Kath.Ver. voor Ondernemers in Bloembollenbedrijf Landbouwers bleven met oude aardappelen zitten Millioenen guldens schade aan fruit in de Betuwe Binnenkort weer pluimvee-tentoonstellingen? Borrel weer duurder? De mens wordt ouder en blijft langer fit Oud en jang op Schiphol DINSDAG 10 JUNI 1952 DE LEIDSE COURANT fWEEDE BLAD PAGINA 1 Bedrijfmaatregelen dienen genomen door bedrijfsgenoten Op de vergadering van de Kath. Vereniging voor ondernemers in het Bloembollenbedrijf heeft de heer C. Ph. Frerikseen openingsrede gehou den. Spr. verwelkomde in het bijzonder de geest, adviseur, pastoor Roelvink. Pastoor Roelvink, wij hebben dit schip enige jaren moeten besturen aldus spr. zonder openlijk de gees telijke vlag in top te hebben. Wij zijn echter dankbaar voor de steun, die wij steeds hebben mogen onder vinden van het Hoogwaardig Episco paat en daarom hebben wij dan ook onze strijd volgehouden en doet het ons genoegen u op deze vierde Alge mene Vergadering welkom te mo gen heten. Wij hebben u reeds in enige bestuursvergaderingen mogen meemaken en ik ben er van over tuigd, dat wij prettig zullen samen werken in het belang onzer vereni ging- Wanneer ik zo de zaal rondkijk, dan rioht ik hier ook vooral een woord van welkom tot het grote aan tal leden, die sinds onze laatste Al gemene Vergadering tot onze ver eniging is toegetreden en waardoor onze organisatie nu is gegroeid tot een ledental van ruim 900. Dikwijls verkeerd begrepen. Wij zijn dikwijls verkeerd begre pen en tegenwerking en verkeerde publicaties hebben onze zaak wel eens bemoeilijkt. Men heeft b.v. ons meermalen willen betitelen met de naam Vereniging voor Grootwerkge vers. Dit is geheel onjuist. Wel is het onze bedoeling geweest ook de gro ter werkgevers, waarvan velen nog niet waren georganiseerd, Katholiek te organiseren en dit hebben wij be reikt en dat wij dit bereikt hebben is te danken aan het feit, dat wij een organisatie hebben, waar wij als bloembollenmensen baas in eigen huis zijn, en waarin zich iedere kath. bloembollenkweker en/of -exporteur zich thuis kan gevoelen. Met uitzon dering van enkelen kunnen wij thans zeggen, dat alle Katholieke bloembol lenkwekers en exporteurs in één krachtige vereniging zijn georgani seerd, een vereniging waar men in het vak rekening mee houdt. Want dit kan ik u wel zeggen: er wordt èn bij de autoriteiten èn in ons vak wel degelijk rekening met ons gehouden. Dc grote en de kleine ondernemers. Wanneer het nu gaat om de veel omstreden kwestie van grote en klei ne ondernemers in onze Vereniging, dan ben ik van mening, dat de gro tere en vooral de, laat ik het maar noemen, meer welgestelde of ster kere een taak hebben tegenover de kleinere en zwakkere bedrijven. Zij Aetherklanken HILVERSUM I 402. nr.. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.55 Voor de vr. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Waterstan den. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuz. 12.00 Alt en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muz. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Banjomuziek. 13.50 Gramofoon muziek. 14.00 Dertigste jaarvergade ring van de Bond van Gereformeerde Mannenverenigingen in Nederland. 14.45 Gramofoonmuziek. 15.00 Voor de meisjes. 15.15 Gramofoonmuziek. 15.40 Clavecimbelrecital. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Mili taire reportage. 18.00 Nieüws. 18.15 Pianoduo. 18.30 R.V.U.: Prof. R. N. Broekman: „Religie en wetenschap." 19.00 Verkiezingstoespr. 19.15 Boek bespreking. 19.30 Gramofoonmuziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.10 Kamerorkest en soliste. 20.50 Rode Kruis prijsvraag. 21.05 Salonorkest. 21.35 „Massajeugd werk: opdracht en taak", causerie. 21.50 Vierhandig pianospel. 22.25 Internationaal Evangelisch commen taar. 22.35 Gramofoorarmziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.33 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gramofoonmuziek. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gramofoonmuz. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Accordeonrr.uziek. 12 30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gramofoonmuz. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Omroeporkest. 14.00 Gesproken por tret. 14.15 Kamermuziek 15.00 Km- derkooor. 15.20 Piano a o.uatro mains. 15.30 Voor de zieken. 16.05 Voor de jeugd. 17.20 Nederlandse muziek. 17.50 Regeringsuitzending: Bernard IJzerdraat: „Kunstleven op Java en Sumatra". 18.00 Nieuws. 18.15 VARA Varia. 18.20 Gramofoonmuziek. 18.30 Amusementsmuz. 19.00 „Gelijkheid van kansen", klankbeeld. 19.15 Ver kiezingstoespraak. 19.20 Gram.muz. VPRO: 19.30 Voor dc jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Amusementsmuziek. 20.45 „De Heer van de Grote Berg", hoorspel. 21.50 Lichte muziek. 22.10 Anti-vita- i minen. causerie. 22.25 Piano-trio. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gr.muziek. zullen tot taak hebben te zorgen, dat ook de kleinere bedrijven zich vol doende kunnen ontplooien, want wij zijn toch niet alleen zakenmensen, maar ook en allereerst Katholiek. Verschillende leden hebben geïn formeerd of er in de K.V.O.B. nog af delingen zullen worden gevormd. Zo als bekend, is in de statuten de mo gelijkheid hiertoe opengelaten. Het was echter zeker niet raadzaam gedu rende het zeer snele glroeiproces dat onze vereniging doormaakte, voortij dig afdelingen te gaan vormen. Deze kwestie zal uiteraard door het aan stonds te kiezen nieuwe bestuur ter dege onder het oog moeten worden gezien en waarbij vanzelfsprekend re- kening zal worden gehouden met de wensen die er leven bij de leden. De belastingwetgeving. Zeer zeker is het momenteel niet gemakkelijk in zaken, en dit geldt vooral voor de jongeren, die tooh ook zo graag vooruit willen komen en niet alleen him zaak groter willen ma ken, maar ook vooral hun zaak sterk willen zien, hetgeen zeer moeilijk is. Er wordt dan ook van alle kanten op aangedrongen en ik geloof, dat het in Den Haag ook wel duidelijk wordt, dat in de Belastingwetgeving reke ning wordt gehouden, dat alleen dan energie kan ontwikkeld worden, wan neer daarvoor een beloning wordt verkregen en een kans moet worden gegeven om een gezond bedrijf te stichten. De invoering van de Werkloos heids- en Wachtgeldverzekering op 1 Juli a.s. zal het bedrijfsleven we derom extra gaan belasten. Hoewel wij voorstanders moeten zijn van goede sociale maatregelen ten behoeve van onze naaste mede werkers op onze bedrijven, is het toch de vraag of de Werkloosheidswet zijn doel niet voorbij zal schieten. Spr. becijferde, wat de werkloosheidsvoor ziening het bedrijfsleven zou gaan kosten. Vanzelfsprekend heeft deze mate rie de volle aandacht van het be stuur. Reclame nodig. Reclame, die gemaakt wordt door middel van vakherheffing zal nodig blijven om onze ex/port te bevorde ren, maar wij zullen toe moeten zien, dat het geld, dat door het vak wordt bijeengebracht, zo doelmatig mogelijk wordt besteed. Wij hebben een van de mooiste artikelen om reclame voor te maken en ook z.g „free adverti sing" te verkrijgen. Dit zal door de commissies, die op dit terrein werk zaam zijn, moeten worden uitgebuit. Gaarne zal onze vereniging in deze ook samen met andere organisaties zijn medewerking daaraan geven. Een enkel woord wil ik hier ook zeggen omtrent de regelingen in het vak. Wij leven momenteel in een tijd, dat men alles wil regelen, maar de vraag rijst wel eens bij mij op soms niet een zekere mate van vrij heid de zaak meer normaal en zond houdt en de energie meer i wakkert. Wanneer echter maetregelen moeten worden genomen, laten wij dan zorgen, dat over deze maatrege len wordt beslist door onze eigen vak mensen, door onze kwekers, expor teurs en kwekers-exporteurs, m.a.w. door diegenen, die direct bij ons vak zijn betrokken. In dit opzicht moet vooral de P.B.O. ons bevrediging ge ven. Ons vak is momenteel goed. Laten wij zorgen door goede en krachtige samenwerking het goed te houden. Laten diegenen, die nog buiten onze vereniging staan, zich ook zo spoe dig mogelijk aansluiten, en daar voor roep ik ook uw aller medewer king in. Een krachtige en principiële vak organisatie is voor ons in het tijdperk, waarin wij leven, van het allergroot ste belang. Laten wij allen daaraan krachtig medewerken. Op de vergadering van de Katholie ke Vereniging voor Ondernemers in het Bloembollenbedrijf werd het de finitieve bestuur samengesteld, volgende heren zullen daarin zitting nemen: N. Breg (Noordwiikerhout), Ant. Nijssen (Santpoort), P. Ooster- veer (Lisse), S. Valkering (Limmen) en C. de Wit (Bovenkarspel). Deze heren waren candidaat gesteld door het voorlopig bestuur. Eveneens wer den gekozen de heren G. Rood (Groo tebroek), P. S. van Leeuwen (Noord- wijkerhout), C. de Groot (Noordwij- kerhout) en J. Heemskerk (Hillcom) die allen door de leden als candidaat waren aangewezen. De heer P. S. van Leeuwen werd tot voorzitter gekozen. Ttatfi Gaólianui Uenl^en. yefiuidUfd Nu het aardappelseizoen 19511952 ten einde loopt, blijkt er een over schot aan consumptie-aardappelen te zijn, waarvoor geen markt te vinden is. Vooral in de Hoeksche Waard en in West-Brabant zijn verscheidene landbouwers met onverkoopbare voorraden blijven zitten. In het najaar van 1951 heeft de re gering grote partijen aardappelen uit de markt genomen om in de markt, die toen nog niet willig was, een bo dem te brengen. Na deze maatregel is een beter prijspeil bereikt. Nadat de door de regering aangekochte par tij in haar geheel voor export was verkocht, is de vraag belangrijk min der geworden en nu zitten die boeren, Kleine kwekers geruïneerd Om een juist overzicht te krijgen van de schade die Vrijdag j.l. aan de fruit- en landbouwgewassen ten gevolge. van de hevige hagelbui in een gedeelte van de Betuwe is 4 gebracht, worden thans door rijksland- en tuinbouwdienst gege vens verzameld waardoor de totaal aangebrachte schade kan worden vastgesteld. Algemeen verwacht men dat de schade zeker enige millioenen bedraagt. De verwachtingen van de fruittelers, dié gezien de prachtige bloei hoog gespannen waren, zijn met een slag teniet gedaan. Het zwaarst getroffen zijn de kleine te lers en de kersenpachters, die ge ruïneerd zijn, indien zij niet gehol pen worden. Er zijn verscheidene fruitpachters, die voor enige duizen den guldens kersen pachtten. Zij be hoeven de boomgaard niet meer in te gaan, daar alles door de hagel is verwoest. Er is thans een actie comité samengesteld. Indien over enige dagen de juiste schade is vastgesteld, zullen door het comité de nodige stappen worden ge daan om hen, die sociaal in moeilijk heden zijn geraakt, hulp te bieden. Op de milddadigheid van de Neder landse bevolking zal ook een beroep worden gedaan. Tot nu toe was het zo, dat iedere weggebruiker, die onderweg pech kreeg, door een passerende wegen wachter geholpen werd. Met ingang van 1 Aug. a.s. behoort dit tot het verleden. De wegenwachters zullen anaf die datum slechts hun leden de hulpzame hand reiken. Dit besluit is genomen, omdat vele leden thans moeten wachten, wanneer de wegen wacht elders aan niet leden hulp biedt. Een uitzondering wordt ge maakt voor gewonden, in brand- die hun voorraden te lang hebben vastgehouden, met onverkoopbare aardappelen. Dit komt vooral ook, doordat de nieuwe aardappelen dit jaar abnor maal vroeg zijn geoogst. Een aantal partijen uit de oude voorraad van een in ons land niet ge wilde soort zal nu vermoedelijk als veevoeder verkocht moeten worden. Internationalisatie van het Vredespaleis Naar het A.N.P. verneemt heeft de Nederlandse regering aangeboden het Vredespaleiscomplex te internationa liseren, indien besloten mocht wor den het gerechtshof voor de organi satie van het Schumann-plan en de Europese defensiegemeenschap op het terrein van het Vredespaleis te 's Gra- venhage te vestigen. Een dergelijke internationalisatie houdt in beginsel in, dat het Vredes paleiscomplex onschendbaar zou wor den, d.w.z. dat het wordt onttrok ken aan de directe Nederlandse ge zagsuitoefening. Wel blijft de Neder landse souvereiniteit over het gebied gehandhaafd. Tengevolge van kinderverlamming is gisteren in het ziekenhuis te Sit- tard overleden het ongeveer vier jarige dochtertje van de familie H. uit Nïeuwstadt bij Sittard. Pastoor dr. Cassianus Hentzen O. F. M., geestelijk adviseur van de alge mene Katholieke Werkgeversvereniging en het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen vierde in de Pastorie van de Burgwal te Delft zijn zeventigste verjaardag. Bij deze gelegenheid werd de jubilaris toege sproken door de minister zonder portefeuille prof. dr. A. H. M. Albregts. die hem namens de regering hulde en- dank bracht voor hetgeen hij gedaan heeft en hem mededeelde dat het H. M. de Koningin heeft behaagd Pastoor Hentzen te benoemen tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De plechtigheid vond plaats in de pastorie van de Burgwal te Delft. Minister Albregts speldt Pastoor Hentzen het eremetaal op het habijt. De kans bestaat, dat binnen afzien bare tijd weer grote pluimveeten toonstellingen zullen mogen worden gehouden. Zoals men weet werd in het voor jaar 1950 in verband met de pseudo- vogelpest een tentoonstellingsverbod afgekondigd. Hierdoor werden vooral de landelijke pluimveetentoonstel lingen „Ornithophilia"' en „Avicultu- ra" getroffen. Ook vele provinciale manifestaties op pluimveegebied moesten achterwege blijven. Wat de pseudo-vogelpest betreft is de situatie thans vrij gunstig, zo ver neemt „Trouw" in welingelichte kring te 's-Gravenhage. Vooral de sportfokkers blijken zeer voorzichtig te zijn, zodat hun dieren vrijwel nim mer door de gevreesde ziekte worden getroffen. In verband hiermee over wegen de organisatoren der grote nationale tentoonstellingen een ver zoek tot ontheffing van het tentoon stellingsverbod bij de minister in te dienen. Van officiële zijde zou men niet onwelwillend tegenover een der gelijk verzoek staan. De belangrijkste voorwaarde, waaraan een ontheffing echter in ieder geval zou blijven on derworpen, fcou zijn, dat de omvang Fries op de Stations De raad van de Friese Beweging heeft een verzoek gericht tot de directie van de Nederlandse Spoor wegen op de spoorstations in Fries land de plaatsnamen ook in de Friese taal aan te brengen. Verscheidene gemeentebesturen in Friesland zijn reeds ingegaan op een desbetreffend verzoek van de raad van de Friese Beweging, de plaatsnamen op de bordjes aan de toegangswegen zowel in het Nederlands als in het Fries te vermelden. PUBLIEK KEERDE ZICH TEGEN POLITIE. Aan de Carolfeweg te Groningen kregen twee dronken jongelui ruzie. Het kwam tot vechten en de politie zag zich gedwongen in te grijpen. Een der jongens trad echter bij deze poging tot een vreedzame oplossing van het geschil zo ergerlijk op, dat politie hem arresteerde; tegen deze arrestatie verzette de jongeman zich .Het publiek ging zich daarop met de zaak bemoeien. Het keerde zich tegen de politie, die, er was in middels versterking gekomen, de sabel moest trekken en de straat schoon moest vegen. Van deze actie heeft de arrestant gebruik gemaakt om te vluchten. Het zich zeer onbehoorlijk gedra gende publiek heeft de politieman nen die zich kalm en tactisch ge droegen tot aan de Grote Markt gevolgd. (Trouw). van de pseudo-vogelpest minstens ge lijk blijft aan de huidige. Verleent de minister straks inder daad ontheffing, dan zal nog dit jaar en wel van 1416 November a.s. in Utrecht „Ornitophilia" haar poorten weer openen. „Avicultura" blijft dan niet achter en zal direct na de jaar wisseling, van 16 tot 18 Januari 1?53 haar tenten in Den Haag opslaan. In de periode tussen beide tentoon stellingen zullen dan nog elf provin ciale exposities worden gehouden. Gehuwde Ambtenares Boven 30 jaar geen ontslag De bepaling, dat aan huwende amb- tenaressen in Rijksdienst ontslag wordt verleend, dient geen toepas sing te vinden t.a.v. vrouwen, die de leeftijd van 30 jaar hebben bereikt, die een diensttijd vani tien jaar óf langer hebben en de rang van com mies of een hogere rang bekleden. Tot deze conclusie komt de commis- sie-Ubink in haar rapport, dat de re sultaten bevat van het onderzoek naar het aantal in rijksdienst werk zame gehuwde ambtenaressen, de samenstelling der gezinnen en het advies met betrekking tot de vraag, welke gedragslijn inzake de huwende en gehuwde ambtenaressen het meest aanbevelenswaardig moet wor den geacht.De commissie is bij de eer ste uitzondering o.m. uitgegaan van de overweging, dat het merendeel van de vrouwen de dienst voor het bereiken van de 30-jarige leeftijd vrijwillig verlaat. Uit een en ander mag niet worden afgeleid, dat de commissie van oordeel is, dat de vrouwen, die een lagere rang bekle den dan die van commies of op jon gere leeftijd dan 30 jaar, of als zij minder dan tien dienstjaren hebben, in het huwelijk treden, in alle geval len dienen te worden ontslagen. Ook bij die vrouwen kunnen zich omstandigheden voordoen, die het kennelijk onredelijk maken tot ont slag over te gaan. De vrouw kan b.v. kostwinster zijn. Is het waar, dat in het kader van de Benelux andermaal een prijsver hoging voor gedistilleerd is fe ver wachten? Dit vragen ettelijke Eerste Kamerleden aan minister Lieftinck. De prijs van gedistilleerd werd reeds verhoogd van Z320,per hl. tot ƒ475,maar dit was een com promis. Om gelijk te komen met de Belgen, zou de accijns op de borrel zover moeten worden verhoogd, dat deze 596,50 gaat kosten. Hierdoor zou de prijs per glas in volkszaken minstens 10 cent moeten stijgen. Er zijn thans Nederland 800.000 personen, die de leeftijd van 65 jaar heb ben bereikt. Men schat dat dit aantal in 1970 circa 1.1 millioen zal bedragen. De gemiddelde leeftijd van de mens stijgt regelmatig, hetgeen grote proble men meebrengt in verband met de bouwplannen. De laatste jaren waren deze plannen gebaseerd op een gemiddelde leeftijd van 65 jaar, maar bereke ningen hebben aangetoond dat deze thans reeds 70 jaar is. Dat betekent, dat er in de komende 15 jaar 140.000 woningen méér moe ien worden gebouwd dan de raming was. Dank zij de emigratie behoefde het bouwprogramma de laatste jaren vrijwel niet gewijzigd te worden. Deze mededeling deed minister In 't Veld in een toespraak bij de opening van een tehuis voor bejaarden te Hardinxveld. De minister zeide grote be langstelling te hebben voor nieuwe inrichtingen voor ouden van dagen. Aantrekkelijk noemde hij de projecten met een centraal verzorgingshuis en daaromheen gegroepeerde kleine woningen, zoals bijv. in Zaltbommel. Een probleem op zichzelf noey le mr. In 't Veld de vrije tijdsbesteding voor ouden van dagen, omdat de bejaarden tegenwoordig tot op hoge leef tijd gezond en fit blijven. Toen de „Spin" het eerste ontwerp van de Fokkerfabrieken zich op het platform in de zon stond te koesteren, kwam juist het nieuwste product van deze fabrieken, de F. 14 binnen en nam plaats naast zijn „voorvader". Zowel de oude pionier als de jongste „telg" trokken veel belangstelling; op de staande voertuigen, voor invaliden achtergrond van dc foto ziet men de nieuwe straaljagers, die op het ogen- en buitenlanders. blik in de Fokkerfabrieken vervaardigd worden. R. K. Onder-officieren congresseren Te Amsterdam is Maandag het congres geopend van de Ned. Kath. Onderofficiersvereniging „St. Marti- nus". Tijdens deze vergadering heeft de hoofd-legeraalmoezenier, Mgr. H. J J. M. v. Straelen, het woord ge voerd. Deze heeft betoogd, dat hij zeer verheugd is over het grote aantal Ka tholieken bij de K.L., die van het nut ener eigen organisatie overtuigd zijn. Daarop las hij een brief voor van Mgr. Alfrink, aartsbisschop-codajutor van Utrecht, waarin o.m. verklaard werd, dat de Katholieke leden van het voormalige K.N.I.L. zich moeten aansluiten bij „Sint Martnus" en niet bij de neutrale vereniging „Ons Be lang". Geenszins keurt het Episcopaat de aansluiting van de Katholieke ma rechaussee bij de neutrale vereniging goed. Met de wens, dat ook in West- Indië een afdeling zou worden opge richt, besloot Mgr. van Stralen deze toespraak. Vervolgens sprak de heer H. J. Bunnik, de voorzitter van de Katho lieke Onderofficieren-vereniging „St. Martinus". Over de neutrale organi satie zeide hij: Onder het niet bijster originele en overigens ten deze aan vechtbare moto van „Eendracht maakt macht" streeft de O.A.B. naar één militaire belangenvereniging, waarvan alle onderofficieren, onge acht hun godsdienst en levensbe schouwing, lid zijn. Wij menen te we ten, dat dit zo geliefde motief niet sedert vandaag of gisteren wordt ge hanteerd door O.A.B., waarbij wij slechts willen wijzen op de vooroor logse verhoudingen tussen Sint Igna tius en O.A.E. De oprichting van een onderofficie- renschool begroette de heer H. J. Bunnik met grote vreugde. Indien de overheid bereid is degenen, die zich tot beroepsonderofficier laten oplei den, een goede levenspositie te bie den, dan zal zeker de animo groot zijn zich daarvoor te laten opleiden. Voorts meende spr., dat juridische ge lijkstelling met officieren en burger ambtenaren dient te worden verkre gen. Ook meent hij, dat de bezoldi ging van het K.L.-personeel gelijkge schakeld behoort te worden met dat der Koninklijke Marine, omdat de omstandigheden waaronder beide werken, gelijk is. Tenslotte wèes de voorzitter op de geestelijke taak der onderofficieren, die vele jonge soldaten moeten oplei den plukken, ook in de burgermaat schappij, van een goede geestelijke verzorging. De voorzitter was uiterst dankbaar voor hetgeen ook de aal moezeniers deden en nog doen. Autoweg Eemnes- Hoevelaken De nieuwe weg EemnesHoevela ken, de afsnijding ten Noorden van Amersfoort in de drukke route A'dam Zwolle, zal vermoedelijk op Vrij dag 20 Juni des midags te drie uur voor het verkeer worden opengesteld. Het ligt in het voornemen van de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. H. Wemmers, de opening te verrichten. De opening zal geschie den bij het tijdelijke begin van de nieuwe weg, de Wakkerend ijk te Eemnes. Door de ingebruikneming van dit zeer belangrijke weggedeelte zal het verkeer voortaan de bebouwde kom men van Soestdijk, Soest en Amers foort vermijden, benevens een twee tal spoorwegovergangen, die aan zienlijke vertraging plachten te ver oorzaken. De nieuwe verbinding is aanzienlijk korter dan de oude en levert voor het wegverkeer een tijdsbesparing van een half uur op. Voorlopig wordt van de nieuwe snelverbinding slechts één rijbaan in gebruik genomen. Het is nog niet be kend wanneer men tot de aanleg van de tweede rijbaan zal overgaan. De ANWB zal op de nieuwe weg zeven nieuwe wegwijzers en dertig nieuwe richtings- en voorrichtings- borden plaatsen. J Boerderij bij Garderen in as gelegd Kinderen speelden met vuur Gisteravond te ongeveer half zeven is een felle brand ontstaan in de buurtschap Houtdorp, te Garderen, waarbij een boerderij, een schuur en een veldschuur in vlammen zijn op gegaan. De brand werd door een passerende landbouwconsulent ont dekt in de achter de boerderij gele gen veldschuur. In enkele minuten stonden de met riet bedekte boerderij er naast staande schuur in lichter laaie. Het vee kon met moeite worden gered. De inboedel ging evenwel geheel verloren. Toen de brandweer uit Garderen arriveerde, viel aan blussen niet meer te den ken. Later werd assistentie verleend door de brandweren van Barneveld, Kootwijkerbroek en Ermelo. De brand later veel vruchten zullen is vermoedelijk ontstaan doordat kin deren met lucifers speelden. De boerderij werd door twee gezinnen, bestaande uit 7 personen, bewoond. Boerderij en inboedel waren laag verzekerd.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6