Omgeving Katholieken van Leimuiden zien wens in vervulling gaan s Nationale woningbouwlening bracht Boskoop f79.400 op MAANDAG 16 JUNI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 IN OCTOBER IS ER EEN PAROCHIEHUIS Reeds sinds jaren hebben de ka tholieken van Leimuiden en Rijnsa- terwoude de behoefte gevoeld een eigen parochiehuis te bezitten. Voor de oorlog werd al een tekening ge maakt, waar het voorlopig bij bleef, maar na de oorlog deed zich een goede gelegenheid voor, toen in 1950 de jongensschool vrijkwam door de bouw van een nieuwe school. Direct werd een vergunning voor verbouwing aangevraagd, maar deze werd afgewezen, omdat de toewij zing van bouwvolume nog te gering was In Maart 1952 kon de vergun ning echter worden verleend. Met de aanbesteding moest helaas nog wor den gewacht, omdat het huis, dat aan het gebouw verbonden is, nog werd bewoond. Thans is men zover gevorderd, dat vele moeilijkheden achter de rug zijn en aan de uitwer king der plannen kan worden begon nen. Indeling van het nieuwe gebouw. Als de oude school in een parochie huis omgebouwd zal zijn, zal de in richting er ongeveer als volgt uit zien. Er komt een zaal, die in twee lokalen kan worden veranderd voor eventuele vergaderingen. In deze zaal zal tevens een toneel zijn van 4x7 meter, dat nog vergroot kan worden door een los gedeelte aan de voorkant van het toneel toe te voe gen. De overige ruimte zal worden gebruikt voor twee kleedkamers, de parochiebibliotheek, een bergruimte lokaal, een buffet en twee toiletten. De woning van de congierge zal be vatten beneden een woonkamer, een woonkeuken en een flinke schuur, boven 3 behoorlijke slaapkamers. De vloer wordt van beton, waarover hout zal worden getimmerd. In Mei jl. werd het werk aanbe steed maar tot een gunning is men toen niet gekomen. Daarna heeft een tweede aanbesteding plaats gehad, waarbij de Gebr. Strijk uit Oegst- geest de laagste inschrijvers waren met een bedrag van 33.207.Op 16 Juni is deze bouwonderneming met het werk begonnen. Men hoopt, dat het gebouw tegen October gereed zal zijn, waarna de inrichting van het nieuwe parochiehuis aan de orde zal koimen. Naar een concierge zal men niet behoeven te zoeken, want er zijn reeds diverse gegadigden in de pa rochie. Financiering. De geldmiddelen die voor deze bouw nodig zijn, vormen uiteraard het grootste zorgenkind. Gedurende de laatste jaren zijn er reeds diverse collectes gehouden en vorig jaar No vember is er een bouwfonds gesticht. Een aantal meisjes gaat regelmatig de parochianen af, om de vrijwillige maandelijkse, wekelijkse of jaarlijk se bijdragen te innen. De resultaten van de pogingen om aan geld te ko men zijn bevredigend. Enkele parochianen hebben een renteloze lening toegezegd, andere hebben een bedrag geleend tegen zeer lage rente en tenslotte komt ALPHEN AAN DEN RIJN TENNISCLUB „TEAN" HERDACHT 45-JARIG BESTAAN. Zaterdag heeft de tennisclub „Tean" het feit herdacht, dat 45 jaar geleden een aantal ingezettenen be sloten een tennisclub op te richten, waaraan men de naam „Tennis En Anders Niets" of wel „Tean"- gaf. De jubileumviering begonnen met een tocht te maken langs de plaatsen, waar voorheen de banen gelegen wa ren van de club. Op de prachtige baan van het hui dige tennispark heette de heer Roo sendaal Zaterdag de vele oudleden hartelijk welkom waarna de heer K. Korteweg als oudste niet Alphense lid namens de oudleden een prachti ge nieuwe clubvlag aanbood met vlaggemast alsmede een geschenk onder couvert. Namens het stich tingsbestuur van de banen sprak de heer A. den Ouden. Een daarna gespeelde schertspar- tij verwekte vanwege de kleder dracht nog al enige hilariteit, daar na speelde het eerste team. In hotel Griethuizen werd aan al le gasten een diner aangeboden. Het programma vermeldde tevens nog verschillende schetsjes, zang en spel. MOTORRIJDER GESLIPT. Door de gladheid van het brugdek had Zondagavond omstreeks 7.30 uur de motorrijder, de heer P. de R. uit Wassenaar, bij het afremmen voor een voetganger, het ongeluk op de 's-Molenaarsbrug te slippen. Zowel de berijder als zijn duo-passagiere, zijn echtgenote, kwamen te vallen. Mevr. de R. kwam met haar benen onder het voertuig en liep lichte kwetsuren op. Voor 't eindexamen afd. Gym nasium van het Ghr. Lyceum slaag den de volgende leerlingen: R. v. d. Broek, G. H. Moen Bodegraven, J. v. 't Kruis, Nieuwveen, J. v. d. Neut, Alphen, C, Oppelaar, Hazerswoude, Ineke de Vries, Noorden, Mieke Bak ker, Henny Bos en A. Grijpma, alle Alphen en Mieke van Nes, Boskoop. Twee candidaten werden afgewezen. Openluchtconcert. Hedenavond om 7.45 uur verzorgt Crescendo in de muziektent achter het raadhuis een openluchtconcert. Aanrijding. Zaterdagnacht reed de motorrijder P. M. de G. in de Hooftstraat de heer W. J. aan, die rechts van de rijweg met de fiets aan de hand liep. Beide mannen werden licht gewond, Th. v. d. N., die bij de motorrijder als duo-passa- giere meereed, werd ernstig ge wond. Dr. Pilon verleende eerste hulp. Looddief gepakt. Een 18-jarige, die door de politierechter wegens looddiefstallen werd veroordeeld tot 4 maanden voorwaardelijk, werd Zaterdagmorgen op heterdaad be trapt, toen hij op het dak van een huisje bij het Bospark lood stal. Te genover de politie verklaarde hij bezig te zijn eerder gestolen lood weer op zijn plaats te brengen. Jam mer echter voor hqm, kon hij dit verhaal niet waar maken. Hij viel weldra door de mand. het hoofdbedrag van de Coöp. Boe renleenbank, die een lening heeft verstrekt. Plannen. Het ligt in de bedoeling om een druk gebruik van het parochiehuis te maken. Op de eerste plaats zijn er natuurlijk de verenigingen en orga nisaties, die in het nieuwe gebouw hun vergaderingen kunnen houden. Eovendien hoopt men echter een goede gelegenheid tot dansen te bie den voor de jongelui, die zich tot deze vorm van ontspanning voelen aange trokken. Ook de gymnastieklessen van de school, en naar men hoopt van de gymnastiekvereniging, zullen hier in de toekomst kunnen plaats vinden. En tenslotte de jeugdverenigingen. Op dit gebied is er in Leimuiden nog het een en ander te doen. Het nieuwe gebouw zal ongetwijfeld een stimu lans zijn, om het jeugdwerk eens flink aan te pakken. De ruimte er voor zal in ieder geval geen probleem meer vormen en die zal vaak een hinderpaal geweest zijn in het ver leden. I 4 J tas ld j4§y! - ilLin 5If i I Zó zal het nieuwe parochiehuis er aan de voorzijde uitzien. Gemeenteraad Boskoop Na bijna twee maanden kwam de raad van Boskoop weer in een open bare vergadering bijeen. Schokken de raadsbesluiten waren niet te ne men, Bij de ingek. stukken was een verzoek van de heer P. v. d. Berg tot verwijdering van verkeersborden voor het Raadhuisplein. De heer Splinter was het niet eens met het voorstel van B. en W. om dit voor kennisgeving aan te nemen. Na eni ge bespreking zou de zaak door B. en W. nader worden bekeken. Goed gunstig werd beschikt op de verzoe ken van de Stichting Kinderuitzen ding voor een subsidie van 0.40 per dag en per kind; van de ver. tot be vordering van het lager landbouw onderwijs te Alphen a. d. Rijn, waarbij f 10.per leerling uit onze gemeente wordt gesubsidideerd en van de Oranjevereniging, om vrij stelling van de betaling van verma kelijkheidsbelasting voor de open bare feestelijkheden op 22 en 23 Juli a.s. Woningbouw. Bij de mededelingen was het be richt van de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten, dat voor een bedrag van 79.400.— van de inschrijvingen op de nationale leningen voor de wo ningbouw 1952 voorkeur uitgespro ken is voor Boskoop. Aan de minis ter van Wederopbouw en Volkshuis vesting is gevraagd een zodanig ex tra-bedrag, dat tenminste het plan van de bouw van nog een twaalftal woningen aan de Goudse Rijweg dit jaar tot uitvoering kan worden ge bracht. De rekening der bedrijven over het dienstjaar 1951 werd in handen gesteld van een commissie van on derzoek bestaande uit de heren Noest, Verbeij en Jongejan. Bij de behandeling van de aankoop van een sneeuwploeg, werden verschillende inlichtingen gevraagd-, hetgeen ech ter geen aanleiding werd om niet tot aankoop over te gaan. De voorz. deelde mede, dat in de pauze 'n bij zonder ingekomen stuk zou worden behandeld, hetgeen de heer Mathot een ondeugende opmerking deed maken, waarop de voorzitter op merkte, dat hij het toch zou moeten slikken. Dit bleek letterlijk het ge val te zijn, aangezien de heer van Eijk, wegens zijn 25-jarige echtver eniging voor koek bij de koffie had gezorgd, hetgeen het bijzondere in gekomen stuk bleek te zijn. De voor zitter feliciteerde de zilveren bruide gom. De verkoop van een stukje grond in verband met de stichting van een nieuw telefoongebouw bleek minder de goedkeuring der heren weg te dragen. Tenslotte werd men het eens om te wachten 'tot het nieuwe tele foongebouw klaar is en dan deze zaak nog eens nader onder het oog te zien. Het zorgenkindje. De Laag-Boskoopseweg is het zor genkindje der gemeente, aldus sprak de heer Kooij, bij de behandeling van het voorstel van B. en W. om weer eens tot reparatie van deze weg over te gaan. De bedoeling was de weg te voorzien van aaneengesloten in te heien perkoenpalen van een ge middelde lengte van 3 meter met een gording met ankers. De heer Kooij achtte, gezien de ervaring bij ande re wegen, de aanbreng van een weg berm een betere oplossing en dan een één-richting verkeer voor deze weg in te stellen. De heren Verbeij, ALKEMADE Voetbaltournooi Stichting 1940— 1945. Zaterdagavond trad het eer ste elftal van DOSR aan tegen SVO W 1 om het kampioenschap van Al kemade ten bate van de stichting 19401945. Voor rust behaalde Oude Wetering een 43 voorsprong, maar na de hervatting wist DOSR niet tegenstaande de hardgespeelde wed strijd een 74 eindzege te bereiken. Mathot, v. Wengerden en v. d. Dool mengden zich in de discussie. Bij het instellen van het één-rich ting-verkeer zullen nog enkele los plaatsen moeten worden bijgemaakt en worden verboden, dat voor de woningen wordt gelost, want juist het te dicht op de kant komen van de zware auto's doet de weg, weg zakken, Het slot was, dat B. en W. een en ander nader zullen bekijken. Blijken de kosten meer te bedragen dan van het huidige voorstel, dan zal een aanvullend bedrag worden ge vraagd. Tenslotte werd nog weer een stukje bouwterrein teruggekocht en werden de nodige wijzigingen in de begrotingen gevolg van nieuwe besluiten, goedgekeurd. Na de open bare zitting ging de raad nog enige tijd in comité. BODEGRAVEN Schoolkinderen hadden feest Tot bijna achteraan zaten de kin deren, die de H. Mis bijwoonden, die voor de beide jubilarissen op de Kath. Jongensschool, mej. v. Miert en de heer W. H. v. Liempt, werd opgedragen. De kinderen zongen de vaste gezangen, terwijl de heren on derwijzers de wisselende zongen. Na deze plechtigheid was er 'n feestelijk ontbijt op de pastorie voor de feeste lingen en de anderë onderwijzers met hun echtgenoten. Om half 10 stond de schooljeugd keurig opge steld in de voorzaal van het Paro chiehuis, toen de pastoor, beide ka pelaans en de jubilerende met fami lieleden binnentraden. Mede aanwe zig was de heer A. de Vos, lid van schoolbestuur. Na een welkomstlied speechte pas toor Janus en feliciteerde het hoofd der school en mej. v. Miert. Hij sprak zijn waardering uit voor het werk onder de parochiejeugd gedaan en benadrukte hoe vaak van de zijde der ouders belangstelling of waarde ring ontbrak. Vervolgens sprak de heer P. Schouten, die 't woord voerde na mens de onderwijskrachten. Enkele alleraardigste liedjes wer den ook onder zijn leiding gezongen Enkele jongens van de hoogste klas dramatiseerden een bekend ge dicht, terwijl een keurige toespraak werd aangeboden en gelezen. Ten slotte kreeg de heer W. H. v. Liempt 't woord, die verklaarde bij na sprakeloos te zijn bij 't zien van zoveel moois. Mede namens mej. v. Miert, dankte hij voor al 't gebodene ook voor de buitengewoon mooie ca- deaux van schoolbestuur en kinde ren. Met een tractatie verlieten de leerlingen de zaal. Des middags was er een voorstel ling met het poppenspel: ,t Sprookje van Prins Boudewijn", door Henk Zoutendijk, wat door allen in span ning werd gevolgd. Deze middag was aangeboden door de pastoor W. P. J. Janus. Na afloop bleven de volwas senen nog enige tijd gezellig bijeen. HAZERSWOUDE KIND UIT HET WATER GEHAALD. Zaterdag waren in de Kastanje laan enige kinderen aan het spelen. Het 3-jarig zoontje van de boom kweker P. v. T., wonende in genoem de laan, geraakte in een diepe sloot. Mevr. H., die vanuit haar woning het kind in het water zag liggen, begon te gillen en riep haar man. De heer H. liep direct zijn woning uit, bedacht zich geen ogenblik en sprong ge kleed te water. Het mocht hem ge lukken het kind op het droge te ha len. Het ventje had veel water naar binnen gekregen, maar door kunst matige ademhaling was hij weer gauw opgeknapt. Voetbal voor bejaarden. Niet dat de ouden van dagen zelf in shirt en voetbalbroekje Zaterdagavond op het groene tapijt de strijd aanbonden, maar anderen deden dit om hun een „prettig dag uit" te bezorgen. Door de welwillende medewerking van de Muziekvereniging „De Harmonie" werd een talrijk publiek naar het terrein op de Voorweg getrokken, waar de ambtenaren een voetbalwed strijd zouden spelen tegen de vetera nen van de Hazerswoudse Boys. Di rect na de aftrap kregen we een aar dig spel te zien. Het publiek leefde met de verrichtingen van de spe lers mee en luide aanmoedigingen waren niet van de lucht. Voor de rust had de midvoor van de veteranen de score geopend 10. Na de rust zaten de ambtenaren fel op de bal en de den hun best om de achterstand in te halen. Zij hadden succes. De links binnen wist het net te vinden 11. Met deze broederlijke verdeling der punten kwam het einde. NOORDEN Verregend Sportweekend. NSV organiseerde Zaterdag en Zondag haar traditioneel Sportfeest. Zaterdag was het weer wel geen 100 pet., maar het was droog. De hoofdwedstrijd VDO 2Wet. Boys was geen span nende wedstrijd, met een 51 neder laag moest VDO 't onderspit delven. Overige uitslagen: NSV 2Nic. Boys 2 1—5. NSV aTAW a 5—1. NSV b Nieuwkoop b 15. Zondagmiddag begon de eerste wedstrijd rnet regen NSV 3de Schutters 2, deze wedstrijd eindigde met een gelijk spel 22. Drie uur be gon de wedstrijd van de dag: Gouda 1DOS 2. Dit begon met regen gaandeweg ging het harder, zelfs werd het weer zó slecht, dat er na de rust niet meer gespeeld werd, de stand was nog 00. Door het nemen van strafschoppen werd de strijd be slecht, waarbij DOS winnaar werd, Te vijf uur was het weer van dien aard, dat de wedstrijd NSVPVCW door kon gaan; het terrein was wel glad, doch het was een aardige wed strijd, al won NSV met 5>1, PVCW bleef moedig volhouden tot het einde toe. Ook de wedstrijd Nieuwkoop VEP 2 kon doorgang vinden en het- werd zelfs de mooiste wedstrijd van de dag, welke met 31 door Nieuw koop werd gewonnen. ZOETERWOUDE Wit Gele Kruis. Van de 745 le den gaf op de jaarvergadering alleen de heer Jac. van Leeuwen blijk van belangstelling. De voorz., pastoor G. J. Klaverweijden, veronderstelde een grenzenloos vertrouwen en tevre denheid van de leden. De secretaris penningmeester, de heer P. C. Paar- dekooper, gaf een jaarverslag, waar aan wij ontlenen, dat het ledental van 748 gedaald is tot 745. Er is een afdeling van het comité Kinderuit zending opgericht. De Emmabloem- collecte dezer dagen gehouden bracht 7 61,43 op. Van de Boerenleenbank is ter ge legenheid van het gouden jubileum een subsidie van 308,96 ontvangen. De gemeente verleende een subsidie voor de tbc-toestrijding groot 7 472,70 en voor de wijkverpleging 463, De moedercursus is met 31 deelneem sters goed geslaagd. Medewerking is ook verleend aan de stichting van het R.K. Kraamcentrum te Leiden. Met 7 3500,is een bouwfonds aan gevangen. Er werden 364 verplegingsartike- len afgegeven. Het bestuur dringt sterk aan op spoedig teruggeven van die artikelen; vooral de baby weeg schalen moeten terugkomen, opdat aan alle aanvragen voldaan kan wor den. Het financieel verslag van de wijk verpleging gaf aan ontvangsten en uitgaven 710.618,99 met een saldo van 7 276,52. De tbc-bestrijding had een kas saldo groot 441,02. Aan verpleeg- gelden en speciale* medicamenten was nog verschuldigd na aftrek van een te ontvangen subsidie 71171,43, zodat het tekort 730,41 is. Uit het bouwfonds is een kasgeld lening aangegaan groot 7 2000,— om deze afdeling, die vaak lang moet wachten op de subsidie, te kunnen financieren. Het accountantsrapport was in alle opzichten gunstig zodat de beide re keningen vastgesteld werden. Uit het rapport van de tbc-bestrij ding delen wij mede, dat in 1951 23 patiënten thuis een rustkuur deden, 38 gezinnen en 56 patiënten stonden onder toezicht. Op 1 Januari 1951 werden 9 pa- tienten in sanatoria verpleegd, in de loop van het jaar kwamen er 7 terug en er hadden 9 uitzendingen plaats, zodat er op 1 Jan. 1952 nog 8 elders verpleegd werden. Gemeenteraad. De raad komt Woensdag a.s. te 8 uur 's avonds in vergadering bijeen. Op de agenda staat o.a. voorstel van B. en W. tot het aangaan ener geldlening groot 50.000 met het Vacantiefonds voor de Landbouw; Verhuur van 't spuit- huis in de Zuidbuurt; wijziging der gemeentebegroting 1952; wijziging van de gemeentebegroting 1951; ver zoek van het R.K. Schoolbestuur Zuidbuurt om gelden beschikbaar te stellen voor een schoolradio; Ver zoek van H. J. Kouw, hoofd der openb. lagere school om eervol ont slag als zodanig; Verzoek van het bestuur der R.K. Jeugdbeweging in de Parochie van de H. Joannes den Dooper-Onthoofding, om subsidie; Verzoek van het Bestuur van het Wit Gele Kruis, Hoge Rijndijk, om ver hoging van subsidie; Voorstel van B. en W. i.v.m. onteigening van de laan van Van Leeuwen aan de Hoge Rijn dijk. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP K.V.P. Woensdag 18 Juni a.s. des avonds te 8 uur zal er een grote propaganda-vergadering worden ge houden in het parochiehuis aan de Hoge Rijndijk voor de twee afdelin gen Zoeterwoude Hoge Rijndijk en Leiderdorp. Als sprekers zullen op treden de heer M. P. v. d. Weijden, lid van de Tweede Kamer en A. C. A. Deerenberg, wethouder van HILLEGOM GOUDEN PROFESSIEFEEST VAN ZUSTER ODA. Over 14 dagen zal het 50 jaar gele den zijn, dat Zuster Oda, verblijvend in Huize St. Joseph, haar eeuwige kloostergelofte aflegde. Niet minder dan 37 jaar heeft Zuster Oda hier als „Wijkzuster" gearbeid. Ieder kent haar ieder bemint haar. De lijdende mensheid heeft zij verzorgd en ge holpen als een liefdevolle moeder. En dat met grote blijmoedigheid. Enkele jaren geleden werd de Zuster door een ernstige en langdurige ziekte ge troffen. Zij genas volkomen en ver richt in Huize St. Joseph, ondanks haar hoge leeftijd nog vele diensten. Het was voor haar een zware beproe ving het ziekenbezoek aan jongere krachten te moeten overlaten. Het behoeft geen betoog, dat heel katholiek Hillegom zich opmaakt, om dit gouden jubileum met grote luis te;- 'te vieren. De kerkelijke viering geschiedt Zaterdag 28 Juni met een gezongen H. Mis in de Kapel vart Huize St. Joseph tot intentie der feestelinge en verder een intieme vie ring binnen de kloostermuren. Op Zondag 29 Juni zal er gelegenheid zijn van 3.30—4.30 uur in huize St. Joseph om de zo beminde religieuse te feliciteren. Wij komen vanzelfspre kend op dit Gouden Feest nog nader terug De collecte ten bate van het Roode Kruis heeft opgebracht f 902. Het resultaat der actie in de bedrij ven komt hier nog bij. Voor het Gezellen-diploma Da meskapper slaagde te Haarlem mej I. Vastenouw. Voor het eindexamen Gymnastiek afd. A slaagde te Haar lem mej. I. Gerritsen. Te Leiden slaagde voor het artsen-examen de^ heer D. Enthoven. Geboren: zoon van R. H. van Bakel en L. M. Buckens; z. van D. C. de Boer en E. Veen; d. van P. J. de Groot en Th. M. van der Vossen. Ondertrouwd: P. van Dijk en C. H. Weijers; M. E. Galjaard en A. W. Blokker; H. J. Menks en H. van Haaren; G. A. Hoogerwerf en F. A. Moes: J. G. Hirs en H. Doornebal. Overleden: J. Engel m. 79 jaar; L. Bras m. 78 jaar. KATWIJK Begrafenis A. den Dikken. Za terdagmiddag werd onder grote be langstelling o.a. van vele vooraan staande personen op onderwijsgebied ter aarde besteld het stoffelijk over schot van wijlen de heer A. den Dik ken, sinds 1922 hoofd van een der scholen te Katwijk. De teraardebe stelling had plaats op de nieuwe be graafplaats aan de Parklaan. 55 Sollicitanten. Voor de func tie van directeur gemeentewerken in de vacature van wijlen de heer Reus hebben zich 55 sollicitanten ge meld. Een vijftal van hen zijn ter kennismaking opgeroepen. Geen paard meer voor redding boot. Inplaats van met paarden zal de reddingboot, gestationeerd in het nieuwe gebouw eind F, E. Meer burgkade, voortaan met een tractor naar het strand worden gebracht. NOORD WIJK Athletiek. De nog jeugdige afd. athletiek van M. S. V. afd. heren zal reeds op 24 Juni a.s. naar buiten op treden, door deelname aan wedstrij den van de A. V. Holland te Leiden, uitgeschreven voor niet KNAU-leden. Deelgenomen zal worden aan de 300 M. door M. van Deursen, aan de 1500 m. C. van Deursen, G. Hiep, S. van Rossum en A. van Rhijn. Dit vier tal zal tevens deelnemen aan de 4 x 100 m. estafette. STOMPWIJK K. S. M. V.-voetbal. Heden avond om half acht wordt een voet balwedstrijd gespeeld tussen de K. J. M". V.'ers van Stompwijk en Leid- schendam op het veld van Stompw. Boys. De vergadering van St. Boys begint morgenavond niet om half acht maar om 8 uur. ZOETERMEER Tocht ouden van dagen. De tocht voor ouden van dagen te Zoe- termeer wordt dit jaar gehouden op Donderdag 10 Juli a.s. De reis gaat naar Schiphol, waar onder deskun dige leiding het vliegveld wordt be zichtigd. Hier wordt ook de koffie gebruikt. Daarna wordt de reis voortgezet naar de ontspanning Groenendaal te Haarlem-Heemstede. In deze prachtige omgeving wordt de maaltijd gebruikt en enige verpo zing gezocht. Vervolgens wordt de reis voortgezet naar Noordwijk waar op de boulevard de ontspanning „De Zeeleeuw" wordt bezocht en de tra ditionele belegde broodjes met kof fie zullen worden genuttigd. Van daar gaat het weer op huis aan. De tocht vangt aan te 8.30 uur, een half uur eerder dan andere jaren op de J. L. v. Rijweg. Gereden wordt via de Zegwaartseweg naar de eerste pleisterplaats en de terugkomst gaat via de Rijksweg en de Stationsstraat naar Zoetermeer, Ter versterking van'de kas wordt op Zaterdag 21 Ju ni a.s, om 7 uur op het terrein van D.S.O. aan de Dorpsstraat een voet balwedstrijd gespeeld tussen leden van D.S.O. en de Haagse voetbal club „Celeritas". Geboren: Johanna, dr van C. v. Tilburg en N. Golverdingen. Theo- dorus zn van Th. Adegeest en M. de Jong. Ondertrouwd: C. Bruggeman 26 jr en M. v. d. Plas 27 jr. Getrouwd: N. Molenaar en M. v. Hilten; H. Bakker en J. M. Verhoeff; J. G. Duivenvoorden en A. Th. van Santen. Overleden: C. Stoutjesdijk 49 jr, echtgenoot van C. Klippel. Schoonhoven. Dc Riwa's onder lei ding van Mevr. Wand zorgen voor de muzikale omlijsting. Laatste Berichten Zweeds vliegtuig omlaag geschoten Een Zweeds verkenningsvliegtuig is vanmorgen door een Russische ja ger omlaag geschoten. De laatste boodschap van het Zweedse toestel is Maandag te 4.10 uur ontvangen; hierin deelde het mede zich boven het zeegebied, vijftig kilometer ten Noorden van het eiland Dagoe of Hiiumaa (een eiland ter hoogte van Riga) te bevinden, Daar is het door twee Rusissische jagers aangevallen en beschoten. Na de aanval heeft het Zweedse verkenningsvliegtuig, een ongewapende „Catalina"-vlicg- boot gepoogd zijn basis te bereiken. Het is acht minuten later door een ander Zweeds vliegtuig waargeno men, daarna is er niets meer van vernomen. De „Catalina" zocht naar een Zweeds oefenvliegtuig, dat sinds Vrijdag jl. vermist was. Aan boord van de beschoten „Ca talina" bevond zich een bemanning van zeven koppen. Het reeds sinds Vrijdag vermiste vliegtuig was een „Dakota" met 8 man aan boord. Zweden had de Sowjet-Unie en Finland verzocht mede te helpen bij het zoeken naar de verdwenen „Da kota", doch op deze verzoeken is niet geantwoord. De Russische Oostzee- vloot houdt thans uitgebreide oefe ningen, die zich afspelen in het zee gebied, dat zioh uitstrekt van de Golf van Danzig tot het nabij de Let landse kust gelegen punt, waarboven de „Dakota" zich bevond, toen zü voor de laatsie maal haar positie op gaf, Ook de „Dakota omlaag geschoten? Duikers habben'Maandagochtend 't wrak van de vermiste Zweedse „Da kota" gevonden. Volgens Zweedse vliegtuigdeskundigen en Stockholmsa bladen zou ook dit toestel door de Russen orrtlaag zijn geschoten. Dit is echter van officiële zijde nog niet bevestigd. De Zweedse luchtmacht heeft Maandagochtend gewapende Zweedse jagers doen opstijgen, om naar de beschoten „Catalina" te zoeken. Premier Erlander heeft een spoed zitting van het Zweedse kabinet uit geschreven, waarop het Zweedse- Russische vliegtuigincident zal wor den besproken. Het Zweedse ministerie van bui tenlandse zaken heeft, in afwachting van het beschikken over een volledig rapport betreffende het incident, ge weigerd commentaar op het omlaag schieten van de „Catalina"-vliegboot te geven. Zweedse kust-radio-stations zenden onophoudelijk verzoeken uit aan alle schepen in de omgeving van het eiland Bogskaer om naar de „Catali na" uit te zien. Zweedse en Finse oorlogsschepen en vaartuigen van de kustwacht varen naar de positie, waarvan zij zich volgens haar laatste opgave bevond, In April 1951 is boven hetzelfde gebied een eveneens ongewapend verkenningsvliegtuig de* Amerikaan se marine, een „Privateer", die een bemanning van tien koppen aan boord had, verdwenen. Men ver moedt dat het door de Russen om laag is geschoten, het vliegtuig noch de inzittenden zijn ooit gevonden. In hetzelfde zeegebied hebben zich na de oorlog verscheidene incidenten voorgedaan tussen vissersvaartuigen der Noordse landen en dc Russische autoriteiten. De Russen hebben ver klaard de traditionele vier mijlszóne, die internationaal wordt gerekend, als nog te vallen onder het gezag van het land, dat de kust beheerst, niet te erkennen. Zij hebben deze zóne» uitgebreid tot twaalf mijl en zij heb ben vissersvaartuigen, die zich in deze strook bevinden, opgebracht. De Russische twaalf mijlzóne wordt in ternationaal niet erkend. Scheepsberichten CELEBES A'dam/Surabaja 15 Juni te Pt. Said; DRENTE R'dam/Balik- papan p. 15 Juni Gibraltar/Genua; JAVA A'dam/Tj. Priok p. 15 Juni Minikoy/Belawan; JOHAN VAN OL- DENBARNEVELT 15 Juni v. A'dain te Sydney; LEERDAM R'dam/New Vork 15 Juni v. Antw./Halifax; MAASLAND A'dam/Buenos Aires p. 15 Juni Blanco/Montevideo; ORAN JE Tj. Priok/R'dam p. 15 Juni Gi braltar/Southampton; POELAU LAUT Java/A'dam 15 Juni Sabang/ Djeddan; RIJNDAM R'dam/New York York 15 Juni v. Lchavre/ Southampton; TEJRESIAS A'darn/ Indonesië p. 14 Juni n.m. Malta; WESTERDAM 16 Juni v. R'dam te New York. GAASTERKERK, R'dam/Sydney, 16 Juni n.m. Pt. Said verw.; LEER DAM, R'dam/New York, p. 15 Juni Vlissingen/Halifax; RIJNDAM, Rot terdam/New York, 15 Juni v. Sout hampton/Halifax; WILLEM RUYS, R'dam/Tj. Priok, 16 Juni 9.30 u. van Colombo/Belawan. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 16 Juni. Vee. Aanvoer 1447 totaal, waarvan 88? vette koeien en 560 varkens. Prijzen: vette koeien 2.853.00, 2.652.80 2.45—265, en varkens 2.20, 2.1? en 7 2.15 per kg. levend gewicht. Vette koeien aanvoer iets korter, han del lui, met dalende prijzen, prima's iets boven notering. Varkeas aanvoer als vorige week, handel redelijk, prij zen iets lager.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3