R IJ N S 1 [REEK DUINS TREEK HOE WWÊ Koele Zondag ZATERDAG 14 JUNI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN Toch dansen! Er zal in Alphen aan den Rijn in „Avifauna" op Zondagen mogen worden gedanst. De burgemeester van Alphen aan den Rijn heeft thans de vergunning daarvoor verleend. BRUGGENPERSONEEL VERLIET DE RIJN. Gisterenmorgen betrokken de di verse bedienden van de bruggen en de kantonhiers van de provincie nu een niet hun posten zoals dit steeds door hen gebeurd, maar maakten zij zich klaar voor het maken van een excursie naar de Zuiderzeewerken bij Harderwijk. In Harderwijk zijn de heren per boot het IJsselmeer op gevaren waar een drietal uren rond gevaren is en waar men tevens langs de in aanleg zijnde dijken heeft ge lopen. In Nunspeet werd de reispot aangesproken en werd de inwendige mens versterkt. Na de Vel uwe door kruist te hebben werd weer aange legd in Ede en na nog enige tijd ge zellig bijeen gebleven te zijn kunnen de diverse leden van het bruggen- personeel weer uiterst voldaan hun taak, vooral op da Alphense brug, gaan waarnemen. PRETTIGE DAG VOOR OUDEN DAGEN. Dank zij de grote activiteit van het comité, dat jaarlijks de tocht voor de ouden van dagen organiseert, kon dit jaar eens van de gebruikelijke boottocht worden afgestapt en werd de dames en heren een tocht aange boden langs de kust per touringcar. Rond 350 gegadigden namen aan de tocht deel. In het Visserpark ston den de bussen opgesteld en hier na men de heer en mevr. Witschey, af scheid van de ouden van dagen. Via Leiden ging het in snelle vaart in de richting van Wassenaar, van daar terug naar Valkenburg lang- zaamzaam langs het vliegveld en daarna naar Katwijk en Noordwijk. Hier werd aan het gezelschap thee aangeboden, waar het gebruikelijk snoepje natuurlijk niet bij ontbrak. Ook konden verschillende de verlei ding niet weerstaan om nog eens echt zoals vroeger te gaan „pootje baden". Daarna ging men naar Zandvoort. De meegenomen lunch pakketten werden nu aangesproken en met een heerlijke kop koffie liet men het een en ander goed smaken. Als verrassing werd aan allen hier nog een portie poffertjes aangebo den. Toen men hier geruime tijd ver toefd had werd de thuisreis aanvaard via Haarlem en de Haarlemmermeer om langs de Herenweg weer op Al phens grondgebied te komen. Ver schillende bussen moesten vanwege de ..Brug der Zuchten" over Koude kerk naar de andere kant van de Rijn, waardoor tevens niet voorko men kon worden dat .dank zij de he vige bui die zich boven Alphen ont lastte verschillende deelnemers aan deze tocht toch nog een nat pak op liepen. De stemming werd er echter geenszins door verminderd. Snellere berechting. Met ingang van September a.s. zal iedere le en 3e Vrijdag der maand door het kan tongerecht alhier zitting worden ge houden ter afdoening van strafza ken. Een en ander vloeit voort uit het streven van de huidige kanton rechter mr. Kirchheiner om een snellere berechting van overtredin gen te bevorderen. NIEUWE TRANSFORMATOR RUIMTE. Ten behoeve van Avifauna moet een transformatorruimte worden ge bouwd. Avifauna's aandeel in de kosten is voldaan. Ten laste van de gemeente komt 2400.—. B. en W. stellen voor hiertoe te besluiten. Boerderij met woonhuis aanbe steed. In de zaal van café Kroon aan de Hooftstraat is Vrijdagmor gen o.l.v. de architect, de heer R. Vis, aanbesteed de bouw van een boer derij met woonhuis. Deze boerderij zal worden gebouwd aan de Heuvel- weg nabij de Herenweg tegenover de Ridderbuurt. Er waren 22 in schrijvingen waarvan de hoogste binnen kwam van de fa. Olijhoek te Bovenkerk voor de som van. 143.300 en de laagste inschrijving van het aannemersbedrijf Wentink en Zoon te Alphen a. d. Rijn voor de som van 107,800,De gunning is nog aan gehouden. Geboren: Teunis, zn van Bernar- dus Blanken en Cornelia Boer; Hen- drika Truus, dr van Hcndrikus de Ruiter en Maaike C. van Loon; Nico, zn van Cornelis Donker en Alida G. Reijneker; Maria Geertruida Corne lia dr van Jean A. Veltman en Ma ria C. van der Putton; Jennij, dr v. Willem van der Bijl en Ellen Th. Buising. Overleden: Wicherdina Stoffer 78 jr, wed. van G. Haze. Ondertrouwd: Jan de Wit 26 jr en Antje Bergshoeff 23 jr; Hendricus C. Bontje 25 jr en Hendrica W. M. Straathof 24 jr; Willem Pauw 64 jr en Jannetje C. Vonk 56 jr; Hendrik C. den Brave 23 jr en Clazin* Boek hout 23 jr. Getrouwd: C. J. Oostveen en A. M. C. v, Niekerk; J. F. Liedenbaum en B. F. Rozestraten; D. Kruit en C. A. Graafland; J. Windhorst en A. v. Doorn. HAZERSWOUDE (H. R.) KLEINE JONGEN DOOR MOTOR AANGEREDEN Door het spelen op de weg werd gisteravond om 6 uur het 3-jarige zoontje van de heer Dekker door een motorfiets aangereden. Het ongeval had plaats ter hoogte van de „Gele Buurt". Dr. Blaauwendraad verbond het slachtoffer ter plaatse, waarna het naar het ziekenhuis werd ver voerd. Het jongetje liep een hersen schudding op en een gebroken beentje. - HAZERSWOUDE KUNSTEMAKERTJE VIEL IN HET WATER. Gisteren klom het 7 jarig zootje van de boomkwekersknecht V. op de leuning van de Schoutenvaartbrug. Plotseling verloor hij zijn evenwicht en viel in het water. Mej. van M., die juist passeerde en het ongeluk zag gebeuren, spoedde zich direct naar de waterkant en bracht het ventje weer op het droge. LANGERAAR Ouderavond Gidsen. Alle ouders van gidsen van de St. Lidwina-groep Langeraar waren door de Guido's uitgenodigd tot bijwoning.van deze speciale avond, waarbij men kennis kon nemen van deze vorm van jeugd werk, maar daarnaast om ook eens gelegenheid te hebben een noodzake lijke kasversterking te verkrijgen. Helaas was de opkomst niet zo da verend als wel gewenst was. De min der geschikte tijd voor een avond als deze moge echter wel veel veront schuldigen. Guido T. Bosland opende de avond, waarna onmiddellijk begonnen werd met de opvoering van de Operette „Prinses Rozelijn". Een leuk sprook jesspel. Er heerste een echte sprook jessfeer en het ongedwongen optre den vooral van de kleineren deed leuk aan. Na de pauze was er een geva rieerd programma. Allereerst werd opgevoerd de legende van de gouden schoentjes. Daarna was er een ensemble van jonge gidsen die leuke zangnummertjes uitvoerden als o.a. de limmerick Jan Hinnerik. Ten slotte nog Tiroler-meisjes met lied jes en een rondedans. In de pauze werd een verloting gehouden. Met een kort dankwoord sloot Guido Bos land deze aardige avond. Altior. Onder leiding van voorz. Th. A. Hijdra vergaderde de R.K. Sportver. Altior in het Parochiehuis. Deze vergadering was belegd om aan het begin van de voorbereidingstijd op de komende competitie eens met elkaar te spreken. De voorz. deed enige mededelingen over de grote zo- zomerfeesten, welke de twee samen werkende verenigingen n.l. Altior cn Arti organiseren op 5, 6, 12 en 13 Juli. De verschillende programma's voor deze dagen werden bekend ge maakt o.a. Ruitersport, Voetbalwed strijd tussen UVS I uit Leiden en WA I uit Amsterdam, Concerten door bekende muziekverenigngen, verschillende andere wedstrijden enz. Verder werd nog medegedeeld, dat de A-junioren voor de bekerwedstrijd a.s. Zondag om half 5 op het Altior- terrein spelen tegen Teijlingerj A- jun. Over een bestuursvoorstel om een reisfonds te stichten ten behoeve van de a.s. competitie ontstond een zeer breedvoerige gedachtenwisseling. Te gen het voorstel werden verschillen de bezwaren geopperd. De bespre kingen resulteerden ten slotte in het terugnemen van het bestuursvoor stel. Men kwam overeen dat senio ren, junioren en aspiranten voor 1 Januari 1953 een bepaald bedrag zul len moeten hebben betaald, waarvan de grootte afhankelijk is van het aan tal reizen, dat gemaakt moet worden voor uit-wedstrijden. De heer Dijk man, oefenmeester, heeft verder de plannen besproken betreffende trai ning en mentale voorbereiding voor het komende seizoen. Hij gaf menige goede raad. HILLEGOM K.A.B.O. Vrijdagavond hield de afd. Hillegom van de Kath. Bond van Overheidspersoneel in het K.A.B.- gebouw een buitengewone ledenver gadering. Het woord was aan de heer P. Th. Siep, hoofdbestuur der van de P.T.T. Deze schetst de „oude tijd" waarin voor ons slechts plichten bestonden en er was toen moed voor nodig als bestuurslid op te treden, want „men hield u in de gaten". Spr. huldigde de heren Heemskerk en Van Lierop, twee be stuursleden, die de organisatie gaan verlaten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Na de twee scheidende bestuursleden sprak de heer Siep de heer Barnhoorn toe, die 40 jaar trouw en principieel het bestuur en de organisatie steunde. Aan deze 3 veteranen werd namens het H.B. de oorkonde voor 40 jaar trouwe dienst aangeboden. Verder was er een lijst van zilveren leden, die ieder een insigne ontvingen. Na de pauze was eerste spr. kap. Groenveld, de g.a., die er op wees, dat we een organisatie hebben, waar op we trots mogen zijn. De heer A. v. Rooden, voorz. van de K.A.B., feliciteerde bizonder de heren Heemskerk en Van Lierop, die in hun werk zoveel moeilijkhe den hadden te overwinnen. De heer C. P. Beyerbergen sprak nu namens de Post. Spr. wilde bi zonder dank brengen voor alles wat de scheidenden voor de K.A.B.O. ge daan hadden. Spr. sprak een hartelijk woord tot mevr. Heemskerk en gaf de verzekering, dat de overleden echtgenote van de heer Van Lierop vanuit de hemel deze huldiging mee leeft. Kap. Heemskerk van Castri- cum, zoon van de scheidende voorz., schetste hoe mooi de heer Van Lierop altijd klaar stond tot helpen, niet het minst in de zware oorlogsjaren. Na de vele sprekers voerden beide scheidenden nog het woord. Zij dank ten voor de huldiging en de vriend schap die hieruit bleek. Kerkv«iling Donderdagavond werd in hotel „Flora" door de be langeloos meewerkende notaris D. Lodder, de jaarlijkse veiling gehou den van bloembollen en aanverwante artikelen, ten bate van de St. Mar- tinuskerk en de armen. De totale op brengst bedroeg 8028,—, waarvan 4500 afd. bloembollen. 7 r~ cn LEIDERDORP TJJ.C.-onderzoek. Dinsdag j.l. werd begonnen met het bevolkings onderzoek op t.b.c, Gelukkig heeft het grootste deel van de plaatselijke bevolking zich reeds aan dit onder zoek onderworpen. Wil het echter goed zijn, dan moeten alle mensen zich laten onderzoeken. Immers de niet-onderzochten zullen een gevaar blijven opleveren voor hun omge ving. Het is reeds lang bekend, dat on der de z.g. „gezonde" mensen zich personen bevinden, die bij onder zoek blijken lijdend te zijn aan tu berculose. Laten de wegblijvers den ken om hun eigen gezondheid en die van hun omgeving. Wie de huisbe zoekers om de een of andere reden heeft weggezonden en tot andere ge dachten is gekomen, kan zich alsnog laten onderzoeken a.s. Maandag 16 Juni in het Dorpshuis van 24.30 en van 79.30 uur n.m. Verkeersdiploma's. Gistermid dag werden in het Dorpshuis aan 80 leerlingen der lagere scholen ver keersdiploma's uitgereikt. De heer J. N. R. van Maarle heette, namens de Ver, voor Veilig Verkeer, de aan wezigen hartelijk welkom, in 't bij zonder burgemeester K. van Diepe- ningen, het onderwijzend- en het po litiepersoneel. Van de 100 leerlingen kon aan 80 het diploma worden uit gereikt, hetgeen burgemeester Van Diepeningen dan ook gaarne deed. Ook hij wees erop, dat het van groot belang is voorschriften in acht te ne men. Aan de 10 beste leerlingen reikte hij naast het diploma nog een boekje uit hetgeen door de leerlin gen bijzonder op prijs werd gesteld. Het waren A. van Atten, B. van Kempen, C. Omtzigt, S. Waardhui zen, E. Roest, A. Brouwer, K. Anker, L. W. Telgen, G. v. d. Poel en J. Straman. Tot slot boden de twee best geslaagden aan de wachtmeester le klasse der rijkspolitie, de heer A. K. Boogert, gabak aan, waarop deze ook nog voor 'n kleine verrassing zorgde. LEIMUIDEN Reis ouden van dagen. De Comi- té's Reis Ouden van Dagera uit Lei- muidon en Rijnsaterwoude hebben besloten de reis voor de bejaarden wederom gemeenschappelijk te ma ken. De reis is bepaald op 3 Juli a.s. Het einddoel van de tocht zal Ber gen en Schoorl zijn. Met de voorbe reiding is men thans druk bezig. Uit de afrekening van de comité's bleek, dat de kosten ieder jaar stij gen. Comitéleden zijn thans bezig gelden voor de reis op 3 Juli a.s. te verzamelen. Het is te hopen, dat de gevers bij het bepalen van hun gift rekening houden met de noden van het comité. TER AAR Te Amsterdam slaagden voor het diploma herenkapper de heer Jac. Verboom en voor het damesvak de heer P. J. Verboom. Geboren: Johanna, d. yan W. A. Kammeraat en M. v. Vliet; Johannes P. M., z. vani W. G. Veelenturf en E. M. Voordouw; Teuntje, d. van C. Saarloos en Tr. A. Bol; Anton, z. van A. C. Servaas en A. G. Sanders; Cor nelis J. M., z. van C. J. Pieterse en M. C. v. d. Hoorn; Johannes G., z. van H. Th. Hijman en E. W. Hooge- boom. Ondertrouwd: Th. M. J. Vlasman 24 j. en A. B. Sassen 23 j. M. J. Seijsener; d. van H. J. Keyzers en Th. J. Huurman. Ondertrouwd: B. F. G. Sassen en M. A. Koopman. Getrouwd: J. Beijerlein en M. Rusman; C. J. van der Beek en E. de Wagt. Overleden: J. MooymanBekkers vr. 76 j. KATWIJK Geboren: Elisabeth J. d. van J. van der Woes en B. Schoneveld. Jan z v. A. van der Plas en J. J. Guyt. Jacobus z. v. J. Dubbelman en G. van der Does. Aria d. v. A. Harteveld en C. van der Plas. Pieter L. zè v. J. van der Plas en D. van der Plas. Pieter z. v. P. van der Gugten en N. Zandber gen. Aafje C. d. v. J. Harteveld en T. van der Does. Geertje d. v. H. Souve- rijn en J. A. Timmers. Arie z. v. J. Verloop en L. R. Endeman. Wilhelmi- na J. d. v. A. Vooys en F. L. Land. Elisabeth J. d. v. T. van Duyn en J. Rozema. Arend P. z. v. L. den Hollan der en C. van Rijn. Arendje J. d. v. A van Duyn en K. van Duyn. Ondertrouwd: R. van der Veen en A Pronk. P. van der Plas en M. Hoek. Getrouwd: J. van der Marei en M. den Hollander. A. A. de Ronde en L. van Duyn. C. Schaap ,n C. Stuut. Overleden: G. A. Ouwerling 57 j. echtgenoot van E. M. Braun. A. de Best echtgenoot van M. Bloot. J. Plug 79 j., eohtgenote van C. van der Meij. LEIDSCHENDAM „Oud Leidschendam". Na ijverige pogingen van de heer W. Bleijs is een vereniging „Oud Leydsendam" opgericht. Gisteravond heeft de eer ste vergadering plaats gehad in pa viljoen Van Dongen. Burgemeester H. Banning trad op als voorz.. Spr. wees er met voldoening op, dat de vereniging bij vele ingezetenen be langstelling heeft getrokken. Spr. hoopte, dat die belangstelling nog verder zal toenemen en de studie over ontstaan en ontwikkeling van de gemeente steeds tot verdere ont dekkingen zal leiden. Dan zou het mogelijk kunnen worden dat voor werpen uit Leidschendams verleden ingezameld worden en een plaats krijgen in een soort museum. Daarna was het woord aan heer P. Dorsman, die in grote trekken een geschiedkundige causerie hield. Leid schendam is ontstaan door de Vliet (thans Rijn- en Schiekanaal) welke gegraven is in de tijd, toen de Ro meinen de lage landen bezetten. Hun veldheer Corbulo was niet tevreden over de toestanden die hij hier aan trof en met behulp van de toenma lige techniek liet hij een verbinding maken tussen Rijn en Merwede. Lang daarna ontstonden de waterschappen Rijnland en Delfland en werd in de toenmalige Vliet tussen beide water schappen een dam gelegd en deze dam „de Leidse dam" is de oorsprong van het tegenwoordige Leidschen dam geworden. Daar niet te grote scheepen van Leiden naar Delft va rende, door een overtoom of over haal van het Rijnlandse in het Delflandse gedeelte van de Vliet moesten worden overgehaald, ont stond aan de Leidse Dam een dorp waar zich zeilmakers, scheepmakers en neringdoenden vestigden. Deze profiteerden van het oponthoud dat het schutten van de schepen veroor zaakte en maakten goede zaken. In het thans nog bestaande hotel „De Zwaan" aan de Delftse kade over nachtten de passagiers om daarna per trekschuit naar Leiden door te reizen. Volgens de heer Dorsman zou' er ook een heirbaan bestaan hebben tussen Katwijk en Naaldwijk. De vele uit de Romeinse tijd afkomstige voorwerpen welke bij Middelbroek- weg en de Kleyweg zijn gevonden geven grond aan deze veronderstel ling. Na deze interessante causerie werd besloten in het najaar onderzoekin gen te gaan doen naar bouwwerken welke uit de Romeinse tijd afstam men. Gemakkelijke inbraak. Door de onafgesloten keukendeur zijn onge node gasten de woning van L. aan de Koningin Emmalaan binnengegaan en zijn even ongemerkt weer ver trokken met medeneming van een bedrag van ongeveer 50, NOORDWIJK Ziekentriduum. Evenals voor gaande jaren zal ook dit jaar weder om een ziekentriduum gehouden worden. Het Juvenaatsgebouw zal keurig in orde worden gebracht om de zieken op 24, 25 en 26 Juni a.s. te ontvangen. NOORD WIJKERHOUT Geb.: Catarina M., d. v. J. M. W. de Groot-van Parera; Margaretha A. M., d. v. J. B- Opdam-van der Voort; Hendrica P. M., d. v. B- H. van Kam pen-Straathof; Maria, d. v. A. M. Caris-Boon; Maria H. C., d. v. J. C. Hachmang-Geerlings; Wiihelmina P. J., d. v. J. C. van der Slot-Alkem'ade; Antonia H. A., d. v. M. J .G. Braun- Helderman; Jozef J. M., z. v. J. A. M., d. v. J. v. d. Berg-Steenvoorden. Broekhof-Geerlings; Margaretha A. Overl.: N. Smakman, 56 j; H, van Waas, 82 j..weduwnaar van E. Holt- huyzen; K. Hoogenboom, 67 j., echtgenote van C. Kortekaas; P. A. van Gastel, 58 j., echtgenoot van A. v. d. Weijden; B. H. Philippo, 84 j., echtgenoot van T. T. Sala. Ondertr.: C. P. Koster, 38 j. en E. J. van Noort, 35 j.; P. G. J. Verde- gaal, 28 j. en C. P. P. Warmerdam, 27 jaar. Geh.: H. W. Looijestijn en W. C. Edelaar; J. C. M. van Haaster en A. M. T. Ruigrok; J. A. van Winsen en M. C. J. Geerlings; M. L. van der Burg en W. K. de Groot. RIJNSBURG Nieuwe kassier Boerenleenbank. De heer Jac. Kromhout, kassier der Coöp. Boerenleenbank, heeft op eigen verzoek met ingang van 1 Aug. a.s. eervol ontslag als zodanig gekre gen. In zijn plaats is door het be stuur benoemd de heer Jan Krom hout Jacz. SASSENHEIM Everhardus Gerardus Theodorus Cornelis, zn van Th. J. v. d. Poel en M. M. Th. van den Nouland; Petrus Gerardus Maria, zn van Th, Vroon- hoof en J. M. Hoogervorst; Jacobus Maria zn van J. M. Slingerland en J. M. Wennekers; Wietse en Corne lis, zonen van C. Roos en W. Vis; Wilhelmus Cornelis Simon, zn van H. J. Heemskerk en M. J. Meskers; Johanna Petronella Huberta, dr van H. H. Hoogeveen en P. H. van Dijk; Erna Ingeborg, dr van A. Colijn en E. I. Verhoog. Ondertrouwd: Nicolaas Adrianus Berg, 26 jr en Maria Margaretha v. d. Zwet, 26 jr; Gerardus Johannes Hillenaar 31 jr uit Leiden en Adria- na Josephina Zwaan, 28 jr; Bernar- dus Herman Lindeman 29 j. te Steen bergen en Maria Eva Agnes de Groot. Getrouwd: F. J. A. Spierings en L. M. Janssen; J. Zuilhof en M. Hoekstra; W. Th. van Saase en E. M. M. Koot. Overleden: Petrus Antonius Fra ters 78 jr; Agnes Kuppel 2 jaar. VOORSCHOTEN Geboren: Egbert z. van Jacobus Groenendijk en Lena Zonneveld; Yvonne Barbara d. van Vries Vier- bergen en Maria van Dijk; Gerardus Franciscus z. van Gerardus Cornelis Duijnisveld en Adriana Elizabeth Ouwerling; Elisabeth Marie Made leine d. van Geza Charles Sigismond Kunn en Daisy Bertha Maria Regout (geb. te Den Haag); Johanna Maria d. van Joannes Petrus Vrolijk en Maria Francina Hendrika Beintema (geb. te Den Haag); Gerardus Hen dricus z. van Petrus van Veen en Alida Helena Halverhout (geb. te Leiden); Willem Evert Stephan z. van Willem A. Verbeek en Trijntje Daemen (geb. te Leiden). Ondertrouwd: Leonardus Jacobus van Steen 31 j., te Leidschendam, en Cecilia Johanna van Leeuwen 34 j. Gehuwd: Dirk Hogendoom, te Bilthoven, en Jannetje Hagendijk; Daniel Pieter Oudshoorn, te Leiden, en Elisabeth van den Hoek. Overleden: Adriana Knijnenburg 91 j., wed. van J. W. van den Berg. BURGEMEESTER VAN BREDA BENOEMD. By K.B. vani 13 Juni is met ingang van 1 Juli benoemd tot burgemees ter van Breda mr. dr. C. N. M. Kort- mann, met gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Weert. Deze laatste functie bekleedt hij sinds 1946. De heer Kortmann is voorzitter van de Mijnindustrieraad. Hij is 43 jaar. CARAVAGGIO EN DE NEDERLANDEN. Heden wordt te Utrecht in het cen traal museum geopend de tentoon stelling „Caravaggio en de Neder landen", welke te Utrecht wordt ge houden van 15 Juni tot 3 Augustus en te Antwerpen van 10 Augustus tot 28 September. De tentoonstelling beoogt een indruk te geven van de Italiaanse meester Caravaggio en in het bijzonder van de Nederlandse schilders, die door hem beïnvloed werden, dat is in het bijzonder de Utrechtse school van de eerste helft der 17e eeuw. Niet van de Partij Voor het raam van een boven woning in een Rijkwijkse straat hangt een afbeelding van de mi- nister-president met een aanbe veling om op no. 1 van de lijst van diens partij te stemmen. De benedenbewoner van het zelfde hoekhuis geeft per bulle tin op twee hoeken van de tuin deze commentaar: „Om elk misversand weg te nemen delen wij mede, dat wij niets te maken hebben met het bovenaangebrachte politieke ad vies. Met respect voor ieders poli tieke overtuiging wensen wij toöh niet, dat on seen keus wordt aangemeten, welke niet de onze is". DE „TIMES" OVER KARDINAAL VON FAULHABER. Met de dood van kardinaal Von Faulhaber aartsbisschop van Mün- chen, heeft het hedendaagse Duitse politieke - en geestelijke leven een van de krachten verloren, die een grote invloed had op het denken van het volk in Duitsland, aldus schrijft de Londense „Times" naar aanlei ding van het overlijden van de kar dinaal. „Voor de kardinaal kwam de gro te dag, toen Hitier zijn vervolging, eerst van de Joden, later van de ker ken, begon, „aldus het blad. De „Times" brengt in herinnering, dat kort voor Kerstmis 1933 kardi naal von Faulhaber een aantal pre ken hield, die korte tijd later werden uitgegeven onder de titel „Joden dom, Christendom, Germanendom". Deze gebundelde preken versche nen in vele landen in grote oplage. „In deze preken sprak de kardinaal zich uit voor de waarden van het Oude Testament en tegen het nieu we heidendom van de Nazi's voor verdraagzaamheid en tegen rassen- trots, voor menselijkheid en tegen nationalisme." „Hij was een echte Beier, een goed Duitser en een groot geestelij ke en terecht had in Januari jl. pre sident Heuss de kardinaal met het Groot Kruis van de Orde van Ver dienste begiftigd". Aldus de „Times". RUSSISCHE VEROORDELING VAN EINSTEIN Het orgaan van de Russische ma rine „Rode Vloot", heeft Vrijdag in een artikel van een halve pagina Einsteins relativiteitstheorie veroor deeld en verklaard, dat de geleerde de natuurkundigen in „het moeras van idealisme" heeft gevoerd. „De opvattingen van Einstein heb ben de natuurkundigen niet voor maar achteruit gebracht. Vele physici erkennen thans, dat Einsteins rela tiviteitstheorie de doodlopende weg is van de moderne physica". Verkiezingen en waterstofbommen De voorzitter van de Amerikaanse congrescommissie voor atoomenergie, de democratische senator McMahon, die zich candidaat heeft gesteld voor het presidentschap, heeft Zaterdag in een toespraak tot de democratische conventie van de staat Connecticut verklaard, dat hij, indien hij zou wor den gekozen, opdracht zou geven ten minste duizend waterstofbommen te produceren. „Het moet een ieder dui delijk zijn dat, met het vooruitzicht op dergelijke wapen in grote aantal len en waarschijnlijk aan beide zijden van het IJzeren Gordijn de wereldcrisis een nieuwe en veel ern stiger fase ingaat". Zijn verklaring wordt uitgelegd als een teken, dat de Amerikaanse ge leerden de experimentele fase voor bij zijn en op het punt staan, de wa terstofbom te fabriceren', zo zij al niet reeds hiermee zijn begonnen. Scheepsberichten INDRAPOERA 14 Juni v. R'dam te Tj. Priok. JOH AN VAN OLDEN- BARNEVELT 14 Juni v. A'dam te Sydney verw. NIEUW AMSTER DAM 14 Juni v. New York te R'dam. NOORDAM 15 Juni 21.30 uur aan de Hoek v. Holl. verw. 16 Juni v.m. ont scheping. ORANJE Tj. Priok-A'dam 18 Juni te Southampton en 19 Juni A'dam verw. RIJNDAM vertr. 14 Juni v. R'dam-New York (ca. 16 u.). SIBAJAK vertr. 17 Juni v. R'dam- Wellington via Panamakanaal. SO- MERETHSHIRE 6 Juli v. Sydyney te Surabaja verw. VEENDAM New York-R'dam via Southampton-Leha- vre 24 Juni R'dam verw. WATER MAN New York-R'dam via Lehavre 19 Juni R'dam verw. WESTERDAM 16 Juni v. R'dam te New York verw. WILLEM RUYS R'dam-Tj. Priok 16 Juni Colombo verw. ZUIDERKRUIS, Tj. Priok-R'dam alwaar 22 verw. wordt jtf ima het weer? mim (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). TAMELIJK KOEL WEER. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buaen. Matige tot zwakke Westelijke tot Noordwestelijke wind. Ta melijk koel weer. 15 Juni: zon op 4.20 en onder 21.02; maan op 0.44 en onder 13.32 uur. 16 Juni: zon op 4.19 en onrer 21.02; maan op 0.56 en onder 14.63 uur. Het uj-een, in Swiojm De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer max. temp. OSLO onbewolkt 19 c. STOCKHOLM geheel bew. 20 c. EDINBURG regen 15 c. LONDEN motregen 21 c. KOPENHAGEN licht bew. 18 c. AMSTERDAM geheel bew. 23 c. GENèVE licht bew. .26 c. PARIJS geheel bew. 23 c. BORDEAUX mist 23 c. NICE licht bew. 25 c. BERLUN zwaar bew. 25 c. FRANKFURT zwaar bew. 27 c. MüNCHEN regen 25 c. WENEN licht bew. 25 c. LOCARNO onbewolkt 25 c. Het K.N.M.I. deelt mede: Ook ditmaal is het warme weer van korte duur geweest. Slechts één dag, n.l. Vrijdag waren de tempera turen op vele plaatsen tot boven 25 graden gestegen of er volgden on weersbuien, die een einde maakten aan het warme weer. Op verschillen de plaatsen brachten de onweers buien flinke hoeveelheden neerslag. Zo meldde b.v. Volkel vanmorgen 14 en Soesterberg 18 m.m. neerslag. Het zwakke lagedrukgebied, dat de buien veroorzaakte, trekt nu langzaam naar het Noordoosten weg, terwijl een rug van hoge druk op de Atlan tische Oceaan zich geleidelijk naar de Britse eilanden uitbreidt. Tengevolge van deze ontwikkeling stroomt nu met Westelijke tot Noordwestelijke winden koelere lucht Nederland bin nen. Het ziet er naar uit, dat ons land enkele dagen in de koelere luc'nt zal blijven. De kans op buien neemt af. MARKTBERICHTEN KATWUK A. D. RIJN, 13 Juni, Groente Radijs 4,20, 6,70; Sla 2, 11,40; Bloemkool I, 11,18, Bloemkool II, 8,11,Rabarber, 4.20, 7,70; Bospeen, 12,— 32,—; Bos- kroten, 550, 7,30; Aardbeien per kg., 0.70. 1,74; Uien, 14,— ,18,—; Tuinbo nen 26,28Andijvie, 15,80, 16, Peterselie, 9,10, 10,30; Selderie 3,60, 8,70; Sjalotten, 15,17,Kervel, 2.90, 4,Komkommers, 11,21, Spitskool, 8.10,Waspeen, 26,—, 36,Herebonen 1,45, 1,60; Postelein, 15,16,Doperwten 40,43, Bonenkruid 3,90, 8,10; Stoofsla 10, 11,Vroege aardappelen per kist, groten 3,20, 4,50; idem Drielingen 3,10, 3,60, idem Kriel 2,20, 2,40. TER AAR, 13 Juni. Groente. Peulen ƒ4.55—10.70, idem B ƒ2.70— 4.30, Doppers 3.404.Capdop- pers ƒ3.403.90, witte Capcijners 4.40. Tuinbonen 2.102.70 alles per 10 Kg. Kassnijbonen 0.951.10, idem stek ƒ0.650.75, Stamprinces- aebonen 0.650.75, Waspeen ƒ0.13—0.21, idem stek 0.02—0.08, Postelein 0.060.14, Andijvie 0.05 0.16, Tomaten A 0.851.idem B ƒ0.95—!.—. idem C ƒ0.70—0.85, idem CC 0.350.55, Nieuwe Aard appelen ƒ0.110.16, idem kriel ƒ0.07 —0.10, Spitskool ƒ0.07—0.10, Rabar ber 0.080.13, Groene kool 0.04, Augurken ƒ0.260.31 alles per Kg. Sla 0.020.06, Bloemkool I 0.15 0.28, idem 2 0.10—0.13, idem 3 ƒ0.04 0.06, Komkommers ƒ0.130.28, alles per stuk. Bospeen f 0.150.20, idem stek 0.030.10, Boskroten 0.04 0.09, Peterselie 0.020.03, Bos- sjalotten 0.050.06, Selderij 0.03, alles per bos. Perziken 0.060.09 per stuk. Aardbeien 0.210.43 per doosje. Druiven 1.10 per Kg. Bloe men: Irissen ƒ0.20, Lathyres ƒ0.07, Duzendschoon 0.040.08, alles per bos. VEUR, 23 Juni. Groente. Sla 4—5.60, Spinazie ƒ0.20—0.25, An dijvie ƒ0.18—0.23, Postelein ƒ0.20— 0.23, Bospeen ƒ0.150.20, Tomaten 0.70—0.86, Bloemkool A 0.14—0.18, idem B 0.100.13, Komkommers A 0.16—0.20, idem B 0.12—0.15, idem C ƒ0.09—0.11, idem krom ƒ0.20— 0.22 per K.G., Tuinbonen 0.240.25. R'VEEN, 13 Juni. Bloemen. Esther Read 625 cent; Pioenrozen 3054 cent; Colvillie 16—39 ct; Dui zendschoon 417 ct; Alstroemeria 18 40 ct; Campanula 928 ct; Anjers 822 ct; Spirea 14—18 ct; Violieren 1150 ct; Lathyrus 515 ct, Wirals Suprème 95—1.00 ct; Asp. Plumovis 3658 ct ct; Scabiosa 2426; Iris sen 1518; Brodie 1017 ct; Horten sia 2055 ct; Anjers 710 ct. Groente. Aardbeien 1732 ct; idem f 12—21 ct; Frambozen- aardbeien 5058 ct per half pnd. Kropsla f 2.0006.80; Andijvie f 6.00 11.00; Bloemkool f 8.0018.00; Bospeen f 10.00—17.00; Aardappelen f 11.0014.00; Rabarber f 10.00 11.00 per 100. Peulen I f 4.2010.40; idem II f 2.50—4.30; Doperwten f 3.00 3.90: Capucijners f 3.404.20; Tuinbonen 2.40—2.80; Kassnybonen f 10.00—11.50; idem stek f 7.00—9.0A- Stamslabonen f 14.00 per kg.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2