Leidse Sportweek 1952 van 27 Juni-5 ]uli Ned. hockeyploeg overklaste België £ied mm deze tijd Sh dame TATERDAG 14 JUNI 1952 tE LE1DSE COURANT DERDE BL'AP PAGINA 1 Een aantrekkelijk programma werd vastgesteld Evenals het vorig jaar zal ook dit jaar weer een Leidse Sportweek worden gehouden, een sportweek, die blijkens de opzet van grotere omvang en attractiviteit zal worden dan tot heden het geval was. De Leidse Sportraad, cie het initiatief tot deze sportgebeurtenis nam, kan dit evenwel niet alleen af. Deze, door de gemeente gewilde en in het leven geroepen instantie, is daarbij afhankelijk van velerlei medewerking, niet in het minst van die van de gemeente zelf. En het moet jammer genoeg worden gezegd die is nog steeds niet bijster groot gebleken. Dit in tegenstelling tot andere ge meenten, waar het werk van de Sportraad beter en meer wordt gewaardeerd, vooral in de vorm van financiële hulp. De gemeente Den Haag b.v. gaf voor de daar te houden sportweek een subsidie van 12.000, de Haar lemse sportweek wordt geheel gefi nancierd door de gemeente en de Leidse Sportraad heeft op haar ver zoek om een subsidie van 1000. nog niets gehoord. Toch wil de Leidse Sportraad ten gerieve van de sportenthousiasten in de Sleutelstad sportbeoefenaren zowel als toeschouwers ook dit jaar weer een sportweek-festijn hou den, waarvan de grote contouren reeds zijn vastgesteld. Van het daar bij oorspronkelijk vastgestelde pro gramma is heel wat afgevallen en aan de andere kant zijn er 90k weer dingen bijgekomen, zodat, wanneer we het programma bezien, gezegd kan worden, dat alles ini het werk is gesteld om een aantrekkelijk pro gramma samen te stellen. De Leidse Sportweek zal dit jaar worden gehouden van Vrijdag 27 Juni tot Zaterdag 5 Juli. Het programma is voorlopig als volgt vastgesteld: Vrijdag 27 Juni. 's avonds 8 uur: start met een défilé der deelnemende verenigingen vanaf het NBLO-terrein aan de Zoeterwoudse Singel langs de volgende route: Jan van Houtkade- brug, Korevaarstraat, Breestraat, langs het stadhuis, waar B. en W. het défilé zullen gadeslaan, Rapen burg (Westzijde), Doezastraat, brug Zoeterwoudse Singel terug naar het NBLO-terrein. Deze mars door de stad zal worden opgeluisterd door drie bands of muziekcorpsen, hetgeen de aantrekkelijkheid ten zeerste zal verhogen. De Paulus-bancf, het Ka tholiek Harmoniecorps en het Pij perscorps K. en G. zullen de stoet door de stad begeleiden en voor vro lijke muziek zorgen. Om voorts de deelname aan deze mars voor de verenigingen aantrek kelijker te makeni zijn door de Sport raad twee prijzen beschikbaar ge steld, de eerste voor de keurigste groep ,wat betreft kleding marsvorm enz., de tweede voor die groep, wel ke de origineelste uitbeelding van een tak van sport met zich mede voert. Zaterdagmiddag 28 Juni: in Leidse Hout handbalwedstrijd tus sen ,HVL en Hellas (Den Haag), voetbalwedstrijd LeidenGouda, athletiekwedstrijd met deelname van Celebes (Den Haag) en WIK (Wasse naar). Gepoogd wordt verder nog een gymnastiekdemonstratie te krijgen met medewerking van een Pijper corps. Maandagavond 30 Juni 8 uur: in de Stadsgehoorzaal bokswedstrijden met enkele goede partijen, w.o. zo mogelijk met B. de Voogt, halfzwaar- gewicht kampioen van Nederland. Dinsdagavond 1 Juli: op het Stad huisplein te 7 uur gymnastiekdemon stratie van Brunhilde, Nieuw Brun- hilde, LTC, Concordia en Donar. Te 7.30 uur in de zweminrichting de Zijl Jeugdzwemkampioenschappen van Leiden. Daarna waterpolo-wed- strijd van een Leids tegen het Ned. Studenten-zevental. Woensdagavond 2 Juli 7.30 uur: Stadsgehoorzaal wedstrijden in vol leybal, schermen, tafeltennis en ju do. De volleybalwedstrijd zal iets nieuws te zien geven. Op 21 Juni vindt n.l. de eerste juniorenontmoe ting plaats van Rijswijk tegen Den Haag ter voorbereiding vani de in ternationale wedstrijd tegen België. Het Ned. juniorenzestal nu zal te Lei den aantreden. Daarbij zal door en kele meisjesleerlingen de vingertech niek van deze sport worden gedemon streerd. Het schermprogramma van deze avond zal bestaan uit een revanche van het sabelkampioenschap van Lei den, waarbij de volgende sabreurs te gen elkaar op de loper zullen ver schijnen: Verzijden, Haneveld, L. Erades en A. van Vliet. In dit schermprogramma zal tevens door mej. Agnes Secreve, Ned. kam pioene degen met een zestal mede werksters het groot Frans Saluut, een speciale schermceremonie bij gro te internationale scherm wedstrijden worden uitgevoerd. Op het tafeltennisprogramma staan twee goede partijen heren- enkel- en gemengd dubbelspel. In het herenenkelspel komen van der Voort, de Ned. jeugdkampioen en Otto Ver kerk tegen elkaar uit, terwijl zij in het gemengd dubbel zullen aantreden met de darnes Lau en Burger. Op het judo-programma staat een ontmoeting LeidenDen Haag als steden wedstrijd. Donderdag 3 Juli wordt de sensatie vani de Leidse Sportweek, n.l. een laridse Cricketbond. voetbalwedstrijd tussen de Leidse Gemeentreaad en een Journalisten elftal. Deze wedestrijd vindt te 7.30 plaats, terwijl de baten ervan zullen worden afgestaan aan het Koningin Wilhelmina-fonds. De opstelling van het journalisten-elftal is als volgt: doel. J. Brouwer; achter: J. Padding en B. v. Mourik; midden: P. Bok, Eleveld en N. Schrama; vóór: M. Koops, Reckman, W. Korthout, R. Vos en L. Sinner. Reserven zijn: Platteel, Enzerink, Menkhorst en de Wal. Vrijdag 4 Juli, 's avonds te 7 uur op het Stadshuispleini gymnastiek demonstratie door DOS. Jahn, Groen Wit, Sportief en Victorie. Te 6.30 uur in de Leidse Hout ju- noirenkorfbalwedstrijd tussen KNS, kampioen van Leiden en het Leids juniorén-twaalftal. Daarna te 7.30 HET TOERNOOI OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Het tournooi om het wereldkam pioenschap werd voortgezet met de volgende wedstrijden: Duitsland Oostenrijk 194 (93); Zweden Zwitserland 127 (75). In groep A luidt de eindstand: I Duitsland 2 gewonnen wedstrijden: 2. Oostenrijk 1 gewonnen wedstrijd 3. Nederland 0 gewonnen wedstrij den. In groep B luidt de eindstand: 1 Zweden 2 gewonnen wedstrijden; 2 Zwitserland 1 gewonnen wedstrijd 3. Denemarken 0 gewonnen wedstrij den. De wedstrijd om het wereldkam pioenschap zal_ dus gaan tussen seniorenwedstrijd LeidenDen Duitsland en Zweden. Deze zol Haag. Zaterdag 5 Juli, tot besluit des middags wielrennen, vermoedelijk een 100-km.wedstrijd aam de Burg- gravenlaan. CRICKET AJAX—SCHC H Morgen speelt Ajax op haar terrein aan de Kempenaarstraat te Oegst- geest, haar eerste thuiswedstrijd te gen SCHC II, met als inzet de voor lopige bezetting van de eerste plaats de derde klasse D van de Neder- Fraaie 6-1 zege op België B. Een versterkte Nederlandse B- ploeg heeft in Brussel een verdiende 61 overwinning behaald op het Belgisch B-elftaL De wedstrijd werd gespeeld vóór de landenontmoeting BelgiëZwitserland. De Nederlandse ploeg, waarin vijf spelers opgesteld waren, die morgen ook tegen Zwitserland zullen uitko men was vooral na rust 'beduidend sterker en hoe snel de Belgen ook mochten zijn, tegen het rustige spel van dè Nederlandse verdediging, waarin Ancion (Kampong) een prima partij speelde en waarin de jonge rechtshalf Teekenbroek (Togo) zich ontpopte als een speler met aanleg, kregen zij r^a de eerste minuten geen kans meer. De eerste minuten waren overigens sensationeel. De Belgische rechtsbui ten. Nausman kreeg de bal na het aanvangssignaal toegespeeld, hij liep even door en passeerde doelman Mul der met een onhoudbaar keihard schot. De eerste Nederlandse aanval was echter eveneens raak. Wery (HHYC), die kennelijk de juistheid van zijn keuze voor het Nederlandse elftal wilde bevestigen, was de man, die de bal hard achter de Belgische keeper sloeg, na goed aangeven van Baumont (Togo). Dit verrassende begin inspireerde kennelyk beide ploegen. De Belgen trokken er veelal tussen uit over hun snelle rechtervleugel, waaraan Keu len (A'foort) de handen vol had. An cion (Kampong) bewees, dat hij het op de backplaats ook wel kan en greep keei- op keer prima in. Niette min verried zijn spel enige malen de typische kanthalf, als hij vlak voor doel trachtte een man te passeren, wanneer een harde klap de aangewe zen weg was. Vooral tegen het einde kwamen hieruit enige gevaarlijke situaties voort. In de voorhoede was, speciaal in de eerste, helft, de jonge Hooghiem stra (SCHC) snel en actief en hij is zeker een van de weinige jongeren, die een kans in de nationale ploeg verdient. De tweede Nederlandse goal werd door hem gescoord, al moet ge zegd worden, dat .Wery hem, na twee man gepasseerd te zijn, een unieke kans 'bood (12). Met deze ruststand leek het er nog niet op, dat de Nederlanders een zo grote overwinning zouden behalen. In de tweede helft echter gaf de rou tine en de daarmede gepaard gaande rust van de Nederlandse kern (An cion, Loggere, Bouwman) de door slag. Loggere steunde rijn voorhoede thans goed, Ancion had vrijwel alles en Bouwman bewees, dat hij schieten kon. Vooral het vierde Nederlandse doelpunt van rijn stick was een beauty. Uit een lange corner, door v. Heel genomen, schoot hij zeer hard, vlak onder de lat in. Daarvoor had Baumont (overigens de zwakste in de aanvalslinie) drie man omspeeld (de keeper incluis) en de stand op 13 gebracht. Hooghiemstra en Bouwman had den in de tweede helft van plaats verwisseld, wat overigens niet zeg gen wil, dat daaraan de hoge score te danken was. Bouwman voldeed goed als binnenman, maar de SCHC- speler is vooral als midvoor door zijn enthousiasme nog al eens te onbe suisd. De druk op het Belgische doel werd steeds groter en enige corners waren daarvan het gevolg. Uit een strafcorner herhaalde Bouwman bijna 'het kunststukje van kort geleden, doch thans ging zijn harde schot net naast. Ook de Belgen probeerden het nog enkele malen en vooral door treuze len van Ancion ontstonden er enige gevaarlijke momenten. Mulder (Am sterdam) bewees, dat hij keepen kan bij een hard schot van linksbuiten Jadoul. Kort daarop wierp hij zich met succes in een scrimmage en even daarna kon hij nog net met de punt van zijn schoen de bal corner werken. Minder goed deed het zijn Belgische collega, toen deze grandioos over een rollertje heen trapte, maar de bal rolde wel naast. Even later werd hij echter toch geslagen toen hij vallend op de doel lijn een schot stopte, doch niet 'kon voorkomen, dat Wery de bal net over de lijn drukte (15), Tenslotte bewees kort voor het einde Bouwman nog eens zijn goede techniek, door alleen door te breken en een (houdbaar) schot te lossen, waar de keeper vergeefs naar schopte (1—6). BELGIE—ZWITSERLAND 1—1. Te Brussel werd de interland hoc keywedstrijd gespeeld tussen de A- elftallen van België en Zwitserland. De wedstrijd eindigde in een gelijk spel 11, nadat de Zwitsers bij rust met 10 de leiding hadden. morgen te Zürich worden gespeeld. Om de derde en vierde plaats komen Oostenrijk en Zwitserland tegen el kaar uit eveneens te Zürich. Vandaag zal om de vijfde en zesde plaats ge streden wordeni tussen Nederland en Denemarken. PROTEST VAN HERMES DVS AFGEWEZEN. In een te Rotterdam gehouden ver gadering van de protestcommissie van de. K.N.V.B. werd het protest be handeld van HermesDVS tegen de twee doelpunten van Willem II in de wedstrijd, welke Zondag 8 Juni in de competitie om het kampioen schap van Nederland te Rotterdam werd gespeeld en welke ontmoeting in een 21 overwinning voor de Til- burgenaren eindigde. Volgens de Schiedammers zou het eerste doelpunt in buitenspelpositie zijn gescoord, terwijl bij de tweede goal van de Tilburgenaren de bal, bij een even van te voren genomen vrye schop, niet stil zou hebben gelegen. Het protest is afgewezen en de uit slag, 21 voor Willem II blijft dus gehandhaafd. K.N.V.B. LEIDEN. Om de „Gouden Sleutels". 5e ronde Woensdag 18 Juni 1952. 45. RypweteringUVS, 7.15 uur, J. Coert. 46. Lugdunum Alphen, 7.15 uur, J. J. Wassenburg. 47. Warmunda 1Teyl.-Ter Leede, 7.15 uur, L. Her mans. 48. Noordwij k-Roodenburg— Lisse, 7.15 uur, F. v. d. Blom. TeylingenTer Leede. Heden avond om 7 uur zal een belangrijke strijd geleverd worden tussen Tey lingen en Ter Leede. Beide vereni gingen hebben zich reeds in de 4de ronde om deze sleutels geplaatst. ATHLETIEK INTERREGIONALE WEDSTRIJDEN R.K. VERENIGINGEN. Op Zondag 29 Juni zullen in de Leidse Hout de jaarlijkse interregio nale athletiekwedstrijdcn voor R.K. verenigingen worden gehoudenl organiseerd door de KAV „De Ba taven". Een uitstekend programma van loop en veldnummers is ontworpen en gewacht wordt slechts op de in schrijvingen tot Maandag 23 Juni bij H. Mentink, Zoeterwoudseweg 2, Leiden om van een goed athletiek. feest verzekerd te zyn. De inzet van dit tournooi is de Evert Castelein-wisselbeker, vorig jaar door de RKAV „Holland" ge wonnen. UIT DE OLYMPISCHE HOEK Prins Bernhard als chef d'equipe. De stichting Nederlandsche hippi sche sportbond heeft besloten geen Nederlandse equipe uit te zenden voor deelneming aan het springcon cours van de olympische spelen te Helsinki. Het is moeilijk geweest om dit be sluit in negatieve zin te moeten ne men, maar waar onlangs nog zeer duidelijk is gebleken, dat de verrich tingen der buitenlandse combinaties, waaronder verschillende, die straks hun land bij de Olympische spelen zullen vertegenwoordigen, ver uit steken boven de prestaties van de Nederlandse ruiters en hun paarden, heeft de Nederlandsche Hippische Sportbond gemeend, dat het ver standiger is thans de moed te nemen om te besluiten, dat geen uitzen ding zal plaats vinden dan de gemak kelijker weg te kiezen en de uitzen ding te laten doorgaan. Ten aanzien van de samengestelde wedstrijd ligt de situatie geheel an ders. Nederland beschikt op dit ge bied over een drietal combinaties, welke met een behoorlijke kans op succes aan deze wedstrijd kunnen deelnemen. Daarom is dan ook be sloten aan het bestuur van het NOC voor te stellen om ons land in Hel sinki bij de samengestelde wedstrijd te doen vertegenwoordigen en wel door een equipe, die zal bestaan uit de heren W. G. Hendickx met Pa trick, E. van Loon met Ampère en M. van Loon met Nerantsoula. Op verzoek van de Nederlandsche Hippische Sportbond heeft prins Bernhard zich bereid verklaard als chef d'equipe van de Nederlandse ploeg te fungeren. KIESPLICHT (Als straks de stembiljetten weer door de post zullen zyn bezorgd). Tante Cris heeft post gekregen *s morgens vroeg om kwart voor acht, Tante Chris was zeer nieuwsgierig wat dc post haar had gebracht: zij dronk juist haar ochtendbakkie in de ochtendzon heel knus, toen zy 't kleine deurtje hoorde kleppen van dc brievenbus. Tante Chris schrok van emotie en zij liet haar bakkie staan en z' is op haar oude benen naar de brievenbus gegaan. Kijk daar lag het. Wat zou 't wezen? Tante gnoof al van de pret cn ze hield toen in haar handen het veelnamig stembiljet. Tante is ze toen gaan lezen al die namen op een rij en ze heeft misschien gedacht toen: ben ik ook van die partij? Meer dan honderd namen las zij op een rij als een gedicht en zij heeft rich gaed bezonnen j op haar politieke plicht. Kyk, zegt Tante, daar staat Kerkhof, als ik dat behoorlijk lees, zou dat Dirk van Jan van Klaas rijn van die Klaas van Ome Kees? En daar zie ik, dat Jan Jansen ook al op het lijstje staat Dat zal Jan van Tante Ans zijn, die nog steeds uit werken gaat. Bij de naam van Karei Kruimel overweegt die wijze vrouw; dat is Karei van die Kruimels, die voorheen niet deugen wou. En die Bakker, die 's uit Haarlem die getrouwd is met die Smit, die familie van die slager, die zo in de schulden zit. Zo leest Tante Chris de namen op het grote stembiljet, 't hoofd vol van herinneringen stapt zij 's avonds in haar bed. Rustig en volmaakt tevreden kan nu Tante slapen gaan; Z' heeft haar stembiljet gelezen enhaar kiezersplicht gedaan. TROUBADOUR. MOTORSPORT HORST HERMANN VERONGELKT Tijdens trainingswedstrijden op dc Feldbergring in de Taunus, (Duitsl.) vond een dodelijk ongeluk plaats. Dc 24-jarige motorrenner uit Stuttgart, Horst Hermaan, een zoon van een benende Norton-importeur, vloog met zijn motor in de tweede ronde bij 'n houten brug, met grote snelheid van de baan, maakte een salto van 20 m., waarna de motor nog een paar keer over de kop sloeg en in brand ge raakte. Hermann werd tegen 'n boom1 geslingerd en liep dusdanige ver wondingen op, dat hij tydens hel vervoer naar een ziekenhuis over leed. Tegelijkertijd slipte, eveneens in de tweede ronde, de DKW-renner, Karl Hofmann uit Frankfort. Hoewel de motor onbeschadigd bleef, liep Hofmann een hersenschudding op en ontwrichtte zijn rechter arm. Nadat hij naar een ziekenhuis was getran sporteerd, kwam hy spoedig tot be wustzijn. LAWNTENNIS KON: NED. LAWNTENNISBOND Programma voor Zondag. Promitie overgangsklasse A: DDV 3-Leidse LTC 1. Promotie overgangsklasse B: Groen Wit 2Leidse Studenten 1. WIELRENNEN. I Swift-combinatie. Uitslag 40 km. avondcompetitie. A-klas: 1. R. Wal let; 2. J. Duivenvoorde; 3. J. Ver meulen. B-klas: 1. B. Kruit; 2. M. Zoet; 3. D. Nieuwen'burg. C-klas: 1.» J. Riethoven; 2. B. v. Wette; 3. A. Prangers. Zondag rijden A- en B-klas 80 km. voor de Juniorencompetitie; C-klas 40 km. Start 9.30 uur. Kampeerterrein voor zieke schoolkinderen Gistermiddag werd in aanwezig heid van verscheidene autoriteiten het nieuwe gemeentelijke kampeer- gebouw „het Meeuwenveen" te Ha- velte geopend. Dit gebouw, een voor malige Duitse munitiebergplaats, is door dc gemeente verbouwd voor kampeerdoeleinden. Hert bevat een recreatiezaal, afzonderlijke slaapza len met 88 bedden voor mannen en vrouwen, was- en toiletgelegenhedcn en een woning voor de kampbeheer der. Het kampeergebouw is voorzien van electrisch licht en stromend wa ter. Het maakt deel uit van een com plex van drie gebouwen. De beide andere zullen t.z.t. voor hetzelfde doel worden ingericht. „Het Meeuwenveen" zal in de eer ste plaats bestemd zijn voor behoef tige en zieke schoolkinderen. Zo zul len binnenkort de eerste groepen het centrum bevolken, bestaande uit schoolkinderen uit Haarlem en En schede. Daarna volgen groepen kin deren, die aan suikerziekte lijden. De ze kinderen zullen hier onder leiding van mej. J. Bus uit Den Haag, di rectrice van» het bureau van de stich ting vacantieverblijven lagere school jeugd, van een goede vacantio kun nen genieten. SCHAKEN R.K. Schaak ver. „Zoetermeer". Voor de promotie-degradatie is deze week gespeeld: Groep 1-2: G. de Vree —F. v. d. .Burg 1—0; G. P. v. d. BroekTh. v. Galen Sr. 10; F. v. d. BurgA. Stig 10. Groep 2-3: Wit: Z. v. HerwijnenP. G. Scholtes zwart 10; N. v. d. Tas P. Rosbergen 01; B. TilburgZ. v. Herwijnen 01; P. RosbergenA. v. d. Burg 01. IN HET GRIJS door GEORGETTE MACMILLAN vertaling: HERMAN ANTONSEN 19) „Het spijt me heel erg, mijnheer Seabree," zei hij bedremmeld en hak kelend, „maar ik kan u niet vertel len, hoe ik aan die papieren geko men ben. Datdat is mijn geheim. Blijkbaar is iem-and misleid of bedro gen. Ik kan echter de goede trouw van de persoon, die mij naar u toe gezonden heeft, geen ogenblik in twijfel trekken. Zoals ik u reeds zei, was de inhoud dier papieren mij to taal onbekend." Seabree kreeg weer een rood hoofd en zijn ogen fonkelden van woede. Hij schudde dreigend met zijn wijs-, vinger tegen zijn bezoeker. „Mijnheer Franklin," zei hij ver toornd, „het gaat hier om een geval van moord, van een wel overlegde, koelbloedige moord op uw beste vriend. U houdt iets verborgen, dat wellicht van het grootste gewicht kan zijn bij het onderzoek naar deze misdaad en bij de opsporing van de dader. In een dergelijk geval kunt u confidenties van zulk een bedenke lijke aard niet eerbiedigen, omdat ze in elk geval tonen, dat de persoon, die ze u deed, min of meer afwis! van de misdaad zelf." Franklin schudde het hoofd beslist. „U vergist u totaal," zei hij beslist. „Ik heb alleen mijn best gedaan, mee te helpen, om u die belangrijke pa> pieren terug te bezorgen. Verder kan ik u beslist niets mededelen." De woede van de president steeg zichtbaar. Zijn witte snor stak sprie- tig in de hoogte. Hij boog zich naar Franklin toe „Mijnheer Franklin, was het niet de dame in het grijs, die u de papie ren gegeven heeft?" vroeg hij met geweldig veel nadruk. „En, gesteld, dit was het geval?" schreeuwde Franklin, zichzelf n». al de emoties van die dag niet geheel meer meester. ,,A1 was zij het ge weest? Als die dame in het grijs ze me gegeven had, wat zoudt u dan nog doen?" Als zij het was?'' herhaalde Sea'- bree. „Dus was het in elk geval een vrouw." „En al was het nu een vrouw, wat wilt u dan nog?" vroeg Franklin heftig. „Niets, volstrekt niets. Ik zou het aan de politie overlaten, wat er ge daan moest worden," schreeuwde de kleine, dikke m'an. Hij liep naar zijn bureau toe en drukte op een belknopje. ,,U zult alles vertellen, wat u er van afweet, of anders moet u zelf de gevolgen maar dragen!" schreeuwde hij weer. Er kwam een kantoorbediende bin nen en Seabree wendde zich naar hem om: „Ga eens kijken of mijn heer Fiske in het gebouw is en zo ja, vraag dan, of hij even hier komt," beval hij. Franklin stond op. „Indien die mijnheer Fiske uw par ticuliere detective is, mynheer Sea bree, dan moet ik u verzoeken, mij bij hem te willen verontschuldigen, omdat ik hem niet te woord sta. Mijn leven is al genoeg door detectives bedorven en ik heb me daarom tot regel gesteld, geen enkele vraag te beantwoorden, die me niet door be voegde autoriteiten gesteld wordt." Seabree stond ook op. Heel handig en ongewoon vlug plaatste hij zich tussen zijn bezoeker en de deur in. „U komt dezê kamer niet uit, mijn heer Franklin, voordat de detective die ik aangenomen heb, om dit geval te onderzoeken, uw lezing van dit ge val gehoord heeft. U weet meer van de moord op Blair af. dan u tegen mij en de politie verteld hebt." „Wat wilt u daarmee zeggen? vroeg Franklin. De president haalde de schouders op. „Niets, volstrekt niets. Uw eigen manier van doen, uw eigen geheim zinnig gedoe wekt achterdocht. Bo vendien, zou het de eerste maal in de geschiedenis der misdaad niet zijn dat een misdadiger zijn wantrouwen trachtte te verbergen, door haar zelf zogenaamd te ontdekken. Niemand heeft er bijvoorbeeld nog aan gedacht u te vragen wat u zo laat in de nacht in de kamers van Blair moest doen." Franklin was zo overbluft door die beschuldiging, dat hij niets anders kon doen, dan de woedende m'an tegenover zich zwijgend aankijken. Plotseling werd de deur van het kantoor geopend en verscheen een stoer figuur op de drempel. Seabree keerde zioh naar hem om en wees met de hand naar Franklin. „Hallo, Fiske. Ik ben blij. dat je in de buurt was," zei hij. „Mag ik je voorstellenmijnheer Franklin, de man, die om twee uur 's nachts, op bezoek kwam bij Blair, hem ver moord vond en de politie opbelde. Mijnheer Franklin zal je ongetwij feld bij je onderzoek veel kunnen helpen, want hij was een vertrouwde en intieme vriend van Blair. Heeft zich nog iets nieuws voorgedaan?" Fiske deed eerst de deur achter zich dicht. Hij was een stoer ge bouwde man van geweldige afme tingen. Toch had hij niet het soort gezicht, dat gewoonlijk met een zwaar gespierd lichaam samen gaat. Zijn voorhoofd was breed en hoog, zijn grijze ogen hadden een schran dere uitdrukking. Hij had iets ver fijnds in zijn gelaat. Hij was niet slechts een man van grote lichaams kracht, maar ook een man met een vlug begrip en een helder verstand. Een gevaarlijke vijand, maar ook 'n machtige bondgenoot voor Seabree, die hem aangenomen had, om de op lossing te zoeken van het moordgeval en de diefstal der papieren. „Hoe staat het leven, mijnheer Franklin?" vroeg de detective, de jongere man met hoffelijkheid de hand biedend. Franklin vond zijn handdruk meer dan een gewone be leefdheidsbetuiging en zag in zijn rustige grijze ogen een zekere uit drukking van bemoedigende gerust stelling. „Schieten ze nogal op met het ge val?" vroeg Seabree op een toon, die gewoontjes moest klinken. „Nog niet hard. Het is een der merkwaardigste gevalleneen van de raadselachtigste,' die ik nog ont moet héb," antwoordde Fikse op die vraag. "Die duivelse Williams schijnt bij elk verhoor met een nieuw ver haaltje te komen aandragen." „Denk je, dat hij schuldig is?" vroeg Seabree „Ik weet niet wat ik van herrr den ken moet," antwoordde de detective gemelijk. „De politie heeft hem nu eenmaal gearresteerd, maar hij blijft me een raadseL Aan zo'n gezicht als het zijne 'kun je nooit zien, wat er in zijn hoofd omgaat. Het is volkomen zon der enige uitdrukking een goed gericht om poker te spelen of in dit geval om te liegen tijdens het ver hoor." „Wat zegt hy dan nu weer?" vroeg Seabree benieuwd. „Hij beschuldigt een dame in het grijs van de moord." antwoordde de detective. Hij had die woorden nau welijks gezegd, of hij zag een doods bleke, woedende man voor zich staan die dreigend zijn vuist tegen hem op hief. „Dat een leugen!" schreeuwde Franklin, „een gemene leugen! Zij heeft het niet gedaan! Ze i$ tot zoiets niet in staat! Ze zou niet Plotseling bedwong Franklin zich. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 9