Reeds plannen voor opruiming van krotten Nederlandse kermis schroeide weg in de brandende zon van Egypte Contractbreuk en Bureaucratius bewerkten de ondergang Arnhems Openluchtmuseum Felle brand in Amsterdams pakhuis Verstrooide reiziger vergat zijn koffertje met 15.000 gulden N.V. „TRIO" Valse geboorte-aangifte gedaan ZATERDAG 14 JUNI 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Men kan geen kazernes blijven bouwen Minister In 't Veld PRINSES MET KLASJE OP SONSBEEK. te Tilburg De komende jaren zullen wij uit- gaani van een aantal nieuw te bouwen premiewoningen van 55.000 per jaar. Bij werkloosheid kan dit aantal wor den opgevoerd tot 65.000 per jaar. Haakt de woningmarkt omstreeks 1960 enigszins verzadigd, dan zullen wij moeten terugvallen tot 40.000. Om door de feiten dan niet te worden overvallen en de schok op deze ar- beidssector op te vangen, zal in 1955 reeds worden begonmen met het op stellen van plannen tot opruiming van 20.000 krotten per jaar. Die plan nen vereisen een grondige voorberei ding, omdat daaraan tijdrovende pro cedures van onbewoonbaarverkla ring, onteigening enz. verbonden zijn. Dit was een vani de voorbeelden, waarmede de minister van wederop bouw en volkshuisvesting, mr. dr. J. In 't Veld, gisteren in Tilburg tij dens een ontvangst in het paleis raadhuis een betoog illustreerde, dat ten doel had de plaatselijke autori teiten er nog eens van te overtuigen, dat veel wat op onverklaarbare ver traging of laksheid lijkt, in feite sa menhangt met een bewuste politiek op lange termijn. De minister was in Tilburg geko men om van een in aanbouw zijnd complex van 468 woningen, het z.g. „plan Oerle", de sleutels van 12 wo ningen aan de toekomstige bewoners uit te reiken. Geen „overspanning". In zijn antwoord op de toespraak van burgemeester baron E. H. J. van Voorst tot Voorst en de wensen, uit gesproken door de wethouder van openbare werken, de heer L. Jans- sens des morgens, maakte de minister gebruik om, evenals op de jaarver gadering van de Nederlandse aanne mers, nog eens uit te spreken, dat hij niets zozeer vreest als een „over spanning" en een onverantwoord op- voeern van de bouwnijverheid. Niets acht hij gevaarlijker dan „alles tege lijk te willen doen". Als de militaire bouwwerken, waarmede 150 millioen gemoeid zijn, in het kritieke jaar 1955 ten einde lopen, zal dat betekenen, dat werk gelegenheid voor ca 20.000 man weg valt. Herbouw van oorlogsschade en herbouw van boerderijen zullen in 1954 ook aflopen. Dan resten alleen nog de verwoeste stadskerken van den Haag, Rotterdam, Arnhem en Nijmegen. Men kan geen kazernes blijven bouwen en vliegvelden blij ven aanleggen. Zou de bouwproduc- tiviteit ter voldoening aan de behoef te van de dag, onverantwoord mo gen worden opgevoerd, dan vreesde de minister daarvan later werkloos heid en ontevredenheid op een schaal als in de dertiger jaren. Naar aanleiding van hem gestelde vragen beaamde hij, dat het inder daad ini de bedoeling ligt die 55.000 woningen per jaar te verdelen in de helft woningwetwoningen en de an dere helft particuliere herbouw en bouw in vrij bedrijf. Gezien het gro te aantal aanvragen achtte hij de pre mie niet te laag. Zou de markt gelei delijk aan verzadigd raken en er mini- der animo bestaan voor bouw voor verkoop, dan verwacht hij geleidelijk aan meer animo voor beleggingsdoel einden. Met de klacht, dat in de par ticuliere sector te weinig woningen van het arbeiderstype worden ge bouwd, was hij het eens. Hij hoopte, dat men zich zou gaan instellen op een wenselijk percentage vani onge veer 70%. Sparen voor eigen woning. Om door middel van de premie regeling het particulier woningbe- zit te bevorderen zal het nodig zijn, door b.v. belastingfaciliteiten, het sparen voor een eigen woning aan trekkelijk te maken. De ouder domsvoorziening zal verder zo ge regeld moeten worden, dat dege ne, die gespaard heeft, niet hetzelf de resultaat oogst als hij, die er maar op los heeft geleefd. Als der de mogelijkheid zag de minister medewerking van werkgevers in een geest als de N.V. Staalwerken „De Maas" te Maastricht dat doet. Gistermiddag heeft prinses Beatrix met haar klassegenoten een bezoek van drie uur gebracht aan de beel dententoonstelling op Sonsbeek te Arnhem. De kinderen werden rond geleid door de deskundige van de Veel lagere scholen, tentoonstelling, mevrouw Heil. Dat de scholenbouw betreft, ook op dit terrein moet men de plannen „uitsmeren". Afgaande op de geboor tecijfers van 46, 47 en '48 zou men 2200 lokalen per jaar nodig hebben, terugval constateren. De grootste be hoefte is er aan lagere scholen. Kleu terscholen en gymnastieklokalen moeten maar even wachten. De mi nister hoop echter, dat de deur hier voor op een kiertje open kan. Geble ken is n.l., dat scholen in seriebouw gemaakt, zonder dat de kwaliteit daaronder lijdt, 18 a 20% goedkoper kunnen zijn dan de richtprijs, die men gedacht had. Hij hoopt deze aangele genheid in de ministerraad te kunnen brengen, waarna bij O. K. en W. dan misschien een tweede urgentielijst hiervoor kan worden aangelegd, waarop sommige gemeenten dan wel licht een plaatsje kunnen krijgen. Op een suggestie om arbeiderswo ningen te laten bouwen met een rui me zolder, die ook als slaapplaats kan worden ingericht, antwoordde de minister: Laat de architecten! maar met plannen komen. Als het behoor KONINKLIJKE GIFT VOOR GETEISTERDE GEBIEDEN. Koningin Juliana en prins Bern- hard hebben een gift geschonken aan het plaatselijk actie-comité Kesteren- Lienden, dat gevormd is om gelden in te zamelen ten leniging van de nood in de op 6 Juni jl. door de hagel storm geteisterd gebieden. JHR. MR. C. C. DE JONGE TIJDELIJK NAAR MEPPEL. Jhr. mr. C. C. de Jonge, burge meester van Zutphen, die op 1 Juli a.s. zijn ambt neerlegt, heeft van de regering een verzoek ontvangen om tijdelijk als burgemeester van Meppel te willen optreden aangezien de bur gemeester van Meppel, zoals reeds gemeld, de volgende maand voor een lijke slaapplaatsen zijn, wilde hij een j bijzondere opdracht naar het buiten- hogere bijdrage wel overwegen. land vertrekt. In Maart 1947 vertrok een fleurige hoopvolgestemde groep kermisexploi tanten uit Nederland, om met molens, scooters, schiettenten en autobanen hun geluk in Egypte te beproeven. Enige maanden daarvoor waren de drie „groten" uit de kermiswereld, Janvier, Hommerson en Vermolen, een kijkje wezen nemen in het Afrï kaanse land en nadat ze daar een zekere meneer Aly Hassan gespro ken hadden, meenden ze, dat de Afri kaanse bodem grote vruchten voor een Nederlandse kermis kon afwer pen. Vele kleinere exploitanten voe ren in het kielzog der „groten" mee. Nu, vijf jaar later, is de hoop ver dwenen. Weggeteerd door de bran dende woestijnzon staan de kermis attracties als een tragische vergissing aan de oever van de Nijl. De exploi tanten zijn gedesillusioneerd en de kleinere volkomen geruïneerd. Men heeft de ervaring opgedaan, dat een afspraak met een Egyptenaar niet die zekerheid biedt, die men er in Europa van mag verwachten, maar deze ervaring is duur betaald: Het gehele circus, dat eens de waarde van een ]/2 milloen vertegenwoor digde, is failliet verklaard en een op koper heeft zich voor een zacht prijs je erover ontfermd. Het drama vindt zijn oorzaak in het feit, dat een afspraak, gemaakt tussen de drie exploitanten en Aly Hassan, door de laatste niet werd na gekomen. Toen de Nederlandse kermisexpe. ditie in 1947 in Afrika arriveerde, werd doorgereisd naar Cairo. Aan gekomen bij die stad, bleek er geen werkvergunning voor de Nederland se kermis aanwezig te zijn en het bestuur van de stad was niet te be wegen er een te verstrekken. Na am pel beraad werd besloten naar Alexandrië te trekken. Hier heeft de kermis een paar maanden gedraaid. Het scheen een succes te worden. Met duizenden bevolkten de Arabie ren het kermisterrein, zelfs koning Faroek toerde rond in de autoscooter en de inkomsten stroomden binnen. Het zouden de laatste inkomsten zijn, die de expeditie in Egypte zou beuren, want nadat de tijd ini Alexan drië verlopen was, kwam men weer tegenover een halsstarrig gemeente bestuur in Cairo te staan en Aly Hassan, die bij het informatiebezoek in 1946 een grote autoriteit had ge leken en grote toezeggingen had ge daan, bleek practisch geen invloed te hebben. De gang van zaken wekte zozeer de gramschap van de exploitanten op, Monument voor het nageslacht (Vervolg van pag. 1, tweede blad) Een aparte vermelding verdienen de molens: een Tjasker-watermo len, een spinnekop-watermolen, een standerd-korenmolen, een aan- brengertje (watermolen), een paltrok-houtzaagmolen en een bo venkruier-korenmolen. Van som mige molens is de opstelling helaas niet natuurgetrouw, omdat z(j te veel door hoog geboomte omgeven zijn. Aangezien hoge bomen veel wind plegen te vangen, blijft er voor de molenwieken maar weinig over CULTUUR-SCHATTEN. De grootste verdienste van dit Openluchtmuseum is ongetwijfeld, dat het cultuur-schatten verzamelt, die anders verloren zouden gaan. Men krijgt er een juiste indruk van het leven van die volksdelen, waar over zo weinig algemeen bekend is. Het zijn juist die volksdelen geweest, welke door hun isolement een bij zonder vorm van cultuur, kunst en kunstnijverheid hebben opgebouwd, overgeleverd door de traditie, veran derd ini de loop der eeuwen, maar standgehouden tot voor enkele tien tallen jaren geleden, toen moderne cultuurstromingen hun weg vonden doen! langs de gebaande wegen, die het mo derne verkeer voor zich liet aanleg gen. Duidelijk komt het streven van dit Openluchtmuseum tot uiting in de officiële naam, die luidt Rijksmu seum voor Volkskunde. Een groot werk is en wordt hier verricht, een cultureel werk van de eerste orde. Want door huizen en gebouwen, voorwerpen, kleding stukken, gereedschappen (er zijn aparte tentoonstellingszalen vol met historische klederdrachten en boe renwagens) en al het andere, dat de mens nodig heeft om te leven en te werkeni, bijeen te zoeken pn over te brengen naar een centraal punt, wordt er gebouwd aan een monument, dat het nageslacht zal leren hoe geslachten in vroeger eeuwen hun leven leefden. Het moge betreurenswaardig zijn, dat het nodig geworden is dit alles bijeen te brengen en ..ldus te vrij waren voor vernieling door de steeds voortschrijdende nivellering, het is ook verheugend, dat dit wordt ge daan, omdat het Openluchtmuseum de hedendaagse wereld voorhoudt hoe vroegere generaties er in slaag den een eigen levensstijl te scheppen. Moge het museum zijn duizenden bezoekers inspireren- dit eveneens te dat zij Aly Hassam voor de rechter ter verantwoording lieten roepen wegens contractbreuk. Dp rechter deed la coniek een uitspraak, waarin werd verteld, dat Aly niets aan hen en zij niets aan Aly verschuldigd waren en ieder ging zijns weeg. Aly was echter buitenmate ontstemd over de Nederlandse kermis, die hem voor de rechter had gesleept en mocht hij dam al geen invloed hebben om een werkvergunning los te krijgen, hij zag wel kans de belastingautori teiten van Egypte tot actie te bewe gen. Het resultaat hiervan is dezer dagen bekend geworden. De kermis exploitanten moeten 130.000be lasting betalen. Na taxatie bleek, dat de gehele kermis in de toestand, waarin deze zich bevond, dit bedrag niet meer waard was en dus liet men zich failliet verklaren. Met kleine groepjes keren de ex ploitanten na 5 jaren Egyptische er varingen in Nederland terug. De „groten" hebben een pijnlijke ader lating ondergaan en de „kleinen" zijn geruïneerd. En dit alles omdat zij plezier wilde brengen in een warm, maar onbetrouwbaar land, waar bo- van het plezier Bureaucratius regeert en waar een overeenkomst blijkbaar geen basis is om te werken. Belgische koningin bezocht Gouda Gisteravond werd in de St. Jans- kerk te Gouda als onderdeel van het Holland-festival een Baoh-Handelcon- cert gegeven, dat werd bijgewoond door Koningin Elizabeth van België. H.M. was in gezelschap van haar hof dame, Baronesse Carton de Wiart, en haar particuliere secretaris de heer de Streel. Klokslag 8 uur arriveerde zij per auto voor de ingang van de kerk, waar zij werd welkom geheten door de burgemeester van Gouda, mr. dr. K. F. O. James. Na afloop van het concert werden de solisten aan Koningin Elizabeth voorgesteld. BEDRIJFSCHAP DETAILHANDEL IN SCHOENEN. De representatieve organisaties van werkgevers en werknemers in de schoendetailhandel hebben bij de Soc. Econ. Raad de aanvrage inge diend voor de instelling van een be drijfschap voor de detailhandel in schoenen. In het bestuur zullen 10 vertegenwoordigers van de schoen winkeliersverenigingen en 10 verte genwoordigers van de verenigingen van handels- en kantoorbedienden zitting hebben. NIEUW GEBOUW VOOR RAIFFEISENBANK. B. en W. van Utrecht hebben de gemeenteraad voorgesteld een terrein in het hart van de stad, in de onmid dellijke nabijheid van het Vredenburg gelegen aan de St. Jacobstraat, te verkopen aan de Coöp. Centrale Raif- feisenbank te Utrecht, zulks ten be hoeve van de bouw van een bank gebouw. Het terrein ad 3970 vierkante me ter zal tegen de prijs van ƒ268.550 geleverd worden. Het gebouw krijgt een gevelhoogte van 17 ys meter. Voorts zijn in de bebouwing vier winkels opgenomen. Een deel van het terrein wordt voorlopig niet bebouwd en moet daarom door de koopster tot tuin wor den aangelegd. TWEE DODEN TENGEVOLGE VAN BOTSING. Bij een botsing tussen een motor en een vrachtauto giteravond te Barger Oosterveld in de gemeente Emmen, is de bestuurder van de motor, de heer H. Brink uit Nieuw-Dordrecht op slag gedood. De duopassagier, de heer W. Hooge uit dezelfde plaats werd zwaar gewond naar het Diaconessen- huis te Emmen overgebracht. Daar is hij later overleden. De bestuurder van de vrachtauto bleef ongedeerd. Het ongeluk gebeurde in een bocht, die thans onoverzichtelijk is door het koren, dat er aan de binnenzijde op een akker staat. Waardevolle voorraad boeken verloren gegaan Het Amsterdamse pakhuis „de Sparreboom" tussen Leidsestraat cn Nieuwe Spiegelstraat is gisteren in de vroege avond goeddeels uitgebrand. Tweehonderd en vijftig fietsen, die in de kelder van het pakhuis stonden in de daar gevestigde stallirig en toe behoren aan employé's van de Hol- landsche Bank Unie, konden tijdig in veiligheid worden gebracht, doch een groot aantal waardevolle boeken van de firma Swetz en Zeitlinger vonden een roemloos einde in de vlammen, voordat de brandweer het vuur be zworen had. De brand, waarvan de oorzaak nog niet is vastgesteld, brak omstreeks kwart voor zes naar buiten. Vuur tongen lekten uit de luiken van de tweede verdieping en grepen snel om zich heen. De stallingbaas had de tegenwoordigheid van geest de Hol- landsche Bank Unie te waarschuwen, waarop enkele bankemployé's zich ijlings naar het bedreigde pakhuis begaven en de fietsen naar buiten brachten. Intussen vond het vuur een welkom voedsel in de honderden en honderden boeken van de bekende Amsterdamse boekhandel Swetz en Zeitlinger, die zowel een winkel als een opslagplaats in „de Sparreboom" heeft ondergebracht. Vooral de nieu we boekhandel werd ernstig getrof fen, doch ook ging een niet onaan zienlijk deel van het antiquariaat van de boekhandel jammerlijk in vlammen op. Met vijf stralen be vocht de Amsterdamse brandweer, die snel ter plaatse was, het vuur, doch zij kon weinig anders doen dan uit de verkoolde resten van het aan de voorkant vrijwel geheel uitge brande oude koffiepakhuis, hele pak ken smeulende boeken naar buiten te werken. Het vuur had zijn vernie tigend werk binnen een half uur tijds grondig volbracht. De tweede, derde en vierde verdieping van het dertig meter diepe pakhuis waren toen reeds aan de voorkant geheel uitge brand. Zo groot was de hitte, dat aan de achterzijde van het pakhuis opge slagen papier en boeken geschroeid bleken. Enige honderden Amsterdammers, die zich op dit uur van hun werk naar huis begaven, bevolkten de overzijde van de Keizersgracht en sloegen de strijd van de brandweer lieden, die het vuur aan alle kanten bestreden, met intense belangstelling INSPECTEUR UIT „VELSER AFFAIRE" VRIJ Aan de inspecteur van politie te Haarlem G. van S. M., die indertijd werd gedagvaard onder verdenking een politiedossier over de Velser af faire door niet-bevoegden te hebben laten inzien en door de rechtbank werd vrijgesproken, doch in hoger beroep tot een maand gevangenis straf werd veroordeeld, is gratie ver leend. Zijn cassatieberoep was dooi de Hoge Raad verworpen. Gisteren heeft de inspecteur zijn werk bij de Haarlemse politie hervat. Een verstrooide vertegenwoordiger van een Amsterdamse juweliersfir ma, de 22-jarige S. heeft Donderdag een paar benauwde uren gehad. Nadat hij in de namiddag een Hil- versumse firma had bezocht, miste hij een koffer met gouden sigaretten kokers, sigarenaanstekers enz. ter waarde van 15.000. Met een bang hart reed hij terug naar Bussum, waar hij het laatst geweest was. Hij deed aangifte bij de politie, doch deze wist de zaak ook niet tot oplossing te brengen. Wel kwam men tot de conclusie, dat van diefstal geen sprake kon zijn. De vertegenwoordiger had het laatst een winkelier in de Nassaulaan te Bussum bezocht en de koffer was toen nog in zijn bezit. Het raadsel werd opgelost, toen eni ge uren nadat de vertegenwoordiger op het Bussumse politiebureau was geweest, een eigenaar van een be drijf aan de Veldweg met de koffer op het bureau kwam. Hij had deze op de Veldweg gevonden. Later bleek, dat de vertegenwoordiger na het be zoeken van de laatste winkelier koffer naast zijn auto had gezet en was weggereden zonder aan de kof fer te denken. Gelukkig voor hem kwam de koffer met de kostbare in houd in handen van een betrouwbaar persoon, die hem mee naar binnen nam zonder er in te kijken. Toen In de loop van de dag niemand kwam opdagen, heeft de man in de koffer gekeken en de inhoud ziende, hem dadelijk naar de politie gebracht. „Tel." Is Uw Radio defect? BEL 24244 De Radio-Technische Dienst I.K.M.C.O. N.V.. Nieuw* Rijn 32 Repareert vlug, betrouwbaar en vak* kundig. (Advertentie) HKT IS NU DB BBSTB TIJD ▼oor vernieuwing van kolen- bergplaatsen. BET0NK0LEN-HQKKEN onverwoestbaar inhoud ca. 8 Hl. met separatie LEIDEN - TELEF. 21747-21748 (Advertentie) GEHUWDE MILITAIREN VAKER KOSTELOOS NAAR HUIS. Met ingang van deze maand, zullen gehuwde beroeps- en reserve-mili tairen vaker vrij vervoer genieten voor het doorbrengen van verlofda gen in hun woonplaats. Tot dusver hadden zij eenmaal in de veertien da gen recht op vrij vervoer tussen hun garnizoen en hun woonplaats. In het vervolg zal dit driemaal per vier we ken het geval zijn. Voor ongehuwde militairen blijft de oude regeling eenmaal per maand vrij vervoer naar huis on gewijzigd van kracht. „Trouw". MELKOORLOG IN DORDRECHT? Een maand geleden is in Dordrecht de melksanerimg ingevoerd, nadat een „actiecomité" een enquête had gehouden onder de huisvrouwen, waarbij ruim 80% van de onder vraagden zich tegen sanering ver klaarde. Actiecomité en melksane- ringscommissie kwamen tot een over eenkomst, waarbij bepaald werd, dat op 12 Juni de gedwongen sanering zou eindigen en een vrije sanering zou ingaan. Van een vrije sanering komt ech ter niets, omdat actiecomité en sane ringscommissie niet tot overeenstem ming kunnen komen nu puntje bij paaltje komt. Het actiecomité beroept zich op een zwart op wit gestelde verklaring, maar de saneringscommissie hecht daar geen waarde aan, en wil de toestand, zoals die nu is, bestendiger.'. Het actiecomité wekt nu de Dortse huismoeders op minder melk af te nemen en geen eieren, boter en kaas van de melkhandel te betrekken. Men overweegt de oprichting van een „Bond van Melkconsumenten". Het actiecomité heeft verklaard niet tegen sanering te zijn, maar pro testeert tegen het feit, dat de melk- handelaren het publiek voor een vol dongen feit hebben gesteld. In de gemeenteraad van Dordrecht zijn enige tijd geleden vragen over de melksanering gesteld, waarbij de vrees werd uitgesproken, dat de door de melkhandel gevolgde gang van zaken tot melkoorlog zou leiden. Het college van B. en W. antwoord de op deze vragen, dat het ook aller minst die gang van zakeni kon bewon deren. Proberen blijft begeren! (Advertentie) KONIJNENDODER AFGEMAAKT. De rijkspolitie te Purmerend heeft een hond gegrepen, die de afgelopen dagen in deze omgeving bijna vijftig konijnen van het leven heeft be roofd. In de nacht beet hij de beesten, die in hokken verbleven, de keel af, na de hokken te hebben vernield. Het was een klein zwart keffertje, dat onmiddellijk is afgemaakt. Het beest probeerde zich, toen de jacht op hem werd ingezet, nog te redden, o.a. door drie kwartier in een sloot te blijven zwemmen, maar uiteinde lijk moest hij de strijd opgeven. Voorwaardelijke straf De Amsterdamse rechtbank kreeg Vrijdag de niet-alledaagse misdaad van valse aangifte van de geboorte van een kind te berechten. De offi cier, mr. A. S. de Muinck Keizer, eite 6 maanden voorwaardelijk en een boete van 250 of 50 dagen. De 52-jarige chef-de-bureau G. C. uit Hilversum bevond zich tijdens de oorlog in Indië en kwam na de invasie der Japanners in een con centratiekamp terecht. Hij leefde reeds jarenlang gescheiden van zijn wettige vrouw en had intussen om gang gekregen met een andere vrouw. Na de oorlog, in 1946, kwam hij met zijn tweede vrouw en een inmiddels geboren dochter terug naar Nederland en vestigde zich te Hil versum. Hij meende dat zijn eerste huwelijk ontbonden was en wilde met de tweede vrouw huwen. In middels werd echter ook een zoon geboren, waarvan hen op 28 Augus tus 1947 bij de burgerlijke stand te Hilversum aangifte deed, het doen de voorkomen alsof het kind uit een wettig huwelijk was gesproten. Toen de eerste vrouw navraag deed naar haar man in verband met een eis tot alimentatie, kwam de on juiste aangifte aan het licht. Ver dachte wist niet, dat hij zich bij het doen van de valse aangifte aan een ernstig misdrijf schuldig maakte. Maar de oficier hielp hem uit de droom. Hij maakte zich, aldus de officier, schuldig aan een valse ver klaring in een authentieke akte, een misdrijf, waarop ten hoogste 6 jaar is gesteld. De registers van de bur gerlijke stand moeten aan de wer kelijkheid beantwoorden en waar achtigheid waarborgen. De officier gaf toe, dat verdachte onder de omstandigheden van tumult en verwarring had verkeerd en het misdrijf reeds lang geleden is ge pleegd. Daarom meent hij te kun nen volstaan met een voorwaarde lijke straf en een flinke geldboete. De verdediger, mr. R. J. Beks, was dankbaar voor de humane eis en wees er op, dat zijn cliënt eerlijk van mening was, dat zijn huwelijk ontbonden was. Verdachte zelf ves tigde er de aandacht op, dat hij zijn daad niet had verricht om zichzelf te bevoordelen. Vonnis: 26 Juni. (N.v.dD.) Truman gedecoreerd door Opa's zoon En gestaag stort de niet te stuiten stroom van Opja Klij- zing berichten zich in het we reldgebeuren. Meldden wij gis teren, dat Opa een nationaal fi guur geworden was, de feiten hebben dit bericht alweer achter haald nu bekend is gewor den', dat Opa's zoon zich tot pre sident Truman gericht heeft en deze staatsman vereerd heeft met het verzoek erelid te wor den van de Purmerendse pijp rokersclub „De gesellighe damp kring". Het was in Purmerend geen vraag, hoe Truman zou reageren. Wie zou niet vereerd zijn met het erelidmaatschap van de wereldberoemde club? Pre sident Truman heeft zich ge haast te berichten, dat hij het erelidmaatschap zeer gaarne zal aanvaarden en heeft van Opa's club een pijp ontvangen met het wapen van Purmerend versierd. STICHTING „EEN-NUL" VOOR HET KANTONGERECHT. Opnieuw stond de Hagenaar W. van der L. voor de Haagse kanton rechter terecht, verdacht van over treding van de Loterijwet door mid del van een voetbalprijsvraag en het aanstellen van propagandisten daar toe via de „Stichting Een-Nul". Tegen hem wérd hechtenisstraf voor de tijd van twee maanden ge vorderd. Van der L. is eertijds veroordeeld wegens het uitgeven van een kran tje, waaraan een voetbalprijsvraag verbonden was. Het kopen van dit krantje werd als voorwaarde voor het deelnemen aan de prijsvraag verbonden, weshalve van der L. strafbaar wegens overtreding van de Loterijwet werd geacht. Lering trekkende uit dit vonnis, vormde van der L. de Stichting „Een-Nul", die zich ten doel stelde donateurs te werven teneinde een actie tot wetswijziging te financie ren om daardoor voetbalpools moge lijk te maken. Tezelfdertijd schreef deze stichting „gratis voetbalprijs vragen" uit. Volgens het reglement kon men aan een donatie niet het recht ontlenen om aan de prijsvra gen mee te doen. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie vond het merkwaardig, dat er drie „tarieven" voor donateurs waren en drie soor ten prijsvraagformulieren. Wie het meeste bijdroeg, kreeg ook een for mulier met de meeste kanskolom men. De ambtenaar verwierp de opvat ting, dat de donateurs geen recht aan hun bijdrage konden ontlenen. Dit was zijns inziens camouflage, die hij op grond van de getuigeverhoren bewezen achtte. Het reglement noemde hij op dit punt „een vlucht in de absurditeit". „Wie zou donateur worden, die het doel van de stichting niet zou kunnen bevorderen?" zo vroeg de ambtenaar met het oog op de voorwaarde dat de stichting al leen hen, die dit doel zouden kunnen bevorderen, ook tot de prijsvraag zou toelaten. Het overgrote deel der do nateurs heeft aan de prijsvragen deelgenomen. Voorts waren het per sonen, aan wie verdachte nog ver plichtingen had en die hun vordering in de vorm van donaties in de stich- tingskas stortten, alsook abonnees op het blad „De Moker", in welk blad van der L, streed voor de verande ring van de Loterijwet. Sprekende ovër het argument, dat de meerderheid van ons volk veran dering van de Loterijwet wenst, zeide de ambtenaar zulks niet te ge loven. Ons volk is niet goklustig op een kleine groep na. Deze groep wordt door „idealisterige leugen praat" verlokt om geld te vergooien, hetgeen de ambtenaar „ergerlijk, onsociaal en misdadig" acht. „Ik moet de eerste voetbalpool, die cor rect is, hier in Nederland nog zien", zo zeide hij. Van de dertig prijswin naars in de onderhavige pool heeft het meerendeel geen cent gezien. Wel werd gevraagd zes maanden te wachten of men kreeg het aanbod van obligaties in de stichting, die naar mening van de ambtenaar „het papier, waarop ze gedrukt staan nog niet waard zijn". „Ik zie in deze zaak het typische schema van een oplich ter", aldus de ambtenaar van het O.M, „De levensloop van verdachte, die vroeger in het buitenland met de regelmaat van .de klok de gevange nis indraaide, wijst hierop ook wel", aldus spr. Het publiek werd naar zijn mening bedrogen en door eigen dwaasheid gedupeerd. Spr. baseerde zijn eis van 2 maanden hechtenis mede op gene rale preventie. Streeft allen naar minder ongevallenl Verbond voor Veilig Verkeer

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6