QzQaidóe&owïMit Koning Gustaaf van Zweden spreekt duidelijke taal Kardbevg Fa^nhaber Moskou antwoordt met een tegen-protest De Zweed zou eerst geschoten hebben „Vliegende schotels" boven Parijs Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 18 JUNI 1952 43ste JAARGANG No. 12615 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.— p. mnd., t 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 „Wij allen zijn onwrikbaar besloten ons gewapenderhand te verdedigen in geval onvrede over ons land mocht komen. Wij Zweden zijn een vreedzaam volk en bedreigen niemand, maar wij leven ongelukkigerwijs in een wereld waarin met de mogelijkheid van gewapende conflicten rekening moet wor den gehouden", aldus koning Gustaaf Adolf gisteren bij een bezoek aan een opleidingsschool voor het leger in Noord-Zweden. Gisteravond diende - de Sovjet-Unie een protest in bij Zweden tegen het schenden van de Sovjet- Russische territoriale wateren door een Zweeds militair vliegtuig op 16 Juni. Wisjinski overhandigde de protcstnota in Moskou aan de Zweedse ambas sadeur, zo meldde radio Moskou. RUSSISCHE LEZING. In de nota stond dat het toestel de staatsgrens van de Sovjet-Unie in de omgeving van Kaap Risna op het eiland Kjoema had geschonden. Twee Sovjet-jagers gelastten de Zweed, die boven Sovjet-gebied bleef vliegen op een vliegveld te dalen. De Zweed volgde het bevel niet op, maar open de het vuur op een van de Sovjet-toe stellen. De Sovjet-piloten beant woordden het vuur, waarop het Zweedse toestel in zee viel, aldus de nota. Volgens de Zweedse regering was de Catalina onbewapend en volgens haar bemanning en die van het Duit se schip „Munsterland", dat haaf oppikte, werd zij buiten Sovjet-gebied neeergeschoten. Wel heeft Zweden aan de Sovjet- Unie excuus aangeboden voor het feit, dat een Catalina-vliegtuig, dat op zoek was naar een vermiste Zweedse dakota, vorige week Vrij dag boven Sovjet-Russisch gebied heeft gevlogen drie dagen voor dat de andere Catalina door Russische jagers werd neergeschoten. De „Catalina", die Russisch gebied geschonden heeft, heeft vijf minuten boven het eiland Dagoe gevlogen en keerde naar internationaal zeegebied ^ZWEEDSE VLIEGTUIGEN DOOR DE RUSSEN AANGEVALLEN Hittegolf in V.S. eist steeds meer slachtoffers De hittegolf, die op het ogenblik het Oostelijk deel var de V.S. teistert, heeft reeds 128 slachtoffers geëist. Negentien mensen zijn aan de hitte bezweken en 109 kwamen om bij het zwemmen. In het Midden-Westen trad giste ren evenwel nadat reeds verschei dene dagen temperaturen van 35 gra den niet ongewoon waren enige verkoeling op. Salat en ACaief In hotel Beaurivage te Lausanne heeft Koning Talal een ontmoeting gehad met zijn broer Prins Naief. Koning Talal (in het midden) ver laat het hotel waar het onderhoud heeft plaats gevonden. Links zijn zoontje prins Hassan met de kinder juffrouw en rechts Hafez Abdul Hadi, kamerheer. terug, nadat de bestuurder zijn ver gissing bemerkt had. VERSCHERPTE WAAKZAAMHEID. Zweden zal zijn waakzaamheid in de lucht verscherpen, zo is gister avond in een officiële bekendmaking te Stockholm medegedeeld. De rege ring heeft gisteren in een speciale zit ting besloten een voorstel in deze zin van de opperbevelhebber, generaal Nils Svedlund, over te nemen. Onderwijl heeft de Sovjet-ambassa. deur te Stockholm, Konstantin Rodio- now, een diplomatieke tegenaanval ontketend na de Zweedse protesten over het neerschieten van een Cata- lina-vliegboot en de diplomatieke spionnage in Zweden. De ambassadeur gaf te kennen, dat hij in verbinding gesteld wenste te worden met de bemanning van een Russische treiler, die enige tijd gele den een haven van Gothland binnen liep. Premier Erlander had geant woord, dat de kwestie op de gebrui kelijke wijze zou worden onderzocht. Het communiqué geeft geen bijzon derheden, doch van gezaghebbende zijde is verklaard, dat slechts één Russische treiler in de laatste maan den een Zweedse haven heeft aan gedaan en wel een treiler uit Letland met een bemanning van vyf koppen, die om asyl had gevraagd. Het ver lijdt, dat de vijf mannen uit Zweden naar een Westelijk land zyn vertrok ken. Steactiea na de freóeftieting Na de beschieting van de Zweedse vliegboot heeft de minister-president Tage Erlander onmiddellijk de Russische ambassadeur in Zweden admiraal Rodionof ontboden om hem een in scherpe woorden gestelde protestnota te overhandigen. De menigte voor de Russisches Ambassade op het moment, «lat de Russische Ambassadeur het gebouw verlaat om de protestnota op het Departement van Buitenlandse Zaken in ontvangst te gaan nemen. Bekentenis van Sovjet-spion Op de tweede dag van het spion- nage-proceS in Stockholm heeft de hoofdschuldige, Fridjof Enbom, be kend sinds 1941 militaire inlichtingen aan Sow jet-diplomaten te hebben verkocht en zes communisten te heb ben aangeworven voor spionnage- werk. Een communistische boekhan delaar, Sven Jonsson, had hem ver zocht te spionneren. Hij was toen van de ene persoon naar de andere ge zonden en tenslotte bij Sowjet-perso- nen beland. Gewoonlijk ontving hij 500 kronen voor het verstrekken van inlichtingen. Het laatste had hij con tact gehad met de Sowjetrussische assistent-attaché voor militaire za ken, Jegorrof, die Zweden in Januari, na Enbom's arrestatie verliet. Aanvankelijk had men hem gezegd, dat zijn inlichtingen voor krantenar tikelen waren. „Daarom was ik ndet nauwkeurig in die dagen". Hij zeide echter het werk toch gedaan te zullen hebben, als hij geweten had, dat het spionnage betrof. Enbom zeide de Sowjet-Russen in lichtingen te hebben gegeven, omdat hij vreesde, dat de Duitsers een inval zouden doen. Hij had de Zweedse of ficieren „tamelijk onbetrouwbaar" gevonden. Enbom vertelde verder, dat hij in een bruine koffer een radiozender had ontvangen, tezamen met een pistool. Toen hij de zender volgens de bijgevoegde instructies in elkaar had gezet en de zendsleutel indrukte, sloeg er een vlam uit en een deel van de zender verkoolde. Enbom zei de in het geheel ongeveer 10.000 kro nen te hebben ontvangen. Duitse schadevergoe ding aan de joden De Westduitse Bondsrepubliek wil Israël en de Joodse wereldorganisatie goederen ter waarde van 3.000 mil- lioen mark (ruim 2.500 millioén gul den) aanbieden als schadevergoeding voor de misdaden van de nazi's tegen de Joden. Het kabinet verklaarde zich Dinsdag met dit plan accoord. De Westduitse delegatie bij de besprekin gen te Den Haag zal dit aanbod aan de vertegenwoordigers van Israël en de Joodse wereldorganisatie over brengen, wanneer de conferentie wordt hervat. In West-Argentinië hebben zich Dinsdag tot driemaal toe aardschok ken doen gevoelen. Er was sneeuw gevallen. Vele mensen snelden naar open plaatsen, om niet onder puin be dolven te gerakeni. Honderden mensen zijn in noodba- rakken ondergebracht. Gebouwen, die een gevaar voor de omgeving vormen, worden door speciale briga des afgebroken. Dinsdagavond omstreeks 19 uur heeft zich in de steenkolenmijn van Monceau-Fontaine bij Charleroi een ontploffing voorgedaan. Vier mijn werkers, allen Italianen, werden ge dood. Zes anderen worden vermist. Vier der Italiaanse mijnwerkers, die door de ontploffing werden inge sloten en waarvan werd aangeno men dat zij om het leven waren ge komen, zijn Maandagochtend vroeg gevonden; zij waren nog in leven. Het zoeken naar de zes vermisten wordt voortgezet. De autofabrieken in de Verenigde Staten zullen in de loop van de vol gende week waarschijnlijk beginnen de productie te staken, wanneer de staking in de staalindustrie dan nog niet zal zijn beëindigd. De General Motors heeft bekend gemaakt, dat zij de volgende week een begin zal ma ken met de sluiting van de Chevrolet- fabrieken, daar de voorraden van be paalde staalproducten zijm uitgeput. De Chrysler fabrieken zullen de volgende week de productie van mi litaire vrachtwagens moeten staken, waardoor 4.500 arbeiders zonder werk zullen komen. Zoals bekend hebben de Ford-fabrieken reeds bekend ge maakt, dat zij over 2 weken de pro ductie zullen moeten staken, wanneer de staalstaking aanhoudt. De moord op de derde stuurman van het Britse vrachtschip „Clau- cus", wiens naam luidt A. G. Smith, is gepleegd door een havenarbeider, die het slachtoffer in de rug aanviel en met drie messteken doodde. De moordenaar is aan de politie over gegeven. De aanleiding tot de moord was vermoedelijk, dat Smith s mor gens een diefstal van twee lege jute zakken verhinderde. Onder de zwijgende belangstelling van een grote menigte is Dinsdag het stoffelijk overschot van de aarts bisschop van München en Freising, kardinaal von Faulhaber, van de Theatiner-Kirohe naar zijn laatste rustplaats in de kathedraal van Onze Lieve Vrouwe te München overge bracht. Toen de stoet de Theatiner-kirche verliet, begonnen de kerkklokken in de stad te luiden. Langs de route stonden duizenden mensen. Van de openbare gebouwen en van vele par ticuliere huizen hing de Beierse vlag halfstok. De stoet werd geopend door een erewacht van de Beierse politie, die een eentonige roffel sloeg op om floerste trommels. Hierna kwamen vertegenwoordigers van R.K. organi saties, dertig abten en de deken en prelaten van het aartsbisdom Mün chen, gevolgd door achttien bis schoppen en aartsbisschoppen, onder wie de Pauselijke nuntius, aartsbis schop Muench, en de bisschop van Nancy, Henri Marcellus; vervolgens kardinaal Frings van Keulen en kar dinaal Innitzer van Wenen. Op de kist rustte als enige versie ring de rode kardinaadshoed van de overledene. Achter de lijkwagen, ge trokken door vier paarden volgden de zuster van de kardinaal en ver tegenwoordigers van de Beierse en de West-Duitse regering. Syngman Rhee voert censuur in De Zuid-Koreaanse politie heeft alle Japanse tijdschrften te Poesan in beslag genomen, omdat zij „immo reel" waren. Enige dagen geleden heeft president Singman Rhee cen suur ingesteld op buitenlandse kran ten en weekbladen, voornamelijk Amerikaanse. Alleen ambtenaren kry gen exemjlaren in handen, waarin niets geschrapt is. Met slechts weinig anderen zijn zij evenwel de enigen, die buitenlandse kranten lezen. Ver scheidene abonné's op Japanse kran ten ontvingen die bladen gisteren met bepaalde artikelen er uitgeknipt. In het krijgsgevangenenkamp op het eiland Koje wordt de opruiming energiek doorgezet. Gistèren is er weer een blok ontruimd, zodat er thans 22.500 gevangenen zijn overge plaatst. De bewakers zetten 't onder zoek voort naar ondergrondse tunnels en verborgnn wapens. De Amerikaanse onderhandelaars te Panmoendjon hebben ondanks pro testen van de wederpartij de wapen stilstandsbesprekingen tot Zaterdag verdaagd. Zij deelden eenvoudig mee, dat zij voor Zaterdag niet zouden verschijnen. Men wil de communisten daarmee aan het verstand brengen, dat de laatste voorstellen van de Verenigde Naties definitief zijn en dat het geen zin heeft om zittingen te houden, die de wederpartij alleen gebruikt voor het spuien van propaganda. De laat ste gealliceide voorstellen houden in, dat alleen die vijandelijke krijgsge vangenen naar hun land zullen wor den teruggezonden die daartegen geen bezwaar hebben. IBN SAOED ERNSTIG ZIEK? Radio-Damascus heeft Dinsdag avond bericht, dat de gezondheid van koning Ibn Saoed van Saoedie-Arabië plotseling slechter is geworden. Vol gens de omroep is de koning reeds verscheidene maanden ziek. Leden van de koninklijke familie, die op het ogenblik in het buitenland vertoeven, hebben telegrammen ontvangen met het verzoek onmiddellijk terug te ke ren, aldus Radio-Damascus. Weet thuis na een bang. auantuux Zes van de zeven leden der bemanning van de Zweedse Catalina-vlicgboot, die door Russische straaljagers was beschoten, bij hun aankomst te Stock holm, waar zij werden verwelkomd door de bevelhebber van de Zweedse luchtstrijdkrachten, Merdftiand (rechts). Twee van de inzittenden kregen schotwonden. Een hunner is in een Fins ziekenhuis opgenomen. Als een zilveren schijf of een zinken plaat Volgens een officieel rapport van het vliegveld Le Bourget zijn „vliegende schotels", zoals deze geheimzinnige natuurverschijnsels worden genoemd, boven Parijs opgemerkt, meldt de „Telegraaf". Talrijke getuigen hebben aan i de Parijse kranten een relaas van hun waarnemingen gezonden. Een reeks van deze getuigenissen werd zo geloofwaardig geacht, dat ze onmiddellijk j werden opgenomen in het officiële verslag van de Franse Luchtvaart, dat j thans is bekend gemaakt. De schotels werden op 12 Juni overdag en in de I loop van de volgende nacht opgemerkt. Zondagnamiddag meldden sommige j getuigen voor de tweede maal een verschijnsel van een vliegende schotel. WAT OOGGETUIGEN ZAGEN. De controletoren van de vlieghaven Le Eourget geeft de volgende be schrijving: een grote vuurbol, groter in omvang dan een ster, bleef in het Zuid-Westen lang onbeweeglijk han gen, kwam vervolgens in beweging en verdween snel aan de horizon in een bundel sprankelend licht. Vanuit Montmartre werd op hetzelfde ogen blik de schotel beschreven als een zilveren schijf ten Noorden van Parijs. De directeur van een groot waren huis aan de BoijJevard Hausmann zag een onbeweeglijk schitterende vlek aan de heldere hemel boven de stad. De zakenman ging zijn verrekijker halen en bemerkte een lichaam met zilveren uitstraling, in de vorm van een reusachtige zinken plaat, met afgeronde hoeken. De plaat lag haast horizontaal, sloeg plotseling met schokken naar links en vervolgens naar rechts. Zy scheen als door een 5)e Zuxeedóe CataCina ap de galaen machine, maar met schokken te wor den voortgestuwd. i\a 15 k 20 minu ten dwaalde de schijf als een boom blad neer. Ook werd een licht geronk gehoord, als van een reactiemotor op verre afstand. De volgende nacht merkte de con troletoren van Le Bourget aan de ho rizon een rode bol op, die eerst onbe weeglijk bleef. Hij vroeg aan een pi loot van een vliegtuig, dat ging laq- den of hij de bol had gezien. Deze antwoordde, dat hij reeds lange tijd het verschijnsel gadesloeg. Voor het verschijnsel van Zonda- namiddag 5 uur zijn getuigen opge daagd, die een vliegende schotel heb ben gezien Koven Versailles: een rond voorwerp, helwit, op zeer grote hoogte en zich met een snelheid voort bewegende. Men zag een voorwerp, dat een reusachtig valscherm scheen en snel in de bossen daalde. Boven Anjou werd een witte schijf, welke zich met zeer grote snelheid voortbewoog, door een dertigtal per sonen opgemerkt. McCloy vertrekt De Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland, John McCloy, maakte gisteren bekend, dat hij binnen een maand zijn functie, welke hij drie jaai heeft oakleed, zal neerleggen. Als zijn opvolger wordt Walter Donnelly, die op nci ogenblik Amerikaans ho ge commissaris in Oostenrijk is, ge doodverfd, deze zal optreden als de etrste-na-oorlogse Amerikaanse am bassadeur in West-Duitsland. Ook de Franse hoge commissaris, André Franceis-Poncet, heeft vroeger I reeds te kennen gegeven, dat hij waarschijnlijk Duitsland zal verlaten, wanneer de hoge commissie in een ambassade zal worden veranderd. Wenen en Belgrado De Oostenrijkse minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Karl Gruber, zal morgen een officieel bezoek brengen aan Joego-Slavië. Dr. Gruber en zijn staf zullen besprekingen voeren met maarschalk Tito en vertegenwoordi gers van het Joego-SIavLsche ministe rie van Buitenlandse Zaken. Deze foto. die gemaakt werd door een lid van de bemanning van het Duitse schip „Münsterland", toont de Zweedse Catalina-vliegboot (op achter grond) welke door Russische Mig's beschoten was, op de golven. De staart steekt boven het wateroppervlak uit. Op de voorgrond leden van de be manning van het vliegtuig, die zich met een rubbervlet konden redden JCowceCtje Hoe minderwaardiger de karakters worden des te minder wordt de kans op vrede.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1