die bij de Europese kam pioenschappen in 1951 tweede werd, zal de Britse kleuren verdedigen bij de olymp. roeiwedstrijden. Voorts maakte de Britse amateur roeibond bekend, dat de acht van Leander, waarin vijf leden van de ploeg zit ten, die het Europees kampioenschap behaalde, eveneens naar Helsinski zal gaan. Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan W. J. v. d. Voort, Rustoord- itraat 3, Nieuw-Vennep. DE MAANDELIJKSE OPLOS-WEDSTRIJD. Deze week hebben wij wederom het genoegen een nieuwe medewer ker te introduceren, en wel de heer D. Kleen uit Heemstede. De heer Kleen in een zeer bekende persoon lijkheid op het gebied der probleem kunst. Vele fraaie problemen zijn reeds van hem, zowel in binnen- ais buitenlandse bladen gepubliceerd, en vaak werden deze bekroond. In het hieronder staand vraagstuk, met een goede stand en zeer aardige momenten, is een zeer goed geheel bereikt. Wedstrijd-Probleem no. 102. Auteur: D. Kleen, Heemstede. Ie publicatie. Zwart: 8/11, 14, 18, 20/22, 27, 28 n 35. Wit: 29. 33, 36/39, 41/43, 49 en 50. Vervolgens een vraagstuk van de heer Geerlings. De annvamgsstand is echter minder mooi daar de schijven 10, 36 en 41 wel wat te ver staan dóórgedrongen, doch dc ontleding vergoedt hieraan veel. Het is een be werking op 't bekende vierkantje, en op werkelijk aardige en listige wijze wordt Zwart in de pan gehakt. Wedstrijd-Probleem no. 103. Auteur: G. Geerlings, Leiden. Ie publicatie. 1 w m T <g u m 0 m '<->■ Zwart: 3, 9, 11, 12, 24, 28. 29, 36 en 41. Wit: 10, 21, 22, 27, 31, 33, 38, 39 1 42. Voor beide geldt: wit speelt en wint. Oplossingen van» alle geplaatste problemen over de maand Juni kun nen worden ingezonden tot 10 Juli a.s. aan bovenstaand adres. Oplossingen. t (Problemen over dc maand Mei). No. 90. Wit 17—11. 43—38, 40—34, 25—20, 20x7, 7—2, 2x26 wint. Nó. 91. Wit 35—30 (24x35, indien 16x27, 28-22 enz.) 34—30 (24x35, indien 16x27, dan weer 2822 enz.) 28—23 (18x29, indien 16x27, 23x5 wirut, en indien 19x28, dan 3833 enz.) 39—34 (29x40x) 38—33, 37—31, 47—41, 5045 en 45x1 gew. No. 92. Wit 35—30, 50x30, 32—28, 30—24, 25x3 (31—37) 3—26, 26—37, 4540 gew. No. 93. Wit 30—25, 27—22, 47—41, 4843, 49—44, 16x20, 45x5 gew. No. 94. Wit 43—39, 26—21, 30—24, 34x12, 12x32, 49x47 gew. De construc tie-fout was, dat Zwart inplaats van 1722 gespeeld te hebben, remise had kunnen maken door: 1721, 8—12, 20—24, 9—14, 19—24, 23x12 en 18x40. Opgemerkt door de heer J. A. J. Wortmaft. Ook merkte de heer P. v. d. Kwar tel op, dat de le en 2e zet verwissel baar zijn. No. 95. Wit 28—23, 36—31 (26x 37x) 47—42, 42x2, 2x30, 48x39 wint. Ook dit vraagstuk bevat een con structie-fout, daar wit ook als le zet 3631 kan spelen, welke nog enige variatie teweeg brengt. No. 96. Wit 32—27, 27—22, 37—32, 26—21, 48—43, 46—41, 47x38, 38—33, 29—23, 23x3, 3x19 wint. No. 07. Wit 38—32, 49x38, 27—22, 22x2, (38—32) 2x30, 43—39, 40—34, 3025 gew. Oplossingen ontvangen, van»: J. Pe- schier, Noordwijk, Th. de Zwart, Sas- senheim, G. L. Groenewegen, L. Cor- nelissen, G. Rijsdam, J. G. de Jeu, O. en C. B. Janssen, A. G. dc Jeu, B. W. Belt, S. v. d. Kwartel, P. en M. J. v. d. Kwartel allen te Leiden; J. A. J. Wortman, Hazcrswoude; al len 8 punten; C. A. ter Veen, Noord- wijk 7 punten; C. Kraan en W. Ver- degaal, beiden» te Hazerswoude met 6 punten; A. de Vogel, Th. Wortman en C. de Jong, Hazerswoude 5 pun ten; J. C. Kortekaas, Noordwijk 2 punten; L. W. Turk, Noordwijk 2 punten. Na loting der deelnemers met 8 punten, is de prijs van 3, ten deel gevallen aan Th. de Zwart, te Sas- senheim. De prijs van 2, viel ten deegl aan» C. A. ter Veen, te Noord wijk met 7 punten.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5