RIJNSTREEK Hoogheemraadschap Rijnland in verenigde vergadering bijeen Vereniging van Ned. Gemeenten, aid. Z.H. vergaderde in Leiden De heer M. Kouwenhoven 50 jaar organist-dirigent DONDERDAG 12 JUNI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA" 3 ALPHEN AAN DEN RIJN Belastingdienst De heer E. Klop penburg, assistent van de Rijksbelas tingdienst, wordt per 1 Juli a.s. overgeplaatst naar Amsterdam. (In voerrechten en accijnzen). De heer D. de Vries, momenteel assistent in laatsgenoemde inspectie werkzaam, wordt met ingang van dezelfde da tum naar Alphen overgeplaatst. Schenking voor Alphen's museum. Zoals wij Zatei-dag berichtten, heeft de Historische Vereniging voor Alphen aan den Rijn en omstreken, aangekocht het 18e eeuws pand aan de Rijnkade, met het doel hierin een museum in te richten voor de Rijn streek. Dat deze daad in brede kring waardering ondervintt, is het bestuur reeds gebleken. Belangrijker is, da4, die waardering ook wordt geuit, door het afstaan van waardevolle voorwerpen, ter „aankleding" van 't museum. En dit deed dezer dagen de heer T., toen hij de eerste schenking voor dit doel deed. Hij bood een schilderij aan, voorstellende de oude Heul met aanlegsteiger (van de Vol harding) omstreek: 1910. De schilde rij is gemaakt door een plaatsgenoot. Dit heeft dus in tweeërlei opzicht waarde voor de Hist. Vereniging. De geste van de heer T. verdient waardering, maar zeer zeker ook na volging. Doodgebeten Ten nadele van de hee M. van D. in de Hooftstraat wer den "Woensdagmorgen, door 'n hond, zeven konijnen doodgebeten. De die ren waren geborgen in een hok achter aan de Bloenvweg. Voor de eigenaar van de hond, de heer A. v. d. S., een schadepost. Het personeel van de N.V. „De Leerhoeve" heeft met twee grote autobussen een uitstapje gemaakt naar Harderwijk (boottocht) en de westelijke Veluwe. Het personeel van de frima Jongenburger maakte, eveneens per autobus, een reisje naar Antwerpen en Brussel. BOSKOOP Dame met bromfiets tegen trein gereden Aan verwondingen bezweken Gistermiddag kwam mevr. Van HuffelenVan der Bas, afkomstig uit Haastrecht, rijdend op haar brom fiets in de richting van het centrum, op de overweg van de spoorlijn GoudaAlphen a. d. Rijn, aan de Zijde te Boskoop, in botsing met de trein welke om ongeveer 14.14 uur aan het station arriveert. Volgens verklaringen van ooggetuigen werk ten de flikkerlichten op bedoelde overweg goed. In zorgwekkende toe stand werd het slachtoffer, dat op het laatste ogenblik nog pogingen in het werk stelde de trein te ontwijken, per ziekenauto naar het ziekenhuis te Gouda vervoerd, waar zij bij aan komst bleek te zijn overleden. SCHOOL-VERLATERS-ACTIE IN DEKANAAT GOUDA. Uitgaande van de diocesane K.J.B. en K.A.J. werd, voor de eerste maal dit jaar, een „Schoolverlaters-actie" georganiseerd. Deze actie heeft ten doel alle jongens, die de school gaan verlaten en naar het werk overgaan, bij deze overgang een speciale voor lichting te verschaffen op zedelijk en sociaal gebied en deze jonge mensen een zeer noodzakelijke steun te geven in het voor hen speciaal ook zo ge vaarvolle leven in het werkmilieu. Deze actie beestaat uit drie vor- mingsdagen op het Seminarie te Haastrecht en maandelijke contact avonden, te organiseren) in eigen pa rochie. De vormingsdagen werden voor de eerste keer gehouden van 16 19 April 1.1. Tot slot van deze eerste vormings dagen werd Dinsdagavond in het R.K. Verenigingsgebouw een ouder avond belegd, waarop de ouders van de school verlatende jongens waren uitgenodigd. Na een kort woord van welkom door de plaatselijke voorzit ter van de K.A.J., gaf de districts voorzitter, de heer M. van Dijk, een kort verslag van de drie dagen in Haastrecht. Vervolgens gaf pater Hilarion uit Haastrecht een zeer boeiende uiteenzetting over de ont wikkeling van het kind tot volwas sene. Hij besprak hierin de moeilijk heden van het kind in de verschillen de stadia en wees er op, dat de ouders op de eerste plaats de taak hebben hun kinderen van goede voorlichting te dienen. Hierbij dient te wor den opgemerkt, dat dit niet altijd plaats vindt, reden waarom de K.A.J. in het district Gouda tot deze „school verlaters-actie" is gekomen. Tenslot te hield de districts-voorzitter, de heer M. van Dijk, een begeesterende in leiding over wat de K.A.J. feite lijk is en beoogt, aangezien dit door de meeste buitenstaanders niet goed wordt begrepen. Tot slot deelde spr. mede, dat deze actie, gezien het gro te aarutal aanvragen, waarvan slechts een derde kon worden aangenomen, zeer zeker geslaagd genoemd kan worden en vestigde reeds de aan dacht op de volgende S.V.A.-dagen in Juli a.s. HAZERSWOUDE Wedstrijd van ambtenaren en ve teranen. Om de ouden van dagen een genoeglijke dag te bezorgen bij hun aanstaande reisje, is door de ambtenaren enerzijds en de vetera nen anderzijds het initiatief genomen een voetbalwedstrijd te organiseren ten bate vara de Hazerswoudse bejaar den. De ontmoeting zal plaats hebben op Zaterdag 14 Juni a.s. des avonds om 6 uur op het terrein van de heer L. Hofman alhier. De muziekvereni ging verleent haar medewerking. Om 5.30 uur 's avonds marcheren beide elftallen vanaf de hoek Pro- vicialeweg en Dorpstraat achter de muziek naar het sporterrein. De op stelling is als volgt: W. Geers (doel); C. v. d. aAr (back); A. H. Wesselingh (back); W. Willeboordse (linkshalf), H. M. Op dam (spil), P. Zuidwijk (rechtshalf), C. J. v. d. Laan (linksbuiten), D. Hassefras (linksbinnen), J. v. Leeu wen midvoor), N. Hoogedoorn (rechtsbinnen), W. Kuiper (rechts buiten). Veteranen: B. G. Jansen (doel), A. Dorsman (back), D. Raaphorst (back), S. Slappendel (linkshalf), H. C. v. d. Aar (spil), A. Verheul (rechtshalf), W. P. van Vliet (links buiten). Jac. Hassefras (linksbinnen), J. de Gelder (midvoor), J. P. Colt (rechtsbinnen), P. Olierook (rechts buiten. Na deze wedstrijd zal er een wedstrijd plaats hebben tussen Ha zerswoudse Boys 1 en Boskoopse Boys 1 (Z.). Geboren: Elisabeth Johanna Ma ria, d. van W. P. H. van Beek en L. G. J. Boers: Eelko, z. van A. B. Dorsman en J. C. Grandia; Maria Elisabeth, d. van C. J. Kerkvliet en E. M. Groenewegen; Adrianus Johan nes Wilhelmus, z. van G. Th. J. Koo- ter en M. M. C. Verstegen; Jacoba Cornelia, d. van B. C. Jansera en A. J. van der Schrier; Theodorus Adria nus Maria, z. van C. J. van Goozen en M. C. van der Post. Ondertrouwd: L. Oudshoorn 36 j. te Nootdorp en J. G. Spruit 31 j. Getrouwd: A. van Dorsen en M. E. Vet; J. W. Voorbij en M. A. v. Zwie- ten. LEIDERDORP VOLKSFEEST OP VERJAARDAG VAN PRINS BERNHARD. Naar wij vernemen is de Chr. Oranjevereniging voornemens ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard op Zaterdag 28 Juni des middags wedstrijden te houden in het ringrijden voor paren per til bury. Ook zal er een wielerwedstrijd worden gehouden ec.i z.g, „Ronde van Leiderdorp" voor ingezetenen van Leiderlorp. Tevens overweegt het bestuur des avonds een voetbal wedstrijd te houden tussen leden van de gemeenteraad en het bestuur van de Oranjevereniging welke laatste dan aangevuld wordt met enige le den der vereniging. Doorlichting. In afwijking van reeds eerder gepubliceerde berichten en van hetgeen op de aanplakbiljet ten staat vermeld, zal op Dinsdag 17 Juni a.s. geen doorlichting meer plaats vinden. De laatste gelegenheid om onder zocht te worden is Maandag 16 Juni a.s. 's middags van 24.30 uur en 's avonds van 79.30 uur. Personen die nog geen oproep heb ben ontvangen en wel doorgelicht willen worden kunnen zich bij de administratie in het Dorpshuis op geven. ZWAMMERDAM Geboren: Margje, d. van D. W. van Dam en A. J. Verburg; Johan Mat- thijs, z. van J. M. van der Wolf en D. G. Oppelaar; Hendrik Gijse, z. van W. Niesirag en A. van der Bijl, Ondertrouwd: J. den Haan 53 j. te Leimuiden en H. van Tricht 40 j. Overleden: Arie Edelman 79 j. Afscheid van de heer Van Iersel Gisteren hield de Vereniging van I gensplaat. In de vacature-van Iersel Nederlandse Gemeenten, afdeling werd gekozen de heer H. C. A. M. Zuid-Holland, in Leiden een algeme ne vergadering in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Ongeveer 120 afge vaardigden van gemeenten in Zuid- Holland waren aanwezig, toen de voorzitter mr. L. R. J. Ridder van Rappard, burgemeester van Gorin- chem, de vergadering opende. Hij heette de aanwezigen hartelijk welkom in het bijzonder de heer Kon, loco-secretaris-generaal van het Mi nisterie van Binnenlandse Zaken. Hierna herdacht de voorzitter de sinds de vorige algemene vergadering overleden ere-voorzitter der afde ling, mr. van Baren, oud-burgemees ter van Delft. Vervolgens dankte hij de burgemeester van Leiden voor de geboden gastvrijheid op deze dag. De agenda van de vergadering werd vervolgens vlot afgewerkt. Tot be stuursleden werden herkozen de pe riodiek aftredende heren K. de Boer, burgemeester van Hardinxveld en P. W. Hordijk, burgemeester van Ooit- Groot feest in Bodegraven Op 6 Juli a.s. zal het voor de heer J. M. Kouwenhoven een grote feest dag zijn. Een halve eeuw geleden ving hij zijn muzikale loopbaan aan als organist en dirigent van het Kath. Kerkzangkoor, ..Laudate Do- minum". 1 December 1824 werd de huidige jubilaris te Bodegraven gebo ren. Hij ving zijn muzikale studies aan te Leiden, aan de muziekschool van de Maatschappij voor Toonkunst in piano, orgel en viool, bij de heren S. van Groningen en Jos Verheyen. Kort na zijn 20e jaar haalde hij de diploma's voor piano en orgel L.O. en tevens het einddiploma van de school met piano M.O. Van de heer Jaap Spaanderman sr. te Gouda (een be kende naam in de muziekwereld), ontving hij lessen in de zangkunst. In Amsterdam, Bodegraven en omlig gende plaatsen trad de heer Kouwen hoven als leraar op. Hij werd diri gent, behalve van het Katholiek Kerkkoor, van de gemengde zang- vereninging „Hosannah" te Alphen aan den Rijn, „Eendracht maakt macht" en „Zingt de Heere" te Zwamiraerdam en „Halleluja" te Bo degraven. Met de eerste vereniging voerde hij tal van oratoria uit, o.a. Bach's „Johannes Passion", Haydn's „Jahreszeiten" en „Schöpfung" Han del's „Messias" en „Judas Macca beus" en Mendelsohn's „Elias en Athalia". Vele malen werd op con coursen uitgekomen m hoogste- of vele medailles Schölvinck, burgemeester van Noot dorp. In de vacature-van Tilburg werd gekozen de heer J. Meertens, wethouder van Rotterdam. Alvorens de heer Weststrate, direc teur van de Vuilafvoer Maatschappij te Amsterdam, zijn voordracht ging houden, sprak de voorzitter de heer Van Iersel, oud-burgemeester van Noord wij kerhout, toe in verband met zijn aftreden als bestuurslid. Spreker zeide, dat alle medebestuursleden de heer van Iersel hebben gewaardeerd als medewerker. Het afscheid spijt hen ten zeerste. Hij dankte de schei dende secretaris-penningmeester, die vanaf de oprichting in 1923 lid van het bestuur van de afdeling is ge weest. Hierna bood de heer van Rap pard als afsoheidscadeau namens de afdeling een prachtig tegeltableau aan. De heer van Iersel dankte de voorzitter voor zijn vriendelijke woorden en zeide verrast te zijn door het .prachtige afscheidsgeschenk. Vervolgens hield de heer Weststra te zijn voordracht over het belang, dat zowel de gemeenten als de land bouw hebben bij de verwerking van het stadsvuil tot compost. De voor dracht was zeer interessant en lokte een langdurige discussie uit. Dit had tot gevolg, dat de ontvangst van de afgevaardigden door het gemeente bestuur van Leiden een half uur te laat plaats vond. Deze ontvangst had plaats in de burgerzaal van het Stadhuis. Burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot zeide in zijn toespraak, dat het hem een bijzonder genoegen deed de ma gistraten van de Zuid-Hollandse ge meenten te mogen verwelkomen in Leiden. De burgemeester vertelde hen hierna enige bijzonderheden over de historie van Leiden, voornamelijk over het prachtige stadhuis. Hij bracht in dit verband hulde aan wij- ere-afdelingen, ei werden gewonnen. Het feestcomité, gevormd uit de leden van „Laudate Dominum" heeft een program opgesteld om de gou den jubilaris te huldigen. Zo wordt de dag begonnen met een plechtige H. Mis met assistentie, om 8.45 uur. Uitgevoerd wordt de Missa a capella Xll vuuauu Impromptu van Jan Mul, onder lei- len architect Blaauw. ding van de heer P. Schouten. De heer P. Carlier zal als organist voor de aanvang spelen. Na afloop zal het koor het Jubellied van Olivier Koop zingen. Om drie uur zal in het Pa rochiehuis receptie worden gehouden waaraan medewerken het dames koor o.l.v. m'ej. C. van Niekerk, en het zangkoor o.l.v. de heer P. Schou ten. die ook het jongenskoor zal lei den. Belangstellenden woi-den ver zocht, bijtijds aanwezig te zijn. Dit in verband met het officiële gedeelte en mogelijke stagnatie. „De Gesellen van de Spelewei", onder leiding van Anton Sweers, besluiten de dag met een toneeluit voering. Geboren: Dorothea Cornelia Alet- ta, dr van F. v. Pelt-Stolwijk. Ondertrouwd: Jan Bikker 20 jr en Harmpje Mulder 19 jr; Jan v. Donk 22 jr en Frederika Blijleven 21 jr. Getrouwd: Cornelis van Muiswin kel 29 jr en Annigje Spijker 24 jr; Jan Jongbloed 27 jr ij Hendrika Spierenburg 31 jr. De voorzitter van de Vereniging dankte de burgemeester voor zijn sympathieke woorden en zijn uiteen zetting. De ere-wijn werd hierna rondgediend en het stadhuis bezich tigd. Dc congressisten gebruikten gezamenlijk de lunch in Het Gulden Vlies en woonden na afloop hiervan een interessante demonstratie bij van de Brandweer te Leiden, die het nieuwste materiaal beproefde. De brandweerkazerne werd ook bezich tigd. Het gezelschap begaf zich om de dag te besluiten naar de Kaagsocië teit om de thee te gebruiken. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht de heren B. J. Asscher Teddington. A. J. Colijn Sassenheim; voor het doctoraal exa men Indologie (Economisch) de heer J. Schlithuis te Blaricum. Te Leiden is de Verenigde Verga dering van het Hoogheemraadschap Rijnland gisteren bijeen geweest tot het vaststellen van de rekening over het jaar 1951, welke een gunstige uitkomst vertoonde. De vergadering heeft aan het da gelijks bestuur opgedragen met Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland en van Noord-Holland in overleg te treden omtrent een wijziging van het reglement van Rijnland, vooral be treffende de mogelijkheid van diffe rentiatie in de omslag en Rijnlands bevoegdheden aangaande de polders en de polderkaden in het Noordhol landse gedeelte. Hierbij is langdurig beraadslaagd over de vraag, of aan alle begraafplaatsen vrijdom van omslag diende te worden toegekend; besloten is, voor te stellen, vrijdom alleen te verlenen aan erebegraaf plaatsen. Voorts zijn enkele formele besluiten over personeelszaken ge nomen. De vergadering heeft het dagelijks bestuur uitgenodigd een voorstel te doen inzake het microfilmen van de belangrijkste gedeelten van het oud archief van Rijnland. Het gezelschap heeft vervolgens een bezoek gebracht aan de Enkele Wierike, tussen Bodegraven en He- kendorp, een water, dat mede op Rijnslands kosten verbeterd is met het oog op de toevoer van vers wa ter uit de Lek via de Hollandse IJsel naar Rijnland. Ook werden de Rijn landse werken te Gouda in ogen schouw genomen. In deze vergadering nam voor het eerst zitting de heer C. J. van der Hoeven, burgemeester van Voorscho ten, als hoofdingeland wegens de zo genaamde rest-gemeenten. Binnen kort zullen in het bestuur van Rijn land grotere veranderingen intreden; Hoewel de huldigingsavond van mgr. Jac. Buis achter de rug is, ko- mij er nog steeds giften binnen bij de penningmeester van het Huldi gingscomité, de heer F. C. de Hosson, Gangetje 6, Leiden, giro 294033 (met vermelding „voor mgr. Buis"). Be halve de envelopjes, die nog steeds binnenstromen waarover later een tatale verantwoording volgt werd 25.ontvangen van de firma C. en A. en 133,00 van het R. K. Vrou wengilde uit Leiden, bijeengebracht door enige dames, die alle leden aan huis bezochten en die met dit prach tige resultaat zeer tevreden mogen zijn. SEIZOEN BESLOTEN MET WEDSTRIJD EN DEMONSTRATIE. Dinsdag werd in het St. Antonius Clubhuis een sluitingsavond, seizoen 19511952 georganiseerd van de Ver. Techn. Club. voor het Kappers- bedrijf, afd. Leiden en Omstreken. De avond werd geopend door de voor zitter der afd. en vroeg na het be kend maken van het overlijden van de voor-z. van het hoofdbestuur, de heer H. H. de Weei*t, een paar min, stilte in acht te willen nemen. Daarna werd overgegaan tot een wedstrijd om het clubkampioenschap der Leidse afd. De uitslag was: Damesvak: 1. de heer H. v. 't Wout, Noordwijk, wisselbeker; 2. de heer G. Barensma, Katwijk, lauwertak; 3. mej. L. van Beilen, Oegstgeest, zil veren medaille; 4. de heer H. A. G. v. Beuleh, Oegstgeest; 5. de heer J. H. W. Thoolen, Leiden. 4. en 5. beiden een oorkonde. Heren vak: 1. Dhr. W. de Graaf, Leiden, wisselbeker; 2. dhr. H. van Tongeren, Leiden, lauwertak; 3. dhr. H. H. Noordeloos, Leiden, zilveren medaille; 4. dhr. W. Mol, Katwijk, 5. dhr. H. Passchier, Noordiwijk, bei den een oorkonde. De werkers waren in de strijd aan elkaar gewaagd, daar zij slechts een paar punten met elkaar verschilden. Na nog een woord gericht te heb ben tot de firma Wella, die een de monstratie had gegeven van het nieu we permanent-wave-toestel en Ko- lesten haarverf, werd de avond in ge zellig samenzijn besloten. NEDERLANDSE GELEERDEN NAAR ZUID-AFRIKA. Prof. J. H. Oort gaat mee. Het Zuid-Afrikaanse Depai-tement van Buitenlandse Zaken heeft aan het jubilerende Zuid-Afrikaanse Ge. nootschap voor Bevordering van dc Wetenschap 2500 pond sterling ge schonken, op voorwaarde, dat het Genootschap minstens één Neder landse geleerde voor deze gelegen heid uitnodigd naar de Unie. Het Genootschap heeft zich ge wend tot de Commissie voor Toepas sing en Advies inzake het Culturele Verdrag met Nederland om voor de jubileumfeesten, welke van 712 Juli a.s. te Kaapstad gehouden wor den, uit te nodigen prof. J. H. Oort, directeur van dc Leidse Sterrenwacht en dr. L. E. J. Brouwer van de Uni versiteit te Amsterdam. Beide heren hebben de uitnodiging aanvaard. BRIDGE BRIDGE CLUB „DE SLEUTELS". Voor de tweede achtereenvolgende keer werd in de Hoofdklasse het echtpaar van Wingen bekerhouder met 53 m.p.; 2. KuitBonte 50 m.p.; 3. v. d. Star—Oudshoorra W/z m.p.; 4. SmeltOudshoorn 43 m.p.; 5. ElingHuis 38]^ m.p. Eerste klasse A: In de eerste klas se behaalde het paar RobbersPlan- jer met 43M m.p. de hoogste score van A. en B. en werd daardoor be kerhouder; 2 en 3. HooidonkMekel en Echtpaar de Bruin elk met 33 m. p.; 4. de GeusAkerboom 31^2 m.p.; dam. VrijenhoekTielkemeijer 30 m.p. de hoofdingelanden en plaatsvervan gers, die de zeventigjarige leeftijd hebben bereikt, zullen per 1 Octo ber a.s. moeten aftreden en ter ver vulling van de hierdoor te veroorza ken vacatures zullen in de maand Augustus in tal van districten ver kiezingen plaats hebben. Hierbij ko men de gewone periodieke aftredin gen en enkele tussentijdse vacatu ren; alles bijeen moet er in 10 van de 16 districten van Rijnland in dit jaar gestemd worden. Vwi de HAAGSE POLITIERECHTER. 400. boete voor ontkennende tuin der. Een blocmbollenkweker uit Leiden had destijds voor de Haagse Economische politierechter ontkend narcissenbloemen te hebben ver kocht aan zekere J. G. Wijsman. De zaak werd toen aangehouden en thans werd Wijsman als getuige ge hoord. Deze hield vol bloemen van verd. te hebben gekocht. De officier van justitie vroeg 400 boete of twee maanden hechtenis, omdat ver dachte wel bollen mocht telen maar geen bloemen verkopen. Conform de eis werd hij veroordeeld. Dc kwe ker kondigde aan in hoger beroep te zullen gaan. Geen administratie en te hoge prijs. Een stucadoor uit Katwijk aan Zee had geen boekhouding ge voerd zodat men geen goede prij zen controle kon uitoefenen. Enkele pos ten waren echter toch gecontroleerd en bleken te hoog te zijn. De stuca door behielp zich met kladjes. De man werd 200 boete opgelegd. (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur. DROOG WEER. Droog weer met veranderlijke bewolking. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin gen en weinig verandering in temperatuur. 13 Juni: zon op 4.20 en onder 21.01; maan op 0.18 en onder 10.44 uur. Hel lu&eA in Ewio^m De weerrapporten van hedenmtsr- Laatste Berichten „WILLEM RUYS" VOER VOOR EEN MENSENLEVEN Ruim acht uur na het vertrek van de „Willem Ruys" uit Aden, open baax-de zich bij de 22-jarige stuux-man A. B. van den Engel te Rotterdam, plotseling een zeer hevige darmbloe ding, vcx-oorzaakt door een zweer aan de 12-vingerige darxn. Na consult met de scheepsarts en andere aan boord zijnde artsen, besloot kapitein Goedewagen, tei-ug te keren naar Aden omdat dit de enige kans was, het leven van de 4e stuurman te red den. Intussen werd gedurende de nacht met succes getracht, de pa tiënt, wiens toestand zeer ernstig was in leven te houden, door middel van bloedtransfusies. Teruggekeerd in Aden. werd de heer van den Engel terstond opge> nomen in het hospitaal aldaar. Een hedenmorgen ontvangen telegram* meldt, dat zijn toestand thans rede lijk is. De „Willem Ruys" heeft om 5..' vanochtend van Aden uit haar reis voortgezet en zal trachten op het tra ject Aden—J3elawan de vex-traging von 15 uur zoveel mogelijk in te ha len. De aankomst te Colombo zal echter in ieder geval 1 dag ten ach ter liggen op het vaarplan. GROTE FRAUDE ONTDEKT IN COÖPERATIE VAN LANDBOUW- BENODIGDHEDEN. Na een maandenlang onderzoek is het de Groninger recherche gelukt klaarheid te brengen in een uitge breide fraudezaak bij de Coöp. Ver eniging voor aankoop van landbouw- benodigdheden, gevestigd te Gro ningen. Het begon er mede, dat de recher che er lucht van kreeg, dat een be trekkelijk kleine hoeveelheid zak ken van dez.e instelling op oneerlij ke manier zou zijn verhandeld. Bij behandeling van deze zaak kwam echter al spoedig aan het licht, dat de fraude van grote omvang was, waarbij veel verdachten waren be trokken. Gebleken is, dat jarenlang door een aantal leden van het personeel van genoemde coöperatie onregel matigheden zijn gepleegd. Reeds in 1939 kocht de thans 49-jarige B. J. A. van D. geregeld zakken van de bij de aankoopcentrale in dienst zijnde pakhuischef H. H., terwijl hij wist, dat deze zakken door H. bij de cen trale waren ontvreemd. In het be gin van de oorlog trad van D. zelf als beheerder-sorteerder bij de aan koopcentrale in dienst. Thans wer den ook andere arbeiders in de „za ken" van Van D. en H. betrokken. Het gevolg was, dat de diefstallen en verduisteringen toen in versneld tempo werden voortgezet, waarmede men ook in de jaren na de oorlog doorging. Bij liet wegbrengen en vei-handelcn van de zogenaamde gonje (oude afgekeurde zakken) werden geregeld flinke hoeveelhe den goede zakken tussen het afge dankte materiaal gelegd en met vrachtauto's van de aankoopcentra le naar de verschillende afnemers vervoerd. Duizenden zakken, ten minste 40.000, zijn op deze manier aan de aankoopcentrale onttrokken en de opbrengst werd onder het on eerlijke personeel verdeeld. Het bleef niet alleen bij zakken, maar ook brandstoffen, zoals anthraciet, eier kolen o.d. werden door een aantal leden van het personeel ten nadele van de aankoopcentrale ontvreemd, evenals ruim 2000 kg persdraad en een hoeveelheid touw, ja zelfs auto banden bleken niet veilig geweest te zijn. Tegen een tiental personen werd ter zake van diefstal en ver duistering inmiddels proces verbaal opgemaakt, terwijl tevens een twaalftal anderen wegens opzette lijke heling is geverbaliseerd. Zes tien geverbaliseerden zijn ter be schikking van de justitie gesteld. gen 7 uur luiden: weer max. temp. OSLO zwaar bew. c STOCKHOLM zwaar bew. 19 c. HELSINKI half bew. c. EDINBURGH zwaarbew. 21 c. LONDEN mist 22 c. KOPENHAGEN zwaar bew. 13 c. AMSTERDAM onbewolkt 17 c. GENèVE zwaar bew. 26 c. PARIJS onbewolkt 25 c. BORDEAUX zwaar bew. 30 c. NICE zwaar bew. 24 c. BERLIJN zwaar bew. 18 c. FRANKFURT zwaar bew. 24 c. MüNCHEN licht bew. 22 c. WENEN zwaar bew. 24 e. LOCARNO onbewolkt 25 e. Kardinaal Von Faulhaber t Kardinanl Van Faulhaber, aarts bisschop van Miinchen, Is heden te Münchcn op 83-jarige leeftijd over leden. Gisteren werd gemeld, dat de toe stand van de kardinaal zox-gwekkend was. Hij had longontsteking en had Dinsdag een beroerte gekregen. De laatste dagera had hij geen voedsel meer tot zich genomen. BISSCHOPSWIJDING VAN MGR. J. A. M. VOS. In de kerk van St. Vincentius aan de Jacob van Leranepkade te Am sterdam is vanmorgen tot bisschop gewijd mgr. J. A. M. Vos, titulair bisschop van Cnidus en apostolisch- vicaris van Kuching (Serawik-Brits Borneo) van de St. Josephs Congre gatie van Mill Hill. De consecrator was dc bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers; mc- de-consecratoren waren de bisschop van Breda mgr. J. W. M. Baeten en mgr. Jac. Buys, titulair-bisschop van Astypalaea, apostolisch vicaris van 'esselton (Brits N.-Borneo), klasge noot van de wijdeling. De Bond zonder Naam zal Zondag 22 Juni a.s. zijn jaarlijkse D-dag houden in de Veemarkthallen te 's-Hertogenbcudh. Di\naa3 zal men zich speciaal bezinnen op het ideaal van de naastenliefde. MARKTBERICHTEN GOUDA, 12 Juni. Kaas. Aanvoer: 248 partijen. Prijzen: le soort 2.21 2,27. 2de soort 2.1G2.20, zware tot 2.36 per kg. Handel kalm. NOORD WIJ KERHOUT, 11 Juni. „De Eendracht". Aardbeien van 1.7b tot 2.50 per slof. Frambozen aardbeien van 2.50 tot 3.50 per slof. LEIDSCIIENDAM, 11 Juni. Groente Sla 6—8.50, stoofsla 10—14, spi nazie 1825, andijvie 2032, poste lein 1819, bospeen 2038, tomaten 0.90—1.19, bloemkool A 20—27, id. B. 1517, komkommers A 1721, idem B 1216, idem C 1013, idem krom 17—27 per kg., tuinbonen 30 tot 33. Eieren. Aangevoerd 8000 kip eieren waarvoor genoteerd werd voor 200 eieren no. 0 18.6521.05, 3100 no. 1 17—17.50, 1400 no. 2 16 05— 16.50 2500 no. 3 15.05—15.40, 000 no. 4 14.1514.40. 200 no. 5 13.35 13.45. Verder waren angevoerd: 40 kippen 24.45, 45 hanen 0.43 1.80, 65 konijnen 1.256.50, 25 dui ven 0.30I.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3