DUINSTREEK Warmondse Boerenleenbank schitterde in 't goud Gemeenteraad Leidschendam werkte lange agenda snel af Intocht burgemeester P. van der Weyden DONDERDAG 12 JUNI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Feest met vele dankwoorden en een goochelaar Dank zij de goede zorgen van de feestcommissie, had de grote zaal van hotel „De Zon" een feestelijk karak ter gekregen. Frisse bloembakjes versierden de wanden, terwijl een schat van bloemstukken voor het po dium waren opgesteld. Op de tafels prijkten bloemen in verschillende soorten. Het was de feestelijke her denking van het vijftigjarig bestaan van de „Coöp. Spaar- en Voorschot bank voor Land- en Tuinbouw" te Warmond. Even na half aoht werd het bestuur en de leden van de Raad van Toe zicht door de feestcommissie ontvan gen en onder een hartelijk applaus van de aanwezigen naar hun plaat sen op het podium geleid. De voorzitter van de Bank, de heer J. v. d. Voet, opende de bijeenkomst, met enkele woorden van welkom tot de talrijke aanwezigen met hunne dames, in 't bijzonder tot het Ge meentebestuur van Warmond, verte genwoordigd door het College van B. en W., baron van Wijnbergen, als afgevaardigde van de Ring van Boe renleenbanken in de bloembollen streek en als lid van het bestuur van de Centrale Bank te Utrecht, de heer Roetering, inspecteur van de Cen trale Bank, de heer Kuypers, afge vaardigde van de Ring van Boeren leenbanken in de Bloembollenstreek, de afgevaardigden van Bloembollen cultuur, L.T.B. en de Middenstands- vereniging. Ook gingen zijn gedachten uit naar 1902, het jaar, waarin de Bank werd opgericht en dan dacht hij in het bij zonder aan de heer Kruseman, aan wiens werken het te danken is, dat wij dit jubileum mogen vieren. Hierna verkreeg de heer R. Th. de Vroomen, 2e voorzitter, het woord. Spr. vond het een goede gedachte een jubileum als dit op feestelijke wijze te herdenken. Dat deze herdenking in hotel „De Zon" plaats vindt, heeft zijn reden. Niet alleen is het de grootste zaal, die wij in Warmond hebben, aldus spr., doeh de bank heeft een zekere verknochtheid aan „De Zon". Immers, in dit hotel werd 'in 1902 besloten tot de oprichting van de bank en steeds zijn alle ver gaderingen hier gehouden. De geschiedenis van de oprichters. In de winter van 19011902 was het, dat wijlen de heer G. Ramp, toenmaals landbouwer aan de Zijl te Warmond met wijlen de heer J. Schouten, toenmaals secr. van de afd. Warmond van de Alg. Veren, voor Bloembollencultuur, spraken over de mogelijkheid, ook in War mond een Boerenleenbank op te richten. De heer Schouten bracht deze gedachte verder in zijn bloem- bollenkwekerskringen en in zijn be stuur, waaruit men zich in verbin ding stelde met de Centrale Bank, genaamd „Coöp. Vereeniging van Raiffeisenbankcn en Landbouw-ver- enigingen". Hij verzocht de toen in functie zijnde Inspecteur van de Centrale Bank, de heer C. F. J. Brands, een lezing te willen houden met als onderwerp „Boerenleenban ken" voor leden en genodigden. Als resultaat werd verkregen, dat een aantal personen zich bereid verklaar de als lid van de op te richten bank MIDDENSTANDSCREDIETEN. Dr. W. L. Groeneveld Meyer, direc teur-generaal voor de Middenstand, spreekt morgenavond om kwart over zeven voor de radio (Hilversum I, 402 m.) over „Credieten aan de Mid denstand". ONDERWIJSVERNIEUWING. Dezer dagen kan de indiening bij de Tweede Kamer tegemoet worden gezien van een drietal wetsontwerpen van minister Rutten inhoudende de reorganisatie van het middelbaar-, voorbereidend hoger- en universitaire onderwijs. toe te treden. De leiding bleef voor lopig nog in handen van het bestuur van Bloembollencultuur, welk be stuur, de heren C. J. Viernagel, L. J. C. Papót, K. Breedijk, F. C. A. N. Machen en J. H. Kruseman, bereid vond op 24 Maart 1902 ten kantore van notaris Frij'link te Warmond, de oprichtingsacte te ondertekenen. Tij dens de eerste vergadering op 11 April 1902, traden 27 personen toe als lid. Als kassier werd gekozen de heer J. H. Kruseman. Na de herdenking van het 25-jarig bestaan in 1927, kwam er een moei lijke tijd voor alle banken ten ge volge van de malaise in het bedrijfs leven en in het geldwezen. Zeker jaren uit die tijd, mogen wij aandui den als crisistijd. Dank zij de bijzon dere verdienste die ligt in het systeem van de Raiffeisenbanken, is onze Bank daar zonder verliezen van enige betekenis doorheen gekomen. In de jaren 19401945 werden de laatste destijds verstrekte credieten afgelost! Immers, bekend met de plaatselijke aangelegenheden en omstandigheden was het voor het bestuur en leiding mogelijk de voorschriften soepel toe te passen, èn de geldgebruiker èn de Bank voor verliezen te sparen. Hier ligt een grote verdienste voor het systeem. Alles is plaatselijk, doch aangesloten bij de Centrale Bank, welke centrale, geen op ziohzelf- staande Bankinstelling is. Helaas heeft onze Bank niet die vlucht kunnen nemen, zoals banken in onze omgeving. Dit vindt zijn oor zaak in het feit, dat er in Warmond geen gronden dienstbaar gemaakt kunnen worden voor uitbreiding van cultures of voor het stichten van nieuwe bedrijven. Integendeel, het areaal is eerder ingekrompen. Dit is een handicap voor de werkgelegen heid van onze Bank en vaak moesten grote bedragen van spaargelden in Utrecht worden gedeponeerd, welke weinig of geen voordelen brengen, welke bedragen beter en liever zou den geplaatst worden onder de le den» als credieten en hypotheken. Aan het doel van de Bank zou daar mede meer beantwoord worden en zou de winst groter kunnen zijn, het geen betekent, dat dan ook meer fa ciliteiten gegeven zouden kunnen worden. Bijzondere feiten. Verder ging spr. over tot het noe men van enkele bijzondere feiten. De tegenwoordige kassier, de heer A. P. Versluys, werd op 11 Mei 1931 als lid van de Bank aangenomen. Vanaf 1 Januari 1936 tot 1 Maart 1936, werd de heer Versluys door de toenmalige kassier, de heer Kruseman, ingewijd in de administratie van de Bank. Op 16 Maart 1936 werd het nieuwe Bankgebouw in gebruik genomen, terwijl per 1 Maart 1936 de heer Ver sluys als kassier werd aangesteld. Van de oprichters van de Bank is er geen meer in het leven. Spr. stond dan oak even stil bij die pioniers op dit gebied. Door het noemen van hun namen en de tijd, die zij de Bank hebben gediend, werden zij weer in het geheugen van deze generatie ge roepen. Stilstaande bij het huidige bestuur werden opmerkelijke dienstjaren naar voren gébracht. De voorzitter, de heer J. C. v. d. Voet, dient de bank nu al 37 jaar, de heer H. van Schie doet het al 27 jaar, de heer Pi F. Vergeer 16 jaar, de heer Th. R. de Vroomen 13 jaar, de heer J. van Winsen 9 jaar, de heer C. P. Ooster- om 8 jaar, de heer W. S. v. Nport 4 jaar en de heer L. P. Heemskerk 2 jaar. Als leden van de Raad van Toe zicht hebben de heren A. v. Moorsel, B. M. v. Styn en Chr. van der Geest, de Bank gedurende meerdere jaren gediend. Vervolgens richtte spr. zich tot de voorzitter en feliciteerde hem, dat hij, die al 'zovele jaren in het bestuur zitting heeft, dit jubileum mocht herdenken. Hij constateerde, dat het vooral aan de heer v. d. Voet te dan ken was, dat alles zo goed is gegaan en hij hoopte van harte, dat gedu rende de jaren die hem nog resten, de samenwerking zo mocht blijven, tot groei en bloei van de Bank. Ook de heer Van Schie, wilde hij van harte danken voor het véle werk dat hij gedurende 27 jaar voor de Bank had verricht. Van de gelegenheid gebruik ma kende, wilde hij de Bank tevens fe liciteren in zijn kwaliteit van voor zitter van de Alg. Veren. v. Bloem bollencultuur, aan welke vereniging het te danken is, dat destijds de Bank werd opgericht. Vele gelukwensen. Hierna sprak jhr. mr. L. A. M. von Fisenne, burgemeester van Warmond, mede namens het Gemeentebestuur, een woord van hartelijke gelukwens. Vervolgens nam daarna baron v. Wijnbergen het woord, als afgevaar digde van de Ring van Boerenleen banken in de bloembollenstreek en als lid van het 'bestuur van de Cen trale Bank te Utrecht. Hij roemde in zijn eerste kwaliteit de prettige sa menwerking, die er bestaat tussen Warmond en de Ring, in zijn tweede kwaliteit feliciteerde hij het bestuur en bracht het dank voor de secure wijze, waarop het steeds de belangen heeft behartigd. De heer Roetering sprak namens Inspectie van de Centrale Bank te Utrecht. Hij memoreerde, dat naast het 50-jarig bestaan, tevens het 50- jarige lidmaatschap van de Centrale Bank werd herdacht. Als tastbare herinnering aan dit jubileum bood hij namens de Cen trale Bank aan de voorzitter, de heer J. C. v. d. Voet, een oorkonde aan voor 37 jaar en aan de heer H. van Schie een oorkonde voor 27 jaar dienst. Aan het bestuur bood hij een enveloppe met inhoud aan, te beste den volgens eigen inzichten. Notaris P. H. Romijn haalde in zijn felicitatie herinneringen op uit de 49 jaar, waarmede hij nu steeds met de Bank in contact staat, waaruit hij de groei en de bloei mocht vaststellen. Speciale dank wilde hij brengen aan de huidige kassier, voor de prettige samenwerking. Nog voerden het woord de heren P. F. Vergeer, als voorzitter van de L.T.B., de heer KI. v. Leeuwen als afgevaardigde van de Hollandse Maatschappij voor landbouw, afd. Sassenheim en omstreken, de heer J. M. J. de Greef als voorzitter van de Middenstandsvereniging. De IJsclub benauwd. Het laatste werd gespreken door de heer H. v. d. Voet, afgevaardigde van de „Warmondse IJsclub", die in haai' 62-jarig bestaan als oudste spaarder van de Bank bekend is. Nog nimmer, aldus spr., hebben wij het gewaagd een voorschot of lening bij Uw Bank aan te vragen, omdat wij weten, dat U zich niet op glad ijs be geeft, terwijl wij daar juist in ons element zijn. Hij bood het bestuur BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Triomf der liefde" 14 jaar. Lido: „Hoogverraad", 14 jaar. Luxor: „Duel met de dood", 18 j. Trianon: „Het zevende kruis", 14 j. Rex: „De avonturen van Casa nova", 18 jaar. een voorzittershamer aan, waarin de jaartallen 19021952 zijn gegraveerd en de initialen W.IJ.C. De voorz. dankte de sprekers voor hun gelukwensen en hun geschenken en sloot hiermede het officiële ge deelte. Volgaarne gaf hij nu de lei ding over aan het feestcomité. Op hun beurt droeg 't feestcomité de leiding weer over aan het gezel schap Arie Westgeest, uit Noordwijk, die met de zingende Zusjes en met Armarco, goochelaar en telepaath, een gezellige en goed verzorgde avond hebben gegeven. De nieuwe dag was alweer enkele uren oud, toen de stem van de voorz. van het feestcomité de feestavond voor gesloten verklaarde. HILLEGOM Autotocht ouden van dagen. Gistermiddag maakten Hillegomse ouden van dagen hun jaarlijks uit stapje. De tocht ging naar Schiphol. Ook de burgemeester ging mee. Ver volgens werden in Gi'oenendaal ver snaperingen aangeboden. Om 9 uur keerde men voldaan huistoe. Auto-ongeluk in Duitsland. Onze oud-iplaatsgenoot, de heer P. G. van Bourgondiën, die de laatste jaren in Amerika woont en hier een maand met z'n gezin vacantie houdt, is gis teren met z'n luxe wagen in Dort mund aangereden door een truok. De heer Van B. liep lichte verwondin gen op en is lopend patiënt. Mevr. liep een hersenschudding op en werd naar 't ziekenhuis gebracht. De auto werd zwaar gehavend. Personalia. De heer Kees Ver- sluijs slaagde voor het examen Gym nasium B. KATWIJK Winkeliers uit. De Katwykse winkeliers wilden ook wel eens een dagje uit de zorgen en beslommerin.- gen van het winkeliersleven, dus be sloten zij er eens een dagje tussen uit te trekken. Tijdig met bussen ver trokken, arriveerden zij 's morgens even negen uur te Oud Valkeveen^ de bekende speeltuin. Van de prach tige natuur in de omgeving van de „Posbank" hadden velen wel ge hoord, doch nog nimmer gezien, dus naar de Posbank, een van de mooiste plekken van Nederland. Tot die zeld zaam schitterende mooie plaatsen be hoort ook de „Westerbouwing", met een tochtje over de Rijn naar Arn hem. Heerlijk was dat! Dan nog een bezoek aan de Domstad en dan weer naar de vlakke landen langs de kust terug. Er is volop genoten! Klein eitje. We lezen nogal eens van kippen die een ei gelegd hebben van buitengewoon zwaar gewicht. De kip van H. Wouters, Rijnstraat 16, deed het tegenovergestelde. Zij lag een ei(tje) van maar juist 10 gram en ook met harde schaal. Da's ook een prestatie! SASSENHEIM Zilveren onderwijzer. A.s. Zon dag zal de heer F. W. Beckers, hoofd van de R.K. Opleidingsschool „St. Antonius' 'alhier, het feit herdenken, dat hij voor 25 jaar zijn akte van, bekwaamheid als onderwijzer be-- haalde. Dit jubileum zal door be stuur, personeel en leerlingen wor den herdacht op a.s. Vrijdagmorgen in het vernieuwde K.S.A.-gebouw. EISENHOWER OVER DE KANS OP OORLOG. Generaal Dwight Eisenhower heeft op een bijeenkomst van een groep republikeinse afgevaardigden ver klaard, dat de vrees voor oorlog mo gelijk binnen twee of drie jaar kan worden weggenomen. De economische en militaire opbouw in de niet-com- munistische landen zou dan een toe stand scheppen, waarin de vrede kon worden bewaard. Als de Westelijke landen de vreespsychose konden neu traliseren, zou binnen twee of drie jaar voldoende voortgang zijn ge maakt om een einde te maken aan de oorlogslast. Eisenhower zei te betwij felen of de Sowjets een oorlog zou den beginnen als bij niet zeker van een snelle overwinning waren. WAPENOPSLAGPLAATS IN ITALIë ONTDEKT. De politie heeft in de buitenwijken van Milaan wederom een grote op slagplaats van verboden wapens ont dekt. Men vond onder meer 130 auto matische wapens, 100 granaten en 8000 stuks ammunitie. De wapens waren verborgen in een kelder. De Italianse regering heeft de communisten herhaaldelijk er van beschuldigd wapens te verbergen als voorbereiding van een mogelijke op stand in geval van een oorlog met de Sowjet-Unie, aldus Reuter. Gisteravond zijn de vroede vade- n bijeen geweest voor afdoening van een lange agenda, welke geheel in tegenstelling was met de tijd aan de verschillende agenda-punten be steed. Als eerste punt ging onder de ha mer door de verhuur van een stukje grond (dat de gemeente niet direct nodig heeft) aan de heer P. Dobbe tegen de civiele prijs van slechts 50 cent per vierk. meter en per jaar. Dam volgde de verhuur van de wo ning Venestraat 112. Deze woning zal t.z.t. moeten verdwijnen, indien het saneringsplan Achterweg wordt voortgezet. Daar dit nog wel even zal aanlopen, werd de woning tot nader order verhuurd aan W. Smit voor 3.50 per week. Ook de verhuur voor 2 jaar v^n de woning Delftschekade 29 voor 19.95 per maand werd goed gekeurd, zodat de heer J. Demeijer voorlopig onder de pannen is. Op voorstel van B. en W. werd, evenals aan het rijkspersoneel, ook aan het personeel van de gemeente een va- cantietoelage verleend; ongeacht de hoogte van wedde of loon, ontvangen gehuwden, gehuwd geweest zijnden met een gezin en kostwinnaars maxi mum ƒ75.en alle andere belang hebbenden maximum 50.mits zij op 1 Juli a.s. minstens 6 maanden in gemeentedienst zijn. Subsidie Gezinshulp. De afdeling gezinshulp van de Ned. Herv. Gemeente heeft met terugwer kende kracht tot 1 Jan. 1951 gevraagd in aanmerking te komen voor een subsidie uit de gemeentekas in de kosten van het verlenen van gezins hulp in de gevallen dat de vrouw des huizes door ziekte e.d. ndet of niet volledig in staat is haar werk zelf standig te verrichten. B. en W. zijn van oordeel, dat het billijk is de ge vraagde subside toe te staan op de zelfde voorwaarden als destijds sub sidie toe te staan op dezelfde voor waarden als destijds subsidie gege ven is aan de katholieke Stichting voor Gezinszorg. De raadsleden wa ren het daarmede volkomen eens, waarna op de zeven in de stukken genoemde voorwaarden ook dit voor stel con amore werd aangenomenv Voor de gemeente komt dit op een' geschatte uitgave van 1000.per jaar. Vergoedingen onderwijs. Het jaarlijks aan de orde zijnde vraagstuk omtrent de vergoeding voor het vakonderwijs aan de diverse scholen is ook gisteravond behandeld. Het ging over het onderwijs in hand werken. De vergoedingen werden daarna als volgt vastgesteld: School voor u.l.o. Kon. Julianaweg 242. St. Jozefschool Damstraat 1541.98, St. Mariaschool St. Jozefstraat 218.77, School Maria Onbevl. Ont vangen Dr. van Noortstraat 1720.77. De vergoeding exploitatiekosten scholen is eveneens een onderwerp, dat telkenjare op de agenda voor komt. In het desbetreffend voorstel hebben B. en W. een volledig over zicht gegeven van de wijze waarop de vergoedingen berekend worden en de raad dacht er blijkbaar juist zo over en keurde het voorstel zonder stemming goed. Bij de begroting heeft de raad be sloten het subsidie voor het kleuter onderwijs te verhogen van 10.tot 15.per leerling en per jaar. Daar in de betreffende verordening nog steeds een vergoeding genoemd wordt van 10.per leerling, heb ben B. en W. aan de raad in overwe ging gegeven in de verordening voortaan geen bedrag te noemen doch het bedrag telkens bij de begroting te bepalen. Daardoor wordt het overbo dig dat de verordening telkenjare ge wijzigd wordt. De raad ging met dit advies volkomen accoord. Na nog enkele agendastukken van ondergeschikt belang behandeld te hebben, o.a. over wijziging loonrege ling werklieden en wijziging regle ment maatschappelijk hulpbetoon, was de agenda afgedaan en gingen de heren voldaan huiswaarts. NOODLANDING. Een vliegtuig van de Nationale Luchtvaartschool was gistermiddag wegens motorstoring verplicht een noodlanding te maken en is terecht gékomen achter perceel 30 in Wils- veen onder de gemeente Leidschen dam. Zowel de instructeur K. als de medepassagier, de sergeant-vlieger A., bleven ongedeerd. Het toestel werd echter beschadigd en later door de hulpdienst opgehaald. Gemeenteraad. De gemeente raad komt bijeen a.s. Woensdag avond 8 uur. Brand bij E.N.K.E.S. In de fa briek van E.N.K.E.S. aan de West- vlietweg is brand ontstaan in de af schutting van de spuitinrichting. Door de afschutting (ijzeren platen opgevuld met brandbaar materiaal) liep een buis vanaf de machine-afde ling, die zó heet was, dat tussen de platen brand is ontstaan. Hoewel de brand zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, gelukte 't de fabrieksbrand- weer ten slotte het vuur met eigen middelen te bedwingen. De brand weer van Leidschendam, die was uit gerukt met de grote motorspuit, be hoefde toen geen dienst meer te doen, Burgemeester Banning heeft zich persoonlijk van een en ander op de hoogte gesteld. Aanbouw overpompgemaal. Sinds geruime tijcl wordt gewerkt aan de fundering voor het nieuwe over- pompgemaal, dat water zal overbren gen van de boezem van Rijnland naar de boezer van Delfland. Het werk is thans zover gevorderd, dat de bouwput en de betonfundering, waarvoor palen van 14 en 16 meter lcngte zijn geslagen, voor de boven bouw gereed zijn. De bovenbouw zal echter nog wel een jaar in beslag nemen, maar dan zal Leidschendam een van de meest moderne pompge- malen hebben. Dan zal tevens het onooglijke gemaaltje, dat destijds „tijdelijk" (nu 4 jaar geleden) op het kerkplein is geplaatst, eindelijk kun nen. verdwijnen. Geboren: Cornelis z. van C. Roos en M. Westerman; Gerardus Adrianus Maria z. van G. C. van Heiningen en H. J. Rolvink. Ondertrouwd: Hubertus A. A. van Oudheusden en Gerarda van der Lube; Cornelis H. van den Duik en Catharina M. Verhagen; Henricus N. M. W. Raat en Gijsberta J. Th. de Hertogh. Getrouwd: Thomas Corbelijn en Pleuntje J. de Jager; Gerardus J. J. Hulst en Klazina Th. van Alderwe- gen. Overleden: Johannes van der Spek 75 j. NOORD WIJKERHOUT Zoals wij reeds berichtten, zal de installatie van de nieuwe burgemees ter plaats vinden op 17 Juni a.s. Op die dag zal de nieuwe burgemeester des namiddags te half twee worden ontvangen aan de grens van de ge meenten Noordwijkerhout/Hillegom (Beeklaan Zilk), waar hij met een kort woord zal worden welkom ge heten. De schoolkinderen van De Zilk zullen een zanghulde brengen. Vervolgens wordt in een open rij tuig naar het dorp gereden, alwaar ten raadhuize de plechtige installa tie te drie uur zal plaats vinden in tegenwoordigheid van daarbij uitge nodigde vertegenwoordigers vani het openbare en het verenigingsleven. Omstreeks 3.30 uur zullen de kin deren van de scholen in het dorp de burgemeester hun welkom toezingen. Van 56 uur zal er een receptie zijn, waarbij ieder de gelegenheid krijgt met de burgemeester kennis te maken. Tussen 6 en 7 uur zal een rijtoer door het dorp worden gemaakt, ter wijl het geheel wordt besloten met een serenade door de beide muziek verenigingen, voor het raadhuis. Het gemeentebestuur wekt de in gezetenen op om op Dinsdag 17 Juni a.s. allen de vlaggen uit te steken in van hun persoonlijke belangstel ling te doen blijken, daarmede uiting gevend aan het vertrouwen, waarme de burgemeester Van der Weijden wordt tegemoet getreden. BOERENLEENBANK. In zijn openingswoord deed de voorzitter een terugblik op het jaar 1951. Ondanks de credietbëperking heeft de bank zijn functie in het eco nomisch bestel behoorlijk kunnen vervullen. In 1951 zien wij zelfs nog een vrij sterke ontwikkeling van de credietverlening niettegenstaande de verhoging van de debetrente voor credieten en voorschotten door de Ned. Bank. Het be3tuur verwacht een toenemende vraag naar bedrijfs- credieten en vaste voorschoten in verband met noodzakelijke investe ringen. Met het oog hierop is voor de Bank een grote terughoudendheid geboren ten opzichte van beleggin gen buiten de agrarische.sector. Ten opzichte van leveranciers-credietèn geldt deze terughoudendheid welis. waar niet in dezelfde mate, maar toch wees de voorzitter erop, dat iedereen moet trachten zelf de no dige financieringsmiddelen op ande re wijze bijeen te brengen, alvorens zich tot de Bank te wenden. Zij kun nen daar terecht, mits hun eigen ka pitaalpositie gelijke tred houdt met de verhoging van credieten en voor schotten. Vervolgens gaf de voorzitter en kele cijfers uit de rekening 1951. De spaargelden namen toe met ruim 200.000.en het tegoed van spaar ders bedraagt thans 1.039.736.24. De winst over 1951 bedroeg 4.223,84 en de totale omzet beliep 7.337.228,02 met 'n balans totaal van 2.187.947,08. De reserve bedraagt thans 81.870,48. Er werden 18 nieuwe re keningen geopend, zodat het aantal lopende rekeningen thans 162 be draagt. Het aantal leden steeg met 11 tot 382 en het aantal boekingspos- ten liep op tot 16614. Bij het voorlezen der notulen van de vorige jaarvergadering en van de beide laatste buitengewone ledenver gaderingen merkte de heer N. G. van Noort op dat de verklaring, welke de hoofdinspecteur Hendrikse na mens de Centrale Bank had voorge lezen in de laatste buitengewone al gemene vergadering, niet volledig in de notulen was opgenomen. In deze verklaring is nl. gesproken van „bij betalen" door hem als kassier, terwijl er door hem van begin af aan „be taald" is, doch nimmer bijbetaald. Door het woord „bijbetalen" ging men aan fraude denken, terwijl daar geen sprake van was. Ook staat niet in de notulen, dat er na die verklaring geen gelegenheid tot discussie was. De heer Remmerswaal, die bedoel de vergadering leidde, verklaart, dat hij wel gelegenheid tot discussie ge geven zou hebben, als hem gebleken was, dat er behoefte aan bestond. De heer N. G. van Noort stelt hier tegenover, dat hij door het opsteken van zijn hand het woord had ge vraagd, doch dat hem dit niet is ver leend. De heer Remmerswaal verklaart dan, dat hij die opgestoken hand niet heeft gezien, anders had hij zeker de heer Van Noort het woord gegeven, ook al zou de heer Hnedrikse het hiermede niet eens zijn geweest. De heer Van Noort accepteert hier na de verklaring van de heer Rem merswaal en de voorzitter zegt toe, dat de notulen overeenkomstig de ge maakte opmerking zullen worden aangevuld. Hierna doet de kassier, de heer Post, mededeling van de rentetarie ven en geeft hij een uiteenzetting over het ontstaan van de Boerenleen banken sinds Burgemeester Raiffeis- sen, als echte burgervader van een dorp, waarin zowel mensem met ge- gebrek aan geld, als mensen met spaarcenten woonden, zulk een bank oprichtte. Nadat enige vragen waren beant woord dankte de voorzitter de kas sier voor zijn leerzame uiteenzetting. Nadat de afgetreden bestuursleden Bouwmeester en Warmerdam tot ere lid waren benoemd en de voorzitter hen hartelijk had bedankt volgde sluiting. VOORSCHOTEN Verkiezingsvergadering K. V. P. Gisteravond sprak in het R. K. Verenigingsgebouw, de candidaat voor de Tweede Kamer, mr. K. T. M. van Rijckevorsel, over Kath. Staat kunde. Spr. wees er op, dat het be langrijke in de K. V. P. is, dat het een beginselpartij is. De sociaal-eco nomische en financiële vraagstukken, waarvoor de meeste belangstelling bestaat, zijn niet de belangrijkste. In verband daarmede bracht spreker naar voren dat de doelstellingen van K. V. P. en P. v. d. A. wel zeer sterk verschillen. Indien een andere weg mogelijk zou zijn, dan zou de samen werking met de P. v. d. A. beëindigd moeten worden, alhoewel volmondig werd toegegeven, dat de P. v. d. A. vaak als het geweten van de K. V. P. heeft gewerkt in sociaal opzicht. Dat de K. V. P. echter aan de leiband van de P. v. d. A, had gelopen ontkende spreker. Sprekend over de verschillen van mening die geheerst hebben wees mr. van Rijckevorsel er op, dat een gelegenheid tot onderling beraad in de K. V. P. ontbreekt. Hij suggereer de een wijziging in de samenstelling van de partijraad. Het onderlinge vertrouwen, dat een schok gehad heeft, dient volledig hersteld te wor den. Spreker zou ook trachten, wan neer hij eenmaal gekozen is, contact te blijven houden met zijn kiezers. Daar werd na de pauze uit de aanwe zigen op ingehaakt en op het belang van een dergelijk voornemen ge wezen. Oo'k de reële mogelijkheden van een partij-raads-hervorming werd nog even critisch bekeken. ZWARE AUTOBOTSINO. Omstreeks 4 uur heeft gistermid dag op de Haagweg. ter hoogte van de autosloperij de Graaf, een ernsti ge autobotsing plaats gehad. De heer J. L. V. uit Den Haag met mevr. H. B. uit Den Haag zouden een groente wagen passeren, waarachter men reed Van de andere zijde naderde een vrachtauto met aanhangwagen, waarachter de heer O. uit Amsterdam reed. De heer V. kwam in botsing met de auto van de heer O. met het gevolg dat zijn auto nagenoeg ver nield werd en hij met mevr. B. met zeer ernstige verwondingen naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden moest worden overgebracht. De heer V. kreeg een zware her senschudding en een shock en mevr. B. zeer ernstige verwondingen in 'het gelaat. Dr. Thies verleende hulp. Ook de auto van de heer O. werd aan de voorzijde flink beschadigd. Het verkeer werd door de rijkspoli tie zeer spoedig op dit drukke uur in goede banen geleid zodat er ge ringe vertraging ontstond. Wijziging ontwerp reinigingsrech ten. Onder de naam reinigings rechten wordt een recht geheven voor het gebruik of genot van de ge meentelijke reinigingsdienst. Het recht wordt geheven van de bewo ner of gebruiker van elke woninig. Ongeacht het aantal malen per week, waarop van de diensten van de rei nigingsdienst gebruik wordt gemaakt, bedraagt het recht voor de bewoner of gebruiker van een woning met een huurwaarde tot en met 300 gul den per jaar ƒ4.80 per jaar; meer dan 300.tot en met 600.per jaar 6.per jaar; meer dan 600. per jaar 7.20 per jaar. Onder huur waarde wordt verstaan het overeen komstig art. 7 der wet op de perso nele belasting 1950 vastgestelde be drag per jaarhuur. Op het reinigings recht wordt een reductie verleend van 25% aan de bewoner of gebrui ker, die een gezin te zijne laste heeft met vier of meer niet verdienende minderjarige kinderen. Voor de toe passing van deze bepaling is de ge zinssamenstelling op 1 Januari van het belastingjaar beslissend voor het gehele belastingjaar. De reductie wordt door B. en W. slechts uitge keerd op een daartoe schriftelijk in gediend verzoek. Terugbetaling vindt plaats na afloop van het belas tingjaar. De invordering geschiedt door de Gemeente-ontvanger. Kleine straat kleine bloem. Het komt B. en W. gewenst voor om thans over te gaan tot definitieve naamgeving van de straat, aan te leggen in het verlengde van de Pr. Bernhardlaan tussen de Wijngaarden laan en de Willem de Zwijgerlaan. Aangezien in de betrokken buurt de straatnamen aan de bloembollencul tuur zijn ontleend en mede met de bescheiden lengte van deze nieuwe straat komt het B. en W. voor, dat aan de naam van een kleine bol- bloem de voorkeur moet worden ge geven: „Crocusstraat". SVLV-na-zomerprogramma. SVLV heeft ingeschreven voor de „Evert Castelein-beker", die ver speeld zal worden tussen Leidschen dam, Stompwijk, Wassenaar en Voorschoten. Het programm/a luidt als volgt: 17 Augustus: SVLV 1—Blauw Zwart 2; RKAVV 2Stompw. Boys 1. 24 Augustus: Blauw Zwart 2RK AVV 2; Stompw. Boys 1—SVLV 1. 31 Augustus: Stompw. Boys 1 Blauw Zwart 2; SVLV 1—RKAVV 2. Wijzigingen in het SVLV-bestuur. Naar aanleiding van de gehouden bijeenkomst tussen afgevaardigden van de leden en het bestuur is de heer A. Knappers, voorzitter van SVLV uit het bestuur getreden. De secretaris, de heer J. M. Janssen, is van mening, dat de tijd gekomen is om de vereniging te verlaten om al dus uitvoering te geven aan zijn voornemen, reeds eerder aan het be stuur kenbaar gemaakt. In verband met de huidige toestand in de ver eniging ziet de penningmeester, de heer C. J. te Meij zich genoodzaakt om zijn functie van penningmeester en bestuurslid ter beschikking te stellen. SCHEEPSBERICHTEN. GAASTERKERK R'dam/Sydney 11 Juni v. Marseille/Genua; GROOTE Kerk R'dam/Sydney 12 Juni Mel bourne vérw.; JOHAN VAN OLDEN- BARNEVELt A'dam/Sydney 12 Juni te Melbourne; POEL AU LAUT Indo- nesië/A'dam 11 Juni v. Aden/Colom bo; ZUIDERKRUIS Tj.Prri' 'R'dam 11 Juni 110 m. N.O. Mas - a Rode Zee; KERTESONO 12 Juni v. Balik- papan te R'dam; SIBAJAK New York/R'dam 12 Juni te Le Havre. Wie veilig loopt, loopt langer mee. Verbond, voor Veilig Verkeer

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2