S)e GcidóeSoii^mt Heeft praten met de Russen nog nut? Communistisch fanatisme op Koje Een rapport over de Zuid-Molukken Het Westen geeft niet toe Het lot van het Europees Verdedigingsverdrag Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 12 JUNI 1992 43ste JAARGANG No. 12610 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adverts 15 ct. p. mm. Telefoontje» f 1.50 DE ABNORMALE SACRAMENTSDAG LIEDEN gaat boven de Moerdijk in stilte de dag Voorbij, welke sinds eeuwen bestemd is voor een luisterrijk zomerfeest. Om practische redenen is de Sa cramentsdag, te zamen met enige an dere feestdagen, geschrapt van de lijst der „als Zondag te vieren" her denkingen. Al degenen, die heugenis hebben aan de zomerse bloemen- praal, welke de Sacramentsdag eer tijds omringde, zullen zich bij deze degradatie van de Sacramentsdag neerleggen, doch haar blijven be treuren. Het is verbazingwekkend en ook enigermate benauwend, dat een zo glorieuze hoogtijdag, een feest zo po pulair, plotseling vrijwel uit de aan dacht verdween. Er is in de meeste kerken een gezongen H. Mis geweest en vanavond Sacramentslof, dat iets beter bezocht zal worden dan op ge wone dagen, maar daar blijft het bij. De viering is verschoven naar de aanstaande Zondag. Het lijkt alles zeer normaal en zeer practisch. In feite is het echter zo, dat wij ons heden in een uithoek bevinden, waar alledaagsheid de toon voert, terwijl het feest, groot feest is in de gehele Christenheid. Vandaag bulderen de kanonnen door de Alpen dalen en wordt hun vreedzaam of fensief door rotswanden roffelend weerkaatst. Vandaag is het al „wie rookgeur en rozeblaan", lofgezang en klokgelui voor het door stad en dorp gedragen „Ons Heer". Vandaag bejubelt het op de Piazza del Popoio saamgestroomde Romeinse volk de zegenend opgeheven monstrans met Evviva's en massaal applaus! Wat wij normaal vinden, de alle daagsheid van de Sacramentsdag, i; volkomen abnormaal. Onbegrijpelijk is het, dat dit feest, dat zo diep ver ankerd scheen in de dankbaarheid van het volk, vrijwel plotseling wij hebben de verandering nog mee gemaakt zijn glans verloor. De practische redenen, waarom de Sacramentsdag uit de rij der „vrije" dagen verdween, zijn ongetwijfeld in de omgeving, waarin wij leven, zwaarwichtig. Het feest volgt boven dien vlak na de Hemelvaartsdag en de Pinksterdagen. Herstel van de vroegere toestand zal ongewenst zijn. Maar wel zouden wij de suggestie willen doen, aan Sacramentsdag weer meer fleur en geur te geven door de Eerste Communie der kinderen op deze dag te doen plaats hebben. Het feest eigent zich bijzonder voor deze liefelijke plechtigheid. De belangstel ling voor de Eerste Communie is steeds groot in brede kring, en zal de Sacramentsdag weer in het mid delpunt plaatsen. De kerken zullen weer stampvol zijn en de liturgie op haar allerschoonst. Het zal weer een zomerfeest zijn, met menselijke bloe sem getooid, met bloemenpraal en wierookgeur, met lofgezang en klok gelui. Wij zouden ons vandaag niet meer buitengesloten voelen van de vreug de der Christenheid, buitengesloten, met heimwee en herinnering aan an dere jaren, toen Sacramentsdag een van de schoonste dagen in de kring loop was, aan andere streken, waar Sacramentsdag heden met pracht en luister is gevierd. RECLAME IN BRITSE TELEVISIE. Het Britse Lagerhuis heeft zijn goedkeuring geheóht aan het voorne men der regering om de Britse tele visiestations in de toekomst te ver oorloven in bepaalde uitzendingen reclame toe te staan. Een socialisti sche motie, waarin het regeringsbe leid ten deze werd afgekeurd, is met 3*04 tegen 276 stemmen verworpen. Frankrijk en Engeland willen het proberen •De Franse regering heeft gisteren te kennen gegeven, dat zij een bijeen komst voorstaat van de drie Westelijke mogendheden met Rusland over de mogelijkheid tot hereniging van Duitsland, een bijeenkomst, die dan gewijd zou moeten zijn aan „scherpomlijnde kwesties van onmiddellijk belang". Frankrijk wordt in die wens door Groot-Brittannië gesteund. Beide landen schijnen van gevoelen te zijn, dat ratificatie van het afzonderlijke verdrag met West-Duitsland door de betrokken parlementen zeer moeilijk zal blij ken, indien men niet althans een laatste poging waagt om vast te stellen, of het Rusland ernst is met zijn voorstellen de beide Duitslanden te her enigen en met een nieuwe Duitse regering het vredesverdrag te sluiten, dat nu al jraen op zich laat wachten. ANTWOORD OP NOTA. In de Franse hoofdstad zijn verte genwoordigers van de drie Westelij ke landen sinds enige tijd bezig het gezamenlijke antwoord op te stellen op de laatste Russische nota. Daarin stelde Rusland voor onmiddellijk be sprekingen tussen de vier mogend heden te houden, maar eerder had het Westen al gestipuleerd, dat een dergelijke conferentie nutteloos zou zijn, indien men het voordien niet eens was geworden over de wijze, waarop verkiezingen in geheel Duitsland zouden kunnen worden gehouden. Men koesterde namelijk de vrees, dat een bijeenkomst van de vier mogendheden een even vruchteloze en langdurige affaire zou worden als de befaamde confe renties in het Palais Rose van verle den jaar, die vier maanden hebben geduurd en niets opleverden. De Britse en Franse regeringen achten het thans echter geboden de Russen een kans te geven aan te to nen, dat zij van gedachten zijn ver anderd. Men zou vertegenwoordigers van de vier mogendheden bijeen kunnen laten komen om te spreken over de kwestie van de verkiezingen en de status van de al-Duitse rege ring, welke uit die verkiezingen te voorschijn zou moeten komen. De Amerikaanse regering staat tot dusver nog op het standpunt, dat be sprekingen geen nut zullen hebben, indien men het door middel van no- tawisseling niet eerst zal zijn eens geworden over die fundamentele vragen. Ook al zou men op een eventuele bijeenkomst met de Russen daarover een accoord bereiken, dan blijft er nog een wijde kloof bestaan tussen de Westelijke en de Russische op vattingen. Zo wil Rusland de Oder- Neisse-linie als Duitslands definitie ve grens beschouwen, het wil het herenigde Duitsland een nationaal leger geven en het wenst Duitsland te verbinden zich bij enig „blok" aan te sluiten. Rapport over O. Duitsland Het Amerikanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft een rapport het licht doen zien, getiteld „Oost-Duits- land onder Sowjet-Russich bestuur". Volgens dit rapport zijn vier vijfden van de Duitsers in Oost-Duitsland nog anti-communistisch en zouden deze bij vrije verkiezingen dienovereen komstig stemmen. Haat tegen het communisme is wijd verspreid in Oost-Duitsland en de anti-communis ten hebben eigen agenten in vijf of meer Sowjet-Russische spionnage-or- ganisaties aldaar, aldus dit rapport. De Oost-Duitsers dwarsbomen de maatregelen door passieve tegenstand en ondergronds verzet. Volgens het rapport worden veel inlichtingen, die de anti-communisten in de Sowjet- zóne hebben verkregen, via radio Rias te Berlijn (in Amerikaanse han den) aan de Oost-Duitsers doorgege ven. „Openlijk verzet is echter zeld zaam. De Amerikanen in West- Duitsland moedigen de Oost-Duitsers op het ogenblik niet aan een opstand te organiseren en te trachten het Sow jet-regiem omver te werpen. Vijftien medegevangenen vermoord De troepen van de Verenigde Naties op Koje kregen gisteren een nieuw voorbeeld van communistisch fanatisme. Op het vastgestelde uur marcheer den de communistische gevangenen 6000 in totaal ordelijk uit blok 77, dat gisteren werd herverdeeld, nadat eergisteren de gevaarlijke blokken 76 en 78 onder controle van de Amerikanen kwamen. Een afschuwelijke ont dekking volgde, toen men bij het doorzoeken van het verlaten blok 77, de lichamen vond van 15 gevangenen, anti-communisten, die in de nacht door communistische fanatici waren vermoord. Op de eilanden Ambon, Haroekoe en Saparoea zijn de troepen van de Repu bliek Zuid-Molukken op een paar mensen na „namelijk 23 personen" volledig uitgeschakeld, aldus een rapport van de Indonesische regering, dat gisteren tijdens een voltallige zitting van het parlement te Djakarta werd voorgelezen. Op Ceram verblijven nog kleine verspreide eenheden van de R. M. S. (Republiek Zuid-Molukken), doch zij hebben, aldus het rapport gebrek aan al hetgeen, dat nodig is voor het voeren van een langdurige |uerilla-strijd. al door gebrek aan geneesmiddelen." Ten slotte komen de rapporteurs tot de volgende conclusie: Gezien de internationale toestand dient de kwestie van de republiek der Zuid- Molukken ten spoedigste te worden opgelost, waarbij een goede samen werking tussen de burgerlijke en de militaire autoriteiten nodig zal zijn. Slechts de beste legereenheden moe ten naar de Molukken worden ge zonden in verband met de zware taak en zij dienen goed te worden ver zorgd. De troepen moeten slechts gedu rende een bepaalde periode op de Molukken worden gestationneerd, omdat hun moreel achteruit gaat, als zü daar langer moeten verblijven. Ten aanzien van de opstandige be weging in Zuid-Celebes onder leiding van Kahar Moezakkar zijn de rap porteurs van mening, dat een recht streeks contact met Kahar Moezak kar de aangewezen weg is óm tot een oplossing te komen. fong gewend ió oud gedaan Johnny en Jimmy 4 en 3 jaar oud, verwekten een kleine sensatie, toen zij met een thuis vervaardigd alleraardigst miniatuur-autotje in het Londense snelverkeer verschenen. Behalve sensatie, veroorzaakten zij, ondanks het chauffeurstalent van Johnny, ook een kleine verkeersopstopping, want de vriendelijke agent gaf de kleine parmantige automobilisten ruimschoots voorrang. De buurjongetjes van Johnny en Jimmy zijn maar wat jaloer» op die prachtige „slee". Overal is volgens de rapporteurs de verhouding tussen het Indonesi sche leger en het volk uitstekend. „Maar niettemin heeft het leger op Ceram een zware taak door de geo grafische gesteldheid van het eiland. Er zijn geen wegen, het eiland i§ bergachtig en dicht bebost, terwijl verder onder de troepen vrij veel malariagevallen voorkomen, voor- IEDERE GROEP HAD EIGEN RECHTBANK. Men neemt aan, dat er nog meer anti-communisten om het leven zijn gebracht. Het aantal doden in de strijd om kamp 76, welke zich Dinsdag heeft afgespeeld, is Woens dag tot 38 gestegen. Zeven gewon den zijn in een ziekenhuis overleden. Officieren, die belast zijn met het verhoor van de gevangenen van kamp 77, deelden mee, dat dj bewo ners zich in vijf bataljons hadden ge groepeerd. Elke groep had zijn eigen „volksrechtbank". Dinsdag werden de anti-communisten veroprdeeld en terechtgesteld. De slachtoffers waren kennelijk langdurig mishandeld. De ACieuiae apMand eióte 33 daden lichamen waren in grote blikken ge stopt en daarna onder een hoop puin en vuilnis begraven. De leiders van kamp 95 hebben Woensdag aan de kampleiding de lij ken van acht gevangenen overgele verd, die omgekomen zijn bij het op roer, dat op 10 April door de bewa kers van het kamp werd onderdrukt. De troepen van de Verenigde Naties hebben thans de controle over 19.000 gevangenen; bijna een kwart van het gehele aantal op Koje. Bestookt met vragen. De Britse minister van buitenland se zaken Eden werd gisteren door de socialisten in het parlement bestookt met vragen over de incidenten op het eiland Koje. Tevoren had de La- bour-fractie een vergadering gehou den, waarin Aneurin Bevan, de lei der van de linkervleugel in de par tij, de Amerikaanse kampleiding op Koje had gehekeld. Eden deelde mee, dat de commu nistische krijgsgevangenen op Koje sinds Juli van het vorige jaar 115 medegevangenen hadden vermoord. Neutrale waarnemers. President Truman heeft gisteren voorgesteld, militairen uit vijf neu- tale landen hij noemde Zweden, Zwitserland, India, Pakistan en In donesië uit te nodigen, zich naar Korea te begeven om zich persoon lijk te overtuigen van de behande ling, die de communistische krijgs gevangenen in de geallieerde kam pen ondervinden. De bom vaart uit Engelands 'eerste atoombom verliet gisteren op een vliegdekschip de ha ven van Portsmouth op weg naar een proef-explosie in Australië. „Campania" heeft een „aan- De handen achter het hoofd gevouwen worden de rebellerende communis tische krijgsgevangenen uit blok 76 op het eilandje Koje naar hun nieuwe kleinere verblijfplaatsen weggevoerd, nadat een hevig gevecht had plaats- i r-r gevonden met de van gasmaskers voorziene parachutisten van generaal zienhJke uitrusting voor het experi- Boatner. Duizend parachutisten stormden de gevangenkampen binnen om ™ent aan boord. Zij vaart naar de on er de 6000 communisten uit te verwijderen, die weigerden naar kleinere, bewoonde Monte Bello-éilanden, 80 beter te bewaken afdelingen overgebracht te worden. Er vond een gevecht kilometer ten Noord-Westen van van ruim twee en een half uur plaats tussen de met granaten en traangas- Australië, waar de proef in de herfst bommen voorziene parachutisten en de gevangenen, die zich met zwaarden wordt gehouden, en speren gewapend hadden en zich in schouderhoge loopgraven verscho- Admiraad Torlesse zal het com- len. Bij dit gevecht werden 32 gevangenen en 1 Amerikaan gedood, terwijl mando voeren over de proefneming. 13 Amesrikanen en 152 communisten verwondingen opliepen. Vijftien rode Alle veiligheidsmaatregelen zijn ge leiders werden opgesloten. Hun verslagen volgelingen lieten zich daarna in I nomen voor de dag, dat het schip Gi groepen van 500 wegleiden naar de nieuwe verblijfplaats. I braltar aandoet. De Joodse schade- vergoedingseisen Naar te Bonn uit gewoonlijk be trouwbare bron wordt vernomen zul len de onderhandelingen over de Joodse schadevergoedingseisen tus sen West-Duitsland, het wereld-Jo dendom en Israël in de laatste week van Juni worden hervat. Zoals bekend zijn de onderhande lingen, die dit voorjaar in Nederland werden gevoerd, in een impasse ge raakt, doordat de Duitsers niet vol deden aan de Israëlische eis inzake een concreet aanbod van West-Duits land, daar zij eerst wensten af te wachten, welke besluiten door de in ternationale schuldenconferentie te Londen zouden worden genomen. Vóór de hervatting van de onder handelingen zou West-Duitsland thans een concreet aanbod doen. Geen samenzwering in Perzië? Tegen het Perzische blad Nabard, dat Dinsdag mededeling deed van de arrestatie van vijf kolonels, die tegen de regering-Mossadeq zouden hébben samengezworen, is een aanklacht in gediend. Het Perzische leger ontkent namelijk de juistheid van dat bericht. Alle berichten over een militaire staatsgreep aldus het hoofdkwar tier missen elke grond van waar heid. Het land is nog steeds in staat van beleg en daarom is het verspreiden van onjuiste berichten strafbaar. De Amerikaanse en Engelse autori teiten te Berlijn hebben na ontvangst van de laatste protestnota van Sow- jetzijde verklaard dat zij de pogingen om gewapende patrouilles op de auto weg tussen Berlijn en Helmstedt te handhaven niet zullen opgeven. Om het verkeer te handhaven onderhou den zij nu een soore wegenwacht, z De Sowjetposten hebben ook giste ren geweigerd de patrouilles van de militaire politie die zeven jaar lang op de weg geweest zijne, toe te laten. Een en twintig Oostduisers hebben gisteren voor het eerst sinds de op heffing van het zevendaagse beleg het gebouw van radio-Berlijn in de Engelse sector verlaten. Zij werden afgelost door een ploeg, die met ze ven auto's uit Oost-Berlijn werd aan gevoerd. De Sowjetwachten werden Dinsdagavond reeds afgelost. De leiders van radio-Berlijn heb ben medegedeeld, dat de staf de voor schreven passen niet zal aanvragen. Door middel van de passen hand haafden de Engelsen de blokkade, hoewel het prikkeldraad was opge ruimd, aldus de mededeling. Fritz Schaffer, de Westduitse mi nister van Financiën zal vandaag de West-Berlijner een hart onder de riem steken met een verklaring, dat hun stad niet langer de economische „Assepoester" van West-Duistland is. In handen van het Duitse Hof De Duitse Bondspresident prof. Heuss heeft van het Constitutionele Gerecht der Bondsrepubliek een uit spraak gevraagd over de vraag, of het Europese Verdedigingsverdrag al dan niet in strijd is met de Duitse Grond wet, zo wordt van officiële Duitse zijde medegedeeld. De voorzitter van de buitenlandse commissie van de Bondsdag, de Beierse minister-president Erhard, had Woensdag reeds medegedeeld, dat de Bondsraad waarschijnlijk zulk een uitspraak zou vragen. De Bondspresident heeft thans, steunend op de wet op het Constitu tionele Gerecht, zelf het initiatief ge nomen in de sedert lang in Duits land omstreden vraag der grondwet telijkheid van de invoering van de dienstplicht. Het gerecht behandelt deze week een soortgelijk verzoek van de so cialistische en federalistische fracties van de Bondsdag. Deze zijn van me- ning, dat de Duitse Grondwet met een dienstplichtbepaling zal moeten worden aangevuld nu de Duitse rege ring zich in het Verdedigingsverdrag heeft verplicht de dienstplicht in te voeren. Wanneer het gerecht zou vaststel len, dat inderdaad een aanvulling van de Grondwet nodig zou zijn, dan zou dit betekenen, dat voor de ratificatie van het verdrag een meerderheid van twee derden van de Bondsdag nodig zou zijn. De regering kan echter niet over een dergelijke meerderheid be schikken. Het gerecht te Karlsruhe heeft voor de ondertekeningen der verdra gen reeds de opvatting uitgesproken, dat de president ook na de ratifice ring nog een rechtelijke uitspraak zou kunnen vragen. President Heuss heeft er echter de voorkeur aan gegeven met het vra gen van een beslissing van het Staats- gerechtshof over de zeer omstreden vraag niet te wachten tot na de par lementaire behandeling van het ver drag. Daardoor zal het eerst een half jaar geleden gevormde Staatsge- rechtshof wellicht 'n beslissende stem Wie op dankbaarheid rekent, is kragen over het lot van het verdrag.geen weldoener, maar een koopman. Koning Talal is duur Er heerst een levendig contact tus sen de hoofdstad van Jordanië, Am man en Lausanne, waar de zieke ko ning Talal verblijft. Deze laat zich niet zien en weigerde drie Arabische diplomaten, die hem wilden bezoe ken, te ontvangen. Zijn broer, emir Naif, heeft de Zwitserse autoriteiten gevraagd, hem aan het ziekbed toe te laten, en dr. Hafez Abdoel, de chef van het Jordaanse protocol, is naar Zwitserland onderweg met een per soonlijke boodschap van de Jordaan se regering aan de koning. Dat de Jordaanse regering alle mo gelijke moeite doet om koning Talal te overreden naar zijn land terug te keren en zich daar onder behandeling te stellen, schijnt in verband te staan met de hoge kosten, die het verblijf van de koninklijke familie in het buitenland meebrengt. De koning en de koningin, ieder in afzonderlijke hotels, hebben een minimum van vijfduizend gulden per dag nodig, waarvan de koning met zijn overigens kleine gevolg drieduizend gulden uit geeft. De eerste minister heeft dan ook aangeboden om specialisten naar Am man te laten reizen, zodat de koning op de beste medische behandeling zal kunnen rekenen. Noodbevoegdlieden van Truman Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft met 284 tegen 69 stemmen besloten een eind te maken aan Trumans bevoegdheid tot het onteigenen der Amerikaanse spoor wegen in geval van nood, doch an derzijds een wetsontwerp aangeno men, waarbij de geldigheidsduur van 48 andere noodbevoegdheden ver lengd wordt. De bestaande wet ver valt a.s. Zondag. De nieuwe wet, die nog door de Senaat moet worden aangenomen, is tot 30 Juni 1943 van kracht. De juridische commissie van het Huis heeft twaalf van de zestig nood- bevoegdheden, die de president ver lengd wenste, geschrapt. HET TELEURGESTELDE LIJK. Jim Genhart, een 76-jarige boer uit Albany (V.S.), is een teleurge steld man. Maandag heeft hij zich zelf voor de tweede keer begraven, maar de belangstelling voor dit ge beuren was niet overweldigend te noemen. Ongeveer 100 vrienden en bekenden van Jim waren naar het donpje getogen, om te zien hoe Jim, die dit jaar naast de functie van lijk ook die van ceremoniemeester op zich genomen had, de plechtigheid leidde. Het vorig jaar, toen hij ook zichzelf begroef, waren er 1200 be langstellenden. Jim vindt het maar bedroevend, dat de belangstelling zo afgenomen is, want hij heeft de re petities juist georganiseerd „om niet als een hond in de grond te worden gestopt" en daaronder verstaat Jim blijkbaar: „zonder een stroom van belangstellenden". Een tweede reden van de begrafenisrepetities is, dat Jim er nogal warmpjes bij zit en koste wat kost wil verhinderen, dat zijn familie van zijn geld zal gaan profiteren, wanneer hij officieel begraven zal zijn. 3iavceUje

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1