RIJNSTREEK DUINSTREEK toch Ondanks de stagnatie 3 October op de hoge baan? Belangrijk nieuws ELTAX N.v. R.K. Technische School te Leiden start 1 September Onvast weer WOENSDAG 18 JUNI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Leidse Spoorwegwerken WEER HEIEN BIJ HAARLEMMERTREKVAART In aanvulling op onze Spoorweg reportage van Zaterdag 7 Juni 1.1., kan nog medegedeeld worden, dat de Ned. Spoorwegen nog steeds vast houden aan de datum van 3 October 1952, wat betreft het rijden op de hoge, nieuwe spoordijk. Zoals wij reeds meldden, hebben zich weder om enige verzakkingen voorgedaan in de omgeving van het kunstwerk Haarlemmervaart, waardoor o.a. een twee meter brede sloot op sommige plaatsen geheel in elkaar geschoven werd. Om aan deze verzakkingen paal en perk te stellen zullen aan weerszij den van dit kunstwerk betonnen ontlastingsvloeren gelegd worden. Reeds worden voorbereidingen ge troffen om 130 heipalen op deze plaatsen in de grond te slaan. Straks zullen er nog enige duizenden kub. meters zand extra moeten worden aangevoerd. Dit alles geeft een stag natie van twee en een halve maand, maar desondanks hopen en verwach ten de Ned. Spoorwegen, dat zij aan genoemde datum kunnen vasthou den en dat zij niet zullen behoeven te wachten tot het volgend voorjaar. Ondertussen werden op de ge reedgekomen gedeelten van de hoge baan reeds rails gelegd, met welk werk snelle voortgang wordt ge maakt. Volgende week zal op het baanvak De Vink-Station Leiden be gonnen worden met de electrificatie, d.w.z. met het aanbrengen van de masten. Het „draadtrekken" volgt dan in Juli, waarna in Augustus het baanvak tussen station en Warmond onder handen genomen wordt. Het hulp-viaduct aan de Rijns- burgerweg nadert zijn voltooiing. Zeer binnenkort zal de hoge baan hierop worden aangesloten, waar voor nog vier duizend kub. zand no dig zijn. Het ligt in de bedoeling dit hulpviaduct na het gebruik niet te slopen, maar gewoon in de verhoog de baan te laten verdwijnen, wan neer de definitieve Rijnsburgerweg- tunnel in gebruik genomen is. De nieuwe perrons. Wanneer de hoge baan in gebruik genomen wordt, moet ook het nieu we stationsgebouw klaar zijn. Het exterieur is thans zo goed als ge reed; aan het interieur wordt nog hard gewerkt. Ongetwijfeld zullen zich nog enige moeilijkheden voor doen wanneer men via he'. nieuwe station de nieuwe (dus hoge) per rons wil bereiken. Van de perrons- tunnels (tussen stationsgebouw en perrons) zijn de middenmoten nog niet gereed, omdat die moeten ko men op de plaats waar thans nog de treinen over de oude lage baan rij den. Wanneer de nieuwe baan in ge bruik genomen is, zullen de reizi gers dus enige tijd over de oude baan moeten lopen, om vervolgens via het laatste stuk van de perron- tunnel de perrons te bereiken. Op het tweede perron wordt reeds gewerkt aan de overkapping, zoals wij in onze laatste reportage bericht ten. Deze overkapping krijgt een lengte van slechts 60 meter. Bezui nigingen schrapten de aanvankelijk langer gedachte overkappingen. De wachtkamer met eenvoudige restau ratie op dit tweede perron is zo goed als klaar, een vriendelijk glazen ge bouwtje, dat echter niet al te groot is. Het derde perron, waarlangs straks de treinen naar Den Haag zullen vertrekken (totdat het eerste per ron, dat op de huidige baan komt te liggen, klaar zal zijn) krijgt geen overkapping en evenmin een wacht kamer, zodat de reizigers naar Den Haag tot 1954 in de openlucht moe ten wachten Het ligt niet in de bedoeling de opening van het nieuwe stationsge bouw en het in gebruik nemen van de nieuwe hoge baan met feestelijk heden gepaard te doen gaan. Met feesten zullen de Leidenaars moeten wachten tot 1954, wanneer de gehe le Leidse Spoorwegwerken gereed zullen zyn. Aan solide bedrijven verhuren wij NIEUWE AUTOMOBIELEN OP JAARCONTRACT tegen zeer aantrekkelijke voorwaarden. Inlichtingen schriftelijk. HAARLEMMERSTRAAT 42 (Advertentie) Thans officiële toestemming TANTE POS Een geschreven omhelzing Zoals een zomers zonnestraaltje op een zwaarmoedige regen middag het humeur in hogere sferen kan voeren en in staat is het leven van die kant te laten zien, die veel te weinig bekeken wordt, zo dwarrelde dezer da gen een kaartje op ons bureau. Het was een gedrukt kaartje, nog wel van een officiële instan tie en trots deze eigenschappen werkte het kaartje op ons als het zomerse straaltje. We had den een brief verstuurd naar het buitenland en deze te laag gefrankeerd. De post zond ons nu een klein kaartje, waarop zij ons mededeelde, dat we te weinig zegels geplakt hadden. „Vertrouwende, dat dit niet Uw bedoeling was, is de brief, na dezerzijdse bij frankering, door ons doorgezonden." Hierna volg de het verzoek, om -het ontbre kende bedrag op een uitge spaard vakje te plakken en het kaartje terug te sturen. Wij kregen na lezing het idee, dat het kaartje voor ons per-soon- lijk opgesteld was. We zagen de gezellige Tante Pos ons een olijk knipoogje geven: „Ouwe jongen, je bent in deze zaakjes nu eenmaal niet zo erg bedreven. Ik heb 't .maar even voorgeschoten, omdat die brief anders nooit wegkomt en omdat ik zeker weet, dat je me niet met de strop zult laten zitten." We zyn naar het postkantoor gesneld met een bos zomerse bloemen, om Tante Pos, zo vol vertrouwen, in onze armen te sluiten. Maar we hebben haar niet kunnen vinden en toen hebben we het kaartje maar gepost. Met zekerheid kan thans gezegd worden, dat de R.K. Technische School met 1 Sept. gaat beginnen. Het bestuur van de Stichting R.K. Am bachtsschool „Don Bosco" te Leiden heeft hedenmorgen de officiële toe stemming hiervoor ontvangen. Thans staat er niets meer in de weg om de laatste voorbereidingen te treffen. Het is dezer dagen juist zes jaar gele den, dat de eerste stappen onderno men werden om tot oprichting van deze school te geraken. Een lange tijd dus, maar als men rekent, dat Delft reeds 14 jaar en Arnhem al 8 jaar bezig zijn, mag het Leidse be stuur nog niet eens ontevreden zijn over de „snelheid" waarmede deze school tot stand gekomen is! Het schoolgebouw, dat aan de Van Zwietenstraat komt te liggen, tussen Mariënpoelstraat en Bperhaavelaan, moet op 1 Sept. 1953 gereed zijn. De architect, ir. Jan van der Laan. heeft de plannen al klaar en officiële in stanties hebben hieraan hun goed keuring reeds gehecht. Tot het volgend jaar zal de R.K. Technische School zich moeten be helpen. De theorielessen zullen, in afwachting van het definitieve ge bouw, gegeven worden in de lokalen van de R.K. Avondtekensohool aan de Paul Krugerstraat, terwijl voor de practijk-lessen een deel van de fabriek van Zaalberg aan de Veste- straat beschikbaar gesteld is. Deze fabrieksruimte is vrijgekomen door overplaatsing van de spinnerij naar Vlijmen. De lokalen zullen zo goed mogelijk worden ingericht en de school krijgt de beschikking over een aparte ingang. Men behoeft niet be vreesd te zijn over het onderwijs in deze hulp-lokalen, verzekerde ons het schoolbestuur. Directeur en le raren staan er borg voor, dat het on derwijs aan alle eisen zal voldoen. Voorlopig zal alleen onderwijs ge geven worden in de vakrichtingen van Timmerlieden, Machinebankwer kers en Automonteurs. Leerlingen in het laatste vak ontvangen hun spe ciale opleiding pas in een z.g. „kop- klas' (3e leerjaar), nadat zij eerst twee jaar de opleiding tot machine bankwerker gevolgd hebben. Onder machinebankwerken zijn ook smeden en lassen inbegrepen. Onder de op leiding tot timmerlieden valt ook de macl inale houtbewerking Fijnbank werkers, electriciens, meubelmakers en schilders kunnen dus aan de R.K. Technische School nog niet opgeleid worden; hopelijk zullen deze vakken in de toekomst aan de school wor den toegevoegd. Opnieuw aanmelden. In afwachting van de officiële toe stemming is de kath. jongens, die een ambachtsschool wilden bezoeken, vo rige maal aangeraden zich aan te melden aan de neutrale Ambachts school aan de Haagweg te Leiden. Nu er niets meer in de weg staat om op 1 Sept. a.s. te beginnen, woeden de kath. jongens overgeheveld naar de R. K. Technische School, hetgeen mogelijk is door de prettige samen werking tussen de besturen van bei de scholen Het totale aantal aanmel dingen aan de neutrale Ambachts school is trouwens veel te groot; lang niet alle jongens zouden geplaatst kunnen worden. Aan 'de ouders van de kath. jongens is een circulaire toe gezonden met het verzoek hun zoons opnieuw aan te melden, thans bij het bestuur van de R. K. Technische School, waarvan het cot-respondentie- adres luidt: Zoeterwoudse Singel 33. A.s. Zaterdagmiddag van 2 tot 6 uur is aan bovengenoemd adres gelegen heid voor de ouders om nadere in lichtingen in te winnen. ALPHEN AAN DEN RIÏN OOSTELIJKE OPRIT HEFBRUG OVER DE GOUWE WORDT OPGEHOOGD. De werkzaamheden aan de opritten voor de brug over de Damse Rijn na bij Gouwsluis zijn thans zover ge vorderd, dat de volgende week, de oprit van de Hefbrug over de Gouwe, die aansluiting geeft aan de Zuide lijke oprit van de Rijnbrug opge hoogd zal worden. Hiervoor zal het verkeer tijdelijk enigszins worden verlegd, daar de weg vanaf de hef brug tot aan de driesprong horizon taal blijft en de oprit pas gaat begin nen van af de oprit naar de brug over de Rijn. De rijksstraatweg zal aldaar over de lengte van de gehele oprit worden verhoogd met ongeveer 120 cM. Het rijwielpad vanaf de hefbrug in de richting Zwammerdam zal tijde lijk worden omgelegd en komen te lopen langs de voet van de grond- dammen langs de boerderijen van v. Galen en Kroft. Het zandstorten is in middels afgelopen, terwijl aan de La ge Zijde het bestratingswerk en de trottoirs vrijwel gereed zijn. Men is hier bezig met het maken van de aansluiting aan de bestaande weg naar Aarlanderveen. Wat het beton storten betreft wordt de laatste hand gelegd aan de over spanning aan de Lage Zijde van de pijler in de Rijn naar de aarden baan. De kelderruimte aan de Hoge Zijde is reeds gereed. Middenstandsbeurs. De voorbe reidende werkzaamheden i.v.m. de te houden middenstandsbeurs zijn vlot verlopen. Ruim 40 plaatselijke mid denstanders meldden zich voor deel name. De beurs wordt gehouden van 412 Juli (tijdens de Laura-week). De betreffende tent, pl.m. 1400 m2. groot, komt wederom op het Sint- Jorisplein, met de ingang aan de Schoolstraat-zijde. Het geheel zal at tractief gemaakt worden door het houden van demonstraties, het ver tonen van kort filmpjes, terwijl een strijkje voor muziek zal zorgen. On getwijfeld zal deze middenstands actie de nodige bedrijvigheid in de gemeente brengen. Bridge-wedstrijd voor Olympisch Comité. Aan de nationale bridge drive-wedstrijd ten bate van het Olympisch comité in heel het land hedenavond gespeeld, hebben in on ze gemeente 12 paren deelgenomen. De organisatie werd geleid door de Alph. Bridge-club onder voorzitter schap van de heer P. Koren. ARC overwint ook LFC. Na de eerste nederlagen geïncasseerd te hebben, schijnt ARC de nederlaag- serie om te zetten in een overwin ningenreeks. Moest eerst VIOS er aan geloven, gisterenavond was het LFC, dat met een nederlaag genoegen moest ne men. Wel deden Pijnacker c.s. hard nekkige pogingen het gevaar af te wenden, maar de rood-zwarten ble ken onweerstaanbaar. De Hoed en van Duin zorgden voor een 20 voorsprong waarna de Leid se rechtsbinnen de achterstand nog voor de rust verkleinde (21). In de tweede helft werd LFC sterker maar het voerde de combinatie toch te ver door. Toen Mooij een schot van richting veranderde greep doel man v. d. Mark mis en het was ge lijk. v. Heusden maakte daarna 32 door ver opdringen van de LFC-ach- terhoede. BOSKOOP Mij voor Tuinbouw en Plantkun de. De Juni vergadering stond vrijwel uitsluitend in het teken van de beoordeling van het medege brachte materiaal. De heer J. v. d. Smit had een grote gevarieerde ver zameling, waarmede hij 5 punten verwierf: de heer Anth. van Tol be haalde 8 punten; de heer K. Ver boom, 6 punten; de heer J. Verboom 3 punten; de heer W. S. Venema 4 punten; de heer N. Geers verwierf 3 pnten; de heer H. van Soest 10 punten. HAZERSWOUDK Schaken. De Hazerswoudse Schaakclub (HSC) speelde een wed strijd tegen de Benthuizense Schaak club. De uitslag was 10M—2^. KOUDEKERK Geboren: Johannes, z. van N. Hoo- geveen en J. Keinemans; Willem Cornells, z. van A. Hoogeveen en M. Dorrepaal. Overleden R. Eykelboom, 50 j., echtgenoot van C. Hanse. LEIMUIDEN K.A.V. De kath. arbeidersvrou wen waren ter vergadering bijeenge roepen, maar slechts 14 leden waren present. De voorzitster, mevr. A. v. d. Drift-v. d. Geer, gaf na een korte in leiding het woord aan zuster De Greeuw van het hoofdbestuur van het Wit-Gele Kruis. Vlot en interes sant werd door zr. De Greeuw de doelstelling van het Wit-Gele Kruis behandeld. Het Kraamcentfum en de Gezinshulp namen hierbij een voor name plaats in. Na deze voorlichting opende men een nuttige bespreking. R.K. Middenstandsbond. Giste renavond vergaderden de kath. mid denstanders in het café van de heer J. Keijzer. Ondanks de vele punten van bespreking was de opkomst niet groot. Voorzitter J. v. Veen gaf secr. en penn. allereerst gelegenheid hun jaarverslagen aan te bieden. Het fi- nantieel verslag sloot met een be hoorlijk batig saldo. Het aftredende bestuurslid C. A. Beuk werd herko zen. De aftredende secr., de heer W. P. v. Tol, stelde zich niet meer be schikbaar. Voor deze functie was niet veel animo. Zy zal voorlopig worden waargenomen door C. J. v. Graas. De voorz., de heer J. v. Veen. nam op aandrang van de vergadering zijn herbenoeming aan. De geest, adv., kapelaan Zondag, sprak hierna een kort woord over actuele vereeni- gingskwesties in de parochie. Hierna werd de Rome-reis besproken. NIEUWKOOP Hengelsport. De hengelsportver eniging „Vitoge" organiseerde een viswedstrijd om mooie prijzen. Er werd deelgenomen door 27 leden. Uitslag: 1. W. Verschuur, 2. J. van Weengerden, 3. W. Kranenburg, 4. C. Simmerman, 5. J. Verlooy, 6. A. v. Waveren, 7. W. Verlooy, 8. mej. M. Kranenburg, 9. D. de Rooy en 10 C. de Jontg. Totale lengte vis boven 15 cm. was 3,70 mtr. NIEUW VEEN Herkomst van straatnamen In de laatst gehouden openbare vergadering van de Raad werd o.a. vastgesteld een verordening tot be naming van de styaten en wegen in de gemeente Nieuwveen. Tot nog toe waren de straten, we gen en paden feitelijk naamloos. De volksmond noemde wel enige dorps gedeelten bij een bepaalde naam, doch dit was in elk geval on-officieel. De in het kadaster bij een enkele weg aangegeven benaming, is wel licht bij gebreke van een officiële titel van de volksmond overgenomen, evenals de benaming der wegen in de wegenlegger. Nu zijn, in het algemeen gespro ken, deze namen ook in de ver^rde- dening overgenomen, deels om ver warring te voorkomen. De namen: Schilkerkadc, Zaagmo lenpad, Schoterweg, Uiterbuurtweg en Zouthuissluizer-molenpad, zijn echter geheel nieuw. Waar komen deze nameni vandaan? Vandaag zullen we een tweetal van deze namen bekijken. Schilkerkade: Met de naam „Schilk", vroeger geschreven" „Schilck", is het dorpsgedeelte, ten Oosten van het tegenwoordige Aar kanaal, tussen de Kattenbrug en dc brug aan Papenveer, reeds in heel vroegere tijden zó aangeduid en tot in onze dagen ongewijzigd gehand haafd. Het komt o.a. op een kaart, gete kend in 1615, reeds onder die naam voor. Bij de droogmaking van de om Nieuwveen gelegen uitgeveende plas sen in de jaren 18001812, werd het eveneens uitgeveende en onder water gelopen „Schilck", mede van het wa ter bevrijd en ontstond de „Schilker- polder" welke echter in 1824 volle dig deel is gaan uitmaken vani Pol der Nieuwkoop. De naam „Schilkhoeve" voorko mende op de aldaar gelegen boerde rij, houdt derhalve mede dc bena ming van een oud dorpsgedeelte le vendig. De Schilderkade vormt de verbin ding tussen de oude Nieuwveense weg, via de aldaar gelegen brug over de Ringvaart, naar de Oostkanaalweg. Zaagmolenpad: Dit pad, vormen de de verbinding tussen de Oude Nieuwveenseweg en de Hogendijk, heeft deze naam verkregen, om daar door de herinnering levendig te hou. den aan een houtzaagmolen, door wind gedreven, welke nabij dit pad gestaan heeft en wel op dezelfde plaats waar zich thans de gebouwen bevinden van de Graanmalerij „Ons Belang". Deze houtzaagmolen „De Angerwe- ta' 'genaamd, destijds een sieraad van het dorp, in 1846 opgericht door de houthandelaar Jeremias Schoenma kers, is, doordat het gehele bedrijf overgebracht werd naar de Amster damse Houthaven, in het jaar 1896 gesloöpt. Een houten brug met leuningen, welke nabij dit pad gelegen heeft in de Oude Nieuwveense-weg over de ook thans nog aanwezige Ringsloot vani de Buitendijkse Westerpolder, in het jaar 1925 vervangen echter door een vast dam met duiker, noemde voorheen de volksmond dan ook te recht „Zaagmolen-brug". ZOETERWOUDE Luchtwachtdienst. Burgemees ter Smeets, vooorzitter van Steun Wettig Gezag, sprak in zijn openings woord grote tevredenheid uit over de opkomst voor de propaganda-film- avond voor de Luchtwachtdienst. Aanwezig waren o.m. de heer Lange- veld, gedelegeerde van de Commissa ris van de Koningin, majoor van Reenen, kapitein Vermeulen, prior Snabel, pastoor Klaverweyden, ds. Postma en weth. van Leeuwen. Kapitein Vermeulen hield een cau serie over de ontwikkeling van het vliegwezen en over de militaire luchtvaart. Spr. gaf daarbij een over zicht van de grote betekenis in eeri oorlog van de luchtvaart en kwam daarbij tot het geven van inzichten, hoe de burgerlijke bevolking kan me dewerken tot bestrijding van het oor logsgevaar door het toetreden tot het korps Luchtvaartdienst. ZQwel vrouwelijke als mannelijke personen, die niet dienstplichtig zijn van 20 tot 50 jaar kunnen zich daartoe opgeven. Majoor v. Reenen hied een propa- gandarede voor de Nationale Reser ve. Als er zich 15 personen opgeven komt er een afdeling in Zoeterwou- de, waartoe een lokaal en instruc teur beschikbaar gesteld zullen wor den. In de pauze was er gelegenheid tot het nemen van informaties en de eerste opgaven voor de Nat. Reser ve en de Luchtwachtdienst kwamen reeds binnen. Dag van de Arbeid. Op Zondag a.s. zal, georganiseerd door de pl. Kath. raad van overleg, de dag van de Arbeid worden gehouden. Het programma is als volgt ingedeeld: 8.15 uur plechtige Hoogmis met Alg. H. Communie met de intentie: Gods Zegen over dc dagelijkse arbeid. Om 14 uur Plechtig Lof waaronder zege ning van gereedschappen en werk tuigen en na het Lof op het Kerk plein zegening van auto's, voertui gen en landbouwgereedschappen. 's Avonds is er in het parochiehuis een bijeenkomst waar het toneelspel „Als de kinderen maar eens groot zijn'' van Kees Spierings door „Von del" uit Leiden zal opgevoerd wor den. KATWIJK De collecte teni bate der Stich ting 19401945 heeft alhier opge bracht de som van 4850. KATWIJK AAN DEN RIJN Gevaarlijk punt. De Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente heeft een schrijven gericht aan het gemeente bestuur, waarin gewezen wordt op de vele ongevallen, die door het drukke verkeer in de Kerkstraat plaats vinden. Dit wordt vooral van belang geacht omdat enkele honder den kinderen dagelijks vanwege de ligging der scholen die straat moeten passeren. In genoemd schrijven wordt verzocht hiervoor, indien enigszins mogelijk, maatregelen te nemen. LEIDSCHENDAM BOERENLEENBANK GAAT VERHUIZEN. De localiteiten van de Boerenleen bank aan de Damlaan voldoen reeds lange tijd niet meer aan de beno digde ruimte. Sinds enige jaren heeft de bank i een perceel bouwgrond tegenover dc Bank doch in verband met de tijds- omstandigheden is er voorlopig geen kans om een bankgebouw op te trek ken. Daarom heeft het bestuur thans besloten de bank over te brengen naar „Huize Theresia" aan de Leid- schekade, de kapitale woning van wijle burgemeester H. Keyzer. Strijd tussen politie en ambtena ren. Op het veld van R.K.A.V.V. heeft de rijks- en reserve politie een vriendschappelijke voetbalslag gele verd met de ambtenaren van de ge meente. De politie was sterker en won de wedstrijd met 63. LISSE K.V.P.-BIJEENKOMST. Dc K.V.P.-ers van de afd. Lisse hebben gisteravond in het K A.B.- gebouw geluisterd naar dc heer mr van Rijckevorscl. Dc verantwoorde lijkheid van de K.V.P. in het alge meen en meer in het bijzonder inza ke de samenwerking met de P. v. d. A. behandelde spr. in het eerste ge deelte van zijn toespraak. De sociale maatregelen, welke genomen zijn, liggen geheel in de lijn van de socia le encyclieken. De visie van de P.v. d.A. en die van de K.V.P. omtrent de maatschappij en de staat gaan niet paralel. De P.v.d.A. wil staats socialisme. Rechtvaardigheid er I naastenliefde zijn hier bij ons richt snoer. (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. (Opgemaakt te 10 uur). ENKELE BUIEN. Veranderlijke bewolking met enkele regen- of onweersbuien. Overwegend matige wind tussen Zuid en West. Iets koeler. 19 Juni: zon op 4.19 en onder 21.03; maan op 1.46 cn onder 18.52 uur. Het w-etA in Ewxpfia De weerrapporten van hedenmor gen 07.00 uur luiden: Max temp. weer gisteren OSLO geheel bew. 16 C. STOCKHOLM geheel bew. 19 HELSINKI onbewolkt. 17 i> EDINBURGH regen. 17 LONDEN motregen. 19 KOPENHAGEN zwaar bew. 17 AMSTERDAM geheel bew. 22 GENEVE zwaar bew. 28 PARIJS zwaar bew. 27 BORDEAUX regen. 23 NICE zwaar bew. 26 BERLIJN zwaar bew. 26 FRANKFURT nevel. 26 MUNCHEN half bew. 26 WENEN licht bew. 25 Het K. N. M. I. deelt mede: Het weer in ons land kenmerkt zich sedert het einde van dc vorige week wel door grote en snelle ver anderingen. Konden wij Vrijdag van een zonnige zomerse dag genieten, reeds op Zaterdag drong weer koude re lucht ons land binnen cn Zondag kwamen dc temperaturen op vele plaatsen niet hoger dan 12 graden, d. i. ongeveer 14 graden lagen dan op Vrijdag. Bovendien veroorzaakte een klei ne storing een laaghangend wolken dek, waaruit bijna de gehele dag re gen of motregen viel. Deze storing trok vervolgens snel naar Finland weg, zodat het weer Maandag reeds aanmerkelijk verbeterde. Boven Duitsland en Polen ontwik kelde zich een gebied van hoge lucht druk, waardoor boven West-Europa een Zuidelijke luchtstroming ont stond, die warme lucht uit Frankryk naar het Noorden voerde. Hierdoor konden de temperaturen gisteren in het Zuiden van liet land weer tot bijna 25 graden oplopen. Echter ook deze weersverbetering was slechts van korte duur. Een nieuwe depres sie. waarvan het centrum boven Schotland ligt, deed gisteravond haar invloed reeds gelden en gaf aanlei ding tot enkele onweersbuien. Achter deze depressie om stroomt nu koelere lucht naar West-Europa, terwijl bo ven Midden-Europa de aanvoer van warmte uit het Zuiden nog onvermin derd aanhoudt. Ons land zal zich de komende dagen dicht by het strijd perk van deze luchtmassa's bevinden waardoor dc kans op regen- of on weersbuien groot is. De temperaturen blijven daarbij aan de lage kant Spr. belichtte vervolgens de sa menwerking ten opzichte van de deelneming in de vorming van een regering cn besprak hiervan de ver schillende facetten. Spr. besloot zijn goed gedocumenteerd betoog met een opwekking om de eenheid in de K. V.P. te bewaren. De Beierse kapel van Canite Tuba, die reeds voor de aanvang van de vergadering wat muziek had laten horen, vulde dc pauze met enige vrolijke nummers. Mr. Th. M. J. de Graaf, burgemees ter en lid van de Tweede Kamer gaf een korte uiteenzetting van het werk der Kamerfractie in de afgelopen 4 jaar en weerlegde meer speciaal de onverdiende critiek op de K.V.P. Mr van Rijckevorsel vervolgde hierna zijn rede en verklaarde, dat ons aller doei moet zijn, om zoveel mogelijk te bevorderen de losmaking van de economische politiek van de staatsbemoeienissen. De voorzitter bracht tenslotte dank aan de sprekers en de Beierse kapel. SASSENHEIM R.K.S.V. „Teylingcn". De jaar vergadering afd. Voetbal op Vrijdag 20 Juni a.s. des avonds te 8 uur in het K.S.A.-gebouw is tot 27 Juni uitgesteld. VOORSCHOTEN PUZZLE-RIT GAAT NIET DOOR De puzzle-rit voor bromfietsers cn fietsers, die hedenavond onder aus piciën van Veilig Verkeer zou wor den gehouden, gaat wegens gebrek aan belangstelling niet door. Granaten tussen vuilnis De poli tie van Voorschoten verzoekt nog maals dringend, geen granaten tus sen het huisvuil te doen. De ophaaldienst heeft de laatste weken enkele malen dergelijke pro jectielen aangetroffen. Wie nog gra naten in huis heeft, kan deze bij de politie afgeven. Voor een bekeuring behoeft men niet bevreesd te zijn. ZOETERMEER Ongeluk. Gisteravond kwamen op de Bleiswijkseweg twee motor rijders, uit tegenovergestelde rich ting komende, doordat zij elkaar te laat opmerkten, in botsing. Ieder vervoerde een passagier op de duo. Deze kwamen met de schrik vrij. Een der bestuurders liep verwondin gen op, welke van dien aard waren, dat overbrenging paar een zieken huis noodzakelijk werd geacht. Dr. de Bruijn verleende de eerste hulp. Geen bacteriënoorlog Met een stun, die trilde van emotie, sprak generaal Ridgway, dc nieuwe NTO-opperbevelhebbcr in Furopa, gisteren te Rome: „Ik zweer, dat de strijdkrachten der Verenigde Naties op Korea nimmer 'n bactericcnoorlog gevoerd hebben." Kcnnenj'c was dc generaal, die sprak op eei: persconferentie na een onderhoud rnei premier De Gasperi, verlangend om eens en voor al een einde te maken aan de comm. beschuldigingen, die hij bedoeld acht te „om haat te verwekken en twee dracht tc zaaien". Zijn adjudanten hadden tevoren aan de pers verzocht, Ridgway vragen te stellen over deze kwestie. „Ik zou zeggen, dat deze zaak er een is tussen mensen, die in God en de warheid geloven, en hen die beide ontkennen", aldus de generaal, die verder de zg. bewijzen en foto's „door de communisten zelf cmaakt" noemde In de straten van Rome was het gisteren weer rustig nog de (weinige) incidenten van Maandag, waarbij 350 mensen gearresteeerd werden, die be toogden tegen Ridgway. In de namiddag arriveerde de NA- TO-bevelhebber in Napels, vanwaar hij volgende week zijn Europese in spectiereis zal voortzetten met een bezoek aan Duitsland. MARKTBERICHTEN WOERDEN. 18 Juni Kaas. Aan voer 289 partijen. Prijzen: le soort 2.21—2.27, 2e soort 2.16—2.20 en extra kwaliteit 2.33 per kg. Handel matig. TER AAR, 17 Juni 1952, Groente Peulen 4.50——0.60idem B 2.604.40; Doppers 3.804.50; Capdoppers 4.70 5.40; Blauwschokkers 6.40; Tuinbo nen 2.302.60 alles per tien kg. Kas- snij bonen 1.001.20; idem stek 0.55— 0.90; Stambonen 1.10; Waspeen 0.12 0.24; idem stek 0.020.08; Andijvie 0.08; Nieuwe aardappelen 0.11; idem kriel 0.07, alles per kg. Boskroten 0.08; Bospeen 0.17, alles per bos. LEIDSCHENDAM 17 Juni. Groente Sla 811; Spinazie 2027; Poste lein 20—23; Andijvie 2028; Bos peen 3438; Tomaten 90116; Tuin bonen 3033; Bloemkool A 14—18; idem B 912; Komkommers A 30 24; idem B 15—18; idem C 12; idem krom 1922 per kg.; Perziken 17—34: Starr,honon 133—137.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3