U Australië Bde RIJNSTREEK DUINSTREEK 's emigratie naar Oost-Duitsland gaat een leger vormen Aankondiging van Grotewohl DINSDAG 17 JUNI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 NOG LONEND? Spook der werkloosheid nadert (Van onze correspondent in Australië). Er is momenteel reden te over om de vraag te stellen, of emigratie naar Australië onder de gewijzigde econo mische omstandigheden in dit land nog verantwoord is. Het spook der werkloosheid komt n.I. angstig nader, is zelfs voor een bepaald aantal personen reeds een feit geworden. Duidelijker dan ooit tevoren zal nu gaan blijken wat de plaats van de emgiranten in Australië is en in hoeverre hun rechten erkend worden. Vermoedelijik hebben onze voor ouders een eeuw geleden reeds ge constateerd, „dat men snel leeft", de frequentie daarvan kan in de loop der jaren hoogstens vergroot zijn! Zoals geen enkel land ter wereld, is daaraan ook Australië niet ontkomen; in een korte spanne tijds zijn de as pecten hier sterk veranderd. Het is nog slechts een jaar geleden dat ik kon vertellen over de bijna een half millioen vacaturen welke in dit land te vervullen waren en over de pagina's advertenties in de bla den, waarin om personeel werd ge smeekt. Ben half jaar geleden zeiden de Australische arbeidsbureaux, dat er nog minstens 250.000 plaatsen on bezet waren. Deze week verklaarde minister Holt, dat er op het ogenblik in Australië nog pl.m. 70.000 „unfil led jobs" zijn, doch deze cijfers wer den door sommige personen te op timistisch genoemd. Van veel grote fabrieken zijn de permanente borden waar jarenlang de oproepen om personeel op stonden vermeld, weg genomen. De dagbladen hebben nog slechts enkele magere kolommen met aanvragen om personeel; die voor de aanbiedingen worden lan ger. Duizenden arbeiders vrezen op de wekelijkse betaaldag een briefje in hun enveloppe te vinden, met de mededeling, dat men hun diensten niet langer nodig heeft. Australische economie. Reeds vroeger heb ik iets verteld omtrent de merkwaardige toestanden welke op economisch gebied in Australië heersen. Men nam het le ven zo het viel en dat viel de laat ste jaren héél best. Korte werkweek, niet hard werken, veel staken, hoge lonen, veel luxeEerlijk, het was hier een klein paradijsje! Zonder een doctorale graad in de economie te bezitten, kon iemand echter wel voorzien dat aan die toe stand een einde zou komen. Spoediger dan men had verwacht, is dat er Met verbazing beschouwde men de cyfers van het handels-deficit over een jaar tijd; bijna 500 millioen. De regering sneed hals over kop vrijwel alle import-draden af. Het kan een remedie zijn, doch dan is het wel een paardenmiddel! Er gingen in Australië 12.000 tex tielarbeiders de keien op; de Spoor wegen, die jaren aan onder-bezetting van personeel hadden geleden, zagen in een half jaar tijd de bijna 10.000 vacaturen vervuld. Het klinkt zonderling in dit voed selrijke land, doch als de situatie niet veranderd, zal men op den duur niet eens in staat zijn de eigen bevolking te voeden, vanwege productie-gebrek. De zaak is danig aan het vastlopen.... En wat met de emigranten? De algemene situatie in Australië is echter ondanks alles (nog?) niet zo slecht als in vele andere landen der wereld het geval is. Doch wie kan zeggen hoe de toekomst zich verder zal ontwikkelen? En dan rijst de vraag: „Wat zal er met onze emigranten gaan gebeuren, zullen zij zich kunnen handhaven?" De secretaresse van de „New Sett lers League", Mrs. M. Watts, ver telde dat thans reeds verschillende werkgevers een vooroordeel hebben jegens de emigranten en in hun ad vertenties stipuleren, dat zij hen niet wensen. In sommige fabrieken zijn het de emigranten, die het eerst worden ontslagen en ik heb hier reeds werkloze Nederlanders ont Voor de eerste .naai heeft premier Grotewohl nu in het openbaar aange kondigd. dat Oost-Duitsland „in de zeer nabije toekomst" een nationaal ieger zal voïmen. Alle politieke partijen, verenigd in het „democratisch blok" hadden daartoe eenstemmig een resolutie aangenomen, die vandaag bekend zal worden gemaakt. „Ernstige, onverbiddelijke politieke daden moeten nu de plaats innemen van politieke verklaringen", riep Grotewohl daarbij uil. De premier, sprekende op een ver- I I A I i gadering te Leipzig, zei niet, hoelang LOfd 10X3 HOST het zal duren, voordat de volgens AP 25 divisies van in totaal \C /"tlO 375.000 man, die het Oostduise leger zal tellen, volledig bewapend zullen zijn. In dit leger zullen ook „be- Veldmaarschalk Alexander, de keerde nazi's" worden opgenomen. Britse minister van Defensie, is gis- „Wij moeten er op voorbereid zijn, teren in Tokio teruggekeerd na een de Westelijke agressoren met het ge- bezoek aan het eiland Koje en be weer in de hand tegemoet te treden", sprekingen met de Zuidkoreaanse aldus Grotewohl. president Syngman Rhee. Alexander en zijn gevolg onder wie Selwyn Lloyd, minister varj Staat en generaal James van Fleet, maakten een tocht door het kamp in drie jeeps, die ver uit elkaar reden. Als voor zorgsmaatregel tegen demonstraties was er extra bewaking. Lord Alexander stapte voor het eerst uit bij blok 66, waar hij de Britse en Canadese soldaten toesprak, 's Middags vloog hij naar Poesan voor een bespreking met Syngman Rhee. Lord Alexander zal nog een be spreking hebben met generaal Mark Clark alvorens vandaag naar Canada te vertrekken op weg naar Washing ton, waar beraadslaagd zal worden over de wapenstilstand en de krijgs gevangenen. HET TAAIE PANMOENDJON. De geallieei'de onderhandelaars hebben de Noordelijken vandaag in een vergadering, die 32 minuten heeft geduurd, medegedeeld, dat zij de besprekingen tot Zaterdag zullen verdagen. Het besluit is genomen ondanks het feit, dat de Noordelij ken staan op het houden van dage lijkse bijeenkomsten. BRITS STUURMAN BIJ GEVECHT IN MENADO GEDOOD. De Britse derde stuurman van het vrachtschip „Glaucus" van de Blue Funnel-line is bij een gevecht in de haven van Menado gedood. Volgens onvolledige berichten zou hij bij een gevecht tussen Makassaarse haven arbeiders en de scheepsbemanning door messteken zijn gedood. Het schip is onmiddellijk na het gebeur de uit de haven van Menado naar Makassar vertrokken. 12 INWONERS VAN MADJALALA DOOR TERRORISTEN GEDOOD. Een bende terroristen heeft Zater dagavond bij het uitgaan van de bioscoop plotseling een aanval ge daan op het textielcentrum Madjalala in het gebied van Bandung. Zij begon in het wilde weg in de hoofdstraat te schieten, waardoor 12 inwoners wer den gedood. Na de komst van politie- versterking uit Bandung vluchtten de terroristen, die intussen 15 Chinese toko's in brand hadden gestoken. Volgens een woordvoerder der Zweedse luchtmacht zijn de opspo- ringsvluchten boven de Oostzee ge staakt, omdat thans het lot van de vermiste Catalina bekend en wrak van de Dakota gevonden is. Poolse gravin vermoord Dc knappe 37-jarige Poolse gra vin Krystyna Skarbek is gisteren in haar hotei te Londen doodgestoken. Gedurende de tweede wereldoor log maakte zij naam als een van de bekwaamste Britse geheime agen ten. Ook maakte zij lange tijd deel uit van de Franse ondergrondse De portier van het hotel Dennis Muldowney is door de politii gear resteerd, verdacht van moord. De gravin, die eens in haar eigeh land een schoonheidskoningin was, bood haar diensten bij de Britse in lichtingendienst aan, kort nadat de oorlog uitgebroken was. Tweemaal viel zij in handen van de Gestapo en tweemaal slaagde zij er in te ont snappen. Later werd zij opgeleid tot para- chutiste en boven Frankrijk uitge worpen om met de Franse maquis te gaan samenwerken. Voor haar moe dige daden werd zij door de Britse regering beloond met de George Me dal en het lidmaatschap van de „Or der of the British Empire". JAPAN VERZOEKT OM HET LIDMAATSCHAP DER VN. De Japanse regering heeft de se cretaris-generaal der V.N., Trygve Lie, het officieel verzoek om toela ting tot de V.N. doen toekomen, maatregelen", die nu in Oost-Duits land genomen worden: „Zij dienen om nog veel ergere gevaren af te wenden. De zonegrens zal nooit een 38ste breedtegraad worden." moet. Anderzijds heb ik echter ook gun stige berichten ontvangen uit fabrie ken, waar in verhouding tot het aantal Australiërs er minder emigran ten waren ontslagen. Men verklaar de dit door de omstandigheid, dat emigranten grotere werklust hadden ibetoond, soms mede een gevolg van hun grotere noodzaak om aan geld te komen. Het is nog te vroeg om een conclusie te trekken in hoeverre de emigranten het bij een depressie zul len moeten „afleggen" t.o.v. de Australiërs. Eerlijk gezegd, helemaal gerust ben ik daar niet op; ik hoop me daarin te zullen vergissen! Het steunbedrag bij werkloosheid is hier wel 'beneden het minimum; men krijgt even 2 (pl.m. f 17, per week, hetgeen vooral in deze tijd te weinig is. Uiteraard heeft men dan ook ieder werk te aanvaarden dat via de Arbeidsbureaux wordt geboden. Want, op dit ogenblik be hoeft men nog niet zozeer zonder werk te zijn; er is in dit grote land nog wel arbeid te vinden. Doch, het is veelal werk dat niet wordt be geerd! Zoals wellicht bekend, zijn onder handelingen gaande tussen West Duitse en Australische instanties omtrent emigratie van Duitsers naar Australië. Een Duitse commissie, die hier een onderzoek instelde naar de levensomstandigheden enz. voor die emigranten, constateerde dat laatst genoemden er zijn „om de vuile werkjes op te knappen, die de Austra liërs niet willen doen". Voorts werd in vrij scherpe bewoordingen critiek uitgeoefend op de aocomodatie voor de emigranten. Indien er geen ver betering komt, zou deze commissie emigratie naar Australië ontraden, zo werd medegedeeld. „Het is waar, er zou heel wat aan de omstandigheden waaronder de emigranten de eerste tijd hebben te leven, veranderd kunnen worden," gaf een Australisch blad toe, doch het constateerde, dat men het de re gering niet kwalijk kan nemen in dien zij de emigranten zendt naar de plaatsen, waar men hen het hardst nodig heeft. „Wanneer men echter 'heeft medegeholpen aan de opbouw van dit land, zal men daarvan later zelf de vruchten kunnen plukken," zo werd opgemerkt. In elk geval is het voor degenen die thans naar-Australië vertrekken goed er rekening mee te houden, dat de keus uit betrekkingen niet zo ruim meer is als b.v. een jaar gele den. Degenen die od contract komen en evenals in Canada het geval is eerst verplicht zijn ergens hun tijd te blijven werken, moeten zich wel 'bewust zijn onder vaak minder prettige omstandigheden te moeten leven. Tóch een land met toekomst? Toen ik ruim een jaar geleden reeds waarschuwde tegen al te groot optimisme bij emigratie naar Austra lië, waren er briefschrijvers die woorden te kort kwamen om hun enthousiasme over dit land kenbaar te maken. Volgens sommigen van hen lag het goud hier voor het opra pen! In een jaar tijd is het beeld van Australië wel duidelijker geworden. Meen daarom niet dat dit land geen toekomst heeft te bieden aan onze emigranten! Men heeft dezer dagen Een vrijgezel In '«-Oravenhage Wilde trouwen maar hij kon Had geen vrouw, had geen Zocht bij Tip toen zijn troost Zijn lot i: 1 goed t Iri.iïBWiü Inz. Hr. P. A. S., Halfweg 1 fl. Tip 1 UI. Bootz' Oude Qenever (Advertentie.) kunnen lezen omtrent het waarde volle bezit dat Australië heeft in uranium. Er is voorts een rijkdom aan mineralen in de bodem; voor landbouw zijn er welhaast onbeperkte mogelijkheden, waarin ook de emi granten kunnen delen. Tot hoe diep de economische de pressie zal gaan, valt moeilijk te voorspellen, doch ondanks alles kan men blijven geloven aan een toe komst, welke de bewoners van dit land een behoorlijke bestaanskans biedt. Wie Australië zag als goudland, zal zich vooral nu bedrogen voelen. De genen die iets begrijpen van een strijd om het bestaan, welke overal ter wereld gestreden moet worden, zullen de moeilijkheden van het emi grantenleven momenteel hier beter kunnen aanvaarden. „Australië, pardise for looters?" De president van een Australische export-organisatie, mr. A. Sparks, constateerde dezer dagen in een bij eenkomst, dat Australië is een „pa radise for looters" (paradijs voor plunderaars). Hij grondde zulks op werkschuw heid van velen, het op zo gemakke lijke manier geld verkrijgen, etc. In dien men niet zou terugkomen tot een „fair day's work for fair day's pay" (eerlijke dag arbeid voor eer lijke dagbetaling) het plunderen zou blijven bestaan. Kardinaal Gilroy in een schrijven tot alle R.K. gelovigen, constateerde dat een arbeider die zijn werkgever geen waarde geeft voor diens geld, is als een zwarte handelaar en al moge hij dan'aan de wetten ontsnap pen, voor Gods wet is zulks onmo gelijk. En nu maken sommige Autsraliërs bezwaar tegen de intocht van emi granten, bijzonder nu het economisch moeilijk wordt in dit land. Evenwel werd in een speciale brief tot de Kath. kerken in het Aartsdiocees er op gewezen, dat 'het handhaven der immigratie noodzakelijk is voor de ontwikkeling en veiligheid van Australië. „De meer dan een half millioen immigranten die we reeds hebben ontvangen, brachten ons een rijke 'bijdrage in ons nationale leven," zo wordt uiteengezet. „Voor hun belang en onze eigen profijten, voor de lief de tot de naasten, laten we niet falen hen te verwelkomen met goede wil en verstandhouding, van welke oor sprong zij ook moge zijn." Het zijn vooral ook dit soort op wekkingen, die het voor de emigran ten wat gemakkelijker helpen maken om zich een bestaan te verwerven. Of men het dan zal moeten „afleg gen" tegen de Australiërs, zal gro tendeels afhangen van de wijze waar op de emigrant zich van zijn werk kwijt, al kan men begrijpen dat de landgenoot een voorsprong blijft be houden op de „new-Australiën". Daar ben je nu eenmaal emigrant voor. De bakkers in Ter Aar, Korteraar, Langer aar. Zevenhoven, Nieuwkoop, Noorden, Woerdsen Verlaat, Aarlan- derveen en Bilderdam zullen voort aan onder geen voorwaarde langer dan één week crediet verlenen. Klan ten, die op de zwarte lijst voorko men, kunnen alleen tegen contant geld brood betrekken. Voorts moeten zij iedere Maandag één gulden afbetalen aan de levenrancier, bij wie zij nog achterstand hebben. ALPHEN AAN DEN RIJN Motorrijder met auto in botsing De architect, de heer R. Vis, kwam bij Apeldoorn met zijn zware motor in botsing met een auto. Zowel de heer Vis als diens echtgenote op de duo, smakten tegen de grond. De heer Vis kwam er betrekkelijk nog goed af, maar mevr. Vis-Gesman brak een been en bekwam kneuzin gen over het gehele lichaam. Zij moest in een ziekenhuis te Apel doorn worden opgenomen. De heer Vis werd naar zijn woning te Alphen vervoerd. „Crescendo" gaf eerste openlucht concert Maandagavond gaf de muziekvereniging „Crescendo" onder leiding van dirigent Bolderdijk in de muziektent een Zomeravondconcert. Het gehele programma bestond uit luchtige muziekstukjes, waarvoor de belangstelling helaas tegenviel. Alphensc Lasclub opgericht In de bovenzaal van café ,,'t Centrum" heeft Maandagavond, onder grote be langstelling een vergadering plaats gevonden, met als doel. te komen in Alphen, tot de oprichting van een Lasclub ter algemene bevordering der lastechniek. Na een toelichting werd tot op richting besloten. Het voorlopig be stuur bestaat uit de heren: E. Blom, Wilhelminalaan; A. Rietdijk, Steek- terweg. H. Roozenboom, Concordia- en C. Kemp. Steekterweg. Door het houden van filmavonden lezingen en excursies, zal de kennis betreffende het lassen worden ver meerderd. HAZERSWOUDE Geb.: Willem, z. v. K. Tom en N. van der Vegt; Elisabeth, d. v. H. W. Zonderop en E. Overdijk; Jacobus C. M., z. v. A. J. van Diemen en J- Th- van der Ven. BODEGRAVEN Geboren: Thomas Everardus zn van E. Zwanenburg-Bunnik; Dirk zn van D. Schouten-v. Leeuwen! Petrus Johannes Maria zn van J. Pauëlsen- Beek. Ondertrouwd: Hendrik Stegeman 26 jr en Neeltje v. Kruiningen 28 jr. Getrouwd: Cor Jacobus de Hertog 40 jr en Elizabeth Spruit. Overleden: Cornelis de Ruiter 83 jr, echtg. van W. P. v. d. Waay. DE KWAKEL Geboren: Henriëtte Jacoba, dr van D. Roodenburg en L. Tromme; Mat- theus Augustinus Maria zn van M. J. A. Verdegaal en S. C. M. Braun. Ondertrouwd: Cornelis Zijlstra en Trijntje Smit; Cornelis Maria Wes- terbos en Anna Theodora Maria Lek. Getrouwd: E. J. Blok en A. D. de Boer. Overleden: Cornelia Susanna Rines 75 jaar wed. van J. J. Kreetz. KOUDEKERK Burgemeester Verheul is in Rhoon een feestelijke ontvangst ten deel ge vallen. In een optocht begeleidde men hem naar het raadhuis, waar de kinderen de nieuwe burgemeester en zijn echtgenote een zanghulde brach ten. In de raadzaal, waarna de ont vangst de installatie plaats vond, wa ren o.a. aanwezig de wethouders Molema en Van Vegten, het perso neel van de secretarie, dokter Blau- wendraad en de heer Van Wijk. Ook allerlei kerkelijke en maatschappe lijke instanties waren vertegenwoor digd. De installatie geschiedde dooi de loco-burgemeester, de heer Polak. Burgemeester Verheul zeide in zijn toespraak, de toekomst met vertrou wen tegemoet te zien. Na de instal latie werd 'n druk bezochte receptie gehouden, waarop ook verschillende Koudekerkers het woord voerden. ZOETERWOUDE Autotocht ouden van dagen. Gisteren zijn de ouden van dagen een dagje uit geweest. Met drie grote autobussen en 15 luxe dagens werd vanaf het Parochiehuis de tocht be gonnen, nadat aan de bejaarden ver snaperingen en een rokertje waren aangeboden. Het weer was gunstig en het werd al dadelijk een heerlijk tocht via Katwijk en Noordwijk naar Amster dam tot het vliegveld Schiphol, waar het moderne vliegwezen, voor velen iets onbekends, in vol bedrijf werd bewonderd. In een der zalen van de K.L.M. werd een heerlijke lunch gebracht. Aam tafel sprak burgemeester Smeets de gasten toe en vertelde, wat de oudjes nog te wachten stond. Aan de Prins Hendrikkade stapte het gezelschap in twee salonboten om een rondvaart te maken door de mooiê grachten van Amsterdam en tot het varen in de grote havens. Hier waren het de grote scheepvaart, zeeboten, dokken enz. die bewonderd komden worden. De terugtocht ging naar „de Vink" waar de koffie geserveerd werd. Bur gemeester Smeets sprak namens het gemeentebestuur dank voor het mooie werk van het Comité en tot de burgerij van Zoeterwoude voor de royale geldelijke steun en gaf een suggestie tot steun aan dit Comité, het instellen van een donateurschap waaraan ook de ouden van dagen naar draagkracht kunnien deelnemen. Namens de ouden van dagen sprak de heer H. J. van der Krogt hartelij ke dankwoorden tot het comité. De heer C. Berg, voorz. van het co mité, dankte vooral burgemeester Smeets voor de grote steun steeds aan de tocht voor ouden van dagen gegeven. Toen ging het huiswaarts en vanaf de Miening werd de karavaan voor afgegaan door de St. Jansfanfare tot het parochiehuis waar de oudjes even uitstapten om op de lustige tonen van de muziek nog even te dansen van pret tot besluit van deze heerlijke dag. Nog eenmaal sprak de burge meester om de Fanfare en ook vooral de autobezitters te danken voor hun medewerking. RIJPWETERING „Gouden Sleutels" Voor de 5e ronde om de „Gouden Sleutels' krijgt Rijpwetering Woensdagavond bezoek van U.V.S. Aanvang 7.15 uur. (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ENKELE BUIEN. Veranderlijke bewolking met enkele buien. Overwegend ma tige wind uit Zuidelijke richtin gen. Minder koud 's nachts, overdag dezelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag. 18 Juni: zon op 4.19 en onder 21.03; maan op 1.26 en onder 17.34 uui. Uet twee*, iri Ewiojia De weerrapporten van hedenmor gen 700 uur luiden: weer max. temp. gisteren OSLO onbewolkt STOCKHOLM zw. bew. HELSINKI regen EDINBURGH regen 15 LONDEN zwaar bew. 18 KOPENHAGEN onbewolkt AMSTERDAM licht bew. 16 GENEVE regenbui 26 PARIJS onbewolkt 20 BORDEAUX mist 27 NICE onbewolkt 25 BERLIJN onbewolkt 17 FRANKFURT onbewolkt 20 MUNCHEN onbewolkt 19 WENEN zwaar bew. 25 LOCARNO LEIDSCHENDAM NOG GOED AFGELOPEN. In de nacht van Zaterdag op Zon dag had een ernstige aanrijding plaats op de Kon. Julianaweg tus sen een bestelwagen bestuurd door W. H. T. en een personenauto be stuurd door H. v. d. B. uit Voorburg. Beide wagens kwamen uit de rich ting Voorburg. De personenauto, die voorop reed, sloeg links af zonder richting aan te geven met gevolg, dat de bestelwagen op de personenauto vloog. Na de botsing moest een ste nen afscheiding en een lichtmast het ontgelden. De personenauto werd licht, maar de bestelwagen zwaar beschadigd. De 5 inzittenden van de personenauto liepen verwondingen op. Dr. Perquin verleende genees kundige hulp. KVP. Vrijdag zal de KVP in „De Zwaan" een propaganda-bijeen- komst houden met als sprekers mej. A. Nolte, lid van de Tweede Kamer en de heer A. Deereniberg, de voorz. van de Kieskring Leiden van de KVP. LISSE KVP. Hedenavond om 8 uur zal in het KAB-gebouw mr. K. van Rijckevorsel e>en spreekbeurt houden voor alle katholieken van Lisse. Het bestuur vertrouwt, dat vele Lisse- naren aan de oproep om deze be langrijke vergadering 'bij te wonen gehoor zullen geven. De heer C. Bunt slaagde voor het onderwijzersexamen. Hengelsport. De hengelsport vereniging „Advendo" heeft Zater dagmiddag een viswedstrijd georga- niseerd in het Aarkanaal onder Ter Aar, waaraan door een 32-tal henge laars-leden werd deelgenomen. De vangst was slechts matig. De prijzen werden behaald door: J. van Diest Sr., 2 stuks, le prijs, 1055 gr.; J. van der Laan, 6 stuks, 2e prijs, 563 gr.; G. van Diemen, 6 stuks, 3e prijs, 536 gr.; P. van Beelen, 2 stuks, 4e prijs, 491 gr.; J. van Diest Jr., 3 stuks, 5e prijs, 339 gr. De heer J. van Diest Sr. heeft hier mede de fraaie wisselbeker in de wacht gesleept. De overige prijzen bestonden uit huishoudelijke artike len. In totaal werd 5530 gram vis aan de schaal gebracht. LISSE (de Engel) Kerkveiling Door het H.B.G.- bestuur werd, ten overstaan van no taris Pinxter, voor de kerk en armen van de parochie der H. H. Engelbe waarders, ruin? 250 partijtjes bollen met nuttige en aantrekkelijke voor werpen geveild. Ofschoon het aantal bezoekers betrekkelijk klein was, bracht het geheel toch 14.158,op. SASSËNHEIM BakkersKruideniers 66. Voor de tocht van ouden van dagen werd gisteravond op „Sporthof" gevoet bald door bakkers en kruideniers. Voor de wedstrijd gingen de „elftal len" in optocht door de gemeente, voorafgegaan door de tamboers van „Adest Musica". Ongeveer kwart voor acht werd door de bakkers af getrapt. Zij namen al spoedig de lei ding en voerden de stand tot de rust op tot 40. Na de rust lieten de kruideniers zien, dat ze ook doelpunten wisten te maken en spoedig was de stand 43. Bij het einde stonden de .bak kers en kruideniers weer op gelijke voet (66). Het talrijke publiek heeft genoten en de ouden van dagen zullen vandaag, mede door deze wed strijd, ook genieten! DE ZILK Ouden van dagen. Met" 20 auto's hebben de bejaarden een mooie tocht gemaakt. Via Bloemendaal ging het eerst' naar Santpoort, waar de thee geserveerd werd. Het eigenlijke doel van de reis was Amsterdam, waar een rondvaart door de grachten en havens werd aangeboden. Te Amstel veen werd de inwendige mens ver sterkt. Toen men aan de Tiltenberg aankwam, was daar de R. K. Muziek vereniging „Crescendo" uit Hillegom, die nog enkele mooie nummers gaf. Paling om de hals. De heer De G. beleefde gisteren een niet alle daags voorval. Hij 'bracht uit de stad levende paling voor z'n vrouw mee. Het pakje werd voorzichtig in het bagagenet van de autobus gedepo neerd. Onder het rijden voelde een dame iets om haar hals kronkelen. Een soort paniek ontstond onder de buspassagiers, toen nog meerdere pa lingen de vrijheid hadden gekozen. De cheuffeur stopte. Daar de eige naar geen middel tot veilige verpak king voor zijn paling had, maakte de conducteur korte metten en verwij derde de beesten uit de bus. Toen de eigenaar een zak van de omwonen den kreeg, werd de paling opnieuw gevangen en zo kwamen ze zonder verder oponthoud behouden bij de echtgenote van De G. VOORSCHOTEN Te Rome promoveerde tot doc- ter in de godgeleerdheid pater H. v. Dongen O.P. op het proefschrift: „De natuurlijke liefde in de mens". De promotie geschiedde summa cum laude. Toneeluitvoering op Beresteijn. De studenten van het seminarie der paters Capucijnen te Voorschoten ga ven gisteravond de eerste van een drietal toneelopvoeringen. Gespeeld werd „Het Schouwtoneel der wereld" door Hugo von Hofmannsthal in de prachtige Nederlandse bewerking van drs. Wulfram O.F.M. Op deze uit voering, die werd bijgewoond door o.a. de burgemeester, zijn echtgenote en dochter, de pastoor en beide ka pelaans, komen we in de loop van deze week uitvoerig terug. Begrafenis J. Braggaar. Gister middag is onder grote belangstelling op de Ned. Herv. Begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen de heer J. Braggaar. Dc stoet werd vooraf gegaan door het partijbestuur van de P. v. d. A., welk een omfloerste vlag meedroeg. Aan de geopende groeve zong „De stem des Volks", aid. Voorschoten „Aan de Strijders". Aan de groeve werd gesproken door dr. S. P. Pels, voorz. van de P. v. d. Arbeid, afd. Voors- schoten, door de heer O. R. I. Viveen, die de overledene herdacht als lid van de raad. Verder door de heer D. Limburg, die sprak namens de direc tie en het personeel van de Zilver- fabriek en voorts werd nog een kort woord gesproken door een afgevaar digde van de Metaalbewerkersboncl van het N. V. V. Tot besluit van de plechtigheid zong „De Stem des Volks" „Morgenrood". Een schoon zoon van de overledene, drs. Schaper, dankte allen voor de betoonde be langstelling. Nieuws van het Zomerfeest. Na de publicatie van het programma is bij velen de indruk gewekt alsof Dins dagmiddag 8 Juli een middag voor .Ouden van Dagen" zou zijn. Deze indruk is niet geheel juist. De bedoe ling van het comité is, om deze mid dag te reserveren voor hen, die om andere redenen niet in staat zijn het Zomerfeest 's avonds te bezoeken. Het comité zal zorg dragen, dat zij, die dit wensen van een vervoermid del gebruik kunnen maken. Hiertoe geve men zich op vóór 1 Juli a.s. aan de pastorie.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2