Ingrijpende wijzigingen voorgesteld in het middelbaar onderwijs Iedere school krijgt eigen leerpl an Mumpa JCatófóO-tó Verliest een penseel WOENSDAG 18 JUNI 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 H.B.S. wordt veranderd in „Athenaeum" met verplicht Latijn - Instelling van een nieuwe vorm„Algemeen Middelbare School" Geen toelatings examens meer ONDERWIJSVOORZIENINGEN NAAR DE DENKBEELDEN VAN MINISTER RUTTEN. De Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft bij de Tweede Kamer ingediend wetsont werpen tot regeling van het voorbe reidend hoger en van het algemeen middelbaar onderwijs. Voorbereidend hoger onderwijs Hier volgen de voornaamste bepa lingen van het wetsontwerp voorbe reidend hoger onderwijs: 1. Er zullen zijn gymnasia, athenaea nieuwe naam voor H.B.S., zie hier over de toelichting) en lycea. Het gymnasium geeft onderwijs in de klassieke richting; het athenaeum in de moderne richting; het lyceum, dat tot nu toe niet wettelijk is geregeld, verenigt in een schooltype beide richtingen. De cursusduur van alle dagscholen is zes jaar, die van de avondlycea, die ook in de wet voor komen, vier jaar. 2. Verlenging van de cursusduur tot zes jaar van de H.B.S. (athe naeum) is nodig voor meer vrucht dragend onderwijs. Voor zeer begaaf de leerlingen is de studie in kortere tijd mogelijk. 3. Voor alle scholen zal een alge meen leerplan gelden. Dit geeft aan het minimum aantal lessen in de ver plichte vakken en de totale-aanitallen lessen, die moeten en mogen wor den gegeven. Elke school stelt zijn bijzonder leerplan op. Daardoor is een grotere vrijheid aan de scholen gegeven, meer gelegenheid tot her vorming van het onderwijs. Elke school kan haar eigen cachet krijgen. 4. Ingevoerd wordt een stelsel van kern -en keuzevakken. Het leerplan van het gymnasium ondergaat wel enige, maar geen ingrijpende wijzi ging. Wat het leerplan van het Athe naeum aangaat: Ook in die prae-uni- versitaire instelling zal onderwijs in Latijn worden gegeven, weliswaar in eenvoudig Latijn. Ini de hoogste klas sen worden klassieke schrijvers in vertaling gelezen. Daarbij is het geenszins de bedoeling klassieke vor ming te geven. Ook wordt de vor ming tot staatsburgerschap verzorgd. 5. Het toelatingsexamen zal niet meer verplicht zijn. Toelating ge schiedt in principe op het advies van het hoofd der lagere school. Recto ren blijven echter vrij een toelatings- Dnderzoek in te stellen. 6. Ten aanzien van de lesrooster wordt onderscheid gemaakt tussen „doceer" en „werk"-uren, waarin de leerlingen onder leiding van de lera ren werken, repeteren en een deel van hun huiswerk maken. De leer lingen worden genoopt tot zelfwerk zaamheid. Het zelfstandig studeren wordt geleidelijk voorbereid. De duur der lessen is niet wettelijk vastgelegd. 7. Het eindexamen ondergaat slechts geringe wijziging. Men wil aan het bezit van het einddiploma atheneaum A meer rechten toeken nen. Maar dan is een brede exact- wetenschappelijke vorming vereist. Aan de avondlycea wordt weliswaar nog geen eigen eindexamen gegeven, wel in het vooruitzicht gesteld. 8. In de subsidiëring van bijzon- de scholen is een grote vereenvoudi ging aangebracht. Voor de materiële uitgaven ontvangen zij een bedrag, dat even groot is als voor een rijks- Duurder Spaans visum A.N.W.B. teleurgesteld De kosten van een verblijfsvisum voor Spanje, dat gedurende negentig dagen en voor drie in- en uitreizen geldig is, zijn met ingang van 16 Juni verhoogd van 23.40 tot f 32.50. Naar het Spaanse consulaat de A. N.W.B. mededeelt, is deze aanzien lijke prijsverhoging het gevolg van het feit, dat Nederland aan Spanjaar den reeds lang ƒ31.50 voor een Ne derlands visum berekende. Spanje heeft zich thans aan deze situatie aangepast. Reeds verschillende len heeft de ANWB, zo zegt zij, er zowel bij het Ministerie van Buiten landse Zaken als bij de Spaanse auto riteiten op aangedrongen de hoge le ges van de visa, die in geen verhou ding staan tot de werkelijk hiervoor te maken kosten, te verlagen. Deze nieuwe verhoging is dan ook zeer te leurstellend en zal het toerisme tus sen beide landen stellig ongunstig be- invloeden, zo meent de bond. De kos ten van de doorreisvisa, 3.90 bij een geldigheid van drie dagen en 7.80 bij een geldigheid van zeven dagen, zijn nog ongewijzigd. school van overeenkomstige grootte. De besturen krijgen daardoor meer vrijheid, maar ook meer verantwoor delijkheid en de administratie wordt vereenvoudigd. De lijn der pacifica tie wordt verder doorgetrokken. De subsidiëring van gemeentelijke scho len wordt eveneens vereenvoudigd, GEEN „H.B.S." MEER. i de toelichting merkt minister Rutten nog op, dat de naam hogere burgerschool is vervangen door „atheniaeum", een aanduiding, die meer in overeenstemming is met het prae-universitaire karakter van het onderwijs in deze schodj. De oude naam H.B.S. herinnert te veel aan de negentiende-eeuwse standeninde ling en aan het oorspronkelijke mid- delbare-school-karakter. De cursusduur van het athenaeum bedraagt zoals reeds gezegd zes jaar (thans in het algemeen vijf jaar). De minister motiveert deze verlenging. Er is geen enkel land, zegt hij, dat zoals Nederland voor het hoger on derwijs tweeërlei opleiding van onge lijke tijdsduur heeft. Aan de prae- universitaire vorming worden thans hogere eisen gesteld dan vijftig jaar geleden. De omvang der leerstof is voor de meeste leerlingen te groot om in vijf jaar goed verwerkt te kun nen worden. De minister is zich be wust van de bezwaren, die uit de verlenging van de cursusduur voort vloeien, vooral ook voor de ouders. Hij gelooft echter, dat door het rus tige tempo het doubleren zal ver minderen en dat dus toch vele leer lingen de school in dezelfde tijd als thans zullen doorlopen. Bovendien bestaat voor zeer begaafde leerlingen de mogelijkheid de studie in minder dan zes jaar te voltooien. Algemeen middelbaar onderwijs Hier volgen de voornaamste bepa lingen van het wetsontwerp alge meen middelbaar onderwijs: 1. Algemeen middelbaar onderwijs zal worden gegeven in de algemeen middelbare school (A.M.S.) met vier jarige cursus; de middelbare meis jesschool (M.M.S.) met vijfjarige cursus; de algemeen middelbare avondschool met driejarige cursus; de handelsavondschool met vijfjarige cursus. De handelsdagscholen wor den afdelingen van de A.M.S. Han delsavondscholen met driejarige cur sus komen in het M.O.-ontwerp niet voor. Verwacht wordt, dat het diploma der A.M.S. zal worden aanvaard als aanbeveling voor tal van maatschap pelijke betrekkingen. Het rijk zal het voorbeeld geven. Dat diploma zal ook toelating geven tot meer gespe cialiseerde middelbare vakopleidin gen. 2. Organisatie van de A.M.S.: De mogelijkheid wordt geschapen voor de inrichting van algemeen middel baar onderwijs in een zelfstandige school. Meestal zal de A.M.S. echter een afdeling zijn in lyceum of athe naeum. Het ligt niet in de bedoeling spoedig vele zelfstandige scholen in het leven te roepen. Er zal eerst er varing mee moeten worden opge daan. In het wetsontwerp is ook voorzien de omzetting van handels dagscholen, van hogere burgerscho len met driejarige cursus en ook van enkele u.o.-scholen tot A.M.S. De toelating verloopt als bij de scholen voor V.H.O. In de eerste twee klassen van A.M.S. en athenaeum zal het onder' wijs ongeveer gelijk zijn. In de der de en vierde klasse van de A.M.S. wordt gedifferentieerd in een A- richting (maatschappelijk gericht) en een B-richting (mathematisch- physisch gericht. 5. Door onderscheiding van een algemeen en een bijzonder leerplan is ook hier de nodige vrijheid ven en aanpassingsmogelijkheid aan regionale en sociaal-economische om standigheden. Het onderwijs in de moedertaal staat op de voorgrond. Bij het onderwijs in de moderne ta len moet vooral het actieve taalge bruik worden beoefend. 6. De eindexamens worden afge nomen onder toezicht van gecommit 7. De bevoegdheden der leraren zijn gelijk aan die voor het geven van V.H.O. Enige dispensatie voor zelfstandige A.M.S.'en is mogelijk. De memorie van toelichting schetst de verhouding van de A.M.S. tot de school voor U.L.O. Zowel A. M. S. als U.L.O.-school hebben een belangrijke taak. Maar die is niet dezelfde. Een reorganisatie van het U.L.O. wordt nog niet aan de orde gesteld. Er is daar een vernieu- wingsstreven merkbaar, dat welda dig aandoet, en waarvan de resulta ten dienen te worden afgewacht. 9. Het subsidiëringssysteem van het wetsontwerp tot regeling van het algemeen middelbaar onderwijs is gelijk aan dat voor het voorberei dend hoger onderwijs. WAARTOE DE A.M.S. DIENT Het „algemeen middelbaar onder wijs" dient eert veelzijdige ontwik keling te geven en in dat opzicht voor te bereiden voor de vervulling van taken en functies, waarvoor meer ontwikkeling in gezin en sa menleving worden gesteld en waar voor geen hoger onderwijsopleiding is vereist. Die voorbereiding moet algemeen zijn in deze zin, dat zij niet dienstbaar wordt gemaakt aan be paalde gespecialiseerde werkzaam heden of aan de opleiding voor een specifiek beroep. Het gaat er om, dat de leerlingen de geestelijke ge schiktheid verwerven, die als alge mene voorwaarde kan worden be schouwd voor een goede vervulling BELANGRIJK REGERINGS BESLUIT VOOR DE MEDISCHE FACULTEIT TE NIJMEGEN. De bestuursraad der Sint Radboud- stichting maakt bekend, dat de minis ter van Onderwijs na overleg met zijn ambtegenoten, zijn goedkeuring gehecht heeft aan het realisatiesche- ma-plan eerste phase voor de gebou wen van de medische faculteit te Nij megen op het landgoed Heydendael. Volgens dit realisatieschema-plan eerste phase zullen in de periode van de komende 10 jaren de hiernage- noemde onderdelen van de medische faculteit tot stand gebracht worden. Een deel van de praeklindsche insti tuten, d.w.z. gebouwen en laborato ria, waarin het onderwijs voor het candidaatsexamen gegeven wordt, welk onderwijs in 1951 in een voorlo pig gebouw is begonnen. Voorts eert deel van de geprojecteerde klinische instituten, met hét universiteitszie kenhuis en de daarbij behorende huisvesting voor religieuzen en le- keiwerpleegsters, dienstgebouwen enz. Het is op grond van deze princi piële beslissing thans voor de Sint Radboudstichting mogelijk geworden de reeds jarenlang voorbereide plan nen voor de medische faculteit te gaan realiseren. De aanwezigheid van een particulier ziekenhuis (St. Cani- sius), grenzende aan het academisch complex, maakt het mogelijk een uit wisseling van gemeenschappelijke be langen tot stand te brengen. Beide ziekenhuizen zullen gediend worden door de zusters „Onder de Bogen" van Maastrict, in samenwerking met lekenverpleegsters. Eind Mei in Nederland 130.627 werklozen 21.148 In bouwnijverheid Blijkens een opave van het Cen traal Bureau voor de Statistiek be droeg het aantal ingeschreven werk zoekenden in ons land eind Mei 130.627 (van wie 86.643 geheel werk lozen). Hiervan waren 120.325 80.869) mannen 10.302 (5774) vrou wen. In de DUW werkten 31.814 mannen, in de Rijkssteunregeling waren op genomen 51.269 geheel werklozen van wie 837 vrouwen. Van de ingeschreven mannelijke werkzoekenden behoorden tot de bouwnijverheid 21.148 (geheel werk lozen 14.482), metaalnijverheid 11.209 (9324), textielnijverheid 2.877 (2084), voedings- en genotmiddelenbedrijf 4035 (2905), landbouw 14024 (5406), handel 4175 (3299). hotelpersoneel 2133 (1707), scheepvaartpersoneel 1556 (1292), niet-varend transportper- soneel 7256 (5062), kunstenaars en van middenfuncties en levenstaken voor meer ontwikkelden. De eindexamens worden afgeno men ten overstaan van gecommit teerden, waarvan een rechtstreeks en de anderen op voorstel van school door de minister worden aan gewezen. De eindexamenopgaven zijn deels centraal, deels van school tot school verschillend. De minister koestert de verwachting, dat het einddiploma A.M.S. de deur zal ope nen voor het vervullen van middel bare functies, waarvoor tot nu toe einddiploma H.B.S. wordt verlangd, Hij deelt mede, dat voor de benoe ming tot functies in rijksdiensten het einddiploma A.M.S. die erken ning zal vinden. Voor abituriënten van A.M.S.'en zal het mogelijk zijn onder bepaal de voorwaarden over te gaan naar de vijfde klasse van een athenaeum of van dë moderne afdeling van een lyceum. Er is dus voldoende moge lijkheid tot overstappen of door stroming zonder onnodig tijdsver- lies. Er komt zoals begrijpelijk is een staatsexamen A.M.S. Omzetting en bloc van UX.O.- scholen in A.M.S. zou niet verant woord zijn. Wel zullen bepaalde U.L.O.-scholen in A.M.S. kunnen worden omgezet. Prins Bernhard hersteld Op een Dinsdag door de Regerings voorlichtingsdienst te Alkmaar ge houden persconferentie is medege deeld, dat prins Bernhard in zoverre is hersteld, dat hij het programma, dat was vastgesteld voor het ko ninklijk bezoek aan Alkmaar en West-Friesland op 20 Juni, gedeelte lijk zal kunnen meemaken. Na het bezoek aan Alkmaar zal de Prins zich per auto naar Hoorn be geven, waar het koninklijk jacht „Piet Hein" gemeerd ligt. De Prins zal het programma in Hoorn weer volgen. De aangekondigde bezoeken van de Prins aan het dijkgat in de Wieringermeer en aan Sijbekarspel komen te vervallen. teerden, die ten dele op voorstel van soortbeoefenaren 1488 (703), kleding- de school worden benoemd. Het exa-1 bedrijf 1976 (1824), leder, rubber, menwerk is deels wel, deels niet wasdoek (w.o. schoenindustrie) 1322 centraal. (965). Het pensioen van mevr. Blokzijl Van officiële zijde wordt ons mee gedeeld: „Bij het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen kwam begin 1950 van mevrouw Blokzijl het verzoek binnen om voor pensioen in aanmerking te komen. De betrokken departementale dienst was van oordeel, dat volgens de wettelijke regelingen de wedu we, op wier gedrag tijdens de bezet ting niets was aan te merken in haar pensioenrechten hersteld behoorde te worden. Daarvoor was echter om louter formele redenen gedeeltelijk herstel van de pensioenrechten van haar overleden man noodzakelijk. De commissie van advies zuive ringsbesluit 1950 (commissie Patijn) adviseerde in deze zin aan de minis ter van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. Deze nam in Augustus 1950 een ongeveer gelijkluidende be slissing. Een jaar later rees twijfel over de juistheid van de interpreta tie der betreffende wettelijke rege lingen. De pensioenraad wees het verzoek van de weduwe af, waarna mevr. Blokzijl in beroep ging. Op 22 Juni a.s. zal de Centrale Raad van Beroep te Utrecht in deze zaak uit spraak doen." POSTKOETS UIT BREDA NAAR KON. PALEIS. Het Provinciaal Anjerfonds Noord- Brabant heeft een serie van 300 kaar ten uitgegeven met prachtige foto's van Martien Coppens van het Bra bantse land: landschappen, stads- en dorpsgezichten, kei ken, kastelen, kunstschatten en onderwerpen als folklore, optochten en processies. In mapjes van vijf kunnen ze rechtstreeks bij het Provinciaal An jerfonds te Den Bosch worden aan gevraagd. De opbrengst wordt be stemd voor de culturele doeleinden, waarvoor het Fonds is gesticht. Om de verspreiding van deze kaar ten te bevorderen, vertrekt op 10 Juli uit Breda een met vier paarden be spannen postkoets naar Soestdijk. Hiermede worden de kaarten ver voerd, die men aan de leden van het koninklijk gezin kan sturen. Het adres moet dan luiden: „Per post- i koets naar Paleis Soestdijk, via Bre- da-Oranjestad". 'n Bewakingscorps van Ambonnezen Werkgelegenheid voor allen De hoofdleider van de Ambonese woonoorden in Nederland, de gene- raal-majoor P. Scholten, heeft aan de leiders van de woonoorden der Ambonezen in Nederland o.m. het volgende medegedeeld, „Uit het antwoord van de Minsters van Oorlog en van Binnenlandse Za ken op de vragen van het lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, dr Bruins Slot, blijkt, dat de rege ring niet bereid is om de tijdelijk hier te lande vertoevende Ambonese oud-KNIL-militairen de militaire status te geven. Verder blijkt hier uit, dat overwogen is op welke wij ze kan worden tegemoet gekomen aan de wenselijkheid om voor de Ambonezen gedurende het verblijf in Nederland passend werk te vin den. Teneinde de mannelijke bewo ners der Ambonese woonoorden hier toe in de gelegenheid, te stellen, zijn de volgende mogelijkheden geopend. A. Er zal een burger-bewakings korps worden opgericht van ten hoogste 2000 man, dat belast zal worden met bewakingsdiensten in Nederland. B. De Ambonezen, die een vak opleiding hebben voltooid, zullen in kampbedrijven en werkplaatsen werkzaam worden gesteld. C. In de interne kampdiensten, bv. voor keukendienst, de ad ministratie, e.d. kunnen daarvoor in aanmerking komende krachten op arbeidsovereenkomst worden aangesteld. Met het oog op de toekomst moet bij het bepalen van de keuze tussen de verschillende mogelijkheden bi- zondere waarde worden gehecht aan de vakopleidingen. Deze staan daar om voor alle leeftijden open. Een premieregeling voor bijzondere pres taties gedurende de opleiding zal worden ontworpen en spoediö bekend worden gemaakt. OPLEIDING VAN VERPLEEGSTERS. In September wordt in Nijmegen een „hogeschool" voor verpleegsters geopend. Dit deelde de voorzitster van de Nederlandse R.K. Bond voor verplegenden „Salus Infirmurum' mede in haar openingsrede op de jaarvergadering van de bond, die op Bouvigne in Breda v/erd gehouden. De vorming van verpleegsters krijgt steeds meer de belangstelling, zowel op nationaal als internationaal ter rein. Er is een internationale erecode voor verpleegsters in studie. Voorts is een commissie voor persoonlijk heidsvorming tot stand gekomen. De initiatiefnemers hopen steun van de overheid te verkrijgen, omdat bij deze vorming sprake is van een be paalde vorm van onderwijs. De bond telt thans 4462 leden tegen 4000 in 1951. Door geldgebrek, wegens nala tigheid in het contributiebetalen van de leden, kon niet worden deelgeno men aan een internationale conferen tie in Lissabon, waar de opleiding middelpunt van de besprekingen uit maakte. (Volkskr.). 16. Evelientje was intussen Humpo Hotsflots met zijn zorgen over het penseel allang vergeten. Ze had voor de tweede maal het luik opgetild en was nu bezig, de ladder af te dalen, die naar een donkere, muf-ruikende gang voerde. Ze trok weer haar re volver en verwachtte ieder ogenblik iemand uit het duister te zien opdui ken Toen haar ogen echter een beet je aan het donker gewend waren, zag ze, dat de gang, waarin ze stond, aan het einde uitkwam op een deur „Sssst!" zei Evy en legde een klein vingertje op haar mond. „Ik geloof, dat ik wat hoorJa, ik hoor het geluid van draaiende machines Daar zijn ze zeker bezig, die biljetjes te drukken waar Humpo het over hadMaar veronderstellen is goed, maar overtuigen is beter Gehamsterde borrels Prof. mr. P. Lieftinck bleek het Dinsdagavond in de Eerste Kamer niet eens te zijn met het gedistil leerd-bureau te Schiedam, dat 'n adres aan hem had gericht tot ver mindering van omzetbelasting op de borrel. Nadat prof. mr. A. N. Molenaar (VVÏ)) het had opgenomen voor de in de knel geraakte distilleerderij- branche en daarbij verwees naar de gang van zaken bij de sigaren-indu strie, besteed de minister de argu mentatie van „Schiedam". De cijfers over het verbruik van gedistilleerd in zijn eigen memorie van Antwoord noemde prof. Lief tinck betrouwbaarder dan die van het gedistilleerd-bureau. Een definitieve conclusie over de omzet van drank kan pas worden getrokken als de gehamsterde bor rels zijn verbruikt, betoogde de be windsman. Dat het hamsteren van gedistil leerd niet gering is geweest, besloot prof. Lieftinck, blijkt wel uit het feit, dat er een navordering moest worden geheven over niet minder dan 2.707.850 liter. DE „KLEINE" TAXI-ONDER- NEMERS IN DEN HAAG. De kleine taxi-ondernemers in Den Haag en de bij hen in dienst zijnde chauffeurs zullen hedenmor gen om 8 uur de actie beginnen, die zij vorige week reeds hebben aange kondigd. Het betreft hier het weige ren om bemiddeling te verlenen bij de standplaatsen- aan de chauffeurs van enkele grote taxi-ondernemers, die telefonisch worden opgeroepen door portiers van hotels en onderne mingen. Deze portiers krijgen voor deze vriendelijkheid geregeld fooien. De kleine ondernemers en de chauffeurs zijn van mening dat zij mogen rekenen op medewerking van B. en W. bij het komen tot een even redige taakverdeling op de stand plaatsen. Zij wensen opheffing van de roepplicht, d.w.z. het waarschu wen van taxichauffeurs, die niet vooraan in de rij staan en verwijde ring van de kiesschijven van de te lefoons bij de standplaatsen. Het co mité van kleine taxi-ondernemers heeft uitdrukkelijk kenbaar gemaakt, dat er bij de standplaatsen geen wan ordelijkheden mogen worden ver oorzaakt. Het hoopt dat B. en W. er spoedig toe .zullen overgaan deze zaak nader onder ogen te zien. De Betuwe heeft lVs mill, schade Hoofdzakelijk de tuinbouw getroffen Uit het onderzoek dat door de rijksland- en tuinbouwconsulent- schappen is samengesteld naar aan leiding van de hagelschsde in de Be tuwe blijkt dat in het gebied van Ommeren, Lienden en Kesteren pl.m. 520 H.A. beteeld met fruitbomen door de hagelSchade te lijden heeft gehad. Hiervan was 225 H.A. van 75 tot 100 pet. vernield. Men taxeert de schade aan de fruitteelt aangebracht op rond anderhalf millioen gulden. Met de bladstand in de vele boom gaarden is het droevig gesteld. Het zwaar beschadigde blad begint te ver dorren. Wat de landbouwer betreft is gebleken, dat' pl.m. 150 HA vrijwel geheel is vernield. Dit betreft in hoofdzaak de graangewassen. Naar men verwacht, zullen de aardappelen en de bieten zich nog wel voor 80 pet. herstellen, zodat de schade aan deze landbouwproducten wel meevalt. Schietpartij in de Zaan eist dode en gewonde Chinees gearresteerd De 35-jarige Koger steenkolen- handelaar Jaap Kok is gisteravond om kwart voor twaalf doodgescho ten door de 43-jarige Zaandamse textielhandelaar Y. C. C., Chinees van geboorte, in de A. F. de Savor- nin Lohmanstraat. Mevrouw Kokde Graaf, kreeg een schampschot in de bovenarm. Zij is ir. het gemeenteziekenhuis te Zaandam opgenomen. De aanslag is gepleegd voor de winkel van de Chi nees, nadat het echtpaar Kok de echtgenote van C. had thuisgebracht van een gezamenlijk bioscoopbezoek. De Chinees, die in de deuropening stond heeft de familie Kok een ver wijt gemaakt. Toen de. heer en me vrouw Kok wilden vertrekken, loste C. twee schoten, waarvan één de heer Kok dodelijk trof. C. vluchtte na zijn daad naar het Boomgaardpad, waar hij de fabrieksarbeider Vleeshakker 'een groot bedrag bood voor een nacht onderdak. V. ging daar niet op in. Na een kleine omzwerving keerde C. naar zijn woning terug waar hij werd ingerekend. Met behulp van speur honden is enige tijd gezocht naar de revolver, die C. naar zijn zeggen over de schutting van een speeltuin heeft geworpen. Door valse aangifte zichzelf benadeeld Toch strafbaar Een proces tegen de aannemer G. W. P. uit de Haarlemmermeer, die wegens onjuiste belastingaangifte door de rechtbank te Haarlem tot 5 maanden was veroordeeld, en gister middag in hoger beroep voor het Am sterdamse Gerechtshof stond, nam een voor de verdachte onverwachte, gunstige wending, toen een belasting ambtenaar als getuige-deskundige verklaarde, dat de staat in feit door de valse aangifte bevoordeeld was in plaats van benadeeld. De verdachte erkende in Februari 1948 op het aangiftebiljet, hem in gevolge het buitengewoon navorde- ringsbesluit toegezonden, te hebben ingevuld, dat hij in de oorlogsjaren zijn inkomsten juist had opgegeven. In werkelijkheid had hij in die ja ren voor 30.000 aan effecten ge kocht, die hij voor de belastingen steeds had verzwegen. Na de bevrijding, zo erkende hij desgevraagd, was hij wegens collabo ratie met de vijand gevangen geno men. Nog voor 1948 werden hem zeer hoge definitieve aanslagen over de oorlogsjaren uitgereikt. Na enige discussie werden de drie getuigen, van wie de laatste getuige- deskundige was, 'het eens over het feit, dat „de opgelegde aanslagen maar een slag in de lucht waren ge weest". Verdachte had in feite zoveel belasting betaald, dat zijn ontduiking door de staat allang gecorrigeerd was. De procureur-generaal merkte op dit punt op, dat indien verdachte desondanks in 1948 alsnog het bezit van de effecten had opgegeven hij toch een hogere aanslag zou hebben gekregen, dan nu 't geval is geweest. De getuige-deskundige ontkende dit en legde uit, dat het aangiftebiljet van het buitengewoon navorderings- besluit als „generaal pardon" en voorts als controle over het vermo gen was bedoeld, en dat op deze spe ciale aangifte geen aanslag volgde. In een ingewikkeld belasting-tech nisch betoog, voerde hij zelfs aan, dat indien verdachte in 1948 eerlijk zijn biljet zou hebben ingevuld de staat er juist op achteruit zou zijn gegaan, met andere woorden, dat ver dachte zichzelf onbewust aan het be nadelen was, toen hij het biljet on juist invulde, ook al zou dit nimmer aan het licht zijn gekomen. In zijn réquisitoir betoogde de pro cureur-generaal, mr. J. Hoeffelman, dat het vals invullen van belasting biljetten altijd strafbaar is, ook al lydt het rijk daardoor misschien geen schade. De procureur zeide wel te willen aannemen, dat in dit geval de staat niet was benadeeld, maar achtte een gevangenisstraf desniet temin op zijn plaats.Een straf van 5 maanden achtte hij „misschien wel iets te hoog", zodat hij ten slotte maanden gevangenisstraf eiste. Het Hof zal in deze zaak op 1 Juli a.s. uitspraak doen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2