Den Haag centraliseert en passeert de gemeenten Kieskring Leiden van de Katholieke Volkspartij Werd zakenman opgelicht voor anderhalve ton? Raad ontdekt onbillijkheid in art. 72 der L.O.-wet MAANDAG 16 JUNI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Wetsontwerp „Bescherming Bevolking" Critiek op Binnenlandse Zaken Nadat de regering, met name het ministerie van Binnenlandse Zaken, op het eind van de vorige week het wetsontwerp betreffende de bescher ming burgerbevolking heeft gepubli ceerd, blijkt, dat dit ontwerp in brede kring niet volledige instemming, heeft kunnen verwerven. Vele leden van de Tweede Kamer hebben als hun mening te kennen gegeven, dat het wetsontwerp een te ver doorgevoerd centralistisch karak ter draagt. Deze Kamerleden zijn van mening, dat vele wetsontwerpen, afkomstig vani het ministerie van Binnenlandse zaken, dit stempel dragen. Burgemeester gepasseerd. In het wetsontwerp wordt de ge hele organisatie van „Bescherming Burgerbevolking" practisch in han den gelegd van het genoemde mi nisterie met passering van de ge meentelijke autoriteiten, die in deze kwestie de hoofdrol moesten spelen. Men motiveert deze bewering met ervaringen uit het verleden. Bij het MINISTER STAF VERWACHT HOGERE BELASTINGEN. Minister Staf verklaarde op een verkiezingsrede te Klaaswaal dat het buitenland in het geheel niet onder de indruk is van onze uitgaven voor dc defensie. Deze zal dan ook onge twijfeld steeds meer offers vragen. Ondanks bezuiniging op de staats dienst, voorzag de minister van Oor log en Marine in de toekomst ho gere belastingen. TWEE VROUWELIJKE RECHTERS. Bij Koninklijk Besluit zijn mejuf frouw mr. J. F. van Hasselt, thans rechter-plaatsvervanger in de recht bank te Amsterdam, en mejuffrouw mr. C. A. M. van den Dunigen, advo caat en procureur te Eindhoven en kantonrechter-plaatsvervanger te Eindhoven, benoemd tot rechter, on derscheidenlijk in de rechtbanken te Amsterdam en te 's-Hertogenbosch. PENSIOENAANVRAGE VAN WEDUWE MAX BLOKZIJL Voor de Centrale raad van beroep voor ambtenaren, te Utrecht, zal op 23 Juni de kwestie worden behan deld, of de weduwe van de wegens hulpverlening aan de vijand terecht gestelde Max Blokzijl, die tijdens de bezetting aan het departement van Voorlichting en Kunsten verbonden was, rijksweduwenpensioen zal krij gen. De pensioenraad te Den Haag, zal de aanvrage van de weduwe bestrij den. De regering had het verzoek om een dergelijk pensioen naar de Pen sioenraad verwezen. Tegengesproken wordt, dat de raad van ministers het pensioen reeds zou hebben toegekend. AARDAPPELTELERS EN AARDAPPELMOEHEID. In Almelo hebben zich ongeveer 75 aardappeltelers verzet tegen een maatregel van de plantenziektenkun. digen dienst, die hun, in het belang van de bestrijding der aardappelmoe heid, heeft gelast de aardappelen op hun percelen te trekken. De aardappeltelers protesteerden, weigerden de aardappels te trekken, ook toen de politie hun dit gelastte. Zij hebben zich na overleg met het college van B. en W. te Almelo tot de minister van landbouw gewend om bemiddeling in het geschil. Ook de afdeling van de Partij van de Ar beid te Almelo richtte een telegram tot de minister, waarin werd ver zocht het uittrekken vani de aardap pelen onverwijld te doen stopzetten, daar de wijze waarop dit geschiedt in strijd zou zijn met het recht en billijkheid. Nadat de aardappeltelers namelijk weigerachtig bleven, zijn werklieden in opdracht van de plan- tenziektekundige dienst aan het ein de van de vorige week met het trek ken van de aardappelen begonnen. De minister heeft spoedig op deze verzoeken gereageerd en meegedeeld, dat de plantenziektekundige dienst opdracht is gegeven de maatregelen voorlopig op te schorten. Voorts is de minister bereid een deputatie van belanghebbenden in audiëntie te ont vangen. WAAR WONEN DE INTELLIGENDSTE NEDERLANDERS? Dezer dagen had een A.N.P.-redac- teur een onderhoud met drs. J. de Bruijn, belast met de dagelijkse lei ding van het Demologisch Instituut over de werkzaamheden dezer instel ling. Het Demologisch Instituut houdt zich bezig met het verzamelen en ver breiden van ar.t.hropologische, medi sche, psychologische en sociologische Kennis van het Nederlandse volk, in het bijzonder zoals deze kan worden afgeleid uit de resultaten van de keu ring vooi de militaire dienst. Ook de intelligentie van de a.s. militairen wordt getpst. De gemiddelste intelligentie blijkt het hoogst te zijn in de Duinstreek, het Gooi en Ke mtmerland. Zij is het laagst in het Westland. de Betuwe, Z.O. Friesland, Z.O. Drente en de Peel. uitbreken van dc oorlog in Mei 1940 zocht de burgerbevolking hulp en raad bij haar gemeentelijke autori teiten en deze hebben in die dagen zich op lofwaardige wijze van hun taak gekweten. In het nieuwe wetsontwerp wordt de burgemeester tot een onzelfstan dige uitvoerder van voorschriften. Men gaat zelfs zover, om te spreken van een min of meer dictatoriaal op leggen van „aanwijzingen" aan de gemeenten. Ook centrale administratie. Niet alleen hiërarchisch is het wetsontwerp centralistisch, ook ad ministratief. Zo zal in Den Haag een volledig kaartsysteem bijgehouden worden van de leden der organisatie, terwijl Ib.v. het vorderen van motor voertuigen een taak van Den Haag wordt en niet meer bij de burgemees ter berust. Ook het materiaal zal door Den Haag worden aangekocht en gedistribueerd. Tot bisschop van Kumasi aan de Goudkust van Afrika werd benoemd mgr. A. van den Bronk van de So ciëteit der Afrikaanse Missie, zulks als opvolger van mgr. H. Paulissen, de Maastrichtse missie-bisschop. Mgr. Van den Bronk was sedert enkele jaren apostolisch vicaris van de Nijl- delta. Het klooster van de paters Capu- cijnen in het Brabantse Maria-oord Handel, het eerste klooster van deze orde dat na de Franse revolutie in Nederalnd werd gesticht, vierde met de bevolking van Handel zijn eerste eeuwfeest. Mgr. Mutsaert, bisschop van 's Hertogenbosch, droeg in de kloos terkerk een pontificale H. Mis op. 's Avonds droeg pater provinciaal een plechtig Lof op, waaronder de prior der Kruisheren de feestrede uitsprak. Deze legde de nadruk op het belangrijk aandeel, dat het kloos ter van Handel gehad heeft in de heropleving van de orde der paters Capucijnen in Nederland. HOOFDLEGERAALMOEZENIER NAAR HET OOSTEN. Uitgeleide gedaan door de Gewes telijke Aalmoezeniers en de Staf- Aalmoezenier Luchtmacht, is de Hoofdlegeraalmoezenier Mgr. H. J. J. M. van Straelen op 13 Juni te 21.15 uur met het vliegtuig „Walcheren" van Schiphol vertrokken. Het eerste doel van zijn reis is Hollandia-Ifar op Nederlands Nieuw-Guinea. Na en verblijf van ongeveer één maand op Nederlands Nieuw-Guinea zal de Hoofdlegeraalmoezenier zijn reis voortzetten naar Japan en Korea, waar hij de Nederlandse vrijwilligers in het UNO-leger zal bezoeken. EERSTE LUSTRUM MATER AMABILIS-SCHOOL. Zaterdagmiddag heeft de Matei- Am abilisschool, een in 1947 te Maas tricht ontstane vormings- en levens school voor Katholieke jonge meisjes, haar eerste bestaanslustrum gevierd. Deze school, gegrond op de pae- dagogische en psychologische inzich ten van de Antwerpse paedagoge mej. M. Schouwenaars, heeft in vijf jaar een grote vlucht genomen. Door heel het land wordt dit vormings werk thans op zeker wel zeventig scholen toegepast en duizenden jon ge meisjes, onder wie zeer vele op fabrieken en werkplaatsen arbeiden de meisjes, volgen de cursussen. Te Maastricht is een herdenkingsbijeen komst gehouden. DOOR FIETS GEDOOD Zaterdagmiddag is in een schuur tje van de heer M. aan de Halsterse- weg te Bergen op Zoom, een doch tertje door een omvallende fiets getroffen. Het kind werd zo ernstig aan het hoofdje gewond, dat het kort daarna overleed. BURGEMEESTER VOOR KLAS. De burgemeester van Mijdrecht heeft, op verzoek der schoolhoofden en met toestemming van de inspec teur van het lager onderwijs, aan eni ge lagere scholen in die gemeente voor de leerlingen der hoogste klas sen een tweetal lessen gegeven over de organisatie van het staats-, pro vinciaal- en gemeentebestuur. Auto tegen boom gereden Vijf gewonden Gistermiddag wilde de 46-jarige W. F. A. uit Ruurlo per auto met zijn 11-jarig dochtertje naar Win terswijk rijden. Toen de motor niet wilde starten, verzocht hij enkele kinderen de wagen te willen duwen, waarna de auto op gang werd ge bracht. Als dank voor hun hulp nodigde hij de kinderen uit het tochtje naar Winterswijk mee te maken, hetgeen natuurlijk op prijs werd gesteld. Op de terugweg naar Ruurlo gebeurde er echter een ernstig ongeluk. Ter hoogte van de Kattenberg reed de auto in volle vaart tegen een boom. De bestuurder en zijn dochtertje, als mede het 5-jarig dochtertje en 11- jarig zoontje van A. J. A. en de 10- jarige J. Th. W., allen uit Ruurlo werden zo zwaar gewond, dat zij naar het ziekenhuis ini Winterswijk moesten worden overgebracht. De zesde inzittende, een 11-jarig zoontje van de familie N. uit Hen gelo (G.), dat te Ruurlo logeerde, kwam met de schrik vrij. De auto, die zwaar beschadigd was, was niet verzekerd. Hoewel de slachtoffers al len inwendige kneuzingen opliepen, is hun toestand niet levensgevaarlijk. De oorzaak van het ongeval is tot op heden niet bekend. De verkeers politie uit Doetinchem zal de wagen, die in bewaring is genomen, onder zoeken. Rij of ik schiet De na-oorlogse „sport" liften blijkt telkenmale opnieuw voor de autobe stuurders, die de goedheid hebben een duimende vreemdeling in hun wagen mee te nemen, onaangename gevolgen te hebben. Zo reed gister avond een personenauto van Amers foort naar Arnhem en ter hoogte van Woudenberg ontwaarde de bestuur der, twee liftende mannen. Hij stopte en vertelde,, dat hij naar Arnhem reed. De mannen stapten in, maar nauwelijks was de auto opnieuw ge start, of een der „heren" deelde me de, dat hij naar Zeist moest. Toen de automobilist verklaarde, dat zijn weg een andere richting uitvoerde, zag hij plotseling de loop van een revol ver voor zijn neus en hoorde hij een barse stem, die hem vertelde, dat hij maar liever naar Zeist moest rijden. De ongelukkige autobestuurder moest voor dit dreigement zwichten en bracht de mannen naar Zeist, waar de revolverheld met zijn pistool in aanslag uitstapte en in de duisternis verdween. De tweede lifter reed nog een eindje mee en stapte in Rhenen uit. De automobilist heeft aangifte gedaan bij de politie en zal zich in de toekomst niet licht meer tot het opnemen van lifters laten verleiden. REÜNIE VAN SLECHTHORENDEN IN ZEIST Mr. H. J. A. J. Niemeijer, algemeen voorzitter van de reunie-commissie zei Zaterdag in zijn openingswoord tot de duizend slechthorenden, die in de slottuin te Zeist hun jaarlijkse algemene reünie hielden, dat het vraagstuk der slechthorenden thans geheel op sociaal gebied komt te lig gen. Mevr. H. StrunkMeulenbelt be toogde dat de slechthorenden geen medelijden wensen maar begrip voor hun moeilijkheden, mogelijkheden en kundigheden. De mogelijkheden vooral zijn groter dan men zich voor stelt. Een slechthorende, die beschikt over een goed gehoorapparaat en die het liplezen beheerst, moet be handeld worden als volwaardig lid der samenleving. Mevr. Strunk be sloot: „Autoriteiten en werkgevers, geeft daarom sollicitanten met ge hoorapparaten dezelfde kans als mensen met brillen. Doven werken zelfs geconcentreerder dan anderen". Kamercandidaten kwamen „kennis maken" Geld gekregen voor radiodistributie, welke niet bestond Is de 69-jarige koopman L. van L. een geraffineerd oplichter of zou hij het slachtoffer zijn geworden van de financiële manipulaties van een Rot terdams zakenman? Voor deze vraag zag zich het Haagse gerechtshof ge plaatst. Bij de behandeling van het beroep van Van L„ die schuldig be vonden aan oplichting, door de recht bank tot een gevangenisstraf van twee jaar werd veroordeeld. Van L. zou van de Rotterdamse assuradeur G. B. C., dezelfde, die in de zgn. „millioenenzwendel" veel geld aan oplichters heeft verloren, ruim 11/2 ton hebben losgekregen voor de oprichting van een radio- distributienet in Luxemburg. Deze radiodistributie heeft echter nooit bestaan. B. C., als getuige gehoord, ver klaarde, dat hij steeds weer geld had gegeven, omdat van L. hem door middel van gefingeerde rapporten en balansen had weten te overtuigen van het bestaan van de radiodistributi^ dienst. Van L. daarentegen beweerde, dat hij schuldbekentenissen tot een bedrag van ruim een ton had ge schreven om B. C. uit fiscale moei lijkheden te helpen. Hij wees er op, dat B. C. hem na de datum waarop hij het bedrog zou hebben ontdekt, nog 5000 gulden had gegeven. B. C. bevestigde dit. Hij had van L. ook toen nog uit persoonlijke moeilijkhe den willen helpen. Een andere getui ge verklaarde nog, dat hy in opdracht van Van L. briefpapier had laten be drukken met het brievenhoofd: „Ra- diodistribution Luxembourg S.A." De procureur-generaal was van oordeel, dat de schuld van Van L. duidelijk bewezen is. Hij noemde hem een buitengewoon geraffineer de en handige oplichter en eiste be vestiging van de opgelegde straf. De raadsman, mr. De Planque, zei zich niet voor te kunnen stellen dat een groot zakenman zich over zo lange tijd zou hebben laten oplichten. Hij vroeg vrijspraak. Uitspraak 27 Juni a.s. Zaterdagmiddag vergaderde de Kring Leiden in „Het Gulden Vlies" te Leiden onder voorzitterschap van de heer Deercnberg uit Schoonho ven. Om twee redenen, zeide de voor zitter, is deze jaarvergadering later gesteld als reglementair is voorge schreven, le omdat de groslijststem ming moest worden gehouden en ten 2e om kennis te kunneni maken met de candidaten: de heer v. d. Ploeg die wel buiten onze Kring woont, doch als aftredend lid en door zijn andere functies geen onbekende voor Leiden is; de heer mr. K. Th. M. van Rijkevorsel, die wij om zijn juridi sche kwaliteiten gaarne als de aange wezen candidaat hebben aanvaard en de heer J. A. C. M. van Dongen, de Zeeuwse candidaat waaraan Leiden op bijzondere wijze heeft medege werkt om aan de gerechtvaardigde verlangens van de Katholieke Zeeu wen te voldoen en tenslotte de heer M. P. van der Weijden geen on bekende die iets later ter verga dering kwam, maar daarom toch met een extra welkomstwoord als de lijsttrekker werd ontvangen. Reeds bij de aanvang van deze vergadering wilde de voorzitter wij zen op de belangrijke verkiezingen waarvoor wij op 25 Juni a.s. gesteld worden. Aan het welslagen hiervan zullen wij allen, ieder op zijn terrein, moeten medewerken. Deze laatste 10 dagen moeten we allen propagandist zijn en verwachtten daarbij, dat op Zondag 22 Juni a.s. wanneer de fractie-voorzitter, prof. Romme, in Leiden komt spreken men uit alle afdelingen in grote getale daar aan wezig zal zijn. Het moet een Katho lieke demonstratie worden waaraan de gehele Leidse Kring meedwerkt. Het jaarverslag van de secretaris, de heer H. J. van Mil, was niet op timistisch gesteld betreffende het le den-aantal. In 1951 waren er slechts ruim 22000 leden tegenover ruim 27000 in 1946. De oprichting van Jongeren-afde lingen en werkgroepen werd als een noodzakelijk middel aangegeven om hierin verbetering te brengen, waar bij aan de afgevaardigden en vooral ook aan de vertegenwoordigers van de K.V.P. in de openbare lichamen gevraagd werd dit werk te steunen, niet in hoofdzaak met geld, maar met hun belangstelling, met hun kennis en met hun waardering, opdat vooral de Jongeren tot het besef komen, dat het werk in de K.V.P. ook is een stuk van de de Katholieke Actie. Dit laatste verslag na de reglemen taire 4-jarige periode werd besloten met een dankwoord aan allen voor de prettige samenwèrking en een be roep tot medewerking aan het wel slagen van de grote propaganda- bijeenkomst op 22 Juni in Leiden. Het jaarverslag vani de penning meester, de heer Hoonhout, gaf aan inkomsten 29.351.25 en aan uitga ven 21.991.13, alzo een saldo in kas van 7360.12. Door de kascommissie werd bij monde van de heer P. J. Mooiman uit Nootdorp verslag uitgebracht, -.vaaruit bleek, dat alle bescheiden in orde waren bevonden en waarin werd voorgesteld de penningmeester dank te brengen voor de wijze waar op hij deze uitgebreide werkzaamhe den vervulde. De begroting voor 1952 werd vast gesteld tot een bedrag aan inkom- sien en uitgaven op een bedrag van 38.500.waaronder 5000.voor propaganda. Knaapje dood gevonden Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur, is nabij het hospitaal van het straf- gesticht Veenhuizen, achter de struiken en afgedekt door wat bla deren, het lichaam gevonden van de 7-jarige Jannes Houkes, het zoontje van de zaalopziener bij de strafge- stichten. Het kind was gewurgd. De verdenking gaat uit naar een gedetineerde uit het gesticht. Hij is in verzekerde bewaring gesteld, maar heeft nog geen bekentenis afgelegd. Sinds Zaterdagochtend half elf, werd de kleine Jannes vermist. Hij was met* een vriendje gaan spelen, maar dit knaapje kon niet zeggen, waar Jannes gebleven was. Men kwam te weten, dat het kind was aangesproken door een man, die hem een kraai zou hebben beloofd. De gehele Zaterdag zochten de ou ders en buurtbewoners, tot zij tegen vijf uur het lichaam vonden op een terrein, dat alleen voor gestichts- wachten en hun familieleden toe gankelijk was. KINDERVERLAMMING In de week van 1 tot en met 7 Juni zijn in het gehele land 25 gevallen van kinderverlamming aangegeven. Het waren 2 in Friesland, 1 in Over ijssel, 1 in Gelderland, 3 in Noord- Holland, 2 in Zuid-Holland, 1 in Noord-Brabant en 15 in Limburg. DODELIJK ONGELUK TE OVERVEEN D 62-jarige J. de B. uit Haarlem, die Zaterdagmiddag op de Bosweg te Overveen fietsend plotseling links af sloeg werd door een personen auto aangereden en overleed korte tijd later aan zijn verwondingen. Weliswaar stak de wielrijder, toen hij een zijweg wilde inslaan, zijn hand uit, doch gelijktijdig zwenkte hij links af. De naast hem rijdende wagen schepte hem en hij sloeg met zijn hoofd door de voorruit. Het vrijlaten der landprijzen. De heren mr. v. Breukelen, Witte- man en Hoonhout gaven een uitvoe rig verslag van de Partijraadsverga deringen vani 29 Februari en 1 Maart. De heer v. d. Weijden, die-aller eerst de voorzitter feliciteerde met zijn candidatuur voor de Eerste Ka mer, wilde naar aanleiding van het verslag van de Partijraad even op merken, dat het vraagstuk van het eventueel vrijlaten van landprijzen niet aller instemming heeft, omdat, wanneer er geen goed geregeld voor keursrecht voor de pachter aan ver bonden wordt, de grootste onbillijk heden te verwachten zijn. Door de voorzitter, en de heren mr v. Rijkevorsel en v. d. Ploeg werd dit moeilijke vraagstuk, waar aan blijkbaar allen bijzondere aan dacht hadden besteed, breedvoerig besproken. De nieuwe fractie zal na de verkiezingen hieraan haar bijzon dere aandacht moeten wijden. De woningbouw op 't platteland. Een ingekomen schrijven van de afdeling Bleiswijk, waarin wordt aan gegeven de achterstelling van de wo ningbouw ten platteland e tegenover de industriegemeenten en waarm ge vraagd werd dit kenbaar te maken bij de Volksvertegenwoordiging, werd door de voorzitter aldus be antwoord, dat dit moeilijke vraagstuk reeds is besproken op de laatst ge houden Partijraadsvergadering. Al het mogelijke zal moeten worden ge daan om een zo vlug mogelijke oplos sing van het woning-vraagstuk te verkrijgen. De heer v. Dongen is zeer erken- ieiijk voor de medewerking van de Leidse kieskring, waardoor het mo gelijk kan worden, dat de Zeeuwen hun vertegenwoordiger naar de Ka mer zullen afvaardigen'. Met veel be langstelling heeft spr. de vergade ring gevolgd en zegt dat ook voor de Zeeuwen het woningvraagstuk het grote probleem is, waar toch einde lijk wel eens wat meer duidelijkheid over zal moeten komen. Onduidelijke Weegschaal. De door de afdeling Roelofarends- veen gestelde vragen betreffende de jaarvergadering, de contributie en een wijziging van het kiesreglement werden door de voorzitter beant woord, terwijl de opmerking over (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur>. IETS WARMER. Aanvankelijk weinig, later weer toenemende bewolking maar bijna overal droog weer. Zwakke later matige Zuid-Wes telijke wind. Iets warmer. 17 Juni: zon op 4.19 en onder 21.03. maan op 1.10 en onder 16.14 uur. üel uxe.t>i in SuAo-fm De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer Max. temp. gisteren OSLO onbewolkt 17 C. STOCKHOLM zwaar bew. 21 HELSINKI geheel bew. 21 EDINBURGH licht bew. 16 LONDEN licht bew. 16 KOPENHAGEN zw. bew. 15 AMSTERDAM zwaar bew. 11 GENEVE licht bew. 29 PARIJS zwaar bew. 23 BORDEAUX half bew. 29 NICE onbewolkt 25 BERLIJN zwaar bew. 18 FRANKFURT zwaar bew. 23 MUNCHEN licht bew. 25 WENEN regenbui 27 LOCARNO zwaar bew. 24 het onduidelijke affiche ,,de weeg schaal" door de Propagandaleider, de beer Hoonhout, werd beantwoord. Het ontwerp was door een vakman gemaakt en zeer goed bevonden. Het stelde voor de ondersteunende hand van de K.V.P. onder de uitgaven, om het gezin mogelijk te maken. Hij deed daarbij een beroep op allen om toch in de laatste dagen voor de verkie zing alle affiches te benutten en zo goe'd mogelijk te plaatsen en sloot namens de voorzatter de vergade ring met een aansporing voor de gro te propagandabijeenkomst op as. Zondag. Gemeenteraad Leiderdorp De raad van Leiderdorp kwam Za terdagmiddag onder voorzitterschap van burg. K. v. Diepeningen in een spoedvergadering bijeen. Het voor naamste punt der agenda was het verzoek van het bestuur der Ned. Herv. School, om gelden uit de ge meentekas ter vervanging van de ketel der centrale verwarming. In him prae-advies hadden B. en W. geadviseerd hieraan geen medewer king te verlenen op grond van het advies van de inspecteur van het Lager Onderwijs, die verklaarde, dat deze kosten moesten worden aan gemerkt als gewone kosten voor de instandhouding van het gebouw en derhalve niet konden worden ver goed op grond van art. 72 der L.O.- wet. Onbillijk De heer de Graaf, als eerste spre ker in het uitvoerig debat, dat hier op volgde, bestreed het standpunt van B. en W. Het is, aldus de heer de Graaf, op de eerste plaats onmo gelijk voor het bijzonder onderwijs, al§ zij voor dergelijke kosten komt, om dit uit de gewone middelen te bestrijden. Immers deze kosten kun nen niet op de exploitatie-rekening gebracht worden, want hierop mo gen alleen reparatiekosten voorko men, doch geen vernieuwing. Ook mogen de schoolbesturen geen re serve vormen, waaruit dergelijke kosten kunnen worden bestreden. Evenmin is het mogelijk de kosten per leerling om te slaan en een ho gere bijdrag per leerling aan te vra gen, aangezien de andere schoolbe sturen dan eveneens een hogere aanvrage zouden kunnen indienen, wat voor deze scholen dan eigenlijk een doceurtje zou zijn. De heer Los vond dit een zeer be langrijke zaak en achtte de tijd om er kennis van te nemen te kort. Hij was het evenmin eens met B. en W. De heer v. d. Stoel was het volko men met de vorige sprekers eens en gaf de raad in overweging na te gaan of de conclusie van de inspec teur niet aanvechtbaar is. De heer Kuilenberg vroeg terug name van het voorstel ter nadere bestudering. Wet is wet De voorz. antwoordde allereerst, dat terugname niet mogelijk is, om dat er voor 17 Juni een beslissing moet worden genomen, daar het voorstel anders niet meer in behan deling kan worden genomen. Ook weerlegde hij, dat B. en W. niet de weg der minste weerstand hebben gekozen. Zij hadden wel degelijk alles overwogen. Wat betreft rechtvaar digheid en billijkheid, dit ligt ter be slissing bij de Kamer, die de wet ontworpen heeft. B. en W. houden vast aan een Kon. Besluit van '33 dat alleen toelaat: gewone onder houdskosten tot instandhouding der school. De heer Kuilenberg kon zich ver enigen met de uitleg zoals de voorz. deze gaf. De heer v. d. Stoel kon zich ech- voorstel van B. en W. Hij zei, „De wet is voor tweeërlei uitleg vatbaar. Er wordt gevraagd wat recht en bil lijk is en daar wij beloofd hebben ons raadslidmaatschap naar eer en geweten te beleven achtte hij het zijn plicht dit verzoek te steunen. Weth. Snel is eveneens overtuigd van de billijkheid van het voorstel en als hij een mogelijkheid had ge zien, zou hij deze zeker aangegrepen hebben. De discussie werd nog geruime tijd voortgezet, doch bracht geen verheldering. Zonder hoofdelijke stemming werd hierop het voorstel aangenomen. Hiervoor was nog behandeld de aankoop van een perceel grond gele gen nabij de Ericalaan en de Hoog- madese weg, groot 3.34.90 h.a. tegen een prijs van 33.490.Dit perceel rond het gehele gemeentebezit af zodat nu een geheel verkregen is. Het perceel is voor de gemeente on misbaar in verband met het uitbrei dingsplan. Daar de doortrekking van de Ericalaan naar het toekomstig viaduct van de Rijsweg over de grond loopt. Mede is het nu mogelijk 1200 vierk. meter bouwterrein dat aan het terrein grenst, bouwrijp te ma ken waardoor het een deel van het te kopen terrein n.l. 85 are, dat voor een belangrijk deel reeds bouwrijp is een totaal van 9700 vierk. meter bouwgrond verkregen wordt. Er blijft dan nog ongeveer h.a. over, welke als bestemming kan krij gen ev. een speelweide en volkstui nen. waarnaast er dan nog terrein overblijft voor een speeltuinvereni ging. Na een uitvoerige gedachten- wisseling, waarbij de heer v. d. Stoel 'het niet eens was met B. en W., dat de levensomstandigheden der pach ters niet beïnvloed worden door het ontbinden der pacht, werd dit voor stel zonder hoofd, stemming aange nomen. Een paar punten over kas geldleningen en credieten leverden geen bezwaren op al liepen de be dragen ook op tot ongeveer 1 mil- lioen. Voor de Vebo te Leiden zal als te gemoetkoming in de kosten der prij zen een bedrag van f 50.uitgetrok ken worden. Voor de rondvraag was geen stof overgebleven -zodat hierop sluiting volgde. NIEUWKOOP 2 x 15 IS EEN REUZE VISSER. Henk Brouwer, een 15-jarige jon geling uit Nieuwkoop, was Zaterdag avond gaan vissen in de Noordense polder, dicht bij zijn ouderlijke wo ning. Zij ij vader hoorde op een ge geven ogenblik „Help, help" schreeu wen en dacht natuurlijk, dat zich een ramp aan het voltrekken was. Maar niets was minder waar. Henk bleek een geweldige vis aan de haak te hebben geslagen. „Je hebt hem al leen gevangen en een goede visser brengt zijn vangst ook zelf op het droge vond dc vader. Een kwar tier had Henk er druk werk aan, maar toen sleepte de 15-jarige ook ter nog steeds niet verenigen met het een karper van 15 pond op het droge.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2