S)e fceidteQowicmt koreaSTELLEND Perzië tracht zijn olie te verkopen 3 Tankers op weg naar Europa StandiuvUfocó, aam aticfiting. *40-45 De onhandelbare krijgsgevangenen Venezuela breekt met Moskou Chinese troepen hebben zich enorm versterkt Duitsland en het Europese leger Britse atoomkrachtstations Stakingen in W. Duitsland afgelast Jiovceitje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. HOOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w., 2p. mnd., f 6p. kwart. Franco p. p. f ÏVE ENGELSEN hebben hun minis- tpr van defensie lord Alexander naar Korea gestuurd om eens pools hoogte te nemen van de toestand op dit schiereiland. Daar is allo reden toe, want het wordt daar langzamer hand een dolle boel. Heeft iemand ooit van zulke krankzinnige onder handelingen gehoord als er nu al bij na een jaar lang gaande zijn eerst te Kaesong en later te Panmoendjon. Dag na dag komt men bij elkaar om te „vergaderen", de onderhandelaars zeggen wat of ze zeggen niet, maar onveranderlijk gaat men uit elkaar zonder enige vooruitgang bereikt te hebben. Voor Chinezen en Noord- Koreanen speelt de tijd geen rol; zij vinden het misschien wel een 0 aardige tijdpassering, juist als met vissen: je doet wat en je doet toch niets. Maar voor de Wes terlingen is het een temptatie. Zij zitten daar in een vreemd land, dat niets pleizierigs oplevert, en zij moe ten wel het gevoel hebben, dat zij door de Chinezen bij de neus geno men worden en dat zij door de Wes terse wereld, die ongeduldig toeziet, met een schouderophalen van niet- begrijpen worden bejegend. Van tijd tot tijd leest men berich ten over het samentrekken van grote legers en het aanleggen van vlieg velden vlak aan de grens van Mand- sjoerije, wat Mao thans in alle rust kan doen, omdat hij er zeker van kan zijn, dat hij niet gestoord wordt. En dan vraagt men zich af, wat de bedoeling kan zijn van dat overma tige rekken der bestandsonderhande lingen. Willen de Chinezen van de gelegenheid gebruik maken, om zich duchtig te versterken? Dit vermoe den ligt voor de hand en men kan moeilijk aannemen, dat de geallieer de legerleiding nog nooit op die ge dachte is gekomen. Niettemin breekt zij de onderhandelingen niet af, of schoon zij in een stadium zijn geko men, waarbij van een muurvaste im passe kan worden gesproken. Het kardinale verschilpunt is op het ogenblik de kwestie der krijgs gevangenen. De Chinezen eisen, dat al de krijgsgevangenen zullen wor den uitgeleverd in ruil voor de door hen krijgsgevangen gemaakte Uno- militairen. De Westerse geallieerden willen echter die krijgsgevangenen, die per se weigeren terug te gaan, niet uitleveren aan een regiem, waarvoor zij alle reden hebben te vrezen. De geallieerden kunnen op dit punt niet toegeven en de Chine zen willen niet. Zodoende zit de zaak muurvast. |"VAT DE NIET COMMUNISTISCHE krijgsgevangenen inderdaad re den hebben om beducht te zijn voor hun leven als zij teruggezonden wor den, is dezer dagen wel gebleken bij de wanordelijkheden in he' kamp van Koje. Daar had een stel commu nistische raddraaiers al spoedig het heft in handen en zij voerden er een schrikbewind, waarvan heel wat niet-communistische medegevange nen het slachtoffer zijn geworden. Ver over de honderdduizend krijgs gevangenen waren daar bij elkaar gebracht en moesten bewaakt wor den door een handjevol soldaten, met het gevolg, dat de bewakers weldra alle controle verloren had den. De heren krijgsgevangenen voelden zich zozeer heer en meester, dat zij de bevelvoerende generaal der bewakingstroépen gevangen na men. De orde is thans hersteld dank zij ingrijpende maatregelen van de nieuwe commandant, generaal Boat- ner. Maar de rode onderhandelaars te Panmoendjon hebben intussen kunnen profiteren van het „argu ment", dat de Amerikanen de krijgs gevangenen slecht behandelen, ze „afslachten", en dat hun motieven voor het achterhouden van niet te rugwillende gevangenen lang niet zo edelaardig zijn als zij beweren. Ook om 'het naadje van deze kous Ondanks alle Britse waarschuwingen Drie tankers klieven op het ogenblik, volgens A. P., de golven van de Indi sche Oceaan, geladen met 15.000 ton Perzische ruwe olie en met als einddoel Zwitserland (via Italië), Noorwegen en Denemarken ondanks de krach tige waarschuwing van de „Anglo-Iranian Oil Cy" aan alle eventuele kopers, dat zij met dergelijke aankopen de rechten van de Britse maatschappij schenden. Het betreft hier de eerste grote olietransactie van Perzië, sinds de olie-industrie werd genaast. ITALIANEN WAREN TUSSEN PERSOON. De olie, die bestemd is voor de Zwitserse maatschappij „Bubenberg Petroleum Company" zal in een Ita liaanse haven gelost worden voor raffinage door de pas opgerichte Ita- laanse oliemaatschappij „EPIM" („Ete Patrolifero Italia Medio Orien- te"), waarna zij naar Zwitserland zal worden doorgezonden. Weliswaar heeft Italië gisteren, in antwoord op een Brits protest, verzekerd, dat het geen importvergunningen voor de olie zal verstrekken, maar Italiaanse zakenkringen wijzen er op, dat het hier doorvoer van olie betreft, waar tegen weinig gedaan zal kunnen worden. De „Rose Mary" moet over twee dagen Suez aandoen, maar de Britse marine zal het schip niet aanhouden, zo is te Londen bekendgemaakt. Wel heeft de „Anglo-Iranian" de kapitein geseind, dat de tanker zich naar Aden moet begeven, maar het lijdt nauwelijks twijfel, dat de „Rose Ma ry" rechtstreeks naar Suez zal door stomen. Want op een kort te voren ontvangen telegram van de Britse maatschappij, dat de tanker de olie weer in Koeweit (Brits protectoraats- gebied) moest lossen, seinde de kapi tein terug, dat hij in charter voor de Zwitserse Bubenberg-firma vaart en met de „Anglo-Iranian" niets te ma ken heeft. Proefballon. Alle omstandigheden wijzen er overigens op, dat het hier gaat om een proefballon, die tot doel heeft de Britse reactie te peilen. Engeland immers beschouwt de naasting der olie-industrie door Perzië als onwet tig en houdt vast aan zijn standpunt, dat de Perzische olie eigendom is van de „Anglo-Iranian". Elke actie te weten is lord Alexander naar Ko rea gereisd. Hij zal daar tevens gelegenheid hebben om van nabij kennis te ma ken met Syngman Rhee, de Zuid- Koreaanse president, die op het ogenblik een hoogst bedenkelijke politiek voert. Zijn ambtstijd loopt nl. ten einde en hij maakt alle kans om niet herkozen te worden. Daar om heeft hij een soort staatsgreep uitgevoerd en de staat van beleg af gekondigd om eens duchtig huis te kunnen houden onder de leden der oppositie in de Nationale Vergade ring. En daar staan de legers der Ver enigde Naties nu, die de democratie op Zuid-Korea aan het verdedigen zijn; zij zijn geenszins gesticht door het optreden van heer Syngman. Het is goed er aan te herinneren, dat het doel der UNO-actie niet uit sluitend is: het redden van Zuid- Korea uit de handen der rode inval lers, maar het afgrendelen van de rode agressie in het algemeen. De UNO heeft willen tonen, dat het geen agressie duldde waar ook ter wereld en er zich met geweld tegen verzetten zou. Dit is een doel, dat uitgaat boven de Koreaanse aangelegenheid zelf en dat waard is te blijven nastreven, hoe weinig bevredigend het resul taat op Korea zelf ook mag zijn. Zaterdag hebben Amerikaanse wachtposten met traangas gevulde handgranaten in twee van de nieu we afdelingen voor vijfhonderd man van het krijgsgevangenenkamp op Koje moeten werpen om massazang, die tussen acht en zes uur verboden is, tot zwijgen te brengén. Aan het bevel met zingen op te houden had den de gevangenen geen gehoor ge geven. De overtreders bevonden zich onder de gevangenen, die Dinsdag uit afdeling 76 zijn overgebracht na hevige strijd. Het dodenaantal tengevolge van deze strijd in afdeling 76 is inmid dels tot 40 gestegen, doordat een der gewonde krijgsgevangenen is bezweken. Een tweede incident deed zich voor, toen Noord-Koreanen in een der nieuwe verblijven weigerden naaf buiten te komen voor een on derzoek naar hun antecedenten en het laten nemen van vingerafdruk ken. De Amerikaanse wachtposten maakten ook hier van traangas ge bruik, waarop de orde kon worden hersteld. Amerikaanse soldaten bevrijdden ongeveer 250 anti-communistische gevangenen uit afdeling 606, nadat één van hen ontsnapt was en de Amerikanen had meegedeeld, dat de betrokkenen in levensgevaar ver keerden. De Amerikanen maakten gebruik van traangas. Afdeling 606 is een van de klei nere verblijven, waar de gevangenen na de zuiveringsactie zijn onderge bracht. SUPERFORT VERONGELUKT I Donderdagavond is een B-29 (su- perfort) in het van haaien wemelen- Een bekend herenmodemagazijn, dat een onlangs gereed gekomen pand in de zeegebied, 75 mijl ten Westen van Rotterdams nieuwe centrum gaat betrekken, houdt in zijn oude gebouw een Kwajalein (Marshall-eilanden) ge- Amerikaanse verloting ten bate van de Stichting 19401945. Echte stand- stort. Slechts één lid van de beman- werkers zó van de markt zorgen voor de „couleur locale" op de mode- ning van 11 is tot dusver gered. Het markt, waar de hele voorraad herenkleding uit het oude gebouw wordt toestel was op weg van Kwajalein verkocht. j naar Goearn. tegen de verkoop van Perzische olie zal echter moeten uitgaan van de „Anglo-Iranian", zo verklaarde gis teren nog het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken. De contracten voor de olie, bestemd voor Noorwegen en Denemarken, zijn afgesloten door de honoraire Deense consul te Rome, Luigi Amen- duni. Hij was vol vertrouwen, dat de „Britten geen moeilijkheden of poli tieke complicaties zullen riskeren" bij de aflevering van de 14.000 ton olie, die hij heeft besteld. Hij had een maand lang bespre kingen gevoerd in Perzië o.m. met premier Mossadeq en daarbij had hij een contract gekregen voor de export van 200.000 ton olie. Amen- duni had gesproken met hoge rege ringsambtenaren in Noorwegen en Denemarken, en dezen hadden zich bereid verklaard, de olie te kopen tegen een prijs, die 18 lager is dan de wereldprijs. „Het is jammer voor hen, die niet op deze aanbiedingen zijn ingegaanvoegde de con sul er aan toe. AANVARING IN HET KANAAL Het 3899 ton metende Engelse schip „Baron Douglas" is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag in het Ka naal in aanvaring gekomen met een Joegoslavisch schip, de „Korenica". De „Korenica" heeft zware schade aan de boeg boven water opgelopen en heeft op de plaats van de aanva ring het anker uitgeworpen. Om over vieren hedenmorgen bevond het 10.172 ton metende Nederlandse tankschip ,.Caltex Den Haag" van de Nederlandse Pacific Tankvaartmaat- schappij N.V. te Den Haag zich bij het Engelse schip. Venezuela heeft zijn diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie verbroken. Een week geleden werden twee Sow jet-Russische onderdanen op het vliegveld Maiquetia te Caracas gear resteerd, daar zij er van werden ver dacht betrokken te zijn bij politieke activiteit. De Sowjet-Russische zaak gelastigde Krilof en een Sowjet-at- taché poogden toen hun vrijlating te bewerkstelligen. Woensdag kreeg de Vénezolaanse zaakgelastigde te Mos kou van zijn regering de opdracht te protesteren tegen de houding der twee Sowj et-diplomaten en om hun onmiddellijke terugroeping te ver zoeken. Zullen zij aanvallen of niet? Onder officieren van het hoofdkwartier der geallieerde strijdkrachten te Tokio spreekt men er over, dat de communisten op het ogenblik ongeveer een millioen manschappen hebben in Noord-Korea of voor de strijd gereed in Mandsjoerije. Op een front van 150 kilometer zien de troepen der V'. N. zich gesteld tegenover Chinese troepen, welker artillerie- en mortiersterkte toeneemt en die ruim 1800 vliegtuigen, grotendeels moderne straaljagers, bezitten. Alleen ter zee handhaaft het commando der V. N. zijn onaange taste overmacht. Generaal Van Fleet is van oordeel, dat de linie der V.N. niet doorbro ken zou worden door een communis tische aanval, doch bevelhebbers aan het front tonen zich kennelijk be zorgd over het hoge percentage on ervaren manschappen aan de zijde der V.N., aldus Reuter. Sinds de laatste gevechten op grote schaal zijn bijna alle ervaren geallieerde strijders vérvangen door manschap pen, die de vuurdoop nog niet heb ben ondergaan. De inlichtingen dienst gelooft, dat aan communis tische zijde een hoog percentage der manschappen strijders zijn, die er varing hebben opgedaan in Korea of tijdens communistische veldtochten tegen Chinese nationalisten. De officieren van het hoofdkwar tier geloven algemeen, dat de Chi nezen met een aanzeggingstermijn van drie dagen een grote aanval zoiv den kunnen verrichten. Ten bewijze van de grote voorraad munitie der communisten voeren de officieren aan, dat de Chinese artil lerie in de afgelopen weken son ge dagen ruim tienduizend granaten heeft afgevuurd. DE REPATRIëRING DER KRIJGS GEVANGENEN. De onderhandelaars der V.N. en der Noordelijken over een waocn- stilstand in Korea hebben een plan aanvaard, groepen van het Roode Kruis van beide partijen te laten helpen bij het repatriëren van krijgs gevangen, indien een wapenstilstand wordt gesloten, aldus meldt de Brit se Roode Kruisvereniging. Er zouden drie groepen worden gevormd met totaal zeventig vertegenwoordigers van beide partijen. Een groep zou werken in het gebied, dat onder communistische controle staat, de tweede in het gebied van de V.N. en de derde in de neutrale zone. Gromyko naar Londen Radio Moskou maakte gisteravond bekend, dat Andrei Gromyko, pl.v. minister van Buitenlandse Zaken der Sovjet Unie, is benoemd tot ambas sadeur te Londen. Hij volgt daar Georgi Zaroebin op, die vandaag uit Londen vertrekt om via Moskou waar hij instructies zal ontvangen naar Washington te reizen, waar hij de Sovjet Unie zal vertegenwoordigen als ambassa deur. Tegelijk met zijn aanstelling als am bassadeur in Engeland, is Gromyko ontheven van zijn functie als pl.v. minister van Buitenlandse Zaken hetgeen volgens A.N:P. beschouwd wordt als degradatie. In Washington neemt Zaroebin de plaats in van Alexander Panyoesjkin, die gisteren benoemd werd tot Rus sisch ambassadeur te Peking. DE EERSTE ATOOM-DUIKBOOT President Truman zal Zaterdag de kiellegging van de eerste „atoom duikboot" der V.S. de „Nautilus" te Groton (Connecticut) bijwonen. De president verklaarde de vorige week, dat hij bij deze gelegenheid zal spre ken over „de verbazingwekkende nieuwe technische ontwikkeling bij de marine". fyïinkPumenfilaag. in Midden-Ö.alten De hevigste sprinkhanenplaag, sedert 81 jaar bedreigt uitgestrekte gebieden in Afrika, het Midden Oosten en Zuid-Azië met hongersnood. In Iran wor den door het Ministerie van Landbouw in samenwerking met vijf andere landen en de organisatie van landbouw en voedselvoorziening van de Ver enigde Naties uitgebreide maatregelen getroffen ter bestrijding van de vraatzuchtige dieren. Amerika stelde vliegtuigen, piloten, experts en ver delgingsmiddelen ter beschikking. Hoe erg deze invasie van sprinkhanen is kan men zien op de foto. Muren en ramen van een Iraans huis zijn met zwermen van insecten bedekt. HINDERNISSEN TE BONN EN EEN OPTIMISTISCH MINISTER West-Duitsland zal eind 1953 een contingent voor het Europese leger van rond een half millioen man op de been hebben, zo heeft Adenauers gevol machtigde voor veiligheidszaken, Theodor Blank, Vrijdag voor de buiten landse pers verklaard. Blank baseerde zijn prognose op de verwachting, dat alle betrokken Landen het legerverdrag vóór het einde van dit jaar zullen hebben geratificeerd. Duitsland zou daarin volgens hem voorgaan en hij Koesterde geen twijfel dat het parlement in Bonn het verdrag medio Augus tus zal hebben aanvaard. Het zou Duitsland niet meer dan twaalf maanden kosten zijn twaalf divisies op de been te brengen, met dien verstande dat deze divisies dan pas medio 1954 strijdvaardig zouden zijn. Als voorwaarde voor een zo snelle uitvoering der verdragen noemde Blank, dat eerst beslist zou worden over het lot van die Duitse gevangenen, die door de Duitsers niet als oorlogsmisdadigers worden beschouwd. „Wanneer dit niet gebeurd is, kan men van geen Duitser verlangen, dat hij de uniform aantrekt", aldus Blank. moeilijkheden. Veeleer zullen tempo en ratificatie afhangen van twee an dere organen, namelijk de Landen- kamer en het Staatsgerechtshof. Het verzoek van de Bondspresident om de verdragen door het gerecht aan de Grondwet te laten toetsen, bete kent in elk geval, dat de ratificatie niet van kracht zal kunnen worden vooraleer dit rechterlijk college advies zal hebben gegeven. De regering maakt zich over de uitspraak van het gerecht niet al te ongerust, voor al nu het advies aan de president door het gehele 'college van Karls ruhe zal worden uitgebracht. De belangrijkste hindernis voor een snelle ratificering zal wellicht de Landenkamer of Bondsraad blijken te zijn, waarin de regering niet over een meerderheid beschikt. Een po ging van de regering om het veto recht van dit orgaan,, dat de rechten der landen tegenover centralistische tendenties met kracht verdedigt, te ontgaan, schijnt tot mislukken ge doemd. De regering heeft het vol doende geacht slechts een deel der verdragen aan de toestemming van de Bondsraad te onderwerpen. De vertegenwoordigers der landen heb ben echter algemeen verzet aange tekend en zullen vermoedelijk even eens de hulp van het Staatsgeredht inroepen, wanneer de regering niet alsnog de gehele verdragen aan het vetorecht der Landenkamer onder werpt. Het wordt met dat al in Bonn nog hoogst twijfelachtig geacht, of dr. Adenauer in zijn opzet van een rati ficatie der verdragen in Juli of Augustus zal slagen. Voorshands hebben de partijen zelfs al gewei gerd voor dit doel de vacantie van het parlement, die 20 Juli moet be ginnen, uit te stollen. Blank heeft zijn optimistische tijdprognose gesteld op een ogenblik, waarop zich in Bonn vele hindernis sen voor een spoedige ratificatie der Europese verdragen opstapelen. De Bondsregering heeft Vrijdag in haar officiële bulletin nogmaals de wens tot een ratificering nog vóór de par lementaire vacantie uitgedrukt. Er hangt volgens dit regeringsorgaan voor geheel Europa veel af van het tijdstip, waarop Duitsland de ver dragen aanvaardt. „Duitsland staat op een voorpost en de organisatie der verdediging zou opnieuw moeten worden geconcipieerd, indien de Bondsrepubliek niet zou ratificeren. Daarom richten de blikken der an dere landen zich op Bonn en deze verwachten, dat de Bondsrepubliek zal voorgaan". Er mag volgens de Bondsregering thans geen tijd meer verloren gaan. Daarentegen zijn er in Bonn en in de Duitse pers talrijke stemmen op gegaan, die zich tegen een overijld tempo verzetten en die het Franse initiatief, om vóór de aanvaarding der verdragen nog tot een bespreking met Rusland te komen, krachtig on dersteunen. Hoewel ook verschillende afgevaar digden der regeringspartijen zich voor een nieuwe conferentie met Rusland en tegen overijlde ratifica tie der verdragen hebben uitgespro ken verwacht de regering van de zijde van de Bondsdag de minste VERGIF IN HET PALEIS VAN DE BEY. Naar te Tunis vernomen wordt, heeft de Bey via premier Bakkoesj de Franse resident-generaal verzocht een onderzoek te doen instellen naar aanleiding van een poging tot moord door middel van vergif in het paleis van de Bey. Het is nog niet bekend tegen wie de poging tot moord gericht was. Waarschijnlijk heeft Engeland al in 1960 atoominstallatics, die electrici- teit produceren. Dit werd gisteren door Lord Cherwell, Churchill's advi seur voor atoom-aangelegenheden, in het Hogerhuis medegedeeld. Hij deed verder de verrassende mededeling, dat, indien de Britse atoombommen niet meer nodig zijn, zij gebruikt kunnen worden als energiebron voor de atoom-installa ties die electriciteit opwekken. Atoomkracht wordt meer en meer gewenst geacht voor het opwekken van electriciteit, daar de steenkool, waarmee dit tot nog toe geschiedde, schaarser en duurder wordt. Vorig jaar gebruikte Engeland 35 millioen ton kolen voor de electriciteitsvoor- ziening en tegen 1963' zal er nog 13 millioen ton meer nodig zijn, indien er tenminste geen atoomkracht wordt aangewend. De dreiging van een nieuwe sta kingsgolf in West-Duitsland is voor lopig afgewend door een overeen komst, die gisteren tussen bondskan selier Adenauer en de president van het Duitse Vakverbond, Fette, werd bereikt. Besloten werd, dat het hangende ontwerp voor een bedrijfswet door een commissie uit leden van de Bondsdag (4) van het vakverbond (4) zal worden besproken, alvorens het in het parlement zal worden be handeld. De talrijke korte stakingen uit protest tegen het ontwerp, dat naar de mening van het verbond de arbeiders niet voldoende medezeggen schap in de bedrijven zou garande ren, zijn thans afgelast. Lof maakt een wijs man beschei den, maar een dwaas verwaand. ZATERDAG 14 JUNI 1952 43ste JAARGANG No. 12612 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1 -50

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1