S)e &2idóe(Soti4atit De Chinezen graven zich in Weer een spionnage-geval te Londen 3.CCC ae%kennetó£eidexó(&teió) op de Qeudók&cg, Joodse winkels geplunderd te Tunis Italië tekende contract met Teheran jVieuuie bankbiljetten aan f 25.~ De atoommotor brengt een omwenteling 3iowteitje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 16 JUNI 1952 43ste JAARGANG No. 12613 Sovjet-diplomaat kneep er tussen uit Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. i 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Een net van tunnels op Korea Aan het froüt te Korea leggen de Chinezen stellingen aan, die bestand zijn tegen aanvallen met atoombommen dit verklaarde gisteren een hoge Amerikaanse officier tegenover de Engelse minister van Defensie, Lord Alexander, die een bezoek bracht aan het strijdtoneel op dit schiereiland. Zij graven onderaardse gangen in de rotsen en de harde klei. Tot 15 kilome ter achter hun linies kunnen de Chinezen zich nu voortbewegen, zonder bo ven de grond te komen. In de afgelopen negen maanden, dat het front rustig is geweest, hebben de Chinezen een netwerk van tunnels aangelegd. OPMARS KOSTBAAR. Later verklaarde Lord Alexander dan ook, dat het moeilijk voor de UNO-strijdkrachten zou zijn, naar de Jaloe-i-ivier op te rukken, zonder ver schrikkelijke verliezen te lijden. Maar tevens was de minister er Brits vliegtuig in Kanaal Zes personen omgekomen Bij het neerstorten van een En gels gecharterd vliegtuig in het Ka naal zijn Zaterdag zes mensen om het leven gekomen. Het toestel was op weg van Londen naar Le Mans in Frankrijk, waar de zes passagiers een sportwedstrijd wilden bijwonen. Van de vijf geredden, die aan boord waren genomen door het Ame rikaanse schip Americain Miller, zijn er later drie overleden, kort nadat zij ter geneeskundige verzorging wa ren overgebracht naar een Engelse torpedoboot jager. Vliegtuigen en ma rineschepen, die naar drie vermisten de gehele dag hebben gezocht, zijn onverrichterzake teruggekeerd." Een van de Britse sportliefhebbers, die al in het vliegtuig had plaatsge nomen, moest op het laatste ogenblik voor het vertrek uit Londen over stappen in een van de andere ge charterde vliegtuigen, omdat hij te zwaar was. Oostduitsers verzetten zich Te Berlijn komen steeds meer be richten binnen over verspreid ver zet van Oostduitsers tegen hun eva cuatie door de volkspolitie uit de nieuwe veiligheidsgordel langs de grens met West-Duitsland. Te Heiligenstadt, Nordhausen, Mühlhausen en Langensalza, alle ge legen in Thüringen, hebben tussen dorpsbewoners en de volkspolitie korte doch hevige gevechten plaats gehad, toen kleine boerderijen moes ten/ worden ontruimd. In Saksen-Anhalt is gevochten te Oschersleben, Eisleben, Siegleben en Wernigerode. Volgens de Westberlijnse Telegraph hebben arbeiders in drie grote pot- asfabrieken in Thüringen het werk neergelegd uit protest tegen de eva cuaties. Hier en daar zouden auto's van de volkspolitie omver zijn ge worpen. GEEN POST VOOR OOST-BERLIJN De postverbinding tusen de Wes telijke sectoren van Berlijn en de Oostelijke sector, waarheen ook post voor de Oostduitse zóne wordt ge zonden, is Zaterdagavond verbroken r.aar aanleiding van het aanhouden van een postwagen door de Oostduit se politie. De wagen maakte de gebruikelijke tocht. In de loop van de week zul len over de kwestie der postver binding besprekingen worden gehou den, zo hebben Westberlijnse post ambtenaren verklaard. van overtuigd, dat ingeval van een Noordelijk offensief, de „communis ten ten koste van enorme verliezen misschien wat terrein zouden kunnen winnen, maar dat zij niet hoeven te hopen een doorbraak te kunnen for ceren." Toen men hem vroeg, of, indien er gevechten op grote schaal zouden uitbreken, de Verenigde Naties Chi- neses bases in Mandsjoerije zouden moeten bombarderen, antwoordde hij: „Hierover zouden wij ons wel twee keer moeten bedenken. Wij willen de oorlog niet uitbreiden". Een aanval van meer dan 700 Chi nezen is vanochtend vroeg ten Westen van Tsjorwon aan het Westelijke front in Korta afgeslagen. Geallieerde en Noordelijke artillerie begonnen na middernacht een hevige beschie ting. De Chinezen moesten dooï het zwaardere geallieerde versperrings- vuur terugtrekken. EX-KONING LEOPOLD IN BELGIë TERUGGEKEERD. Ex-koning Leopold van België is gisteren in Brussel teruggekeerd na een maand lang het gebied van de Orinocorivier in Venezuela verkend te hebben. Op het vliegveld werd de koning verwelkomd door koning Boudewijn, de prinses De Rethy, prinses Jose phine Charlotte, prins Albert en prins Alexander. Om koning Talal Koning Talal van Jordanië, wiens trooni wankelt, heeft gisteren in Lau sanne een onderhoud gehad met zijn jongere broeder Emir Najef, die uit Rome was overgekomen om hem er van te overtuigen, dat hij zich onder behandeling moest stellen in een kli niek voor geesteszieken. Koning Talal pleegde in de loop van de dag overleg met de Syrische ex-premier Fawzi el Koery en een Egyptische politicus. Men verwacht, dat dezer dagen een. nieuwe boodschapper uit Amman, naar Lausanne zal reizen om de ko ning er van te doordringen onver wijld naar Jordanië terug te keren, omdat zijn afwezigheid onrust wekt in het land. Het verluidt, dat 's ko- nings toestand in Zwitserland snel achteruit gaat en dat hij weinig eet en bijna niet slaapt. De houding van de Jordaanse re gering heeft de instemming van alle Arabische staten, met uitzondering van Irak. Telegrafist wandelde met Sovjet-diplomaat In het King George's Park te Londen is Vrijdagavond een 24-jarige telegra fist, William Marshall, gearresteerd wegens het doorgeven van geheime in lichtingen aan de Sovjet-Unie. Marshall, die Zaterdag voor de rechter ver scheen, weigerde vrijlating tegen borgstelling. De jonge Marshall is verbon den aan het ministerie van Buitenlandse Zaken, waar hij in 1948 in dienst kwam. Hij heeft als radio-telegrafist gewerkt in Moskou en op verschillende diplomatieke posten in het Midden-Oosten. De telegrammen, die hij verzond, waren reeds in code of in cijfers gesteld, wanneer zij hem ter telegrafering werden overhandigd. Minder vertrouwelijke stukken worden ongecodeerd overgeseind. onschendbaarheid en de Britse auto riteiten hebben hem blkijbaar niets in de weg gelegd. De Sovjet-ambas sade weigerde elke commentaar op het feit, dat zijn naam genoemd is in verband met de zaak-Marshall. Ook ambtenaren van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken zwijgen daarover. In diplomatieke kringen wijst men er op, dat' het vaste Sovjet-practijk is, diplomatieke vertegenwoordigers, die in het buitenland in een moei lijke positie zijn geraakt, onmiddel lijk terug te roepen. AMBASSADE-SECRETARIS VERDWEEN NAAR MOSKOU Vrijdag werkte hij nog rustig op het radio-station van het Foreign Office. Des avonds wandelde hij met een buitenlander in het King George's Park, toen twee recher cheurs hem aanspraken en zeiden: „Wij zijn politiebeambten en wij hebben redenen om te veronderstel len, dat u hebt misdreven tegen de wet in zake officiële geheimen. Wij arresteren u". Marshall zeide niets. Maar in het politiebureau van Wandsworth, waar hij heen werd gebracht, wees hij de aanklacht af. De buitenlander, die Marshall vergezelde, beriep zich op zijn diplomatieke onschendbaarheid en verdween. Het étaat wel vast, dat deze buiten lander Pawel Koeznetsow was, de tweede secretaris van de Sovjet ambassade te Londen. In de officiële beschuldiging, welke Zaterdag voor de rechter werd voorgelezen, wordt Koeznetsow genoemd als de man, aan wie Marshall op verschillende data en verschillende plaatsen in lichtingen heeft verstrekt voor een doel, schadelijk voor de veiligheid en de belangen van de staat. Koeznetsow, zijn vrouw en zoontje zijn verdwenen. Zijn huis, -dichtbij de ambassade, was verlaten, en pak- materiaal wees er op, dat de bewo ners hun koffers hadden gepakt. Men neemt aan, dat hij reeds op weg naar Moskou is. Verscheidene Lon- dense Zondagsbladen zijn van me ning, dat hij is vertrokken met de scheidende Sovjet-ambassadeur Za- roebin Op de „Beloostrow" naar Le ningrad. Koeznetsow geniet diplomatieke Op de Goudsberg te Lunteren heeft de Ned. Kath. Verkennersbeweging in het afgelopen weckend een na tionale Koempoelan gehouden, de twee-jaarlijkse bijeen komst van leiders en leidsters, tijdens welke 3000 deel nemers in uitstekende stemming de regen getrotseeerd hebben. Deze foto geeft een overzicht tijdens het hijsen van de vlag bij de opening op Zaterdagavond. Voor het verslag zie pag. 4, tweede blad. WINDHOOS BOVEN JAVA. Een plotselinge windhoos heeft Donderdag ernstige schade veroor zaakt in de haven van Balawan. De dakbedekking van de goederenloods der KPM v/erd weggeblazen. Boven Medan woedde een windhoos, die vele kleine huizen vernielde en 1500 mensen dakloos maakte. WAPEN VONDST BIJ TOULON In een huis, ongeveer 60 km ten Noordoosten van Toulon, heeft de Franse politie Vrijdag een grote hoeveelheid wapens en springstof fen gevonden. De eigenaar van het huis, een communist van Italiaanse afkomst, is aangehouden. Het onder zoek van het huis was een gevolg van de bij een communist in Tou lon gevonden documenten. Staking wegens vergiftigingspoging In de Arabische wijken van Tunis is Zaterdag een algemene staking uit gebroken, toen bekend werd, dat een poging was gedaan om leden van het gezin van de Bey te vergiftigen. De staking breidde zich snel uit, en te gen het midden van de ochtend lag de oude ommuurde stad stil en ver laten onder de brandende zon. Des middags drongen honderd Mo hammedanen de Joodse wijk binnen en begonnen de winkels te plunde ren. De politie dreef de aanvallers tenslotte uiteen. Zondag had een Om de Perzische olie „Nautilus" vaart op handvol uranium President Truman heeft Zaterdag ter gelegenheid van de plechtigheid van de kiellegging voor de eerste door atoomkracht voortbewogen on derzeeboot, de „Nautilus", te Groton (Connecticut) verklaard, dat de atoommotor voor de onderzeeboot bij na gereed is en dat de Verenigde Sta ten het antwoord hebben gevonden op het vraagstuk van de aanwending van atoomkracht tot heil der mens heid. Truman noemde de „Nautilus" de voorloper van door atoomkracht voortgedreven koopvaardijschepen en vliegtuigen en van atoomfabrieken, die electriciteit produceren voor fa brieken, huizen en boerderijen. De president zei niet, wanneer de duik boot in de vaart zal komen. De romp is reeds te Arco (Idaho) gebouwd en men brengt er thans de atoommotor in voor proefdraaien op het droge. De „Nautilus" zal met een snelheid van ruim 20 knopen (37 km.) onder water kunnen varen. Een paar pond uranium zullen ruim voldoende zijn voor een reis van duizenden kilome ters op topsnelheid. De boot zal on bepaalde tijd onder water kunnen blijven en dank zij de atoommotor geen enkele invloed ondervinden van de atmosfeer der aarde. Zelfs luchttoevoer van boven water is niet nodig. De militaire betekenis van de duikboot noemde Truman geweldig, doch haar betekenis in vredestijd on schatbaar. De motor van de „Nauti lus" zou voor de vloten der wereld een even grote omwenteling beteke nen als 120 jaar geleden de eerste oceaanstomer. Na het vervaardigen van deze mo. tor zal het de Amerikaanse geleer den riet te veel moeite kosten in de toekomst eenvoudiger en goedkoper electriciteitsfabrieken te bouwen, al dus Truman. „Gebruik van atoom kracht op grote schaal ligt nog jaren in het verschiet, doch met deze boot maken wij een geweldige stap voor waarts". Graaf Zonca, de president van de pas opgerichte Italiaanse oliemaatschappij „Ente Petrolifero Italia Medioriente" (EPIM) heeft Zaterdagavond bekend gemaakt, dat hij 7 Februari te Teheran een contracht heeft getekend, waarbij Perzië 20 millioen ton olie zal leveren, in ruil voor Italiaanse goederen. De uitvoering van het contract wacht volgens Zonca echter op de uitspraak van bet Internationale Hof te Den Haag. Krachtens de bepalingen van het con tract zullen de Italiaanse technici leidende posities krijgen in de Perzische industrieën en de helpende hand bieden om deze tot ontwikkeling te bren- genn. De olie zal in tien jaar worden geleverd, twee millioen ton per jaar. De betaling zal zowel in industriële als in landbouwproducten geschieden. GEHELMZINNIGHEID OM VARENDE TANKERS. Inmiddels is nog niets bekend over de positie van de drie tankers, die, met Perzische ruwe olie geladen, op weg zijn naar havens in Europa. Van Britse zijde was nog verwacht, dat de kleine tankboot „Rose Mary", die met 1000 ton voor Zwitseland bestem de olie naar Genua onderweg is, Aden zou aandoen, omdat het schip bij de Arabische kust in zwaar noodweer was geraakt. Dit is echter niet beurd. Het schip zal nu vermoedelijk de haven van Suez aandoen. De Anglo- Irian Oil Company zal daar waar schijnlijk bij de Egyptische rechter een verzoek tot beslaglegging op schip en lading indienen. Over de reis van de beide andere tankers hangt een dicht waas van ge heimzinnigheid. Noch hun route, noch hun indentiteit is bekend. Hun la ding (14000 ton in totaal) zou ot er szh e r'nk- 1JVU 1949 1*4 00^55 I n:::r::s. tweede botsing tussen Joden en Ara bieren plaats. Over de vergiftigingspoging deelde de,als zeer anti-Frans bekend staan de. tweede zoon van de Bey van Tu nis, prins Mhamed, Zaterdag aan ver slaggevers mede, dat een Tunesisch koopman, Mohammed Atsjoeri, door personeel van het bureau van de Franse resident-generaal en agenten van de Franse geheime dienst zou zyni betaald, om zijn vader te vergif tigen. Atsjoeri is later op de dag gearres teerd en de Franse openbare aankla ger te Tunis leidt persoonlijk het on derzoek naar dc beweerde vergifti gingspoging. De helft van een hoe veelheid geheimzinnig poeder, dat volgens prins Mhamed moest dienen voor het vergiftigen van dc spijzen die de Bey zou nuttigen, is int han den van de politie. De andere helft heeft de prins zelf gehouden. Uit geheel Tunesië worden bom aanslagen gemeld. Men verwachtte echter, dat de winkels in de hoofd stad vandaag weer normaal geopend zouden zijn. Eisenhower spreekt voor de vuist Eisenhower heeft blijkbaar genoeg van de voorzichtige, zorgvuldig voor bereide redevoeringen, welke zijn adviseurs voor hem opstellen en waarmee hij naar zijn smaak te wei nig succes heeft bij zijn toehoorders. Zaterdag heeft hij zijn op schrift ge stelde rede te Detroit op zij gelegd en voor de vuist weg gesproken. Men zeide, dat Eisenhower daarmedo zijn adviseurs een openbare uitbran der had gegeven, doch op een pers conferentie heeft Eisenhower dat Zondag ontkend. Tijdens zijn rede te Detroit gaf Eisenhower blijk van een ongewoon vuur in zijn argumenten. Zo ant woordde hij op de vraag, waarom hij in 1945 Berlijn niet had ingenomen: Het is niet moeilijk in 1952 dapper te zijn; maar geen één van de flin kerds van nu heeft de moed om de tienduizend Amerikaanse moeders uit te zoeken, wier zonen zich zou den hebben moeten opofferen om. een waardeloos object te verove ren. (Do verovering van Berlijn heeft de Russen 10.000 man gekost). De koning doet het zelf Koning Norodam Sihanock van Cambodja (Indochina) heeft gisteren stemd zijn voor Noorwegen en Dene- i de democratische regering van pre- maïken. Noorse reders hebben ver- mier Iloey Kantoe ontslagen en in klaard, dat het in ieder geval geen i een boodschap aan de nationale vcr- Nooise tankers zijn. En het ministe I gadcring aanneming van een speciale rie van Handel te Oslo deelde mede, wet geëist, waarbij voor de tijd van dat 6e Noorse regering niets bekend drie jaren alle macht in handen van Binnenkort zal de Nederlandse Bank, naast de thans circulerende bankbil jetten van 25.biljetten van de dezelfde coupure van een nieuw model in het verkeer brengen. Het nieuwe biljet draagt de handtekeningen van dr. W. W. Holtrop als president en van prof. mr. A. M. de Jong als secretaris en de datum 1 Juli 1949. Het is slechts aan de achterzijde genummerd. De voornaamste kenmerken van het nieuwe biljet zijn: het papier is geelachtig van tint, het watermerk toont bladeren met druiventros en een verticale rij getallen 25. Het formaat is 82 x 146 m. De voorzijde: hoofdkleur rood, iechts een afbeelding, voorstellende koning Salomo met duiven, voorts op de achtergrond een kerkgebouw met daarvoor de figuur van St. Maarten. Aan de achterzijde: deze is uitgevoerd in rood, blauw en bruin. Een over de lengte van het biljet lopend gearceerd lint vormt in het midden de initialen d. n. b., daaronder op een rood en blauw uitgevoerd rozet staat het getal 25 in gearceerde cijfers, omgeven door een blauw en bruin gearceerd lint en viermaal de waarde-aanduiding in witte cijfers. van een contract voor de aankoop van Perzische olie. D. Zwitserse regering heeft Zater dag na diplomatieke stappen van de Britse gezant te Bern gewaar schuwd voor het risico van olie-aan kopen in Perzië, zolang dc uitspraak van het Internationale Hof te Den Haag niet is afgekomen. lEuch. Congressen om de vier jaar In de toekomst zullen de interna tionale Eucharistische Congressen slechts om de vier jaren mogen wor den gehouden, zulks in verband met het grootse karakter, dat zij hebben aangenomen, en de voorbereidingen, die daarvoor nodig zijn. Dit heeft Mgr. Vachon, aartsbisschop van Ot tawa en president van het Perma nent Comité van Internationale Eu charistische Congressen, in Vaticaan stad bekend gemaakt. Mgr. Vachon heeft dit besluit van het laatste In ternationale Eucharistische Congres van Barcelona aan de H. Vader voor gelegd en daarvoor de Pauselijke goedkeuring verkregen. de koning wordt gelegd. Willigt de vergadering deze eis niet in, dan zal zij, aldus de boodschap, worden ont bonden. De 31-jarige koning kondigde ver volgens de vorming aan van een niet- politieke regering onder zijn premier schap, waarin twee prinsen van ko ninklijke bloede als ministers worden opgenomen. Prinses Yoekanthor, die Cambodja vertegenwoordigt in do Franse Unie Assemblee te Versailles is benoemd tot minister van Opvoe ding. De vorst belooft in twee jaren het koninkrijk geheel te zullen reorgani seren en in drie jaren volledige on afhankelijkheid te zullen geven. Hij verklaart zich bereid, daarna aan een volksgericht, in tegenwoordigheid van de vertegenwoordigers van zes vreemde landen rekenenschap af te leggen van zijn daden. De voormalige regering, die door extreem nationalistische elementen werd gesteund, had onafhankelijkheid geëist. Men overtuigt niet altijd met aan dringen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1