Leimuiden krijgt brug over de Drecht De middenstand en de overheids-bemoeiïng „Niet ieder overheidsingrijpen is vrijheidsbeperking" Lekker sla-aanmaken Aanmeldingen voor Australië 30.000 gepasseerd 3n audiëntie Rif. de JCoaingin De oefening „Uilenspiegel EEN NIEUW SYSTEEM VAN BRUGGENBOUW DONDERDAG 12 JUNI 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Mr. dr. A. A. van Rhijn, staats secretaris van Sociale Zaken, sprak hedenmiddag over het onderwerp „Bestaanszekerheid bij een redelijk bestaanspeil ook voor de midden stand" op een congres van het Ne derlands Verbond van Middenstands verenigingen, dat ter ere van het 20- jarig bestaan van het verbond te Amsterdam was belegd. Er zijn verschillende redenen waarom een redelijk bestaanspeil in de middenstand nog onvoldoende werd bereikt. Een van de redenen is, dat het huidige productieproces zich onregelmatig ontwikkelt langs de banen van hoogconjunctuur en laagconjunctuur en dat gedurende een laagconjunctuur een invasie van werklozen plaatsvindt, die de over bezetting bevordert. Goede conjunc- tuurpolitiek is daarom een belang ook van de middenstand. Voorts heerst in de middenstand nog een ge brek aan organisatiebesef. De econo mische en zedelijke betekenis der or ganisatie wordt nog onvoldoende in gezien. Sanering en ordening zullen meer evenwicht moeten brengen in vraag en aanbod. De vrijheid is daarbij een groot goed. Maar de vraag is: welke vrijheid wordt bedoeld? De vrijheid van de kapitaalkrachtigen om de kleine middenstanders het leven on mogelijk te maken, de vrijheid van de consument om tegen een onrede lijk lage prijs te betrekken en de onbeperkte vrijheid zich als midden stander te vestigen brengen geen vrij heid maar wanorde. Niet iedere over heidsbemoeienis is vrijheidsbeper- Ex-politieke gevangenen bijeen Gistermiddag is het zevende con gres van de Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke gevangenen (Uit de bezettingstijd) door mr. G. Ch. Aal- ders uit Dordrecht geopend. Dit con gres wordt te 's-Hertogenbosch ge houden en er nemen ongeveer 500 oud politieke gevangenen aan deel, die gedurende de congresdagen üe gasten zijn van de burgerij. De openingszitting, welke in de Casino-schouwburg werd gehouden, werd bijgewoond door de commissa ris der Koningin, prof. dr. J. E. de Quay zelf oud gedetineerde, de bur gemeester van 's-Hertogenbosch, mr. Loeff en enkele buitenlandse gasten onder wie de prefect van het Seine- departement, de heer Pouzet. Na de reder, van de voorzitter, mr. Aalders, overhandigde de heer Pou zet aan de voorzitter van de ..Fede ration Internationale Libre des De- portés et internés de la Resistance de heer J. de Swart uit 's-Hertogen bosch. de gouden plaquette van de stad Parijs. De heer De Beaumarche, onderscheidde de heer Swart namens de Franse minister, voor de belangen van oud-gedeporteerde en geïnter neerde verzetsstrijders, met de me daille voor deportatie, internering en verzet. Na de openingszitting begaven ae ex-politieke gevangenen zich naar de fusiladeplaats van het voormalige concentratiekamp te Vught, waar een plechtige dodenherdenking werd ge houden. In de loop van de avond werden de congressisten door het gemeente bestuur ten stadhuize ontvangen. SUIKERPRODUCTIE MOET OPGEVOERD WORDEN. Onder grote belangstelling van ge nodigden uit binnen- en buitenland werd Woensdagmiddag het nieuiwe gebouw van het Instituut voor Ra tionele Suikerproductie te Bergen op Zoom door de minister van Land- bouw, Visserij en Voedselvoorzie- ning, de heer S. L. Mansholt, offi- cieel geopend. De minister wees in zijn toespraak op het voornaamste doel van dit in- i stituut: het opvoeren van de renta- j biliteit der suikerproductie in Ne derland en onderstreepte de beteke- j nis van de suikerbietenteelt voor de welvaart van ons land. Het suikerverbruik is in Nederland zó groot, dat een deel moet worden geïmporteerd. Daarom is van het grootste belang, dat er in Nederland zoveel mogelijk suiker wordt ver- king. De overheid Ibrengt dikwijls de vrijheid. Daarom is onjuist de leuze: vrijheid van overheidsbe moeienis. Zo nodig moet gelden: vrijheid door overheidsbemoeienis. Op sociaal terrein zal ook voor de middenstand aandacht moeten wor den gegeven aan een behoorlijke ouderdomsvoorziening en kinderbij slagregeling, welke de huidige nood- regeling vervangt. Op economisch terrein is verbetering te verwachten van een toepassing der publiekrech telijke bedrijfsorganisatie. In het nieuwe ontwerp vestigingswet wordt terecht een ruimere plaats aan de P.B.O. ingeruimd, aldus mr. dr. Van Rhijn. WIJZIGING OMZETBELASTING SPOEDIG INGEDIEND. Zeer waarschijnlijk zal het ont werp voor de nieuwe wet op de om zetbelasting, waarbij de kleinhandel van deze heffing zal worden vrijge steld, nog voor het einde van de lo pende parlementaire periode bij de Tweede Kamer worden ingediend. (Volkskr.). Lekker sla-aanmaken was vroeger een heel karwei, J waar van alles aan le pas kwam. Maar met De Gruyter's^f slasaus is het in een wip j gebeurd. Even een scheutje over de sla even mengen en 't is klaar. Zo zacht, zo fijn gekruid, dat is sla op zijn. aller-allerbest. Wat zou U toch moeite doen, als LJ het met De Gruyter's slasaus zo goed en gemakkelijk hebben kunt? Een grote fles van 80 cent is erg voordelig en U krijgt er een cassabon bij voor 10 procent korting. Vervoerscapaciteit reeds onvoldoende Het aantal aanmeldingen in Nederland voor emigratie naar Australië heeft de 30.000 overschreden en daarmede een zodanige omvang aangenomen, dat reeds thans vaststaat, dat de maximale vervoerscapaciteit voor 1952 niet voldoende zal zijn. De commissaris voor de emigratie acht het dan ook gewenst, er de aan dacht van belanghebbenden, die zich na 15 Juni aanmelden, op te vestigen, dat geen enkele zekerheid omtrent vertrek kan worden gegeven. Dit is niet van toepassing op gevallen van gezinshereniging en op degenen, die over goedgekeurde huisvestingsverklaringen beschikken. Reeds thans kan worden medegedeeld, dat ten aanzien van personen, werkzaam in de metaalindustrie en de agrarische sector, alsmede huishou delijk personeel, aangenomen mag worden, dat deze groepen in het pro gramma 1953 een hoge prioriteit zullen hebben. De Nederlandse regering heeft het 11.080 brt. metende m.s. „Nelly" ge huurd voor een reis met circa 1250 emigranten naar Australië. Het vertrek is bepaald op 11 Juli v?n de Lloydka^ te Rotterdam, is bepald op 11 Juli van de Lloydkade te Rotterdam. NIEUW BOSSCHE SPOORWEGSTATION VOORLOPIG GEOPEND. Het hoofdgebouw van het nieuwe Bossche station is gisteren onofficieel voor reizigers en publiek geopend. Hoewel de inrichting van het gebouw nog provisorisch is, is de nieuwe re geling voor iedereen een uitkomst. Men heeft zich zeven jaren moeten behelpen', al geschiedde zulks zonder enige stagnatie. Vorig jaar Mei is men met het slopen van het oude station, welk bouwwerk van Ed. Cuy- pers bij de bevrijding in vlammen opging begonnen. Het bouwwerk, dat na een jaar is verrezen, wacht nog op verdere voltooiing. Men is nog bezig met de bouw van een restau rant, een fietsenbewaarplaats, een kapperssalon enz. Men verwacht de officiële opening rond Augustus. FRIESLAND: 20 PROCENT VAN MELKPRODUCTIE. Het zal niet zo lang meer duren of Friesland zal evenveel koeien als inwoners tellen, zo zei de commissa ris der Koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan toen hij Woens dagmiddag te Donkerbroek de nieuwe Coöperatieve zuivelfabriek „Het Kla verblad" Welke thans de modernste van Friesland is, opende. Momenteel bezit Friesland 17 pro cent van de totale Nederlandse gras- oppervlakte en daarop weidt 16 pro cent van de Nederlandse veestapel. In Friesland wordt 20 procent van de Nederlandse melk-productie gele verd. Die melkproductie is voor de deviezenposite van veel belang, daar de zuivel voor 10 procent van onze deviezen zorgt. De Nederlandse pater van het God delijk Woord Frans Simons uit Tege- len is benoemd tot bisschop van In- dore in India. De nieuwe bisschop werd op 13 Juli 1908 geboren en stu deerde in Uden, Helvoirt en Rome. KLOOSTERZUSTER VIERT DIAMANTEN JUBILEUM. Op 19 Juni hoopt de Eerwaarde Zuster Maria Liduine, van de Zus ters Penitenten Recollestinen, te Woerden haar diamanten klooster- feest te vieren. Zuster Marie Liduine. in de wereld Maria Stoopman, werd op 8 Februari 1871 te Overschie ge boren en trad op 17-jarige leeftijd in de Congregatie der Zusters Peni tenten Recollestinen van de Onbe vlekte Ontvangenis te Roosendaal Na haar professie onderwees zij vijf jaar lang aan de kweekschool te Am sterdam en stond daarna gedurende acht jaren aan het hoofd van het weeshuis te Breda. Na 13 jaren in de verschillende huizen in Den Haag werkzaam te zijn geweest, werd zij benoemd tot kosteres in het pen sionaat der Zusters te Woerden, waar zy nu reeds 30 jaren in goede ge zondheid verblijft. Brandje op de O. 21 In de keuken van de Nederlandse onderzeeër O 21 is gisteren, toen het schip ging duiken, brand uitgebro ken. Twee matrozen slaagden et echter in de onmiddellijke omgeving af te sluiten en de schade tot het minimum te beperken, aldus meldt Ass. Press, uit Cherbourg. Een breuk in de olie-leiding was de oorzaak van de brand. De kapi tein gaf bevel het schip onmiddellijk boven te laten komen en riep de hulp in van het marinestation van Cherbourg. Er werden sleepboten ge zonden, doch de 021 voer op eigen kracht de haven binnen. Ondertus sen had men het vuur gedoofd. Gis- teravond was de 021 weer in staat naar zee te gaan. De Australische minister-president, de heer Robert Menzies, is Woensdag, vergezeld van zijn echtgenote, door H. M. de Koningin Juliana ten paleize Soestdijk in audiëntie ontvangen. De Australische ambassadeur, de heer Alfred T. Stirling en mevrouw Stirling waren eveneens de gasten van, H. M. Op de foto zien we van rechts naar links: H. M. Koningin Juliana, Robert Menzfës, Alfred Stirling, mevrouw Stirling, Z. K. H. Prins Bernhard en mevrouw Menzies. Langs de grens DIEFSTAL VAN KOPER IN ZIEKENHUIS. Personeelsleden van het Algemeen Provinciaal, Stads- en Academisch ziekenhuis te Groningen zijn door de Groninger recherche gearresteerd en ter beschikking van de justitie ge steld. Zij zijn in het huis van bewaring opgesloten verdacht van diefstal van koper. De verdachten «zijn de 49-ja- rige W. T., de 40-jarige H. E., de 37- jarige J. H. en de 48-jarige J. H. van T. Zij waren reeds vele jaren in vaste betrekking van het academisch ziekenhuis. Zij zullen vervolgd worden wegens het stelen van koperen buizen, voor namelijk oud materiaal, dat bij de aanleg van nieuwe leidingen in het academisch ziekenhuis vrijkwam. Ook oud materiaal, dat in de kelders van het ziekenhuis lag opgeslagen, schijnt te zijn meegenomen. W. T. wordt ervan verdacht het koper te hebbeni verkocht. De op brengst werd samen gedeeld. Een vijfde persoon, die verdacht werd van heling, werd eveneens vastge houden, doch is later weer op vrije voeten gesteld. Het 32ste regiment infanterie, met andere wapens versterkt tot een re gimentsgevechtsgroep van ongeveer 6000 man, oefent op het ogenblik te gen 'n Belgische regimentsgevechts groep ter sterkte van 4000 man rond de Belgisch-Nederlandse grens tus sen Eindhoven en Leopoldsburg. De ze oefening duurt van 11 tot 13 Juni en draagt de codenaam „Uilenspie gel". „Uilenspiegel" is in hoofdzaak een oefening voor de staven. Dit is be grijpelijk, wanneer men bedenkt, dat het 32ste regiment infanterie als een der onderdelen van de derde divisie midden September zal deelnemen aan de grote geallieerde manoeuvres in West-Duistland. Voor de Nederlandse onderdelen, die gelegerd op de Veluwe, begon de oefening Dinsdag met een opmars naar de Oirschotse heide, waar de gevechtsgroep werd geformeerd. De ze concentratie 600 wagens reden in de colonne verliep hier en daar niet zonder verkeersopstoppingen. In de nacht van Dinsdag op Woens dag trokken de Nederlanders in de richting van de grens en gingen om 6 uur op dè lijn EerstelWesterho ven tot de aanval over. Een groot deel van de Woensdag middag werd besteed aan het force ren van een overgang de bruggen waren „opgeblazen" en het vor men van bruggenhoofden. De rook gordijnen, die de overgang over het kanaal moesten dekken, werden op aanwijzingen van een wat al te ze nuwachtige Belgische hulpploeg te vroeg gelegd. Tot overmaat van ramp zetten de rookgranaten nog een deel van de oeverbeplanting, bestaande uit kurkdroge jonge dennen, in brand. Uitbreiding van de brand kon gelukkig worden voorkomen. Vandaag breken de Nederlandse soldaten uit in de richting Leopolds burg. Daar zal tot slot op Vrijdag een grote aanval, met een Belgische tegenaanval nadien, worden uitge voerd. ZWALUWNEST IN HUISKAMER. Aan een balk in de huiskamer van de familie J. Groot Mz. te Middelie (N.-H.) heeft een zwaluwpaar een nest gebouwd. Eerst hadden de vogels een nest aan de buitenmuur, doch toen deze voor herstelwerkzaamhe den werd uitgebroken kozen zij een geschikt punt, boven de tafel, bin nenskamers als domicilie. De Gouden Lis Onderscheidingsteken in Zuid-Holland Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben Provinciale Staten medegedeeld dat zij het op prijs zou den stelleni in voorkomende gevallen door toekenning van een onderschei dingsteken te kunnen doen blijken van de erkentelijkheid van het pro vinciaal bestuur jegens personen, die zich voor de provincie bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt. G.S. stellen voor tot instelling van een zo danig onderscheidingsteken over te gaan. Naar hun mening zou dit kun nen bestaan uit een draagspeld in de vorm van een lis, uitgevoerd in goud. In beginsel zou een ieder voor deze onderscheiding in aanmerking kun nen komen. Alleen zouden zij de Commissaris der Koningin en de le den der Staten onder wie uiter aard de leden van het college van Gedeputeerde Staten zijn begrepen daarvan ook na hun aftreden als zo danig willen uitsluiten, voor zover althans de verdiensten, waarop de toekenning zou moeten berusten, in de genoemde kwaliteiten mochten» zijn verworven. Het is de bedoeling, dat „De Gou den Lis" slechts in zèer bijzondere gevallen zal worden toegekend. Weg Amsterdam-Rotterdam bekort In Leimuiden wordt op het ogen blik gewerkt aan een object dat uniek zal zijn in heel het land. Het is de nieuwe brug over de Drecht, de rivier op de grens van Noord-Hol land, Utrecht en Zuid-Holland, die de verbinding vormt tussen de Aar en de Amstel. Het unieke zit 'm niet zozeer in de brug zelf, went bruggen heeft Nederland bij de vleet, maar het wordt een brug in een heel bij zondere uitvoering waarvan op deze grootte ons land er nog geen kent. De werkzaamheden werden enke le jaren getraineerd. Men studeerde op en experimenteerde met een nieuwe procédé en zou dat slagen, dan had men tevens de oplossing voor de problemen waarmede men in die streek zat. De Drecht is zeer mooi, maar ze is ook breed. Vele pij lers in het water zouden dit beeld tenzeerste verstoren. Voorts 'zou de brug met bogen in normale ge vallen veel hoger boven het pol derland uitsteken en dat is esthe tisch niet mooi in het beeld van het vlakke polderland. De brug wordt nu gebouwd vol gens het systeem van de Franse in genieur M. E. Freijssinet, in voor- bespannen beton. Het wordt een „statisch onbepaalde constructie", die, naar men verwacht, veel belang stelling zal trekken onder de tech nici. De onderbouw, verzorgd door de fa, Verhagen uit Breda voor onge veer 20.000.wacht al enige tijd op het aanbrengen van de bo venbouw. Deze is op uitnodiging aanbesteed en dezer dagen gegund aan de N.V. „de Condor" te Amster dam voor de somma van 246.000. Het gehele werk zal derhalve bijna 370.000.kosten. Met deze brug, die ongeveer 80 meter lang en 15.40 m. breed is, wordt de Drecht in één keer overspannen. Het mooie aanzien wordt niet geschaad door pijlers en de breedte van de vaargeul wordt niet verkleind. Dit wordt mogelijk gemaakt door de nieuwe vinding. De middenoverspanningen zijn 30,60 m., de twee zijoverspanningen elk 19.20 m. Het brugd'ek krijgt twee rijbanen, elk 6 meter breed, gescheiden door een z.g. „vluchtheuveltje" van plm. 1.80 m. breedte. De doorvaarthoogte zal bedragen plm. 4 meter en de breedte weinig minder dan de Drecht zelf ter plaatse breed is. Deze vaste brug is esthetisch mooier en de .kosten bedragen niet meer dan volgens de normale bouw wijze. En zijn nu zes pijlers uitge- spaard, twee in het water en vier in het land, pijlers die niet mooi zijn en veel „ruimte" innemen. Het hart van de brug komt plm. 8 meter boven het polderland uit. In het andere geval moet men met veel hogere overspanningen werken en dan is het aanzien van de burg vrij breed. Nu is het aanzien van de brug veel slanker, daar de constructie hoogte in het midden van de brug maar 75 cm. is. Na plm. een maand voorbereiding wordt de brug verder ter plaatse ge construeerd. Hiermede zal ongeveer 1 jaar gemoeid zijn, zodat de nieuwe brug, die door zeer vele technici met een critisch oog zal worden bekeken, het .volgend jaar zomer wel in ge bruik genomen zal kunnen worden. En tegelijk met de voltooiing van deze overbrugging van de Drecht, kan worden gezegd, dat de grote provinciale verbindingsweg Rotter damAmsterdam, door het hart van Zuid-Holland, gereed is. Deze brug vormt n.l. het laatste kunstwerk in dit wegenplan. De weg achter Rijn- saterwoude om is inmiddels ook klaar gekomen. Nu komt de rest er van tot aan de Noord-Hollandse grens m uitvoering en daar ligt deze brug in als laatste grote kunstwerk, dat nog gemaakt moet worden. Dit gedeelte heeft een lengte van onge veer 1700 meter. De ontbrekende schakel is dan nog, voor wat de weg EEN SCHETS VAN DE TOEKOM STIGE BRUG OVER DE DRECHT TE LEIMUIDEN betreft, het gedeelte BoskoopAl phen a. d. Rijn, welk werk tegen die tijd hoogstwaarschijnlijk eveneens voltooid zal zijn tegelijk met de in uitvoering zijnde Rijnbrug te Gouw- sluis (Alphen). Het grote autover keer krijgt dan de beschikking over een route vanaf Rotterdam, volgend de nieuwe Rijksweg tot aan Wad- dinxveen, dan langs de Gouwe ach ter Alphen aan den Rijn, Rijnsater- woude en Leimuiden om, recht streeks naar de Rijksweg door de Haarlemmermeer naar de hoofdstad, een traject dat de twee grote haven en handelssteden ongeveer 10 a 15 km. dichter tot elkaar brengt. Deze weg zal weliswaar min of meer een secundaire weg blijven maar vanwe ge de kortere afstand wordt er toch een druk snelverkeer verwacht. Zelfs dan wanneer de eigenlijke primaire snèlverkeersweg van Rotterdam, via Den Haag naar Amsterdam iets kor ter wordt gemaakt door een nieuwe aansluiting vanaf Iepenburg naar de Haarlemmermeer en in aanmer king genomen, dat die weg beter is, zal de automobilist de nieuwe weg wel blijven prefereren.omdat hij door de kortere afstand tijd wint en benzine spaart. En is de nieuwe vaste brug over de Drecht het volgend jaar klaar dan zal ook de Tol-misère in Leimui den wel tot het verleden behoren Wilt U iets weten? Vraag: Wij behoren tot de z.g. klei ne zelfstandigen. Ons gezin bestaat uit zes personen nl. vader, moeder en vier kinderen, resp. 23, 21, 17 en 14 jaar oud. Zoudt u denken, dat wij in de termen vallen voor kinderbij slag voor zelfstandigen? Antwoord: Neen, u valt niet in de termen, omdat u slechts één (14 j.), hoogstens twee (14 en 17 j.) kinde ren hebt, die voor bijslag in aanmer king kunnen komen, en er minstens drie vereist zijn. Vraag inzake de vermoedelijke grootte van uitkering krachtens de Nood wet-Drees. Antwoord: Wend u hiertoe tot de Raad van Arbeid. Wij kunnen geen schatting maken, daar wij uw inko men niet kennen. Vraag: inzake de bestrijding van miertr» in aardbeien. Antwoord: Wendt u eens tot een dro gist. Vraag: Op welk tijdstip wordt de kindertoeslag uitbetaald? fs het mo gelijk, dat begin Juni de tweede ter mijn nog niet uitgekeerd? Antwoord. Kinderbijslag wordt per kwartaal uitbetaald. Het tweede kwartaal is pas eind Juni afgelopen en de bijslag over dat kwartaal wordt in de eerste weken van Juli betaal baar gesteld. Vraag: Wat is het adres voor deel name aan de Nationale Bedevaart naar Lourdes? Antwoord: U kunt uw schrijven richten aan 't correspondentie-adres: Postbus 273, Den Eosch. Vraag: Route van Rijnsaterwoude naar Nunspeet; hoeveel km.? Antwoord: Rijnsaterwoude, Nieuw- veen, Mijdrecht, Vinkeveen, Loener- sloot, Vreeland, Kortenhocf, Hilver sum, Baarn, Eembrugge, Achterhoek, Nijkerk, Putten, Harderwijk, Nun speet; afstand pl.m. 115 km.w Vraag: Route HazerswoudeApel doorn. hoeveel km.? Antwoord: Hazerswoude. Alphen, Bodegraven, Woerden, Utrecht, De Bildt, Soesterberg, Amersfoort, Voort huizen, Oud- en Nieuw Milligen, Apeldoorn; afstand 115 km. Vraag: Route LisseHilversum; hoeveel Km.? Antwoord: Lisse, Leimuiden, Mij drecht, Vinkeveen. Loeruersloot, Kor- tenhoef, Hilversum; afstand 75 Km. Vraag: Route LisseVlaardingen; hoeveel Km.? Antwoord: Lisse, Sassenheim, Oegstgeest, Haagse Schouw, Voor schoten, Leidschcndam, Ypenburg, Delft, Overschie, Kethel, Vlaardin gen; afstand ruim 50 Km. Vraag: Route LeidenDa vos per motor; hoeveel Km.? Antwoord: Leiden, Zoeterwoude, Zoetermeer, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Zevenbergsche hoek, Bre da, Ulvenhout, Chaam, Baarle-Nas- sau, Turnhout, Retie, Desschei, Ba len, Leopoldsburg, Hechtel, Houtha len, Hasselt, Tongeren, Luik, Sori- mont, Grandménil, Houffalixe, Bas- togne, Arlon, Luxemburg, Thionvil- le, Metz, Nancy, Epinal, Mülhausen, Bazel, Rheinfeldcn, Brugg, Zürich, Wadeinswill, Pfaffikon, Weesen, Wallenstadt, Sargans, Landquart, Je- naz, Klosters, Davos; afstand pl.m. 1000 Km. Vraag: Mag men bij het jokerspel de joker opnemen voordat men uitge legd heeft? Antwoord: Noen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5