De nieuwe regeling van de werklozen-voorziening Order voor Nederlands bedrijf Zemen jacvt llled&cap&auutwifteid Zij moet er ook eens uit DINSDAG 17 JUNI 1952 ra— DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 De Staatssecretaris van Sociale Za ken heeft zich tot de gemeentebestu ren gewend met een rondschrijven, waarin hij de dank van de regering overbrengt voor de arbeid, welke die besturen en de gemeentelijke ambte naren tot dusver hebben verricht ter uitvoering van de regelingen op het gebied van de werkloosheidszorg. In verband met het in werking tre den van de werkloosheidswet op 1 Juli a.s. vervallen de overbruggings regeling en de sociale bijstandsrege ling en treedt een nieuwe sociale voorziening voor werklozen in wer king als sluitstuk op de werkloos heidswet. Deze nieuwe sociale voorziening onderscheidt twee groepen: groep A, werkloze werknemers, die buiten de werking van de werkloosheidswet vallen (zoals personeel, werkzaam in de huishouding; personen, die een sa laris hadden van meer dan 6000 en bepaalde groepen gren;gangers) cn groep B, werkloze werknemers, die 21 weken jitkcring volgens de werk loosheidswet of volgens groep A heb ben ontvangen. Vergeleken met de vervallen over- bruggings- en sociale bijstandsrege ling zijn enkele niet onbelangrijke verbeteringen aangebracht. De uit keringen voor groep A vormen een percentage van het icon, gebonden echter aan maximum grenzen. De uitkeringsduur is gebracht van 13 op 21 weken. De maximumgren zen zijn met 1.per dag verhoogd voor kostwinners en met 0.85 voor niet-kostwinners. De kinderbijslagre geling blijft ongewijzigd, De uitkerin gen voor'groep B geschieden naar vaste normen. Vergeleken met de vroegere regeling zijn de normen ver hoogd, terwijl teren;- de wijze van berekening is herzien. Voorheen lie pen de normen in de 5 gent enteklas sen voer gehuwdi t va:i ƒ26.50 tot ƒ30 90 Thans zai de uHktnng in alle gemeenteklassen vcor gehuwden be dragen 27.60 verhoogd met de wer kelijke huishuur. De gezinsledenbijsiag die voorheen ZANDTAPIJTEN IN BREDA ORANJESTAD. Bij de feestelijkheden van „Breda Oranjestad" die van 10 Juli 'tot 31 Augustus zullen worden gehouden zal de heer P. L. J. Kievits uit Den Haag - met een tweetal zandtapijten aanwezig zijn. Zandtapijten zijn voor Nederland iets nieuws. In 1873 begon een zekere Adèle Callebout met de vervaardiging er van in het Belgische plaatsje Hekel- gem. Zij leerde deze kunstkaan haar zuster Victorine, die op haar beurt haar nicht Maria de Boeck in dit ge heim inwijdde. Maria de Boeck bracht haar kinderen de kunst van het zandtapijt bij. Een zandtapijt wordt, zoals de naam aangeeft, vervaardigd van heel fijn gekleurd zand, waarover een gom- laag wordt aangebracht. De zandta pijten, waarmee de heer Kievits naar Breda komt, zijn tableaux van Wil lem van Oranje en van het koninklijk echtpaar. Zij worden vervaardigd door de Belg Roger de Boeck. varieerde van 2.76 tot 4.02 per in wonend gezinslid, is thans uniform vastgesteld op ƒ4.02 per week. Voor degenen, die op 1 Juli reeds werk loos zijn en daardoor nic.t onder de regeling van de werkloosheidswet vallen is ten overgangsregeling ge troffen. Benoemingen Bisdom Haarlem Z.'H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft op zijn verzoek eervol ont slag verleend aan de Hoogeerw. Heer Mgr. J. M. v. d. Tuyn, die Rector was van het Maria^Gestioht, Toussaint- kade 43, Den Haag, en vanaf 1934 tot 1945 Deken van Den Haag. Tot Rector van genoemd Gesticht is benoemd de Zeereerw. Heer C. A. M. Kroon. DE KINDERMOORD TE ASSEN. Zoals gemeld is Zaterdagavond na bij het hospitaal van de rijkswerk inrichting te Veenhuizen het ontziel de lichaampje aangetroffen van de zevenjarige Jannes Houkes, zoontje van de heer Th. Houkes, zaalopzie ner bij de rijkswerkinrichting. Uit het politie-onderzoek is thans komen vast te staan, dat het hier een moord door worging betreft. De dader is de 29-ja- rige P. die in de inrichting was ge detineerd, doch belast was met het ophalen van huisvuil bij de ambtena ren van het gesticht. Hij is inmiddels naar de strafgevangenis te Assen overgebracht. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Geruchten over een eventueel zedenmisdrijf zijn door de officier van justitie te Assen te gengesproken. Totaal dit jaar 145 gevallen van kinderverlamming Volgens een opgave van de Ge neeskundige Hoofd-inspectie van de Volksgezondheid, was het aantal ge vallen van kinderverlamming is Ne derland sinds begin 1952 op 7 Juni j.l. tot 145 opgelopen. Het grootste aantal ziektegevallen (60) komt in de provincie Limburg voor. Uit voorzorg heeft de Genees kundige Hoofd-inspectie thans gead viseerd, voorlopig geen kinderen van buiten Limburg, naar 't vacantieoord in Overbunde te sturen. Limburgse kinderen wordt aangeraden, voorlo pig niet naar vacantie-kolonies bui ten hun provincie te gaan. De geneeskundige inspecteur voor de be smettelijke ziekten, dr. Hemmes, stelt in sam'enwerking met de prov. inspecteur, dr. Stapert, 'n uitgebreid onderzoek in naar de nieuwe ziekte gevallen in Limburg. Elk jaar doen zich in Nederland gemiddeld 80 tot 90 gevallen van van kinderverlamming voor. De eerste ziektegevallen worden meestal in Juni of Juli gemeld. Het blijkt, dat er dit jaar reeds in Januari 30 geval len van kinderverlamming waren, De Hoofd-inspectie van de Volksge zondheid zag dit cijfer nog als een restant van vorig jaar. In Februari was de opgave nl. al tot 8 terugge lopen. Daarna is het aantal ziekte gevallen, dat zich ook in de Duitse grensprovincies voordeed, echter ge leidelijk gestegen. In de laatste week van Mei werden bijv. 14 gevallen en in de eerste week van Juni 25 ge vallen aangebracht, waarvan 15 in Limburg. Hoewel van 'n epidemisch karakter van de kinderverlanmming geen sprake, volgt de Geneeskundige Hoofd-inspectie de ontwikkeling, in Limburg vooral, nauwlettend. De meeste patiënten zijn kinderen beneden de 5 jaar, een aantal tot 15 en enkele boven deze leeftijd. (Volkskrant) 200 TANKWAGENS VOOR AMERIKA Van Doorne's Aanhangwagenfabrie- ken N.V. (D.A.F.) te Eindhoven heb ben van de Amerikaanse luchtmacht U.S.A.F. (United States Air Force) de opdracht gekregen tot' levering van ruim 200 tankwagens voor het vullen van vliegtuigen. De tanks zullen een inhoud krijgen van 2600 U.S. gallon (9400 liter), ter wijl er met een snelheid van 2200 li ter per minuut mede getankt kan worden. De ervaring, die de D.A.F. in de laatste drie jaren heeft opgedaan met de fabricage van sneltankwagens voor de Nederlandse luchtmacht, is voor het voldoen aan de zware Ame rikaanse eisen van grote waarde ge weest. 81 terreinvoertuigen. Behalve voor deze opleggers kreeg i Van Doorne's Automobiel Fabrieken' N.V. tevens een bestelling van de j Amerikaanse ludhtmacht voor 81 j 6-wielige terreinvoertuigen met zes aangedreven wielen, welke voorzien worden van een olietank met een in houd van 750 U.S. gallon (2800 liter). Het chassis van deze wagens is ge lijk aan dat van de terreinvoertui gen, waarvoor het Nederlandse leger een zeer grote orpdracht bij de D.A.F. heeft lopen. Tal van fabrieken uit vijf verschillende landen van het Europese continent hebben naar deze opdracht medegedongen. De levering maakt deel uit van de Amerikaanse aankopen in het bui tenland, de z.g. „Off Shore Procure ments". De wagens zullen aan ver schillende landen die bij het Atlan tisch Pact zijn aangesloten, worden afgeleverd. De order omvat een bedrag van circa vier en een half millioen dol lar (17 millioen gulden). De betaling geschiedt geheel in Amerikaanse dollars en levert derhalve voor Ne derland een, belangrijke deviezen winst op. Jaarvergadering R.K. chauffeurs Internationale bescherming Het dorp Ochten, gelegen in de Betuwe aan de Waal werd in de oorlog nagenoeg geheel verwoest. Hard is er gewerkt aan de wederopbouw van Ochten en vele nieuwe gebouwen in het dorp leggen daarvan reeds getuige nis af. Het nieuwe gemeentehuis van Ochten, dat evenals de andere nieuwe gebouwen in het plaatsje getuigenis aflegt van wat er in zeven jaren noeste wederopbouwarbeid bereikt is. (boven). Gezicht op de Molendam te Och ten. (beneden). In deze tijd van jaarvergaderingen en congressen i ook de transportar beidersbond „St. Bonifacius, die mo menteel 12.000 leden telt, bijeen ge weest. In het centraal gelegen Utrecht troffen gistermorgen de diverse afde lingsbesturen elkaar, om de toestand in hun bedrijf onder de loupe te ne men. De heer P. B. Niehaus, plaatsver vanger van de voorzitter Van 't Schip, die momenteel ziek is, gaf als zijn me ning te kennen, dat de chauffeurs, die op internationale routes rijden, ook internationale bescherming dienen te genieten. Spr. deed een beroep op de I.C.V. (Internationaal Christelijk Vakverbond). Bondsvoorzitterder K.A.B. A. C. de Bruijn reikte aan 5 „gouden chauffeurs" het gouden in signe van 50 jaar lidmaatschap uit. De vergadering besloot voorts tot het wederinstellen van een ongevallen fonds en de verzekering tegen schade en verlies. Een voorstel van het H.B. om een verlaging van de restitutie van bondsgelden kon bij de kleinere afdelingen niet bijster veel waarde ring wekken, maar werd tenslotte aangenomen. De regeling uitbetaling bij staking en uitsluiting werd in overeenstemming gebracht met de andere partners in het Unieverkeer. HUNEBEDDEN IN VERVAL. Vele Drentse hunebedden verke ren in een zodanige toestand, dat in grijpen dringend noodzakelijk is. Prof. dr. A. E. v. Giffen, de Gro ningse archeoloog, beeft hierover een rapport uitgebracht, waarin op spoe dige restauratie wordt aangedrongen. Ged. Staten van Drente hebben nu de Staten voorgesteld een bedrag van 30.000 gulden voor de restauratie uit te trekken. Voor dit bedrag kan dan enige grond worden aangekocht, ten einde de bebakening en de beplanting rondom de bunebedden meer stijlvol te maken, eventueel toegangspaden aan te leggen en, zoals dikwijls zal moeten gebeuren, de omgevallen bunebedden weer op te richten. FRATER BIJ ZWEMMEN VERDRONKEN. In het zwembad te Gennep is ver dronken de 21-jarige frater W. uit Geldr'op van het missiehuis van de paters van de H. Geest te Gennep. De frater was de zwemkunst machtig, maar is vermoedelijk door kramp overvallen. Na enkele uren is zijn stoffelijk overschot uit het water op gehaald. Q&Jl (Advertentie) EEN REISLUSTIGE KOK. De 33-jarige kok J. M. M. zonder vaste woon- of verblijfplaats ver telde in December van het vorige jaar een collega, dat hij werk in Frankrijk kon krijgen. Hij vroeg zijn makker of deze misschien lust had om met hem mee te gaan. De collega zeide, dat hij daar wel iets voor ge voelde, doch dat zijn papieren niet in orde waren. M. antwoordde toen, dat dit geen bezwaar was en dat hij zelf wel even de pas van zijn mede-kok zou gaan verlengen. Hij nam het paspoort in ontvangst en verdween zonder terug te komen. De benadeel de deed daarop aangifte bij de poli tic. Daar M. statenloos was hij had vroeger de Nederlandse nationaliteit bezeten rees het vermoeden, dat de man de pas van -zijn collega had gebruikt om naar Frankrijk te ko men. De Nederlandse politie waar schuwde de Franse, die M. aanhield. Inderdaad bleek, dat M. het paspoort van zijn collega had vervalst. Een Franse rechtbank veroordeelde M. wegens illegale grensoverschrijding tot een maand hechtenis. Na uit de gevangenis ontslagen te zijn, ging M. zich melden aan het op leidingskamp van het Franse vreem delingenlegioen. Hij werd echter af gekeurd. Het legioen gaf hem geld voor de terugreis naar Marseille en de politie aldaar stelde hem reisgeld ter hand tot de FransBelgische grens. Te voet door België trekkende, viel M. aan de Nederlandse grens in handen van de marechausse. Hij werd naar Den Haag overgebracht, waar hij een proces-verbaal kreeg wegens vervalsing van rijkspapieren. Daarna is hij op vrije voeten gesteld. Dief door vrouw ontmaskerd Zaterdagmiddag zat in een van de lunchrooms te Nijmegen een verte genwoordiger 'n kopje koffie te drin ken. De echtgenote van de lunch roomhouder ontdekte plotseling, dat zij een tasje met 1.700 miste en daar de koffiedrinkende vertegenwoordi ger de enige gast in de zaal was, vormde het voor haar geen probleem, wie zich over het tasje ontfermd had. Zij stapte op de man af en eiste het tasje terug. Eerst wilde de man nog ontkennen, maar de dame wist hem zover te krijgen, dat hij zijn actetas opende en het tasje te voor schijn bracht. Haar man en een dienstmeisje, die getuigen waren ge weest van d»2ze ontknoping sloten vlug de deuren van de lunchroom en waarschuwde de politie. De man, die bij de sterke arm geen dhbekende is, is in arrest genomen. VACANTIE VOOR MOEDER VANZELFSPREKEND is het voor iedereen prettig dat moeder door al le jaargetijden heen steeds vrolijk en opgewekt blijft. .Vacantie af en toe kan dit bevorderen. Belangrijker nog dan dit opgewekte humeur is de gezondheid van de huisvrouw! Vader en de kinderen kunnen kunnen nog wel eens één of meer weken ziek zijn zonder dat er dade lijk chaotische toestanden ontstaan. Als moeder ziek wordt leidt dat meestal spoedig tot catastrophale ge volgen. In enkele dagen staat het hele gezin dan op zijn kop. Wanneer een vrouw bij al haar drukke bezigheden in het huishou den gezond wil blijven heeft ze net als ieder ander op gezette tijden va- cantie nodig. OOK DIENT men deze kwestie op nog langere termijn te bezien. Wan neer een vrouw zich, terwijl de kin deren nog klein zijn, als maar loopt af te sloven zonder enige mogelijk heid weer eens even op haar verhaal te komen, is ze na verloop van jaren, terwijl allen nog steeds op haar zor gen zijn aangewezen een oude, ver moeide en afgetobde vrouw. Het is een verkeerde gezinspoli tiek roofbouw te plegen op de ener gie en de goede wil van een jonge vrouw, omdat een dergelijk hande len zich vroeg of laat op de aller onaangenaamste manier kan werken. Het zomerhuisje. Dat wij hier geen opendeur in trappen kan blijken uit al die opge togen verhalen van huisvaders, die NIET KAMPEREN OP BESMETTE BOERDERIJEN. Op verzoek van de geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid te Breda en de directie voor de Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren heeft de afd. Noord Brabant van de Ver. voor Ned. Gemeenten de Brabantse gemeentebesturen geadviseerd, geen kampeervergunningen af te geven voor boerderijen, vooraleer geble ken is dat de eventueel daar aanwe zige rundveestapel vry is van T.B.C. Ook op deze wijze tracht men be smetting van mensen door het zieke rundvee tegen te gaan. met trots vertellen dat ze in een mooie omgeving een zomerhuisje hebben gehuurd. Deze mannen den ken dat de kous daarmee af is. Zij zijn voldaan dat de hele familie door goed financiëren in de gelegenheid is een poosje in de bossen of aan zee door de brengen. Voor moeder betekent dat zomer huisje in die aardige omgeving meestal alleen maar dat al het huis houdelijke werk nu elders moet wor den verricht. Ook al helpt er iemand af en toe eens een handje mee, voor de huisvrouw blijft er altijd nog wel zoveel liggen, dat niemand zal kun nen zeggen, dat ook zij „er eens uit" is. Volledig pension. Is er geen geld genoeg om „met volledig pension" te huren, dan dient men met vereende krachten toch een vacantie voor moeder te maken. Er zouden zeven achtereenvolgende dagen gevonden moeten worden en dat kan zelf thuis! waarop moeder zich nergens mee hoeft te bemoeien en waarop al het werk voor haar wordt gedaan door de an deren. Om te beginnen betreft dat het „koken", dat is er over denken, wat er vandaag cn morgen gegeten moet worden, inkopen doen. groenten schoonmaken, aardappelen schillen, het koken zelf, tafel dekken, eten binnen brengen, tafel afruimen, af wassen en opbergen. De werkzaam heden voor ontbijt en koffiemaaltijd komen daar nog bij en ook het kof fie en thee zetten, het kopjes in schenken en alles ook weer afwas sen. Het kamers doen omvat het bed den opmaken, wastafels schoonma ken, stof afnemen en het voortdu rend opruimen wat iedereen achter zich laat slingeren! pyama's, asbak jes, gereedschap, kranten en speel- )ed. Als de zorg voor alle kleren dan nog eens van moeder zou kunnen worden afgenomen zouden we een aardig eind op weg komen. Wie doet de was? Wie zorgt er eens voor het verstelwerk? Vacantie voor de huisvrouw kan niet van overheidswege worden ge regeld. Slechts door onderling over leg binnen het kader van het gezin en door het vooropstellen van de noodzakelijkheid hiervan bij het be spreken van de vacantie kan hier iets worden bereikt. TE LAAT GEKLAAGD IN zijn hoofdartikel van 5 Juni wijst het Arnhems Dagblad op een on sociaal onderdeel van ons belasting stelsel, waardoor met name bepaalde zelfstandige werkers het vel over de oren wordt gehaald. Het blad noemt hiervan als typisch voorbeeld de ro manschrijver en het zegt (verkort weergegeven) „Deze (de auteur) heeft uiter aard een ruime aanlooptijd nodig voor hij zelfs maar aan een boek kan beginnen te schrijven. Het schrijven zelf vordert maanden,, soms meer dan een jaar. Dan moet de tekst gezet en gedrukt worden, waarna het boek op de markt komt. Dan volgt de verkoop, en tenslotte ontvangt de schrijver zijn honora rium. Het spel begint opnieuw: de tijd voor inspiratie, soms reizen, het schrijven, zetten, drukken en uitgeven. Wanneer de auteur nu zijn honorarium ontvangt dan is. de belasting er uiteraard als de kippen bij. Begrijpelijk. Maar onbegrijpelijk is hét feit, dat zij dit honorarium, waarvan een schrijver doorgaans enige jaren moet leven, aanslaat als een inkomen voor één belas tingjaar. De auteur mag het der halve niet „uitsmeren" over de tijd (vaak jaren) dat hij niet schrijft, maar een nieuw boek voorbereidt. De wijze waarop deze belastingbe talers bejegend worden, heeft iets weg van een shylock-methode. De ze mensen betalen méér dan het volle pond. Het is dus geen wonder, dat meerdere van hen naar het bui tenland „vluchten" ini afwachting van de tijd, dat aan een dergelijke onmaatschappelijk systeem een ein de wordt gemaakt". Wij reageren op bovenstaande klacht van het Arnhems Dagblad, omdat blijkbaar in bredere kring niet bekend is, dat de minister van Financiën al op 15 April 1952 een aanwijzing aan de belastingdiensten deed uitgaan, waarin, na overleg met de Vereniging van Letterkundigen, een tegemoetkomende regeling werd voorgeschreven in verband met de gesignaleerde bijzondere financiële moeilijkheden welke zich bij de be lastingheffing voor de beroepsauteurs voordoen. Deze regeling is een afwij king van de wettelijke bepalingen en ze komt hierop neer, dat de schrijver van letterkundige boeken met ingang van 1952 het kasstelsel kan volgen voor de bepaling van zijn winst, met dien verstande dat daarbij tot de winst van een bepaald kalenderjaar behoren alle bedragen, welke hij irj verband met het schrijven van boe ken in dat jaar bij zijn uitgever op neemt. Het opnemen voor voorschot ten worden daaronder begrepen. De bedragen, welke de schrijver na het verschijnen van zijn boek of na de verkoop vani een aantal exem plaren zou kunnen vorderen, behoren derhalve pas tot zijn inkomen, in dien en voor zover hij daarover be schikt. Neemt hij de bedragen dus geleidelijk over een aantal jaren op, dan worden deze bedragen in het jaar van de opname belast. Beschik king over de bedragen heeft echter ook plaats, wanneer de auteur deze bij zijn uitgever opbrengstgevend be legt. Een rentevergoeding van niet meer dan 1% wordt geacht geen op- brengstgevende belegging te zijn. Het komt er dus maar op aan een niet grotere rente van de vorderbare be dragen te bedingen dan één percent. Het voordeel in de inkomstenbelas ting maakt deze geringere rente wel ruimschoots goed. De auteur moet in zijn aangifte voor het inkomen over 1952 medede len, dat hij van deze regeling ge bruik wenst te maken. Toekomstige ontvangsten, welke dan reeds als ba ten van een vorig jaar belast zijn, worden dan buiten beschouwing ge laten. Wij menen, dat door deze maatre gel een rechtmatige tegemoetkoming is gegeven voor de bijzondere om standigheden. waarin onze beroeps auteurs maatschappelijk en financieel verkeren. Het „vluchten" naar het buitenland is dus helemaal niet no dig en de reeds „gevluchten" kunnen weer tot ons terugkeren. Wij hopen, dat het buitenland hen heel wat in spiratie gegeven heeft (de belasting heffing is daar ook lang niet mis!), zodat zij gebruik kunnen maken van 's ministers welwillende regeling. F. D. „St. Eloy" congresseert Belasting- en verzekering beschouwingen Drastische verlaging van de omzet belasting voor dienstverlening en mogelijkheid tot snellere afschrijving van werktuigen, waren de wensen, die de heer Fr. v. Beurden, voorzitter van de Ned. Kath. Bond van Smeden patroons, die vandaag en morgen te Amsterdam een bondscongres houdt, naar voren bracht. De voorzitter had niet veel waardering voor de huidige belastingpolitiek en betoogde, dat de ze politiek dodelijk is voor de kleine zelfstandige. De technische ontwik keling in de smidsbedrijven heeft de laatste jaren een reusachtige vlucht gfmaakt en door de zware belasting druk zijn de smeden niet in staat gesteld dit tempo te volgen, waar door vele publieke- en privaat instel lingen er toe overgaan dê werkzaam heden zelf te verrichten. Spr. vond, dat er in vergelijking met de werknemer voor de zelfstandige middenstander bitter weinig gedaan is. Voorts besprak de voorzitter het verzekeringswezen en wees de leden er op, dat het geld, betaald aan pre mie, dikwijls in het grootbedrijf, dus in concurrerende iristellingen ge ïnvesteerd wordt. Hij spoorde de le den aan hun verzekeringen te slui ten bij de Katholieke Middenstands Organisatie, waarbij „St. Eloy" aan gesloten is.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6