Vijf nieuwe leden geïnstalleerd bij de R.K. Transportarbeiders GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN DINSDAG 17 JUNI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Leiden tegen ongevallenfonds De Ned. R.K. Bond van Transport arbeiders „St. Bonifacius", afd. Lei den, hield Vrijdagavond een verga dering in het gebouw Soc. Chr. Be langen. De voorzitter verwelkomde 30 le den en de geest, adviseur pater van Swelm, O.F.M. Hij wees op de a.s. verkiezingen en memoreerde de toe standen in andere landen. Hierna installeerde de geestelijk adviseur 5 nieuwe leden, en stelde hun het voorbeeld van St. Joseph voor ogen, die ook vol ijver was, maar zeer eenvoudig. „St. Joseph zou zeker geen bestuurder willen zijn", vervolgde spr.. Hij zou mis schien zelfs geen vergadering bezoe ken, maar ik wil daarmee niet zeg gen, dat jullie voortaan thuis moe ten blijven. Integendeel, jullie moe ten de anderen aansporen. Wees een voorbeeld voor anderen en doe alles eenyoudig, zoals St. Joseph dit ge daan heeft.". Bij de ingekomen stukken was een tchrijven, dat betrekking ha.1, op de a.s. werkloosheidswet, een stukbe treffende C.A.O, bij Vroom en Dreesmann en een wijziging C.A.O. Taxi-bedrijf. De voorzitter wees er op, dat de leden niet te lang moeten wachten met het aanvragen van rechtskundi ge bijstand. Vervolgens memoreerde hij hef afscheid van de K.A.B.-voorz. de heer van Oyen. Tenslotte werd behandeld de be schrijvingsbrief voor de a.s. bonds- raadsverg. welk gehouden zal wor- TIELEMAN EN DROS PASSEERT WEDEROM DIVIDEND. In haar verslag over 1951 schrijft de directie van de C.V. Tieleman en Dros te Leiden, dat het bruto resul taat gunstiger was dan in 1950. Niet temin is de liquiditeitspositie zorge lijk gebleven. Het saldo winst der ex. ploitatierekening bedraagt 1.057.460. Na interestbetaling ad 189.125, het creëren van een bestemmingsreserve pensioenen van ƒ432.056 en afschrij vingen ad 431.266, resteert een saldo winst van ƒ5.113, dat wordt overge-. boekt naar nieuwe rekening. De be stemmingsreserve is gevormd op grond van een morele verplichting aani vroegere werknemers, die niet meer voor de opneming in het pen sioenfonds in aanmerking kwamen, ook thans kan de directie nog niet met een dividendvoorstel komen. Ge zien de onoverzichtelijke toestand, zowel op politiek als op conjunctuur- gebied, onthoudt zij zich van een al gemene prognose omtrent de toekom stige bedrijfsganig. Door de prijsverhoging en het zachte winterweer bleef de afzet van blikgroenten beneden de verwach ting. In de jam- en vruchtenconserve- fabriek is de zozeer gewenste verbe tering nog steeds niet ingetreden. De export van vleesconserven breidde zich, ondanks de prijsverhogingen, verder uit. Betreurd wordt, dat de verkoop hier in het binnenland dooi de blikschaarste nog steeds verboden blijft. Dc visconcervenfabriek is nog niet tot nieuw leven kunnen komen. Het inblikverbod van tal voor het binnenland bestemde artikelen wordt als een ernstig nadeel beschouwd. Of dit nadeel door de export geheel zal kunnen worden gecompenseerd, zal de toekomst moeten leren. De pro ductie van de groente-afdeling zal in ieder geval beperkt worden, aldus het verslag. den op Maandag 16 Juni te Utrecht. Als afgevaardigden van de afd. Lei den zullen hieraan deelnemen: G. de Vrind, 2e voorzitter A. P. Schmidt, 2de penn. en W. H. Steenbergen, secr. In de beschrijvingsbrief wordt een voorstel gedaan door het hoofd bestuur om een ongevalfonds te stichten, maar dit moet ten koste gaan van de afdelingen. Het Leidse bestuur zal tegen stemmen en de vergadering was het er na veel dis cussies tenslotte mee eens. Bij de rondvraag vroeg een der le den wanneer er nu eindelijk eens verandering kan komen voor dege nen, die in de D.U.W. werkzaam zijn, want dit is allerbedroevendst. De voorzitter zegde toe, dat het bestuur dit probleem grondig onderzoeken zal. Aangezien het te laat geworden was, besloot de voorzitter het kaar ten om prijzen te laten vervallen en de prijzen te verloten. Voorstel 7% dividend. Gedurende het afgelopen boekjaar plaatste de grondstoffen voorziening de N.V. Vereenigde Touwfabriekerj te Rotterdam-Leiderdorp voor uiterst moelijke problemen, welke nog wer den vermeerderd door het gebrek aan harde valuta hier te lande. De verkoop in het binnenland was aanzienlijk lager dan een jaar tevo ren, en de bezetting der fabrieken met orders was dan ook gedurende een belangrijk deel van het jaar on bevredigend. Slechts door het ver vaardigen van» enige standaard-arti kelen voor voorraad kon men de pro. ductie op een redelijk peil handha ven. De export bereikte ongeveer dezelfde omvang als in het vooraf gaande jaar en droeg weder in niet onaanzienlijke mate bij tot het be haalde resultaat, evenals de handel in enige neven-artikelen. Het voordelig saldo over 1.951 be draagt 1.204.435 v.j. 1.209.819), inclusief het onverdeelde saldo ad 18.836. Voorgesteld wordt een extra afschrijving te verrichten op de vaste bezittingen, ten bedrage van 633.958 *een dividend uit te keren ad 'o (onv.) op de preferente winst- delende en ad 7% (onv.) op de gewo ne aandelen. Aan aandeelhouders wordt een voorstel gedaan tot wijziging der sta tuten, o.m. beogende de, door de on gebruikelijke verhouding tussen de omvang van het geplaatste prefe rente en gewone kapitaal, niet even wichtige structuur van het kapitaal der vennootschap te verbeteren, in dien zin, dat dit kapitaal uit één soort aandelen zal komen te bestaan. Dit voorstel houdt in: uitkering aan de houders van preferente aan delen per aandeel van ƒ200.var.: nominaal 20.aan gewoon kapitaal van 5.in contanten, en per be wijs van 5 zodanige aandelen van: nominaal 100.aan gewoon kapi taal en van ƒ25.in contanten. GESLAAGD BIJ H-C.V. Bij de vorige week in Den Haag gehouden examens van de Haagse Costuum-Vereniging zijn geslaagd voor het diploma lingerie, de dames Adry Eyck, Loe de Hertog en Janny Zierikzee, allen te Leiden. Voor diplo ma costumière de dames Maartje Bet te te Sassenheim en Guusje van Aalst te Zoeterwoude, allen leerlingen van mej. J. C. Leget, Kaiserstraat 55, Leiden. KATWIJK Gezond Katwijk. Over 1951 was het gemiddelde geboortecijfer in Ne derland 22.3 per 1000 inwoners en voor Katwijk was dit 24.71. Het ge middelde sterftecijfer was voor Ne derland in 1951 7.6 terwijl het voor Katwijk slechts 5.5 was. 'Het aantal inwoners was per 1 Juni 1.1. in Kat wijk 23.646. Voor het diploma scheepswerk- tuigkunde slaagde de heer P. C. Ra vensbergen alhier. Geb.: Cornelia, d. v. C. P. Noort en T. C. Guyt; Nicolaas C., z. v. W. de Vreugd en A. van Duyn; Alida M-, d. v. J. Westra en H. Brussee; Alida C., d. v. J. van der Plas en C. Kuyt; Elisabeth I., d. v. H. Lugt'hart en L. Kapteijn; Ans, d. v. L. A. Kreft en J. van der Meij. Ondertrouwd: H. Smid en J. Berk- heij; D. Haasnoot en C. Remmels- waal; R. India en J. van Dijk; J. W. Kralt en E. van Duyn; P. van Duyn en P. van der Meij. Getr.: H. Haasnoot en P. Ouwe hand; J. van Duyn en W. M. H. Meu- link. Overl.: D. van Duyvenibode, 83 j., wed. van C. Varkevisser; N. J. K. Vermeulen, 2 d.; A. den Dikken, 68 j., echtg. van K. Blonk. ZOETERMEER Schoolreisje. De R. K. Jongens school te Zoetermeer heeft de tradi tie, die sinds de oorlog was onderbro ken, weer voortgezet. Er is nl. dit jaar weer een schoolreisje gemaakt, Na 's morgens naar de H. Mis te zijn geweest, stapten de leerlingen van de hoogste klassen in een prachtige bus, om een bezoek aan Schiphol te bren gen Deze grote Europese luchthaven was voor de meeste jongens een ge weldige sensatie. Daarna werden Am sterdam en Haarlem bezichtigd, ook aan de St. Bavo werd een bezoek ge bracht. De ruïne van het kasteel Bre- derode werd eveneens bezocht. Pas toor Voorham maakte de reis mee. Omstreeks 8 uur arriveerde de bus weer te Zoetermeer. De reis was tot ieders genoegen geslaagd en ijve. rig wordt weer gespaard voor de reis van het volgend jaar. K.V.P.-PROPAGANDADIENST. Correctie: de heer J. Hogeling woont Medusastr. 10. Ziekendienst: wij doen een drin gend beroep op autobezitters om op Woensdag 25 Juni enige uren te wil len helpen bij het vervoer van zieken en ouden van dagen. Schriftelijke en telefonische opgaven zijn zeer wel kom bij de heer J. Horikx, Witte Ro zenstraat 18, tel. 31158. Folder: deze week wordt huis aan huis een folder verspreid met een uiteenzetting van wat de K.V. P. deed en hoopt te kunnen doen. Lees die folder, bespreek hem, geef hem door. Opmars: ook zal een extra nummer van De Opmars verschijnen en bij de katholieke kiezers en kiezeressen bezorgd worden. Het is een extra ver zorgd nummer. Laat U door niemand misleiden. Stemt K.V.P., van der Weyden. Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatsexa- men geneeskunde de heer L. Simon- son (U.S.A.). MR. P. E. BRlëT 50 JAAR ADVOCAAT. Grote belangstelling. Vrijdag herdacht mr. P. E. Briët, dat hij vijftig jaar geleden werd be ëdigd als advocaat bij de Hoge Raad der Nederlanden .Hij ontving die dag vele bewijzen van vriendschap en belangstelling in de vorm van brie ven, telegrammen, bloemstukken en andere geschenken. Velen kwamen hem persoonlijk gelukwensen, o.a. burgemeester en mevr. Van Kinschot, de deken en secretaris van de Orde van Advocaten bij de Hoge Raad,' de heren Wijckerveld Bisdom en Tel- ders, en vele confrères uit Leiden. Namens de laatsten bood mr. Bolsius een fraai geschenk in zilver aan. Maandag 16 Juni. Zaterdagavond om 8 uur is de 28- jarige mevr. G. v. d. R.L., wonend in de Medusastraat, in de gang van haar woning uitgegleden. Zij liep een diepe vleeswonde naast haar oog op en werd door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. De dames van de Retraiteclub „Mo nica", zo zijn wij in aanvulling op ons bericht van vorige week te weten ge komen, vertrekken morgen om 5 uur met- de bus naar Noordwijkerhout vanaf de dekenale kerk. Willen de dames vooral op tijd aanwezig zijn? De Bond van Leidse Harmonie- en Fanfare-verenigingen heeft op de de zer dagen gehouden bestuursvergade ring het bestuur als volgt samenge steld: J. G. Wakka, Gerard Doustraat 51, voorzitter; J. Beurze, 2e voorzit ter; J. van Stralen, Aloëlaan 12, se cretaris; C. A. J. Latensteijn, 2e secr.; J. van Welsen, Plantsoen 9, penning meester; D. A. M. Verstraeten, 2e penn.; A. J. van Tienen, commissaris. Nog een muzikaal bericht. Het tuin- concert, dat het Leids Politie-muziek- gezelschap op Donderdag 3 Juli zou geven in de tuin van „Oud-Hortus- zicht" aan de Witte Singel, wordt een dag vervroegd en zal nu plaats vin den op Woensdagavond 2 Juli. 't Is maar, dat u het weet. Het derde muzikale bericht meldt ons, dat onze stadgenote mej. Rie Ba-> tenburg a.s. Woensdagmiddag, om tien over twaalf voor de N.C.R.V.-micro- foon Bach, Brahms en Saint Saens zal spelen. Zaterdagavond om kwart voor ne gen is de 11-jarige Tineke S., wonend in de Hugo de Vriesstraat, bij het spelen op de Lorentzkade gevallen. Zij brak haar linker onderarm en werd door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. Het personeel van de Leidse On derwijsinstellingen is Vrijdag in twee touringscars een dagje uit geweest, 's Morgens om zeven uur vertrok men reeds van het Stationsplein naar Alk maar, waar de beroemde kaasmarkt werd bezichtigd. Ook werd een be zoek gebracht aan de Marine-basis in Gevestigd in dc week van 9 tot en met 14 Juni. W. L. Baars, mare chaussee, Rembr.straat 27; W. Balkestein, onderwijzeres, Mezenstr. 13; H. D. van Beek, v. Oldenb.veltstr. 44; H. J. Bodrij, Groenesteeg 17; M. de Boer, religieuse, St. Jacobsgracht 1D. Bos, marechaussee, Rembr.straat 27; J. Brugts, marecsaus- Rembr.straat 27; P. T. v. d. Camp, radio-techn., J. v. Goijenkade 19; M. H. J. Compeer en fam., expediteur, Noord einde 20a; J. J. Dorpema en faip., be drijfsleider, Vinkenstr. 4; E. R. M. van Galen, verpleegster, Mezenstr. 2; W. Gei tenbeek, stoker I KM, Noordeinde 2a; E. J. Hekking, Breestr. 29; C. den Her tog, timmerman, Doelengracht 3; M. M. PolaneVan Jole, Maredijk 89 G; J. Jonker, marechaussee, Rembr.straat 27; Klein en fam., rijksambtenaar PTT, Pioenstr. 44a; T. Kommers, ass. huish., W. Singel 27: L. C. Kooman, dienstbode, Nwe Rijn 16; J. J. D. Kooij en fam., dameskapper, Joh. de Wittstr. 46; H. HeesbeenKouwenberg en fam., Spie- ghelstraat 34; E. M. Kris, Gerecht 10; J. Latuny, matroos I, Noordeinde 2 a; J. C. dc Meijere, Morssingel 4; E. G. P. M. Mostertman. typiste, v. Oldenbarne- veltstraat 29; H. P. de Paauw, Comm. Dep. O WK, Tomatenstr. 9; M. J. W. Bargev. d. Putt, Boerh.laan 6; T. J. T. OwelRotteveel, O. Rijn 160; G. W. de Ruiter, stuurman gr. vaart. Ten Kate- straat 6: J. C. M. Simons, techn. consu lent lakfabr., Bakh. Rozeboomstraat 11; H. P. Tilanus, Boerh.laan 20; M. Truyers echtg. van v. Leeuwen, Morsstr. 22; M. C. Verhoef, verpleegster, Rijnsb.weg 10; H. W. van de Wiel, ordezuster. O. Vest 45; H. C. H. v. d. Boog—Wytenburg, Pres. Steinstr. 5. Vertrokken in de week van 9 tot en met 14 Juni. A. de Bakkér,, Morsstr. 60, 's Gravenhage. Pomonaln 75; Wed. D. C. DondersBekker. Calandstr. 57, Wassenaar. Tuinpad 12; S. A. C. Bekooy, Merelstr. 26. 's Gravenhage. v. Lennep- weg 42-44; A. van Benten. Utr. Veer 33, Alkemade, Noordeinde 189; J. van den Berg. Kruisstr. 20, Rotterdam, Karaelia- straat 10 a; Wed. J. M. Landsbergen Berghout, Van 't Hoffstr. 31, Maartens dijk P., Prof. Broekemalaan 36; J. M. Bodt en fam., Groenhovenstr. 5, Oegst- geest. Marelaan 34; N. A. Brouwer, Boerh.laan 19. Amsterdam. Banstraat 19II; A. E. Clausing, Haarl.straat 71, Eindhoven, Koekoeklaan 8; B. W. Co- hen. Rapenburg 79, Voorburg, Den Burghstr. 34; A. Declemy, H. Morsweg 102 a, Voorburg, Van Barbansonstr. 30; J. Diepenhorst, De Costastr. 9, 's Gra venhage, Neuhuyskadc 73; M. C. H. E. van den Dorpc, W. Singel 2, Ooltgens- plaat, Voorstr. 9; Wel. T. van Duuren Dijkema, Koningst.r 9, Hillegom, Maria- straat 3; G. A. Evers, De Laat de Kan terstraat 21, Oegstgeest, De Kempenaer- straat 94; E. de Goede, W. Singel 35, Voorburg, L. v. Heldenburg 14; G. van Gog, Lijsterstr. 25, Oegstgeest, De Kem- penaerstr. 68; J .Th. H. Griffioen, Alex- anderstraat 20, Hoorn, Berkhouterw. 22; G. A. Harten, Oude Vest 35, 's Graven hage, Corn. Houtmanstr. 67; W. Haver kamp, Potgieterln 20 a, Duitsland; H. van den Heuvel, W. Rozenstr. 6 a, Vel- sen, Waalstr. 39; A. Hoek, W. Rozenstr. 25, Ridderkerk, Ringdijk 376; C. de Kemp, Botermarkt 12, Ermelo, Staver- denseweg 14; J. J. Lakerveld, Sumatra- straat 110 a, Gouda, Westerkade 93; C. J. Landman en fam., Zeemanln. 24, 's Gra venhage, Weimarstr. 374; C. de Ridder Laterveer. Gerestr. 13, Leiderdorp, Jaag pad 48; L. Marcus, Rijnsb.weg 10, Rijs wijk Z.H., Dahliastr. 7; M. van der Meij. Haagweg 178, Zaandam, Fr. Halsstr. 27; C. Moeliker. 3 Octoberstr. 28. Voorscho ten, Valkenburgseweg 36; J. Noé, St. Buysingstr. 37, Hengelo O., Conradstr. 12; T. S. Oen. Nwe Rijn 61 a. Oegstgeest, Nassaulaan 28; Wed. A. PietersPar- doel. Levendaal 95. Voorschoten. Pape laan 90: C. E. PostVan Riet. Borneo- straat 42, Utrecht. Lessinglaan 93; J. M. Robbertze. wed. Van Ark, Kortenaer- straat 68, 's Gravenhage, Groenteweg 52; J. C. E. van den HeuvelSchild, Juliana- straat 51, Velsen. Waalstr. 39; J. J. van der Schoot. Kagerstr. 20, Zweden; A. Sjardijn en fam., Dozystr. 20, Amster dam. J. v. Galenstr. 285: N. Snoeker, Delftse Jaagpad 1. Gouda, Krugerln. 130; T. Steenstra, H. Morsweg 106. Rheden. Gld., De Steeg, Hoofdstr. 31; G. Stikke- lorum, Driftstr. 64. Zoeterwoude, Vrou wen weg 41: H. M. Tromp. Boerh.ln. 5, Hazerswoudc, Rijndijk 137; E. Utrecht en fam.. Aalmarkt 20, Indonesië; P. J. Vijlbrief. Atjehstr. 51 a. Rijswijk Z.H., Caen v. Necklaan 28: J. Wakker, Rapen burg 122. 's Gravenhage, Vondelstraat 6-12; T. Wiersma en fam., Hoogl. Kerk ernacht 24, Groningen, Poelestr. 33 a; B. F. Willemse en fam.. Nwe Rijn 61 a, Zuid-Afrika: H. P. J. Zwetsloot. Ketel- boetersteeg 3, Leiderdorp, Kastanjeln. 34. Den Helder. Na een rondvaart door het Marsdiep en een koffietafel werd H.M.'s „Tromp" bezichtigd. Terug ging het via de Hondbossche Zeewe ring, Camperduin naar Schoorl, waar een „klimwedstrijd" in de duinen werd gehouden. Tenslotte werd in Eergen gedineerd, waarna de ploeg tegen middernacht waar in Leiden arriveerde. Er mag wel eens gewezen worden op de gevaarijlke hoek Morsweg Rijnzichtbrug. Dc oude muur langs de buitenplaats „Bloemlust" belem mert in ernstige mate het uitzicht voor het verkeer, dat van de Mors weg komt en rechtsaf slaat naar de Rijnzichtbrug. Donderdagmiddag deed zich op die hoek het zoveelste ongeval voor. dat gelukkig beperkt bleef tot materiële schade, waarvan een jongeman het slachtoffer werd, die zijn gloednieuwe fiets in puin zag rijden. Is er geen mogelijkheid om deze oude muur te slopen en te vervangen door een hek? Het ver keer en de veiligheid zouden er zeer mee gebaat zijn! Misschien kan Ge meentewerken deze kwestie eens onder de ogen zien. De 26-jarige mevr. E. M.G., wo nend aan de Uiterstegracht, is Zater dagmiddag om één uur gevallen. Met inwendige kneuzingen en een hersen schudding bracht de E.H.D. haar naar het Acad. Ziekenhuis. Zaterdag hield de Visvereniging C. en H. haar openingswedstrijd in de Rijn onder Leiderdorp. Er werd ech ter geen vis aan de schaal gebracht. Om de hengelaars te troosten werden de prijzen toen maar verloot: 1. G. Kok, 2. W. Kok, A. Janse, G. Ligtvoet, 5. J. v. d. Born. Controleur J. Harte- veld had de leiding van deze vis- loze viswedstrijd. De leden van de R.K. Zwemver. „De Golfbrekers" worden er aan her innerd, dat zij iedere Maandagavond kunnen zwemmen in „De Zijl". De meisjes om zeven uur, de jongens om kwart over zeven. De trainer is aan wezig. Wie een diploma wil halen, moet er aan denken, dat het diplo- mazwemmen gehouden wordt op Donderdag 26 Juni. Spoedige aanmel ding gewenst! Zaterdagavond gaf de Leidse Ont spanningsvereniging „Voor Ons Ple zier" haar eerste feestavond in de volle zaal van de „Kleine Burcht". Na een welkomstwoord van voorzit ter J. van Velzen, kwam de toneel groep, onder leiding van de heer H. L. v. d. Berg, voor het voetlicht met „Vader strijkt de vlag". De aanwezi gen amuseerden zich er mee en na af loop werden bloemen en sigaretten aan de dames en heren aangeboden. Na de pauze verzorgden het accor deon-duo „De Anja's", mej. Hermans met zang en mr. Dixy met goochel toeren de rest van het gevarieerde programa. Op de muziek van „The Travelling Brothers" werd tenslotte nog een uurtje gedanst. Zaterdagavond oin zes uur vond in de Atjehstraat een aanrijding plaats tussen een onbekend gebleven wiel- rijdster en de 6-jarige knaap M. v. d. H., uit de Atjehstraat. Hij brak zijn rechter onderbeen en moest door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht worden. STADSKOK. AANWINST VAN DE LEIDSE UNIVERSITEITSBIBLIOTHEEK. Gistermorgen is de Leidse Univer siteitsbibliotheek officiëel de zoge naamde „Subscription Edition" van het Christian Science leerboek „Science and Health with Key tot the Scriptures" door miss Mary Ba ker Eddy, de ontdekster cn grond legster van Christian Science, offi cieel aangeboden. Reeds eerder ont vingen de Universiteiten van Ox ford, Cambridge en Londen een der gelijk exemplaar. Dr. A. Kessen, bi bliothecaris van de Leidse Universi teit, nam onder dankzegging het boek in ontvangst. boekbespreking „De vertellingen van Oom Rcmus" en „De Kinderen van het nieuwe woud", serie „Haneboeken". Uit gave Cantecleer, Utrecht. Het vraagstuk van de vrije tijds besteding van de jeugd is er een, waaraan al jaren diepgaande studies zijn gewijd. We zijn er van over tuigd, dat het niet zulk een zware studie zou vereisen, indien de jeugd over meer goede lectuur kon be schikken. 't Is daarom, dat we met vreugde de serie „Haneboeken" van de Uit geverij Cantecleer te Utrecht be groeten. Het moge dan al waar zijn, dat men een jongen of een meisje niet altijd met één of twee boeken zal kunnen zoet houden, maar het zal er toch ongetwijfeld toe bijdra gen hen meer van deugnieterij af te houden, wanneer zij zo nu cn dan eens verpozing hebben in een span nend verhaal. In de hiex-boven genoemde serie zijn vier boeken aangekondigd, wel ke niet meer dan 2.75 per deel kos ten wanneer zij gezamenlijk besteld worden. Twee delen ervan zijn reeds ver schenen, twee aardige boeken. „De Vertellingen van Oom Remus" is een boek voor jongens en meis jes van 914 jaar, een boek, dat de jeugd zal doen genieten van tol van vermakelijke avonturen uit de die renwereld. Nieke van Hichtum laat (hier de jeugd kennismaken met de vertel lingen van de oude neger Remus, waarvan verschillende door Walt Disney zijn verfilmd van zijn film „Het Lied van het Zuiden". Van geheel andere aard. maar niet minder boeiend is het verhaal van Captain Marryat „De Kinderen van het Nieuwe Woud". Een verhaal met historische achtergrond, want het speelt zich af in de tijd van de En gelse burgeroorlog, toen koning Ka- rel door Cromwell werd verdrongen van de troon. In dit boek wordt de geschiedenis verhaald van vier kin deren, die, van hun landgoed ver- di-evcn in een armoedige hut hun leven slijten om aan de gewelddaden van Cromwell en zijn soldaten te ontkomen. Een boek voor de jeugd van 10 15 jaar, dat er genoegen aan zal be leven, want het ene hoofdstuk na het andere is boeiend. Deze boekjes zijn een sieraad voor een jeugdbi bliotheek. meer mogelijk. Maar indien op deze dag verplichting van Mishoren was en de Missen als op de Zondagen en met 5 minuutjes preek in de Hoog mis, zou het bedrijfsleven niet ten onder gtfan en zouden enorme aan tallen Katholieken bevredigd zijn. Een dergelijke regeling zou ook het Hoogfeest van Drie-koningen (reeds eerder groot feest dan Kerstmis) ge deeltelijk in de oude luister kunnen herstellen; deze feestdag heeft bo vendien nog voor, dat hij in de win ter valt, dus voor velen meer tijd. We geven onze visie graag voor beter en wie weet wat de toekomst in deze brengen kan. Maar zoals de viering of beter de niet-viering thans is, kon het 'beter! Met vriendelijke dank voor de opname Hoogaahtend B. Laatste Berichten NIEUWE MUNTBILJETTEN VAN TWEE EN EEN HALVE GULDEN. Binnenkort zal de Nederlandsche Bank in opdracht van de minister van financiën nieuwe muntbiljetten van twee en een halve gulden uitgeven. Deze nieuwe muntbiljetten, die wat de versiering betreft overigens niet verschillen van de muntbiljetten van een gulden, .worden uitgevoerd in donkerblauw op grijze achtergrond. Het blauwgrijze papier, waarvan dc biljetten wordeix vervaardigd, ver toont bij doorzicht over het gehele oppervlak een watermerk van ku bussen. De oude muntbiljetten van een rijksdaalder blijven voorlopig nog in omloop. Wat lezers schrijven Leiden, 14 Juni 1952. MARE-DEMPING EN ANDERE OPENBARE WERKEN. Volgende maand is het alweer een jaar geleden, dat aan de directeur van Gemeentewerken opdracht werd gegeven plannen te ontwerpen voor dc demping van de Mare. Tot op he den hebben wij daar niets meer van gehoord. Heeft bovengenoemde di recteur de plannen nog niet klaar of worden deze plannen opgehouden, omdat zij zekere autoriteiten niet welgevallig waren? Een beetje spoed is m. i. wel gewenst, gezien de toe stand van de bruggen. En hoe staat het met de plannen voor een ondergronds urinoir aan de Vismarkt of Hoogstraat? Ook het z. g 3-jarenplan tot electrificatie van de straatverlichting schijnt te stag neren, want er wordt niet meer aan gewerkt, zodat nog zeer vele stra ten „prijken" met de zeer oude en lelyke gaslantaarns. Speciaal denk ik hier aan Oude- en Nieuwe Rijn, Boi- sotkade, Kaiserstraat, Vliet, Rapen burg. Het laatste stukje Lcvendaal wordt ook maar niet gedempt. Ik hoop dat men met de Mare-demping niet grote fout maakt van het Levendaal, maa. de Mare dempt tot aan de Stille Rijn anders komt daar ook weer een open riool! En tenslotte vraag ik de aandacht van B. en W. voor het al maanden leegstaande pand hoek Gangetje-Breestraat en de nog steeds lege hoek Steenstraat-Binnenvest gracht. c LEIDENAAR. Hillegom, 13 Juni. Burgerlijke Stand Geboren: Jannie Arina, d. van J. G. J. de Reus en A. de Bruine; Leendert, z. van A. van der Linden en J. J. den Os; Catharina, d. van P. Rijs- kamp en M. Beij; Willem Geerlof, z. van G. Tukker en E. Treur. Gehuwd: W. Roodenburg en A. E. van Looij. Mijnheer de Redacteur! Ik moge naar aanleiding van Uw artikel in het nummer van 12 dezer in alle bescheidenheid mijn visie over deze tere kwestie geven: ik ben ge boortig uit een streek, waar de over grote meerderheid niet-Katholiek is. Ik herinner me nog levendig al is het meer dan 50 jaar geleden hoe hoog de Feestdag van het H. Sa crament bij de Katholieken daar stond aangeschreven. We hadden toen ook nog als Zondag 29 Juni (St. Petrus en Paulus). Het Zondaghou- den daar was uitermate moeilijk en „natuurlijk" werd iedere Roomse ar beider, die Zondag hield, die dag gekort. Er waren er in die gemeente zeer velen, die 29 Juni werkten, maar H. Sacramentsdag werkte men abso luut nietToen deze Feestdag facultatief werd gesteld, poogde Mgr. Van Leeuwen nog te bereiken, dat de „beminde gelovigen" die dag de H. Mis konden bijwonen (de werk tijd bij de bloemisten was toen aan vangend te 6 uur) door de eerste H. Mis te zetten op vijf uur. Het aantal belangstellende was.... acht! Gelukkig vieren de Katholieken in Brabant en Limburg deze hoge dag nog steeds als Zondag. Moge het zo blijven. Wat een contrast met b.v. 2e Paasdag, 2e Pinksterdag en Nieuw jaarsdag, die evenzeer facultatief zijn en waarop vrijwel niemand de H. Mis verzuimt. En toch staan deze in hoogheid beduidend lager dan de Feestdag van H. Sacrament. De vraag rijst: hoe zou er wat te herstellen zijn? Er weer verplichte Zondagviering van maken is niet MARKTBERICHTEN LEIDEN, 16 Juni. Groente. Per 100 kg.: rabarber 6—9.90, kroten 22 uien 19—24, peen 11—28, aardappelen 8—17, andijvie 16— 36, aardbeien 84—138, snijbonen 68—115, stambonen 115130. dop erwten 14—47, peulen 55—118, postelein 1826, princessebonen 26—31, spinazie 1834. per 100 stuks, komkommers 11—22, bloem kool 10—21, salade 3.40—7.50, per ziken 518, per 100 bos: kroten 3.807.10, pieterselie 5.10—9.40, radys 8.40—10.20, selderie 2.90— 4.50 uien 3.20—6.70, peen 11—31. 17 Juni. Vette Varkens. Aan voer 267 vette varkens: Prijzen: zwa re 2.20—2.13—2.16, lichte 2 14— 2.16, Zouters 2.08—2.12, en Zeugen 1-902.07 per kg. levend gewicht. Handel stug. Enkelen 1 en 2 cent bo ven notering. ROTTERDAM, 17 Juni Vee. Aanvoer totaal 3163 stuks, waarvan 600 vette koeien, 574 gebruiksvee, 64 vetto kalveren, 144 graskalvcren, 902 nuchtere kalveren, 102 varkens, 257 biggen, 158 paarden, 16 veulens, 164 schapen of lammeren, 140 weide- schapen, 42 bokken of geiten. Prijzen: vette koeien 2.85—3 00, 2.65—2.80, 2.452.65, vette kalveren 2.85— 2.95, 2.60—2.75, 2.40—2.50 per kg. levend gewicht; graskalveren 350 300200, nuchtere kalveren 58 54—50, biggen 60—56—50, slacht- paarden 2.20—2.15—2.05 per kg. le vend gewicht; schapen 135120 80, weide- en zuiglammcren. 80 6550, kalf- en melkkoeien 1100 1000875, varekoeien 825750 675, vaarzen 850—750—685, en pin ken 575500400 per stuk. Vette koeien aanvoer iets minder, handel lui, prijzen als gisteren; vette kalve ren aanvoer als vorige weck, handel traag, iets minder in prijs; graskal veren aanvoer matig, handel slopend, niet geheel prijshoudend; nuchtere kalveren aanvoer korter, handel stug, prijzen met moeite te handhaven, biggen aanvoer groter, handel lui, prijzen iets lager; slachtpaarden aan voer iets minder, handel stroef, met iets teruglopende prijzen; schapen aanvoer ruimer, handel flauw, prijzen iets lager; weide, en zuiglammcren aanvoer kleiner, handel matig, onver anderd; kalfkooien en melkkoeien aanvoer als vorige week, handel stil, niet geheel prijshoudend; varekoeien aanvoer gewoon, handtl lui met iets teruggaande prijzen; vaarzen aanvoer kleiner, handel slepend, iets lager in prijs: pinken aanvoer kleiner, handel slepend, prijzen met moeite te hand haven. BODEGRAVEN. 17 Juni. Kaas. Aanvoer 200 partijen kaas. Prijzen: le soort 2.21—2.27, 2e soort 2.15 2.20, extra -kwaliteit tot 2.37 per kg. Handel matig. TER AAR. 16 Juni Groente. Peulen 5.20—0.40, idem B 2.50— 4.40. doppers 3.804.40, capdoppcrs 3.905.10, blauwschokkers 5,70, tuinbonen 2.302.80, alles per 10 kg.; kassnijbonen 1.00—1.30, idem stek 7085 cent, stamprincessenbn- r.cn 1.301.35, waspeen 13—25 cent, idem stek 3 cent, postelein 2024 cent. spinazie 29 cent, andijvie 927 cent, rabarber 910 cent. nieuwe aardappelen 1216 cent, idem kriel 913 cent, tomaten A 6590 cent, idem B 70 cent, idem C 5080 cent, idem CC 3070 cent, sjalotten 12 cl.., Augurken 31 cent, Spitskool 10 cent. groene kool 3 cent alles per kg., sla 2 8 cent, bloemkool 1530 cent, idem II 8—13 cent idem III 43 cent, kom kommers 1324 cent alles per stuk, bospeen 1623 cent. idem stek 2 cent, boskroten 611 cent, peterselie 1 ct., selderij 4 cent alles per bos. aard beien 2338 cent per doosje. ROELOFARENDSVEEN. 16 Juni Groente, Aardbeien 1733 cent, idem framboos 3149 cent. idem afw. 1422 cent per half pond, kropsla 2—7.20, andijvie f 69, bloemkool 822. bospeen 1021, per 100; Peulen I 4.90—9.40 idem II 3.40— 4.20. doperwten 3.904.70, capu - cijners 4.205.20, tuinbonen 2.60 2.90, kassnijbonen 1013, idem stek 79, princessebonen 17.50 per J0 kg. Bloemen. Colvilleis 1650 ct.. Lathyrus 514 cent, Esther Read 3 28 cente Wirals Suprème 3270 ct.. Campanula 1632 cent, Ixia 617 cent. Alstroemeria 3341 cent, Dui zendschoon 514 cent. Scabiosa 25 26 cent. Gladiolen 0.951.00 Iris sen 1517 cent, Asp. Plumosis 3588 cent, per bos, Am. Anjers 48 cent per stuk.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3