S)e£aidóeSou/ta/nt Langs de oevers van mêiÈÊVM Berlijn wacht gelaten af 1 Verschil van bonpeil in de Benelux Eden volgt Stikker op SATERDAG 7 JUNI 1952 43ste JAARGANG No. 12606 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN «tLPr BISSCHOP J hrlSMBm Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 FIASCO ten valt uiteen in twee wel te onderscheiden methoden. De ene is de dreiging van een rechtstreekse aanval, dus van een invasie van het Rode Leger, en daartegen is op de eerste plaats de vorming van de Westeuropese defensie gericht. Maar daarnaast is er ook een methode van verovering van binnen uit; men jaagt dan de onrust in het land zo hoog op, dat de roden de gelegen heid krijgen een greep naar de macht te doen, waarna het communistische regiem door het bezetten van de sleutelposities wordt gevestigd. Er wordt dan een verbinding gelegd met Moskou en dan is het met de onafhankelijkheid van het land ge daan. In hoeverre Moskou plannen 0 heeft om de rechtstreekse methode te proberen, weten wij uiteraard niet; de oprichting van de Westerse defensie is slechts een voorzorgsmaatregel. Maar dat het Kremlin de indirecte methode telkens weer tracht tote te passen, kunnen wij herhaaldelijk constate ren. Wij kunnen er evenwel aan toe voegen: met steeds minder succes. In dit opzicht zijn Italië en Frank rijk altijd zorgenkinderen geweest. De gebeurtenissen van de afgelopen week hebben die zorgen echter voor wat Frankrijk betreft aanzienlijk lichter gemaakt. Zoals men zioh herinnert heeft de politiek van het Kremlin niet kun nen verhinderen, dat de Conventie van Bonn en het verdrag inzake het Europese leger werden getekend, welk stelsel van verdragen West- Duitsland in de Westerse Defensie combinatie heeft opgenomen. Er is nog één kans voor Moskou en dat is te proberen om de diverse parlemen ten, speciaal van Frankrijk e i West- Duitsland zodanig te intimideren, dat zij de verdragen niet durven te ra tificeren. Als gehoorzame trawanten heb ben Duclos en de zijnen direct rel letjes georganiseerd in Parijs en an dere steden van Frankrijk, maar Pi- nay, de Franse premier, toonde geen hazenhart te bezitten en liet Duclos inrekenen. Dat was koren op de ro de molen en onmiddellijk werd het onder communistische leiding staan de werkliedenverbond, het C.G.T., ingeschakeld, dat een algemene sta king proclameerde als protest tegen de arrestatie van Duclos. Om de rood-getinte arbeiders wat lekkerder te maken werd bovendien een eis tot hoger loon aan het protest vastge koppeld. Maar de heren hebben misgere- kend, de Franse arbeiders hadden het spelletje door en weigerden; het werd een groot fiasco. Ook de Engelsen kregen een rekening De toestand te Berlijn is op het ogenblik stationair. Men wacht af en houdt intussen de ingenomen posities stevig vast. De enige ontwikkeling van bete kenis bestond gisteren in een nieuwe Oost-Duitse „telefoonrekening", nu voor de Britse Hoge Commissie, waarin 15.487.000 Oostmarken (4.653.881 dollar) gevaagd wordt voor het gebruik sinds de oorlog van telefoon- en telegraafkabels tussen West-Berlijn en West-Duitsland. Maar een Britse woordvoerder heeft al verklaard: „Wij zullen de rekening naast ons neer leggen." JConinginnefïa'Ung. op, Soe&tdyk DE „UZEREN WACHT". De Westberlijnse politie handhaaft nog steeds haar „ijzeren wacht" rond de Westelijke sectoren van de stad. Grensincidenten hebben zich niet voorgedaan, op één geval van ont voering na, toen zes bewapende Volkspolizisten een oude, gepension- neerde man over de sectorgrens sleepten. In het gebouw van de Oostduitse radio-omroep (in de Britse sector) weigerden de „belegerden" ook gis teren naar buiten te komen voor een vrije aftocht naar Oost-Berlijn een aanbod dat hun gistermiddag nog eens speciaal was gedaan door een Britse officier. Toen deze de poort van het gebouw, achter de prikkel draadomheining, naderde, versperde een Russische schildwacht hem de weg met zijn stengun. De Russische wachtcommandant wilde niet naar buiten komen om te onderhandelen, maar in zijn plaats verscheen de chef-commentator van de omroep, Eduard von Schnitzer, die het Britse aanbod echter vierkant afwees. Toen later de ingeslotenen per telefoon gevraagd werd, hoe het met hun voedselvoorraad stond, antwoordden zij opgewekt: „Kom daar over drie maanden nog maar eens over pra ten!" VLUCHTELINGENSTROOM. Volgens Reuter houdt de stroom van vluchtelingen uit Oost-Duitsland aan na de instelling van de versperde strook. Meer dan 1209 vluchtelingen, merendeel boeren zijn, de afgelopen dagen in de grensdistricten van Hessen geteld. Velen van hen heb ben hun vee en een deel van hun be zittingen met zich mee kunnen nemen. Ook de Oostduitse Stalin-prijswin- naar Albert Bellwinkel is met zijn gezin naar West-Berlijn uitgeweken. Hij was diretceur van een cement fabriek te Dessau. Bellwinkel nam de wijk, toen jongelui in zijn fabriek hadden geweigerd zich voor dienst neming bij de volkspolitie te melden, zolang zijn eigen zoons dat niet deden. HET VERKEER MET BERLIJN. De toestand in de West-Berlijnse enclave Steinstuecken heeft zich van- j verder ontspannen. De versper ring op de hoofdweg is door Russi sche soldaten zover opgeruimd, dat voetgangers kunnen passeren. De be woners kunnen zonder speciale pieren naar West-Berlijn gaan. Naar verluidt, maken de Russen aanstal ten om de door hen opgevorderde dertien huizen in Steinstuecken te ontruimen. r\EZE MISLUKKING wijst erop, dat de kracht van het commu nisme in Frankrijk niet zo groot is als men had gevreesd, zodat deze hé le geschiedenis een geweldige anti- propaganda is geworden. Vele iet wat bangelijk uitgevallen meelopers zullen nu een houding gaan aanne men, die beter past bij hun persoon lijke overtuiging en Pinay zal er de kracht uit putten om de noodzakelij ke maatregelen te treffen, wanneer het onderzoek naar de activiteiten van de communistische partij in Frankrijk uitwijst, dat de veiligheid van de staat inderdaad in gevaar wordt gebracht. Ook het parlement zal er de in vloed van ondergaan en -geredelijker de ratificatie van de voor Moskou onaangename verdragen aanvaarden. Want de wetenschap, dat het organi seren van afweermaatregelen inder daad succes kan opleveren, werkt stimulerend. Intussen verwachten wij niet, dat Moskou zich bij het fiasco in Frank rijk zal neerleggen en de nederlaag met gelatenheid zal dragen. De koude oorlog der speldeprik- ken te Berlijn bewijst, dat de heren zeer vindingrijk en vasthoudend zijn en dat zij alles wat maar mogelijk is weten te verzinnen om het hun tegenstanders lastig te maken methode van de zenuwen-oorlog blijken zij grondig bestudeerd te j hebben en volledig onder de knie te hebben. Het komt er nu maar op aan, wie de sterkste zenuwen heeft. Berlijn zal er in de eerstvolgende weken van lusten, maar Parijs zal waarschijnlijk ook wel niet met rust gelaten worden. Want de rode lei ders in Parijs, die zo'n flater hebben geslagen, zullen zich moeten reha biliteren, willen zij niet door een strenge zuivering weggezuiverd worden. Moskou kan geen misluk kelingen gebruiken. Het staalconflict in de V.S. Er is een kleine kans, dat de sta king in de Amerikaanse staalindu strie tegen Maandag is opgelost. Met het oog hierop heeft McFarlan, de leider van de democratische fractie in de Senaat met succes tegenstand geboden aan een voorstel van zijn partijgenoot Byrd, die wilde dat pre sident Truman gebruik zou maken van de bepalingen van Taft-Hartley wet. Volgens deze wet kan de pre sident een staking tachtig dagen te genhouden. Met 42 tegen 38 stemmen besloot de Senaat de kwestie tot Maandag op haar beloop te laten. Aan H.M. Koningin Juliana is Vrijdagmorgen ten paleize Soestdijk de eerste haring aangeboden, die door de Rijksopperkeurmeester W. Don te Vlaardin- gen is uitgekeurd. De haring, die werd aangevoerd door de VL. 84 „Hen- drika en Adriana", Schipper G. van der Snoek, van de N.V. Zeevisserij en Haringhandel v/h A. Verboom, was op de gebruikelijke wijze verpakt in een oranje geverfd vaatje. Schipper van der Snoek overhandigt Koningin Juliana het vaatje haring. Rechts de burgemeester van Vlaardingen, Mr. J. Ilousdons. Om de troon van Jordanië Er is op het ogenblik een intrige gaande rondom de troon van Jorda- Vraagstuk in studie Ridgway waarschuwt de Russen Generaal Ridgway heeft 'n bezoek gebracht aan het Norinandische brug genhoofd, waar hij 8 jaar geleden per parachute achter de Duitse linies neerdaalde, om de weg te banen voor de divisies van generaal Eisenhower. Daar heeft de opperbevelhebber van de geallieerde troepen in Europa een redevoering gehouden, die 'n krach tige waarschuwing aan het adres van de Sowjet-Unie inhield. „Laten de Russen niet denken," zo ten aanzien van een nieuwe ministe- zei Ridgway onder meer, „dat het voortdurend zoeken van de Weste lijke mogendheden naar een vreed zame oplossing aan de conferentie- tafel een bewijs van zwakheid is. Als wij lankmoedig zijn, is het omdat wij de onbeperkte kracht kennen, en omdat wij met alle eervolle midde len een oorlog willen voorkomen". De Belgische ministers van Arbeid en Sociale Zaken en van Buiten landse Handel, de heren Van den Daelen en J. Meurice, komen naar Nederland om besprekingen te voe ren over het vraagstuk, hoe de onge lijkheid der lonen en sociale lasten in de Benelux-landen kan worden verminderd. In Belgische regeringskringen is men van oordeel, dat men na de ver kiezingen in Nederland óf een stap verder zal moeten zetten op de weg der Benelux-verwezelijking, óf de status quo scherper zal omlijnen het geen practisch wordt beschouwd als een stap achteruit. voornaamste Belgische vrees riële Benelux-conferentie welke eerst door ambtelijke besprekingen zal worden voorbereid is, dat men niet het risico wil lopen van een welvaartsnivilering naar omlaag. Het Belgische streven zal er op ge richt zijn geleidelijk tot eenzelfde welvaartspeil voor België en Neder land te kom'en, in de zin van een nivellering naar omhoog. Naar wij vernemen,zal dan het Belgisch antwoord op' de Benelux- nota van 21 Mei, dat op het ogenblik in de ministeriële bureau's wordt voorbereid, hoofdzakelijk aan deze geestesgesteldheid uitdrukking ven. nië. De koning vertoefde tot giste ren in Parijs, waar hij genezing zocht voor zijn geestesziekte. Hij zou lijden aan neerslachtigheid en ver volgingswaanzin. Maar zo gek is hij nog niet, of hij heeft ingezien, dat het mis gaat met zijn troon als hij niet naar Jordanië terugkeert. Gis teravond is hij op de trein gestapt en naar Genève vertrokken. Wan neer hij zal doorreizen naar zijn land is nog niet zeker. Zoals men weet is een regentschapsraad ingesteld in Jordanië, welke dc koning vervangt, zolang hij ziek is. Het Jordaanse ka binet heeft voorts besloten, dat de koning onder medisch toezicht moet blijven, hetzij te Parijs hetzij in Jor- wordt bedreigd door zijn broer prins danië. De positie van de koning Naif. Als voorzitter O.E.E.C. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Antony Eden, is geko zen tot president van de Raad van ministers van de organisatie voor Europese Economische samenwerking (de OJE.E.C.), als opvolger van mr. D. U. Stikker. Bij monde van Paul van Zeeland heeft de Belgische regering medege deeld, lid der Europese Betaling» Unie te willen blijven. Door deze verklaring lijkt 't voort bestaan van de E.B.U., welke 30 Juni a.s. zou aflopen (zij was 1 Juli 1950 ingegaan voor een periode van twee jaar), verzekerd, al zullen nog veel problemen moeten worden opgelost. Er is nu een commissie benoemd, die de Belgische situatie onder het oog zal zien en onmiddellijk met haar werkzaamheden begon. Autonomie voor Tunis De premier van Tunis, Salah Ed- din Baccouche, en de Franse resident generaal De Hauteclocque hebben een plan uitgewerkt, waarbij het protec- toraatsgebied binnen vijf jaar vol ledig zelfbestuur binnen de Franse Unie zal krijgen, maar dat de buiten landse politiek en de defensie in handen van de Fransen laat. Aldus verneemt Reuter in gewoonlijk goed ingelichte kringen te Parijs. De hervormingen zouden eind Juni, wanneer de Mohammedaanse vasten maand (Ramadan) eindigt, ingaan, en de Bey zou er reeds zijn goedkeu ring aan hebben gegeven. Ofschoon nog geen bijzonderheden bekend gemaakt zijn, zou de Bey een Fransman benoemen tot zijn mi nister van Buitenlandse Zaken en een Franse officier tot opperbevel hebber. De wetgeving zou blijven be rusten bij de Bey, die souvereine macht zal bezitten en zijn bestuur zal uitoefenen door het uitvaardigen van decreten. 3iinde%en (deden yeóckenken aan Ter gelegenheid van de viering van het 50-jarig bestaan van het Centraal Genootschap voor Kinderhellingsoorden en Gezondheidskolonies, welke Vrijdag in het Koninklijk Instituut voor de Tropen plaats vond, werden de gelden bijeengebracht door de twaalf „Gewestelijke Comité's" officieel over gedragen aan de Penningmeester van het Hoofdbestuur door kinderen in provinciaal costuum. (Van onze speciale verslaggever). BOPPARD, Juni '52. „Als wij terug zien op de enorme nood, mogen we ons nochtans ver heugen over hetgeen werd bereikt. Maar hetgeen werd bereikt mag ons niet bevredigen, en de arbeid tot le niging van maatschappelijke inzin king moet steeds sterker worden". Zo ongeveer liet oud-minister dr. Werner Hilpert zich uit, toen wij hem vroegen naar de huidige situatie van het volk in West-Duitsland. Nu, na zeven jaar, spreken de ste nen nog steeds van puin en verwoes ting. Maar ofschoon in 1945 haast niemand durfde geloven, dat er nog ooit nieuw leven zou kunnen op bloeien, die heeft zich vergist. Het Duitse volk gaat namelijk door in de lijn van zijn traditie; het zoekt en vindt weer zijn zakenrelaties in het buitenland en thuis bouwt men weer op. kerken en fabrieken, woonwijken zakenhuizen in neo-kiassieke stijl overal in de grote steden. Ogenschijnlijk lijkt het er dus op, dat men er maar weer aardig boven op is gekomen. Dat mag dan in me nig opzicht, economisch en materieel, waar zijn, maar geestelijk is nog lang niet alles in het reine. Dan deniken we niet aan de mensen, die we nood zakelijk tegen kwamen en in wier geesteshouding de gestapo- en SS- gedragingen alsnog vielen op te mer ken. Maar wel moeten we herinne ren aan de jongelingschap, die veel zorg vanwege de geestelijkheid be hoeft en waarvan we bedroevende staaltjes hebben gelezen in het Jung- nummer van een strijdbaar maand blad voor het gebied van de midden- Rijn. En dat zo nu en dan een waar schuwend woord moet worden ge sproken als bij een dans op de vul kaan, kunnen we na eigen waarne ming gerechtvaardigd achten; want wie met Pinksteren bijvoorbeeld de 5 vroege zomergeneugten aan de Rijn- I oevers heeft opgemerkt, kan niet an- ders denken, dan dat men lang niet alles uit de nood en ellende heeft ge- j leerd. En als in een klein Rijndorp, j waar op het ogenblik een zeer grote kersenoogst moet worden ingehaald, de pastoor een Avondmis heeft inge last, dan is dat alleen maar om de kansen voor het geestelijk leven te vergroten. Gelukkig is de inborst van de Rijn lander goed, hetgeen herhaaldelijk blijkt, wiet alleen door ongeveinsde voorkomendheid tegenover vacantie- gangers, maar ook met betrekking tot zijn mentaliteit. Waar enerzijds een hechte grondslag moet worden gelegd, zijn anderzijds de elementen voor het geestelijk leven voorhanden. Men gaat nog steeds op in de Zon dagse Singmesse, die werkelijk een uiting is van gemeenschapsbewust- zjjn; en meer in 't bijzonder in de streek, vanwaar we dit schrijven, Ylaw-eeën de. o-cfitag. heeft men de binding van een bede vaartsoord. Vlak tegenover Boppard namelijk, waar het veerbootje stopt, ligt Born- hofen, een nederig dorpje in het dal van de wijnbergen, waar sinds eeuwen de Moeder van smarten wordt vereerd. Meer dan drie eeuwen geleden is er in het nederige kerkje het eerste wonder geschied en sinds dien zijn er zeer vele gebedsverho ringen. Tot op de huidige dag komen vrome lieden van heinde en verre aan het genadebeeld een bezoek brengen. In November 1949 is de be devaartskerk weliswaar ernstig door brand getroffen, maar het genade beeld van de Moeder Gods is geheel gespaard gebleven en prijkt nu weer in de sober maar practisch gerestau reerde kerk. De pelgrims, die naar Bornhofen komen, blijven de nacht niet over. Zij bezoeken de kerk en overdekte ruimten daarvoor, kunnen in de openlucht naar het geestelijk woord van de paters Franciscanen, die hier de leiding hebben, luisteren en vin den in het dorpje een keur van win keltjes, waar de aanwezigheid van allerlei devotie-artikelen herinnert aan het zakelijke beweeg van Keve- laer. Daarlangs trekken ook de pro cessies, waarbij de nagalm van het Bornhofer pelgrimslied nog lang blijft hangen tussen dc bergen aan beide zijden van de Rijn. Zolang nu dit volk manifesteert als in Bornhofen, behoeft zeker niet aan zijn toekomst te worden getwijfeld. Het gaat er slechts om, vooral de jeugd heen te helpen door de moei lijke jaren, zo kort na de vernede ring van 1945. JiovteOtje Nijd voedt laster. Cp de daktuin aan de JCCiniek Twee bekende organisaties, die ook in Europa hun zegenrijke arbeid hebben verricht, nl. de UNICEF (United Nations International Children Emergency Fund) en de WHO (World Health Organisation), de wereld gezondheidszorg en de hulp aan het zwakke of bedreigde kind, verlenen thans hulp in Zuid- Oost-Azië, waar in steden en dorpen polyklinieken, klinieken en sanatoria in het leven werden geroepen om de strijd te voeren voor een betere ge zondheid van de komende generatic van Zuid-Oost-Azië. Vaak uitgerust met de meest moderne vindingen van de medische wetenschap wordt met grote toewijding alles in het werk gesteld om de kinderen zowel psychisch als physisch zo gezond mogelijk te maken. Daar dit werelddeel in vergelij king met vele landen van Europa nog ten achter staat moet dikwijls een harde strijd gevoerd worden om het gestelde doel te kunnen helpen berei ken. Op de daktuin van een kliniek, met op de achtergrond de koepels en minareten van Laborde's prachtige moskee, volgen zusters en helpstertjes de colleges, die haar geschikt moeten maken voor haar menslievende taak.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1