Amerikanen niet door Russisch straatje President Truman en het staalconflict Verzet op Koje gebroken Koning Talal onbekwaam tot regeren Westelijke voorstellen onpractisch Jacob Malik verwerpt ze Autoweg gesloten voor patrouilles Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 11 JUNI 1952 43ste JAARGANG No. 12509 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 ZOUT IN DE POT in het lieve vaderland is terug gekeerd en 's morgens bij wijze van ontnuchtering in de brievenbus de verkiezings-pamfletten samengraait en doorneust, staat men weer even tjes vreemd tegenover de felle toon, waarmede de naar de volksgunst dingende partijen elkaar te lijf gaan. Het zijn in 't bijzonder de kleinere groepen van links en van rechts, welke naar hartelust hiun verkie- zings-prapaganda uitstorten, naar har telust en zonder door iets of wat ook geremd te worden, aangezien zij toch In de toekomstige periode geen ver antwoordelijkheid in welke vorm ook zullen behoeven te dragen. De vijf grotere partijen, welke straks het land zullen moeten bestu ren, zijn altijd wat voorzichtiger in hun toezeggingen en hun veroorde lingen, omdat zij straks over en kele weken reeds in overleg met elkaar moeten treden voor het ma ken van een leg-puzzel. De vijf werk programma's van de vijf regerings- bevoegde partijen zullen zo aan en in elkaar gepast moeten worden, dat er een regerings-programma uit te voorschijn komt. Voor degenen, aan wie de democratie, zoals zij in ons parlementair bestel is gegroeid, ter harte gaat is het duidelijk, dat het land waarschijnlijk dan het beste wordt geregeerd, wanneer een zo groot mogelijk deel van de bevolking in de regering is vertegenwoordigd. Daarnaar te streven is gezond de mocratisch, daar het woord democra tie volksregering betekent. Het volk regeert zichzelf. onze adempauze doorbrachten deed zich een soortgelijke situatie voor als in Nederland. Ook daar hadden de regeringspar tijen in de afgelegde periode het naar veler mening niet goed gedaan. Een vreemdeling, welke door Ru- ritania reist, zal zich daar over ver bazen. Ofschoon dat landje van de oorlog veel te lijden had en aan de rand van de afgrond had geduizeld, lopen alle mensen er keurig gekleed bij en hebben een fatsoenlijke bo terham. De steden en wegen zien er fris en verzorgd uit. Er zijn vele fa brieken gebouwd en overal ziet men gloednieuwe huizen-wijken. Het in omloop zijnde geld heeft zijn waarde goeddeels behouden en de handel met de wereld is weer op gang ge bracht. Er zit weer toekomst in dat kleine Ruritania, er zit nog fut in, en wan neer men in de geriefelijke electri- sche treinen over de enorme spoor bruggen davert en al die opleving aanschouwt, zou men nauwelijks ge loven, dat het pas zeven jaar gele den is, dat het gekneusd en vertrapt onder de Duitse laars uit kwam. Want wat zijn zeven jaren om een land te herstellen? RAAAR toch is er veel ontevreden- heid onder de Ruritaniërs over de Ruritaanse regering. De belastin gen schijnen er loodzwaar te zijn, mede door de omstandigheid, dat de regering enorme bedragen ten koste legt aan het behoud van de in bloed en tranen herwonnen vrijheid. „Een arme vrije is gelukkiger dan een rijke slaaf", is het standpunt der regering, een standpunt, dat ook door de grote massa der Ruritaniërs wordt ingenomen, maar ze zouden liever een rijke vrije zijn.Nu het land wat tot bloei is gekomen, zijn vele Ruritaniërs al weer vergeten, dat zij een ogenschijnlijk bodemloze crisis hebben doorgemaakt en in een ruïne hebben verkeerd, welke nood maatregelen gewettigd heeft. Maar wat zijn zeven jaren in het geheugen van een mens? KTU is er nooit een regering ge- weest, noch in Ruritania, noch elders ter wereld, welke het ooit goed heeft gedaan. Er is altijd bij deze of gene groep ontevredenheid. Er is altijd onvoldaanheid, omdat een ideale maatschappij tot de lucht kastelen behoort, waarvan men kan dromen, zonder ze ooit te zullen be wonen. Er zijn ook altijd groepen, vooral als er zeer ingrijpende maat regelen moeten worden genomen om het wankelende land op de been te houden, die inderdaad reden tot klagen hebben, omdat zij in de ver drukking zijn geraakt. De Ruritaniërs zijn een zeer ver standig volk, waaraan het Neder landse een voorbeeld kan nemen. Zelfs zij, die ernstige grieven heb ben, omdat hun levenspositie in ge vaar is, beseffen ten volle, dat als men niet in de regering zit en daar een lepel in de pap heeft, er weinig kans is, dat met die grieven rekening wordt gehouden. Het is wel interessant en men kan zijn verontwaardiging spuien door een partij te steunen, welke van alles belooft, maar niets geven kan, omdat zij toch niet aan bod komt het getuigt wel van het nuchtere Ruritaanse inzicht, dat zij meer heil zien in een regeringspartij, welke met de hand op het hart belooft de aan de dag getreden onrechtvaardige uitvloeisels van de genomen nood maatregelen naar best vermogen te zullen wegnemen. In Ruritania zo werd ons op onze reis verteld hecht men meer waar de aan beloften van degenen, die iets te beloven hebben, dan aan beloften van degenen, die niets te beloven hebben. In Ruritania zeiden onze betrouwbare zegslieden stemmen de ontevredenen altijd op de rege ringspartijen (waarop zij ontevreden zijn) omdat dat het enige middel is om tevreden gesteld te worden. Daarom liepen bij de jongste ver kiezingen in Ruritania de ontevrede nen in massa naar de partij van hun ontevredenheid, juist omdat zij on tevreden waren en door hun aan hang en gezamenlijke invloed ook invloed wensen te hebben in de regering. Zij kunnen tevreden zijn ver klaarden ons gezaghebbende personen want wat beloofd werd door enige van de voornaamste regerings partijen, moest door de regering ge stand worden gedaan. Zij kon er niet onder uit. Maar nu zijn er weer andere on tevredenenEn zo gaat het altijd door. Want critiek is het zout voor een gezonde democratie, mits men dat zout strooit in de pap, die de re gering opdient. Zout naast de schaal morsen be tekent, volgens het Ruritaanse bij geloof, alleen maar ruzie en grote woorden. Zo was 't, zo is 't in Ruritania Senaat wil Taft-Hartleywet toegepast zien President Truman heeft er bij het Amerikaanse Congres op aangedrongen, met spoed wetgevende maatregelen te treffen, waardoor de regering het recht zal krijgen de staalindustrie over te nemen, totdat het geschil tussen industrie en vakbond geregeld is. Ofschoon de president zich in zijn rede sterk keerde tegen het gebruik van de anti-stakingswetten van Taft en HarLey, nam de Senaat enige uren later toch met 49 tegen 30 stemmen een resolutie aan, waarbij Truman wordt verzocht, deze (bij de arbeiders impo pulaire) wetten toe te passen en een gerechtelijke uitspraak tegen een, voortduren van de staking uit te lokken. President Truman verscheen voor zijn verzoek persoonlijk in een ge meenschappelijke zitting van beide Huizen van het Congres, die na het vastlopen van het staaloverleg gister avond in allerijl waren bijeengeroe pen. „De kwestie van oorlog of vrede staat op het spel en staal is een vitaal element hierin", aldus moti veerde de president zijn verzoek om snelle actie. Het Hooggerechtshof heeft als zijn oordeel uitgesproken, dat ik niet tot inbeslagneming kan overgaan", zo sprak Truman, „maar het maakte te vens duidelijk, dat het Congres dit wèl kan. Met de andere vrije landen zijn wij betrokken in een machtige poging om de verdediging van de vrije wereld op te bouwen. En wij moeten daarmee voortgaan, tot wij een zodanige kracht hebben bereikt, dat wij een redelijke kans bezitten om oorlog te voorkomen. Maar wij kunnen dat niet zonder staalHet is daarom nu geheel en al aan het Congres om het hoofd te bieden aan een bijzonder kritieke situatie." „Inbeslagneming van de fabrieken onder het gezag van het Congres", zo ging Truman verder. zal de produc tie op volle schaal herstellen, voor zien in een eerlijke behandeling van allen, die bij het conflict betrokken zijn en voor beide partijen een aar#» sporing inhouden om door onderhan delingen naar overeenstemming te streven." Voorts noemde hij het „onverstan dig unfair en mogelijk niet doeltref fend'' om een wet aan te nemen, waarby hem toegestaan zou worden, een rechterlijk bevel uit te lokken, zonder dat eerst een commissie van Honderden speren en Molotow-cocktaiis Brigadier-generaal Boatner, de kampcommandant op het Zuid-Koreaanse eiland Koje, heeft aangekondigd, dat de ruggegraat van het verzet der com munistische krijgsgevangenen gebroken is. Officieren van de geheime dienst beweren een samenzwering voor een massale uitbraak te hebben ontdekt. Boatner legde zijn verklaring af nadat twee totaal verschillende acties ten uitvoer waren gelegd. Allereerst zijn 6000 gevangenen in de beruchte afdeling 76 in handelbare groepen gesplitst. De gevangenen gin gen de Amerikaansse soldaten met speren, zwaarden, messen en zand zakken te lijf. De volgende actie gold afdeling 78. De gevangenen van deze afdeling kwamen gedwee uit het kamp, toen zij bevel kregen naar buiten te treden. De gevangenen in afdeling 76 had den 20 minuten tijd gekregen om zich in groepen op te stellen onder het wakend oog van Amerikaanse soldaten die gasmaskers en stalen helmen droegen. Tanks stonden ge reed en op de heuvels rondom was veldgeschut opgesteld. De gevange nen verschansten zich met hun zelf gemaakte wapens in loopgraven te gen de traangasbommen en schokgra- naten. Zij konden het evenwel niet bolwerken en kwamen hoestend en huilend te voorschijn, om in groepen van 150 verdeeld te worden. Allen moesten zich uitkleden en ontvingen kledingstukken. MiftiendienAt houdt apuiiming Op 12.759 gevangenen zijn een goe de dertig gesneuveld en 139 gewond. Aan Amerikaanse zijde viel één dode. Veertien soldaten werden gewond. In de verlaten afdeling 76 werden honderden speren met scherpe me talen punten ontdekt, grote aantal len „Molotow-cocktaiis" limonade flesjes gevuld met benzine en voor zien van een lont zelfgemaakte gasmaskers en nagebootste machine geweren, kaarten van het eiland, waarop defensiewerken stonden aan. gegeven en een ingewikkelde ver bindingsdienst tussen de afdelingen met gebruik van radio en telefoon. De Noord-Koreaanse kolonel Lee Hak Koo die het verzet leidde, werd in afzondering opgesloten, nadat hy in het hoofdkwartier van Boatner ondevraagd was. Men heeft nog vijf gedode gevan genen gevonden en men meent, dat er nog meer verborgen zijn. De meesten werden in een waterput ge vonden en vertoonden tekenen van een recente dood, veelal door ranse len of steken. De gevangenen, die de Amerikanen de plaats aanwezen, zeiden, dat het hier gevangenen had gegolden, van wie men vreesde, dat zij geheime communistische gegevens zouden prijsgeven. Er zouden ook nog speren en an dere wapens in het kamp verborgen zyn. onderzoek rapport heeft uitgebracht zoals de Taft-Hartley-wet vereist. De toepassing van een dergelijk rech terlijk bevel, aldus de president zou neerkomen op een partij kiezen voor de maatschappijen en tegen de ar beiders (De Taft-Hartley-wet voor ziet in 'n „afkoelingsperiode" van 80 dagen na de afkondiging van een sta king. waarin moet worden doorge werkt en beide partijen moeten zoe ken naar een regeling van haar ge schil). -t, O Ten slotte verklaarde de president, gering "waarnemen, dat het Congres de regering niet dient te beletten, dat zij tijdens de periode van de vordering veranderin gen aanbrengt in de lonen en ar beidsvoorwaarden. Niettegenstaande Trumans pleidooi heeft de Senaat toch 'n resolutie aan genomen om de Taft-Harley-wet toe te passen. I Morgen H. SACRAMENTSDAG 1 W/at wcLöaaö kost öe vaöcr meec Bewijzen, Cun zielen met zijn enig kinö te spijzen, j jöes vaöcrs hARt? o öiêrbaar öisgenoti j ai, smAAk, hoe zoet, hoe vuienöelijk is qoöj joost van öen vonöeL I I (Uit „Altaargeheimenissen") Het Jordaanse kabinet te Amman heeft plotseling een drastisch besluit genomen. Volgens goedingelichte bronnen is koning Talal voorgoed onbekwaam verklaard om verder te regeren en zal de Rcgcntschapsraad de «komende elf maanden, tot de 17- jarige kroonprins Hoessein meerder jarig is geworden, voor hem de re- Het kabinet is tot deze beslissing gekomen, nadat het uit Parijs en Lausanne betrouwbare rapporten had ontvangen, dat de ziekte van de koning in belangrijke mate is ver ergerd. Over de plannen van koning Talal zelf hangt een waas van geheimzin- (Zatiadele. £ucPiltnacPil v-ewtelkt Swio-fia Op het vliegveld van Ottawa staat het 439ste „Sabro Tooth Tigre Squadron" van de Canadese luchtmacht gereed om naar Engeland over te steken. De Canadese Minister van Defensie, Brooke Claxton en luchtmaarschalJc W. A. Curtis, chef van de Canadese luchtmachtstaf deden de bemanningen van de T 86 Sabre straaljagers uitgeleide. Het 439ste Canadese luchteskader is het vierde, dat als onderdeel van Canada's bijdrage in de verdediging van West- Furopa in Engeland gestationneerd wordt. nigheid. Het is nog steeds niet be kend of hij er in zal toestemmen buiten zijn land te blijven of dat hij naar Amman terug zal vliegen. Daar heerst op het ogenblik volle dig rust. De ziekte van de koning wordt door het volk als een „droeve gebeurtenis" beschouwd, aldus een Reuter-correspondent, maar men ziet hierin geen reden om een poli tieke of militaire crisis uit te lokken. Volgens Reuter lijdt de koning aan schizophrenic (gespleten persoon lijkheid) en vooral gedurende de laatste twee maanden heeft de ko ning een toenemende instabiliteit getoond. De eerste tekenen van de ernst van zijn ziekte, zo vervolgt Reuter, traden twee jaar geleden op. Koning Talal werd toen beheerst door aan vallen van woede, waarbij hij leden van zijn hofhouding beschuldigde tegen hem te intrigeren en zijn ge zag te ondermijnen, aldus berichten kringen uit de omgeving van de vorst. Deze aanvallen werden afge wisseld door perioden, waarin hij volkomen normaal scheen. Bij verscheidene gelegenheden bracht hij de bevolking van Amman in verbazing, door op een wild sprin gend paard de straten door te rij den, waarbij hij door honderden juichende kinderen werd begeleid. Dan weer sloot de koning zich uren lang in een kamer van het paleis op, waarna hij plotseling naar bui ten stormde, om de leden van zijn hofhouding van een samenzwering tegen hem te beschuldigen. Samenzwering in Perzië Volgens nog onbevestigde berich ten zijn gisteren in dc Perzische hoofdstad vijf kolonels van het leger gearresteerd, die worden beschuldigd van samenzwering tegen de rege- ring-Mossadeq. e sjah is volgens het blad Na- bard in allerijl teruggekeerd van een vacantie aan de Kaspische zee, toen hij bericht van de arrestaties had ge kregen. Volgens Nabard stonden de samenzweerders in verbinding met de verboden communistische Toe- deh-partij. Verdere bijzonderheden waren gisteravond niet te krijgen. Gisteren zond de sjah van Perzië een telegram naar dr. Mossadeq, waarin hij informeerde naar zijn ge zondheid en hem geluk wenste met zyn rede voor het Internationale hof van justitie. De onderhandelingen op Korea De onderhandelaars van de V. N. te Panmoendjon hebben er nu ein delijk genoeg van gekregen om vol komen nutteloze vergaderingen mee te maken, waarbij zij alleen dienen als toehoorders van allerlei beschul digingen, welke de geallieerden naar het hoofd worden geworpen. De bevelhebber der V. N. in Ko rea, generaal Mark Clark, heeft de voornaamste onderhandelaar der communisten, generaal Nam II, ir een nota meegedeeld, dat de geal lieerden de wapenstilstandsbespre kingen te Panmoendjon zullen her vatten, „wanneer er bij uw delegatie positieve aanwijzingen zijn, dat er enige hoop op voortgang in de rich ting van een eerzame wapenstil stand". De delegatie der V. N. heeft dagen lang „uw kwaadaardig valse beschuldigingen doorstaan, die ge grond zijn op verdraaiingen en hal ve waarheden en in plenaire zittin gen alleen uit het oogpunt van pro paganda naar voren werden ge bracht", aldus deze nota. In de ontwapeningscommissie der Verenigde Naties heeft Jacob Malik na mens Rusland het voorstel van de Westelijke mogendheden om de bewape ning van alle wereldmogendheden over de gehele linie te verminderen, verworpen, omdat het naar zijn mening onpractisch is. Het Westen had voor gesteld om de strijdkrachten van Amerika, de Sovjet-Unie en China te be nerken tot een maximum van anderhalf millioen, die van Groot-Brittannië en Frankrijk tot ten hoogste achthonderdduizend man. De door de Duitsers aan het einde van de Badweg te De Koog op Texel aan gelegde betonnen dam wordt thans door de Opruimingsdienst van de Rijks waterstaat verwijderd. Malik maakte er bezwaar tegen, dat het plan niet sprak van lucht- machten, vloten en evenmin van atoomwapens en andere wapens voor massavefnietiging". Hij consta teerde ook, dat het Westelijke plan geen melding maakt van de bases, die Amerika in het buitenland heeft. Rusland handhaaft zijn voorstel om de strijdkrachten en de bewapening van alle grote mogendheden met een derde te verminderen en de atoom bom te verbieden. Indien men dat voorstel aanvaardt, zal de Sovjet- Unie geen bezwaar maken tegen het opstellen van „concrete aanwijzin gen" voor die vermindering. Het Wes ten heeft reeds geruime tijd geleden als bezwaar tegen het Russische plan aangevoerd, dat het de verhouding tussen de bewapening der grote mo gendheden ongewijzigd laat Russen betwisten de Amerikanen het recht Generaal Wassili I. Tsjoeikow, het hoofd van dc Sovjet-conlrólc-commissie te Berlijn, heeft gisteren van de Amerikaanse bezettingsautoriteiten geëist, flat zij onmiddellijk haar gewapende patrouilles van de autoweg tussen Helmstedt en Berlijn opheffen. Tsjoeikow's eis was vervat in een brief aan de waarnemende hoge Amerikaanse commissaris in Duitsland Samuel Reber, die gisteravond in Bonn gepubliceerd is. Generaal Tsjoeikow verklaarde, dat de Sovjet-autoriteiten in Duitsland bij herhaling vergeefs de aandacht van de Amerikaanse autoriteiten hadden gevestigd op de ontoelaatbare schendingen van de bestaande regelingen van de bewegingen der Ameri kaanse troepen langs de autoweg. ZICHZELF GEÏSOLEERD. Onderwijl wachtten in het gebouw van radio-Beïlijn in de Engelse sec tor Sovjet-soldaten en Oost-Duits personeel op orders van Sovjet-zijde. In de nacht van Maandag op Dins dag hadden de Engelsen het prikkel draad verwyderd. maar niemand ver liet of betrad het gebouw. De aflossende staf uit Oost-Berlijn werd zelfs niet toegelaten. De En gelse autoriteiten vermoeden, dat de Sovjets het recht van de Westelijke autoriteiten, om de toegang tot het gebouw afhankelijk te stellen van speciale passen, niet zonder meer willen erkennen. De West-Duitse bondskanselier heeft gisteren alle departementen in Bonn opdracht gegeven grotere con tracten voor de regering af te sluiten in West-Berlijn. Dr. Adenauer ver zocht de regeringen van de negen deelstaten hetzelfde te doen. De mi nisters van Financiën en Economische Zaken, Schaffer en Erhard, gaan Don derdag naar Berlijn om over verhoog de hulp te spreken en hijzelf zal la ter naar de benarde stad gaan. Toch olie, al is het geen Perzische In het Middien-Oosten wordt het verlies van 35 millioen ton ruwe olie per jaar, dat twaalf maanden geleden werd veroorzaakt door het sluiten van de Perzische olievelden, reeds bijna geheel aangevuld. De olieproductie in het protectoraat Koeweit, in Dahran, en in Irak is in dezelfde periode in totaal met onge veer 30 millioen ton gestegen. De productie van de olievelden Koeweit, die voor 50 procent Ame rikaans en voor de andere helft het eigendom zijn van de Anglo-Iraanse oliemaatschappij, is gestegen van 25 tot 40 millioen ton. Vijf jaar geleden werd in dit gebied jaarlijks nog twee millioen ton ruwe olie uit de grond gehaald. De velden in Irak, die Engels bezit zijn, hebben hun op brengst verdubbeld: van 7,5 tot vijf tien millioen ton en in Dahran, waar |de Amerikanen het alleenrecht heb ben is de productie gestegen van 38 I tot 45 millioen ton. KARDINAAL VON FAULHABER ZEEK. De 83-jarige prelaat Michael kar dinaal von Faulhaber is naar kerke lijke autoriteiten gisteren meedeel den ernstig ziek. De aard van de ziekte werd niet bekend gemaakt. JCavteCtje Altijd goed te doen en weinig van zichzelf te houden, dat is het teken van een nederige ziel. Thomas a Kempis.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1