groene lalel KORTE Poging tot groter bouwvolume Voorbereidingen rioolzuiveringsinstallatie Vergadering met hamerstukken ZATERDAG 14 JUNI 1952 DE LEIDSE COURANT i WEEDE BLAD PAGINA' 3 Vooh.de HAAGS GERECHTSHOF De speurhond. Voor het Haags Gerechtshof stond in hoger beroep terecht een 19-jarige schoenmaker uit Ter Aar, die beweerde onschul dig voor diefstal te zijn veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Hij werd verdacht in de nacht van 3 op 4 Februari j.l. aan de Kerkweg in Ter Aar bankbiljetten en zilver geld te hebben ontvreemd. Als getuige werd gehoord de po litieman, die hem destijds had ge arresteerd. Deze vertelde, dat hij na de aangifte voetsporen had gevon den in de dunne bevroren sneeuw, die leidden naar het huis waar ver dachte woonde en die overeen kwa men met diens schoenenmaat. De getuige meende, dat de diefstal na half drie 's nachts moest zijn ge pleegd, want de voetafdrukken wa ren gezet in een spoor van een mo tor, dat dateerde van voor dat tijd stip. De verdachte had weliswaar een alibi, 's Avonds was hij tegelijk met een vriend thuisgekomen, had nog een partijtje gedamd en was toen naar bed gegaan. De getuige was echter van mening dat de schoen maker wel in de gelegenheid was geweest om zich 't nachts onopge merkt door de serre naar buiten te begeven. Men had in deze zaak de hulp van de speurhondendienst ingeroepen. Toen wachtmeester J. T. met zijn hond arriveerde, was het laagje sneeuw weggesmolten en viel er van de voetstappen niets meer te bespeu ren. Volgens de wi htmeester, die ook als getuige werd gehoord, had de hond zonder aarzelen het spoor gevolgd door de serre. De procureur-generaal, mr. J. Zaayer, vorderde bevestiging van het vonnis. Het Hof zal op 27 Juni uitspraak doen. HAAGSE RECHTBANK. Hij minde boeken. Voor de Haagse rechtbank is gistermiddag verschenen een autogeenlasser uit Leiden, die in de periode van Januari tot April uit diverse boekwinkels te Leiden een groot aantal boeken, in totaal tot een bedrag van 1000. had gestolen. Verdachte gaf de ten laste gelegde feiten toe en zei een hobby voor boeken te hebben. Bij het verhoor bleek, dat verd. einddiploma vijfjarige H.B.S. heèft. Vóór de oorlog verdiende hij zijn brood met vertaalwerk. Nadat hij als politiek delinquent uit een kamp ge komen was, kreeg hij een opleiding voor autogeenlasser. De president zeide het te betreu ren, dat verdachte met zijn ontwik keling niet iets anders had kunnen bereiken. De officier vond een strenge cor rectie nodig, en eiste een jaar met aftrek, waarvan vier maanden voor waardelijk. Uitspraak over veertien dagen. Kippendief. Voor diefstal van verscheidene kippen en een schaap werd een los-werkman uit Alphen a. d. Rijn conform de eis veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Geruime tijd had verd. de streek van Alphen, Boskoop, Reeuwijk en Zwammerdam onveilig gemaakt. De gestolen kippen gingen door naar een koopman uit Koude kerk, die er mee op de Rotterdamse markt stond nog voordat de aangiften van de diefstallen bij de politie bin nen kwamen. Deze koopman werd door de Haagse rechtbank vrijgespro ken van heling en schuldheling. Een caféhouder uit Alphen a. d. Rijn, die voor de veroordeelde in een volkswagen een gestolen schaap had vervoerd, kreeg 14 dagen voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Hij wou rijden. Een Leidse stra tenmaker stond voor de Haagse rechtbank terecht wegens het wegne men van een motor op 8 Maart j.l. De eigenaar had zijn motor in re paratie gegeven. De reparateur ging met de motor toeren, zette het ding voor een winkel neer en even latei- was de motor weg. Het bleek dat verd. 's avonds een flink borreltje had gedronken en toen wilde toeren. De officier van justitie hield er re kening mee, dat verd. in een psy chiatrisch rapport als verminderd toerekeningsvatbaar werd beschouwd en eiste een jaar jeugdgevangenis. Uitspraak 26 Juni. De kermis. Voor het Haags Ge rechtshof verscheen een expediteur uit Oegstgeest, die in beroep kwam tegen een vonnis van de rechtbank, waarbij hij wegens het rijden met een auto terwijl hij onder drankin vloed verkeerde tot een week gevan genisstraf voorwaardelijk was ver oordeeld alsmede tot ontzegging van de rijbevoegdheid voor een jaar. Hij vond deze straf te hoog omdat zijn knecht, die hetzelfde had gedaan, maar vijftig gulden boete had gekre gen. Sameni waren zij, ieder met een auto, een bezoek wezen brengen aan de kermis in Warmond en zij waren achter elkaar rijdende onder in vloed weer verdwenen. De ver dachte voerde tot zijn verdediging aan dat hij inmiddels lid was gewor den van een geheelonthoudersvereni ging. De procureur-generaal eiste verho ging van de straf tot een maand ge vangenisstraf en een jaar onvoor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid. Uitspraak 26 Juni. Konijnenjacht. Een los-werk- man en zijn collega uit Alphen a. d. Rijn hadden zich aldaar op 12 Ja nuari schuldig gemaakt aan diefstal van een konijn. Voorts had de eerste enkele malen zink gestolen. De tweede verdachte was mede plichtig geweest. Hij had het konijn zelf niet durven stelen, maar was op de uitkijk gaan staan en had het beestje van zijn collega overgenomen. De eerste verdachte werd veroor deeld tot zes weken gevangenisstraf waarvan vier weken voorwaardelijk, de andere kreeg ƒ25.boete of 10 dagen en veertien dagen voorwaar delijke gevangenisstraf. Poging tot doodslag. Voor de arrondissementsrechtbank te Den Haar stond gisteren terecht een Sassenheimse monteur wie po ging tot doodslag was ten laste ge legd. Verd. had 4 Januari 1952 ge probeerd om zijn echtgenote van het leven te beroven door haar te wur gen. De verhouding tussen de echte lieden» was allang slecht en de vrouw had daarom plannen de echtelijke wo ning te verlaten. Verd. zeide, dat hij zijn vrouw een „afstraffing" had wil len geven, maar de president hield hem voor, dat hij vroeger verklaard had zijn vrouw te willen doden. Uit een psychiatrisch rapport bleek, dat verd. verminderd toerekenings vatbaar is. De officier zeide de indruk te heb ben gekregen, dat de vrouw de man toch wel zeer ernstig had getergd. Hij achtte het primair ten laste gelegde bewezen en eiste een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek en een voorwaardelijke ter beschikking stel ling der regering met een proeftijd van drie jaar. Uitspraak over 14 da gen.. Gestoken. Daarna heeft de recht bank de zaak tegen een Leidse grondwerker behandeld, wien ten laste was gelegd, dat hij geprobeerd had in de nacht van 24 op 25 Fe bruari j.l. een zekere van der H. te vermoorden door hem met een mes in de rug te steken. Uit de verklarin gen bleek, dat verd. zich gemengd had in een vechtpartij, die hem eigen lijk niet aanging. Het slachtoffer werd niet levensgevaarlijk gewond. Verd. beweerde in drift te hebben gestoken, maar de officier wees er op, dat verdachte ini dronken toe stand verkeerde. In zijn requisitoir zeide de officier dat van een poging tot doodslag moest worden gespro ken en eiste een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek van pre ventieve hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. Oplichting. Tenslotte werd de zaak behandeld tegen G. van R. te Leiden, wien ten laste was gelegd, dat hij verschillende oplichtingen had gepleegd. Zo had hij als mr. dr. van R. voor honderden guldens boeken gekocht, zonder deze te betalen en deze boe ken direct tegen een lagere prijs aan een tweedehandsboekhandelaar door verkocht. Ook had hij zich aan heling schul dig gemaakt. Van R. bleek zijn doctoraalexamen rechten in Leiden te hebben gedaan en daarrua te zijn gepromoveerd. Hij was volgens de stukken onder behandeling geweest van prof. Carp. De officier vroeg één jaar gevan genisstraf met aftrek. De verdediger zeide dat drankzucht verd. tot zijn daden had gebracht. Hij vroeg een voorwaardelijke straf. Uitspraak over 14 dagen. SPOORWEGARBEIDERS STALEN UIT RESTAURATIEWAGENS. Gistermorgen heeft de Amster damse rechtbank twee poetsers, in dienst van de Nederlandse Spoorwe gen, de 41-jarige J. H. H. en de 25- jarige W. S., beiden uit Amsterdam, veroordeeld tot 1 jaar gevangenis straf, waarvan 4 maanden voorwaar delijk, met aftrek van preventieve hechtenis wegens het ontvreemden van grote hoeveelheden consumptie goederen uit het buffet van enkele N.S.-treinstellen op het spoorweg emplacement van het centraal sta tion te Amsterdam. H. had een sleu tel gevonden, die bleek te passen op de deuren van een buffet in de re stauratiewagens. In de periode van Juni 1951 tot Maart 1952 had hij grote hoeveelheden koffie, flessen drank, repen chocolade, flessen bier en Chocolademelk, sigaretten, ham en suikerklontjes uit het buffet ge haald, terwijl S op wacht stond. Bij de verdachten thuis waren bij huis zoeking door de recherche bovendien nog gevonden 10 herenhorloges, 48 horlogebandjes en 60 paar nylonkou sen, die verdachten verklaarden „ge vonden" te hebben tussen de kussens van de treincoupé's. Hierdoor was hun strafregister uitgebreid met: voor H. verduisteringen en voor S. heling cq schuldheling. BINNENLAND. De 48-jarige vertegenwoordiger E J. H. uit Bilthoven, is te Utrecht in bewaring gesteld, verdacht van verduistering van 9000. De firma Z. te Utrecht had van de verduiste ring aangifte gedaan en de rijkspo litie te Maastricht slaagde er in H. aan te houden. De heer A. Kuiper uit de Jan van Galenlaan te Winschoten ge raakte Woensdagnacht aan de Grint weg in het Winschoterdiep. Voorbij gangers wisten hem weer spoedig op het droge te brengen, doch enkele ogenblikken later overleed K. Een hevige brand heeft een woonhuis te Silvolde vernield, ook de inboedel. Oorzaak: vlam sloeg in een pan vet. Gemeenteraad Oegstgeest Gisteravond kwam de raad van Oegstgeest in vergadering bijeen on der voorzitterschap van burgemees ter H. L. du Boeuff. Afwezig waren de heren van Vugt, De Heyer, Kerk hof en De Neef. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van het Simavi-comité om subsidie. Dit zal behandeld wor den bij de begroting. B. en W. stelden voor de commis sie voor de financiën en het onderwijs bestaande uit de heren Van Kerk hof, dr. Simon Thomas en mr. J. H. Valentgoed uit te breiden met één lid en in verband hiermede de be treffende verordening te wijzigen. De heer Oosterom achtte de uitbrei ding niet hoodzakelijk. De heer Blom- sma steunde het voorstel van B. en W. de heer Valentgoed achtte uit breiding niet gewenst. Hierna werd het voorstel verworpen. Door zijn benoeming tot tijdelijk wethouder kan de heer J. den Ouden geen deel meer uitmaken van de com missie van advies als bedoeld in art. 8 van de Woningruimtewet. De heer C. Oosterom werd in zijn plaats benoemd. Mej. C. P. Scheffer werd benoemd tot onderwijzeres aan de O.L. school B. en W. boden darna de rekening van het grondbedrijf over het jaar 1951 aan. Als nieuw lid tot nazien der rekening werd mevr. SmitWit vliet benoemd. Het voorstel van B. en W. tot het verlenen van medewerking voor de aanschaffing van een naaimachine ten behoeve van de bijz. lagere school „Duinzicht" werd aangenomen. Er werden twee handnaaimachines gevraagd voor een bedrag van totaal ƒ540. Woningbouw Hierna kwam in behandeling het voorstel van B. en W. tot verkoop van grootboekinschrijvingen in verband met de woningbouw. B. en W. deel den o.a. mede, dat spoedig mag wor den verwacht de mededeling, dat de financiering van de bouw van 34 woningen verzekerd is. De nat. woningbouwlening heeft voor zover op dit ogenblik bekend is, voor deze gemeente een bedrag van ƒ84.000 opgeleverd. Voorts hebben G. S. geen bezwaar tegen de verkoop van de in het bezit der gem. zijnde grootboekinschrij vingen der 2 ys pet. Nat. schuld. Het nomintale kapitaal dezer inschrijvin gen bedraagt 65050. Rente 1700. Bij verkoop brengen deze stukken op pl.m. 49.000. Het rendement a 4% pet. zal dan 200 a 300 hooger zijn. B. en W. zijn vérder nog in onder handeling over het sluiten van een geldlening groot 50.000. Uit het bouwvolume 1952 zijn nog 28 woningen voor de gemeente be schikbaar. Er zal v/orden getracht deze hoeveelheid met 6 verhoogd te krijgen. j B. en W. verzochten de raad hun I toesteming te verlenen, om, wanneer deze verhoging onverhoopt niet wordt toegestaan, het aan deze gemeente toegewezen extra-bouwvolume groot 6 woningen voor gerepatrieerden i: het bouwplan Buitenlust op te nemen, zodat in ieder geval de bouw van 34 woningen doorgang kan vinden. I Door de minister zal worden beslist aan wie de woningen voor gerepa- I trieerden moeten worden verhuurd. Er zal getracht worden te bereiken, dat deze woningen worden toegewe zen aan personeel van het Marine Electronisch bedrijf. De heer Blosma vroeg, of het ver kopen der grootboekinschrijvingen te gen deze koers verantwoord is, waar op de voorz. bevestigend ant woordde. Rioolzuiveringsinstaliatie. Voorstel van B. en W. tot beschik- boorstelling van een crediet van 132.500 ten behoeve van de werk zaamheden voor de rioolzuiveringsin stallatie. B. en W. deelden hierom trent mede, dat het besluit van de raad in '50, waarbij geen crediet voor de oprichting van een rioolzuiverings installatie werd verleend, door G. S. nog niet is goedgekeurd. In beginsel bestaat er echter geen bezwaar. In middels hebben reeds enige voorbe reidende werkzaamheden plaats ge had of zullen op korte termijn ge schieden. De N.V. Bank voor Nederl. Ge meenten heeft de geldlening daarom op de urgentie-wachtlijst van de Bank geplaatst. De raad ging met dit voor stel accooord. Een stukje grond aan de Celebes- straat, eigenaresse mevr. Kort-Kruyt, werd om niet aan de gemeente over gedaan. Comptabiliteitsbesluiten werden na enig commentaar door de heer Bloms- ma zonder verdere besprekingen ge nomen. Bij de rondvaag vroeg de heer Oosterom of de gemeente vrijelijk kan beschikken op de nog te ontvan gen gelden uit 't gemeentefonds. Weth. Dijsselbloem zeide, dat de ze zouden worden bestemd voor de schoolbouw. Door de Bank van Ned. Gemeenten wordt een R.K. Meisjes school als urgent beschouwd. Mevr. Kramers wees op het vernie len en uithalen van vogelnestjes in het Bos van Wijkersloot. Spr. gaf in overweging het bos in de broed tijd te sluiten of anders over te gaan tot het aanstellen van een parkwacht. De voorz. betreurde eveneens het uithalen van vogelnesten en zal e.a. nogmaals onder de aandacht Van de politie brengen. Mr. Valentgoed zou pogingen wil len doen om enkele gemeente-werk lieden te doen aanstellen als onbezol digd rijksveldwachter. Weth. Dijsselbloem wilde in dit verband een beroep doen op de hoof- Gemeenteraad Voorschoten Aanschaffing personenauto voor algemene dienst dat spoedig met voorstellen tot ver betering van de huidige bus zullen volgen. Voorts bracht spr. het trottoir aan de Rijndijk ter sprake. Dodh ook dit onderwerp heeft de aandacht. De heer Bolle vroeg om een parkeerverbod voor auto's op de Leidseweg vanaf het Raadhuis tot aan het Vernède- park. Dit en nog meerdere punten in de gemeente zullen met de Ryksver- kcerspolitie worden besproken en bezien. Mevrouw Romeijn suggereer de tot sanering van de Bloklaan over te gaan en dan zulke huizen te bouwen, die betaalbaar zijn voor mensen met een klein inkomen. De voorzitter deelde mede, dat ook deze saneringsplannen reeds in voorberei ding zijn en na de vergadering wilde hij de ontwerpen reeds ter inzage geven. Zo spoedig mogelijk zullen dienaangaande voorstellen komen. Voorts drong spr. aan op een spoe dige instelling van een commissie voor sociale zaken. In een volgende vergadering komt dit onderwerp aan de orde, aldus de voorzitter. De heer Lamboo had zich verbaasd over het vele licht, dat 's avonds brandt op de Dobbeweg, waarop de voorzitter antwoordde, dat dit met speciale be doelingen werd gedaan. Voorts sug gereerde de heer Lamboo over te gaan tot het plaatsen van een zitbank, bestemd voor de ouderen, in het plantsoentje bij de ingang van de Voorstraat nabij de Kon. Marinelaan. Voorschoten Vooruit weerklonk het in de raadzaal. Kindje verdronken Gistermiddag omstreeks twaalf uur is het 3 y2-jarig jongetje P. Dr. uit de Willem de Zwijgerlaan in de Oranje wetering (Oranjekade) te water ge raakt en verdronken. Nadat het jon getje uit het water was gehaald, werden nog pogingen aangewend om met kunstmatige ademhaling de le vensgeesten op te wekken, welke pogingen echter faalden. Obligatieleningen en rentespaar- 'orieven. De ter plaatse ontwik kelde activiteit ter bevordering van de aankoop van rentespaarbrieven heeft het navolgende resultaat gehad. Ingeschreven werd voor de obligatie leningen voor een bedrag van 97.825 en voor rentespaarbrieven voor 22.450,Totaal een bedrag van 116.275,—. Veilig Verkeersrit Wielrijders. Het bestuur van de Vereniging „Vei lig Verkeer" verzoekt ons er nog eens op te wijeen, dat a.s. Woensdag- Gistcravond kwam de raad van Voorschoten in openbare vergadering bijeen. Direct na de opening herdacht de voorz. de heer J. Braggaar. die gisteravond was overleden en in le ven vele jaren lid van de raad was geweest. Daarna werd met de afwerking van de agenda begonnen. De meeste voorstellen waren hamerstukken, d. w.z., ze werden allen zonder com mentaar zonder hoofdelijke stemming aangenomen. O.a. de verlenging voor 3 jaren van de huidige verzekering van gemeentegelden tegen benade ling door plaatselijke ambtenaren en bedienden of door anderen. Idem 40,subsidie aan de Stichting Maatschappelijk werk in Zuid-Hol land. Ook het belangrijke voorstel van de stichting van een R.K. Jon gensschool aan de Elstlaan met de beschikkingstelling van een crediet ad 180.710,63, voor deze stichting, werd z.h.s. aanvaard. De aankoop van de verkeerstafel i.v.m. met het inrichten van een verkecrslokaal, kreeg de goedkeuring van de raad. Eindelijk. Met genoegen deelde de voorz. me de, dat er thans na zes jaren een op lossing was gevonden voor de aanleg van een straat in het verlengde van de Donklaan, toegang gevende tot de fabriek van de Vometa-Fanametaal. Het voorstel behelsde het volgende. De raad werd voorgesteld voor de bovengenoemde straataanleg bedoel de strook grond, alsmede het voren bedoelde industrieterrein, om niet ten name van de gemeente, te aan vaarden in eigendom. Verder ten be hoeve van de straataanleg een bedrag van 27.120,(waarvan reeds 1000 door de Kosmos werd betaald), be schikbaar te stellen en voorts het te verkrijgen industrieterrein in het gemeentelijk grondbedrijf in te bren gen, voor een waarde van 26.100, De raad verklaarde zich hiermede accoord. B en W vroegen verder medewer king te verlenen aan de aanschaf fing van tien nieuwe schoolbanken en een nieuwe teken methode voor de Hev. school, welke medewerking prompt werd verleend. Bij het beschikbaar stellen van een crediet ad. f 1625,— voor de aan schaffing van twee motor-maaima- chines voor de beplantingsdienst, be rispten verschillende raadsleden de handelwijze van B en W'. Waarom niet de plaatselijke middenstand in geschakeld? B. en W. deelden mede, dat net slechts een offerte betref en dat er nog geen bestelling was ge daan. Ook deze handelwijze vonden. - - - sommige raadsleden niet just. De avond om 7 uur de veilig verkeersrit voorz. was van mening, dat het hier voor wielrijders wordt gehouden en een meningsverschil betrof tussen dot daaraan ook kunnen deelnemen theorie en praktijk. Z.h s. werd het I de bromfietsers, die heden, Zaterdag, voorstel aangenomen. verhinderd waren om deze rit mee Voorschoten krijgt binnenkort te maken. Voor deelname moet men weer een plattegrond, die ook voor minstens 16 jaar oud zyn en kan zich opgeven bij de heer J. J. A. Noest, Narcisstraat 34 of bij 'het Po litiebureau. Vcrkeersexamen. Nadat de leer lingen van de hoogste klassen van de verschillende scholen schriftelijk het examen voor Veilig Verkeer had den gedaan, werd gistermiddag -het geleerde in de practijk gebracht, De heer C. Robbertsen weet ieder jaar een parcours samen te stellen, verschillend aan vorige jaren en alle mogelijke gebods- en verbodsartike len op een dergelijk parcours toepas selijk te maken. Om half twee ving het examen aan, waaraan door een 155-tal leer- boo nog twee punten..an dT^SE werd deelgenomen. Eerst moest een het publiek-verkrijgbaar zal zijn. De Fortanier vond verkoop tegen kost prijs juister, waarom erop toegelegd? Waarop de voorz. antwoordde, dat dit uit propaganda-oogpunt was ge daan. De prijs zal dus worden 1, per stuk. De nieuw aan te leggen .etraat in het verlengde van de Prins Bernhardlaan, tussen de Willem de Zwijgerlaan en de Wijngaardenlaan, krijgt de naam van Crocusstraat. Personenauto voor afd. dienst. Nadat nog de bedrijfsrekeningen en de gemeenterekeningen over het dienstjaar 1950 werden vastgesteld werden op verzoek van de heer Lam- toegevoegd, waarna deze voorstellen in comité-generaal werden bespro ken. Na hervatting van de openbare vergadering kwam ter sprake het voorstel tot aankoop van een perso nenauto voor de algemene dienst. Voorgesteld werd een crediet /7.350,beschikbaar te stellen de aankoop van een personenauto merk „Vauxhall", type „Wyvern" en deze auto te bestemmen voor reizen ten behoeve van de algemene ge meentelijke dienst. Het voorstel werd z.h.st. aangenomen met de aanteke ning van de heer Van Oosten als te hebben tegen gestemd. Ten vervolge op bovengenoemd voorstel kwam het voorstel van ver groten van het afdak op de binnen plaats van het raadhuis ten dienste van overdekte stalling van de aan te schaffen nieuwe auto. Een crediet van 750,is hiervoor benodigd. De heer Fortanier vond vergroting niet noodzakelijk. De heer Van Oos ten nu juist wel. Het voorstel werd daarop aangenomen. De rondvraag was weer dc vraag baak van diverse raadsleden. De heer Van de Hulst had geconstateerd, dat de huidige schoolbus in een verre gaande staat van ontbinding ver keerde. Was de Paasvacantie nu geen geschikt ogenblik geweest voor de reparatie? De voorzitter antwoordde hierop, dat B. en W. nog steeds aan vragen en aanbiedingen resp. vroe gen en kregen voor een bus. Deze pogingen zullen echter wel falen, zo den van scholen, speciaal op het hoofd van de R.K. school, daar deze school het dichtst bij 't bos is gelegen. KV.P.-PROPAGANDA. Donderdagavond a.s. om kwart over acht spreekt de heer J. M. A. C. van Dongen, burgemeester van Aardenburg en candidaat voor de Tweede Kamer (K.V.P.) in het St. Willibrordusgebouw over het Ver kiezingsprogramma en over het be lang van eenheid onder de katho lieken. De Zondagsdienst zal dit week end worden waargenomen door dr. Hugenlholz. parcours als voetganger worden af gelegd. Men kreeg een papier, waar op de route stond aangegeven, maar het lezen van straatnamen op de bor den aan het begin en eind van een straat of laan aangebracht, werd nogal eens vergeten, waardoor vele fouten zijn gemaakt. Vervolgens kwamen de wielrijders of rijdsters aan de beurt en de mees ten leerlingen deden daaraan mee. Eerst werden de rijwielen gekeurd en aan een wit achterspatscherm ontbrak nogals eens iets. Ook waren er zonder bel. En de remmen? Verschillende leden van de rijks politie groep Voorschoten, zelfs met verlof zijnde, fungeerden als con troleposten, terwijl ook enkele leden van de vereniging voor veilig ver keer meewerkten. Onderling hulpbetoon. In het gebouiw voor chr. belangen verga derde gisteravond de vereniging voor ziekenhuisverpleging Onderling Hulp betoon onder leiding van de voorzit ter, ds. H. P. Fortgens. Per 1 Januari 1952 stonden inge schreven 146 gezinnen, 149 enkele leden en 503 leden van het operatie fonds. De baten waren f 6689,29 en de lasten ƒ7576,21 zodat er een ver lies was van 886,92. Het kapitaal liep terug van f 4502,27 tot 3615,35. De medische Zondagsdienst wordt gedurende dit weekeinde voor spoedgevallen waargenomen door dr. F. J. M. Tonino, Voqrstr. 23, Tel. 493. KATWITK AAN DEN RIJN Meer licht. De Nieuwe Duinweg heeft het jarenlang zonder verlich ting moeten stellen. Dat zal thans anders worden. Nu er enkele wonin gen bijgebouwd zijn en uitbreiding niet uitgesloten is, zal de weg van electrisahe lichtmasten worden voor zien. De dokstersdiensten worden Zondag as. voor zover het betreft de patiënten van de heren doktoren Hueting, Bergman en E. van der Laan, te Katwijk aan den Rijn en Rijnsburg waargenomen door dokter H. Hueting, Rijnstraat, Katwijk a. d. Rijn, tel. 2102. i EINDEXAMEN CONTROLEURS FOK- EN CONTROLEVERENIGING IN ZUID-HOLLAND De vanwege het Rijkszuivelconsu- lentschap voor Zuid-Holland in sa menwerking met de Provinciale Melkcontroledienst gegeven cursus ter opleiding van melkcontroleurs ving aan in October 1951 met 20 deelnemers. De cursussen zijn aan vankelijk op 2 plaatsen gehouden, n.l. te Gouda, aan het Rijkszuivel- consulentschap (13 leerlingen) en te Rotterdam aan de Zuivelfabriek Aurore (7 leerlingen). Op 29 cn 30 Maart vond voor de candidatcn het examen plaats in practisch melkon- derzoek, alsmede in de kennis van melk cn zuivel en het berekenen van nielklijsten. Op grond daarvan werd 1 leerling afgewezen. De cursus is voor boidc groepen gemeenschappelijk te Gouda voort gezet, waarna op 26 Mei het schrif telijk examen plaats vond voor de administratie van fok- cn controle- verenigingen en in de kennis van K. I., dekinfecties cn t.b.c.-bestrij ding. Afgewezen werden 2 candida- ten. Bij het mondeling examen, het welk plaats vond op 27 Mei behoef de geen der leerlingen te worden afgewezen, zodat op die dag het di ploma aan 17 candidatcn kon wor den uitgereikt. Hun namen zijn: L. A. Wijtvliet, J. A. v. d. Sande uit Nootdorp; G. Terlouw, Ottland; M. C. v. Egmond, Alphen; H. A. Verde- gaal. Hazerswoude; A. v. Bruggen en H. v. Bruggen uit Rijnsaterwou- de; J. G. v. d. Linden, Hagestein; Th. v. d. Berg, Schoonrewocrd; J. M. Vervloedt, Asperen; D. Stolk, Si- monshaven; L. van Bergen, Oost- voomc; P. A. v. d. Voort, Schiplui den; G. P. van Bemmelen, Zoeter- woude; E. Beijer, Oudenhoorn; A. v. d. Linden, Rhoon; H. W. van Ever- dingen, Pijnacker. SASSENHEIM F. W. Beckers 25 jaar onderwijzer Gistermorgen werd in het K.S.A.- gebouw door schoolbestuur, perso neel en leerlingen het feit herdacht, dat de heer F. W. Beckers 25 jaar onderwijzer was. Om 7.15 werd het feest begonnen in de kerk met een H. Mis van dank baarheid. Waar eigenlijk Zondag a.s. de officiële datum is, was echter 13 Jutii uitgekozen voor een viering wegens de feestdag van dc H. An- tonius van Padua, de patroon van de Opleidingsschool, waarvan de ju bilaris sinds dc oprichting, 4 jaar geleden, het hoofd is. De heer Bec kers, geboren in Den Haag, heeft aldaar aan dc R.K. Normaalschool een kwart eeuw geleden met succes zijn onderwijzersexamen gedaan en werkte aan diverse scholen in de re sidentie, ook tijdelijk als 'hoofd, om tenslotte in Sassenheim zijn capaci teiten aan een nieuwe school te kun nen ontplooien. Waar. zoals door de voorzitter van dc Stichting Oplei dingsschool werd opgemerkt, de heer Becl/crs in dc 4 jaren, dat hij hoofd is blijk gaf van een eerlijk en vreedzaam karakter cn de uitste kende eigenschap van opvoeder, n.l. het geven van een goed voorbeeld, is het voor schoolbestuur, personeel en leerlingen wel bizonder prettig de heer Beckers in hun midden te mogen hebben. Verschillende zangnummers van school cn van aparto klassen werden ten gehore gebracht, drie leerlingen in uniform, lid van de Drumband van „Adest Musica", lieten hun trompetten vrolijk schallen, de hele levensloop van de jubilaris werd in een half honderd verzen keurig ge declameerd en nu en dan op het to neel allerleukst uitgebeeld. Een kleuren-positicf van het school-mo- zaiek, toegestuurd door een Ameri kaans officier uit Wiesbaden, werd als verrassing op het witte doek ge projecteerd. Een voorlopig aquarium werd aangeboden door de leerlin gen, vergezeld van een doosje bij eengebracht geld, bestemd voor een groot aquarium, cn het personeel deed daarbij enkele handleidingen over vissen. Het schoolbestuur had als geschenk een prachtig Delfts blauw tegeltableau van de school cn een mooie grote foto van de gehele schoolbevolking. Nog meer geschen ken van andere zijden werden aan gedragen. Ook pastoor Braak, die door druk te wat later kwam, sprak enige sympathieke woorden. En dc jubi laris dankte bewogen voor dc vele manieren, waarop hem deze dag on vergetelijk is gemaakt. A,s. Zondag van 3—4 uur receptie in de school voor ouders van leer lingen en andere belangstellenden. Voetbal ouden van dagen. Maan dag a.s. zullen de Sassenheimse bak kers en kruideniers elkaar op het voetbalveld „beconcurreren" om 7.30 uur ten bate van de tocht voor ouden van dagen. Deze tocht vindt plaats Dinsdag 17 Juni. Dit zal voor de bejaarden een grootse dag worden, want aan hen valt de eer te beurt, om te mo gen defileren langs H.M. dc Koningin op het paleis Soestdijk om 12.30 uur. Om kwart vóór tien zal reeds wor den gestart, 's Avonds om ongeveer 8.30 zullen ze in Sassenheim terug komen, waar zij met muziek van „Adest Musica" en „Crescendo" door de gemeente zullen rijden. Raadsvergadering. Woensdag a.s. zal de raad in vergadering bij eenkomen. Agenda o.a. 'bescherming scholen tegen bliksem, vacantieuit- kering gem.-pers., aanstelling pers. in vaste dienst, voorzieningen aan 't sportpark, overdracht gronden aan woningbedrijf. ZOETERMEER Aan de kweekschool te Oudcn- bosch slaagde voor het examen on derwijzeres mej. Tood Soeterbroek.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 7